Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112444 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.78-83.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku06.05.2014. u 23:21 - pre 121 meseci
Ajde da probam...


1) Kako su se nasi ljudi snasli u Svajcarskoj,kako su otisli,sta su prvo radili,kako su dosli do posla?
Nemoguce da su svi inzinjeri,doktori nauka,pravnici sa perfektnim znanjem Nemackog jezika i da su svima uvazili ovdasnje diplome i papire koje su dobili studiranjem itd?
Licno ne poznajem nikoga od naših ko je došao i ostao ovde sa HU pasošem. Diplomu mi nisu ni tražili na uvid, a radim na mestu inženjera.


2)Da li obican smrtnik ko ima radnog iskustva ali ne u poslu koji bi "tamo" zeleo da radimoze naci bilo kakav posao za pocetak?
Može, ali nije lako. Zavisi kolio ima sreže, koliko je snalažljiv i koliko se založi da nadje posao. Ako dodje i misli da će mu neko nuditi posao ili vući ga za rukav, rdno se vara.

3) Kolika je verovatnoca sa solidnim znanjem Nemackog,konkurisanjem putem slanja mail-ova kako bi se izbegli troskovi odlaska i boravka i ne nalazenja posla prvih par meseci da se dobije pozitivan odgovor od firme kod koje ste konkurisali?
Zavisi od zanimanja, koliko je to zanimanje deficitarno ovde.

4) Moze li se znati neki prosek plata zanatlija,vodoinstalatera,instalatera za gas i centralno grejanje,varilaca...?
Zvanična prosečna bruto plata u CH (videh na B92) je oko 6100CHF. Za električare su mi u jednoj agenciji rekli da je za naše ljude plata 30CHF/h

5) Kako znati ako dobijete pozitivan odgovor,obavite razgovor putem skajpa,posalju vam "ugovor o radu" ili kako se to tamo vec zove da necete biti nasamareni,da necete otici na slepo na kraju?
Ima svakakvih iskustava. Ovde mnoge poslove obavljaju strane firme (npr baustele), pa ako ideš preko njih, budi spreman na svašta. Nemam dovoljno iskustava ili informacija da komentarišem rad CH firmi.


 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.05.2014. u 15:43 - pre 121 meseci
Čestitke Sunnyboy, ti si svojim radom i zalaganjem tamo. Možda je rad u stranoj firmi sa filijalom u Svajcarskoj jedna od malobrojnih ali mogucih opcija za rad i boravak tamo.

zzz030 i grupi:
Kako ćeš dospeti do papira je tvoja stvar i nemam ja sta tu da dodam. Ja biram svoj put i radim kako znam, kao što i ti biraš svoj, shodno tvom karakteru i okolnostima. Ne tražim da se složis samnom, meni je svejedno.
To što si naveo - sta ti znas koje su me muke naterale na to toliko liči na one članke o prostituciji - majka mi je bila bolesna, od plate nisam mogla ovo, ponudili su mi pak ovo... itd. Pošto je venčanje zarad papira prostiji i blaži oblik prostitucije, po meni, i ako je neko spao na to da bude rob i da se prodaje ili kupuje za novac - jer ti kupujes sebe odnosno nju za novac, šta reći više. Mogu samo da ti kažem da sam videla desetak muškaraca koji šu to uradili, smandrljali neku usamljenu Nemicu i sl. I došli do papira. I shvatili i da posle toga su opet ništa. Sa ili bez papira, nisu uspeli u životu. Stavise, zaglibili su dalje. Ako su pre bili jadni, nakon par godina su se skroz srozali. I ne znam da li da ih žalim ili ne. I da i ne. Nisam bez srca, ali opet, sami su izabrali način i poznjeli rezultate. Ako sa ranama ulazis u taj proces, rane će samo postati veće, do 40-50 su postali mrtvi. Izgubljeni su. Žalosno, no ja tu nemogu nista. Oni su to hteli.

Samo treba opomenuti admine da razmena, povezivanje i saradnja na protivzakonitim radnjama koje se ovde otvoreno odvijaju mogu ih koštati. Neverovatno je da niko ne reaguje od administratora, jer je ovo i ... da ne preterujem skandalozno ali sramno kako se ovaj zanat pothranjuje ovde. Razmena i saveti oko rada, kupovine i sl. su sjajni, a ovo oko brakova je za crnu hroniku.
Toliko od mene.
 
