Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111904 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 11:58 - pre 137 meseci
nemoj da mislis da za tebe isto vazi sto i za tu indijku. Ti imas SRB pasos i dolazis iz Evrope, a ona iz Indije, ko zna kakav ugovor ima CH sa Indijom, znam da ih u Novartisu ima koliko hoces.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 12:07 - pre 137 meseci
Citat:
Abracadabra:
Imamo jednu drugaricu indijku ovde, koja je zavrsila master na Oxfordu i sad zavrsava phd studije na UZH i ona mora u roku od 6 meseci kad odbrani doktorat, u slucaju da ne nadje posao, da napusti zemlju..Mislim da to isto vazi i za sve studente kao i doktorante koji dodju u Svajcarsku tj. Cirih


Ha !

Ja sam znao jednu nasu srpkinju kojoj je istekla viza krajem maja i prvog juna nije mogla da podigne majsku stipendiju na bankomatu iako je kartica jos vazila, ali eto CH ima neki mehanizam da ti se sve iskljuci sa danom prestanka vize. To bese u Losanni (VD).

A znao sam i jednog naseg momka koji je doktorirao na EPFL mislim neku elektroniku i posle toga je godinu dana trazio posao i nasao ga posle nekih 6 meseci u nekoj kompaniji, a svo vreme je nekako ostao u CH i ziveo od ustedjevine deleci stan sa jos nekim nasima. Ako se ponovo cujem sa njim poslacu ti njegov mail pa nek ti objasni.
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 12:13 - pre 137 meseci
hvala Braksi i elMagico na brzim odgovorima.

Upravo sam dobio od Krafta odgovor da imaju boljeg kandidata za tu poziciju ali da ne ocajavam i da me imaju u sistemu za 'future positions' :))).

Mozda i stvarno nije losa ideja da napisem za nemacki da je sehr gut pa da vidim. Taman da pocnem da se upoznajem i sa procesom intervjuisanja.

dobra je stvar kad se salje nekim HR agencijama ovde, da one u vecini slucajeva ne traze motivaciono pismo, samo lebenslauf i diplome
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 15:41 - pre 137 meseci
Citat:
elmagico:
nemoj da mislis da za tebe isto vazi sto i za tu indijku. Ti imas SRB pasos i dolazis iz Evrope, a ona iz Indije, ko zna kakav ugovor ima CH sa Indijom, znam da ih u Novartisu ima koliko hoces.

O čemu pričaš ti?
Pa za CH je Srbija ili Indija na isti novo, kao i sve druge treće zemlje.

To sa L vizu ako neko studira MORA da napusti CH, nakon studije (ako je državljanin van EU) ako ne nađe poso dobar poso koji je veoma tražen itd. (pričali smo 100 puta oko toga).
Svako ko studira ili radi i ima L vizu dok ne dobije B vizu (ako uđe u kontigent koji postoji u kantonu), obnavljamu se redovno i kad više ne bude potreba za njim, leti vani!
L viza je PRIVREMENA, i važi samo dokle imaju potrebu CH.

Nemojte da širite pogrešne informacije na forumu, kako se neke zemlje razlikuju Indija, Srbija, Pakistan, Kina... sve je to isto, pri dobijanju i ostajanje u CH.
Postoje programi za mlade studiranje, praksa i sve ostalo, ali privilegije nikakve nema. Ako nisi EU državljanin disriminisan si i nemožeš da ostaneš.

Ti abracadabra što imaš B vizu možeš samo da budeš na konju i ništa više.
Gledaj nemoj da se razvajaš od žene, i tvoj prilog plate važi i za obnavljanje vize tvoje žene (ipak ste venčani i putem toga bračnim uslovima jedniom drugom morate da pomažete).
Za tebe nema zime, imaš veoma dosta iskustva, jezik ćeš naučiti i naćićeš poso. Stvar vremena.
 
