Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108807 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.



+1622 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 12:04 - pre 166 meseci
@elmagico,

"put pod noge" se najverovatnije ne odnosi na ishitreno kretanje u emigraciju, već na prethodno sticanje što većeg broja iskustava pre donošenja konačne odluke, obzirom da je ovih dana neuporedivo jednostavnije putovati nego pre svega par meseci.

Moja prethodna poruka upućuje na to da treba razdvojiti slobodu pisanja medija i mentalno i svako drugo stanje društva, koje prosto "vrišti" da bude promenjeno i da ovde može da čezne da ostane ili da se vrati samo onaj čovek koji nije u stanju da shvati da i tamo negde preko ima "čistog" vazduha, sarmi, domaćeg kiselog mleka, privlačnih devojaka itd.

Zaista, i meni se mnogo sviđa sve navedeno, ali isto tako mi se na svakom koraku savršeno jasno daje do znanja da sam praktično uljez, iako sam rođen ovde i proveo skoro ceo život, nikada bio u sukobu sa zakonom i takozvanim fer ponašanjem. Ova država ume da "funkcioniše" samo u pogrešnom smeru, u svakom drugom neverovatnom brzinom dostiže fizički maksimum neefikasnosti, a i da se ne lažemo, mentalna oboljenja nisu baš zaobišla ni stanovništvo koje ne prima platu direktno iz budžeta republke, pa su najrazličitije vrste ekscesnih ponašanja postale potpuno uobičajena, normalna stvar, neretko i poželjna, odnosno potrebna za obavljanje raznih stvari.

Naravno, nije baš sve ni apsolutno crno, evo pre neko veče sam autom pregazio malog zbunjenog zeca, ostala je "palačinka" i već sutradan ujutru su ga uredno spirali sa puta. Bio sam prijatno iznenađen, iako je možda samo bilo redovno mesečno pranje ulice.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.exe042.net.



+768 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 12:14 - pre 166 meseci
Citat:

Opra.Net:

to sto se desava u Srbiji je strasno.
Sada ne trebaju vize, pa put pod noge.
Neko se nekad nasalio (ko ostane zadnji neka ugasi svetlo).


Citat:


Elmagico:

Nemoj ni ti sada tako, put pod noge, GDE MOGU DA STIGNU, ako nemaju nikoga ko moze da im pomogne i ako neznaju sta ih ceka.

Kako da dobiju radne ili boravisne papire?

Imamo teme na ova pitanja pa pogledaj da li je lako do uraditi, ja ne kazem da netreba pokusati, ali treba se prvo i pripremiti.


Slozio bih se sa Elmagico-m. Ovakvih izjava kao sto je Opra.Net napisao ima na ovom forumu koliko hoces. Zbog takvih sam ja i zapoceo svoj "eksperiment" o kojem sam pisao vise puta, a zadnji put u temi "IT strucnjaci u inostranstvu". Ko sumnja u moje kvalitete, strucnost... moze da dobije moj CV pa da sam oceni.

Da me neko ne shvati pogresno, ne napadam nikoga i Opra.Net je ovo sigurno napisao u najboljoj nameri ali sa ovakvim izjavama treba biti oprezan. Posebno kada dolaze od ljudi koji se cine vrlo kompetentnim da pricaju o tome. Opra.Net je iste profesije kao i ja, zivi 20 godina tamo i kada vidim da ovo napise ja mislim da neko samo mene ceka tamo samo treba da se javim. Ipak, ubrzo sledi otreznjenje i covek shvati da je to hebeno mukotrpan i dug proces.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 12:25 - pre 166 meseci
Citat:
opra.net
Nisam rekao da se nisam snasao i da ovde ne moze da se uspe vec da sam umoran od toga kako svajcarci gledaju na nas i od tih clanaka "koji ne trebaju da se citaju i ne trebaju da me vredjaju".


Opet - to nisu clanci o nama. To nisu clanci o svakom strancu. Svaki stranac nisam ja.
Niti da zbog tog problema Svajcarci su bolji od stranaca.

Problem sa stranom decom postoji, ali to ne znaci da je svako dete stranaca takvo - sam si izneo primer.
Takodje ne znaci da problemi sa Svajcarcima u skoli ne postoji.

To znaci da je taj problem izrazeniji kod stranaca, nego kod Svajcaraca. Tako i stoji u linku koji si sam postavio.