Odgovor na temu

ThePersistent

Član broj: 288652
Poruke: 48
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.05.2014. u 16:46 - pre 121 meseci
Ne razumem zasto te to toliko pogadja sto bi se neko fiktivno ''udao'' zarad papira... Jedinu cenu koju placas je novac i mozda malo zivaca. A to vreme dok ne dobijes papire uopste nije izgubljeno. Vise ces izgubiti ako ostanes u Srbiji.
Drugo bi bilo da ti sa tom osobom moras da zivis celo vreme.
Naravno, sve zavisi od individualne situacije, neko ce se zrtvovati vise,neko manje. Ali opet ne razumem kako neko moze biti zbog toga toliko jadan, srozan, rob, da se protistuise,da prodaje sebe...
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku07.05.2014. u 17:57 - pre 121 meseci
Ajde malo oladi. Niko ovde ne pravi mafijaske klanove i nemoj da vredjas i nazivas nas prostitutkama. To sto su neki posle toga shvatili da su nista onda imaju problem sa samim sobom i ne znaju sta hoce od zivota zato su i izgubljeni. Pre bih izgubio godine na nesto sto ce mi doneti koristi nego da sedim i nerviram se u Srbiji, gde ne mrdam napred vec samo nazad. Brak je jedan od nacina i ne mora biti potencijalno losa stvar, mozda je i bolje ici nekim drugim putem ali sve ima svoje prednosti i mane.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.05.2014. u 10:43 - pre 121 meseci
Hajde i ja da postavim "neko pitanje"...
U pitanju je takodje Madjarski pasos...

1) Kako su se nasi ljudi snasli u Svajcarskoj,kako su otisli,sta su prvo radili,kako su dosli do posla?

"Nasi" ljudi su u nekoliko talasa emigrirali u CH, u pocetku su CH trazili sve sto moze da radi, nisu pitali za papire, onda su vremenom poceli da poostravaju uslove za dolazak, tako da na kraju tj sada dolazi u mogucnost da "nasi" ljudi moraju da budu NASA kandidati da bi dobili papire na "osnovu" posla.

2)Da li obican smrtnik ko ima radnog iskustva ali ne u poslu koji bi "tamo" zeleo da radimoze naci bilo kakav posao za pocetak?

Svako ko zeli da radi moze naci posao, problem sa CH, je u tome da svi traze da imas boravisne papire da bi ti dali posao. Kod "dosta" drugih zemalja ako napravis (potpises) ugovor o poslu, vlasti hoce da ti izdaju dozvolu za boravak kod CH je to obrnuto, kao i mnogo toga.

3) Kolika je verovatnoca sa solidnim znanjem Nemackog,konkurisanjem putem slanja mail-ova kako bi se izbegli troskovi odlaska i boravka i ne nalazenja posla prvih par meseci da se dobije pozitivan odgovor od firme kod koje ste konkurisali?

0,5%

4) Moze li se znati neki prosek plata zanatlija,vodoinstalatera,instalatera za gas i centralno grejanje,varilaca...?

Ovo zavisi od mnogo faktora da ih sada ne nabrajam, ali racunaj da nije ispod 3500 CHF

5) Kako znati ako dobijete pozitivan odgovor,obavite razgovor putem skajpa,posalju vam "ugovor o radu" ili kako se to tamo vec zove da necete biti nasamareni,da necete otici na slepo na kraju?

Nikako, to sve zavisi od firme sa kojom se dogovaras, tj ko stoji iza te firme. Ako su to CH firme onda u 99,9% slucajeva nemas problema, ako su to firme koje drze nasi ljudi onda u 90% slucajeva mozes to da ocekujes.

6) Koja mesta su najbolja za pomenute zanatske poslove?

Sva

7) Moze li linkovi ka agencijama(legalnim) kompanijama koje vrse profesionalnu obuku za pomenuta zanimanja,uz izdavanje naravno validnog sertifikata za rad u Svajcarskoj?Kako doci do tih informacija?

www.google.ch

8) Da li postoje kompanije,firme koje za pomenute zanate zaposljavaju mozda radnike BEZ prethodnog iskustva,uz dosta manju platu pa ih oni kako da kazem...osposobljavaju,obucavaju itd...?

