Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883735 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.mts.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika29.03.2012. u 23:56 - pre 146 meseci
Citat:
plandistanac:Oni formulari sa neta popunjeni, 6 lista ,jel mora onaj za menjanje imena(ne bi menjo)ili jos neki nisam ozenjen,dece nema.Pasos i 2 slike.

Dva formulara bi trebalo da si popunio:

1) HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI – KÉRELEM (honositasivisszahonositasikerelem.pdf)
(zahtev za (re)naturalizaciju)

2) ADATLAP a honosított, visszahonosított személyek külföldön történt születésének hazai anyakönyvezéséhez (hazaihonszul.pdf)
(formular za upis u matičnu knjigu rođenih)

Dovoljna je jedna fotografija. Drugi okvir na formularu rezervisan je za eventualnog supružnika.


 
Odgovor na temu

plandistanac
Ivan Valtner

Član broj: 301340
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.04.2012. u 20:25 - pre 145 meseci
Evo narode ja bio danas u konzulatu u Beogradu na razgovor.Zakazao sam negde u februaru.
od dokumenata je trebalo izvodi prevedeni overeni(moj,caletov,dedin ili pradedin kako kome samo da je rodjen pre 1921).
Da se popuni ovaj formular HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI – KÉRELEM
az 1993. évi LV. törvény 4. § (3) bekezdése, illetve 5. §-a alapján i ovaj ADATLAP
a honosított, visszahonosított személyek külföldön történt születésének hazai anyakönyvezéséhez a 125/1993.(IX.22.) Korm.
rendelet 3/A.§-a alapján ko je sam bez zene i dece.Ko ima zenu i decu ovaj ADATLAP
a honosított, visszahonosított személyek külföldön történt házasságának hazai anyakönyvezéséhez a 125/1993.(IX.22.) Korm.
rendelet 3/A.§-a alapján.
Jedna slika i rucno napisana biografija.Razgovor je protekao oko popunjavanja papira i ovako malo ispitivali,malo sam se i uplasio posto nismo znali bas najbolje madjarski,bili smo ja i brat, pomogli su nam malo.
Rekli su nam krajem leta i uzeli dokumenta valjda smo prosli,da nismo vratili bi nam:).Eto posto ste mi dosta pomogli,valjda ce i ovo nekome pomoci:).Pozdrav.
 
Odgovor na temu

djurdjicah
Arhitekta
Srbija

Član broj: 299489
Poruke: 33
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.04.2012. u 20:34 - pre 145 meseci
Hvala ti. Sta su to malo ispitivali? Ako mozes da napises cisto da znam jer idem 25.tog a isto ne mogu da se pohvalim svojim znanjem. Istina ucim, ali se jako plasim.
Pozz
 
Odgovor na temu

plandistanac
Ivan Valtner

Član broj: 301340
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.04.2012. u 21:12 - pre 145 meseci
Pa gleda te dokumente i tako a to ti je otac,kako ti se zvao deda,nisam ispunio bio sve pa pitali gde ces da polazes zakletvu, da li menjas ime,brata su pitali i koju skolu je zavrsio.
Nista posebno,dokumente potpisujes tamo i datum tako da znas.Uglavnom vidi da znas sta pise u tim dokumentima da mozes da ih ispunis.
 
Odgovor na temu

djurdjicah
Arhitekta
Srbija

Član broj: 299489
Poruke: 33
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.04.2012. u 21:39 - pre 145 meseci
Hvala ti i cestitam :)
 
