Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109370 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+64 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.03.2014. u 13:14 - pre 123 meseci
Citat:
elmagico:
Da napisem nesto zanimljivo, koliko svima sto citaju, toliko i "nasim" zemljacima "majstorima" i njihovim cenama.


Posto sam prosli vikend radio nesto na kuci i poslednji put angazovao naseg coveka za posao, dosao sam do zakljucka da oni zive u nekom drugom svetu, u svetu lazi i poremecenih vrednosti.

Kao prvo, covek radi i zivi u CH na crno (vec 9 godina), nije po struci keramicar ali se time bavi vec 15 godina. Posao je uradio "OK", naravno problem je nastao kod placanja. Evo sad i cele situacije.

Dosao je pogledao sta treba da se uradi, rekao je svoju cenu, kad me je pitao da li je mnogo, ja sam mu rekao da se ja necu cenkati sa njim vec je moj stav da prihvatim ili ne prihvatim njegovu ponudu. On je pitao da li treba da spusti cenu, ja sam rekao da ne i da prihvatam njegovu ponudu.
Posle dogovora oko detalja (koliko dana traju radovi, kako ce izgledati radovi itd), dosli smo do zakljucka da on ne moze da nabavi materijal za 3 nedelje jer tih plocica nije bilo na lageru, naravno to nije njegov problem, ali posto se njumu zurilo da ide za SRB i hteo je to posto poto da uradi pre, ja sam pristao da idemo jedno prepodne da obilazimo neke prodavnice i vidimo da li to mozemo da nadjemo (rec je o jednom paketu plocica). Kad sam mu rekao da ako budem zadovoljan sa njim da cu mu dati da radi jos 10m2 on je rekao da bi bilo super da on to pocne odmah da radi iz gore navedenog razloga, cak se ponudio da mi on nadje plocice za tih 10m2 koje nisu iste kao ove koje se cekaju. Rekao sam mu da mi se nezuri i da mozemo to da radimo kad stignu i ove plocice.
Posto nismo nasli plocice taj dan ostalo je da se ceka 3 nedelje, posle 2 dana zvao je i rekao da mu je neki drugar nabavio plocice i da sad ima plocice i za jedan i drugi posao. Ja sam mu rekao da je to OK, ali da moramo onda opet da pricamo o ceni jer smo dogovorili cenu za samo jedan posao, da nebi bilo na kraju nesporazuma, posto sam mu rekao da cu sada ja da kazem cenu i ako hoce moze da radi. Ja sam mu rekao moju cenu, tj cenu koju hocu da platim, on je rekao da hoce da radi ali da pocne odmah sutra, ja sam mu rekao da lepo razmisli i ako stvarno bude zeleo onda moze da dodje sutra da radi. Tako je i bilo. Sutradan je dosao i doneo materijal, onda je dao predlog da nesto promenimo ali da ce to promeniti i cenu, ja sam mu rekao OK i dogovorili smo i to. Posle prvog dana je poceo da kuka, kako je on mislio da ima manje posla itd,... Drugog dana je vec u nekom razgovoru naglasio da se nada da se meni svidja njegov rad i da cu ja to da cenim. to je spomenuo i zadnjeg dana.
Kad je zavrsio posao i kad smo seli da napravimo racunicu, to je izgledalo ovako.
Prostorija od 10m2 je porasla na 12m2, broj sokni se sa 22 povecao na 30. Sve sto je bilo od materijala preko nekog iznosa zaokruzio je na veci (42,44 = 50, 56=60, itd) kad je dosao do konacne cifre pitao je da li se slazem. Da nebi mislio da sam budala objasnio sam mu da po projektu ta prostorija ima 9.8m2, da sam prebrojao 22 sokne a ne 30, ali da cu sve to da prihvatim i da se slazem sa njegovim racunom, izmedju ostalog sam mu napomenuo da nije dobro da ovako isto zaokruzuje brojeve, rekao sam mu da imam i primedbu ali da cu preci preko nje i ako smo se slozili da je tu pogresio. Cela ta racunica je ispala oko 980 CHF na sta sam mu ja dodao jos 50 franaka, i na moje pitanje da li je zadovoljan, dobio sam odgovor da NIJE, da je on ocekivao da cu ga vise ispostovati i da cu mu dati vise para. Onda je poceo da mi objasnjava kako je dnevnica u CH tolika i tolika, kako je zivot skup, kako ima zenu i 3 dece, kako njega samo benzin, i lepak i masina kostaju toliko i toliko, i kako je on jako malo zaradio kod mene. A da napomenem da sam mu isto tako ugovorio jos jedan posao za oko 100m2 plocica i jos dosta dodatnog posla, za koji nije rekao ni hvala. (naravno da posle ovoga taj posao nece dobiti, ali ga je imao u rukama).
Poceo je da prica kako keramicari u CH imaju od 6500 CHF platu, i jos dosta gluposti, kako bi meni firma to naplatila minimum 2000. Na moje pitanje da li sam ja negde ispao nekorektan i da li sam negde njega ostetio on je rekao Ne, ali si mogao jos da me "ispostujes". Da neduzim pricu dalje, rekao sam mu da je slobodan i da necu da trosim vreme vise sa njim.

