Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3898416 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.adsl.eunet.rs.



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika07.04.2012. u 20:46 - pre 146 meseci
Ajde sad mala digresija.
Koji su uslovi i postupak da se uzme madjarska vozacka dozvola?
 
Odgovor na temu

georgekg

Član broj: 290008
Poruke: 26
*.mbb.telenor.rs.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika08.04.2012. u 07:40 - pre 146 meseci
@ Emil Ranc

Hvala!
Jos jedno pitanje. Imas li mozda informaciju da li i deca u toj varijanti zajednicke prijave moraju da znaju madjarski?
 
Odgovor na temu

Fr3nk

Član broj: 123912
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika08.04.2012. u 12:07 - pre 146 meseci
@georgekg
Skoro sam predavao papire, za maloletnu decu ne treba nista sem njihovih prevedenih izvoda iz mkr i popunjenih formulara sa podacima (u mom slucaju jos i formular za promenu imena). Nije potrebno njihovo prisustvo ali zato treba njihova majka da dodje licno i potpise saglasnost da prihvata da joj deca eventualno budu madjarski drzavljani jednog dana.

Edit:
I da, trebaju i njihove slike (po jedna od svakoga)
 
Odgovor na temu

georgekg

Član broj: 290008
Poruke: 26
*.mbb.telenor.rs.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika08.04.2012. u 21:17 - pre 146 meseci
@ Fr3nk

Hvala! To mi je super varijanta,posto planiram tek da eventualno u srednju skolu podju u Madjarsku,pa ce dotle imati dovoljno vremena da natenane i kako treba savladaju jezik. Jos samo za zenu da nadjem nacin...
Vidim da se cesto pominje 'prevod' izvoda iz mkr. Da li je prihvatljiv izvod na dvojezicnom obrascu?
 
Odgovor na temu

Fr3nk

Član broj: 123912
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika08.04.2012. u 22:02 - pre 146 meseci
Pa to je vec diskutabilno, neki kazu da moze, neki ne. Najsigurnije je da proveris tamo gde ces predavati papire ...
 
Odgovor na temu

Ajvarce
Novi Sad, Srbija

Član broj: 301779
Poruke: 27
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 14:05 - pre 146 meseci
E ovako novi sam na forumu ali sam procitao dosta o ovoj temi pa bi hteo da postavim par pitanja...
Zivim u Vojvodini i ako sam dobro razumeo da bi podneo papire za dobijanje madjarskog pasosa potrebno je da imas pretke koje su ziveli na ovom 'tlu' 1900 i neke,moji preci ako gledamo sa oceve strane(baba ,prababa,pradeda, pra pra pra) su svi Slovaci koji su ziveli na ovim prostorima.Ja sam procitao da nacionalnost neigra veliku ulogu u ovome vec da je bitno mesto i vreme rodjenja pise tamo do 1921 ako se nevaram(Ispravite me ako gresim)...Kakve su moje sanse za dobijanje HU pasosa??
Da li ima neko da je u istoj situaciji...?
Sto se tice jezika isao sam u So u skolu tako da nabadam neke reci uzeo bi neke casove ako je potrebno,imam dosta prijatelja koji pricaju tecno madjarski..
Zahvalan unapred na odgovorima... :)

p.s. Dobijanje Slovackog pasosa je dosta komplikovano i ne garantuje ti odmah odlazak u EU,vec samo dozvolu boravka i rada u Slovackoj.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 14:33 - pre 146 meseci
Dakle, ako ti je neko od predaka rodjen na teritoriji exMadjarske (a tu spada i Vojvodina) i poznajes madjarski, kvalifikovan si. To dokazujes izvodima ili krstenicama, umrlicama, a provera znanja jezika je pri samom predavanju zahteva, u razgovoru sa sluzbenikom. Nista posebno, samo treba da si u stanju da komuniciras sa osobom koja te primi, pocevsi sa Jo napot, pa preko odgovaranja na pitanja kako ti se majka preziva i sl., vezano za samu proceduru predaje, nista vise.
 
Odgovor na temu

Ajvarce
Novi Sad, Srbija

Član broj: 301779
Poruke: 27
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 15:26 - pre 146 meseci
Znaci mogu da pocnem da sakupljam papire tipa da vadim krstenicu prababe koja je slovakinja i koja je zivela u backoj???
Mogu na taj nacin da zatrazim pasos...?
Za jezik bi se snasao boze moj niko se nije naucen rodio,svako moze da nauci osnovni nivo..Planirao sam i da povedem nekog ko zna dobro madjarski za svaki slucaj da vadi situaciju malo pomogne cisto druzenje ako sve bude uredu ...
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 15:29 - pre 146 meseci
@ajvarce
ti moras znati jezik,a ne prevodilac!
 