Da, ali moras da resis problem papira pre toga

9) I jos nesto za kraj,vezano za poljoprivredu-stocarstvo uopsteno,da li tu moze da se nadje neki posao za pocetak kao npr u Kanadi i tako nekim zemljama koje su jake u toj oblasti,znam da su plate manje ali imate obezbedjen smestaj negde a negde cak i hranu,da li i gde mogu te vrste poslova da se nadju,da li je u toj oblasti lakse naci posao pa vremenom usavrsavati jezik i cunjati i traziti bolje?Zna li se koliko su placeni ti poslovi i kakko doci do njih?
Unapred hvala...

CH nije poljoprivredna zemlja, negde sam procitao da njihova proizvodnja zadovoljava potrebe za 3 dana, a da ostalo uvoze. Ranije pre 20 godina su CH davali papire svima koji su hteli da rade na selima tj na farmama.

Ako Svajcarska nije dobra za pocetak,odnosno za novajlije,koja je to onda zaemlja dobra,nemoguce da nije ni jedna....sem naravno onih "preko bare"...?

Sve zemlje su dobre, pitanje je kakvi su ljudi.



 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.05.2014. u 17:51 - pre 121 meseci
Zdravo narode. Ja sam novi ovde. Pre svega da pozdravim inicijatore ove teme i uopste sve ljude dobre volje koji zele da pomognu. Hvala!
Moj slucaj je sledci: Zavrsi sam smer za visokog fizioterapeuta,po bolonji. Znaci,diplomirao,odradio prpravnicki i polozio drzavni ispit. Ovako,u Bern sam slao,naravno zbog nostrifikacije sledeca dokumenta:
1. Diplomu,prevedenu,overenu
2. Potvrdu o polozenim ispitima za 3 godine visoke skole,
3. Potvrdu o polozenom drzavnom,prevedenu i overenu,i
4. Propratno pismo,naravno na francuskom,u kojem ih molim da mi kazu da li to priznaju i sta vec jos.
E sad ovako,oni su odgovorili,i traze mi jos nekih 10 stavki. Ja cu njima poslati jos nekih stvari,potvrda o osnovnoj,srednjoj,gde sam radio itd. Licno me zanma,sta li ce biti od svega toga.Posebno bih zamolio Elmagio da mi odgovori,jer sam negde pronasao,da se bas njegova supruga bavi time. Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 08:23 - pre 121 meseci
@zizu777

Da sad ne ulazim u pitanja sto na francuskom a ne na nemackom ili italijanskom.
Ti im posalji ono sto ti traze ako imas i nema potrebe nista vise da im saljes ali nemoj ni manje :-)

Da bih ti odgovorio, moras da postavis prvo pitanje. Ako mislis da je pitanje "sta li ce biti od svega toga", onda je i odgovor jednostavan "ne znam"

Sta ti uopste pokusavas da uradis? Da vidis da li u Bernu znaju svoj posao, ili pokusavas da dodjes u CH da radis? Ako si procitao temu onda si trebao da shvatis da nije problem naci posao u CH, vec je problem napraviti papire i doci u CH. Ako si ovaj drugi i ozbiljan problem resio (papire) onda nemas sta da brines, kad nostrifikujes diplomu i polozis sve sto ti oni budu trazili, posao ces jako brzo naci.

 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 13:26 - pre 121 meseci
Elmagico

Ovako,na francuskom zato sto sam bio u francuskom kantonu i covek koji je pisao propratno pismo zna francuski,pa zbog toga,nista specijalno. Dalje,recimo da sam na dobrom putu da sredim papire,sa osobom koja ima Ch pasos. Jel bolje da se vencamo tamo,mislim u Svajcarskoj?

Sto se tice Berna,tacnije papira moje diplome,overene i prevedene koju sam slao,oni traze jos nesto u vezi diplome. Da li je to original,da bi mogli da uporede ili sta. Tacnije,ovako su napisali: Copie de votre diplome en langue originale.

I jos jedno pitanje. Sta znaci ovo: Copie de votre ou du permis de sejour ou d'etablissement ( ou permis G pour les frontaliers).