Odgovor na temu

majchi77
sluzbenik,opstina

Član broj: 301584
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika04.04.2012. u 22:32 - pre 145 meseci
Pozdrav,imam pitanja,pa ako neko moze da pomogne...
Moj otac ispunjava uslove za dobijanje drzavljanstva po poreklu a i znanjem madjarskog jezika.Nije mi jasno kako bi funkcionisalo i po kojem osnovu i proceduri dobijanje drzavljanstva za mene,s obzirom da maloletna nisam vec dugo a madjarski ne znam da beknem...Dobijanje eu drzavljanstva bi mi olaksalo i ubrzalo planove vezane za drugu eu drzavu...unapred hvala...
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 08:09 - pre 145 meseci
Pa nije dovoljno da ti samo otac ispunjava (jedino ako je rođen pre 1921.). Trebalo bi i deda da ispunjva neke uslove: da je rođen na teritoriji Vojvodine pre 1921, da to možeš da dokažeš izvodom rođenih ili umrlih...
A tvoja velika prepreka je jezik. Bez jezika ti ništa to nije dovoljno.
Čuo sam da su sad pooštrili to sa znanjem jezika pa zovu osobu kući i proveravaju i tako to!!!
Najbolje ti je da nekoliko meseci učiš jezik pa da tek onda pokušaš!
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 12:14 - pre 145 meseci
Jel neko vadio pasos u HU...iskustva please.
U BG-u se zakazivao termin za jun + dve nedelje cekanja
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 14:32 - pre 145 meseci
U Mađarskoj pasoš možeš da radiš koliko sutra. Iako je zakazivanje "pro forma", jednostavno je i brzo i pomaže da te puste "preko reda" pa preporučujem da zakažeš online.

P.S. Segedin je u Csongrád megye :)
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 15:09 - pre 145 meseci
@Emil

Hvala na linku!
Jos jedno pitanje,nije mi jos stigla kartica (trebalo bi da stigne sledece nedelje)...da li mogu bez nje da podnesem zahtev za izdavanje pasosa,tj. da li sam u sistemu.

[Ovu poruku je menjao celavy dana 05.04.2012. u 19:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

majchi77
sluzbenik,opstina

Član broj: 301584
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 17:16 - pre 145 meseci
Mozda nisam bila jasna.Moj otac ispunjava uslove za dobijanje drzavljanstva na osnovu znanja jezika kao i po poreklu,sto znaci da su njegovi (a i moji preci) rodjeni na teritoriji Vojvodine u periodu tom i tom...
Mene zanima ako moj otac dobije drzavljanstvo na osnovu ovog zakona,da li ja na osnoovu toga sto moj otac ima madjarsko drzavljanstvo mogu da trazim isto?Ne na osnovu ovog zakona.Nisam pravnik pa ne razumem kako funkcionise dobijanje drzavljanstva...rodjenjem ili poreklom,zar ne...ne razumem,dal se nasledjuje....tj,nista ne razumem...
Zanima me sta je sa supruznicima?Sta ako npr.moj otac dobije drzavljanstvo i resi da se preseli u HU,kakva prava ima moja majka (koja ne ispunjava uslove za dobijanje drz.po ovom osnovu o kojem pricamo).Moze li onda ona dobiti boravisnu dozvolu ili radnu dozvoju?Sta ako onda ja resim da se preselim kod svog roditelja?mogu li ja da dobijem radnu dovolu....
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
80.120.42.*



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 19:46 - pre 145 meseci
Ukoliko nisi mladja od 18g , a sudeci po nicku nisi, moras i ti predati za drzavljanstvo nezavisno od oca.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 20:26 - pre 145 meseci
@majchi77
Redovne procedure za dobijanje državljanstva poput spajanja porodice bilo po krvnoj ili bračnoj osnovi su dugotrajne i komplikovane, i zahtevaju da taj državljanin na koga se poziva ima stalni boravak u Mađarskoj.

Tako da... nema apsolutno nikakvog razloga da razmišljaš o takvoj opciji, već lepo zajedno sa ocem zakaži termin za predaju dokumentacije za ovde spominjanu, tzv. "pojednostavljnu proceduru", malo nauči jezik i uz malo sreće - proći ćeš.

Dobro pročitaj iskustva pojedinih ljudi na ovoj temi i shavti da nema razloga da i ti po istom principu kao i tvoj otac (direktni potomak nekadašnjeg mađarskog državljanina) ne zatražiš državljanstvo.

