Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 122647 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5320
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji17.12.2011. u 23:21 - pre 150 meseci
pisac napisa:
> Čoveče, ti stvarno ne živiš u realnosti.

M'jok, svestan je on svega, samo voli da troluje, ne zna da se
zabavi nikako drugačije.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 02:04 - pre 150 meseci
Citat:
Dexic: Jbt ala se mi ne razumemo.
NE PRODAJE FIRMA B SOFTVER! Ona prodaje kifle, paradajz, gume, shibice, prozore, patike na tufne, ruske tuflji ili svoj neki softver ;)


Pa kako onda sabiraš PDV firme A sa PDV-om firme B, odnosno otkud ti onda 90€ na kraju, ako je firma A prodala firmi B softver, a firma B prodala krajnjem kupcu kifle, paradajz, gume, shibice, prozore, patike na tufne, ruske tuflji ili svoj neki softver? Gde su ti artikli ušli? Kreirani su softverski? Šta krajnjeg kupca briga što je firma B kupila guz-papir i sapun za internu upotrebu, ne možeš celokupan PDV od te nabavke uračunati u krajnju cenu paradajza i kifli.

Ako računaš na to da softver procentualno utiče na cenu koštanja svakog od tih artikala, moraš i njih spomenuti na ulazu, pa tako kalkuisati PDV. A kad kažeš da na kraju iznos nabavke softvera bude nula, ako mi nađeš knjigovođu koji ume da iskalkuliše amortizaciju i revalorizaciju pa da na kraju u paru potrefi stvarnu vrednost osnovnog sredstva kad bude 100% amortizovano, odmah ću da ga angažujem (iako trenutno nemam firmu, ali mogu da idem po kućama i računam amortizaciju i napravim dobar biznis :-) )

Citat:
bachi: Ijao, nemoj tako, pa suze su mi krenule na oči...


Samo se ti rugaj... Možeš li da dokažeš da makar jedna stvar koju uradiš u životu nema apsolutno bilo kakav uticaj ni na koga drugog?

Citat:
bachi: da nisam nelegalno krajem devedesetih skidao trance
muziku sa neta, sada ne bih LEGALNO išao na koncerte.


I? Šta si time kao dokazao? Lepo smo rekli da postoji verovatnoća 20% da neko kao ti uradi baš to što si uradio. A primer ti je žešći - krajem devedesetih si skidao piratsku muziku. Tih istih devedesetih kada su računarske novine bile pune oglasa za piratski softver, kada su televizije emitovale piratske filmove, kada si u videotekama (šta to beše?) mogao naći isključivo pirate, kada si u bilo kojoj prodavnici računarske opreme bez problema mogao dobiti pun hard ili pun CD piratskog softvera. Hajde da si krenuo da pričaš da si u to vreme kao Isus prevrtao tezge sa piratskim CD-ovima po Knez Mihajlovoj, pa da bude neka zanimljiva vest...

I 60-ih su prskali decu DDT-jem, pa su ga 70-ih zabranili za upotrebu. I 70-ih su svi praktikovali slobodnu ljubav, pa su 80-ih malko promenili navike zbog AIDS-a. I sad ako su ljudi krenuli da menjaju navike za ovih 15-20 godina od tih devedesetih, a ti nisi raspoložen da to uradiš, šta vredi da ti ja trubim o tome. Baš o tome i pričamo sve vreme - kažu ljudi "da imam para, kupio bih ga", a ja tvrdim, baš kao što si ti i potvrdio, i da imaju para, ne bi kupili, navika je to. Nema piraterija veze sa parama, baš kao što sam i pokazao onim poređenjem BDP i stope piraterije po zemljama.

Citat:
miloshzorica: napokon neko da razume poentu a ne da lupeta kao pravi mali
rezimski pulen


Ako je tebi iznošenje suvih činjenica lupetanje, onda s tobom nemam više šta da pričam. A to što ne razdvajaš sistem od ovih korumpiranih nesposobnih džabalebaroša na vlasti ne znači da možeš da etiketiraš svakog ko misli da treba da postoji neki red da je branitelj istih.
 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.suwireless.org.