Hvala Elmagico
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 13:33 - pre 121 meseci
E to na kraju sto pise, to je zackoljica :)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 14:46 - pre 121 meseci
Citat:
Zizu777:
Elmagico

Ovako,na francuskom zato sto sam bio u francuskom kantonu i covek koji je pisao propratno pismo zna francuski,pa zbog toga,nista specijalno. Dalje,recimo da sam na dobrom putu da sredim papire,sa osobom koja ima Ch pasos. Jel bolje da se vencamo tamo,mislim u Svajcarskoj?

Sto se tice Berna,tacnije papira moje diplome,overene i prevedene koju sam slao,oni traze jos nesto u vezi diplome. Da li je to original,da bi mogli da uporede ili sta. Tacnije,ovako su napisali: Copie de votre diplome en langue originale.

I jos jedno pitanje. Sta znaci ovo: Copie de votre ou du permis de sejour ou d'etablissement ( ou permis G pour les frontaliers).

Hvala Elmagico


Kao sto ti je acabgd rekao ovo sto pise na kraju to je problem koji treba prvo da resis.

Copie de votre ou du permis de sejour ou d'etablissement - Traze ti potvrdu da imas boravisnu dozvolu, tj da imas papire. (Slab mi je francuski ali ovoliko razumem).

Bolje je da se vencate ovamo, mislim u SRB. mnogo je jednostavnije.

Copie de votre diplome en langue originale. - Traze ti kopije diplome tj originale na maticnom jeziku, malo mi je cudno da im to nisi vec poslao, na osnovu cega si prevodio diplome, ako nisu prilozene kopije originala.

Kao sto sam ti vec napisao, a i ostalima, prvo sredi papire pa onda ces i sve ostalo, nemoj da brines za posao. Moj savet ti je da dok ovo ne uradis nista dalje ne saljes. jer ce ti sve vratiti. Ako mozes da zavrsis to za papire u nekom expres roku to uradi, jer ce ti onda biti totalno drugi uslovi i za nostrifikaciju.

Pozz
 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 16:22 - pre 121 meseci
Ok Elmagico,razumeo sam.
Nisam slao te kopije originala,eto to nisam znao. Mislio sam da je prevedena i overena kopija u sudu dovoljno. Znaci uz to treba i kopija originala? Na nasem jeziku?

A za ovo sredjivanje papira,mislim vencanje,ako mozes da mi malo vise objasnis. Mislim na to da li cemo to uraditi u Srb ili Ch,u cemu je razlika?
Ja sam cu neku pricu,ne kazem da je tacna a to je da se dugo cekaju papiri,tipa oko godinu dana,ako bi se vencali u Srb.
Ne znam,samo pitam. Hvala ti puno!
 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 20:08 - pre 121 meseci
Ups,pardon!
Izvini Elmagico,nisam dobro procitao tvoju poruku u kojoj kazes,da uz sve prilozene papire idu i njihovi originali. Ok,sad mi je jasno. A da li smem da posaljem original diplomu,da ne zagube,ko ce to posle juriti po Ch?

A ovo drugo pitanje,za mesto vencanja,i dalje stoji.

pozzzzzz :)
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 20:18 - pre 121 meseci
Citat:
Zizu777: Ups,pardon!
Izvini Elmagico,nisam dobro procitao tvoju poruku u kojoj kazes,da uz sve prilozene papire idu i njihovi originali. Ok,sad mi je jasno. A da li smem da posaljem original diplomu,da ne zagube,ko ce to posle juriti po Ch?


Ti ne citas izgleda sta pise, pa sve i da ne znas francuski mozes da provuces kroz Google Translate:

Citat:
Copie de votre diplome en langue originale.
 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 20:32 - pre 121 meseci
Aco,

druze,rekao sam da nisam obratio paznju i rekao da se izvinjavam. A to da se provuce kroz google tranlate znam,ali ne prevede kako treba. Nebitno,ukapirao sam sta treba i ok.

Da nemas neki odgovor na ono moje drugo pitanje,mozda,koristilo bi?

;)
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 20:42 - pre 121 meseci
Citat:
Zizu777: Aco,

druze,rekao sam da nisam obratio paznju i rekao da se izvinjavam. A to da se provuce kroz google tranlate znam,ali ne prevede kako treba. Nebitno,ukapirao sam sta treba i ok.

