Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109694 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.09.2010. u 11:02 - pre 165 meseci
PhD nije klasicno studiranje, pravi se ugovor o radu i fakultet ti placa. Imas platu i sva socijalno-penziona davanja placena od strane fakulteta. Imas fond casova koje treba da drzis na fakultetu (vezbe, predavanja) u zavisnosti od tipa ugovora (koliko % zelis da ti je plata od drzavnog minimuma za tu poziciju).
 
Odgovor na temu

CSharpEngineer

Član broj: 268615
Poruke: 8
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.09.2010. u 11:17 - pre 165 meseci
Hvala svima na informacijama.

@Slobodan Miskovic
1. Da li postoje posebni preduslovi za upis Ph.D recimo na studijama elektrotehnike i računarstva? Da li fakultet koji je izdao MSc diplomu mora da pošalje neki dopis, ili je dovoljna Master diploma? Da li postoji uslov vezano za prosjek u toku osnovnih studija?
2. Imam prijatelja koji studira Ph.D na srbijanskom univerzitetu, i treba da upiše 3. godinu studija. Da li je moguće (lakše) da se on prebaci u CH na tu varijantu?

Veliki pozdrav!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.09.2010. u 11:21 - pre 165 meseci
Zavisi od univerziteta do univerziteta. Nemojte se zavaravati da je jednostavno i lako biti primljen na PhD, potrebne su preporuke profesora (jake), radovi, projekti... Potrebno je takodje da je MSc priznat od strane ustanove na koju saljete papire.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.09.2010. u 11:22 - pre 165 meseci


Pa ne primaju oni tako lako na PhD. studije. Nije to Srbija pa da svako moze da bude "Master" ili PhD ili ti Doktor.

O ovome treba da se pise u temi Studiranje a ne Emigracija. Ovo je totalno druga prica.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
212.200.85.*



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.09.2010. u 07:27 - pre 165 meseci


... u vecini slucajeva uslov je i TOEFL ...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.09.2010. u 07:57 - pre 165 meseci
Naravno. U vecini slucajeva nastava je na engleskom ili su projekti na tom jeziku pa je logicno da student kandidat moze da dokaze svoje znanje kroz neki od priznatih sertifikata.
 
Odgovor na temu

404004
Nezaposlen

Član broj: 270157
Poruke: 25
87.116.147.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.10.2010. u 23:46 - pre 164 meseci
Dobro vece.Imam diplomu za Elektroinstalatera,a trenutno vrsim prekvalifikaciju u Elektrotehnicara energetike.Na polovini sam puta,ostalo mi jos 15. predmata za dati.Ukazana mi je prilika od strane rodbine da dodjem u Svajcarsku da radim.Mene zanima da li da zavrsavam cetvrti stepen i posle odem da radim ili da se pokupim i sa diplomom treceg stepena odem u Svajcarsku,znaci zanima me da li se tamo vrednuje obrazovanje i bla bla...Verovatno bi radio u nekom restoranu za prvu ruku,i tu mi naravno ne trebaju ove dve diplome,i rekli su mi da bi gledali da ne radim na crno jer mi je teco neki tamo u inspekciji,sto to odmah otpada.Pa me zanima kako su mislili da bih tamo bio prijavljen(ne misle me valjda tamo ozeniti :) )
na koji nacin,viza ili sta vec ja nisam toliko upucen u te stvari.I da ne zaboravim bio bih u mestu pored Luzerna.

ps.molim vas na odgovorima,i nadam se da vas nisam "udavio" pozz :)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.10.2010. u 08:51 - pre 164 meseci
Pa bolje pitaj onda tecu kako misli da te zaposli i da ti napravi papire, i kako planira sve to da ti sredi da ne radis i ne zivis na crno tamo. Sto se tice diploma, ja mislim da ti to nije nista priznato i da ces morati sigurno nesto da polazes, ako ne i sve ispocetka.
 
