Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spasavanje obrisanih linuks particija

[es] :: Linux :: Spasavanje obrisanih linuks particija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5685 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mzo
Milan Z.

Član broj: 17956
Poruke: 19
195.178.35.*



Profil

icon Spasavanje obrisanih linuks particija17.10.2009. u 17:54 - pre 176 meseci
Zdravo svima!

Kao sto se da primetiti iz naslova, obrisao sam neke particije pa bih
da ih vratim :)

Sada disk u gpartedu izgleda ovako:
Code:

/dev/sda1 ntfs
/dev/sda2 extended
    /dev/sda5 ext3
    unallocated
/dev/sda3 unknown


Umesto unallocated tu su se pre nalazile tri particije (/root, /home i /swap),
a ono što je sada sda3 je bilo unallocated.
Sadašnji sda5 je inače /boot.

Inače, do ovoga je došlo kada sam hteo da dodam
novu ntfs particiju na slobodnom prostoru (ovo gde je sada sda3).
Prvo sam pokušao iz gparteda, i to je kao prošlo normalno,
međutim iz vindovsa se ta particija nije videla.

Onda sam pokušao iz vindovsa (onaj ugrađeni menadžer).
Nije napravio particiju kako treba - prijavio je grešku (bez detalja) i dao
koristan savet da restartujem računar.

Grub radi, ubuntu krene da se butuje (boot particija je čitava), i prijavi
da mu fale diskovi.

Pretpostavljam da treba nekako da se popravi tabela particija, i tu mi vi trebate :)
Voleo bih ako je moguće da vratim sistem, a ako ne bar da izvučem
neke fajlove.

Šta mi treba od alata? Trenutno imam samo Ubuntu CD (Jaunty).



[Ovu poruku je menjao Mzo dana 17.10.2009. u 22:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija17.10.2009. u 20:48 - pre 176 meseci
Ako nemaš neki komercijalni alat (a ima takvih više), probaj TestDisk. Trebalo bi da je lak za korišćenje: zadaš mu da pronađe particije i posle ih povratiš.
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 11:31 - pre 176 meseci
Citat:
Mzo
Code:

/dev/sda1 ntfs
/dev/sda2 extended
    /dev/sda5 ext3
    unallocated
/dev/sda3 unknown


Umesto unallocated tu su se pre nalazile tri particije (/root, /home i /swap),
a ono što je sada sda3 je bilo unallocated.
Sadašnji sda5 je inače /boot.

Inače, do ovoga je došlo kada sam hteo da dodam
novu ntfs particiju na slobodnom prostoru (ovo gde je sada sda3).
Prvo sam pokušao iz gparteda, i to je kao prošlo normalno,
međutim iz vindovsa se ta particija nije videla.
...

Šta mi treba od alata? Trenutno imam samo Ubuntu CD (Jaunty).



Nagadjam da je "slobodan prostor" na koji si dodavao ntfs particiju deo logicke particije (extended) ciji je drugi deo ext3, pa se nista drugo osim gubljenja particije ne moze ni ocekivati.

Prvo sto ti treba je HDD na koji ces povratiti podatke, koji treba da bude najmanje jednak velicini particija koje hoces da povratis. Alat koji ti treba su test disk i photorec, detaljna uputstva o njima imas na www.cgsecurity.org

(vadlja bese ovako na ubuntu):

Code:
sudo apt-get install testdisk photorec


Ovo radi sa ubuntu CD, iz zive sesije (moze da bude malo problematicno ako si na dial-up, zbog vremena skidanja, a u najgorem slucaju zbog nedostatka drajvera za modem).

Trebalo bi da ti uputstva sa cgsecurity.org budu dovoljna, ako nisu, ti vici upomoc.

Ubuduce, kod dual boot hdd, prvo formatiraj ceo HDD tako da ima tri primarne particije - jednu extX, drugu swap i trecu ntfs, pa onda deli dalje i ostavljaj rezerve unutar primarnih particija za kasnije dodavanje.
 
