Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 33649 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MirsoMehic
RTV serviser
Zavidovici BiH

Član broj: 293395
Poruke: 28
*.196.213.kr147.zona.ba.



+17 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat22.11.2011. u 08:29 - pre 150 meseci
Aco samo polako i mene takodje interesira projekat tvoje izgradnje i testiranja
Drzim ti fige i nemoj tek tako da te obeshrabre i ne daj boze odustanes.
Ja takodje planiram da probam D klasu snagatora ccim zavrsim ove projekte koji sam se prihvatio no na svu srecu
pri kraju sam .

I ja sam takodje testirao jednu plocicu legenda Basic pre nekoliko godina namjerno sam povecavao napon dok sve ne izgori u puh
digao na po dva put po 110v plocica je za divno cudo lijepo radila samo tako i crklo nista nije.
A snage je bilo da je bubrege pomjeralo

vecih napona od tog nisam imao

ljep pozdrav i svako dobro


0038761854294
Zavidovici
BiH
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat22.11.2011. u 08:39 - pre 150 meseci
A sto bih odustao nemam razloga.
Necu ja odustati ako neko recimo tamo nesto napise,pa ja sam pokrenuo temu.
Na forumu sam procitao da su ljudi terali do +-100v mada neverujem jer se dobije 200v na mosfetu kad jedan provodi a irfp250 ide do 200v
Dobra ti je ta za bubreze moze da se doda jos jedan IR2110 i 2 mosfeta i da se veze u full bridz. E tad ima da mrda ne samo bubrege vec ima da pravis zemljotrese
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
92.244.143.*



+6 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat22.11.2011. u 21:06 - pre 150 meseci
Citat:
aca.jevtic94: feritno jezgro torus unutrasnji precnik 3cm spoljni 5cm debljina 1.5cm debljina zice oko 1.7mm

Vidis, to ti je prva greska. Ako je torus od ferita, odmah ce doci do paljevine, jer ferit ( da bi akumulisao energiju tj. radio kao kalem ) mora da ima procep inace ce odmah otici u zasicenje. Ako si slucajno mislio da korstis onaj torus iz PC napajanja, i od toga odustani, jer on nije predvidjen za te frekvencije + ima veliki AL faktor.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat22.11.2011. u 23:52 - pre 150 meseci
Citat:
mm-tech: Vidis, to ti je prva greska. Ako je torus od ferita, odmah ce doci do paljevine, jer ferit ( da bi akumulisao energiju tj. radio kao kalem ) mora da ima procep inace ce odmah otici u zasicenje. Ako si slucajno mislio da korstis onaj torus iz PC napajanja, i od toga odustani, jer on nije predvidjen za te frekvencije + ima veliki AL faktor.

OVO je savjet zlata vrijedan,
odavno ne procitah nista krace a nista korisnije
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat23.11.2011. u 07:12 - pre 150 meseci
citao sam oko toga probacu da uzmem ili negde sam nasao da se mota na vazdusno jezgro ili ee ili ei jezgro iz pc napajanja iz onog "glavnog" trafoa.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat23.11.2011. u 15:08 - pre 150 meseci
Te prugusnice u izlaznom filteru kod class D pojacivaca su veoma kriticne i prakticno od njih zavisi ukupni kvalitet pojacivaca.

Pogledajte ovaj dokument:
http://www.ferroxcube.com/appl...ss%20D%20audio%20amplifier.pdf

Npr, u tom dokumentu su pokazali kako se samo promenom materijala (naravno isti tip je u pitanju - gapped toroid) poboljsavaju karakteristike!

Da citiram ponovo mog kolegu Macolu:
Citat:
Interesantno je za te ferite (Ferroxcube) da podnose fluks od iznad jedan Tesla i to pri 350^C. Obicni feriti u SMPS jezgrima jedva 0,25 Tesla pri 120^C


I jos samo kratko, kada se dizajnira taj izlazni filter, on se racuna za neku odredjenu/tacnu impendansu zvucnika. Odstupanje od te impedanse drasticno kvari karakteristike pa je potrebno imati neki preklopnik koji ce da prebacuje razlicite filtere za razlitice impendanse zvucnika.

