Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778414 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.04.2016. u 15:48 - pre 96 meseci
Opet, ne uzimajte zdravo za gotovo ono što ja pišem sada, samo diskutujem o temi.
Dexic je u pravu.

Ja sam imao razne zavrzlame i cimanja Dexic, čak smo se sporili oko toga da li je fiskalna kasa osnovno sredstvo. A ministar je tu stvar propisao uredbom, pa sad imajte mišljenje o zaposlenima u PU. Kod sitnih troškova je sporečkanje nastalo kada sam išao da prebacim sa računa firme na svoj privatni račun. Rečeno mi je da to ne može i da ja moram da podižem gotovinu po osnovu gotovinskih računa. Fora je da oni u PU ne znaju i da je svako plaćanje karticom takođe gotovinsko, a ne virmansko. Onda sam ja njima rekao da se obrate sudiji za prekršaje ako im još nešto nije jasno, a ja ću policiji jer nema prepreka da se novac jednostavno prebaci kada već postoje papiri o potrošenom novcu, a to su gotovinski računi koji glase na firmu, a platio sam ih sa ličnog tekućeg računa ili u gotovini.
E sad, Dexic je potpuno u pravu za ovo što kaže, ne možete podizati novac za sitne troškove ako ih niste prethodno napravili. Novac unapred možete podići jedino za blagajnu, ali taj novac ostaje zadužen u blagajni i on je fizički prisutan kao da je i dalje na računu firme. Sva ostala podizanja moraju biti dikumentovana računovodstvenim ispravama. Međutim paušalci nemaju obavezu pravdanja troškova jer im se isti ne priznaju i tu sad kod svih vas nastaje ta zabuna. Dexic vam lepo kaže da nema uzimanja ako prethodno to što uzimate nije potrošeno. Novac je vidljiv na privatnom tekućem računu. Po zakonu PU ima pravo uvida i vrši ga bez vašeg znanja neprekidno na svim računima koje posedujete i kao pravno i kao fizičko lice i kao preduzetnici(od radnje). Ako taj novac podignete u gotovini ideja je da ga ne vraćate više nigde na tekući račun jer je tako vidljiv. U jednom trenutku sam hteo da ih zajebavam pa sam odustao smorio sam se odmah i samom idejom. Fora je bila da podignem sumu sa svog tekućeg ličnog računa i da je onda vratim nazad ili u celosti ili deo i tako dok mi se ne obrate. Skontao sam da su oni previše glupi da bi se obratili, s druge strane prestali su da se kače sa mnom bar na taj način, sad smo na nekom političkom nivou kačenja i to u smislu suda i krivičnih prijava i odgovornosti koja veze nema sa domenom rada PU.
Uglavnom Dexic vam lepo kaže ako imate isplatu po osnovu sitnih troškova, a pre toga to niste potrošili i te kako mogu da postavljaju pitanja. Opet jednako tome se možete braniti da ste potrošili gotovinu iz ruke, a vratili žiralno na tekući. E zato se bunila ova inspektorka u mom slučaju što ja to ne podignem u gotovini kada sam već platio u gotovini, međutim nije znala da je plaćanje karticom sa privatnog računa takođe plaćanje u gotovini. Između ostalog zato ne pije vodu onaj postupak kada ti fizičko lice plati žiralno da ti to kucaš kroz fiskalnu kasu kao plaćanje čekom, jer i ček je gotovina, ček je novčanica kojoj ste sami odredili vrednost time što ste na njemu upisali iznos.

Ono na šta vam svima skrećem pažnju: Poreska uprava ili bilo koja institucija, pojedinac u njoj ima onoliko prava koliko mu vi sami dozvolite. Nemojte nikad aništa priznavati pa bili krivi ili ne, to vam je savet svakog advokata. Zna se kada se priznaje, pod kojim uslovima i šta. Sve je to pravna nauka. Laički objašnjeno ako nešto priznate samo će vam se odrediti kazna, nema dokazivanja. Dok ne priznate ne može da se odrapi kazna, posebno ako kukate okolo na sva vrata počev od Ombudsmana pa na dalje.

Citat:
Platio si kesom? Nema problema, odakle ti taj kes prethodno?

To se zove utvrđivanje porekla imovine. I stvarno po zakonu oni imaju pravo to da rade.
Ako je neko platio porez, a nije dovoljno platio onda mora da doplati. Nije bitno da li je on kriv zbog toga što nije dovoljno platio ili neko drugi. Ako je on kriv biće i kažnjen, a ako je kriv drugi, dakle državni organ, e onda će mu biti "oprošteno" ali mora da doplati u roku koji oni utvrde.
I meni je inspektorka rekla to za paušal, to što sam ja platio po rešenju ne znači ništa sve do konačnog rešenja kada će ona da utvrdi šta ja tu treba da platim. Zato sam i išao na vođenje knjiga, pa nek prvo obore moje knjige ako su u stanju, a nisu to je nemoguće. Bilo kakav potez u tom smeru je represija i kršenje ljudskog prava na rad.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.04.2016. u 17:11 - pre 96 meseci
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administaciji:

Citat:
Dokazivanje u poreskom postupku

Član 51

U poreskom postupku teret dokaza snosi:

1) Poreska uprava - za činjenice na kojima se zasniva postojanje poreske obaveze;

2) poreski obveznik - za činjenice od uticaja na smanjenje ili ukidanje poreza.

Stav 1. tačka 1) ovog člana ne odnosi se na postupak uređen čl. 58-60. ovog zakona.

Sumnja koja proistekne zbog uskraćivanja informacija, odnosno nedostavljanja dokaza od strane poreskog obveznika koji je, u skladu sa ovim zakonom, dužan da ih dostavi Poreskoj upravi, može u postupku utvrđivanja poreske obaveze biti na njegovu štetu.