Odgovor na temu

404004
Nezaposlen

Član broj: 270157
Poruke: 25
87.116.147.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku08.10.2010. u 12:23 - pre 164 meseci
@elmagico,hvala druze na odgovoru

Ovako,rekli su mi da bi tamo dobijo neki bewilliung(valjda se tasko pise,sta je to,ja ne znam.)Kao da bi radio u nekom restoranu na jednu godinu.

ps.Mozes li mi kazati kako to da se te diplome ne racunaju,i da bi trebao ponovo ici da polazem.I da,kanton je Obwalden,sad,ja znam engleski,a nemacki bi mogao sesti i uciti ako bude trebalo.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.10.2010. u 12:31 - pre 164 meseci
Ma super je to sto bi ti dobio ali pitanje je "KAKO", tvoj teca je ili neko mnogo veliko mudo u CH ili je mnogo mnogo bogat covek. Sumnjam i u jedno i u drugo, ne zato sto je nemoguce nego zato sto ako je mnogo mnogo bogat, sto bi ti radio u restoranu, a oko je veliko mudo u CH onda isto pitanje.

Bewilligung ti je dozvola za boravak i rad u CH. A to se kao sto sam vec rekao ne dobija ni malo lako, osim u gore dva navedena slucaja.

Diplome se vaze iz prostog razloga jer dolazis iz Srbije, to je ako nisi upoznat jedna banana zemlja, iz koje ljudi uglavnom odlaze glavom bez obzira, ali necu sad o politici, nego o tome da oni jednostavno nepriznaju nase fakultete iz XXX razloga, mozda ti priznaju nesto od ispita ako imas strucnih ali ces sigurno morati nesto da polazes, to sto znas engleski je super ali moras da naucis nemacki, koji ce ti koristiti samo u pocetku u CH jer oni tamo imaju svoj "nezvanicni" jezik.

Pisi ako te jos nesto interesuje.
 
Odgovor na temu

404004
Nezaposlen

Član broj: 270157
Poruke: 25
87.116.147.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.10.2010. u 13:59 - pre 164 meseci
Ne znam bas puno o njemu,samo da radi nesto pri drzavi,i to je sve.Tetka mi pozna neke direktore nekih restorana,pa je rekla da ce ih pitati.Niko od njih mi nije dao konkretan odgovor.Sta mi treba,sta njima treba i sl.Sve se sad zasnima na tom da ce "pitati" i ostalo je za sad na tom.Mene zanima,na koji nacin da dodjem da radim tamo,sta meni treba,a sta njima.Znaci rad na crno mogu da zaboravim Veliki pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.10.2010. u 10:01 - pre 164 meseci
Koliko se meni cini ti mozes slobodno da zaboravis i na tetku i tecu bar da ti rese ovaj problem. ako si citao poruke iz tema emigracije i emigracije u CH, onda sigurno znas da je dolazak u CH veoma tezak, postoje opcije sklapanjem braka i da si neki ekstra interesantan profil koji njima treba, i da oni hoce da se cimaju oko tebe i tvojih papira (sto u tvom slucaju koliko mi se cini nije bas tako), tako da ti preostaje ovo drugo, da vidis sa tetkom i tecom da ti nadju zenu i da te ozene pa onda mozes da nadjes posao i sve ostalo a pre toga "mrka kapa". Naravno sve ovo ako ti teca nije stvarno neko mnogo mnogo veliko mudo u CH, pa on moze da ti sredi papire, ali veruj mi da u CH nepostoje toliko velika muda koja su sa nasih prostora i koja mogu tako nesto da ti zavrse na legalan nacin. Pitaj tecu bolje gde to on radi pri drzavi, i kako planira ako uopste planira da ti napravi papire pa onda pisi poruku da ti pomognemo da resis taj problem na najbolji moguci nacin.
 
