Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 431479 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.09.2004. u 14:21 - pre 239 meseci
Sprečo, mislim da ti je pristup pogrešan.

Ukoliko si uveren da je tvoje viđenje ispravno, moraš da napišeš članak u kojem se to viđenje jasno i precizno izlaže. U suprotnom, otvara se teren za diskusiju bez kraja u kojoj se stalno parcijalno opovrgavaju i uvode novi primeri, kontra-primeri, kontra-kontra-primeri i tako u nedogled, ad nauseam (tj. dok se svima ne smuči).

Članak će pomoći svima.

Pomoći će tebi da središ svoja shvatanja, i da ih prevedeš u egzaktan rečnik kako bi ih drugi razumeli. U suprotnom, vrlo je teško, da ne kažem nemoguće da se u razumnom roku analiziraju.

Pomoći će drugima da u celini shvate poruku koju želiš da preneseš. Niko nema vremena da čita stranice teksta u kojem se prepliću razgovori, šale, rekla-kazala i strogi dokazi.

Pomoći će opet tebi jer ćeš pišući članak proveriti još jednom da li tvoja objašnjenja imaju slabe tačke.

Pomoći će drugima jer će jasno moći da vide da li grešiš ili ne.

I konkretno, pomoći će meni jer iako o teoriji relativnosti ne znam ništa više od onoga što se učilo na kursevima fizike, poznajem ljude koji jako dobro znaju i fiziku i teoriju relativnosti i to ne samo iz knjiga već iz eksperimenata koje su sami radili. Mogu da ih pitam da li tvoje razmišljanje ima potporu u eksperimentima. Da podsetim eksperiment je u fizici jedino što potvrđuje ili obara teoriju.

Da skratim: potrudi se da napišeš članak, ili ako za ovih desetak godina imaš sakupljeno dovoljno materijala, sistematizuj i napiši. Tek odatle može da krene ozbiljna rasprava.

f
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.09.2004. u 19:08 - pre 239 meseci
Filipe, zahvaljujem Vam na dobronamjernosti i prijateljskim savjetima. Svi „prozvani“ u mojoj prethodnoj poruci su redovni profesori matematike ili fizike na fakultetima u Tuzli ili Sarajevu. Većini sam davao na uvid 5-10 stranica teksta, a najčešći odgovori su bili: „Sigurno si negdje pogriješio, ali ne znam gdje“; „Nemam vremena da se tim bavim, imam prečeg posla“; „Obrati se nekom u inostranstvu“; „Potraži sugovornike na internetu“. Većina njih predaje u redovnoj nastavi materiju o kojoj želim razmjenu mišljenja. Svakom od njih nudim razmjenu mišljenja o sadržajima koje najbolje razumiju, koji su im bliski i za koje im nije potrebno obnavljanje znanja. Matematičari me šalju fizičarima, a fizičari matematičarima.
Materija je preopširna i nikako se ne bi mogla sažeti u kratak tekst. Upravo diskusija koju omogućava „Elitesecurity“ je najpogodniji oblik za razotkrivanje istina, korak po korak, pitanje po pitanje. Niko nema toliko vremena ni energije da sve sagleda, prouči i prihvati ili odbije. Zahvaljujem Nedeljku i Cibernoidu što su učestvovali u diskusiji (nisu mi osporili ni jednu jedinu matematičku relaciju, a matematika ne zna za „praznu priču“, udara direktno po Ajnštajnovim zaključcima).
 
0

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.09.2004. u 21:05 - pre 239 meseci
Citat:
Većini sam davao na uvid 5-10 stranica teksta
Da li postoji način i da ih mi ovde vidimo?
Citat:
Upravo diskusija koju omogućava �euro;�Elitesecurity�euro;� je najpogodniji oblik za razotkrivanje istina,
Diskusija je smislena samo ako je problem dobro postavljen. Pošto još uvek nije data celovita priča, teško da ima o čemu da se konstruktivno diskutuje.

Zato bi najbolje bilo da se vidi tih 5-10 strana teksta. Onda oni koji znaju matematiku mogu da kažu da li ima ili nema grešaka; a oni koji znaju fiziku mogu da kažu koji eksperimenti koji govore u prilog tezi, a koji je obaraju.

f
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net



+197 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti29.09.2004. u 22:52 - pre 239 meseci
I ja sam za to da Sprečo cjelovito (i ukratko) iznese svoju hipotezu.
Navijam za čovjeka.

