Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112114 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.02.2013. u 07:18 - pre 136 meseci
@vladamvm
Dobrodosao!
Oblast osiguranja i procene stete je svakako zastupljena u CH (i trazena!), ali pre nego sto se dublje upustimo u tematiku, reci najpre kako stojis sa nemackim.
 
Odgovor na temu

vladamvm
dipl. mas. ing.
Kragujevac, Srbija

Član broj: 310972
Poruke: 9
*.takovo-osiguranje.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.02.2013. u 11:18 - pre 136 meseci
@igor-ch
Sa nemačkim sam bio dva puta u kontaktu.
I put u periodu od 1984 do 1986. Roditelji kažu da sam bolje pričao nemački nego srpski. To je bilo od moje 4 do 6 godine.
II put 2006 godine kada sam položio A1 na faksu. Dobio sam i diplomu za to od DAAD-a. Nije išlo mnogo teško. U principu to je samo početni nivo-ko sam, šta sam, i td (znaš i sam). Viši nivoii su teži. Počeo sam od 06.2012 da obnavljam A1 pa da krenem na A2. Međutim, to me je držalao dva meseca i zabatalio sam.
Imamo veliku želju da zagrizemo. I ja i moja supruga. I supruga je dipl. ing. maš., učila je u gimnaziji nemački i položila na faksu A1 (2006) i A2 (2007). Već 5 godina radi u Autodesk Inventoru.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.02.2013. u 12:57 - pre 136 meseci
Izvini al msm da bez B2 ne bi trebao ni da razmisljas o tomw da dobijes posao. Ja planiram da stignem do C1 pa tek onda da trzim posao.
 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
*.dclient.hispeed.ch.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 08:05 - pre 136 meseci
http://www.vijesti.ba/vijesti/...-BiH-zaposljavanju-mladih.html
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 10:10 - pre 136 meseci
Citat:
Arsenije.G:
Izvini al msm da bez B2 ne bi trebao ni da razmisljas o tomw da dobijes posao. Ja planiram da stignem do C1 pa tek onda da trzim posao.

Zavisi od posla. Imam kolegu Spanca koji je na nivou tu negde izmedju A1 i A2 i uprkos tome radi kao databank specijalist.

Konkretno, za procenjivanje stete je veoma vazno da se pisu dobri izvestaju, i tu si apsolutno u pravu: B2 je minimum.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 10:22 - pre 136 meseci
Neznaci da neko ko je dosao do B ili C nivoa, moze i da koristi jezik na tom nivou. Prvo tu se uci Nemacki a prica se u praksi CHNemacki gde skoro svaki kanton ima svoj akcenat i svoje specificnosti. Drugo ako nema redovnu-svakodnevnu komunikaciju sa ljudima i okruzenjem dzaba C2 nivo. Ja sam isao na kurs C1 i desilo se da u grupi budu ljudi koji su zavrsili isto kurs do C1 a nisu sposobni da ga koriste, jer nemaju posao i ne pricaju ga redovno. To sto oni znaju odredjen i neodredjen clan i padeze to je super, ali ne za posao, komunikacija svakodnevna je najbitnija. Moja supruga je polozila neki osnovni Gete ispit, nisam ni sam siguran koji je i u kom nivou je, a govori CHNemacki kao maternji sa akcentom, a "samo" je 10 godina ovde.

Secam se mog B2 nivoa, radio sam i isao na kurs, profesor me je ispravljao zbog CHNemackog a ne zbog Nemackog, a i sam znam da jako lose stojim sa clanovima.
 
Odgovor na temu

vladamvm
dipl. mas. ing.
Kragujevac, Srbija

Član broj: 310972
Poruke: 9
*.takovo-osiguranje.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 10:34 - pre 136 meseci
@ arsenije.G
@ igor-ch

U pravu ste. Ovo je ozbiljna stvar. Ne vezano za moju oblast nego i generalno, jezik mora da se savlada. To je uslov za sve. U principu to mi je i plan da u narednih godinu i po do max dve podignem nivo na B2. I ja i supruga. Čim budemo savladali B1 počeću ozbiljnije da pratim oglase. Neki plan nam je da dok nam deca ne krenu u školu (za 4 god) savladamo jezik i probamo da stignemo do Svajcarske.
Znam da je kriza svuda, ali nada umire poslednja. :-)
Pitanje je bilo vezano za oblast moju i zeninu da li postoji tražnja za našim profilima. Ipak ste gore, pa eto računam da ste više u konatktu sa tim svetom tamo. :-). Gledao sam malo www.jobs.ch. Ima , na izgled, zanimljivih oglasa. :-)
Pitao bih jos nesto. Kao sto sam naveo u prvom postu jedan kratak period sam živeo gore sa mojima. Bio sam tada dete uzrasta od 4-te do 6-te godine. Verovatno postojim u nekim njihovim evidencijama. Da li mi to nešto može pomoći za dobijanje papira. Roditelji su tada radili legalno, a majka je po očevoj smtri ostavrila i neku jednokratnu isplatu penzije. Čisto da pitam. Možda je neko imao dodira sa nekom sličnom situaciojom.
Hvala unapred na odgovorima.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 12:34 - pre 136 meseci
Jer je CH Nemački svuda manje više isti osim nekih reči i akcenta ili se razlikuje dosta u zavisnosti od kantona...?

