Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112001 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 08:30 - pre 136 meseci
Ja sam promenio par stanova u ZRH i nijedan nisam dobio tako. Dva sam dobio preko veze, jedan su izdavali neki nasi ljudi, u drugom su bili neki nasi ljudi pa su nas oni preporucili i nije ni bilo konkursa, dok sam treci dobio od grada - bila je neka njihova zgrada sveze renovirana i ja sam im napricao svasta (mlad i perspektivan par, bas bi nam znacilo, jao sto je lepo) i iznenadio sam se kad su izabrali bas nas.

Sve u svemu, velika muka za stan, zelim ti srecu.
 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
*.dclient.hispeed.ch.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 08:57 - pre 136 meseci
Upravo tako
Mislio sam na preporuku ili na stan koji nasi izdaju a sve mi ostalo nekako neizvodljivo.
Mi smo prijavljeni ne u zh vec u okolini i u opst su nam rekli kako nemaju slobodnih stanova...
Komplikovano
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 09:55 - pre 136 meseci
@ekoneko
Pa jer imate poso i radite ti i žena?
Kako sam pratio tvoje postove, vi ste skoro došli tu.
Ako nemaš primanja, teško da će neko da ti da stan, to je svuda isti princip.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 10:17 - pre 136 meseci
U Cirihu i okolini je veoma tesko naci stan, a i stanovi su izuzetno skupi (samo za garazu su joj trazili 500 fr.) . Jedna moja koleginica sa posla, nemica, se "ubila" trazeci stan u Cirihu, iako zaradjuje veoma, veoma puno.
Cak mi je pricala da je vecinu stanova koje je gledala - obilazila u grupi sa ostalima koji se prijavili (oko 20 osoba)...

Da napomenem jos da je u drugim delovima CH, npr. u kantonu SG, mnogo jednostavnije naci stan. Ponuda je velika, potraznja mala, stanovi su dugo prazni i relativno jeftini - zato i mogu da se dobiju vrlo lako. Naravno, to ima za posledicu jedan drugi problem (ko zivi u CH zna na sta mislim ), ali za nekoga ko je skoro dosao nije losa opcija dok se ne snadje.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 10:36 - pre 136 meseci
Citat:
igor-ch:
Da napomenem jos da je u drugim delovima CH, npr. u kantonu SG, mnogo jednostavnije naci stan. Ponuda je velika, potraznja mala, stanovi su dugo prazni i relativno jeftini - zato i mogu da se dobiju vrlo lako. Naravno, to ima za posledicu jedan drugi problem (ko zivi u CH zna na sta mislim :) ), ali za nekoga ko je skoro dosao nije losa opcija dok se ne snadje.


U kom smislu misliš da ima problem SG? Veće takse i manje posla?
Ja isto se razmišljam kada dođem između ZH ili SG.
Imam jednu tetku baš u SG (na koju i nemogu baš da računam) i meni se čini da je San Gallen veoma mali grad, ne znam koje perspektive za poso može da daje za razliku od Ciriha.
Meni se najviše ža sviđa kanton Aargau, ali ne znam koje mogućnosti pruža ovaj kanton u vezi sa poslom i nalaženje stana...
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 11:56 - pre 136 meseci
Citat:
stojanovicmiki: U kom smislu misliš da ima problem SG? Veće takse i manje posla?

Nisam mislio da SG ima neki problem, nego da problem nastaje kada se nude jeftini stanovi. Evo ti moj primer: kada sam se na pocetku uselio u jedan takav stan, bio sam jedini Stranac. Posle 8 godina, kada sam se iselio, bio sam jedini Svajcarac. Na taj problem sam mislio - gde su stanovi jeftini i do njih se lako dolazi, kvalitet zivota je vrlo los.