Ja ovo pricam za neku idealnu konstrukciju. Sad svako moze da napravi kako zeli ili moze ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat23.11.2011. u 19:07 - pre 150 meseci
Za LC filter si potpuno u pravu,ali ja cu samo koristiti za 4oma zvucnike.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

MirsoMehic
RTV serviser
Zavidovici BiH

Član broj: 293395
Poruke: 28
*.196.213.kr151.zona.ba.



+17 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat23.11.2011. u 20:39 - pre 150 meseci
Aco ako ti nije problem okaci nam tacan link projekta odakle si skinuo sheme a i ostalu
dokumentaciju ovoga projekta.

0038761854294
Zavidovici
BiH
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat23.11.2011. u 20:41 - pre 150 meseci
http://www.diyaudio.com/forums...-watts-using-2-mosfets-75.html
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

MirsoMehic
RTV serviser
Zavidovici BiH

Član broj: 293395
Poruke: 28
*.196.213.kr151.zona.ba.



+17 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat24.11.2011. u 06:47 - pre 150 meseci
XXXhttp://www.diyaudio.com/forums...-watts-using-2-mosfets-75.html
0038761854294
Zavidovici
BiH
 
Odgovor na temu

APEXaudio
Mile Slavkovic
ZR "APEX"

Član broj: 173791
Poruke: 380
*.mbb.telenor.rs.



+63 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 00:58 - pre 150 meseci
Evo seme pojacala u D klasi za samogradnju, sa samo dva standardna IC-a napravljen je pojacavac greske, komparator i precizni generator trouglastih impulsa, a sve je Hi-Fi kvaliteta. Izlazni stepen takodje sa standardim 74HC00 za dobijanje komplementarnih impulsa (HI, LO) i kontrolu mrtvog vremena i nekoliko tranzistora u drajveru... ne koristi se cak ni IR2110 ili slicno.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 08:06 - pre 150 meseci
Ne znam da li sam shvatio dobro ili pogresno:pojacalo D-klase radi na istom principu kao fm-modulator,postoji oscilator napona visoke i konstantne frekvencije cija visina amplitude zavisi od oblika ulaznog signala koji se pojacava? Samim tim,sto je visa frekvencija oscilatora-to je finija/ugladjenija amplituda pojacanog signala,a komparator i pojacavac greske u tom sistemu bili bi neka vrsta povratne sprege. Da li sam dobro shvatio ili sam upravo nalupao gomilu gluposti?
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 08:46 - pre 150 meseci
Pa ima analogije sa fm modulatorom ali nije bas to. Kod class D pojacivaca se radi tkz PWM modulacija (Pulse Wide Modulation). Ukratko, postoji oscilator kvadratnih signala na ucestanosti od nekih 50kHz (ima modela gde je ucestanost fixa a ima i gde se menja). Ulaznim analognim signalom se tom oscilatoru menja odnos signal-pauza uz pomoc komparatora i testerastog signala. Zatim se takav signal pojacava, znaci izlazni tranzistori rade iskljucivo u on/off rezimu. Signal pre nego sto stigne do zvucnika mora da se malo "ispegla" i to radi izlazni L/C filter. Povecavanjem frekvencije ovog glavnog oscilatora se prakticno moze dobiti bolji kvalitet (finije uzorkovanje) ali tu onda postoji problem sto komparatori ne mogu da rade tako precizno pri vecim ucestanostima. Dodatno, posto na kraju imamo L/C filter, tu dolazi do malog kasnjenja (pomeranja faze) u odnosu na ulazni analogni signal pa se pomocu pojacivaca greske to malo kompezira i istovremeno sluzi kao povratna sprega.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 09:13 - pre 150 meseci
Hvala na objasnjenju mikikg,kratko i jasno objasnjenje - pravi uvod u dalje ucenje.