Kad sam posle ovoga seo i razmislio, dosao sam na pitanje da li sam ja stvarno "budala" ili majstori u CH precenjuju sebe i svoj rad. (Pricam samo o nasim ljudima, i samo u radu na crno). Posle sam pricao sa jednim nasim covekom koji ima 30+ godina iskustva na baustelli i koji ima svoju privatnu firmu, i koji mi je objasnio da nasi ljudi pricaju da zaradjuju po 5000,6000,7000 hiljada na baustelli a da ustvari oni koji izadju na 5000-5500 su odlicni majstori i imaju vise nego dobre plate.

Ovo sam napisao samo iz razloga da ima ljudi i iz ovih bransi na ovom forumu i da shvate da realnu situaciju, jer ce ostati bez dosta posla u buducnosti, kad budu nagrnuli CRO, BUG, RUM, ili kad budu poceli nasi ljudi da angazuju majstore iz SRB za 5x manju svotu novca. Pogotovo sad kad ima Wizzair i mozete kartu za 70 Evra povratnu da nadjete.



Klasicna majstorska prevara, ne bitna za lokaciju, i poreklo po meni ne igra ulogu. KO je majstor ovo je urodjeno, znaci jos jednom klacina majstorska prevara. Zato meni kada treba nesto oko majstorisanja prvo brutalno spustim "majstora na zemlju koja je realna cena za nesto gde ulaze samo rad, i nesto sto se moze nauciti za kratko vreme, sto nije visokointelektualni posao" pa ako hoce radi radi, ako ne ne, naravno sve pod budnim okom. Neophodno je malo da se i edukuje makar teoretski koliko imde cementa u malter i sl, cisto da imate pojima, jer kada nemate pojima i kada to "majstori" skapiraju crno Vam se pise.

Za CH za majstorsku platu tipa keramicar sve preko 2000 CHF mesecno je precenjeno i nerealno.

Ovaj prvi deo sam napisao iz frustraciji prema "majstorima"

PS
Ako si vec u CH ne znam zasto nisi angazovao nekog "majstora" iz Srbije ( svakako vecina ako cemo realno iako oni pricaju drugacije nemaju posla zbog platezne moci u Srbiji ), pa da si im ponudio duplo nego sto bi za taj posao mogli da prevare nekog u Srbiji, opet bi dobro prosao, jer za te pare u CH ne rade ni spremacice.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.03.2014. u 14:48 - pre 123 meseci
To je klasika, bolje da platim nasem coveku nego postenom majstoru. Jos sam imao i preporuku za njega, iako radovima nisam nezadovoljan, nezadovoljan sam nacinom komunikacije i nacinom na koji pokusava da iznudi jos para.

 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.03.2014. u 05:54 - pre 123 meseci
Pa i ti si pogresio. Znas o kom profilu se radi, a ti pregovaras ko da prodajes železaru!?

-Koliko po kvadratu-toliko
-koliko kvadrata je u pitanju(proverite u papirima-premerite)
-ciji je materijal
-dogovorite se cije su obaveze hrana, pice...
-kad pocinje, kad zavrsava
-isplata po zavrsenom poslu(ako je veci posao, onda parcijalno)

Saberete sve, precizirate tacno u CHF i to je to.
Stvarno mi nije jasno sto se nisi raspitao koliko bi za to trazio neko "krsteni" majstor ili neka firma?
Verovatno da neko ozbiljniji ne bi ni dosao za tako mali posao ili bi dosao za ozbiljnu cifru.

Nesto mi govori da si i ti hteo malo da se stisnes, pa si pozvao tog polu-coveka, a sad ispade on kriv. Pa nije. On je bezobrazna prostacina(to je jasno), a ti si, ocigledno, naivcina koja je usput i "mudrovala" i tako na kraju ispadne(ovo mudrovanje se odnosi na to sto, kao, nisi hteo da se cenkas, a posle ces ti da kazes cenu, pa onda da lepo razmisli i ako hoce, neka dodje sutra....).
Mislim, malo si se postavio kao neki "tata", a on ispade klinac koji ne zna sta radi, pa ce ti da mu kazes kako i sta. Sa majstorima moras da budes "drugar". To je, uglavnom, prost svet i svaka tvoja suvisna rec moze da omete njegovu paznju i ugrozi mu inteligenciju, a onda postaje drzak i neuracunljiv. Sledeci put nadji nekog poznanika, komsiju, koji ce to "uz casicu" bolje da organizuje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mannequin
Bern

Član broj: 300992
Poruke: 13
213.55.176.*



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.03.2014. u 09:50 - pre 123 meseci
[quote]elmagico:
Citat:
mannequin:
Citat:
DaliborP: Hehe elmagico, overlord foruma za Svajcarsku i klasican balkanski spijun.
Kome god ide bolje od njega elmagico mora odmah da izrazi sumnju u taj napredak, propituje ko koliko zaradjuje i slicno

bas tako! :)



Micko tebe nemam sta ni da komentarisem.



???
schöne nachmittag und adieu!