+679 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 03:15 - pre 150 meseci
Citat:
Kada se VIP pojavio 2007, operateri su skidali gaće da bi zadržali/privukli korisnike.

Zapravo, kao što Pisac kaže, poskupeo je masovno prepaid i počele su gluposti tipa "10000 minuta + SMS" (ali samo na 7 dana u okviru mreže, za 200din, heh), a sada je cena uspostavljanje veze ista kao i 1 minut razgovora, a SMS je neviđeno poskupeo. Postpaid je takođe dobio po labrnji sa zaokruživanjem... Pravo pojeftinjenje i konkurencija je došla kada je uveden MNP (prenosivost broja).
A man is smart. People are stupid.
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 03:24 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Kada se VIP pojavio 2007, operateri su skidali gaće da bi zadržali/privukli korisnike.



hahahah, LOLOOOOL, LOL, hahahahahaha..... ovako dobro se nisam nasmejao vec godinama :D


Hvala ti, sad znam koliko si ozbiljan u ovoj temi :) Aj jos malo da se smejemo please :)

@valjan, zasto ti mislis uospte da se softver procentualno racuna u krajnju cenu? Taj softver je neophodan, a krajnja cena kod nas je diktirana svime osim cenom proizvodnje ;)
 
+1

Monk Psycho
Pancevo

Član broj: 143637
Poruke: 48
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 03:26 - pre 150 meseci
@valjan

Evo ti ja sam primer.

Trenutno na sistemu (legalan msdn (mada me jebu sa aktivacijama kao ludi ne smeš više od 4 puta da instaliraš isti key,))

Imam 105 steam igara i 2 legalno kupljena programa. i da ne zaboravim 1 piratski i to čisto radi navike.

E sad da nije bilo piraterije ja ne bih uvideo e ovo stvarno radi posao, želim da platim softver jer imam dobru podršku i znam gde su mi pare otišle.
Kad to dobijem od sw developera/firme dam novac bez problema.
Tako da vidiš, svaki novčić ima 2 strane.

Što se tiče stava neću američko da platim i to ima opravdanje.

SU nas bombardovali? Ko je odgovarao za to? Smo mi možda opet?

@Nedeljko

Odgovor na onaj post što si mi citirao. Nažalost znam i mnogo gore slučajeve, tebi to ne bih poželeo da se desi, ali bih voleo da vidim šta bi i kako mislio kad bi te neko oborio sa tog visokog konja!

Inače u svemu je miloshzorica pogodio žicu, zemlja je okrugla a ne četvrtasta, pre 10 godina niko ne bi ni pomislio da skida muziku sa neta za smešne pare, a vidi danas.

Isto tako morai SW. industrija da se povinuje novim talasima
 
+2

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 05:54 - pre 150 meseci
niti sam ja pogodio zicu, niti sam ja neki genij... samo imam mozak i oci

u srbiji dacic ministar murije, vi se bavite glupostima i gledate grand

u hrvatskoj sanadera puste s robije, oni isti sviraju qrtzzu

u US putem NDAA na mala vrate uvode vojnu diktaturu, oni gledaju american idol

u argentini inflacija divlja, kriminal raste, zabranili kupnju dolara
(devize-devize... sreca pa sam s balkana), a blentavi argentinci
gledaju da li je messi kakio i pikio

ljudi su ovce i tu prosto nema spasa

gospodo, apsolutno ne postoji drzava koja radi za vase dobro! jedino
sto razlikuje novi zeland od paragvaja i norvesku od srbije je
drustvena klima, kultura i svest. politicari? nema koji u svojim
vlaznim snovima nije hitler! murija u US je korumpiranija nego
srbijanska. ali, s jednom razlikom - visi nivo i jace tarife! u US ces
fasovati robiju ako saobracajcu tutnes USD20. ali, ako glavnom murjaku
i cariniku u smeni u luci u miamiju das po jedno 30k dead presidents,
vrlo rado ce propustiti tvoj brodic s juga na kom je kontejner s pola
tone kokaina! koliko ljudi cini saobracajne prekrsaje a koliko valja
koks na veliko? e samo zato deluje da nisu korumpirani. USD30k to keep
a blind eye murjaku je blizu njegove godisnje plate a miami je
brutalno skup. kako latinosi kazu ''svaka glava ima svoju cenu''.
apsolutno jedina kultura meni poznata (a jedini na forumu koji je
uporediv sa mnom po putovanjima je ivan dimkovic ;)) gde su kriminal i
korupcija nepoznanice je japanska. ostale sljakaju po principu
sankcija

