Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 58972 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.11.2011. u 08:59 - pre 151 meseci
Zdravo svima,
evo mene u Nemackoj sa porodicom, nisam dobila jos pravo na spajanje porodice dosla sam kao turista sa detetom kod muza. Iako su mi mnogi savetovali da ne idem dok on ne sredi svu dokumentaciju smatram da sam uradila pravu stvar sto ih nisam poslusala. On nije imao posao a posto nije imao zavrsen integraconi kurs jedan nas poznanik mu je pomogao da se prijavi za trazenje posla preko life firme pa posto se o tome nije pisalo evo nekih informacija.
Life firme u Nemackoj su privatni biroi za trazenje posla. Kod njih posla uvek ima jer su slabije satnice posto igraju ulogu posrednika sa drugim firmam u koje salju radnike, ali ujedno se pruza mogucnost nalazenja stalnog posla ukoliko se radnik pokaze kao dobar. U fabrici u kojoj moj muz sada radi potrebno je minimalno znanje jezika, to je fabrika za proizvodnju ventilatora za magacinske prostore. Vise se gleda kvalitet i brzina rada.
Zdravstveno osigurnje za njega smo sredili i dobio je zdrav. knjiz. samo cekam ugovor za stalno pa da predajem papire za spajanje porodice.
Svima bih prvo savetovala da prvo odu i posete zemlju u kojoj nameravaju da zive da imaju bolju predstavu i pregled,drugacije je slusati o necemu a drugacie videti i doziveti.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.11.2011. u 14:16 - pre 151 meseci
Mislis na Zeitarbeit i Zeitarbeitsfirmen?

 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.11.2011. u 16:46 - pre 151 meseci

--_df142339-47a0-44bf-8cc8-3294dca093bd_
Content-Type: text/html; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Tahoma
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'><div dir='ltr'>
da<br><br><div>&gt; To: [email protected]<br>&gt; Subject: Re: Zivot, birokratija &amp; Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;) [elitesecurity.pracenje.teme]<br>&gt; From: [email protected]<br>&gt; Date: Fri, 4 Nov 2011 15:16:47 +0100<br>&gt; <br>&gt; Mislis na Zeitarbeit i Zeitarbeitsfirmen?<br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; <br>&gt; --<br>&gt; http://www.elitesecurity.org/p2984813<br>&gt; <br>&gt; Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#390338<br>&gt; <br>&gt; Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>&gt; esauth:390338:1cd6d0ff7723210f0021f65783b45f12<br>&gt; Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br></div> </div></body>
</html>
--_df142339-47a0-44bf-8cc8-3294dca093bd_--
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
*.hsi.kabelbw.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)04.11.2011. u 17:49 - pre 151 meseci
^^
Nesto ti je poslo k vragu sa mailom.
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)05.11.2011. u 14:07 - pre 151 meseci
Da mislim na Zeitarbeitfirmen, pogresno sam poslala poruku preko maila, zao mi je ali ne mogu da je uklonim sa foruma
 
Odgovor na temu

Isiii

Član broj: 275042
Poruke: 26
*.pool.mediaWays.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.11.2011. u 14:39 - pre 151 meseci
Cao svima!
Evo i mene na ovoj temi, posto sam iscitala sve napisano, pa imam neka pitanja.
Ali najpre sve pohvale za vas trud i detaljna objasnjenja. I cestitke za sve sto ste postigli do sada. Nadam se da cu se i ja jednog dana sa istim moci da "pohvalim" ;) !

Kada je rec o vracanju poreza, ima li neko od vas iskustvo sa tim?

*TDUSKO,
ti si najvise pisao o tome ;) i kad sam citala sve mi je bilo nepoznato :))) - ne zamerite, tek se uvodim u sistem ;)
Molim te, mozes li mi reci sta podrazumeva "menjanje poreske klase" ... i kako da znam u kojoj sam ja? Od Poresake, da je tako nazovem, dobila sam svoj identifikacioni broj, a gde mogu videti kojoj klasi ja pripadam? Jedino sto znam jeste da je nakon vencanja mom suprugu smanjen porez (na osnovu toga sto smo sad u braku) i to je sve. Mozda se to odnosi upravo na to?! Gde znam :))) al´ naucite me!
Malo mi pojasni sve to i kako se to "cudo" menja?

A ono tipa "gorivo ili karte do Srbije" , "izdrzavanje clana porodice" ... jasno mi je ali ne znam gde i kome se podnose te prijave. Imas li neki link za to, pa da se bacim u nabavku racuna (hahaaa sad mi pade na pamet, to je kao kad su u Srbiji nabavljali racune za naftu :)))) ) !!! Jesi li ti nesto radio povodom toga?

