Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108747 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zalutali metak
Nemam
Negdje na jezeru

Član broj: 266781
Poruke: 6
213.55.131.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 14:20 - pre 166 meseci
Zaboravih reci,da sam napravio gresku sto sam se vjencao u Banjaluci, a ne u svici..
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 14:57 - pre 166 meseci
@ zalutali metak

Da krenemo redom:

tacno je da se ceka jer se sada ausweis izdaje u vidu kreditne kartice (ali se maximalno ceka do 4 nedelje ako je sve uredu sa njenim papirima)
Malo mi je cudno da jos ima B vizu a da je 15 godina u CH, od 2005 vazi zakon da se godine prenose iz kantona u kanton, sto znaci da ona ima prava i na pasos, a ne samo na C vizu.

Vidi sad ovako, ako nemas para za dobrog advokata a to su ti advokati od 500-600 Sfr sat, onda se moras okrenuti drugim resenjima. Necu da ulazim u istinitost tvoje price, jer valjda ako hoces pomoc moras da budes iskren. Postoji u CH opcija da placas uz osiguranje za stan ili kola i oko 300 franaka advokatsku komoru, i onda sve probleme koje imas oni preuzimaju na sebe i ti vise nemas nikakvih troskova. To bih ti bio moj prvi predlog da uradis, jer preko advokata to ide mnogo brze. Ja sam svoje placao 500 na sat i postupak je trajao oko 2 meseca, ali to je i kostalo kao dva meseca rada tamo, Ja sam se sa mojom zenom ozenio u Srbiji, ja nisam imao problem jer sam imao CH vizu na godinu dana poslovnu tako da sam ja za to vreme bio u CH, ali ti samo kazem koliko je trajalo i koliko je kostalo, a onda sam posle dobio za 4 nedelje ausweis, kad su stigli svi potrebni papiri u policiju.

Drugo malo mi je cudno da te odbijaju za turisticku vizu, a da ona ima dovoljno prihoda i dovoljno veliki stan da garantuje za tebe. Nesmeju da te odbiju ako ona ispunjava te uslove, Znaci dvosoban stan i minimum 4200 netto platu.

Trece da li ona i dalje zivi sa njenima, jer i to moze da bude problem.

Ovo je bilo u kratkim crtama, a ti sad ako imas neko konkretno pitanje, sta i kako, ti pitaj.

P.S. Neko ne ispunjava uslove za papire da li ona ili ti, da li je platila porez ili da nije na betreibungu, ili tako nesto. Mnogo faktora utice na to da ti nemozes da dodjes, i da znas oni ce se uhvatiti za najmanji, Meni su pravili problem sto sam vec u CH, i trazili da izadjem i ponovo udjem.
 
Odgovor na temu

kole036
Belgrade

Član broj: 156090
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 17:47 - pre 166 meseci
@elmagico

projekat na kojem sam radio u Nemačkoje se završio. Vratio sam se za Srbiju, izvisio u toj srpsko-nemačkoj firmi za sledeći, a takođe i iz privatnih razloga nisam pokušavao da se prebacim u neku drugu firmu u Nemačkoj. Jbg - sve je to izmešano i komplikovano za kraću priču koja nije tebi ni bitna toliko.

Dakle, ništa nisam skrivio, pa da kažem: kažnjen sam (grubo rečeno). Jednostavno, na moju žalost, sam napravio grešku u životu i nisam ostao tada u Nemačkoj.

Pošto vidim da si dosta upoznat sa ovom problematikom, molio bih te da mi odgovoriš da li je izvodljiva sledeća kombinacija:
- imam odličnog, porodičnog prijatelja u Švajcarskoj koji već 20 godina tamo živi i radi. Rekao bih da uživa ugled u firmi u kojoj radi. Da li vredi da ga molim, preklinjem i kumim, da proba da mi obezbedi radno mesto kod sebe u firmi (nebitno kakvo - sa ili bez fakulteta - umem da radim i sa mašinama i sa računarom itd.) . Pretpostavljam da će ta ista firma morati da se iscima da mi obezbedi radnu vizu.
- da li bi mogao da mi kažeš na šta da obratim pažnju, kako da "zagolicam" švajcere da eventualno prihvate moju molbu. Šta će mi trebati? Ne znam tačno ni šta da te pitam - recimo šta bi ti radio i kako bi razvio strategiju i plan!