Odgovor na temu

Ajvarce
Novi Sad, Srbija

Član broj: 301779
Poruke: 27
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 15:43 - pre 146 meseci
@celavy
Znam nego sam procitao da nije lose da se neko povede ko zna madjarski cisto ovako...Naucio bi neke osnovne stvari nece valjda daviti tamo.. :)
Nego mi je bitno da mi jos neko potvrdi da sam na pravom putu,jako sam iznenadjen posto sam za ovo saznao tek pre neki dan..
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 16:19 - pre 146 meseci
@ajvarce
Stoji u prvom postu!
http://www.blic.rs/Vesti/Polit...i-pasos-dovoljno-znanje-jezika
p.s.potrudi se malo!
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 16:57 - pre 146 meseci
@ajvarce

Prilikom predaje dokumentacije ces biti sam, taj koga povedes ce biti u cekaonici i cekati da zavrsis.
To da povedes nekoga je bilo pomenuto za polaganje zakletve, a u stvari tada je zavrseno ono najbitnije, prosao si provere.

Dakle, moras da naucis jezik, sto nije ni malo lako. Madjarski je prilicno tezak i razlikuje se i od SH i od EN i od DE. Ne mora da bude neki visok nivo, ali moras da se skoncentrises na one reci koje mogu da ti zatrebaju tokom predaje papira.

Puno srece.
 
Odgovor na temu

Ajvarce
Novi Sad, Srbija

Član broj: 301779
Poruke: 27
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 17:20 - pre 146 meseci
Kontam da nije strasno na razgovoru cim je procedura takva da se lako podnosi zahtev..Naravno ja cu se jos raspitati i nauciti osnovne stvari...
Ali mislim da tu veliku ulogu igra i raspolozenje konzula i njegovih pomocnika u tom trenutku..Ali videcemo.. :)

Hvala na odgovorima :)
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.04.2012. u 19:36 - pre 146 meseci
Ajde da jos malo pojasnim.

Razgovor ne vodis sa konzulom, vec sa sluzebenicom, i ne zavisi od njenog raspolozenja, vec od ispravnosti i kompletnosti tvoje dokumentacije, kao i tvoje sposobnosti da komuniciras sa njom dok predajes dokumentaciju.

Drugo, procedura nije laka, vec pojednostavljena. To nije kao kad ides na ispit za koji ne treba da se spremis, vec ispit gde ti je sam postupak pojednostavljen, ali i dalje moras da se dobro spremis.

A konzul ce tvoje ime prvi put cuti tek na samom polaganju zakletve. Papire proveravaju u Budimpesti i, koliko sam cuo, sve su rigorozniji.

Dakle, papire pazljivo spremi i puno puta prekontrolisi, a madjarski uci kao da ti od toga zavisi zivot. To ti je moj savet.

Ne zelim da ljudi ovde steknu pogresan utisak da madjarsko drzavljanstvo nece dobiti samo onaj ko bas to nece ili zuri na autobus, pa nema vremena da ga uzme.
 
Odgovor na temu

mariovrbas
sve pomalo

Član broj: 301890
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.04.2012. u 21:48 - pre 146 meseci
Pozdrav iz Vrbasa, moje ime je Mario Varenica, pratio sam forum , postavio bih Vam pitanje, mislim da takav slucaj nije opisan, pa mozda vise znate, nije zgoreg pitati. Problematika je sledeca, bio sam sa zenom u januaru u subotickom konzulatu kako bismo predali papire za dobijanje dvojnog drzavljanstva za nju, ali sam i ja prisustvovao proceduri od oko 25 min. jer smo apliciralii za nasu cerkicu staru 6 meseci. Shodno tome da je zena Madjarica, i da joj je maternji jezik, sve je proteklo sablonski , te se nadamo da ce papire bez problema i dobiti. E sad, zanima me moja situacija, posto moji preci nisu sa ovih prostora, vec su se doselili posle 2. sv. rata, a madjarski slabo govorim, mada dosta razumem zbog zene, pohvatao sam dosta reci od kako sam sa njom, da li na osnovu porodice imam pravo da apliciram, jer znam da je to slucaj kod mnogih zemalja zap. evrope, ali konkretno u ovom slucaju ne znam. Cuo sam razne informacije, te moze, te ne moze, svasta neprovereno, ali nam je zena koja je popunjavala formulare sa zenom, na pitanje moje zene da li i ja imam pravo da zatrazim dvojno, rekla sledece: ,, nemojte sad to raditi, vec kad vi i cerka dobijete, tada'' sto me dodatno zbunilo! Ja cekam da oni dobiju papire do kraja maja meseca, pa ne znam sta mi je ciniti, da li se nadati ili ne. Ajde, uz zenu bih sigurno pristojno usavrsio znanje madj. jezika, za 6 meseci verovatno, bar koliko je dovoljno, ali mi preci nisu sa ovih prostora. Ako znate nesto vise, molim Vas da mi odgovorite, i izvinite sto Vam dosadjujem, pozdrav!
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.adsl.eunet.rs.



