Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33921 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja19.10.2011. u 16:42 - pre 152 meseci
Citat:
d.veljko83: Imam par pitanja:

-Za koje svrhe i cemu sluzi viseslojna izolacija?
-Cemu sluzi slepi zavojak?
-Da li treba zahtevati kod poruzbine prema specifikaciji trafo od npr 400VA motan na jezgru za 500VA?


Eto prva tri pitanja za grupu koja tek treba da se sastavi.

Moje neznanje:

-kako se hladi torusni transformator? (obzirom da opstrujavanja vazduha oko njega gotovo da i nema)
-kako postavljati a kako NE POSTAVLJATI transformatore unutar kutije pojačala i predpojačala bilo da su EI,C,CC,O(ei,"ce" transformatori,"ce-ce" transformatori,torusni transformatori...) ? poželjno bi bilo opisati fizički oblik magnetnog rasipanja.
-čime umanjiti magnetno rasipanje oko transformatora,da li je to moguće uraditi "u svojoj garaži" i kojim materijalima?
-gdje(u kojim uređajima ili u kojim radnjama) tražiti/očekivati takve materijale koji će ublažiti uticaj magnetnog rasipanja oko transformatora
-da li u magnetnom rasipanju učestvuje više gvožđe transformatora ili sami namotaji?
-koliko pomaže bakarni lim oko namotaja transformatora kojeg najčešće nalazimo kod transformatora japanske proizvodnje?
-kako i koliko utiču magnetne silnice transformatora na kondenzatore ispravljača? prvo za njih pitam obzirom da su im oni uglavnom najbliži u svakoj kutiji,jer su fizički to dve najveće komponente gotovo svakog pojačala
-....

Biće toga još,a kad pretpostavimo da je spisak kompletan tražićemo ljude spremne da nam odgovore.

Bilo bi mi drago da se postavi još po neko pitanje ne bi li eventualnim odgovorima dobili što kompletniji tutorijal u jednoj temi.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja25.10.2011. u 18:25 - pre 152 meseci
Negdje sam procitao da postoje limovi za oklapanje trafoa ali nigdje nisam nasao da se kupe, koji je to metal u pitanju ?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
109.121.46.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja25.10.2011. u 18:48 - pre 152 meseci
Taj metal se zove Mi metal.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja25.10.2011. u 20:38 - pre 152 meseci
Citat:
44250: Upravo se vodi polemika oko snage transformatora d.veljka,kod mene dogc-h zuji i mislim da je do magnetnog rasipanja...

Evo mog misljenja (o pojedinim stvarima sam vec pisao ali ajd sad) ...

Kao prvo, sansa da pojacalo zuji/bruji zbog toga sto je u blizini transformator je relativno mala; osim ako niste prolazili ili obmotavali neoklopljenim nf kablovima oko transformatora . Naime, potrebno je relativno velika jacina magnetnog polja u tackama gde su provodnici od plocica da bi se tu indukovao neki napon. Zamislite jedan provodnik od par centimetra duzine (vod na plocici) koji je udaljen 10cm od centra jezgra (gde je najjace magnetno polje, kako se ide van tog centra jacina polja drasticno pada), i sta mislite koliko ce napona da se tu indukuje? Pa naravno nista! Ili bar zanemarljivo malo ... Samim tim, ukupni uticaj blizine trasformatora na plocicu je skoro nikakav. Namerno kazem "skoro" jer teoretki moze da ima uticaj ali se u prakticnim i amaterskim uslovima to skoro ne racuna.

Oklapanje transformatora se ovo "skoro" jos vise smanjuje. To su vise kozmeticke fore ... a i kako nekome prodati pojacalo od par stotina/hiljda evra ako u njemu nema takvih fancy fora

Dalje, vezano za EI vs Torus jezgra, torusna jezgra daju vecu snagu za isti gabarit. Dodatno, torusna jezga mogu da imaju malkice bolje iskoriscenje. Ostalih elektricnih razlika prakticno nema. Oba daju savrsen sinusoidni napon na sekundaru i tu je kraj!