Odgovor na temu

Mzo
Milan Z.

Član broj: 17956
Poruke: 19
195.178.35.*



Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 13:24 - pre 176 meseci
@maksvel:
Hvala, uspeo sam da povratim particije tako da se mogu čitati,
što je i bilo najvažnije.
Međutim sad su im promenjene oznake (sda5 je postalo sda3),
pa mi ne radi grub.

@bestragamuglava:
Verovatno si u pravu. Nisam baš bio siguran šta i kako treba
kad sam pravio particije. Ali znam da u prikazanom stablu
u gpartedu slobodan prostor nije bio deo extended particije,
već u istom nivou sa njom.

Code:

Ubuduce, kod dual boot hdd, prvo formatiraj ceo HDD tako
da ima tri primarne particije - jednu extX, drugu swap i trecu
ntfs, pa onda deli dalje i ostavljaj rezerve unutar primarnih
particija za kasnije dodavanje.


Ovo pamtim za sledeći put, verovatno uskoro :)
A ako stavljam dva linuksa, pošto sam još u fazi isprobavanja
svega i svačega? Isto tako, pa sve linukse
dodajem pod primarnu ext particiju?

 
Odgovor na temu

Mzo
Milan Z.

Član broj: 17956
Poruke: 19
195.178.35.*



Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 14:04 - pre 176 meseci
Uspeo sam sad da sredim sve. Prvi put sam u testdisku
označio jednu particiju primarnom, a trebalo je da bude logička.

Evo šta sad prikazuje gparted, a tako je bilo i pre pokušaja
pravljenja nove particije:

Kako sad da je dodam?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 14:14 - pre 176 meseci
Promeni postavke gruba (menu.lst) tako da odgovaraju sadašnjim particijama.
Citat:
Isto tako, pa sve linukse
dodajem pod primarnu ext particiju?

Možeš tako. Lakše je ako ne muksuješ sisteme Win/Lin na extendedu, nego imaš posebne particije. Ako budeš petljao sa BSD, Solaris i sl, trebaće ti primarna particija za ovakav sistem posebno.
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 14:25 - pre 176 meseci
Nemoj je dodavati nikako.

ntfs ti je na primarnoj, i to je ok., ali ti je cela linux particija extended. Ona je logicka, a ne primarna, a gparted ne pokazuje da se nalazi na zasebnoj primarnoj particiji.

Ako sada dodajes nesto sa unallocated prostora bilo ntfs-u, bilo postojecoj ext3, kladim se da ces ponovo poremetiti ext3.

Ostajem kod saveta, uz modifikaciju: mozes da pravis i samo dve primarne (ntfs + linux), a swap se sam dodaje na linux primarnu prilikom instalacije.
 
Odgovor na temu

Mzo
Milan Z.

Član broj: 17956
Poruke: 19
195.178.35.*



Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 16:08 - pre 176 meseci
OK, to je to.
Neću dirati više ništa dok ne rešim da sve
brišem.
Hvala obojici.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 22:06 - pre 176 meseci
Citat:
a swap se sam dodaje na linux primarnu prilikom instalacije.


Kako mislis swap se sam dodaje? Prilikom instalacije vecine distribucija minimum
je (naravno) jedna / particija i jedna posebna swap (koja ne mora, ali je pozeljna).

Ja uglavnom pravim ovakav setup, ako imam samo jedan HDD i kombinaciju Win/Lin:

1. Primarna NTFS, za Windows sistem.
2. Primarna NTFS, za podatke (najveca) - nju dele Win i Lin, tu su svi podaci.
3. Extended i u okviru nje:
a) swap particija - logicka
b) root particija - logicka

GRUB naravno ide u MBR.

- i to je uglavnom to.
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 22:44 - pre 176 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Kako mislis swap se sam dodaje? Prilikom instalacije vecine distribucija minimum
je (naravno) jedna / particija i jedna posebna swap (koja ne mora, ali je pozeljna).