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.04.2012. u 22:33 - pre 146 meseci
Po ovom uslovu ne mozes da dobijes drzavljanstvo. Kada tvoja zena dobije drzavljanstvo, onda mozes da apliciras, ali to je sasvim drugi postupak i razlikuje se od ovog. Tvoja zena i cerka dobijaju drzavljanstvo na osnovu toga sto su potomci madjarskih drzavljana, dok sa druge strane ti to nisi. Ti ces moci da apliciras na osnovu bracne veze sa madjarskim drzavljaninom, sto je sasvim nesto drugo, postupak se razlikuje, a i, koliko znam (nemoj da me drzis za rec), traje mnogo duze i mnogo je komplikovanije.

Trenutno, posto tvoja zena nije madjarski drzavljanin, nemas pravo na drzavljanstvo, i, naravno, zahtev bi bio odbijen kao neosnovan. Kad zena dobije drzavljanstvo, raspitaj se u konzulatu o uslovima i proceduri.
 
Odgovor na temu

milosenator
Milos Mitrovic
Barselona, Spanija

Član broj: 300092
Poruke: 25
90.164.192.*



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.04.2012. u 23:03 - pre 146 meseci
Mario pozdrav.
Ja zivim vec godinama u EU i znam pomalo kako se krecu stvari.
Drzavljanstvo sigurno ne mozes da dobijes po ovom osnovu. Nema nikakve logike. Da bi dobio neko EU drzavljanstvo moras da zivis tamo ili da su ti preci odatle.
S druge strane drzavljanstvo ti treba samo za putovanja, jer ni pravo glasa u ovom slucaju (pojednostavljena procedura) ti nije omoguceno.
Ako planirate da zivite negde u EU ti na osnovu supruge (kad dobije pasos) mozes da trazis stalni boravak. U Spaniji, na primer, odmah dobijas dokument na 5 godina a nakon toga trajni i kasnije drzavljanstvo. Taj dokument ti u startu daje ista prava u okviru EU kao i drzavljanstvo, osim prava glasa. U drugim zemljama je verovatno slicno, a takva vrsta boravista je sigurno omogucena u svim zemljama EU + schengen.
 
Odgovor na temu

mariovrbas
sve pomalo

Član broj: 301890
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.04.2012. u 23:05 - pre 146 meseci
Mada sada razmisljam nesto, baka je rodjena u Prnjavoru u BiH 1926. mada nije madjarica, srpkinja je, e sad, preko pradede i prababe bih mozda i mogao pokusati, jer koliko znam i taj deo teritorije danasnje R.Srpske je bio pod Austrougarskom upravom od 1878. god. do 1918.godine. Da li to moze da pije vodu s'obzirom da je druga drzava u pitanju? Pozz i hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.04.2012. u 10:19 - pre 146 meseci
Ne vredi bosansko poreklo u ovom slučaju, pošto Bosna nije bila u sastavu Mađarske.
Takođe, treba jasno razgraničiti ovu tzv. pojednostavlju proceduru (poreklo + jezik = ključ u ruke) od redovne procedure, koja je mnogo komplikovanija i za koju iskreno ni ne znam kako izgleda. Kada tvoja žena dobije državljanstvo, to te nikako neće ni pedalj približiti mogućnostima za prvu, pojednostavljenu proceduru, jer ti poreklo i dalje nemaš.

S druge strane, otvaraju ti se šanse za redovnu proceduru "spajanja sa porodicom" ili kako se već to zove. Ipak, nemoj da me držiš za reč, ali mislim da je neophodno da živite (tj. tvoja žena) u Mađarskoj (ili EU?) neko vreme da bi stekao pravo na ovo. Za ovo zaista nisam siguran, moguće je i da nisam u pravu.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.adsl.eunet.rs.



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.04.2012. u 11:37 - pre 146 meseci
Jedno mozda glupavo pitanje: Koja je razlika izmedju lakcim kartya i személyi igazolvány? Prvo je adresna kartica a drugo licna karta. Po cemu se funkcionalno razlikuju?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3898416 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.