Ono sto moze da ima veze sa brujanjem je sledece:

1) Kvalitet ispravljackih elektrolita
Osnovni parametri osim kapacitea i maksimalnog napona su gubitci u kondezatoru. Sto veci gubitci to vise struje prolazi kroz njih "dzab-dzabe". Ovo posledicno moze (ali i ne mora da znaci) da pravi problem ukoliko nije dobro ozicena masa ili je mali CMRR. Zato se u boljim pojacivacima stavljaju elektroliti sa veoma malim gubitcima. To su oni elektroliti izpisani zlatnom stampom i po pravilu su nekoliko puta skuplji od obicnih za isti kapacitet/napon.

2) Common mode rejection ratio (CMRR)
Ovo je osobina sklopa da se "izoluje" od uticaja promena napona napajanja nad signalom koji se obraduje. Moderni (operacioni) pojacivaci imaju jako veliki CMRR od 100dB (neki primerci cak i preko 130dB), sto znaci da ce sa tolikim odnosom promena u napajanju da utice na signal. Imajte u vidu da ispravljac sa grec/elco ne moze da proizvede savrsen jednosmerni napon vec napon koji "talasa". Ovo se moze lako videti preko osciloskopa kada se gleda napajanje i osciloskop prikljuci na "AC Couple". Koliko ce to da talasa zavisi opet od elektrolita i mirne struje koje pojacalo vuce.

3) Razvodjenje mase po principu zvezde
Po meni ovo je najvaznija stvar. Prenosim deo teksta koji sam vec pisao.
Citat:
Evo da pokusam da objasnim u cemu je tu fora. Svi znamo kako izgleda neizmenicni napon nakon grecovog ispravljaca. Dobijaju se (recimo pozitivne) poluperiode. Kada se na takav napon/signal prikljuci kondenzator, kroz sam kondenzator pocinje da tece neka struja (gledano osciloskopom to bi bio neki testerasti signal). Kolika struja ce da tece kroz sam kondenzator zavisi od potrosaca sa druge strane koji imaju tendeciju da prazne te kondenzatore kao i zbog ne-savrsenosti kondenzatora (prakticno je potrebno vise energije uloziti u punjenje kondenzatora nego sto mozemo iz njega da izvucemo). Kada bi imali idelni elektroliticki kondenzator tu nebi postojala struja. Znaci, potrosaci prave struju u jednom smeru kada ih prazne a kada ih ispravljac/grec puni, struja tece u drugom smeru. Zato su nacrtane te dve strelice u suprotnim smerovima!

Posto vidimo da tu ipak prolazi neka struja (iako recimo nemamo jos ulazni audio signal - kada imamo signal to se drasticno povecava) i posto jos uvek ne koristimo super provodnike ili nano-tubes za povezivanje nego obicnu bakarnu zicu koja ipak ima "neki" otpor, tu se stvara pad napona! E sad (ovo je cesta pocetnicka greska), ako bi masu od ulaznog signala prikljucili samo par centimetra van zvezde (npr desno od crveno markiranog kruzica na prilozenoj slici) na ulazni signal bi se sabirao i taj pad napona (ma koliki on bio). Posto pricamo o pojacivacu i same smetnje se pojacavaju i ovo se manifestuje kao brum u zvucnicima. Zato je jako bitno razvoditi masu po principu zvezde tj izbeci bilo kakvu struju da prolazi kroz provodnike koji su u trasi signala.


Da bih vam bar malo "docarao" koliko to veze ima, pogledajte slike i objasnjenje ispod njih na stranici 25 i 26 ovog dokumenta:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5630.pdf

BTW: U pitanju je TSA5630. Integralac za audio pojacivac od neverovatnih 600W!!! Naravno, klasa D!

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja25.10.2011. u 22:13 - pre 152 meseci
Miki da li bi bio ljubazan da nam skiciras idealno (po tebi) ozicenje jednog pojacala ?
Mnogo se brate namucimo oko gradnje nekog pojacala a onda pogrijesimo u osnovnoj stvari - ozicavanje.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja25.10.2011. u 23:43 - pre 152 meseci
Dostavljam skicu propisnog ozicenja za audio pojacivace.