 
Odgovor na temu

likno1
Obrenvac, Srbija

Član broj: 321985
Poruke: 4



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.03.2014. u 21:54 - pre 123 meseci
Idem u CH najverovatnije krajem Juna meseca u Bazel kod jednog bliznjeg rodjaka koji zivi u CH od 1986 i ima njihove papire, stoga sam zavrsio IV stepen srednje strucne skole, po zanimanju sam eletkrotehnicar elektromotornih pogona, diplomirao sam prosle godine u Junu. Posto je Bazel grad tramvaja da li bi postojala neka mogucnost da stupim u kontakt sa nadleznima u bazi gde se odrzavaju tramvaji, jer je struka koju sam gore naveo iskljucivo za vucne motore, imao sam solidnu praksu u Beogradu u nasoj bazi i poznajem posao.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku12.03.2014. u 22:20 - pre 123 meseci
Evo ti pa im se javi - pretpostavljam da znas nemacki?
http://www.blt.ch/unternehmen/arbeitgeber-blt/bewerber-infos.html
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.03.2014. u 10:05 - pre 123 meseci
Citat:
visko:
Pa i ti si pogresio. Znas o kom profilu se radi, a ti pregovaras ko da prodajes železaru!?

-Koliko po kvadratu-toliko
-koliko kvadrata je u pitanju(proverite u papirima-premerite)
-ciji je materijal
-dogovorite se cije su obaveze hrana, pice...
-kad pocinje, kad zavrsava
-isplata po zavrsenom poslu(ako je veci posao, onda parcijalno)

Saberete sve, precizirate tacno u CHF i to je to.
Stvarno mi nije jasno sto se nisi raspitao koliko bi za to trazio neko "krsteni" majstor ili neka firma?
Verovatno da neko ozbiljniji ne bi ni dosao za tako mali posao ili bi dosao za ozbiljnu cifru.

Nesto mi govori da si i ti hteo malo da se stisnes, pa si pozvao tog polu-coveka, a sad ispade on kriv. Pa nije. On je bezobrazna prostacina(to je jasno), a ti si, ocigledno, naivcina koja je usput i "mudrovala" i tako na kraju ispadne(ovo mudrovanje se odnosi na to sto, kao, nisi hteo da se cenkas, a posle ces ti da kazes cenu, pa onda da lepo razmisli i ako hoce, neka dodje sutra....).
Mislim, malo si se postavio kao neki "tata", a on ispade klinac koji ne zna sta radi, pa ce ti da mu kazes kako i sta. Sa majstorima moras da budes "drugar". To je, uglavnom, prost svet i svaka tvoja suvisna rec moze da omete njegovu paznju i ugrozi mu inteligenciju, a onda postaje drzak i neuracunljiv. Sledeci put nadji nekog poznanika, komsiju, koji ce to "uz casicu" bolje da organizuje.

Pozdrav


@visko

Ti izgleda nisi procitao sta sam ja napisao, sve sam unapred dogovorio i sve tacno precizirao, na to mu jos dodao i baksis i na kraju je on ispao nezadovoljan jer je ocekivao veci baksis. Sve ovo sto si naveo je i bilo dogovoreno, osim naravno hrane i pica, (ja nesmatram da bilo koga treba da hranim, za mene je normalno da ga ponudim da nesto popije na kraju radnog dana i to je to.)
Sa majstorima po meni ne smes da budes drugar i ne smes na bilo koji nacin da se intimiziras, vec iskljucivo poslovni odnos.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku13.03.2014. u 10:11 - pre 123 meseci
Citat:
likno1:
Idem u CH najverovatnije krajem Juna meseca u Bazel kod jednog bliznjeg rodjaka koji zivi u CH od 1986 i ima njihove papire, stoga sam zavrsio IV stepen srednje strucne skole, po zanimanju sam eletkrotehnicar elektromotornih pogona, diplomirao sam prosle godine u Junu. Posto je Bazel grad tramvaja da li bi postojala neka mogucnost da stupim u kontakt sa nadleznima u bazi gde se odrzavaju tramvaji, jer je struka koju sam gore naveo iskljucivo za vucne motore, imao sam solidnu praksu u Beogradu u nasoj bazi i poznajem posao.



www.bvb.ch
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 04:42 - pre 123 meseci
@elmagico

Procitao sam sve sto si napisao, ali si previse iskomplikovao. Da si dogovorio i precizirao - jesi, nema sta, ali ti kao da organizujes dolazak Ketrin Eston u Bazel!? Da si mu rekao u najkracim crtama, sve bi bilo jednostavnije. Pljas, pljas, pljas i gotovo!

Ja sam(do sada) sagradio dve kuce i imam iskustva sa nasim majstorima. Najvaznija stvar je da budete drugari - ako osete da ste "na istom nivou", onda sve moze. E sad, meni nije problem da se "transformisem" u njihovog zemljaka, ispisnika(iako je razlika u godinama evidentna), slusaoca njihovih prostackih prica(tipa: sto je dobra ova komsinica, kako bih je ja na serklaž... ili kako su, kao klinci, jeli pacija go.na umesto dudinja). Stavka - hrana i pice, naravno, nije obavezna. Ne znam kakav je tamo obicaj, ali ovde ima "pregovora" i oko toga.