*PROFIN je pisala o sumi od oko 27 eura za privatnu penziju. Pa ako te, draga *Profin, jos uvek ima na ovoj temi, dostavi mi neki komentarcic o tome sa nekim prilogom linka, pa da i to pokusamo da ostvarimo. Inace, mi za sad sami uplacujemo za tu penziju (na dobrovoljnoj bazi), i ne znam da li bih mogli i to ostvariti o cemu si pisala.

I jos me zanima to sa diplomom skole. Posto sam jos u Srbiji digla ruke od mog fakulteta jer je bilo veoma tesko naci posao u struci, pa sam se u praksi preorjentisala na zavrsenu srednju ekonomsku i otvorila svoju firmu, da li bi mi ta diploma srednje bila od neke koristi ovde u Nemackoj? Da li treba da je prevedem na nemacki jezik, kao sto sam prevodila sva dokumenta za vencanje, pa da je imam kod sebe ako mi uopste zatreba zbog posla (u daljoj buducnosti :)), jer sam ja jos na pocetku sa ucenjem jezika)? Taj savet mi je potreban!

Hvala vam unapred i veliki pozdrav od mene!!!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.11.2011. u 18:13 - pre 151 meseci
Postoji 6 razlicitih poreskih klasa (Lohnsteuerklasse). U koju ces da upadnes zavisi od nekoliko faktora. Najbolje je pogledati ovu stranicu http://de.wikipedia.org/wiki/Lohnsteuerklasse. Taman da provezbas malo nemacki :). Ukratko, kojoj ces klasi pripasti zavisi od toga da li si udata, razvedena, nedaj boze udovica itd. Kada se nesto od toga promeni onda se menja i poreska klasa. Svi neudati i ozenjeni upadaju u prvu pa kada se vencaju onda 3. Kladim se da je tvoj suprug bio 1., a sad 3. Mislim da si ti 5.. Uglavnom to pise na papiru koji se dobije u Finanzamtu, to je u stvari Lohnsteuerkart-a. Nisam bas najsigurniji da razumem sta ti ne razumes :) ali to oko cega se ti raspitujes je tvoj suprug vec prosao nakon vencanja sa tobom. Mislim da mu se poreska klasa nije promenila sama od sebe vec je morao da ide u Finanzamt (kod Hackerbrucke) i da tamo to obavi?

Ja sutra-prekosutra idem bas tamo da se raspitam sta i kako sa mojom kartom pa cu biti valjda malo pametniji.

Ovo oko vracanja poreza, tu nisam nista pametniji nego sto sam bio prosli put kada sam pisao ovde. Jednostavno, jos uvek nije vreme za to jer koliko sam shvatio treba sacekati taj neki papir od firme o placenom porezu tokom cele godine, a to stize tek pocetkom sledece godine. Imam par prijatelja ovde sa kojima sam dobar, a znam da su radili to vracanje poreza vise puta tako da kad bude doslo vreme ja cu se raspitati detaljnije. Takodje, imam i nekoliko steuer beratera od poznanika tako da ako zatreba angazovacu njih jer sam cuo da nije bas jednostavno to raditi sam.
 
Odgovor na temu

vasilevidg
Nis,Srbija

Član broj: 284871
Poruke: 29
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.11.2011. u 19:39 - pre 151 meseci
Ako je neko upoznat sta je potrebno kod promene adrese stanovanja i prijave stana zamolila bih da nam pomogne.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)07.11.2011. u 19:50 - pre 151 meseci
Za povrat poreza, ko malo nesto zna oko toga, moze preko Elster-a.
Berater je najbezbolnija varijanta uz, naravno, odredjeni procenat.

Prijava/odjava boravka -> Bürgerbüro ili Einwohnermeldeamt, kako gde i lepo pitati.
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.11.2011. u 10:58 - pre 151 meseci
Citat:
Isiii

*PROFIN je pisala o sumi od oko 27 eura za privatnu penziju. Pa ako te, draga *Profin, jos uvek ima na ovoj temi, dostavi mi neki komentarcic o tome sa nekim prilogom linka, pa da i to pokusamo da ostvarimo. Inace, mi za sad sami uplacujemo za tu penziju (na dobrovoljnoj bazi), i ne znam da li bih mogli i to ostvariti o cemu si pisala.