Nešto o brzini svjetlosti:
Kažu da je to najveća moguća brzina i da se neda relativno sabrati,to jest ne ide c+v>c.To je zapravo osnovni aksiom TR.Da li je to ispravna hipoteza?Na osnovu
Čega se došlo do tog zaključka?
-Majkelsonovi eksperimenti to ne dokazuju.Tu je samo oborena hipoteza da postoji
apsolutno miran etar.
-Pojava doplerovog efekta pri relativnom kretanju ?Frekvencija raste (OK),a talasna
dužina opada (?).Tu je očito greška,ne opada!(Nešto sam napisao o ovom u temi
„nema ništa brže od loptice za tanis“.)
-Šta još podupire tu hipotezu da je c najveća moguća brzina?

A kako objasniti pojavu da se frekvencija impulsa pulsara mijenja ovisno o kretanju zemlje.Valjda je razmak između dva impulsa uvijek isti,a opet ispade da taj razmak
nekad prođe brže,a nekad sporije pored zemlje.
Kad se zemlja kreće ka pulsaru vrijeme između dva impulsa je kraće nego nakon
6 mjeseci.Evo male skice:(tu se jasno vidi da će učestalost impulsa rasti i opadati
,kao i c+v(zemlje)!


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti30.09.2004. u 00:07 - pre 239 meseci
Za Doplerov efekat, ono sto se ne menja je faza talasa u nekoj tacki u datom trenutku. w*t - k*x = w'*t'-k'*x' , k=2pi/lambda. Primeni poznate Lorencove transformacije (t,x) -> (t',x') i dobices Lorencove transformacije (w,k) -> (w',k') .

Zasto ne vazi zakon klasicni zakon sabiranja brzina?
Kako se uopste sabiraju vektori? Vektor se moze predstaviti pomocu koordinata ili komponenti u odnosu na bazu vektorskog sistema. Baza je nesto sto se implicitno podrazumeva i o cemu se cesto ne vodi strikni racun i ignorise i zaboravlja.
Ima jedna lepa teorema koja kaze da su koordinate odnosno komponente zbira dva vektora jednake zbiru koordinata odnosno komponenti dva vektora u odnosu na jednu te istu bazu.
Jeste da je (a1x*ex+a1t*et) + (a2x*ex+a2t*et) = (a1x+a2x)*ex + (a1t+a2t)*et = bx*ex+bt*et ali se to zaboravlja i umesto toga se pise
a1x + a2x = bx i a1t + a2t = bt

Greska kod klasicnog sabiranja brzina je da se sabiraju komponente vektora A1 u odnosu na bazu B1 sa komponentama vektora A2 u odnosu na bazu B2 ili jos gore da se jedan vektor prikazuje kao mesovit skup komponenti u odnosu na dve baze.
Jos jedna greska u shvatanju opste teorije relativnosti je da se smatra da je baza konstanta. Baza vektorskog prostora moze biti funkcija polozaja.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti30.09.2004. u 05:39 - pre 239 meseci
Filipe, pomozite mi, molim Vas. Lorencovu relaciju:

naći ćete u svim udžbenicima koji sadrže dio o teoriji relativnosti A. Ajnštajna. Šta je to u mom razmišljanju pogrešno (što ja ne mogu da uočim, a drugi vide drugačije od mene) kada tvrdim da ( u udžbenicima navedena ) analiza tog izraza za v teži c ne valja!?
Ta relacija ( ma kako je izveli ) predstavlja matematičku istinu, izvedenu u uslovima stvarnog postojanja brzine v<c. Ta brzina (kao veličina) ima isto značenje i u brojniku i u nazivniku navedenog razlomka. Izjavom „za v teži c“ eliminisati nazivnik, a ostaviti brojnik ne promijenjen (ne mijenjajući ni vrijednost tog razlomka), može samo neko ko ne poštuje osnovne principe matematičke i fizičke logike. Ako smo eliminisali brzinu v u nazivniku, morali bi je eliminisati i u brojniku (nema je ni u fizičkom sadržaju koji preostaje, nema x-vt). Zar Vama ne smeta takva „analiza“?
O frekvenciji ću pisati kasnije. Sada pokušavam izboriti pravo za ravnopravnost izraza: 2E = mc^2 i 2E_k = mv^2, i njihovu istinitost za svako 0<v<c<
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti30.09.2004. u 07:05 - pre 239 meseci
Citat:
Sprečo: Filipe, pomozite mi, molim Vas. Lorencovu relaciju:

Izjavom „za v teži c“ eliminisati nazivnik, a ostaviti brojnik ne promijenjen (ne mijenjajući ni vrijednost tog razlomka), može samo neko ko ne poštuje osnovne principe matematičke i fizičke logike.