"Drugarstvo" utice , prvenstveno, na kvalitet radova, ali i na cenu. Drugaru su spremni da izadju u susret maksimalno. Vise puta se desilo da nisam pri parama, pa moramo da radimo parcijalno ( npr. jesen je, a ja imam para samo da ozidamo sprat i izlijemo plocu, tako da smo se dogovorili da tu zaustavljamo radove do proleca). Njih ceka neki zimski posao(unutrasnje malterisanje), ali oni predlazu da odloze to za 10-ak dana i ostanu kod mene da urade krov. Znaju oni da sam materijal spremio, ali mi je glupo da rade, jer cu novac za "ruke" imati tek za 6 meseci.
-"Ne brini ti za to, daćeš kad budeš imao. Steta je da ne iskoristimo ovo lepo vreme, a i celu zimu ce da ti kisne ploca". Prihvatih, sta cu, u pravu su.
Eto, to je vrhunac poslovnog odnosa, kad majstori rade "kao za sebe".

Frizer i automehanicar su isto neki majstori, pa i sa njima negujes drugarski odnos. Da li si nekad frizeru rekao: "Ako budem bio zadovoljan sisanjem, dovescu kod tebe jos 100 kolega iz firme!".
To se podrazumeva, ali, u tvom slucaju, ako ne budes bio zadovoljan oblikom zulufa i "slucajno" ti naplati i feniranje - nema nista od ovih 100 kolega!

Salim se malo, ali nisu majstori "fela" za svaciji stomak. I dalje mislim da je bilo bolje da je sa njim pregovarao neko, neko tvoj, ko govori "vise jezika".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 07:08 - pre 123 meseci
dobra stvar kod nasih ljudi je sto hoce da daju posao nasem coveku, a losa stvar je sto ocekuju da im radi po srpskim cenama (U CH, IT, DE...)

Verovatno je tom logikom isao i elmagico pa umesto da je otisao do neke registrovane CH firme on je naravno da bi "ustedeo" otisao kod ovih sto rade na crno. E sad, nije taj majstor bas tako sisao vesla i zna on zasto se magarac zove u svatove.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 08:54 - pre 123 meseci
Citat:
visko:
@elmagico

Procitao sam sve sto si napisao, ali si previse iskomplikovao. Da si dogovorio i precizirao - jesi, nema sta, ali ti kao da organizujes dolazak Ketrin Eston u Bazel!? Da si mu rekao u najkracim crtama, sve bi bilo jednostavnije. Pljas, pljas, pljas i gotovo!

Ja sam(do sada) sagradio dve kuce i imam iskustva sa nasim majstorima. Najvaznija stvar je da budete drugari - ako osete da ste "na istom nivou", onda sve moze. E sad, meni nije problem da se "transformisem" u njihovog zemljaka, ispisnika(iako je razlika u godinama evidentna), slusaoca njihovih prostackih prica(tipa: sto je dobra ova komsinica, kako bih je ja na serklaž... ili kako su, kao klinci, jeli pacija go.na umesto dudinja). Stavka - hrana i pice, naravno, nije obavezna. Ne znam kakav je tamo obicaj, ali ovde ima "pregovora" i oko toga.

"Drugarstvo" utice , prvenstveno, na kvalitet radova, ali i na cenu. Drugaru su spremni da izadju u susret maksimalno. Vise puta se desilo da nisam pri parama, pa moramo da radimo parcijalno ( npr. jesen je, a ja imam para samo da ozidamo sprat i izlijemo plocu, tako da smo se dogovorili da tu zaustavljamo radove do proleca). Njih ceka neki zimski posao(unutrasnje malterisanje), ali oni predlazu da odloze to za 10-ak dana i ostanu kod mene da urade krov. Znaju oni da sam materijal spremio, ali mi je glupo da rade, jer cu novac za "ruke" imati tek za 6 meseci.
-"Ne brini ti za to, daćeš kad budeš imao. Steta je da ne iskoristimo ovo lepo vreme, a i celu zimu ce da ti kisne ploca". Prihvatih, sta cu, u pravu su.
Eto, to je vrhunac poslovnog odnosa, kad majstori rade "kao za sebe".

Frizer i automehanicar su isto neki majstori, pa i sa njima negujes drugarski odnos. Da li si nekad frizeru rekao: "Ako budem bio zadovoljan sisanjem, dovescu kod tebe jos 100 kolega iz firme!".
To se podrazumeva, ali, u tvom slucaju, ako ne budes bio zadovoljan oblikom zulufa i "slucajno" ti naplati i feniranje - nema nista od ovih 100 kolega!

Salim se malo, ali nisu majstori "fela" za svaciji stomak. I dalje mislim da je bilo bolje da je sa njim pregovarao neko, neko tvoj, ko govori "vise jezika".

Pozdrav


Mozda je moj problem sto nemogu da se toliko intimiziram sa majstorima, mozda i zbog toga sto nezelim nikakvu komunikaciju sa njima bas iz razloga sto imaju uvek da privatna pitanja da pitaju, (sta radis, gde radis, koje papire imas, kad si dosao u CH, itd).
Ja spadam u grupu ljudi koji znaju koliko im je dubok dzep i ne ulazim u bilo kakve projekte ako nemam 100% + onih cuvenih 20% sredstava, bas iz tog razloga da nebi bilo dodjem ti ili bilo sta drugo pa da posle i on ocekuje od mene neku kontra uslugu.
Znam ljude koji imaju razmisljanja kao i ti i koji su tako postupali pa su na kraju opet lose prosli, stim sto nemogu nista da kazu majstoru jer su se vec toliko intimizirali i toliko puta jeli iz istog tanjira da znaju i one privatne stvari koje treba da ostanu privatne.