Citat:
Die Schulleistungen ausländischer Kinder sind fast durchwegs schlechter als die von Schweizer Kindern. Das zeigt die Pisa-Studie.
«Migranten sind nicht von Natur aus schlechter. Aber sie müssen speziell gefördert werden.» Besonders wichtig sei die sprachliche Entwicklung.

http://www.blick.ch/news/schweiz/auslaenderreport/artikel46096

A ti sto ne mozes sebe da razlikujes od drugih i umesto to da preokrenes u svoju korist, kao i sto ne mozes da prihvatis da detektovanje nekog realnog problema koji bi postojao i da ti nisi stranac, jer ne zavisi samo od tebe (u ovom slucaju uspeh u skoli) ne znaci i vredjanje svih stranaca - nece sad niko uspeti da ti objasni na forumu, ako to vec nisi sam skontao posle dve decenije.



 
Odgovor na temu

opra.net
Dragan Opric
St.Gallen, CH

Član broj: 186226
Poruke: 15
*.dclient.hispeed.ch.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 12:35 - pre 166 meseci
isak, briga me sta ko misli.

Zanima me samo koliko ste dugo u inostranstvu?
Ja svoja misljenja iznosim posle onoga sto sam video u poslednje 2 decenije.

Nemam nameru da nikoga uvredim.
Sto se tice put pod noge, mislim da ako neko hoce moze da ode bilo gde, nacim uvek postoji (kao i da se covek zaposli u Srbiji). tesko, ali ne i neizvodljivo.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 12:48 - pre 166 meseci
Kako te briga kad si rekao
Citat:
da sam umoran od toga kako svajcarci gledaju na nas
?

Nisam dugo koliko i ti tamo, ali to ne znaci nista ne bi li se protumacio tekst iz novina.
Takodje, jos gore je ako posle dvadeset godina ne mozes skontati da je kritika realna, jer stranci imaju losiji uspeh u skoli i da se ne ponavljam kako to sve ide dalje, pisao sam o tome isto kao i te novine koje si citirao kao vredjanje stranaca bez da stavis prst na celo i da kontas - hej, mozda tu nesto ne stima da vise od 25% dece rodjenih u Svajcarskoj zbog loseg jezika spada u grupu rizicnih ucenika.

Ti ne mozes da skontas da ako imas problema sa nekom budalom, da to ne znaci da si ti stvarno problem.
Takodje ne mozes da skontas da ako neki drugi stranac ima problem, to nije i tvoj problem automatski.


 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 12:48 - pre 166 meseci
Alo ljudi, nemoj te da se ljutite, ako neko ima drugacije misljenje od vas,

Nije lako otici iz Srbije, i to je definitivno, ali isto tako moze se ako se hoce, (pitanje je samo koliko si spreman da rizikujes), ja kad sam prvi put hteo da napustim zemlju, bio sam spreman da spavam u parku i da radim najrazlicitije poslove, (A ja sam stvarno lepo ziveo u Srbiji). kad tu odluku doneses u glavi onda mozes da pocnes da planiras kako i gde bi da ides, i da vidis cega moras da se odreknes za to i naravno da se zrtvujes.

Moje je misljenje ko god moze, treba da proba, ako mu se ne svidja uvek moze da se vrati.
 
Odgovor na temu

opra.net
Dragan Opric
St.Gallen, CH

Član broj: 186226
Poruke: 15
*.dclient.hispeed.ch.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 13:40 - pre 166 meseci
Isak, mnogo se primas brate.
U sustini, slicno razmisljamo. Znamo sta je problem i kako se tome suprostaviti.

S tim sto ti ne zelis da priznas (ili ne vidis) da su dobri stranci jedino oni koji su bolji od njih.
Pre 20-30 godina su im trebali fizikalci (i tad su im bili super).
Sada im trebaju strucnjaci.

Srbin u CH je kao i Siptar u Srbiji, niko ga ne zeli, ali ako nam vrsi posao, moze.
Mozda gresim, ali je to moje misljenje.

Mozda se i ja previse primam, mozda me vredja svaka sitnica ali:

Primer:
Osiguravajuce drustvo "National" je pre 2-3 godine odlucilo da ne nudi usluge Balkancima.
Obrazlozenje: mnogo su im para naplatili prevaranti.

E sad, mozda gresim, ali je meni uvredljivo da mi neko kaze da ne mogu da se osiguram u tom drustvu samo zato sto sam Balkanac.
To sto nikad nikakav prekrsaj nisam napravio, nema veze.