Cenim da ste hteli reci da v tezi nuli, odnosno da je v mnogo manje od c.

Citat:
Ako smo eliminisali brzinu v u nazivniku, morali bi je eliminisati i u brojniku (nema je ni u fizičkom sadržaju koji preostaje, nema x-vt). Zar Vama ne smeta takva „analiza“?

Dobro, to ipak nije tako precizna analiza i vise je tu da bi na sto laksi nacin objasnila ucenicima u srednjim skolama da se za male brzine dobija aproksimativno x'=x-vt.
A to se lako dokaze ako se ona gore funkcija pretvori u tejlorov polinom gde se tacno vidi kolika je greska u zavisnosti od brzine. Na osnovu toga moze da se vidi da je za v<<c greska jako mala (maltene neprimetna).

Citat:
Sada pokušavam izboriti pravo za ravnopravnost izraza: 2E = mc^2 i 2E_k = mv^2, i njihovu istinitost za svako 0<v<c<

U redu. Samo sta je tacno a sta je ?
je pretpostavljam kineticka energija. A sta je E?
 
0

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.decis.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti30.09.2004. u 10:16 - pre 239 meseci
Citat:
Filipe, pomozite mi,
Nema potrebe za persiranjem. Zahvalan za ubuduće.
Citat:
Šta je to u mom razmišljanju pogrešno (što ja ne mogu da uočim, a drugi vide drugačije od mene) kada tvrdim da ( u udžbenicima navedena ) analiza tog izraza za v teži c ne valja!?

Citat:
O frekvenciji ću pisati kasnije. Sada pokušavam izboriti pravo za ravnopravnost izraza: 2E = mcˆ2 i 2E_k = mvˆ2, i njihovu istinitost za svako 0vc
Da li je moguće videti celovit članak u kome su nabrojana sva pitanja, formule, objašnjenja i nedoumice. Ovako je vrlo teško išta zaključiti?

f
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti01.10.2004. u 10:10 - pre 239 meseci
Srki, (pogrešno sam upisao vrijednost "relativističkog faktora", te si u pravu kad naglašavaš da nije dobro izračunata veličina x'. Izvinjavam se zbog brzopletosti.)
O značenju i pisao sam ti u one dvije stranice (privatne poruke), zašto sada ponovo pitaš šta to znači? Zar nije očito značenje: F t = mc i F ct = , F = mv i F = ? 2E – 2Ek = 2E0 = mc2 – mv2 = m0c2.
Dok se ne odlučim šta Filipu staviti kao prvu stranicu pisanog (posebnog) teksta iskoristimo ovaj Milanov crtež za razgovor o frekvenciji (kada se Zemlja približava pulsaru i kada se Zemlja udaljava od pulsara). Milane, kolika je frekvencija u jednom a kolika u drugom slučaju? Šta je to što stiže do nas – talas , čestica ili oboje, u kontinuitetu ili sa prekidima?


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 02.10.2004. u 20:51 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti01.10.2004. u 16:35 - pre 239 meseci
Filipe, neumijem tekst (kucane formule u Wordu, neće da se prenesu) plasirati u "privatnu poruku", kako sam zamislio, te plasiram prvu stranicu u prilogu ove poruke (tako će je i ostali moći pročitati).
Srki, ne sjećaš se dobro. Pogledaj Lorencovu jednakost za x' i A. Ajnštajn:"Moja teorija", na strani 35. Ne mogu da prihvatim nešto što ni približno nije jednako (čime si opravdavao tu jednakost u prethodnom svom mišljenju).

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 01.10.2004. u 17:51 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti01.10.2004. u 18:42 - pre 239 meseci
Citat:
x' = ct'

Odakle ti ova formula? Ovo sigurno nije tacno!
Citat:
A. Ajnštajn kaže: „ Galilejeve transformacije proizilaze iz Lorentzovih jednostavno tako da u ove potonje za brzinu svjetlosti c stavimo beskonačnu vrijednost“, te piše: x' = x – vt, y' = y, z' = z i t' = t. Prihvatiti sada da je x' = x – vt nikako ne mogu da „svarim“ (pa ni približno, kako to kažeš)

A zasto? To jeste priblizno jednako za v << c.