Mozda sam budala ali isto tako kao i sa majstorima, auto servisiram samo u ovlascenim garazama, a ne kod Paja, Bobana, Dragana, Djure. (mozda je to moj trip ali nekako se osecam sigurnije kad mi je auto servisiran u ovlascenoj garazi, kao sto imam i trip da auto treba da se menja cim mu istekne garancija ona 2+2 godine jer je nebi oni bez razloga dali).

Mozda ja i gresim, ali nekako mi je ovako lakse.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 09:06 - pre 123 meseci
Citat:
elmagico:Posle sam pricao sa jednim nasim covekom koji ima 30+ godina iskustva na baustelli i koji ima svoju privatnu firmu, i koji mi je objasnio da nasi ljudi pricaju da zaradjuju po 5000,6000,7000 hiljada na baustelli a da ustvari oni koji izadju na 5000-5500 su odlicni majstori i imaju vise nego dobre plate.

Hteo sam samo ovaj deo da prokomentarisem...
to sto si napisao je siroko rasprostranjena pojava u Srba, a posebno onih koji rade u inostranstvu - da lazu za plate!
u Srbiji sam se naslusao prica razno-raznih majstora koji kada odu u Nemacku imaju satnice 18-20-25€ i to radeci preko srpskih posrednickih firmi, a svi dobro znamo koliko su "velikodusni" ti posrednici. u pricama ispada da oni rade za 3000-4000€/mesecno, a siguran sam da je to cesto 1000-1500€ + eventualno minimalac u Srbiji ako se vode u Srbiji kao zaposleni u tim firmama. Deluje mi da u Srbiji mnogi misle da na zapadu pare padaju sa neba, da ljudi prosto ne znaju sta ce sa parama, pa je valjda onda te majstore sramota da kazu za koliko para zaista rade kada odu preko, ali posto u Srbiji vlada ta sveopsta zabluda o visini plata u Evropi, uvek ima ko ce da poveruje u te price za malu decu.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 09:06 - pre 123 meseci
Citat:
Braksi:
dobra stvar kod nasih ljudi je sto hoce da daju posao nasem coveku, a losa stvar je sto ocekuju da im radi po srpskim cenama (U CH, IT, DE...)

Verovatno je tom logikom isao i elmagico pa umesto da je otisao do neke registrovane CH firme on je naravno da bi "ustedeo" otisao kod ovih sto rade na crno. E sad, nije taj majstor bas tako sisao vesla i zna on zasto se magarac zove u svatove.



Upravo tako i upravo tom logikom sam se i koristio. Zasto bi nasem coveku u CH dao npr 250 CHF dnevnicu, ako nas covek u SRB isti taj posao radi za max 50 CHF. Razumeo bih ja da su im troskovi razliciti (benzin, materijal, alat, itd) ali nije tako, razumeo bih ja da on placa porez na te pare pa da mu je to trosak.

Ali nemogu da razumem da on pravi cenu na osnovu toga sto njegova CH firma za takav posao npr uzme 1000 pa on misli da moze i treba da dobije 800. Niko od njih ne razume kolike troskove ima jedna firma. Da ta firma mora da isplacuje porez, plate, doprinose i kad imaju i kad nemaju posla, da ta firma mora da da garanciju od min 2 godine na sve izvedene radove, da ta firma ima jos xxxxxxxx troskova i da zbog toga mora da naplati toliko. Kao sto sam ranije napisao, hocu da platim AUTO Servis, koji je isto dosta skup, (iz svojih nekih razloga) hocu da platim TV za koji znam da je isto tako dosta skuplji od realne vrednosti, ali samo iz razloga sto znam koliko je para ulozeno da se on proizvede i sta stoji sve iza toga.

Ali necu da dam pare coveku samo zato sto je on "nas" jer isto tako i ja treba da budem "nas" i da on gleda i sa te strane, da treba jedni drugima da pomognemo, a ne da gledamo jedni druge da zajebemo. A u krajnjem slucaju, pre cu da dovedem naseg coveka iz SRB i damu dam npr 2-3x vise neko sto moze da zaradi u SRB i da znam da ce i on time biti zadovoljan i srecan i da ce mu te pare vise znaciti, a isto ce posao uraditi, a i mene ce to manje kostati, nego da platim nasem coveku ovde a on ce da ode sa tim da je ustvari on meni ucinio zato sto nisam platio njegovoj ili nekoj drugoj firmi.

Opet kazem mozda ja i gresim, ali moje misljenje je ovako.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 09:17 - pre 123 meseci
Citat:
član:
Citat:
elmagico:Posle sam pricao sa jednim nasim covekom koji ima 30+ godina iskustva na baustelli i koji ima svoju privatnu firmu, i koji mi je objasnio da nasi ljudi pricaju da zaradjuju po 5000,6000,7000 hiljada na baustelli a da ustvari oni koji izadju na 5000-5500 su odlicni majstori i imaju vise nego dobre plate.