Ja uglavnom pravim ovakav setup, ako imam samo jedan HDD i kombinaciju Win/Lin:

1. Primarna NTFS, za Windows sistem.
2. Primarna NTFS, za podatke (najveca) - nju dele Win i Lin, tu su svi podaci.
3. Extended i u okviru nje:
a) swap particija - logicka
b) root particija - logicka

GRUB naravno ide u MBR.

- i to je uglavnom to.


Mislio sam da se swap sam "dodaje" iz linux instalera na unapred pripremljenoj linux particiji.

Tvoja sema particioniranja za dual boot nije dobra (nisam posebno pametan, niti sam ovo sam izmislio, niti sam bilo kakav guru, niti ti patroniziram - ti samo ne koristis OS iz kojeg to mozes da vidis).

Svaki HDD moze imati najvise cetiri primarne particije, i na svakoj od njih N logickih particija (expanded, extended, whatever), u zavisnosti od OS koji ide na tu particiju. Kao sto je maxwell vec rekao, ako se bakces sa UNIX, on trazi da se to jasno razgranici.

Instalacija OS treba da ide na zasebnu primarnu particiju. Od te primarne particije OS onda moze da napravi jednu ili vise logickih. Tvoja tacka 3 (extended, koja je vrsta logicke particije), ako ispod sebe nema primarnu, "ore" i "drlja" po disku. To mozes da proveris ako uzmes da formatiras ceo disk Partition Magic-om, ili nekim DOS programom za format niskog nivoa - npr Seagate Tools za Maxtor diskove, jer ce ti oni prijavlivati greske u cilindrima koje su popravili, a koje su posledica upravo pravljenja logicke/extended particije bez "underlying" primarne particije. Ovo takodje mozes videti ako gornju semu primenis na HDD sa sistemskom particijom kod Compaq ili IBM masina, gde su ti velike sanse da zabrljas IBM/Dompaq sistemsku LBA particiju.

Dok sam upraznjavao dual boot, ja bih Partition Magic-om napravio dve primarne particije (ili tri, dodajuci swap kao trecu primarnu) pa bih onda instalirao win na jednu primarnu, deleci je na dve logicke, sto bi odgovaralo tvojoj 1 i 2, iako i tvoja sema sa dve primarne 1 i 2 nije losa.

Linux bi isao na posebnu primarnu, a swap bi isao ili na posebnu primarnu, ili bi bio unutar linux particije. Ako se zeli da swap bude zajednicki za dva linux OS, onda bi bilo pozeljno da ide na zasebnu primarnu, mada, koliko ja shvatam, deljenje swap izmedju vise OS nije dobro resenje. Iako se "stedi" prostor, namena swap je pre svega za dump, a sta se postize ako imas dump razlicitih OS na isti swap?

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 22:54 - pre 176 meseci
Citat:
Mislio sam da se swap sam "dodaje" iz linux instalera na unapred pripremljenoj linux particiji.


A, onda OK, nisam te razumeo :)

Ali, i dalje ne razumem kako mozes u okviru jedne particije praviti drugu particiju (ako je primarna u pitanju)?
To bi bila neka "ugnjezdjena particija"? :) Ne razumem ovo, ako mozes da pojasnis.

Znam da se u okviru Extended mogu praviti vise particija, ali kada napravis primarnu particiju (recimo
/dev/sda1) - kako onda U NJOJ pravis jos jednu? Ili sam te opet pogresno razumeo? :)
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 23:37 - pre 176 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: A, onda OK, nisam te razumeo :)

Ali, i dalje ne razumem kako mozes u okviru jedne particije praviti drugu particiju (ako je primarna u pitanju)?
To bi bila neka "ugnjezdjena particija"? :) Ne razumem ovo, ako mozes da pojasnis.