Naravno, reci ce neki, sto moras tu? Ali, to isto mogu da urade i druga drustva. Hocu da kazem da je to diskriminacija (manje vise na svakom koraku).
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 14:20 - pre 166 meseci
Citat:
opra.net: Primer:
Osiguravajuce drustvo "National" je pre 2-3 godine odlucilo da ne nudi usluge Balkancima.
Obrazlozenje: mnogo su im para naplatili prevaranti.

Pa ja verujem da im jesu mnogo para naplatitli prevaranti :)

Razmisli ko tu koga stavlja na los glas. Ti ispastas zbog svojih "sunarodnika", ne sto te Svajcarci mrze bez ikakvog razloga.
Odredjeni nivo generalizacije postoji za Balkance u Nemackoj, Austriji ili Svajcarskoj, jednostavno domaci su podozrivi bas zbog slucajeva prevara tog tipa.

I sta mislis ko je kriv za to?

 
Odgovor na temu

tt tt
Database administrator
London UK

Član broj: 233666
Poruke: 67
90.155.95.*



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 15:41 - pre 166 meseci
Dragane,

Ja te mogu shvatiti. Tebe pogadja nepravda i generalizacija. I tu se u potpunosti slazem s tobom. S druge strane vjerujem da je dosta nase raje inteligentnije i obrazovanije od prosjecnog Svajcarca, pa se tako treba ponasati.

I u Engleskoj ima svega (neobrazovanih i glupih ljudi) ali takve ljude ja ignorisem i pokusavam da se druzim sa sebi slicnima.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 16:36 - pre 166 meseci
kod mog druga , zbog nekog posla, dosao neki ganci, vidim ganci se dobro skockao , meca kabriolet, ma sve fes .....

pomislio , sta li ovaj radi u svabiji kad ima sve ovo .... posle mi drug rekao da zivi od socijale ....
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.08.2010. u 17:02 - pre 166 meseci
Stranci su sami krivi zbog toga sto ih Svajcarci generalno ne podnose:
1. Trgovina drogom - vecina azilanata se time bavi
2. Brza voznja i izazivanje teskih saobracajnih nezgoda - uglavnom ucestvuju mladi vozaci iz ex-yu
3. Lazni invalidi - uglavnom srednjovecne i starije osobe iz Srbija, a ponajvise sa Kosova
4. Socijalni slucajevi - Uglavnom nekvalifikovani radnici koji posle otkaza ne mogu da dodju do posla - takodje puno iz ex-yu, ali ima dosta i Svajcaraca neradnika
5. Nepoznavanje jezika - prva generacija koja je stigla (80-90 tih) nikada nije ni ucila nesto boz zna sta, nemacki jezik - takodje bivsa juga
6. Verski simboli i obicaji - traze da se izgrade minareti (na vidljivim mestima), devojcice nose marame u skolu, devojcice roditelji ne pustaju na nastavu plivanja... - u svemo ovome prednjace muslimani iz Bosne i sa Kosova
7. Misionarstvo islama po skolama - ubedjivanje uglavnom malih Svajcaraca od strane muslimana da prihvate njihovu veru...
8. Neintegrisanost!!!!!
9. ...
10. ...
11. ...


A mozda su i samo Svajcarci krivi, kada su primili i Kurtu i Murtu....
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 07:46 - pre 166 meseci
Sve ovo sto je igor-ch rekao je apsolutno tacno, zato nas uglavnom i mrze, ali sve ove probleme koji su im napravljeni sad pokusavaju da isprave i cini mi se da im to polazi za rukom.

Zabranili su izgradnju minareta,
zabrani nosenje bulke u skolama, (a uskoro ce i na drugim mestima)
Poceli su reviziju svih penzija
Pocela je i provera socijalnih slucajeva,
Vidim da je u pripremi zakon kao i u Nemackoj (ko novi dodje ima 6 meseci da polozi ispit iz nemackog, ako ne dovidjenja)

Jako brzo ce vecina nasih ljudi da se vrati. I onda ce da pljulju po Svajcarskoj kako je odvratna zemlja itd, kako nas nevole tamo itd.

Imao sam slucaj da se baba i deda (65godina) vracaju za srbiju, ja ih pitam sto se vracaju a oni kazu pa bice nam male penzije ovde ja i on cemo imati nekih 2400 mesecno, tesko da mozemo sa tim ovde da zivimo, ja ih pitam kako tako male kad ste radili i jedan i drugi po 35 godina i imali OK plate. A oni u glas pa znas sine mi smo podigli nase penzijeke kase da zavrsimo kucu u Srbiji i da kupimo jos nesto zemlje pa zbog toga (a to im je u vrednosti nekih 400-500 hiljada franaka) i onda im male penzije od 2400 posto nemogu ispod toga da primaju. Sad ce da se prijave kod dece u stan i da zive u srbiji i da se kurce u selu sa 2400.