Nemas razloga nama da se izvinjavas, samo mi nije jasno kako hoces da se dokopas Svajcarske, a "ne obracas paznju" na najosnovnije stvari.
Tvoje opravdanje da Google Translate "ne prevede kako treba" je nebulozno, posto kad ukucas gore navedeni tekst i trazis da ti prevede na srpski dobijes:

Kopija vaše diplome na izvornom jeziku.

Ja stvarno ne znam sta tu nije jasno i sta tu "nije prevedeno kako treba".

Sa ovakvim stavom bolje nemoj ni da kreces u Svajcarsku, jer ti ovde "nisam obratio paznju" ne prolazi kao u Srbiji.


Citat:
Zizu777Da nemas neki odgovor na ono moje drugo pitanje,mozda,koristilo bi?

Ne znam nikoga da je imao problem sa vencanjem u Srbiji, a jeftinije je i sve se lakse zavrsi.
 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 20:53 - pre 121 meseci
Aco

KOPIJA i ORIGINAL nisu isto. Meni ocigledno treba original diplome da se posalje a ne KOPIJA vase diplome na izvornom jeziku.

U svakom slucaju ti hvala!
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 21:11 - pre 121 meseci
Citat:
Zizu777: Aco

KOPIJA i ORIGINAL nisu isto. Meni ocigledno treba original diplome da se posalje a ne KOPIJA vase diplome na izvornom jeziku.

U svakom slucaju ti hvala!


Ti brate ili ne vidis dobro ili imas neki drugi problem. Rekao si da su ti napisali:

Copie de votre diplome en langue originale

To na srpskom znaci:
KOPIJA vase diplome na originalnom jeziku (srpskom ili gde si vec zavrsio skolu).

Dakle da ti nacrtam: Nisu ti trazili original diplome, nego kopiju.
 
Odgovor na temu

Zizu777
nezaposlen
ne radim

Član broj: 323144
Poruke: 8
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku16.05.2014. u 22:30 - pre 121 meseci
Aco,ne vidim cemu tako ostar gard.
Ako sam pogresio,to nije razlog da mi kazes da ne znam da citam i da mi tim tonom pojasnjavas stvari.

Pre gore si mi rekao,ako sa tim stavom *nisam obratio paznju* hoces u Ch,bolje nemoj dolaziti.
To si mogao da kazes da gore ne sme da se gresi ili sme jako malo,da oni gledaju na sitnice i da su jako strogi ili tak nesto,a nu ti tu kao nemoj dolaziti.
I ono kao ne znam da citam ili imam neki drugi problem.

Nisi korektan.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.05.2014. u 16:56 - pre 121 meseci
Citat:
Zizu777:
Ok Elmagico,razumeo sam.
Nisam slao te kopije originala,eto to nisam znao. Mislio sam da je prevedena i overena kopija u sudu dovoljno. Znaci uz to treba i kopija originala? Na nasem jeziku?

A za ovo sredjivanje papira,mislim vencanje,ako mozes da mi malo vise objasnis. Mislim na to da li cemo to uraditi u Srb ili Ch,u cemu je razlika?
Ja sam cu neku pricu,ne kazem da je tacna a to je da se dugo cekaju papiri,tipa oko godinu dana,ako bi se vencali u Srb.
Ne znam,samo pitam. Hvala ti puno!


Razlika u vencanju SRB ili CH je bas u tome, mnogo brze i lakse to zavrsis u SRB nego u CH i mnogo jeftinije. Cekanje je do nekoliko meseci u zavisnosti od tvoje sposobnosti da to sve organizujes, moze i za mesec dana sve da se zavrsi.

Vidim da imas lose izvore jer to sto pises nema veze za zivotom, mada pre nego sto udjes u sve to bolje pitaj. Problem moze da bude u tome da ta osoba nije "pogodna" da ti pravi papire, pa bolje to da resis pre nego posle sklapanja braka.
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.05.2014. u 01:54 - pre 121 meseci
Nije tema ali zamolio bih sve nase na ovoj temi u dijaspori da upute pomoc bilo kakve vrste. Situacija je mnogo teska. Za evakuisane ljude nedostaju sredstva za higijenu, za bebe sve... hrana, odeca, pelene.

[Ovu poruku je menjao zzz030 dana 18.05.2014. u 03:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1112444 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.