A sto se tice posla, naravno da je Cirih u prednosti (tu su i plate u proseku vece), ali i tu ima izuzetaka, tj. i u SG-u ima puno dobrih i uspesnih firmi.
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 15:01 - pre 136 meseci
@Ekoneko

Mi smo uspeli da nadjemo stan u CH ali posle par meseci ali me moja zena vec bila u jednom WG-u kad je trazila stan. Posle posla je obilazila do 2 stana dnevno.

Od dokumentacije obavezno je
- motivaciono pismo da prilozis i to na nemackom (glupost, ali je to obavezno)!
- potvrda da nemas dugove (Betreibung)
- Izvodi iz poslednje 3 plate (to im treba kao dokaz da mozez da platis depozit koji je u skoro svuda u visini 2 mesecne kirije)
- pismene preporuke od prethodnog stanodavca (ako ste uopste negde ziveli pre) a ako ne najbolje je preporuka (kontakt tel.) nekog nadredjenog (po mogucstvu svajcarac) sa posla
- ja ti mogu reci da najcesce stanove non-swiss rezidentima izdaju na Schwammendingenu i Oerlikonu pa tamo vise gledaj

Takodje negde vazi i pravilo da koliko se osoba prijavljuje za stan dodas 1 na broj soba. Nas su negde odbijali za jednosobne stanove tj. kao nisu imali nista protiv ali nece da ti izdaju potvrdu da dvoje moze da zivi, sto je jako bitno.

Kad se prijavljujes obavezno gledaj da to bude na nemackom sve jer dosta ljudi koji rade u toj bransi oko stanova nemaju pojma engleski tako da nece da gledaju prijave na eng.

Sledece je bitno da dokumentaciju UVEK saljes postom....kad dodjes da obidjes stan oni ti najcesce daju formulare koje treba popuniti pa zajedno sa ovim gore navedenim stvarima saljes POSTOM agenciji.

Ako treba jos neki info ti pisi..


 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 15:15 - pre 136 meseci
@ekoneko

kao sto je vec neko rekao, bez plata i posla, jako tesko cete naci stan. Pogotovo ti koji si sad dosao u CH. Idi u opstinu, ili na socijalu i trazi od njih da ti pomognu. Oni nemaju nikakav kvalitet stanova, ali bolje ista nego nista.

Ja znam i neke ljude koji su sve papire falcifikovali, i dobili stan, kad kazem sve mislim na platne liste. Stavis telefon od nekog svog koji govori nemacki ako zovu a napises da radis u nekoj firmi.
 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
*.dclient.hispeed.ch.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 16:42 - pre 136 meseci
Hvala na savetima.
Mi smo od skora u ch.
Nemamo nikakva dogovanja niti mozemo uzeti preporuku stanodavca jer smo 6god boravili u srb
Prijavljeni smo kod rodjaka i na soc ali u opstini nemaju na rasp nikakve stanove.
Nude nam smestaj u hotelu ali nam to ne odgovara.
supruga je zavrsila skolu u ch tako da odlicno govori nemacki.
Sve formulare smo pisali na nemackom i stupli u kontakt sa stanodavcima ali nevidim resenje.
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 17:16 - pre 136 meseci
@Ekoneko

Uh, bas je zeznuto...

Probaj da pozoves domove ili studentske domove (Wohnheim ili Studentenwohnheim).

Evo ih linkovi

http://www.wohnheime-zuerich.c...C3%BCr-frauen-und-m%C3%A4nner/

http://www.maximilianeum.ch/

http://www.studentenwohnheim.ch/zuerich/

Znam da neki od njih primaju i ljude koji nisu studenti. Sobe su tamo uglavnom za jednu osobu ili double-room za dve sa deljenim kupatilom i kuhinjom.