I jos me zanima to sa diplomom skole. Posto sam jos u Srbiji digla ruke od mog fakulteta jer je bilo veoma tesko naci posao u struci, pa sam se u praksi preorjentisala na zavrsenu srednju ekonomsku i otvorila svoju firmu, da li bi mi ta diploma srednje bila od neke koristi ovde u Nemackoj? Da li treba da je prevedem na nemacki jezik, kao sto sam prevodila sva dokumenta za vencanje, pa da je imam kod sebe ako mi uopste zatreba zbog posla (u daljoj buducnosti :)), jer sam ja jos na pocetku sa ucenjem jezika)? Taj savet mi je potreban!


Ta suma stoji, ali to zavisi od kompanije u kojoj se radi. Vodafone izdvaja tu sumu za svoje radnike, ali ne znam za ostale firme.

Da li neko zna sta se konkretno menja od 2011, sto se poreza tice? Samo oblik ili se sustinski nesto menja?



Sto se nostrifikacije iliti Anerkennung-a tice, sledeci linkovi ce ti puno pomoci.

http://www.berufliche-anerkenn.../index.php/was-ist-anerkennung

http://www.arbeitsagentur.de/n...besondere-Dst/ZAV/ZAV-Nav.html

http://www.anabin.de/

Prvi link ce ti sve objasniti. Kako, gde...?
Zavisno od pokrajine gde zivis(Zuständige Stellen), tamo ces slati svoja prevedena i overena dokumenta (svedocanstva i diplomu), uz formular koji ce ti dati da popunis.
Kad odaberes pokrajinu, sa leve strane imas podmenije za svaki nivo obrazovanja, kao i institucije koje vrse Anerkennung u tvojoj pokrajini , t.j. blizini.

Drugi link je informativnog tipa, dakle mozes da krenes i od Arbeitsagentur (ZAV) pa da te upute sta i kako.

Treci link je kao sto i vidis sistem informacija za svaku zemlju ponaosob.



Ovo je veoma zanimljivo za citanje:
http://www.arbeitsagentur.de/D...agung-anerkennungsberatung.pdf


Mnogi su me obeshrabivali kako ce to trajati, kako sumnjaju da ce mi ista priznati, ali de facto je da je meni ova zemlja izasla u susret u svakom pogledu, kao emigrantu i da sam sve zavrsila jako brzo i sa krajnje odlicnim ishodom.

Danke Deutschland :)))))))))))
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)08.11.2011. u 11:37 - pre 151 meseci
Sto se tice poreza, nesto se menja, a sta konkretno - nemam pojma :D

Pohvatao sam samo da ce izmena biti zavrsena do pocetka 2014. valjda, a uopsteno se odnose na olaksice za srednja i slabija primanja - koliko god da su.
 
Odgovor na temu

Isiii

Član broj: 275042
Poruke: 26
*.pool.mediaWays.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)09.11.2011. u 12:06 - pre 151 meseci
HVALA VAM NA ODGOVORIMA!!!
Sad imam materijala za citanje i verujem da cu saznati sve sto me zanima!

Da li je neko od vas, u skorije vreme, radio nesto po pitanju Vozacke dozvole? Ako sam dobro shvatila, sa nasom vozackom mogu da vozim sest meseci, sto mi je sad isteklo, pa me zanima ima li neka "caka" kako i dalje da vozim sa nasom, bar malo da produzim, ili mi sleduje polaganje po njihovim zakonima, sto necu moci da ostvarim sve dok ne naucim jezik?!

Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)09.11.2011. u 16:00 - pre 151 meseci
Opet ja :D

Meni je istekla pre mesec dana pa sam se raspitao uzduz i popreko sta sad. Postoje dve opcije: da produzis na jos 6 meseci ili da polazes.

Sto se prve opcije tice, postoji u zakonu mogucnost da se produzi na jos 6 meseci validnost nase dozvole ALI pod uslovom da dokazes da se u nemackoj zadrzavas ne duze od 6 meseci sto malo teze u mom slucaju, a rekao bih i u tvom :).

Ostaje opcija 2. Bio sam u nekoliko auto skola i situacija je sledeca:
1. prevesti dozvolu domacu (führerscheinübersetzung)
Ovo se svodi na to da ti predas svoju dozvolu i posle par nedelja dobijes prevod i jos neki papir *
2. Pregled kod ocnog
Ovo koliko sam shvatio moze u svakoj ocnoj klinici koja radi preglede samo treba napomenuti da treba za voznju
3. Prva pomoc i jos nesto (zaoboravih sta bese ide uvek uz prvu pomoc?)
4. Teorijski test
Ne znam zasto mislis da neces moci da polazes dok ne naucis jezik ali pretpostavljam da si mislila zbog testova? Testovi su uredno na srpkom ili ako preferiras engleski tako da to nije problem
5. Test voznje
Pre ovoga ti trebaju casovi, a koliko to ce oni proceniti. Obicno oni koji su aktivno vozili prolaze sa do 5 casova.
6. Sonderfahrten
Ovo su isto neki casovi voznje za koje su mi u jednoj skoli rekli da mi trebaju, a u drugoj da ne pa mi to jos nije najjasnije.