Naravno, ako nisi sigurna da u kraćem periodu možeš da savladaš osnove jezika... onda odloži... Nek tvoj otac preda zahtev i sada ukoliko mu je državljanstvo baš neophodno, a ako ne, najbolje bi bilo da te sačeka, pa kad budeš spremna, da onda zajedno predate zahtev.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 21:05 - pre 145 meseci
Citat:
celavy:
Jos jedno pitanje,nije mi jos stigla kartica (trebalo bi da stigne sledece nedelje)...da li mogu bez nje da podnesem zahtev za izdavanje pasosa,tj. da li sam u sistemu.

Negde sam čuo/pročitao da moraš imati dva različita dokumenta da bi predao za pasoš. S druge strane, čuo da su neki predali samo sa honositasi okirat. Ako ne žuriš, moja preporuka je da sačekaš lakcimkartya. Ukoliko ti je baš-baš frka, pozovi Szegedi okmanyiroda i pitaj da li ti je dosta samo "domovnica" za pasoš.
 
Odgovor na temu

majchi77
sluzbenik,opstina

Član broj: 301584
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.04.2012. u 22:47 - pre 145 meseci
Hvala mnogo na odgovoru,rekla bih da je Emil mnogo vise upucen u tematiku od vecine onih koje pruzaju pomoc u konzulatu i u kancelarijama u NS,SO...
Receno nam je da nisu neophodni prevodi dokumenata,a vidim da je ovde vise puta naglaseno da treba.Takodje,nisam sigurna ko moze pouzdano da mi kaze da li se prihvataju izvodi na madjarskom izdati u maticnoj opsini,posto je to jedan od sluzbenih jezika.
Upravo preslusavam i citam materijal (za americke spijune :) ) koji je neko postavio na ovom forumu gde pokusavam da otkrijem znam li ista...
Nikako ne mogu da procenim koliko je znanja madjarskog potrebno,a jos manje koliko ce mi biti potrebno da ga savladam...vidim da mnogi savetuju da je bolje od bilo kog kursa - neobavezno razgovarati i razgovarati...Na svu srecu imam nekoliko drugarica-penzionerki koje jedva cekaju da pocnemo da se "druzimo".
I rekla bih da je od razgovora u ambasadi,neobaveznije,neformalnije i opustenije otici u Madjarsku i u nekoj manjoj opstini sve to obaviti ...


 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
193.158.111.*



+168 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.04.2012. u 02:34 - pre 145 meseci
@majchi77
Receno nam je da nisu neophodni prevodi dokumenata,a vidim da je ovde vise puta naglaseno da treba.Takodje,nisam sigurna ko moze pouzdano da mi kaze da li se prihvataju izvodi na madjarskom izdati u maticnoj opsini,posto je to jedan od sluzbenih jezika.

Tu postoji zbrka, koju naši pametni i premudri zakondavci, tumači zakona i oni koji ga sprovode razlicito tumače, zavisno od mesta do mesta. Da ne pominjem branioce srpstva.

Naime, kad sam hteo da podignem spostveni izvod na madjarskom, rekli su mi može, nema problema, ali bolje nemoj. Formular je na madjarskom, ali svi podaci (ime, prezime,...) su pisani ćirilicom :( A to u Budimpešti ima upotrebnu vrednost kineskog pisma. Ako uz to dodam da u imenu imam i par slova koja se i latinicom drugačije pišu (S=SZ, Č=CS), ni da pišu latinicom nije baš adekvatno.

Na sreću, moja baka je rođena, jelte, u tadašnjoj Mađarskoj, pa su svi njeni podaci uneti na mađarskom, čak i po mađarkom pravopisu i na mađarskom pismu. E, tu nije trebao prevod.