 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
213.55.184.*



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 17:29 - pre 136 meseci
Ako neko nesto zna ili ima neko resenje nek ostavi broj ili mail na privat pa se cujemo
 
Odgovor na temu

marinela sardela
nezaposlen
bosna i hercegovina

Član broj: 309299
Poruke: 7
*.telrad.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 19:33 - pre 136 meseci
Drugari, moze li neko da mi kaze kakve su mogucnosti priznanja pravnog fakulteta iz Istocnog Sarajeva,drzavni fax, u Svajcarskoj, konkretno u Genevi? Planiram prvo da naucim jezik, ali me zanima i kakve su sanse za priznanje?
Hvala unaprijed na odgovoru....
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 20:45 - pre 136 meseci

@ marinela sardela
Ti kažeš da si završila pravni fakultet u Istočno Sarajevo (znači Republika Srpska).
Kakvo je to pitanje dal je pravni fakultet, priznat u CH ili neku drugu zemlju???
Pa to nema blage veze zakone koje si učila u Republiku Srpsku u CH i onda bilo kakvo priznanje...
možda ti nešto priznaju u Srbiju, jer su R.Srpska i Srbija veoma bliske (mada sumnjam da je i to moguće).

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 02.02.2013. u 15:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.159.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku01.02.2013. u 21:36 - pre 136 meseci
To ima savrsenog smisla jer je svajcarski obligacioni zakonik isti kao i srpski. Jer smo ga mi 1978 bukvalno prepisali od njih.

Zavisi sta zelis, ako zelis da nostrifikujes diplomu tesko da ces uspeti. Ako hoces na master priznace ti.
Al opet ja znam da priznaju srpske univerzitete za.mastee nzm kako je za BIH.
 
Odgovor na temu

marinela sardela
nezaposlen
bosna i hercegovina

Član broj: 309299
Poruke: 7
*.telrad.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2013. u 08:13 - pre 136 meseci
znam da su zakoni razliciti, ali otkud znam, mozda postoji neka mogucnost da se polaze neka razlika predmeta i da se nakon toga prizna diploma... uglavnom, hvala na odgovoru....
 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2013. u 11:32 - pre 136 meseci
U bas je velika kriza, malo malo pa se neko pokaci. Zanimljva mi je ta prica oko integracije, znam ljude koji dugo zive tamo, koji su prihvatili potpuno nacin razmisljanja i filozofiju Svajcarca, a sa druge strane znam ljude koji su 15-20 godina u CH i prvi posao koji su poceli da rade (Baustelle) to rade i dan danas, mrze Svajcarsku, kad god mogu skoknu do Srbije itd. Zanimljivo mi je sa te strane sto Svajcarska ima 2x% stranaca i sto nivo njihove integracije variabilan, sa druge strane starosna granica stanovnistva je velika i to znaci da ce broj stranaca biti sve veci i veci, i da ce se Svajcarska sve vise i vise oslanjati na Strance. Zato se velike pare ulazu u integraciju, ali koliko ce u tome uspeti pitanje je. Takodje mi je interesantno ako pogledate spisak profesora recimo u nekoj srednjoj skoli tesko cete tu pronaci nase prezime ili u menagmentu neke firme, a obzirom na starosnu strukturu morace i strance da obrazuju i iskoluju kako bi oni prihvatili teret privrede. Ne znam kojom metodom ce Svacarci uspeti da spoje i kulturoloski priblize mnogo razlicitih nacionalnosti. Nekako je utisak da su stranci medjusobno podeljeni i svi mrze Svajcarce i Svajcarci mrze strance, a to se moze promeniti samo tako sto ce svako ko je dosao u CH morati sa se prilagodi. Zanima me nacin na koji ce to postici.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.dynamic.hispeed.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.02.2013. u 14:28 - pre 136 meseci
Moje misljenje oko emigracije ex-yu u ch je sledece.
Govorim o ranim generacijama, koje su dolazile u CH i druge EU zemlje do 1990.
Buduci da smo bili jugoslavija i koliko toliko lepse se zivelo nego sad, lakse se dolazilo do posla i imala se neka perspektiva. Po meni u inostranstvo su isli ljudi iz siromasnih krajeva jugoslavije za srbiju generalno juzna srbija. Znaci odlazili su neobrazovani ljudi koji nisu imali mnogo mogucnosti u jugoslaviji, nisu ni imali zemlje i dedovine pa su srecu trazili u evropi. Takodje sto sam primetio je kad pricaju da su svi planirali da se vrate ali ratne godine su ih sprecile u tome. Retko ko od tih ljudi se integrisao, naucio jezik, nije ih briga za zivot ovde nego su dole gradili skadar na bojani i pricali price komsijama o zlatnim kvakama i slavinama u CH.