Odgovor na temu

404004
Nezaposlen

Član broj: 270157
Poruke: 25
89.216.41.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.10.2010. u 12:39 - pre 164 meseci
Ma on nije sa balkana,on je svajcarac.A vidi ovako,a da ih pitam da me oni prijave da zivim na njihovoj adresi,i sta time ja dobijam,kolika je procedura oko toga.U tom restoranu de bih ja nadam se radio,ima uvek manjka radnika i 80% radnika su Azijci,ima ih i iz Amerike,Afrike,takodje ima i puno nasih ljudi,a domacih jako malo.I sad sta bi bilo ako bi taj direktor toga restorana poslao neke papire da mene trazi da radim kod njega(valjda sam ispravnio napiso )naravno da pre toga tetka mi poprica sa njim jer ga pozna,kakve su tu sanse?A znam prijatelju da nije lako,a ja nemam izbora moram nekakvo resenje gledati.Pozz do sledeceg puta!!!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.10.2010. u 15:58 - pre 164 meseci
Ja predpostavljam da ti imas samo Srpski pasos, i ni jedan drugi, ako je ovako, onda oni nemogu samo da te prijave na njihovu adresu i to je kao to. To tako u CH ne funkcionise, ako je on pravi Svajcarac, onda ce ti biti mozda malo lakse ali ne mnogo. Ako imas manje od 18 godina onda mogu da te usvoje, u drugom slucaju su ti sanse jako male, ili da se zenis ili postoji jos jedna varijanta sa garantnim pismom firme ali to nije jednostavno i to ne moze za posao u restoranu. Zasto ih jednostavno ne pitas kako misle da ti to pomognu i kako misle da ti naprave ausweis, ako hoce da ti pomognu i da se oko toga cimaju onda moraju bar da znaju kako i da ti to jednostavno kazu. Ja cu sad nesto da ti kazem ali nemoj da se ljutis, nemoj da te tetka lozi da moze to da ti zavrsi zato sto je teca CH drzavljanin, jer oni nisu bas takvi a i oni ne poznaju bas najbolje zakone o emigraciji jer je za njih to neka nepoznata prica.
 
Odgovor na temu

404004
Nezaposlen

Član broj: 270157
Poruke: 25
87.116.147.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.10.2010. u 19:24 - pre 164 meseci
Pa ne znam,uglavnom mi je spominjala to pismo i da bi ja tamo kod nje bio oko godinu dana.Sad mi ne ide u glavu da bi me bez veze zavlacila,ipak su to ozbiljna pitanja.
 
Odgovor na temu

sale3811
beograd

Član broj: 234408
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.10.2010. u 00:53 - pre 164 meseci
@elmagico
stvarno si kralj. odakle ti bre, covece, toliko energije da svakom pricas isto? :) njih bre mrzi da procitaju predhodnu stranicu a tebe ne mrzi da im toliko odgovaras. malo njih odavde to shvata ozbiljno i svi su u fazonu "ma izmuvacu ja vec nesto" a jos manje njih ima neku pametnu ideju. ja bi ih sa zadovoljstvom pustio da "muvaju", pogotovo iz te tvoje pozicije. :) pozdrav sa tamne strane meseca....
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.10.2010. u 07:04 - pre 164 meseci
@404004

Nista onda, kad budes znao sta i kako konkretno, ti se obrati za pomoc. Ovako nema smisla da ti bilo sta pricam i objasnjavam

@Sale3811

Pa kad sam vec pokrenuo temu, nije korektno da je prekinem kad nekome treba pomoc, ali mi se cini isto sto i tebi, da neki to uopste ne shvataju ozbiljno, misle ma lako cemo mi to.
 
Odgovor na temu

404004
Nezaposlen

Član broj: 270157
Poruke: 25
89.216.41.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.10.2010. u 10:47 - pre 164 meseci
@sale381 Ne budi sarkastican,ja sam ovde dosao jer mi treba "POMOC" a ne da nekog zamajavam,uglavnom,ako ne mozes da pomognes nemoj ni odmoci

@elmagico,javicu se kad vise saznam od rodbine,pozdrav i ziv bio!
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.dclient.hispeed.ch.



+14 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.10.2010. u 19:35 - pre 164 meseci
Ja sam skoro prosao kroz proceduru dobijanja svajcarske radne dozvole, pa evo nekih informacija za one koje interesuje. Ovo sve dole se odnosi na radne dozvole tipa B, koje su za strucnu radnu snagu. Pored toga postoje i kratkotrajne (nekoliko meseci) dozvole tipa L za koje su za obuku/praksu, sezonske radnike, gostujuce umetnike/izvodjace, kratkotrajne projekte i stalne useljenicke dozvole tipa C koje se dobijaju nakon odredjenog broja godina provedenih na B dozvoli.