To bi otprilike trebalo da bude to. Suma sumarum svega ovoga je oko 500-600 eur stim sto moze da varira u zavisnosti od broja potrebnih casova. Takodje, jedna od vecih stavki su testovi za vezbanje (nisam siguran mislim 90 eur) ali jos nisam provalio sta me sprecava da uzmem tudje testove.

U svakom slucaju, mozes svratiti u bilo koju auto skolu, ovde ih bar na svakom koraku ima i da pitas da ti ponove proceduru sa tacnim cenama.

Ja jos uvek to nisam zavrsio mada se spremam ali nisam bas pri parama sad. A i sve se nesto nadam da dok ja to odugovlacim da ce ovi nasi slepci da konacno naprave taj deal sa svabama da nam priznaju dozvole.

*Uclanio sam se u ADAC i tamo su mi juce rekli da se preko njih prevod zavrsava roku od 2 dana. U auto skoli su mi rekli da traje preko mesec dana. Jos uvek nisam siguran da li ovi u ADAC-u zavrsavaju isti posao ili je u procesu "führerscheinübersetzung" prevodjenje dozvole samo jedan pod deo, a da se na ostalo svakako mora cekati mesec i kusur dana
 
Odgovor na temu

Isiii

Član broj: 275042
Poruke: 26
*.pool.mediaWays.net.



Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)11.11.2011. u 09:35 - pre 151 meseci
OPET hvala ;)
Sve si mi objasnio i sad mi ostaje da se pozabavim drugom opcijom ;)
Super sto su testovi na nasem jeziku a za voznju cu se vec snaci.

Znam da se prevod nekad zavrsavao za par minuta i ne verujem da informacija koju si dobio u ADAC nije tacna. Pa, sta im toliko treba; tu postoji pisana forma, ubace podatke i to je to! Maadaaa... izgleda da je sad sve drugacije nego nekad, pa me ne bi ni to cudilo...

Kad dodje vreme da ja polazem ko zna sta ce onda trebati :)

Hvala jos jednom!
Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

bole_i
Nemacka

Član broj: 117014
Poruke: 50
*.dip0.t-ipconnect.de.



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)30.11.2011. u 08:30 - pre 151 meseci
Obeco sam isak666 da cu napisati par reci u vezi zahteva za nemackim drzavljanstvom.

E ovako ja sam predao za nemacko drzavljanstvo , i procedura jos traje. Samo je sada lopta na nasoj strani . Za drzavljanstvo sam predao 04.10 a Einbürgerungszusicherung sam dobio 25.11 . Sto je to tako brzo islo ne bi znao, pogotovu sto su mi prilikom predaje rekli da ce trajati 4 -6 meseci. Bila su mi potrebna sledeca dokumenta:
- pasos
- potvrda o bracnom stanju
- izvod iz maticne knjige rodjenih ( preveden na nemackom, tu je bilo interesantno sto sam dobio infoblatt sa linkom ka stranici ovlascenih/priznatih prevodioca u nemackoj, ja sam to bio dole preveo. Tako da sam iz straha da nece valjati jos jednom ovde preveo kod prevodioca koji se nalazio na listi. Razlika u ceni je bila 5 € :-) )
- zadnji Lohnabrechnung
- Diplomu sa Studienkollega
- Potvrdu da sam se upisao za Einbürgerungstest (To sam onda polozio pre 4 nedelje pa im poslao naknadno postom)
- Cena 255 €

Danas sam stupio u kontakt sa nasim konzulatom u Frankfurtu. Za odpust iz naseg drzavljanstva mi je potrebno:
- pasos
- izvod iz maticne knjige rodjenih (ne starije od 6 meseci )
- uverenje o drzavljanstvu (ne starije od 6 meseci )
- Einbürgerungszusicherung
- Cena : 260 € moram preko banke uplatiti , 211 € moram u konzulatu platiti , 52 € traze za prevod Einbürgerungszusicherunga (Sto je malo mnogo , tu nema 30 reci da se prevede. Ja ih pitao dal mogu prevesti kod ovlascenog prevodioca. Sta su mi oni potvrdno odgovorili ali mi naznacili kao naj bolje je kod njih jel prevodioci ne znaju tacnu terminologiju sta i kako moraju napisati pa mi se moze desiti da mi vrate zahtev zbog prevoda) .
- Vreme cekanja minimum 6 meseci

Tako da danas idem do konzulata da mi daju br konta sta i gde da uplatim , ako se nesto bitno promeni javljam se :)
 
Odgovor na temu

bole_i
Nemacka

Član broj: 117014
Poruke: 50
*.dip0.t-ipconnect.de.