Evo ako uzmes i razvijes u tejlorov red dobijes: x'=x-vt

sa greskom koja je jednaka maksimumu (po vrednosti v) od .
Ako je recimo brzina 10000km/h a vreme 1 sat i x npr. 1 km onda je greska manja od 0.000087%.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2156
*.dialup.blic.net



+197 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti02.10.2004. u 06:31 - pre 239 meseci
Citat:
Sprečo:). Milane, kolika je frekvencija u jednom a kolika u drugom slučaju? Šta je to što stiže do nas – talas , čestica ili oboje, u kontinuitetu ili sa prekidima?

Impulsi su isprekidano el.magnetno zračenje.Trajanje impulsa je višestruko kraće
od pauze između dva susjedna.(samo zračenje je iz radio opsega,nije svjetlost.)
Ako impulsi stižu u razmaku od 0.1 sekunde,onda je učestalost (frekvencija) f=1/0.1
to jest f=10 Hz.Trenutni razmak između dva susjedna impulsa je 30 000 km.
Kad se zemlja kreće ka pulsaru imamo vremenski razmak t(1).Vrijedi: t(1)*(c+v)=t*c,
Odatle : t(1)=t*(c/(c+v)) , a frekvencija f(1)=f*((c+v)/c).
Nema ovdje drugog korijena!A da li se razmak između dva susjedna impulsa skratio?
Ja sumnjam.Zašto bi ?Pa ako nije onda podjelimo taj razmak sa t(1) i dobijemo brzinu
Kojom impulsi prolaze pored nas.A to je c+v....Pola godine kasnije imamo c-v!

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti02.10.2004. u 15:35 - pre 239 meseci
Mozda te zanima http://en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_Doppler_effect
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti03.10.2004. u 06:40 - pre 239 meseci
Milane, zabilježeni su slučajevi kretanja maglina brzinom 75*c (u vakuumu u odnosu na vakum), sigurno možemo zabilježiti i relativnu brzinu c+v i c-v i na našoj Zemlji . Milan Pavlović je lijepo objasnio pojam zatvorenog i otvorenog prostora kao nosača brzine. Ajnštajnov postulat (dva) potpuno odgovara i brzini zvuka (c) u zatvorenom prostoru (rezimo u homogenoj metalnoj žici), na takvu brzinu nemamo uticaja vlastitim kretanjem, niti kretanjem sredine (žice). I Ajnštajn i Lorenc svoje istine grade na geometrijskoj sredini brzina (c+v) i (c-v). Za ove signale sa pulsara volio bih naći podatke (na našem jeziku, engleski pojma nemam). Posebno me interesuje njihov broj u sekundi (frekvencija) u vrijeme kada Zemlja teorijski miruje u vakumu (perihel-afel), te da li se pulsar nalazi u zamišljenoj ravnini Zemljine elipse, u pravcu velike osi elipse.

 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net



+2791 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti03.10.2004. u 09:44 - pre 239 meseci
Mislio sam da se manem ove diskusije, ali sam koliko vidim prozvan u međuvemenu. Kao što je Srki napisao, razvojem u Tejlorov red se dobija da je

Iks minus ve te podeljeno sa korenom iz jedan minus ve na kvadrat kroz ce na kvadrat jednako x minus ve te plus ve na kvadrat puta em od ve kroz ce,

gde je em od iks neka funkcija koja ima limes jednak jednoj polovini kada iks teži nuli. Ovo je moj skromni protest protiv najvećeg SRANJA od TeX sistema koje sam video. Nikako mi nije jasno zašto se ne koriste MikTeX ili teTeX koji su besplatni i savršeno rade za razliku od ovog koji ni pišljivi razlomak ne može da napiše osim kad se njemu ćefne.

