Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savjet vezan uz baze?

[es] :: Baze podataka :: Savjet vezan uz baze?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5336 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.cpe.masko.rs.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?05.07.2011. u 20:26 - pre 155 meseci
Ja ne bih preporučio Access jer to samo igračka i nije besplatna. Treba koristiti punokrvnu bazu, koja podržava standarde. U takve računam PostgreSQL, DB2 i Oracle (naravno u onim besplatnim verzijama). Ne znam da li SQL server ima neku besplatnu verziju...

Evo spiska i poređenja najvećih baza: http://troels.arvin.dk/db/rdbms/

Tu se vidi koja se kako razlikuje od standarda.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?06.07.2011. u 17:19 - pre 155 meseci
Citat:
Ja ne bih preporučio Access jer to samo igračka i nije besplatna. Treba koristiti punokrvnu bazu, koja podržava standarde.

Koliko znam, na YU prostorima sve je besplatno, pa taj argument otpada.
Da je Access igracka, to je diskutabilno. I tenk i avion su igracke ako ne umes da ih upotrebis.
Baza koja 100% podrzava SQL standard ne postoji, a i da postoji, sta ima veze, kad ORACLE i MS SQL nisu po standardu, a te su dve baze njazastupljenije.

Decko tek pocinje da uci, neka slobodno pocne s necim realnim.

Probelm nije koju bazu nauciti i koji program. Bilo koja baza i bilo koji program, bukvalno. Problem su principi baza iprincipi biznisa (ovo drugo je vaznije). A principe ne mozes nauciti ako ne poznajes biznis koji baza treba da podrzi. Ako covek nauci ORACLE i C# ili .NET i ceka na posao i ne radi nista 4-5 godina, to nije dobro. Ako nauci Access, sanse su da ce negde nesto naci da radi, u Accessu. Kroz taj rad u Accesu naucice nesto o biznisu koji treba da njegova baza i/ili program podrzi. Lako cu nekoga ko ne zna ORACLE nauciti ORACLE, ako on razume sta treba da se radi, a zna samo Access. Ako neko zna ORACLE a ne razume sta treba da se radi, to je mnogo tezi slucaj.

Pustimo coveka da uci sta god mu dodje pod ruku, nece smetati. Kad nauci Access, pa vidi sta se moze u Accesu uraditi na front endu, a isto to ne moze u C# ili .NET , mozda se prijatno iznenadi sto je eto ipak nauico Access.

 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?06.07.2011. u 18:18 - pre 155 meseci
Mogu slobodno da potpišem prethodni post sa 100%.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
82.117.198.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?07.07.2011. u 09:57 - pre 155 meseci
Ne znam kako sad stvari stoje, ali pre 10-tak godina, Access je samo ličio na SQL subp, čim se malo začeprlja ispod vidi se da nema veze s pravim sistemom. Šta znam čini mi se da je na nivou SQLite ili H2, a opet ne preporučujem ni jednu od te 2 "bazice" za učenje (jedino za java development i testing je H2 dobra). Ako već hoće da se bavi bazama, onda treba da krene sa pravom bazom. Pri tom stvarno ne vidim da je PostgreSQL teži i komplikovaniji od MySQL-a, naprotiv, sve ono što uči u knjigama (koje uče standardni SQL a ne neke specifičnosti raznih sistema, bar je tako na FON-u) garantovano radi na PostgeSQL-u i garantovano neće sve da radi na MySQL-u. Evo baš sam danas čitao neki tekst o računanju vremena i njegovom zapisivanju i naišao na sledeće:
Citat:
MySQL (at least 4.x and 5.x) stores DATETIME columns as a "YYYY-MM-DD HH:MM:SS" string. I'm not even kidding. If you care at all about storing timestamps, store them as integers and use the UNIX_TIMESTAMP() and FROM_UNIXTIME() functions.