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)30.11.2011. u 09:12 - pre 151 meseci
@tdusko

Ja sam prevodio dozvolu. to je bilo 2003-2004. Kod mene je bilo tako da Sonderfahrten nisu bili potrebni. Samo test teorije i prakse.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)30.11.2011. u 09:28 - pre 151 meseci
Citat:
bole_i
- Cena : 260 € moram preko banke uplatiti , 211 € moram u konzulatu platiti , 52 € traze za prevod Einbürgerungszusicherunga (Sto je malo mnogo , tu nema 30 reci da se prevede. Ja ih pitao dal mogu prevesti kod ovlascenog prevodioca. Sta su mi oni potvrdno odgovorili ali mi naznacili kao naj bolje je kod njih jel prevodioci ne znaju tacnu terminologiju sta i kako moraju napisati pa mi se moze desiti da mi vrate zahtev zbog prevoda) .


Kakvi su to carevi :)

Citat:
bole_i: @tdusko

Ja sam prevodio dozvolu. to je bilo 2003-2004. Kod mene je bilo tako da Sonderfahrten nisu bili potrebni. Samo test teorije i prakse.


Hvala za info!
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)30.11.2011. u 19:18 - pre 151 meseci
@bole
stvarno, hvala ti za detalje oko drzavljanstva.
Ako te ne mrzi, pisi i posle sta i kako se desava.

Znaci, tu ima dva duza cekanja. Prvo oko par meseci (4-6 meseci) dok se ceka die Einbürgerungszusicherung, a onda isto toliko dok policija u Srbiji odradi ispis.
Znaci, moze se racunati godinu dana skoro za to.

A ovo za prevod - obraz k'o djon.
Nije novac ni problem jer sve kad se saberi plus ili minus 30€ nije nista, nego princip.
 
Odgovor na temu

bole_i
Nemacka

Član broj: 117014
Poruke: 50
*.unitymediagroup.de.



+1 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)30.11.2011. u 19:26 - pre 151 meseci
Po meni je to mnogo bezobrazno. Bio danas u konzulatu posle posla i objasnili mi detaljno sta kome uplacujem. Dobio i Merkblatt od konzulata. Drzavi Srbiji moram upaltati preko banke (internacionalna uplatnica) 260 € . A Konzulatu (naj verovatnije za konzularne usluge) 211 € . To je nekako previste pogotovu sto ne vidim da konzulat tu neki veliki doe posla obavlja, osim sto to salje sluzbenim putem. Nije tolki problem u ceni, nego sto ponekad imam osecaja da me prave debilom. Tako mi je jednom uzeli 8 € da posalju faksom potvrdu o odlaganju vojne obaveze u vojni odsek u kom se ja vodim. Sto i ne bi bilo tolko strasno da me po dolasku u srbiju nije sacekao poziv za vojsku , a faks je negde zalutao :)

[Ovu poruku je menjao bole_i dana 30.11.2011. u 20:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)30.11.2011. u 19:54 - pre 151 meseci
Pa naravno da je bezobrazluk.
Da je usluga par efikasna, nego za paprene cene stoje najgori salterski likovi na usluzi.

U Stutgartu sam overavao neko ovlastenje, pa sam imao priliku da vidim kako rade.
Krene lik da kritikuje jer nisam poneo tacno novca za overu, a kad sam mu rekao da na sajtu nema istaknuta cena i da nisam mogao ni videti i da bih rado poneo kopiju cenovnika prikucanog na lamperiju iznad saltera za ubuduce - kaze lik, sa sve pljugom u ustima, da ne moze uz neki volseban razlog.

Onda je jos palo nemam sitno da ti vratim, ali sam strpljivo sacekao da razmeni :D

Malo za Konzula da se stipne vec ima, a ovi dole na salteru moraju da se snalaze vec nekako uz fazone.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zivot, birokratija & Co. u Nemackoj posle dobijanja boravisne vize ;)

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 58972 | Odgovora: 172 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.