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Zalutali metak
Nemam
Negdje na jezeru

Član broj: 266781
Poruke: 6
213.55.131.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 19:50 - pre 166 meseci
Nemam sta da ti lazem,ne znam sta da dobijem sa tim.
Meni je bila potrebna tur viza ,kad mi se zena trebala poroditi,pismo je napisala da radi toga zeli da budem uz nju 3 mjeseca,ja sam u sudu morao da ovjerim papir da se obavezujem materijalno i krivicno.tako nekako da cu napustiti zemlju u tom periodu.Kasnije se desilo da nisam mogao(kao sto vec rekoh u proslom mailu)
Ja da nisam imao tur vize dr drzava i poslovne,ne bih vjerovatno ni vidio zene,ni djeteta,cekajuci njih.
Stan je i vise nego dovoljan,4,5 soban.ne placa ga puno(mogu reci da smo tu imali srece)radi i ispunjava sve sto treba.
Mogao bi pomisliti da je ona ta koja koci,ali bio sam svjedok licno u dosta situacija kako je ona reagovala a kako su oni odgovarali.
Tako mi je grah pao izgleda.........
A to sa osiguranjem smo zadnje pokrenuli,ovih dana kolko znam zena bi trebala da uplati,posto su joj odobrili,onda bi imali konacno i to pa bi mogli da pokrenemo advokata.
Ko zna ,mozda se i preselimo u Basel....pa da se i vidimo u nekoj buducnosti... :-)
lijepo je znati ljude...
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 20:38 - pre 166 meseci
@ zalutali metak
elmagico je sve lepo objasnio. Dodao bih samo jos i sta ti je potrebno od dokumenata (bar ovde u SG-u):
http://www.sg.ch/home/sicherhe...blatt%20FamiliennachzugAuG.pdf

A evo i sta je potrebno da se dovede roditelj, ako nekome mozda zatreba:
http://www.sg.ch/home/sicherhe...ienzusammenf%C3%BChrungAuG.pdf

Citat:
elmagico
Malo mi je cudno da jos ima B vizu a da je 15 godina u CH, od 2005 vazi zakon da se godine prenose iz kantona u kanton, sto znaci da ona ima prava i na pasos, a ne samo na C vizu.

Mozda nije podnela zahtev za C. Znas i sam da se C viza ne dodeljuje automatski (iako su steceni uslovi), vec se mora za nju aplicirati. Takodje je moguce, kao sto si i ti naveo, da nije dobila C vizu jer je imala Betreibung ili nije platila porez na vreme ili sl...
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 20:56 - pre 166 meseci
Citat:
kole036

Pošto vidim da si dosta upoznat sa ovom problematikom, molio bih te da mi odgovoriš da li je izvodljiva sledeća kombinacija:
- imam odličnog, porodičnog prijatelja u Švajcarskoj koji već 20 godina tamo živi i radi. Rekao bih da uživa ugled u firmi u kojoj radi. Da li vredi da ga molim, preklinjem i kumim, da proba da mi obezbedi radno mesto kod sebe u firmi (nebitno kakvo - sa ili bez fakulteta - umem da radim i sa mašinama i sa računarom itd.) . Pretpostavljam da će ta ista firma morati da se iscima da mi obezbedi radnu vizu.
- da li bi mogao da mi kažeš na šta da obratim pažnju, kako da "zagolicam" švajcere da eventualno prihvate moju molbu. Šta će mi trebati? Ne znam tačno ni šta da te pitam - recimo šta bi ti radio i kako bi razvio strategiju i plan!