PS: Ovo ima smisla samo ako je propisno uradnjena AMP PCB



Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja26.10.2011. u 11:01 - pre 152 meseci
Pretpostavljam da je prikljucak na sasiju po geometriji sto blize tački zvjezdastog spajanja.
Kraj jednog i kraj drugog sekundara se spajaju i idu u tacku, ali, sta ako nisam u mogucnosti da odredim gdje je pocetak a gdje kraj jednog i drugog sekundara (ovo se cesto dogadja kod torusa obmotanih neprozirnom trakom i zalivenog u bezbojni lak).
Ovo sto si skicirao ide u arhivu, svaka cast.
Pozdrav, BP
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
109.121.46.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja26.10.2011. u 11:13 - pre 152 meseci
Ako je u pitanju pojačavač za kućno slušanje izbegao bih uzemljenje.

Izbacio bih osigurače u kolu sekundara, nepotrebno se presecaju vodovi.

Što se tiče transformatora i određivanju početka i kraja sekundarnih namotaja veoma prosto:

Prvo povežeš po jedan kraj sekundara kratko ( to su dva kraja koji idu na masu ), zatim spojiš instrument na slobodne krajeve.

Uključiš transformator u mrežu, ako je izmeren napon zbir onda si dobro povezao početak kraj, početak kraj.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja26.10.2011. u 11:32 - pre 152 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Ako je u pitanju pojačavač za kućno slušanje izbegao bih uzemljenje.

Izbacio bih osigurače u kolu sekundara, nepotrebno se presecaju vodovi.

Što se tiče transformatora i određivanju početka i kraja sekundarnih namotaja veoma prosto:

Prvo povežeš po jedan kraj sekundara kratko ( to su dva kraja koji idu na masu ), zatim spojiš instrument na slobodne krajeve.

Uključiš transformator u mrežu, ako je izmeren napon zbir onda si dobro povezao početak kraj, početak kraj.


Da se nadovezem,

Sta u slucaju dual mono? Onda se mase oba kanala moraju spojiti pa na sasiju? Ovo me kopka od ranije, sto se onda toliko truda ulaze da se ta napajanja odvoje ako ih na kraju opet povezemo?

Sto izbeci uzemljenje pri kucnoj upotrebi?
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja26.10.2011. u 15:24 - pre 152 meseci
Citat:
zeoN_Rider

Što se tiče transformatora i određivanju početka i kraja sekundarnih namotaja veoma prosto:

Prvo povežeš po jedan kraj sekundara kratko ( to su dva kraja koji idu na masu ), zatim spojiš instrument na slobodne krajeve.

Uključiš transformator u mrežu, ako je izmeren napon zbir onda si dobro povezao početak kraj, početak kraj.


...a ako na voltmetru stoji 0 to znači da umjesto jednog kraja sekundara kojeg si spojio u zajedničku tačku trebaš spojiti onaj slobodni kraj jer su se naponi istog intenziteta a suprotne faze međusobno poništili. U suštini ništa eksplozivno niti destruktivno se ne bi desilo.

Da ne ostane neodgovoreno,pošto i mene interesuje:

Citat:
d.veljko83: Da se nadovezem,

Sta u slucaju dual mono? Onda se mase oba kanala moraju spojiti pa na sasiju? Ovo me kopka od ranije, sto se onda toliko truda ulaze da se ta napajanja odvoje ako ih na kraju opet povezemo?

Sto izbeci uzemljenje pri kucnoj upotrebi?

"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

nikko
Sarajevo

Član broj: 139972
Poruke: 795
77.238.220.*



+39 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja26.10.2011. u 16:39 - pre 152 meseci
Opet dual mono,.ako je vec dual mono po meni je najbolje potpuno odvojiti ta dva pojacala.
Ono bas fizicki,Lepo izgleda pojacalo pored Z.kutije.
Druga stvar izgleda da je spajanje masa direktno na samoj plocici pojacala,to se moze samo sa dva greca.Svasta se isprobavalo.
Nesto kao ovo:

Napajanje za Dogc-a H,druga je odradjena nesto kao ova,manja je+ sto su na grecovima mali hladnjaci.