Znam da se u okviru Extended mogu praviti vise particija, ali kada napravis primarnu particiju (recimo
/dev/sda1) - kako onda U NJOJ pravis jos jednu? Ili sam te opet pogresno razumeo? :)



Varijanta 1 a - Kreni sa instalacijom windows xp na praznom disku (unformatted). Kada dodjes do formatiranja dobices opciju kakvu vrstu particije hoces. Ako izaberes da na deo diska instaliras jednu windows logicku (expanded, extended), windows instaler automatski pravi "underlying" primarnu i na nju stavlja logicku koju si izabrao.

Varijanta 1 b - Sve isto, ali si ceo HDD prethodno formatirao Parrtition Magic-om kao jednu primarnu particiju, koju posle iz windows instalera podelis na dve logicke, koje zauzimaju ceo HDD (ili to isto uradis iz windows instalera). Nakon toga instaliras linux, koji ce "odseci" deo jedne logicke, sa kojom ce zapravo nastaviti da deli istu primarnu. Ovo ce funkcionisati do prve prilike, kada ces se naci u situaciji da ti particije "nestaju", kao i nasem prijatelju koji je pokrenuo ovu temu.

Varijanta 2 iz gparted napravi primarnu ext2/3/4 pored postojece ntfs (takodje primarne) iz primera 1 a. Onda instaliraj linux i particioniraj ga

/
/usr
/var
/tmp
/home
/swap

i instaler ce na linux primarnoj napraviti odgovarajuce logicke particije za svaki mount point

Varijanta 3 - Uzmi OpenBSD flopy instal, procitaj installation instructions i uputstvo o particioniranju i kreni sa instalacijom (odvoji 20 GB)...i sve ce ti biti jasno, a ubrzo ces biti zahvalan onom ko te je na to "navukao" :P Ono sto je sigurno, on nece hteti da deli primarnu particiju sa drugim OS (koji zauzima deo te primarne tako sto je na njoj instalirao logicku).

Koliko se ja secam, extended je DOS/Windows specificna vrsta logicke particije (za ovo me nemoj drzati za rec). Princip je jednostavan - na primarnu ne mora ici OS direktno, vec po njoj moze prvo poloziti logicke koje mu odgovaraju (a za ovo me mozes drzati za rec, sigurno je precizno, provereno i korisno). Uz ovakvu pripremu se od nealociranog prostora unutar primarne particije kasnije bezbedno mogu dodavati nove logicke particije.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija18.10.2009. u 23:54 - pre 176 meseci
Cela priča ti je pogrešna. Hard može da se podeli na najviše 4 primarne particije ili na 3 primarne i jednu extended. Primarne više ne mogu da se dele niti da se u njima prave logičke particije dok na extended particiji možeš da kreiraš proizvoljan broj logičkih particija. Linux može da se instalira bilo gde, možeš u okviru extended da napraviš nekoliko ext particija i swap pa da tu instaliraš i sve normalno radi.
Ovde se ne računa deljenje nekim programom za particionisanje mada ni to nije moguće ako je već kreiran maksimalan broj particija.
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 00:12 - pre 176 meseci
Citat:
calexx: Cela priča ti je pogrešna. Hard može da se podeli na najviše 4 primarne particije ili na 3 primarne i jednu extended. Primarne više ne mogu da se dele niti da se u njima prave logičke particije dok na extended particiji možeš da kreiraš proizvoljan broj logičkih particija. Linux može da se instalira bilo gde, možeš u okviru extended da napraviš nekoliko ext particija i swap pa da tu instaliraš i sve normalno radi.
Ovde se ne računa deljenje nekim programom za particionisanje mada ni to nije moguće ako je već kreiran maksimalan broj particija.


Cela prica je tacna, samo sto ti to iz windowsa to ne mozes da vidis. Svaka primarna dalje moze da se formatira na n logickih, samo ti pogresno pretpostavljas da se to mora raditi u windows, i da logicka mora biti expanded/extended, pa mislis da ako je to tako u windows onda isto tako mora biti i u drugim OS.

Moze linux na extended i "radi", sve dok se ne des slucaj kao u ovoj temi.