E, sad, ne ynam kako će da mi izdaju međunarodni izvod, jel će i tamo da mi roknu ćirilicu ili možda miroslavljevo pismo. koji je uopšte smisao međunarodnog izvoda, ako mogu da ga koristim u Bugarskoj, republici Srpskoj, Makedoniji, ali ne i u Rusiji?
 
Odgovor na temu

majchi77
sluzbenik,opstina

Član broj: 301584
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.04.2012. u 08:00 - pre 145 meseci
Hvala SonnyBoy,tako sam i mislila,a s obzirom da sam upoznata sa funkcionisanjem Opst.uprave,bolje da ostatak sveta ne zna ko i kako prevodi dokumenta na madjarski...."zvanicna"...
Ne bih da mi se desi da stignem do Madjarske ,pa da nesto nije u redu...
Imam i jos jedno pitanje,koje mi je nelogicno...Zasto osobe koje su rodjene '41-'45-ta u Backoj takodje moraju da znaju madjarski,kad su oni rodjenjem stekli pravo drzavljanstva....
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.04.2012. u 08:37 - pre 145 meseci
Citat:
majchi77
Receno nam je da nisu neophodni prevodi dokumenata,a vidim da je ovde vise puta naglaseno da treba.Takodje,nisam sigurna ko moze pouzdano da mi kaze da li se prihvataju izvodi na madjarskom izdati u maticnoj opsini,posto je to jedan od sluzbenih jezika.

Što se ovoga tiče, opet je najbolje da nazoveš ambasadu/konzulat i pitaš. Mislim da su se ovde kriterijumi menjali dosta. Nekoliko primera koje znam vezano za prevode:

1. u početku nisu prihvatali dvojezične prevode zato što nisu po standardima (posle sam čuo da prihvataju)
2. naše prevode nikako nisu prihvatali u kancelarijama u Mađarskoj (drugaru su odbili ovdašnji prevod u Segedinu), ali sada prihvataju, opet koliko znam po tuđim iskustvima

Ono što je činjenica da naši umeju da otaljaju izdavanje dokumenta i kad je na srpskom, a kamoli dvojezično...

Ako sa lakoćom (i recimo, besplatno) možeš da izvadiš dvojezični dokument, što da ne probaš... u najgorem slučaju će ti tražiti da nadomestiš drugim ako im se taj ne dopadne :)

Citat:
majchi77: Imam i jos jedno pitanje,koje mi je nelogicno...Zasto osobe koje su rodjene '41-'45-ta u Backoj takodje moraju da znaju madjarski,kad su oni rodjenjem stekli pravo drzavljanstva....

Ta osoba je rođenjem stekla ista prava kao ti poreklom. Jezik moraju svi da znaju (i to "znanje" uglavnom je dovoljno da bude i minilamlno)
 
Odgovor na temu

georgekg

Član broj: 290008
Poruke: 26
*.mbb.telenor.rs.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.04.2012. u 12:00 - pre 145 meseci
Vidim da su ovde do sada komentare davali ljudi koji su za sebe trazili drzavljanstvo. Molio bih nekoga,ako zna ili ima licno iskustvo,da da komentar u vezi maloletne dece. Naime, imam ih dvoje, a ja ispunjavam uslove i planiram da podnesem molbu. Vidim, iz komentara, da cak i ako ja dobijem drzavljanstvo, po osnovu spajanja porodice i sl. tesko da cu speti nesto za suprugu da uradim, pa me zanima da li neko zna kakva je situacija po tom pitanju kad se radi o maloletnoj deci? Da li cu, i kako, moci za njih da podnesem molbu,ako ja prodjem? Hvala!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.04.2012. u 13:21 - pre 145 meseci
Kada apliciraš, apliciraj zajedno sa svojom maloletnom decom. Nema tu mnogo filozofije. Idete svi porodično i to je to. Tvoja deca nemaju drugi način za državljanstvo nego da idu na tvoju aplikaciju ili da sačekaju da postanu punoletna pa da samostalno apliciraju. Ali zašto praviti dupli posao...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3883735 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.