Ovo je bilo predvidjeno za modusa,sem sto sam umjesto ovih dioda ubacio stari dobri grec od 35A,bilo bi fino da sam ubacio i dva greca ali sve je ovo probno:))
Stvarno se ne smatram nekim znalcem,ovo je samo nabrzaka napravljeno i pomeni trebalo bi izbjegavati predebele vodove,izmedju kondezatora,neki daleko pametniji ljudi,mjesto gdje su + - kondezatora namjerno smanjuju,meni je to Ilmzin objasnjavo ali djaba bitno je da radi.....
Mislim da o ovome mnogo vise znaju drugi pozdrav:))
Wars Come And Go But My Soldier Stay
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja27.10.2011. u 17:47 - pre 152 meseci
I sta na kraju sta rekosmo, dual mono, zajednicko napajanje i zvjezdasto ozicavanje ili odvojena napajanja i kakvo onda ozicenje???
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja27.10.2011. u 18:05 - pre 152 meseci
Iz Viktorovog uputa izvukoh ovo:

http://www.audiofil.net/forum/...&KW=transformator&PN=6

i ovo:

http://www.audiofil.net/forum/...&KW=transformator&PN=3
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
109.121.46.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja27.10.2011. u 18:36 - pre 152 meseci
Citat:
boro62promaja: I sta na kraju sta rekosmo, dual mono, zajednicko napajanje i zvjezdasto ozicavanje ili odvojena napajanja i kakvo onda ozicenje???


Zavisi sa kojom količinom novca raspolažeš?
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja27.10.2011. u 19:16 - pre 152 meseci
Za dual mono (dva modula/plocice u jednoj kutiji), spajas isto kao sto sam predlozio na skici. Dakle, sve + vodove od plocica na + elektrolita, - vodove na - elektrolita, SVE mase u jednu tacku, prikljucak za zvucnike i ulazni cincevi izolovani od kutije i to je to.

Zaboravih da napisem, ako imas mogucnosti, bolje je da imas 2 posebna ispravljacka modula jer se tako smanjuje struja kroz provodnike i problem koji sam vec opisivao. U tom slucaju bitno je da opet masu napravis po principu zveze. Sta god da napravis, samo masu trpaj u jednu tacku i nece biti problema ;)

BTW: Postoji i zadnja/najbolja varijanta sa 2 grez-a za jedan ispravljacki modul, ali dok ne konsultujem kolegu nebi da pisem o tome.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 27.10.2011. u 20:46 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja27.10.2011. u 23:15 - pre 152 meseci
Čekamo, ....
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja28.10.2011. u 17:08 - pre 152 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Zavisi sa kojom količinom novca raspolažeš?


ZeoN-e, ne raspolazem bas nekom lovom ali ima se materijala (trafoa, grecova i elektrolita) samo ih treba pravilno upotrijebiti...
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja29.10.2011. u 19:24 - pre 152 meseci
Ko želi neka pročita

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps2_e.html

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps3_e.html

neke stvari su mi sad jasnije a neke tek nejasne. U svakom slučaju čitanje ne odmaže.
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.dynamic.upc.nl.



+27 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja29.10.2011. u 22:40 - pre 152 meseci
Citat:
44250: Ko želi neka pročita

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps1_e.html

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps2_e.html

http://www.tnt-audio.com/clinica/ssps3_e.html

neke stvari su mi sad jasnije a neke tek nejasne. U svakom slučaju čitanje ne odmaže.


Da li se pominju dc-servo, strujni kapaciteti pojacavaca, bd tranzistori, visok/nizak stepen povratne sprege kao ocena kvaliteta dizajna, odnos dzula po amperu struje, crnji od najcrnjih scenarija na 8/4/2 oma, PUNA elektronska naponska stabilizacija, harman kardon 680 ili marantz 11XX ili tako nesto. Ako bar nesto od ovoga fali da ne citam uopste.




[Ovu poruku je menjao d.veljko83 dana 29.10.2011. u 23:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja29.10.2011. u 23:00 - pre 152 meseci
Citat:
d.veljko83Ako bar nesto od ovoga fali da ne citam uopste.


Nema, batali čitanje.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: TRANSFORMATORI u audio-tehnici;tutorijali i objašnjenja

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 33921 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.