Hteo sam samo ovaj deo da prokomentarisem...
to sto si napisao je siroko rasprostranjena pojava u Srba, a posebno onih koji rade u inostranstvu - da lazu za plate!
u Srbiji sam se naslusao prica razno-raznih majstora koji kada odu u Nemacku imaju satnice 18-20-25€ i to radeci preko srpskih posrednickih firmi, a svi dobro znamo koliko su "velikodusni" ti posrednici. u pricama ispada da oni rade za 3000-4000€/mesecno, a siguran sam da je to cesto 1000-1500€ + eventualno minimalac u Srbiji ako se vode u Srbiji kao zaposleni u tim firmama. Deluje mi da u Srbiji mnogi misle da na zapadu pare padaju sa neba, da ljudi prosto ne znaju sta ce sa parama, pa je valjda onda te majstore sramota da kazu za koliko para zaista rade kada odu preko, ali posto u Srbiji vlada ta sveopsta zabluda o visini plata u Evropi, uvek ima ko ce da poveruje u te price za malu decu.


Ovo je jako delikatna tema koji su zapoceo, i moze da izazove dosta reakcija ovde na forumu. Igrom slucajeva moja supruga ima uvid u plate zaposlenih pa imam i ja preko nje informacije o tome koliko su plate u nekim oblastima, isto tako imam drugara koji radi u HR i koji mi je razbio sve iluzije o platama u CH. Pored mog malog i skromnog iskustva iz 3 firme koje sam promenio.
 
Odgovor na temu

rainymanyu

Član broj: 82964
Poruke: 128



+15 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 09:38 - pre 123 meseci
Citat:
visko:
@elmagico
...

E sad, meni nije problem da se "transformisem" u njihovog zemljaka, ispisnika(iako je razlika u godinama evidentna), slusaoca njihovih prostackih prica(tipa: sto je dobra ova komsinica, kako bih je ja na serklaž... ili kako su, kao klinci, jeli pacija go.na umesto dudinja). Stavka - hrana i pice, naravno, nije obavezna. Ne znam kakav je tamo obicaj, ali ovde ima "pregovora" i oko toga.

"Drugarstvo" utice , prvenstveno, na kvalitet radova, ali i na cenu. Drugaru su spremni da izadju u susret maksimalno. Vise puta se desilo da nisam pri parama, pa moramo da radimo parcijalno ( npr. jesen je, a ja imam para samo da ozidamo sprat i izlijemo plocu, tako da smo se dogovorili da tu zaustavljamo radove do proleca). Njih ceka neki zimski posao(unutrasnje malterisanje), ali oni predlazu da odloze to za 10-ak dana i ostanu kod mene da urade krov. Znaju oni da sam materijal spremio, ali mi je glupo da rade, jer cu novac za "ruke" imati tek za 6 meseci.
-"Ne brini ti za to, daćeš kad budeš imao. Steta je da ne iskoristimo ovo lepo vreme, a i celu zimu ce da ti kisne ploca"...
...



E pa u tome i jeste tvoj trik sto razmisljas na isti nacin kao i oni.. "Lako cemo", "Nema frke", "Sve moze, sve cemo dogovoriti" i pre nego sto se vidi konretan posao i precizno dogovori suma.. Sorry ali meni je bas to problem. Potpuno se slazem sa @elmagicom .. Ja sam zbog tih stvari na bukvalno svim nivoima i i otisao iz Srbije.."Burazerske - lako cemo" seme gde nema ni trunke odgovornosti za dogovoreno i izmisljaju se naknadne bajke su mi preko glave..
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 11:08 - pre 123 meseci
@elmagico

Ok, ovde ljudi ne mogu sebi da priuste Autokomerc ili ovlasceni Mercedes servis, stvarno je skupo. Po kvalitetu radova nisu nista posebno bolji, ali te zato na ulazu docekuju neke cice i nasminkani pederasi koji preuzimaju tvoj kljuc i otvaraju ti radni nalog, lepo te zamole da se izujes kad ulazis u cekaonicu, a tebe salju u njihovu teretanu(kad je manja intervencija) ili ti nude da pozovu taksi da ides dalje. Il' se izuvaj il' bež' odatle, jer kad cujes cenu popravke, "gilje" same spadaju. Naravno, to ne znaci da Subaru-a treba da ti popravlja cika Žika u garazi(on taj amblem nikad nije ni video - mislice da "letu štuke").

E, sad, kupujes precenjenu tehniku(razvoj tog uredjaja, u milionskim serijama, smesno ucestvuje u ceni), a neces da platis "rucni rad"? To i jeste rucni rad i za takve poslove uvek treba angazovati nekog po preporuci(ipak su te plocice ukras u kuci, svaki dan ih gledas...), pa kolko košta - da košta. Zanatlije su svuda u svetu dobro placene(s obzirom na obrazovanje), a dobar primer su frizeri koji u Americi zaradjuju vise od Obame!?
Znam da su u Nemackoj iskljucivo vazne reference da bi dobio neki posao da radis(pricam o Nemcima poslodavcima, a ne o Poljacima, Rumunima, Rusima, nasima....). To ce da ih kosta, ali oni znaju sta dobijaju, pa nema iznenadjenja.