Sprečo, niko ne može ospoiti matematičke relacije koje se uzvode po matematičkim pravilima, ali to i dalje ne znači da te formule imaju ikakve veze sa Fizikom. Ti možeš napisati v'=v+c i računati sa tim kao sa realnim brojevima. Međutim, ako imamo dva izvora svetlosti, jedan koji miruje u odnosu na nas, i drugi koji nam se približava prizinom v, onda ako oba izvora ispale po foton u trnutku kada se nalaze u istoj tački, ta dva fotona stižu do nas istovremeno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti03.10.2004. u 18:55 - pre 239 meseci
Nedeljko, svojim javljanjem priredio si mi ugodnost. Zamisli nas dvojicu kako stojimo (zajedno) na željezničkoj stanici. Tamo negdje kod skretnica stoji putnički (čeka da propusti brzi koji će pored njega projuriti). Mašinovođe se poznaju i taman kad su bili jedan pored drugog obojica su povukli sirenu (istovremeno i na istoj udaljenosti od nas). Čiji pisak će do nas prije stići? Milan Pavlović je to lijepo objasnio. Na brzinu svjetlosti u vakumu, ili u vodi, nikakvim kretanjem (vlastitim ili kretanjem izvora) ne možemo uticati (ali ćemo moći registrovati različite frekvencije i tako nešto saznati o relativnoj brzini v+c ili v-c ili c-v).
Hvala ti i za ovaj „protest“. Petnaest dana sam po Tuzli tražio nekoga ko će mi objasniti kako da kucam formule u LaTex-u. Da sam u početku znao bar ovoliko koliko sada umijem ne bi Vas sve onoliko nervirao.
Matematička logika je, upravo, moje sredstvo kojim razotkrivam Ajnštajnovu logiku u „Specijalnoj teoriji relativnosti“, a tu se radi o „čistim“ matematičkim veličinama i tu nema „prazne priče“. Matematika „udara kao malj“ po Ajnštajnovoj logici.





 
0

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti03.10.2004. u 20:25 - pre 239 meseci
Citat:
Nikako mi nije jasno zašto se ne koriste MikTeX ili teTeX koji su besplatni i savršeno rade
Nije problem u LaTeX-u već u mehanizmu koji iseca TeX oznake iz teksta sa foruma i prosleđuje LaTeX-u. Očigledno se koristi neka (nama nepoznata) preambula koja u određenim slučajevima poremeti stvari. Na primer, verovatno si primetio da je podrazumevani način tumačenja formula text mode dok se na forumu LaTeX obično koristi podrazumevajući math mode.

Rešenje je da uprava lepo svima pokaže kako izgleda preambula za LaTeX jednačine pa će i lakše biti da se napravi ispravna formula.

f
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net



+2791 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti04.10.2004. u 08:53 - pre 239 meseci
Ako nam je poznata visina tona u odnosu na mašinovođu koji miruje u odnosu na sirenu, onda nam Doplerov efekat daje informaciju o brzini v kojom se voz primiče. Sa sirena pređimo na lampe. Tada ta dva fotona iako imaju sa naše tačke gledišta različite frekvencije, primiču nam se istom brzinom c, pa ih registrujemo u istom trenutku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.as54.tz.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti04.10.2004. u 17:01 - pre 239 meseci
Nedeljko, mislio sam da ne reagujem na ovu izjavu (tvrdnju):“Niko ne može osporiti matematičke relacije koje se izvode po matematičkim pravilima, ali to i dalje ne znači da te formule imaju ikakve veze sa Fizikom“. Prosto, ne mogu da vjerujem da matematičar tako nešto izjavi. Priznati da veličine: ct, vt, ct', vt', imaju vezu sa Fizikom, a ne priznati nove relacije među tim veličinama, stvarno me začuđuje. Zašto te nove relacije nemaju veze sa Fizikom?
Visinu tona nisam pomenuo. Trajanje tona nisam pomenuo. Samo sam naglasio nastanak tona na istom mjestu i u isto vrijeme (na istoj udaljenosti od nas, mogu to biti i dva pucnja iz pištolja, može i iz različitih smjerova, možemo mjeriti prvo jedan, pa onda drugi događaj.Kako god- brzina kretanja izvora neće uticati na brzinu kretanja zvuka). Što se tiče frekvencije (visine tona, koji traje malo duže), potpuno jednako se ponašaju sva talasna kretanja.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net



+2791 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.10.2004. u 19:26 - pre 239 meseci
Sprečo, ti možeš i da pišeš nešto poput F=m/a, i da dalje radiš sa tim matematički korektno, ali sila nije količnik mase i ubrzanja. Matematika ne zna šta su F, m i a i ne brani ti da ih povezuješ bilo kakvim maematičkim funkcijama. To je predmet fizičkih, a ne matematičkih zakona.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 431479 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.