ameri nas bombardovali, necu da platim... budalastina! pa nije te
bombardovao onaj developer u microsoft i adobe. to je peezdarija
''tvojih'' i ''njegovih'' politicara, koje ste obojica zrtve (njemu
mozda vrate burazera ili komsiju u crnoj kesi). vas dvojica ste veoma
bliski jedan drugome. pa bar nasi developeri rade remote sa strancima
i odlaze preko da rade, te su u kontaktu s kolegama iz celog sveta.
zatim, ameri su veoma nayyebali radi gluposti rezima. od tog da moraju
placati porez i kad zive van US, do fakta da u US mogu fasovati robiju
za milion stvari koje urade preko pa do pritisaka americke vlade na
strane banke i kompletne zemlje da otezaju ili onemoguce otvaranje
racuna amerima

nedeljko i ostala nadmena ekipo, koja ne vidi dalje od nosa i koja
skici k'o krme pred klanje kad i pomisli da im neko dira novcanik,
mnogo se glupirate i ocito niste u zivotu imali neku traumu, da vas
necemu poduci. a znate ono ''piraj mucenog, ne ucenog''. prvo, nikad
ne znas kad te moze lupiti nesto po glavi. los poslovni potez, luda
zena / devojka, nadjes se na krivom mestu u krivo vreme, izda te
zdravlje, ...

baviti se piraterijom kao glavnim problemom u zemlji koja ''voli 90e''
i krajnje imaginarnim / fiktivnim gubitkom para u zemlji gde se
popravo krade i krade na veliko je - idiotizam!

ali, gazde to vole... da se bavite glupostima i da se sirotinja
medjusobno glodje, da ih ne ometate dok vas deru

@monk steam i MSDN su fenomenalni primeri zasto vredi kupiti licencu i
da je lepo da za svoju lovu dobijes nesto vise



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+1

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 07:28 - pre 150 meseci
Mislio sam da se ne javljam vise, ali video sam nesto sto me "zaintrigiralo" xD

Znam da (neki od vas) vole da raspredaju o tome zasto mika, zika, stanojko i radojko koriste krekovane
programe i kakav ce to uticaj imati na vase cukun cukun unuke!

Ali da vas cika Kobasa priupita sta vi mislite o onom "genijalnom" softverskom "izumu" u Posti i dali Posta
ima licence za Windows NT 4 Server ?
Ignore: Nedeljko!
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 11:01 - pre 150 meseci
OK, prihvatam grešku u vezi mobilnih operatera. Tako mi je ostalo u sećanju, jer sam se nagledao grdnih reklama, koje me nisu interesovale, jer nisam imao nameru da menjam svoj broj. No, očigledno se neki bolje sećaju, pa da taj deo stavimo ad akta.

Citat:
Monk Psycho: Nažalost znam i mnogo gore slučajeve


Znamk ja da ima groznih slučajeva usled sticaja okolnosti, a ne nečega drugog. Međutim, toga procentualno ima malo, pa kvalitetna država može da izdvoji za socijalnu pomoć za njih. E, ja pričam o tome kako stići do kvalitetne države. Sasecanjem znanja - ne.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 22:27 - pre 150 meseci
i onda se obrusite na pirate, kao uzrok svog zla

pa piraterija ne sece znanje... cak omogucava da naucis nesto



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 22:31 - pre 150 meseci
Ne, piraterija ubija volju za učenjem, jer posle od tog znanja nemaš ništa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 22:57 - pre 150 meseci
di ti zivis, rode? mislim da je ES pun nas koji smo ucili od
piraterije da bismo posle na tom istom znanju zaradjivali

softverska i web resenja na kojima radim nisu moguca za piratovanje
jer su u pitanju custom resenja i enterprise resenja, neka cak skroz
jednostavna (recimo secure login za SaaS aplikacije)

objasni mi, molim te, kako piraterija ubija volju za ucenjem i kako bi
recimo naucio photoshop bez piraterije?