Iako je pitanje namenjeno mom cenjenom kolegi elmagico, nadam se da se on nece ljutiti ako ti ja na isto odgovorim

Dakle ovako, da bi dosao u Svajcarsku sa namerom da ovde radis, moras da, izmedju ostalog, dostavis i potvrdu od RAV-a (biro rada u CH) da firma (gde radi tvoj prijatelj) nije mogla da pronadje odgovajacucu radnu snagu niti u Svajcarskoj niti u EU/EFTA drzavama. To je teoretski moguce izvesti (npr. spezialista za EI-Nis televizore ili slicno ... - primer je glup, ali razjasnjava dobro problematiku ).
U sledecem PDF-u imas detaljno sta ti je sve potrebno (bar kad je u pitanju St. Gallen):

http://www.sg.ch/home/sicherhe...en%20und%20AufenthalterAuG.pdf
 
Odgovor na temu

kole036
Belgrade

Član broj: 156090
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 21:58 - pre 166 meseci
@igor-ch
Zahvaljujem se! Svaki savet mi puno znači.
Na sličnu foru (usko specijalizovana delatnost) sam ranije i dobio radnu vizu za Nemačku - to je suština, a sa detaljima oko procedure nisam upoznat. Zato i pitam.
Nadam se da ću imati sreće. Hvala još jednom.

P.S. Ako neko od forumaša ima bilo kakav predlog ili savet, nadam se da će ostaviti poruku.
 
Odgovor na temu

pikula18
Marinovic Srdjan
inzenjer elektronike
Nis

Član broj: 266152
Poruke: 1
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2010. u 22:49 - pre 166 meseci
kole036
sa velikom paznjom pratim celu diskusiju vezanu za tvoju situaciju i tvoja pitanja. Prosto je neverovatno da sve sto napises izgleda kao da sam ja napisao.
Ja sam diplomirani inzenjer elektronike iz Nisa, imam 5 godina radnog iskustva u Srbiji od toga tri god u predstavnistvu Nemacke firme (srpskog vlasnika), govorim engleski i ucim nemacki, imam porodicu... Sve u svemu, vrlo slicno tebi. Posto nisam zadovoljan svojom trenutnom firmom spremam sam da uradim sve sto treba da nadjem posao u nekoj od drzava nemackog govornog podrucja (Svajcarska, Nemacka, Austria) i svaki savet i smernica je dobro dosla.
 
Odgovor na temu

kole036
Belgrade

Član broj: 156090
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 07:01 - pre 166 meseci
@pikula18

kao što si sam rekao - priče su nam manje-više slične. Tražim rešenje svog problema... Valjda ću ugledati neko svetlo na kraju tunela, a da to nije brzi voz :)
U svakom slučaju, sve što saznam i otkrijem, rado ću razmeniti sa svima!
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 07:05 - pre 166 meseci
@ kole036

Kao sto kaze moj cenjeni kolega igor-ch, trebao bih da to bude usko specijalizovan CV.
Necu da ulazim u to koliko uticaja ima taj tvoj prijatelj u toj firmi i cime se ta firma bavi, ali ako on kaze da moze i hoce da zalegne za tebe onda nebi trebalo da bude problema. Samo da znas da to ide sledecom procedurom da firma mora da objavi oglas pa da se niko iz CH ne javi na to pa onda niko iz EU, zato to treba da bude bas bas specifican oglas, (da znas svahili ili tako nesto), ovo moze i da potraje, ja mislim i preko 3-4 meseca i to u najboljim uslovima.

E sad drugo pitanje "koliko je on uticajan",niko ti ovde nece garantovati za drugoga a da on od toga nema korist, ne licno tvoj prijatelj nego ta firma, jer bih onda ona morala da uradi celi proces, njihov advokat da se cima za policijom i sa svim tim stvarima, a to sve kosta,

Ali najbolje je da probas pa u krajnjem slucaju nemozes nista da izgubis.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 07:16 - pre 166 meseci
@ zalutali metak

To sto si sam napisao, ja nisam hteo da kazem (ali da znas da postoji i ta mogucnost da ona sve to koci).