Ovo oko plata.... Moj stric je bravar i on vec 10-ak godina ide u Nemacku preko neke firme(domacu firmu angazuje strana) na po 6 meseci godisnje. Rade se neki godisnji remonti postrojenja i on radi 10 sati dnevno u fantasticnim uslovima. Svaki majstor ima haubu-aspirator iznad mesta koje zavaruje, svog protivpožarca koji stoji pored njega i prati da ne skoci neka iskra i nesto ne zapali, ne donosis ti sam cevi i profile, nego to radi kran i pridrzava dok god ne zavaris, nista ne radis van onog za sta si angazovan, konstantan pristup HTZ opremi(desi se da ti vise puta dnevno izgore pertle, pucaju dugmici na kosulji - ako si punačak...samo odes u magacin, zamenis i niko te ne pita kako se to desilo). Dakle, razvijeno drustvo, postovanje radnika, a o merama bezbednosti i brizi o zdravlju radnika ne treba trositi reci.
Za svoj posao je, do 2013, bio konstantno placen 20e/h. E, 2013 se, kao posrednik, ugradila neka strana firma(naravno, u nasem vlasnistvu) i tada je bio placen 12e. Svaki sledeci put kad ode, za prethodnu godinu prijavi povracaj nekih troskova(valja socijalno-penziono koje je firma za njega uplacivala, a posto je on strani radnik-njemu to ne znaci) i tu naplati jos par hiljada EUR-a. Mozete zamisliti koliko su Nemci zanatlije placeni, kad nase placaju 20e/h. Da se razumemo, on je "opasan" majstor i u pocetku je konstantno prebacivao normu, ali je video da se to u takvim sistemima ne ceni, pa je malo "spustio loptu".
Velika stvar je dobro poznavanje jezika i on, da je hteo time malo da se pozabavi (al', eto, nije - budaletina, a i mator je, pa nema ambicije), verovatno bi se preselio u uredjeno drustvo i ziveo cele godine "na nivou". Ovako, 6 meseci je u Nemackoj, a 6 meseci zivi na "visokoj nozi". Mozda ni to nije lose, jer je ovde stekao penziju, sagradio kucu, "besno" je opremio, deca zbrinuta u svakom smislu, a ovo mu je za dzeparac.

Tako da je prica o zaradi relativna i kako se ko snadje. Ne znam, mozda je Svica nesto specificnija od Nemacke, ali, racunam, tamo je standard visi, pa su vece i plate.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 12:02 - pre 123 meseci
@rainymanyu

Izvini, kod mene nista nije: "Lako cemo", "Nema frke", "Sve moze, sve cemo dogovoriti"!
Ne znam sta su tu "burazerske seme" i "naknadne bajke"?
Predocio sam coveku sta je tu najvaznije dogovoriti(to je cisto, precizno i svima jasno), a ako ste jos i "dobri", nema razloga da brines za kvalitet radova.
Ako ne znas da pregovaras, propadas u svakom poslu!

Dogovorimo se odmah oko cene i roka i od toga ne odstupamo. Skoro savrseno naprave racunicu utroska materijala(ovo je meni bitno, moj je materijal) i to je to - par stavki. E, sad, ako oni hoce jos nesto da rade, a ja "da im dodjem", to im ne branim, jer su oni nasli tu negde svoju racunicu(ipak je to njihov predlog,zar ne?), a i meni se isplati.
Ja sam samo fer prema njima i NE GLEDAM IH SA VISINE, a to je njima, iz nekog razloga, jako vazno i oni to poštuju i lepim uzvracaju.

Tu je tajna - ili se razumes u posao i ceo dan provodis sa njima na gradilistu kontrolisuci radove(cisto poslovni odnos) ili ste "drugari", pa ce oni da rade kao za drugara i onda nema sumnje u uradjeni posao.
Za ovo prvo postoji opasnost da ce da cekaju trenutak "da odeš po radi sebe" i namerno nesto zabrljaju, a to ces da primetis tek posle par godina kad pocne nesto da se ruši.
Postoji i treca varijanta, ali ovde nema love za "takvo planinarenje", a to je da angazujes nadzornog organa(strucno lice), koji koordinira gradilistem i snosi odgovornost za izvedene radove.
Naravno da je najbolja cetvrta varijanta, a to je ozbiljna firma, sa tradicijom, u uredjenoj drzavi, kljuc u ruke i pisana garancija na 50 godina!

Niko normalan nije zadovoljan ovom zemljom, ali kad si vec ovde (ili imas posla sa ljudima sa ovog prostora), dobro bi bilo da im znas "frekvenciju na kojoj rade".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 13:13 - pre 123 meseci
@visko

mislim da je tu i najveci problem, sto neko treba nekom da trazi frekfenciju. Nisam za to da treba neko da se omalovazava, ili da se neko gleda sa visine, ali mora da postoji razlika izmedju onog ko placa i onog ko radi, i mislim da netreba od njihovog "privatnog" odnosa da zavisi kvalitet radova, ili da zbog toga sto nisi sa majstorima na ti, da treba da kontrolises njihov rad, ili da oni trebaju da zabusavaju. Mislim da treba svako da ispuni svoj deo dogovora, njegov deo je da uradi posao najbolje sto ume, a tvoj je da platis to onoliko koliko ste se dogovorili. Po meni nije uredu da ti platis a da on zbog toga sto mu nisi ponudio pice ili hranu koja nije dogovorena uradi svoj posao losije.

Mozda ja i gresim, ali mislim da kad bi nasi ljudi u dijaspori bili korektniji jedni prema drugima da bi svi mnogo bolje prolazili. Naravno nisam ja nista novo otkrio ovim, ali nerazumem sto ljudi to nemogu da shvate.