MSDN je odlican primer zasto ipak treba platiti licencu. iako razvijam
web, OSX i linux resenja i radim takoreci iskljucivo s opensource
alatima, imao sam prilike imati MSDN i svasta zanimljivo ima unutra

gospodo, planeta je okrugla

savrseno me zabole da stitim interese drzava i korporacija



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
+1

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 23:51 - pre 150 meseci
Citat:
Dexic:
@valjan, zasto ti mislis uospte da se softver procentualno racuna u krajnju cenu? Taj softver je neophodan, a krajnja cena kod nas je diktirana svime osim cenom proizvodnje ;)


Radio sam tri godine na održavanju i razvoju knjigovodstvenog softvera, i upao sam u celu priču kada je krenula fiskalizacija, uvođenje PDV, i usklađivanje amortizacije sa evropskim standardima, tako da znam kako bi trebalo i kako neki stvarno i rade. Sarađivali smo i sa drugima na razvoju, prodavali i tuđ softver, gledali šta to konkurencija ima, tako da sam viđao sve i svašta. Poput onog da gazda ima spec. šifru kojom može da koriguje ulaz koji se nigde u zvaničnim knjigama neće videti, i što ima svoj interni normativ po kojem zapravo radi a onaj zvanični je samo za inspekciju, pa se na taj način roba iz crnih tokova lepo opere i ostvari extra profit. E takve stvari to ostavljam po strani, jer su nelegalne, i ja lično sa tako vaspitan da nikad ne bih sam pokušao tako nešto.

Pre par nedelja čitam o liku koji je Srpskom Narodnom Pozorištu donirao 50.000 (€ ako se ne varam, možda je i US$) - razlog: dok je studirao medicinu, radio je tamo kao portir da bi zaradio za troškove studija, i kad je diplomirao otišao u inostranstvo, izgradio karijeru, i kad se penzionisao vratio se nazad, i odlučio da se revanšira SNP-u za sve što su učinili za njega na samom početku. E takve primere ja cenim. Znam da je na stotine, ako ne i hiljade onih koji su iz SNP muzli koliko su mogli. Ne znam da li postoji ijedna porodica u Srbiji da neki njen član nekad nije doneo barem ris papira ili kutiju spajalica kući s posla, garat i u SNP ima takvih primera koliko voliš, e mene takvi ne zanimaju nego upravo ovakvi kao taj penzionisani lekar, jer znam da bi tako trebalo i voleo bih da svi tako rade. I zato ni svojoj deci nikad ne kažem "vidiš, ovako svi rade, budi i ti takav prosečan", nego "ovaj čika je uradio pravu stvar, budite i vi takvi". Zato se i držim te priče o formiranju cene, jer znam da je ispravan način...

Citat:
miloshzorica: i onda se obrusite na pirate, kao uzrok svog zla


Pa je li to tema ili ne? Pogledaj naslov... Pirati su uzrok piraterije, zar ne, ili ti imaš neku drugu teoriju?

Kad budemo pričali o uzgoju sibirske aronije ili topljenju alpskih glečera obrušićemo se na globalno otopljavanje, a kad budemo pričali o zavijanju čokolade u foliju obrušičemo se na mrmote... A sada se obrušavamo na pirate, jer pričamo o pirateriji, logično, zar ne?

Citat:
miloshzorica:
pa piraterija ne sece znanje... cak omogucava da naucis nesto


A pazi sad ovo: 1986. kupili meni moji Commodore 64. Oglasi tada prepuni piratskih igrica za isti, ali ja nikako da ubedim ćaleta da poručimo jednu-dve kasete. Kupio on meni umesto toga neke tri-četiri knige o programiranju za Commodore 64, i dok sam ja njega ubedio da konačno naruči nešto, meni crkne kasetofon, pa CIA čip, pa dok smo našli delove & majstora, ja naučio da programiram u assembleru za Commodore, i nekih 7 godina kasnije na novosadskom FTN, od oko 650 studenata koji su polagali kolokvijum iz LILA777, ja sam bio među 12 koji su položili. I prilično sam siguran da bih, da sam igrao te piratske igrice od samog početka, verovatno završio u nekoj drugoj branši, i ne bih znao ovo što znam danas.