Odgovor na temu

IIggoorr
Beograd

Član broj: 186349
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 18:20 - pre 137 meseci
Da li ima neko neku informaciju o nostrifikaciji diplome gradjevinskog inzinjera. Da li je moguce i sta je potrebno osim jezika.

Viza nije problem jer mi devojka ima C vizu.

hvala
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 19:20 - pre 137 meseci
Igore,

Mislim da bi trebalo da pogledas na ovim linkovima za prinznavanje diploma

http://www.sbfi.admin.ch/themen/01105/01106/index.html?lang=de

imas tacno pdf u kome se navodi sta i kako...i to je validno za 2013 godinu. Tamo piše da je za priznavanje univerzitetskih diploma najbolje obratiti ti Rektorenkonferenz-u:

Rektorenkonferenz der Schweizer Universitäten
CRUS
Swiss ENIC, Postfach 607, CH-3000 Bern 9
Telefon +41 (0)31 306 60 41 / 42
www.crus.ch

nadam se da ce ti pomoci ovaj info,

pozdrav
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 22:46 - pre 137 meseci
imam i ja pitanje u vezi posla...

kao sto sam vec negde i napisao, imam b vizu koju sam dobio na osnovu studija.
takodje, imam vec master iz srbije (ovo mi je drugi master) , engleski mi blizak nivou srpskog (ziveo sam na engleskom govornom podruciju).
nemacki najprostije receno - pojma nemam. imam mozda neki fond od par stotina reci, ali to je mozda u najboljem slucaju neki a1.
pricam spanski ok, neki srednji nivo - ne znam koliko je taj jezik ovde bitan?

zavrsio sam elektrotehniku. nemam radnog iskustva; izuzev strucne prakse od dva meseca full time.

zelim da radim. zato sam i dosao ovde. ne znam koliko je to ostvarivo u smislu problema sa dozvolom? ja, koliko znam, mogu sa ovom b dozovlom da radim samo 15h nedeljno dok je nastava...

recimo, da nadjem poslodavca koji hoce da me zaposli, koliki je problem da dobijem 'odobrenje' da radim full time ?
i kad navodim koji status imam ovde, da napisem samo B dozvola ili da dodam i to - b dozvola za studente?

ja da nadjem posao i da mi se sredi ta dozvola, napustio bih studije istog momenta...


 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.01.2013. u 23:05 - pre 137 meseci
Za Maara,

Imas brdo oglasa vezano za inzenjere na sajtu ABB papod careers. Pogledaj na sajtovima tih najacih firmi (ABB, Schindler, Amcor, itd) pod careers...imas tu na dosta mesta opcije za registraciju nevezano za aktivni oglas za posao, a izmedju ostalog ima dosta za recent graduates kao i za ljude koje zavrsavaju skoro fakultet.

Koliko sam ja video, SAP je izbacio dosta pozicija za internship na njihovom sajtu pa probaj i tamo, trenutno su jedna od najacih firmi. Zaprepastices se kada na sajtu stellen.ch ukucas 'SAP' izacice ti preko 1000 aktivnih otvorenih pozicija od pocevsi od developera, konsultanata, pa sve do end user-a.

Mislim da je bolje da napises B student permit CVju ali mislim da ti je trenutno internship najbolja varijanta jer velika vecina ljudi koje ja znam su preko internshipa dobili stalni pozicije u istim kompanijama.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 08:12 - pre 137 meseci
@miki

miki ajde molim te smanji nervozu. Nemam nameru da ti dokazujem i jurim sajtove po internetu gde to pise, ako ti lepo kazem da nije isto da li je iz Srbije ili Indije, to onda tako i shvati, ako mislis da je drugacije ok. CH priznaje bez nostrifikacije medicinski fakultet iz Indije, a ne priznaje medicinski fakultet iz Srb.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.rkocom.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 10:01 - pre 137 meseci
Citat:
stojanovicmiki:Pa za CH je Srbija ili Indija na isti novo, kao i sve druge treće zemlje.