Pošto učim Standard Nemački, hteo bi da znam, ako neko već priča i dijalekt i čisti nemčki, jer može dok priča hochdeutsch da ga ne meša sa dijalektom, i akcentom.

I da... Jer može neko u svakodnevnicu i na poso da se služi samo sa hochdeutsch ili bi to izgledalo ko na primer da si jedini što priča srpski u Makedoniji?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 14:22 - pre 136 meseci
@vladamvm

Nemas nista vece sanse zbog toga sto si bio u CH u tom periodu. Oni to imaju sigurno u nekoj evidenciji, ali vi ste sve papire vratili, pitanje je i kako je to uradjeno.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 14:27 - pre 136 meseci
@miki

manje vise je isti, razlikuje se u akcentu i nekim recima od kantona do kantona. ali se dosta razlikuje od DE. Ako pricaju CH i DE, DE nece razumeti CH vise od 50%. Cak ni isto preve za proslost ne koriste u govoru. Svi oni znaju HochDE jer je to zvanicni jezik i to uce u skoli, svi mogu da ga pricaju ali samo ako se dobro skoncentrisu. U drzavnim ustanovama (Post, Amt, Gemeinde) mozes da trazis da pricaju HD ali sa ljudima na poslu to ce biti glupo.

Ti mozes sve da zavrsis sa HD, i svi ce te bez problema razumeti, ali ces i sam da pocnes da koristis CHD posle nekog vremena i neces ni da budes svestan.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 15:31 - pre 136 meseci
@ elmagico
Hvala na odgovoru.
Manje više sam i tako misleo. Kozna kako je onda da teraš nekog nemca da priča dijalekt. :)
 
Odgovor na temu

vladamvm
dipl. mas. ing.
Kragujevac, Srbija

Član broj: 310972
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 21:38 - pre 136 meseci
@ elmagico

Hvala na odgovoru.
Ako sam dobro razumeo radis u Basleru. Mozes li mi reci koji je biro za obradu steta angazovan od strane Baslera?

@ elmagico
@ igor-ch
@Arsenije.G

Znam da nas tamo niko ne ceka rasirenih ruku, da im samo mi falimo :-) i da su sanse preko posla izuzetno male i td.
Nisam siguran ni sta bi mogao da ocekujem sa B2. Naravno niste ni vi baba-vange i vidoviti :-) ali kakva je klima tamo sto se tice posla. Ima li potraznje? Ima li krize? Da li cu im ja (ili neko drugi) sa iskustvom i B2 znanjem jezika biti "zanimljiv"? Kad pogledam jobs.ch deluje da ima dosta oglasa.
Da li poznajete nekog naseg coveka ko je dipl ing. masinstva i koji radi u Svajcarskoj? Kakva su primanja u toj oblasti?

Unapred hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.02.2013. u 22:11 - pre 136 meseci
Ja licno poznajem coveka koji je dipl inzenjer masinstva. Ovde je od 1968. Nikad ga nisam pitao o plati al znam da mu je plata dosta dobra moja slobodna procena oko 10k. Takodje je i instruktor u pilotskoj skoli i tu ima negde oko 10k. Al dzsba sve kad si kockar.

Sto se tice posla ima ga, ssmo su papiri uvek problem.

Za krizu mogu slobodno da kazem da je ovde nema, ko god tvrdi suprotno neknode u srbiju da je oseti jer je tamo kriza dobila drzavljanstvo.
Cene u poslednje vreme jesu skocile, al to je posledica pada evra, jacanje franka, i jos niz drugih posledica u evropskoj uniji.
Ono sto je bitno da bracni par koji se bavi i fizickim poslovima moze normalno da zivi i na kraju godine i ustedi.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 07:20 - pre 136 meseci
@vladamvm
U CH je na ceni visoko-kvalifikovana radna snaga i tu nema spora. Medjutim, u velikoj su prednosti Nemci, jer su njihove skole na ceni i jezik im nije problem. Ali ako tebi nije tesko da savladas Hochdeutsch do nivoa B2, mislim da bi mogao da pokusas.
Sto se tice plata, evo ti jedan sajt na kome su prikazane plate vosoko-kvalifikovanih radnika:
http://www.myscience.ch/de/living/salary/salary_in_switzerland

Videces da plata u CH zavisi od vise faktora: obrazovanje, iskustvo, kanton, drzavljanstvo, bransa... U tvom slucaju bi prosecna plata bila, k'o sto i Arsenije misli, oko 10'000 Fr.