HDD ima 4 MBR za 4 primarne i kad je "sirov", neformairan. ne treba mu nikakav program za particionisanje. Ako stavis 3 primarne i 1 extended, cetvrta primarna nikuda nije nestala, njen MBR je tu i dalje, samo nije kao takva formatirana.

Na kraju, citiraj tacno deo moje poruke koji "ne moze" i koji "nije tacan", ili odplivaj od mene u sirokom luku, posto sam istreniran da budale prepoznajem po tome sto nepozvani dele lekcije o stvarima o kojima nemaju pojma, a za iste nemam ni vremena ni zivaca.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 00:37 - pre 176 meseci
Citat:
Na kraju, citiraj tacno deo moje poruke koji "ne moze" i koji "nije tacan", ili odplivaj od mene u sirokom luku, posto sam istreniran da budale prepoznajem po tome sto nepozvani dele lekcije o stvarima o kojima nemaju pojma, a za iste nemam ni vremena ni zivaca.


Ovaj poslednji deo poruke ti je krajnje nepotreban. Vec si jednom upozoren od moje strane na
PP za ovakve izlete. Ako prelistas malo sve Linux forume, videces da odrzavamo veoma prijatnu
atmosferu i da ovakvih slicnih poruka nema. Tako ce i da ostane.

Ovo ti nisam editovao, samo da ti stoji kao podsetnik da ti je ovo poslednja opomena za ovakav
nacin pisanja.

Svaka sledeca poruka koja i delom bude ovakvog sadrzaja, bice obrisana u celosti bez pogovora.

Ukoliko "nemas zivaca", za to postoje resenja, a ovakvo pisanje po forumima nije jedno od njih.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 00:42 - pre 176 meseci
Gde sam pomenuo Windows? To što sam poruku pisao iz njega nema veze sa onim što sam pisao. Nisam ni pomenuo da logička mora biti extended nego da se u extended particiji pravi n logičkih particija. A sama extended particija ne spada u logičke.

Upravo sam pogledao, kod mene je Linux instaliran na tri logičke koje su na extended i normalno radi. Nisam baš shvatio šta se desilo u ovoj temi, jedino da je bilo pogrešnih brisanja particija.

Možda je došlo vreme da još nešto naučim pa bih baš voleo da mi pokažeš kako se primarna formatira na n logičkih (nebitno kojim operativnim sistemom). Dalje, ako imam tri primarne i jednu extended, kako da napravim i četvrtu primarnu koja je tu? Kada sam poslednji put instalirao Linux, imao sam tri primarne particije pa sam pokušao da napravim još tri (za /, /root i za swap) ali me je Linux otkačio uz komentar da je broj primarnih particija prekoračen i da mogu da kreiram još samo jednu. Onda sam kreirao extended i u njoj tri logičke i tu instalirao. Bilo bi mi lakše da sam napravio primarnu pa nju podelio na više logičkih.

Uvek sam spreman da naučim nešto novo pa bi bilo dobro da daš neki link gde je opisano ovo što si objasnio.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 00:52 - pre 176 meseci
Citat:
HDD ima 4 MBR za 4 primarne i kad je "sirov", neformairan.


I ja bih voleo da cujem isto objasnjenje, a narocito za ovo sto sam citirao.

HDD ima 4 Master Boot Record-a kada nije formatiran (RAW)?
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 01:04 - pre 176 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: I ja bih voleo da cujem isto objasnjenje, a narocito za ovo sto sam citirao.

HDD ima 4 Master Boot Record-a kada nije formatiran (RAW)?


Ja sam u teskoj dilemi.

Ne znam da li ti sa mnom vodis normalan dijalog, ne bi li saznao nesto novo, ili postavljas "pametna" podpitanja ne bi li me uhvatio da odvalim neku glupost, ili bar nepreciznost. Ja sam vec rekao da nisam nikakav guru, ni znalac, niti se sa bilo kim takmicim, niti su mi kompjuteri profesija. Odrzavam jedino sopstvenu mrezu.