Evo ovo je jos jedan primer nasih u Svajcarskoj. Pa zar netreba da nas mrze.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 08:30 - pre 166 meseci
Citat:
elmagico:  ...Imao sam slucaj da se baba i deda (65godina) vracaju za srbiju, ja ih pitam sto se vracaju a oni kazu pa bice nam male penzije ovde ja i on cemo imati nekih 2400 mesecno, tesko da mozemo sa tim ovde da zivimo, ja ih pitam kako tako male kad ste radili i jedan i drugi po 35 godina i imali OK plate. A oni u glas pa znas sine mi smo podigli nase penzijeke kase da zavrsimo kucu u Srbiji i da kupimo jos nesto zemlje pa zbog toga (a to im je u vrednosti nekih 400-500 hiljada franaka) i onda im male penzije od 2400 posto nemogu ispod toga da primaju. Sad ce da se prijave kod dece u stan i da zive u srbiji i da se kurce u selu sa 2400.

Evo ovo je jos jedan primer nasih u Svajcarskoj. Pa zar netreba da nas mrze.


Ne znam da li znas i za onaj slucaj kada je neki tip uzeo zivotno osiguranje, otisao u Srbiju i po zeni poslao umrlicu da prijavi u CH je mrtav, kako bi ona uzela pare od osiguranja, a zatim ih odnela kod muza u Srbiju ?!?!?
A da ne pricam za sve one slucajeve kada su u Srbiji prodavani, u Svajcarskoj osigurani, automobili, a zatim prijavljivani kao da su ukradeni, kako bi se opet uzele pate od osiguranja...

Slucaja ima puno, ne treba da cudi njihov odnos prema nama...
 
Odgovor na temu

opra.net
Dragan Opric
St.Gallen, CH

Član broj: 186226
Poruke: 15
*.dclient.hispeed.ch.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 08:33 - pre 166 meseci
Tacno je sto kaze Igor, samo sto se nigde ne spominje da to rade i Svajcarci (bar nije napisano krupnim slovima),
nigde se ne kaze da vecina radi posteno i ne razlikuje se od Svajcaraca.

A ne slazem se sa @elmagico.
Jer ti baba i deda da bi ziveli u CH od 2400 CHF trebaju da izdvoje preko 700 CHF samo za obavezno zdravstveno osiguranje, za stan moraju da izdvoje bar 600 CHF,
da plate struju i grejanje oko 100...

Necu da nabrajam dalje, jer uvek ima sitnih racuncica. I sad koliko njima ostaje za zivot?
Ne vidim da im ostaje dovoljno para da skupe ni jedanput da odu na odmor ili da odu do kuce.

I zasto bi nas mrzeli ako hocemo da resto zivota provedemo u svojoj zemlji?
Pa i Svajcarci odlaze da zive u zemlje koje im pruzaju bolji zivot (npr. Brazil).
Sad, za njih je to u redu, a kad Srbi odu u svoju zemlju to je strasno.

Necu vise da komentarisem, ali bih voleo da cujem vase misljenje za jedno par godina.
Jasno je da svako vidi Svajcarsku na drugi nacin, ko zna za sta je to dobro.

Pozdrav


 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 09:45 - pre 166 meseci
@ opra.net

Jesi ti procitao sta sam ja napisao ili samo deo, znam i ja i oni da nemogu da zive od 2400 Sfr, ali to je normalno, a gde je onih 400-500.000 sto su uzeli iz penzijskog fonda.

Sto lepo nisu otisli u penziju i imali po 3500-4000 penziju i jedan i drugi sto je oko 7000-8000 mesecno pa ziveli i radili sta hoce. Onda mogu da odu u Brazil i Tajland ili bilo gde (kao sto rade Svajcarci) i ziveli tamo kao grofovi.

Nemam ni ja nista protiv da se vrate u Srbiju i zive u njoj ako to vole, ali meni je glupo da uzmu celu penziju a da im je onda malo sto im drzava daje 2500 Sfr mesecno za zivot. Zasto nisu kao sto sam rekao otisli u normalnu penziju i onda se vratili u srbiju.

Plate osiguranje 700-1000 i sve ostale troskove 2000, to ti je max 3000 franaka a do 7000-8000 ima jos dosta, a pogotovo za zivot u Srbiji.