Mozda na papiru, u praksi sigurno ne. Evo primer iz 2010. koje su nacije popunjavale kontigent stranaca:


Takodje ako nekoga zanima, oblasti za koje se dovode stranci iz NON-EU zemalja:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 13:25 - pre 137 meseci
@elmagico
ne kažem to u vezi za notifikacije diplome. Već procedura dobijanja papira za rad u CH za građane iz treće zemlje je isto bio neko iz Srbije ili Indije.
i ti si ovo napiso:
Citat:
elmagico: nemoj da mislis da za tebe isto vazi sto i za tu indijku. Ti imas SRB pasos i dolazis iz Evrope, a ona iz Indije, ko zna kakav ugovor ima CH sa Indijom, znam da ih u Novartisu ima koliko hoces.


Mene zanima jedno što sam tražio po zakonu i čitao, ali nisam mogao da nađem nikako.
Pitanje je:
Ako je dan državljanin EU15(stara evropa) dobije B vizu na 5 godina kako se oporezuje?
_ Na netu čitam da ti skidaju od plate mesečno određenu kvotu za takse (od razlike naravno opštine, kantona i prinos bruto).
Piše isto ako imaš bruto platu možeš da budeš oporezovan kao sa C vizom ako imaš dva uslova:
plata neto veća od 120K chf i/ili imaš neko veće bogastvo (predpostavljam da podrazumevaju nekretninu, da odbijaš kamatu od kredita od stana)

kontretno me zanima, da li primer ako ti odbijali više ili manje poreza možeš na kraju to da koriguješ kao što plaćaju oni sa C, i da odbiješ od takse određene usluge i ono što je predviđeno za to (prevoz, lekove, ekološko vozilo, osiguranja, itd...)
Tako plaćamo mi porez u Italiji.
Tražio sam po netu ali nikako da nađem dal je ovo moguće...

primer sa B vizom:
plata 5000 chf (60K godišnje)
od plate porez 20% (1000 chf mesecno * 12 meseci 12K chf)
Da li je moguće tih 12K da koriguješ ko ovamo u Italiji ili to što je plaćeno je plaćeno i kraj?
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 14:28 - pre 137 meseci
Sa B vizom se placa tzv. Quellensteuer - porez se mesecno odbija od plate i ne postoji mogucnost da se bilo kako smanji.
Medjutim u slucaju da supruznik ima C vizu ili CH drzavljanstvo, onda se i osobe sa B vizom oporezuju na godinjem nivou tj. kao i oni sa C.

Sa C vizom se za poresku osnovicu uzima godisnja neto zarada, ali moze da se od poreza odbije sve i svasta (gorivo do radnog mesta, odbici za decu, skolovanje...).
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 15:35 - pre 137 meseci
U redu to što se porez plaća mesečno sa B vizom.
Nego jer je moguće i sa tim načinom oporezivanja da odbijaš troškove (barem na mesečnom nivou kao za C vizu što je godišnje)?
Jer tako nešto moguće?

Ili oni što imaju B vizu su osuđeni da plaćaju porez na zaradu (na određen procenat) bez ikakvog načina da obiju troškove?

 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.rkocom.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 16:21 - pre 137 meseci
Sa B vizom se ne moze absolutno nista zivo odbiti od poreza. Ili cekati na C vizu tj. CH pasos ili se vencati sa osobom koja to vec ima. Takodje oni koji imaju bruto platu vecu od 120'000 CHF placaju porez normalno (sigurno u Kantonu ZH, za ostale nisam siguran).

Da jos napomene da postoje i razlicite tarife u odredjivanju Quellensteuer-a, kao sto su npr. pripadnost odredjenim crkvama, da li bracni partner radi, deca, da li se vec placa porez u inostranstvu...
Inace, ovo se uglavnom regulise na nivou kantona, tako su razlike od kantona do kantona ogromne. Najmanji porez je naravno u kantonu Zug.