Tako da koliko god ti insistirao na tome da si naučio nešto koristeći piratski softver, ja imam lični primer da sam nešto naučio izbegavajući isti...
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji18.12.2011. u 23:53 - pre 150 meseci
Citat:
miloshzorica
objasni mi, molim te, kako piraterija ubija volju za ucenjem i kako bi
recimo naucio photoshop bez piraterije?


Ja već imam nekoliko odgovora, a i ti ako razmisliš, sigurno bi se setio par varijanti za učenje bez piraterije... :-)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 00:04 - pre 150 meseci
Pravo je pitanje kako će neko učenjem fotošopa da postane umetnik. E, u tome je problem. Svi misle da će drndanjem miša da naprave svemirski brod, a niko niočemu pojma nema.

Prvo nauči umetnički deo. Odraćeš se od učenja dok to ne savladaš. Onda navežbaj npr. gimpa. Kada to ispraksuješ i vidiš da vrediš (znaš da zaradiš neku kintu u njemu), e onda se raspitaj o raznim programima te vrste, na primer ovde. Onda zaradi kintu posle gimpa na nečemu jeftinijem ili odmah pređi na učenje fotošopa pomoću neke dobre knjige i probne verzije fotošopa koja je besplatna. Onda će ti se investicija u fotošop višestruko isplatiti.

Godine usavršavanja su neophodne da bi postao umetnik, a alat ako ne naučiš za mesec dana, baci ga. I dalje smatram da onaj ko je nesposoban da zaradi pomoću gimpa, neće ni pomoću fotošopa. Prvo moraš biti umetnik. To je faktor broj jedan, a sve ostalo je sekundarno i tercijalno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 00:49 - pre 150 meseci
Citat:
Tako da koliko god ti insistirao na tome da si naučio nešto koristeći piratski softver, ja imam lični primer da sam nešto naučio izbegavajući isti...

Meni su doneli piratski Delphi 5, kao što već napisah... To što su za Commodore kod nas bile dostupne pretežno igrice a ne programerski alati ti ne staje na stranu.

Citat:
Pravo je pitanje kako će neko učenjem fotošopa da postane umetnik.

Neće niko da nauči da postane umetnik sa Photoshopom, ali će mu možda reći da je to ono što on/ona želi da bude. Mene je privuklo pisanje koda... nekoga je privukao 3dsmax pa se odlučio za 3D animacije i modeliranje, drugog AutoCad pa se odlučio za arhitekturu, trećeg isključivo Photoshop pa je odlučio da želi da bude fotograf/grafički dizajner itd. A neko četvrti će samo igrati igrice. Treba nešto da nekome zagolica maštu, to je ono što vi nema šanse da shvatite... ko bi meni, 'leba vam, rekao da se ja prihvatim programiranja kao klincu? Shvatio bih li ja uopšte o čemu mi to pričaju?

Citat:
Prvo nauči umetnički deo. Odraćeš se od učenja dok to ne savladaš.

Grade A primer zašto mi se ne sviđa tvoj stav, ne možeš da se postaviš u cipele nekoga drugoga... Molim te, objasni nekome kako da nauči umetnički deo. Kreativnost, čuo si za to? Show and tell možda? Ma ne, lepo treba reći "Ćale, 'oću da budem umetnik, kupi mi knjigu!" Ma nemoj... Vrati vreme unazad kada si bio balavac i boleo te đon za sve, možda naučiš nešto od mladoga sebe. Posle tek jedne decenije se softverska ekipa skontala i počela sa open source alatima, student edition verzijama, itd. I to se sigurno ne bi desilo da su imali stav kao tvoj.
A man is smart. People are stupid.
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 01:11 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Pravo je pitanje kako će neko učenjem fotošopa da postane umetnik. E, u tome je problem. Svi misle da će drndanjem miša da naprave svemirski brod, a niko niočemu pojma nema.