Stan ako je 4,5 soban a u njemu zivi samo ona sa detetom onda je to dovoljno, ali ako zivi i sa roditeljima ili jos nekim onda to nije dovoljno.
Ako ona ima uredna primanja i ta primanja su vece od 4000 hiljade ali netto, i ima dovoljno veliki stan, ne duguje nista od poreza (ali i nije dugovola, jer do 2 godine to stoji u njihovoj evidenciji od dana kada je izmirila svoje obaveze, nema veze da li je menjala kantone, oni to sve znaju, u principu nebi joj ni dozvolili da menja kanton a da obavezu nije izmirila u drugom kantonu,) onda ti nebi trebao da imas nikakve problema.

U tom slucaju ti je moj savez da napravis neku vizu, turisticku ili poslovnu, nemora da bude CH moze i sengen posto su oni sad i u njemu, i da lepo odes tamo, a onda sa zenom u policiju, pre toga nabavis sve papire, tvoje drzavljanstvo, njeno, dokaz da ste vencani, da imate dete i to sve prevedes na nemacki, italijanski ili francuski i sa tim direktno kod njih, pa da vidis sta je problem, pa onda im zapreti da ces i azil da trazis ako su oni ti koji namerno stopiraju celu stvar, (mada da ti kazem da nisu oni takvi).

I jos jedno pitanje, kako je tvoja zena dobila papire, jel ona to dobila brakom sa nekim drugim ili na neki drugi nacin, jer ako je ona dobila to brakom onda mozes da imas i drugih problema, ali isto tako i ako je ona dobila neke azilanske ili izbeglicke papire.

Da li je nekad trazila socijalu, ili bila na nekoj pomoci od grada ili drzave.
 
Odgovor na temu

opra.net
Dragan Opric
St.Gallen, CH

Član broj: 186226
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 07:58 - pre 166 meseci
OOOOOOO, polako @elmagico, to su opasne stvari (mislim na deo koci..)


@zalutali metak, to sto su ti ovi ljudi napisali su moguci problemi zbog kojeg koce.

Ali postoji i mogucnost da je sve ok a da ih neki salterski sluzbenik zeza (niste niti prvi a ni poslednji).
Verovatno neka sitnica, ali je za njih razlog da vas odbiju. Kao sto kaze @elmagico, preispitati sve zadnjih nekoliko godina unazad.

Thurgau je poznat po tome da zezaju. Pogotovo u manjim mestima i ukoliko ljudi neznaju dovoljno jezik.

Dakle, ako ste cisti, najbolje je uzeti advokata i resiti problem veoma brzo. Ako je ista tacno od onog sto je @elmagico napisao, onda mrka kapa brate.


 
Odgovor na temu

kole036
Belgrade

Član broj: 156090
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 10:52 - pre 166 meseci
@elmagico

da li imaš neki predlog koji je manje komplikovan (a da ne moram da ženim neku švajcarku)?
Recimo, pokušavam i šaljem CV na oglase sa net-a. Malo je nezgodno - ja u Srbiji - firma u Švajcarskoj ; bar za mene...
Da li postoji mogućnost da me neko kontaktira, kako se postaviti, imaš li neki predlog, savet i sl.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 12:12 - pre 166 meseci
@opra.net

Ja sam samo rekao ono u sta je on posumljao prvo, bar sam ja tako shvatio iz njegovog pisanja.

Ja nezelim nikog ni da tesim ni da ohrabruljem, ja samo zelim da se situacija realno sagleda. Ja znam slucajeve gde su i muzevi kocili zene da dodju a i obrnuto.

Ako zeli da sve sagleda realno onda ce naci problem i resiti ga, jer problem definitivno postoji.