Nemas potrebe da uporedjujes situaciju u SRB i u CH, DE, to je po meni neuporedivo. Drugo zasto neko kupuje mercedes ako nema para da ga odrzava. To ti je isto kao kad nasi ljudi kazu da je zemlja glupa jer zahteva letnje i zimske gume.
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 15:31 - pre 123 meseci
Pa, ti si se zalio na naseg radnika i sve sto sam ti napisao se odnisi na nase majstore, gde god da su. A ako hoces da "budes miran" i da sve bude ispostovano kako je dogovoreno, iskoristi geografsku privilegiju i angazuj lokalne majstore. Kazem, od pocetka sam ubedjen da si hteo da se "stisnes za lovu" i petljao si se sa nasima, a kad te on "naduvao", ti se ljutis!?

Nisam citao od pocetka, pa nisam shvatio od kad si ti tamo, ali mi nije jasno kako do sad nisi naucio da se ne petljas sa nasima ni na Marsu!
Roditelji su nas pogresno ucili da se klonimo zmija, vukova i medveda, a u stvari se samo treba kloniti nasih ljudi gde god da se nadjes(logicno je da ce ti zemljak pre pomoci nego stranac, ali, nazalost, iskustvo to demantuje).
OTROV ovog naroda putuje kroz gene i to moze samo gen. inzenjering da promeni. Gadovi smo u kom god drustvu da se pojavimo. Nije slucajna poruka nasih iz dijaspore, koji su na vreme shvatili odakle poticu, onima koju se odluce na zivot u inostranstvu :"Samo se kloni nasih!".

Bez trazenja frekvencije, nema ni sporazumevanja(i kad si trazio devojku, trazio si joj frekvenciju, ako ne namestis radio na 96,9, ne mozes da cujes muziku sa Naxi radija, dve radio stanice se samo na istoj frekvenciji cuju...). Dakle, svako telo ima svoju frekvenciju i ako je znas mozes cudo da napravis. Isto kao kad te ciga na violini "nadje" pesmom. Procit'o te ko knjigu.

Ajd' zdravo, odoh kod majstora za frizure.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku14.03.2014. u 18:39 - pre 123 meseci
Citat:
visko:ovo oko plata.... Moj stric je bravar i on vec 10-ak godina ide u Nemacku preko neke firme(domacu firmu angazuje strana) na po 6 meseci godisnje. Rade se neki godisnji remonti postrojenja i on radi 10 sati dnevno u fantasticnim uslovima. Svaki majstor ima haubu-aspirator iznad mesta koje zavaruje, svog protivpožarca koji stoji pored njega i prati da ne skoci neka iskra i nesto ne zapali, ne donosis ti sam cevi i profile, nego to radi kran i pridrzava dok god ne zavaris, nista ne radis van onog za sta si angazovan, konstantan pristup HTZ opremi(desi se da ti vise puta dnevno izgore pertle, pucaju dugmici na kosulji - ako si punačak...samo odes u magacin, zamenis i niko te ne pita kako se to desilo). Dakle, razvijeno drustvo, postovanje radnika, a o merama bezbednosti i brizi o zdravlju radnika ne treba trositi reci.
Za svoj posao je, do 2013, bio konstantno placen 20e/h. E, 2013 se, kao posrednik, ugradila neka strana firma(naravno, u nasem vlasnistvu) i tada je bio placen 12e. Svaki sledeci put kad ode, za prethodnu godinu prijavi povracaj nekih troskova(valja socijalno-penziono koje je firma za njega uplacivala, a posto je on strani radnik-njemu to ne znaci) i tu naplati jos par hiljada EUR-a. Mozete zamisliti koliko su Nemci zanatlije placeni, kad nase placaju 20e/h. Da se razumemo, on je "opasan" majstor i u pocetku je konstantno prebacivao normu, ali je video da se to u takvim sistemima ne ceni, pa je malo "spustio loptu".
Velika stvar je dobro poznavanje jezika i on, da je hteo time malo da se pozabavi (al', eto, nije - budaletina, a i mator je, pa nema ambicije), verovatno bi se preselio u uredjeno drustvo i ziveo cele godine "na nivou". Ovako, 6 meseci je u Nemackoj, a 6 meseci zivi na "visokoj nozi". Mozda ni to nije lose, jer je ovde stekao penziju, sagradio kucu, "besno" je opremio, deca zbrinuta u svakom smislu, a ovo mu je za dzeparac.

a šta kaže teča, jel su imali po jednu Moldavku/Ukrajinku ispod tezge da dok oni vare... da im brže prođe vreme?! :)
to je upravo to o čemu sam pričao... zablude koje u Srbiji vladaju o zaradama preko. naši baronišu kako zarađuju 4-5 000 € mesečno, pa onda se ide logikom, kolko onda tek imaju Nemci?! pa da, nemački varioci onda izađu tu oko 7-8 000 mesečno :)
te firme koje uzimaju firme iz Srbije/Poljske/Rumunije i sl. za određene poslove uzimaju jer hoće da uštede, dakle de facto nisu previše velikodušni, pa znači u startu je manji budžet za neki posao, pa se onda tu ugrađuje posredink (ili 2, 3 posredničke firme) pa kad svako uzme deo, onda je vrlo malo verovatno da za tog radnika na kraju ostane neka plata veća od one koju sam napisao u prošlom postu.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109370 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.