[Ovu poruku je menjao igor-ch dana 17.01.2013. u 17:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 17:07 - pre 137 meseci
E jbg,
ovo izgleda cist vid diskriminacije.
Neznam što novi stranci terbaju da plaćaju porez više od drugih.
Uglavnom hvala na odgovoru.

 
Odgovor na temu

vreshi
Bih-RS

Član broj: 311085
Poruke: 9
*.teol.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 18:46 - pre 137 meseci
Postovanje svima:

Čitao sam ove post-ove i takodje moraću zatražiti Vašu pomoć.
Zavrsio sam srednju za Farmaceutskog tehnicara opšti smer i upisao dalje Farmaceutski fakultet.
Moja buduća supruga živi i radi u Švajcarskoj,Thurgau kanton ,ima C vizu ,a u skorije vreme treba da dobije i njihovo državljanstvo.
Ono što mene zanima jeste to da li ja mogu prevesti tamo :
1.Diplomu farmaceutskog tehničara(koji su uslovi,treba li kod nas da se stice radno iskustvo...)
2.Diplomu magistra farmacije odnostno farmaceutski fakultet.


Hvala unapred na odgovorima.
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 19:01 - pre 137 meseci
@vreshi

Nema potrebe da prevodis diplomu u CH posto je to ovde jaako skupo. Mislim da imas dve varijante:

1) da prevedes diplomu srednje farm. tu kod tebe negde pa da ti onda sudski tumac overi prevod pa da tako trazis posao u CH kad dodjes. To su ti uglavnom poslovi tehnicara koji su ovde jako dobro placeni. E sad ne znam kako ces to za iskustvo da resis...

2) diplome fakulteta se koliko ja znam salju u Bern na nostrifikaciju i to na originalnom jeziku a oni je tamo prevode i proveravaju validnost diplome tamo gde je izdata. Ne znam za RS ali su neke diplome iz Srbije priznate u CH jedino sto u nekim slucajevima moraju da se polazu diferencijalni ispiti i da to dosta zavisi od slucaja do slucaja
 
Odgovor na temu

vreshi
Bih-RS

Član broj: 311085
Poruke: 9
*.teol.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 19:24 - pre 137 meseci
Abracadabra msl kod nas u bilo kojoj agenciji za prevođenje to se može uraditi?
Znate kako,ja sam to bio uradio i otisao jedan korak dalje jer nažalost nisam bio upućen,preveo sam kod nas diplomu srednje skole na njemački jezik i kod notara stembil udario(valjda je to isto kao sudski tumač) i moja sadašnja devojka je to poslala u Bern,oni posle nekog vremena iz Berna odgovorili navodno da se moja diploma ne može prevesti tamo,zato sam u nedoumici.

Aha za fakultet znači taj postupak ide,a da li znate možda da li je složen proces kad stranci tipa naših ljudi odavde tamo otvaraju neke radnje?
Hvala
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 19:38 - pre 137 meseci
Radnja ti je sirok pojam :))). To za otvaranje firme ne znam kako ide ali mislim da to zavisi od kantona do kantona tako da u svakom slucaju moras da proveris u svom 'buducem' kantonu sta i kako.

Ne bih znao da ti kazem gde se priznaju diplome srednje ali najbolje je ako ti vec devojka govori nemacki da malo potrazi po googe-u. Ja sam uspeo da nadjem ovo a ti baci pogled da li je to to...nisam siguran

http://www.crus.ch/information...lne-laender/serbien-l.html?L=2
 
Odgovor na temu

vreshi
Bih-RS

Član broj: 311085
Poruke: 9
*.teol.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.01.2013. u 19:45 - pre 137 meseci
Abracadabra ja sam zaista neupućen u te stvari,a de mi reci jel uopšte mora naša diploma da se priznaje ili se može naći posao i na onaj način sto si mi ti rekao? Da prevedem ovde diplomu i tako da tražim posao?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1111904 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.