Neverujem ja da neki salterski sluzbenik toliko dugo to moze da koci, moze 2-3meseca u najgorem slucaju ali kod njega su u pitanju godine koliko sam ja shvatio, a takvu moc nema salterski radnik.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 12:19 - pre 166 meseci
@ kole036

Neznam sta da ti kazem, najbolja kombinacija za CH je da zenis nekog, pogotovo ako ima CH pasos. Sve ostalo ti je povuci potegni.

Ako je vec tako kako kazes da imas prijatelja-e u CH i da su oni uticajni ili vec su dugo u CH, onda sigurno mogu da ti nadju neku kombinaciju. Ima dosta gore nasih koji to hoce da urade za pare, (i ako kazu da nema koga ili da neznaju nikog, ti reci da ces da platis, veruj mi naci ce nekog), naravno sve ovo pod uslovom da hoce da ti pomognu.

Znam ja ljudi koji su se razvodili nebi li pravili papire nekome, muz i zena se razvedu on pravi nekoj a ona nekom, pa uzmu po 40.000 sfr i oni su za 3 godine opet zajedno.

kao sto sam ti vec rekao sve ostale kombinacije su ti na dugo, jako dugom stapu sada.

Postoji opcija da taj tvoj prijatelj otvori firmu, pa da ti onda on pravi papire. ali ti opet kazem, sve zavisi koliko hoce da zalegne za tebe, a i koliko si ti spreman da zalegnes za sve. Pod ovim da zalegnes mislim i na novac i na zivce.

Ti ako ti treba neko pojasnjenje ovog mog pisanja, slobodno pitaj
 
Odgovor na temu

Zalutali metak
Nemam
Negdje na jezeru

Član broj: 266781
Poruke: 6
213.55.131.*



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 17:38 - pre 166 meseci
Eto i mene.
Sa advokatom(kao sto rekoh cemo uskoro krenuti)
To je jedna od novina,,,,javim vam sta sam napravio za nekih par sedmica.
Mislim da bez njega nece nista moci da se uradi.
Dragi prijatelji,nadam se da iduci put pisem pozitivno.
:-)
 
Odgovor na temu

kole036
Belgrade

Član broj: 156090
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2010. u 18:07 - pre 166 meseci
@elmagico

a ako kojim slučajem uspim da mi firma obezbedi radnu vizu, da li bih mogao ( i posle koliko vremena) da dovedem suprugu i dete? Kakva je procedura? U tom slučaju, da li uopšte ima pravo i supruga da radi?
I koliko dugo traju te vize, jer bih u tom slučaju želeo što duže da radim tamo....
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2010. u 07:54 - pre 166 meseci
@Kole036

ako ti dobijes radnu dozvolu, i pocnes da radis, ja mislim da suprugu i dete mozes odmah da dovedes i da oni (ona)mogu odmah da rade. To pod uslovom da najmanje dobijes B ausweis.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.abxsec.com.



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2010. u 12:16 - pre 166 meseci
Citat:
kole036: @elmagico ...I koliko dugo traju te vize, jer bih u tom slučaju želeo što duže da radim tamo....


"B" viza bi ti vazila najverovatnije godinu dana i morala bi firma da ti je produzava (vrlo jednostavna procedura). Posle 5 godina stekao bi pravo na "C" vizu i onda bi ti bila trajna, s' tim sto bi svakih 3-4 godine imao kontrolu (nevezano za firmu, procedura je jos jednostanija , samo se popuni formular i posalje). Posle otprilike 12 godina mogao bi i da podnese zahtev za drzavljanstvo...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2010. u 13:14 - pre 166 meseci
Da se nadovezem na Igor-ch, sve ovo sto je on rekao je ok, jedino sto ja mislim da bih imao pravo posle 10 godina da predas za pasos, i da onda cekas 2 godine koliko traje obrada i onda si vec u 12 i tada imas pravo na to.

Ali ovo je daleko za tebe, ti bih prvo trebao B vizu da sredis, a onda posle i sve ostalo, jer je jako mala razlika izmedju B i C i posle izmedju C i Pasosa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108747 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.