Drzavljani zemalja van EU podlezu kvotama, tj ogranicenju u pogledu maksimalnog broja dozvola koje se mogu izdati non-EU drzavljanima u toku godine. Kvote su na nivou kantona. Ovogodisnja kvota za B dozvole za kanton Cirih je bila 240 dozvola. Kvota su obicno popuni vec u prvih nekoliko meseci godine, ove godine su bile iscrpljene vec u martu, znaci da onaj ko je aplicirao u aprilu mora da ceka sledecu godinu ili da se nada nekakvom vanrednom prosirenju kvote.

Procedura je sledeca:

- Prvi korak je naravno da nadjete posao.

- Nakon toga, poslodavac angazuje imigracionog advokata koji kantonalnim vlastima podnosi zahtev za radnu dozvolu. Vas posao je da advokatu dostavite dokaze o svojim kvalifikacijama (diplome, sertifikate, itd.), ostalu papirologiju zavrsavaju poslodavac i advokat. Kantonalne vlasti razmatraju zahtev uzimajuci u obzir njen uticaj na trziste radne snage (ovde je vazno dokazati da je vase zanimanje deficitarno, odnosno da na svajcarskom i EU trzistu radne snage nije bilo moguce naci kandidata sa odgovarajucim kvalifikacijama).

- Ako kantonalne vlasti odobre zahtev, on se prosledjuje federalnim organima. Federalni organi se bave administracijom kvota. Ako npr kanton Cirih odobri zahtev, federalne vlasti ipak mogu da ga odbiju ako je kanton Cirih iscrpeo svoju kvotu radnih dozvola.

- Ako i federalne vlasti odobre zahtev, salju vam pismo sa obavestenjem da vam je radna viza odobrena. Cela ova procedura (odobrenje kantonalnih + federalnih vlasti) traje tipicno 2-4 meseca. Sa tim pismom idete u svajcarsku ambasadu i podnosite zahtev za ulaznu vizu sa svrhom zaposljavanja. Obratite paznju, ova viza je obavezna, bez obzira sto drzavljanima Srbije ne treba viza za ulazak u zemlje Sengena (ukljucujuci Svajcarsku).

- Kad dobijete vizu, mozete za Svicu. Tamo se u roku od 15 dana u opstini na kojoj cete stanovati prijavljujete da vam izdaju radnu dozvolu i pritom podnosite pismo/potvrdu da vam je radna dozvola odobrena, pasos sa ulaznom vizom na uvid, i ugovor o stanovanju (npr. iznajmljivanju stana). Posle ~ 6 nedelja dobijate plasticnu karticu koja je ujedno vasa boravisna dozvola i identifikacioni dokument.

Za uspeh su presudne 1) vase kvalifikacije, 2) znacaj poslodavca za svajcarsku ekonomiju, 3) iskusan imigracioni advokat. Verovatno u celu proceduru moze da se krene i bez advokata, ali ne znam kolike su sanse za uspeh u tom slucaju. Velike kompanije tipa Google imaju svoje advokate koji sve zavrsavaju.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.10.2010. u 07:56 - pre 164 meseci
Prvo, B dozvole nisu za strucnu radnu snagu, nego su to normalne dozvole koju dobijaju svi koji imaju pravo rada i boravista u CH (nije bitno da li je to spajanje porodice, zaposlenje ili nesto drugo). L dozvola je za studente i za ove koji dolaze kao umetnici, itd, G dozvola je za ove iz EU koji zive u blizini CH granice a rade u CH. Bez nekog jako skupog advokata mislim da su sanse nikakve, naravno da zadovoljis sve preostale kriterijume. i jos nesto da ne ispadne kako je 240 dozvola puno, jer je to samo cifra za kanton Zurich, to je jako mali broj, jer koliko se ja secam jednog istrazivanja koje je ovde sprovedeno a nemogu sad da nadjem sajt, otprilike na svaku ovu dozvolu aplicira oko 10000-15000 ljudi. Jer ovo vam EU nije samo evropa nego ceo svet. (npr. Indija, Filipini, Meksiko itd.)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109694 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.