Vec sam ti naveo primer pod 3 - uzmi install floppy OpenBSD i kreni sa instalacijom. Mozes je obustaviti komandom Ctrl+C u svakom trenutku. Posle par minuta bice ti jasno da "raw", "unformatted", "sirov" HDD ima 4 MBR i moci ces sa Ctrl+C da prekines instalaciju pre nego sto si formatirao disk. Onda se javi, ako budes imao pitanja.

/
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 01:09 - pre 176 meseci
Citat:
Ne znam da li ti sa mnom vodis normalan dijalog, ne bi li saznao nesto novo, ili postavljas "pametna" podpitanja ne bi li me uhvatio da odvalim neku glupost, ili bar nepreciznost.


U mom pitanju ne vidim nista nenormalno, i naravno da pitam da bih saznao nesto novo - da znam, ne bih pitao.

Znaci ja sad da bih saznao odgovor na svoje pitanje moram da skinem BSD i "krenem u instalaciju".... neka, preskocicu za sad :)
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.87.175.*



+1 Profil

icon Re: Spasavanje obrisanih linuks particija19.10.2009. u 01:19 - pre 176 meseci
Citat:
calexx:A sama extended particija ne spada u logičke.



Ja znam za primarnu particiju, koja je particija iz kojeg god OS da je pogledas, i za sve druge particije. Ne mislim da je pogresno zvati ih logickim particijama.

Za extended sam i napisao da mi se cini da je DOS/Windows specificna. Ono sto znam to je da ona nije primarna, pa je svrstavam u logicku. Ako ti znas bolje, izvoli objasni.

Citat:
calexx:

Upravo sam pogledao, kod mene je Linux instaliran na tri logičke koje su na extended i normalno radi. Nisam baš shvatio šta se desilo u ovoj temi, jedino da je bilo pogrešnih brisanja particija.



Onda procitaj temu od pocetka. Nije mnogo, jedna stranica. Ili da ponovim ono sto sam pisao pre par postova, na istoj ovoj stranici? Dobro: najbolji pristup kod multi boot / dual boot je staviti svaki OS na zasebnu primarnu particiju.

Citat:
calexx:

Možda je došlo vreme da još nešto naučim pa bih baš voleo da mi pokažeš kako se primarna formatira na n logičkih (nebitno kojim operativnim sistemom).



Formatiraj HDD Partition Magic-om kao jednu primarnu particiju.

Zatim instaliraj neki linux i particioniraj ga kao sto sam par postova gore predlozio Kernel-u 1 , sa /, /usr, /var, /tmp, /home i /swap, i svaka od njih ce biti logicka particija. Mozes i dodatno /usr/src, /usr/local, /var/log, /var/mail...valjda je dovoljno za n?

Citat:
calexx: Dalje, ako imam tri primarne i jednu extended, kako da napravim i četvrtu primarnu koja je tu?


NIKAKO! O tome i pricam. Extended je na primarnoj. To proveri tako sto ces butovati Partition Magic i brisati particije, pa ces videti da se ispod extended nalazi primarna, koju neces moci da obrises dok ne obrises extended.

Citat:
calexx: Kada sam poslednji put instalirao Linux, imao sam tri primarne particije pa sam pokušao da napravim još tri (za /, /root i za swap) ali me je Linux otkačio uz komentar da je broj primarnih particija prekoračen i da mogu da kreiram još samo jednu. Onda sam kreirao extended i u njoj tri logičke i tu instalirao. Bilo bi mi lakše da sam napravio primarnu pa nju podelio na više logičkih.

Uvek sam spreman da naučim nešto novo pa bi bilo dobro da daš neki link gde je opisano ovo što si objasnio.


Da li ja sada treba da ti dajem link do iste ove stranice, gde sam par postova gore napisao da HDD moze imati samo 4 primarne particije, a unutar njih n logickih, sto si ti negirao, a ja vec istim ovim postom objasnjavao? O cemu ti pricas?
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Spasavanje obrisanih linuks particija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5685 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.