Druga generacija po meni je ova posle ratova i svog tog sr**, gde su mladi ali obrazovani ljudi dolazili i lako se integrisali jer su makar jedan strani jezik znali kad su dosli, lako su shvatili kako ovde stvari stoje i uopste im nije tesko. Navescu primer Igora, ne vredjam niti znam tvoj slucaj samo navodim da radis lep posao i imas normalan zivot, jednostavno nisi baustelac. Takodje bih u ovu grupu svrstao sebe jer sam ovde dosao preko skole.

Moram spomenuti i decu i unuke prve generacije, koji koliko god oni ne zele to da priznaju svajcarci su (nazalost i moja deca ce biti). Uglavnom znaju da pricaju srpski los srpski ali znaju, svi su veliki srbi a 3 puta su bili u njoj, i naravno ovde ih je sramota to sto im je poreklo srpsko ali patriotizam se javi kad se napiju.
Jedna grupa te dece je veoma skolovana obrazovana i npr. moj kum je arhitekta i radi u implenia.
A i ima i druga grupa koja nije htela u skolu, niti hoce da rade a hoce da zive kao sviceri i stalno pljuju ovu drzavu kako im je ona nesto kriva.

Sto se tice svajcarske uvek ce dovoditi auslendere, jer svajcarci nece da rade fizicke poslove, mora neko ovu drzavu da gradi, samo ce oni taj procenat da drze na odgovarajucem nivou.

Igore ja tebe ne poznajem niti znam tvoj slucaj kako si i sta u CH, ali samo hocu da kazem da si napravio veliki uspeh dobijanjem CH drzavljanstva.
 
Odgovor na temu

banjalucanin91

Član broj: 311785
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2013. u 19:25 - pre 136 meseci
Imam pitanje pa ako moze odgovor..uskoro zavrsavam medicinsku skolu pa postoji li sansa da dobijem radnu dozvolu u svicarskoj i koji su papiri potrebni,i da li su uopste trazeni medicinari u Svicarskoj?pozz
 
Odgovor na temu

ekoneko
eko neko

Član broj: 298259
Poruke: 51
*.dclient.hispeed.ch.



+4 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2013. u 20:04 - pre 136 meseci
Ima li ko zivaca za odgovor na ovakva ili slicna pitanja od strane...
Nemam zivaca... bolje ja da odustanem neko napisem nes bezze
 
Odgovor na temu

bosss
bosss man

Član broj: 86212
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.02.2013. u 22:04 - pre 136 meseci
haha mogu misliti kako si se iznervirao,, pomislio si, evo opet jedan sneba pa u rebra, postavlja isto pitanje 1001 put :)

a ja sam zaboravio pitati jel mogu i ja u svicu da radim ;)

sad salu na stranu, Supruga mi ima madjarski pasos a ja srpski. Znam da ona mora prvo otici da uzme b vizu pa onda ja i deca. Interesuje me mozemo li svi u isto vreme otici tamo ili mora ona prva. Moze li samo sa ugovorom (imamo prijatelje u CH koji imaju firmu svoju pa bi mogli srediti neki fiktivni ugovor da nas ceka posao kod njih) da apliciramo za b vizu ili ipak mora zena da radi tri meseca pa onda tek da preda za spajanje porodice?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112001 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.