Kradu i Svajcarci, i kola i sve drugo, varaju i oni svoja osiguranja (nismo mi izmislili toplu vodu) nego sto je odnos toga 98% - 2% u odnos Ex-Yu i ostalih nacija u odnosu na CH. I sto nasi od toga prave biznis i dodatne izvore prihoda.

Ja bih voleo da mi sad odgovoris sta mislis o ovome, posto mislim da nisi predhodno lepo procitao sta sam ja napisao.

A sto kaze IGOR-Ch, koliko njih je dobilo od "postene" drzave invalidsku penziju na ko zna sta, pa se vratilo u srbiju i Vozi traktor po njivi. pa kad ih slikaju i pozovu na reviziju penzije onda su Svajcarci ludi a mi smo pametni.
 
Odgovor na temu

opra.net
Dragan Opric
St.Gallen, CH

Član broj: 186226
Poruke: 15
*.dclient.hispeed.ch.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 10:11 - pre 166 meseci
@elmagico @igor-ch

Ne osporavam to sto se napisali, zato sto se to stvarno i desava.
Ne opravdavam takva ponasanja.

To sto su oni uzeli penzion kasu i sto su gradili dole kuce, je (po nama) pogresno.

E, sad, svako od nas donosi odluke (pogresne ili ispravne - vreme ce pokazati).

Ali ne mogu da kapiram zasto bi to nekom smetalo.
1. Nisu zajebali drzavu, vec su to njihove pare
2. Zasto da nemaju slobodu odlucivanja gde ce da zive (bez da im neko prebacuje)


A sad, sto se tice penzije od 7-8000 , malo potesko da prosta radna snaga dobije tako nesto (meni nije poznato).

Mi (mladje generacije) ne zivimo isti zivot, ne razmisljamo isto, a opet nas ne olajavaju.
Ako im neko nije dobar, radi protiv stistem itd. neka ga proteraju, nemam nista protiv (cak bih i podrzao odluku), ali mi veoma smeta
sto nista ne preduzimaju (sem IV) nego vrse propagandu protiv stranaca.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 10:46 - pre 166 meseci
@ opra

nemam ni ja problem sa tim da se podigne penzion kasa, ali zar nemislis da je malo glupo da podignes penzio kasu godinu dana pred penziju i da onda ocekujes da ti drzava da penziju. Pa gde to ima, a ovde ti jos i daju oko 2400 mesecno za njih dvoje.

Zato su i doneli zakon, (za strance), Hoces penzion kasu, nema problema, vrati papire, uzmi penzion kasu i idi gde kod hoces, ili uzmi penzion kasu i kupi kucu u Svajcarskoj ili bilo koju nekretninu ili ulozi u biznis.

Imam ja prijatelje vec su 20godina ovde, digli penzion kase i zivotno osiguranje i kupili kucu, niko im nista nije rekao, ali oni imaju jos po 25 godina da rade i da napune penzion kasu svoju. A ovi bi da uzmu penzion kasu da imaju penziju i da zive u Srbiji, pa jebaga nisu ni oni ludi. Nisu oni banka da ti stede pare, a kad odes u penziju dobijes pare nazad i plus penziju.

ispravi me ako gresim. Svidja mi se ova konstruktivna diskusija, pogotovo sa tobom koji imas dosta vise iskustva od mene
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.exe042.net.



+768 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 11:38 - pre 166 meseci
WTF is penzion kasa?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 12:39 - pre 166 meseci
@ tdusko

penzion kasa, je tvoje penzijsko osiguranje, ono je ovde privatno ali je obavezno, svaki poslodavac ti umanjuje platu i uplacuje to u penzijsko,

Isto sve funkcionise kao i kod nas (ha, ha) Ovde imas brutto plata, i od te plate ti se odbijaju 3 stavke, penzijsko, socijalno i jos nesto, i ti dobijas na ruke netto. (ovo iznosi oko 10%) sto znaci imas brutto 5000, netto ces da dobijes 4500. Stim sto u svakom momentu znas kolika ti je penzion kasa, i nju mozes da podignes (zavisi od slucaja).
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.08.2010. u 13:54 - pre 166 meseci
I da se nadovezem na cenjenog kolegu elmagico: kada neko zeli da napusti CH definitivno, on moze da podigne svoju penzion kasu i da se sa tim parama vrati u Srbiju. Kod prosecnog radnika, posle 20-tak godina provedenih u CH, to je negde oko 150.000 chf, naravno sve zavisi od visine plate, ali i drugih faktora...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108807 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.