Nego drugo pitanje mi se javlja: pretvaramo analogni signal u digitalni samo radi ustede i efikasnosti? Cujni opseg frekvencije (kod mene maksimalno) 16-ak kHz u tom slucaju sastojao bi se iz tri impulsa,nije li to malo? Sto kaze APEX,za snazne bas-sisteme to skroz pije vodu,ali za srednje i visoke tonove nekako sam sumnjicav. Tvoj navod da je frekvencija oscilatora 50kHz neka optimalna i da se visom ili nizom frekvencijom komplikuje izrada LC-filtera mene licno samo odbija od izrade takvog uredjaja. Mozda bi me slusanje istog natjeralo da promjenim misljenje,mada sva ta komplikacija oko pretvaranja neceg u sasvim drugi oblik da bi ga kasnije vracao u pojacani prvobitni,a to uraditi peglanjem kroz nesavrseni LC filter koji se opet pored svega pravi i u odnosu na impedansu zvucnika... pa audiofili ne bi zatvarali usta ni ovako se nerijetko nadmudruju oko i vec dokazanih pojacala! salim se malo...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 10:10 - pre 150 meseci
U pravu si sto se tice toga da je cela poenta sa Class D pojacivacima iskljucivo zbog efikasnosti. Ovih 50kHz sto sam naveo je cisto orijentaciono i zavisi kako je pojedini model osmisljen. Opet kazem, bolja je sto veca ucestanost ali onda ima problema sa komparatorima i izlaznim transitorima koji ne mogu da rade tek tako lako na tako visiokm ucestanostima i da provode "silne" ampere struje istovremeno. Mislim nije ni 100kHz neka "silna" ucestanost ali trenutna poluprovodnicka tehnologija ima podosta limita u tim granicama. Naravno pricamo o nekim iole prostijim delovima koji mogu da se nabave. Malo je nezgodno nabaviti i koristiti recimo IGBT 100A-ske "kocke" (uzgred, papreno skupi) koje rade u tim uslovima kao kod npr frekventnih regulatora za motore.

Zato je po meni drasticno bolja varijanta (za kucnu izradu) neko kompletno integrisano resenje gde su spakovali sve te komponente u jedan IC i maksimalno optimizovali/uparili (koliko su mogli a da se uklope u recimo 14$ koliko kosta TAS5630 600W IC) sve kriticne komponente.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

APEXaudio
Mile Slavkovic
ZR "APEX"

Član broj: 173791
Poruke: 380
*.mbb.telenor.rs.



+63 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 10:47 - pre 150 meseci
Tema je half-bridge 1000W sa dva tranzistora i to je moguce (moguce je i 2000W sa modernim tranzistorima). Sa diskretnim dizajnom sve moze da se menja i podesava (frekvencija, mrtvo vreme...) a mogu da se biraju razni tranzistori i sto je najvaznije mnogo se prakticnih stvari nauci, to i jeste svrha samogradnje.
Kupovina gotovog cipa je skoro isto kao kupovina mini-linije, ne vidim svrhu. Ako nekom treba 'snagas' za dve osamnaestice dovoljno je da pogleda kakva pojacala koriste velike firme za taj poso, verovatno D klase full-bridge 3000W sa cetiri tranzistora.
Snage koje se pominju uz cipove treba uzeti sa rezervom kao kod auto-pojacala koja su navodno 500W pmpo, a u stvari 4W RMS na 8 oma.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat01.12.2011. u 11:10 - pre 150 meseci
@APEXaudio u pravu si, jeste tema 1kW pojacalo. Spomenuti IC realno pravi 200W RMS u full bridge pri THD 0.1% sto je vise nego dovoljno za kucnu upotrebu. Sad ko hoce da gura kilovatne osamnestice naravno ne pije vodu :)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

-xtz-

Član broj: 287543
Poruke: 2
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat16.02.2012. u 20:33 - pre 147 meseci
Prepoznajem svoj rad na slici.. Plocicu sam ti ja uradio :)))


Kako se pokazalo to na kraju? Vredi li to pojacalo cemu?

 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat16.02.2012. u 20:40 - pre 147 meseci
Pa pravo da ti kazem jos mi ostalo da napavim fetove pa da probam.....

Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat16.02.2012. u 23:03 - pre 147 meseci
Hihih.. tek sad skontah da se u ovoj temi radi o pojacalu,koje meni stoji na stolu vec neko vreme, i ceka koji sat viska vremena,da pobodem ostatak komponenti

ovako izgleda od dana kad sam napravio plocicu,pa rekoh,ajde da pobodem koji element pre leganja, i na tome se zavrsilo



Sutra ne idem na posao pa mozda zavrsim i javim jel bilo dima. Imam jedno 20ak irfpova,pa mogu priustiti jedno ili dva gorenja ako ovo cudo ne radi kako treba

Elem, C1 jesi stavio silver micu, ili si obican multilejer keramicki umesto njega? i one 6x 1uF jel to bese da treba keramika? nije mi jasno sto? Gde da nadjem keramiku od 1uF?
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pojacalo 1kW u klasi D kompletan projekat

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 33649 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.