E upravo to. Naučiti Photoshop samo da bi ga naučio je isto kao da naučiš da držiš motiku. Da li ćeš ti njom okopavati kukuruz, razbijati izloge ili obrađivati komšijinu glavudžu, i kako ćeš to raditi, su sasvim različite stvari. A da li si išao na kurs, završio fakultet ili odgledao par video tutorijala na youtube je često nebitno ako umeš da odradiš posao onako kako se to od tebe traži i u rokovima koji se od tebe zahtevaju.

Evo jedan primer: u jednoj od bivših firmi radi stalno zaposlen dizajner. Kada je morao biti angažovan novi, jer je stari odlučio da ode (duga je priča, da ne offtopicujem), prilikom intervjua se ispostavilo da svi kandidati znaju da koriste Photoshop i Corel i InDesign i Acrobat, ali da neki jednostavno nisu za taj tip posla koji se od njih zahtevao nego se bave dizajnom u drugim oblastima, ili da nemaju "umetničku žicu" nego su suvi tehničari. Tako da često nije važno da li si naučio da koristiš neki softver (ume da bude prednost ako firma insistira da se u radu koristi tačno određeni alat), jer ako imaš ono što treba za posao lako ćeš ti savladati korišćenje bilo kog odgovarajućeg alata.

Evo još jednog ličnog primera: pre 11 godina proveo sam u Danskoj neka 4,5 meseca na školovanju, imali smo u školi na raspolaganju desetak računara za pisanje radova, i na njima je bio instaliran Corel WordPerfect suite, naravno sa svim menijima na Danskom. Treba li da napominjem da sam Danski prvi put čuo u životu tek kad sam otišao tamo, kao i da Corel WordPerfect nisam nikad pre toga upotrebio, ali su ipak svi radovi bili predati na vreme i ličili su na normalne dokumente...

Tako da se slažem da je GIMP sasvim dovoljan da naučiš osnove posla, ako ti imaš "žicu" za taj posao, naučićeš specifičnosti Photoshopa ili bilo kog sličnog alata vrlo brzo, i to na sasvim legalan način...
 
0

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 01:44 - pre 150 meseci
Citat:
burex: Meni su doneli piratski Delphi 5, kao što već napisah...
...
Mene je privuklo pisanje koda...
...
ko bi meni, 'leba vam, rekao da se ja prihvatim programiranja kao klincu? Shvatio bih li ja uopšte o čemu mi to pričaju?


E kad si već to spomenuo - sećam se da smo otišli u posetu kod porodičnih prijatelja, i njihov stariji sin je imao neki računar, više mu se ne sećam imena, mislim da je to bila neka varijanta iz samogradnje, i pokazao mi kako da saberem dva broja pišući jednostavan Basic program u tri linije. U to vreme škola je nabavila par Apple računara i gomilu Spectruma, i pogađaj koji je bio moj sledeći potez: da napišem na njima jednostavan Basic program u tri linije koji sabira dva broja. :-)

Posle toga su nas odveli na eksurziju u BG u Dom Omladine na neku izložbu tehnike, gde smo se drugar i ja zalepili za jednu izloženu Galaksiju, držeći u ruci Svet Kompjutera koji sam ja kupio pre polaska da bih imao šta da čitam u vozu, i pokušavali smo maltene ceo dan da prekucamo kod iz njega i nateramo ga da radi. Ceo dan se nismo ni mrdnuli od tog računara, na kraju su nas jedva odvukli da pogledamo na brzinu i ostatak izložbe. Da li je nastavnik to preneo mom ćaletu, da li je ćale sam skontao, verovatno mi je zato brzo nakon toga kupio Commodore, i radije mi je kupio knjige o programiranju nego što je žurio da udovolji mom kukanju da mi kupi igrice.