Inace, posao mozes da trazi na tim specijalizovanim sajtovima kao sto je jobs.ch (moj favorit je ostjob.ch) ili da ides direktno na sajt firme koja te zanima i da tamo gledas da li ima nesto zanimljivo (ili da cak posaljes i tzv. "slepi" bewerbung).

 
Odgovor na temu

novibl
Banja Luka
BiH

Član broj: 283113
Poruke: 40
*.teol.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 11:24 - pre 136 meseci
Vidim da se na forumu spominje i usvajanje kao način dobijanja papira za CH.
Supruga ima tetku u CH, koja ima preko 35 g.
Da li bi ona mogla da bude usvojena od strane nje?
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 11:44 - pre 136 meseci
Jel neko zna sta konkretno "dobijamo" sa biometrijskim vozackim dozvolama?Jel ne menjaju nista da se mora polagati u CH?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 18:06 - pre 136 meseci
@vladamvm

Ja cu ti odmah reci da informacije koje ti je igor-ch rekao i arsenije ne da nisu tacne, nego nemoj tome da se nadas. 10.000 je ogromna plata u CH i slobodno to mozes da zaboravis, ovaj sto ga arsenije spominje koji je dosao '68 on je mozda i stigao do tog nivou, jer samo na osnovu godina staza i da mu je plata rasla po nekim stopama inflacije dosao je do tog iznosa.

Ti sa B papirima, bez referenci iz CH ili EU, bez dana radnog staza u CH ili EU, sa nemackim koji ti nije maternji mozes maksimalno do 6000 da dodjes.

Da nebi bilo da pricam napamet, imam druga koji radi u velikoj firmi koja ima svoje predsravnistvo i u CH, radi u Farmaceutskoj industriji, on je masinski inzenjer zavrsio fax u BGD, 82 godiste, firma mu napravila papire za Nemacku, radi kao Project Engineer, jeste da on radi za njih u DE i tu mu je plata oko 50.000 godisnje, nudilu su mu da predje da radi isti posao u Rosche i jos nekoj firmi u CH za 82-87 godisnje CHF.

 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 19:32 - pre 136 meseci
Ja se potpuno slazem sa elmagicom. Iz tvoje pozicije nemozes da ocekujes toliku platu. Meni je bitno samo da nadjem posao posle faxa velikoj plati se ne nadam.

Elmagici
Igore

Sta ste radili za dozvole, ja koliko znam nzm da je to tacno ja treba da idem na test voznju da bi prebacio dozvolu ovde? Ja sam mislio davuzmem par casova cisto da mi se upise da sam isao na obuku i ovde, a i malo da se podsetim skolske voznje i upoznam rute koje se voze. Koja su vasa iskustva?
 
Odgovor na temu

72ZELJKO72
nezaposlen
nemam

Član broj: 310662
Poruke: 1
*.199-178.cust.bluewin.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 22:46 - pre 136 meseci
Citat:
stameni:
Kada je reč o turističkom boravku u Švajcarskoj za državljane Srbije, na ovom forumu sam pročitao da je maksimalni mogući boravak u CH tri meseca. Budući da je to bila malo starija poruka, zanima me da li neko sada može da potvrdi ovaj podatak?

Dva potpitanja: da li je moguće deliti boravak u CH na "delove" (npr. dva meseca, pa mesec; ili mesec, pa mesec, pa mesec; i sl.)? Kada se iskoriste ta tri meseca, onda se, pretpostavljam, čeka godinu dana do nove mogućnosti za dolazak u CH -- tačno ili ne?

IMAS PRAVO U GODINI DANA DA PROVEDES 90 DANA U CH ,POSLE DEVEDESET DANA MORAS NAZAD ZA SRBIJU ISTO 90 DANA PA MOZES PONOVO U CH 90 I SVE TAKO.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.02.2013. u 22:52 - pre 136 meseci
Nije tacno, nego u godini dana mozes da provedes najvise 180 dana u CH, od toga najvise 90 dana u komadu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112114 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.