A iz iskustva tvrdim da je dokumentacija na PostgreSQL bolja. Oracle i IBM DB2 su sigrno komplikovani (bar mogu za DB2 Express-C to da tvrdim, ubio sam se da je instaliram i podesim na ubuntu, s Oracle nisam imao direktnog dodira). Osim toga naći posao tamo gde se ti sistemi koriste je malo verovatan. Čovek bi se specijalizovao za vrlo specifičnu bazu i onda bi imao izbor poslova u par najvećih kompanija u zemlji, u koje inače bez iskustva teško može ući.

Analogija onome što hoću da kažem je npr. da je Basic možda najlakši programski jezik, ili recimo JavaScript. Ali to nije jezik s kojim bi neko trebalo da krene u upoznavanje programiranja. Muke su posle da se pređe na nešto naprednije. Isto mi nisu jasni oni koji nekome preporučuju prvo da nauči C a čovek hoće da nauči Javu ili C#. Kao C je jednostavniji a sintaksa je ista. Kako da ne, samo je paradigma programiranja skroz drugačija.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?07.07.2011. u 13:15 - pre 155 meseci
Ja se slažem sa ovim što je Zidar rekao, jednostavno nije mnogo bitno koju bazu će da izabere za početak. Koncept primarnog ključa je svuda isti. Ili normalizacija itd. Znači ne treba da zbunjujemo dečka ovim diskusijama, neka krene da radi na kojoj hoće bazi samo neka proradi na ovim nekim osnovnim principima na kojima se zasnivaju relacione baze podataka.
 
Odgovor na temu

Pedja_N
Predrag N
nije poznata

Član broj: 221565
Poruke: 71
77.239.86.*



+4 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?07.07.2011. u 13:51 - pre 155 meseci
Citat:
Au197/79:  Osim toga naći posao tamo gde se ti sistemi koriste je malo verovatan. Čovek bi se specijalizovao za vrlo specifičnu bazu i onda bi imao izbor poslova u par najvećih kompanija u zemlji, u koje inače bez iskustva teško može ući.


Koliko znam dosta banaka koristi Oracle bazu tako da mozda ima posla i pored velikih firmi.
Inace samo od poznavanja baza "nema 'leba" koliko vidim,narocito kod nas.Ako se za jos nesto nije
specijazovalo onda je bas frka.To je neki moj amaterski zakljucak,koliko pratim oglase.

Citat:
Zidar: Probelm nije koju bazu nauciti i koji program. Bilo koja baza i bilo koji program, bukvalno. Problem su principi baza iprincipi biznisa (ovo drugo je vaznije). A principe ne mozes nauciti ako ne poznajes biznis koji baza treba da podrzi.


Pravo u metu,ali pravo!Posebno vezano za biznis.Jos ako nemas koga da ti pojasni poslovne procese za doticnu bazu koju
hoces da pravis onda ti ne vredi ni poznavanje 100 baza pa sve da su na nivou Oracle-a. ;-)
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.cpe.masko.rs.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Savjet vezan uz baze?07.07.2011. u 21:44 - pre 155 meseci
Oracle koristi i jedan lanac kladionica i jedna firma iz oblasti telekomunikacija... Sve su to po definiciji velike firme kako po broju zaposlenih tako i po novcu. Banke koriste i DB2 i MS SQL server, kako koja...

No da ne idemo u off, dečko nek krene s teorijom i to dobrom, zasnovanom na matematičkoj teoriji o skupovima. Da nauči o projekcijama, proizvodima, normalnim formama, ključevima... Teko onda nek krene s nekom bazom. Ako je na win-u nek se malo poigra accessom, ali ne i da se zaigra.

Ovde ima prikaz mogućnosti raznih dbms: http://en.wikipedia.org/wiki/C...al_database_management_systems
A ovde su sumirane razlike onih glavnih igrača: http://troels.arvin.dk/db/rdbms/
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Savjet vezan uz baze?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5336 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.