Znam neke ljude kojima je bilo potrebno da napišu batch fajl kako bi im olakšao posao, pa su se navukli na ozbiljnije alate, a znam i čoveka koji je školovani programer, a nije u životu napisao ni par linija koda, prodaje kancelarijski nameštaj i to prilično uspešno. Tako da je sve to ipak jako individualno šta će te privući, na koji način i u kom dobu. Možeš se i bez piratskog Delphija navući na programiranje, isto kao što se može desiti da pronađeš neko novo interesovanje i batališ programiranje.
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 01:48 - pre 150 meseci
GIMP? nemojte me zasmejavati! gle cuda, ja sam graficki dizajner a
developer sam ozbiljno postao tek kasnije, tako da mislim da valjan i
nedeljko lupetaju

svoje prve poslove 90ih sam radio u piratovanim verzijama corel,
illustrator, freehand, photoshop, quarkxpress, pagemaker. tad cak nije
ni bilo opensource resenja kao inkscape i GIMP

sto se tice umetnickog dela, skolovani sam umetnik. teoretski i
prakticno. masu toga ne bih mogao uraditi niti bi me toliko
zaintrigiralo da nisam imao alate, ukljucujuci softver

@burex tako nekako. kod nas su se piratovane valjale samo igre za
commodore a posle i amigu dobrim delom. pre 15-20 godina, pa ni pre 10
uopste nije bilo opensource softvera za mnoge stvari. tako da ova
nedeljkova glupost pada u vodu. kako bi ti kao graficki dizajner tad
primenio teoriju koju znas bez piratovanog softvera?

klinca ces najbolje zainteresovati tako sto mu das razlicite stvari da
se igra. pa onda ga nesto zagolica toliko da se tome ozbiljno posveti.
znam nekoliko uspesnih arhitekti sto su izabrali arhitekturu bas radi
3DSMAX i ACAD



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
0

miloshzorica

Član broj: 230048
Poruke: 408
*.com
Via: [es] mailing liste



+109 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 01:54 - pre 150 meseci
piratovane igre sam jako retko kupovao i uopste retko igram igre

lepo si rekao valjane da je individualno sta ce na koji nacin da te
zainteresuje. pa neke od nas je zainteresovao piratovani softver

80ih i 90ih ipak nije bilo nesto puno ni programerskih alata da su
besplatni. assembler? ok za 6502 ili Z80, ali nije bilo free resenja
za 68k ili x86. bloodshed dev je imao osrednje C i pascal kompajlere
za win i DOS da su free


--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji19.12.2011. u 02:00 - pre 150 meseci
@valjan, ja stvarno mislim da se ja i ti ne razumemo.

Ono sto pricas za PDV, takve manevracije mi ne padaju na pamet, ne jer sam dobrica (budalica) vec zato sto me mrzi, ali to po stranu.

Ako firmi treba recimo Windows i Office za nesto obicno.. bilo za POS, ATM ili rad sekretarice...
Firma ne gleda da to ukalkulise procentualno u cenu. Naprotiv, prve godine ce mozda i verovatno biti u minusu. Da gleda procentualno da taj softver uracuna u cenu, ona bi ga dodala i nakon sto ga otplati - zar ce tada smanjiti cenu? Naravno da nece.


OK, ti kad otvoris biznis, procenis troskove, procenis koliko mozes da zaradjujes i procenis da ces pocetne troskove otplatiti nakon toliko i toliko vremena. Ti bi nakon toga smanjio cenu, jer nakon toga nemas pocetne troskove vise, tj. otplatio si ih?
Ja ne vidjam takve primere - cene nikada ne idu nanize zato sto je nesto otplaceno. Cene idu nanize jer npr. tehnika koja se prodaje ili slicno su ostareli, pa se smanji cena da bi se prodalo.


Naravno da ima drugacijih primera.. recimo ako kupis softver cija ti je licenca potrebna samo za razvoj JEDNE aplikacije ili samo za JEDNOG kupca. Tu ces naravno to direktno uracunati u krajnju cenu. (imam ovakkvih primera - zovem ih bezobrazni Ameri - licenca za razvoj $125.000, pravo na koriscenje u SAMO JEDNOM proizvodu, bez ikakvog prava prenosa. svaki drugi proizvod koji pravis trazi da kupis novu licencu).
Ovakvih bezobraznih primera ima, ali to je jaaaako malo u odnosu na primene za POS ili kancelarisjke potrebe.
 
0

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 122647 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.