Dexic nije u pravu. Poreska uprava mora da dokaže da postoji poreska obaveza. Generalno znači da moraju da dokažu da je neko pare podignute preko šifre 66 koristio na način koji dovodi do plaćanja nekog poreza. U ovom slučaju jedini način bi bio da je plaćen neki podizvođač - fizičko lice za potreba delatnosti što treba i dokazati. Barem ništa drugo mi ne pada na pamet. Nemanje računa za materijalne troškove ne dovodi do obaveze plaćanja nekog poreza. Ako nemaš račune automacki se smatra da si podigao za lične potrebe. Ako je paušalac platio svoje PiD nema nikakvih problema.

Rekoh još jednom podizanje neto prihoda preko šifre 66 ne dovodi do plaćanja poreza i doprinosa. Jedino može biti neki prekršaj zato što nije korišćena odgovarajuća šifra.

Ja koliko znam poreska uprava nema uvid u lične tekuće račune.

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.04.2016. u 19:04 - pre 96 meseci
Dva puta sam napisao, ali ti masis poentu.
Ne nastaje problem sto ti podizes taj novac, ne moras za njega dokazivati odakle ti. Moras pokazati odakle ti novac kojim si navodno platio troskove, a za koje te firma razduzuje sada time sto podizes ili prebacujes na svoj racun.


Ili za decu:
- Imas 5 jabuka na racunu
- Firma ti da 10 jabuka
- Ti imas 15 jabuka sada

- ti ovime tvrdis da si imao jos 10 jabuka
- Odakle ti tih 10 jabuka koje nisu bile na racunu?

Na TEBI je da pokazes da je placen porez na tih 10 jabuka. Poreska ima dokaz da si ih imao, jer ti to tvrdis time sto si podigao nesto kao materijalne troskove.
I samim tim imaju osnova da traze odakle taj novac.

Ne mesaj treci put novac koji si podigao od firme (na njega nije problem da se placa porez), vec novac kojim si navodno platio materijalne troskove, koje sada potrazujes od firme.


Da li imaju uvid i da li gledaju ili traze te stvari trenutno ne znam. Samo tvrdim da imaju osnova da provere da je placen novac na taj iznos.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.04.2016. u 20:00 - pre 96 meseci
I gde je problem ako se imovina slaže sa iznosom koji je podignut preko šifre 66?

Ja ti rekoh. Prekršajna prijava što si koristio šifru 66, a ne 41. Ako i postoji kazna za pogrešno korišćenje šifre.

Nemaš račune za rashod znači podigao si sredstva za lične potrebe.

Generalno znači poreklo imovine je OK. Pare si zaradio ali nisi uzimao pare preko 41 nego 66.

Generalno moraš malo da savladaš osnovne pojmove. Nema šta tebe firma da razdužuje kada si paušalac. Blagajnu vode samo preduzetnici koji vode knjige po dvojnom principu. Na preduzetnike koji vode knjige po prostom principu ne primenjuju Zakon o računovodstvu u kome je definisano vođenje dnevnika blagajne. Ovo je definisano u Zakoni o porezu na dohodak građana i u Zakonu o računovodstvu koji kaže:

Citat:
Član 2, stav 1, tačka:
3) preduzetnici su fizička lica koja samostalno obavljaju privrednu delatnost radi sticanja dobiti, a koja poslovne knjige vode po sistemu dvojnog knjigovodstva, ako posebnim propisima nije drukčije uređeno;


Citatom iz Zakona o porezu na dohodak građana se isključujem iz teme. Jedino ću se uključiti ukoliko neko precizno citira Zakon i kaže pogrešio sam u tome i tome.

Citat:


Poslovne knjige i knjigovodstvene isprave

Član 43

Preduzetnici su dužni da vode poslovne knjige i da u njima iskazuju poslovne promene na način određen ovim zakonom.

Preduzetnici vode poslovne knjige po sistemu prostog knjigovodstva, u skladu sa ovim zakonom ili po sistemu dvojnog knjigovodstva u skladu sa zakonom kojim se uređuje računovodstvo.

Preduzetnici koji porez plaćaju na paušalno utvrđen prihod dužni su da vode samo poslovnu knjigu o ostvarenom prometu.



Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.04.2016. u 11:52 - pre 96 meseci
Što se tiče kontrole ličnih računa od strane PU. Jednostavno pitajte svoju poslovnu banku, reći će vam da kontrolišu sve račune koje posedujete putem JMBG.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.04.2016. u 13:55 - pre 96 meseci
Gosha, ceo ZoPDG bi morao da ti citiram onda. Jer svu imovinu ti moras biti u mogucnosti da dokazes da si pravno zaradio.
Iznos koji podignes iz pausalne radnje moras imati potvrdu da si prethodno imao (tj. da je na taj iznos placen porez, jer si njega imao da bi platio troskove pausalne radnje). Mesas pojmove!

To sto trenutno to ne kontrolisu (zbog advokata), i to sto pola inspektora to ne zna je nesto drugo. Cim ne budu znali gde da nadju novac, poci ce i u ovu zonu.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.04.2016. u 17:57 - pre 96 meseci
Pre par postova sam citirao Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji u kome piše da Poreska uprava mora da dokaže postojanje obaveze da se neki porez plati.

Ti sada pišeš da je građanin dužan da dokaže odakle mu imovina.

Kada se radi o velikim parama na scenu stupa i krivični zakon. U tom slučaju tužilac mora da dokaže da je neko utajio porez.

U medijima se često čuje da neko mora da dokazuje odakle mu imovina. Ovo je generalno budalaština pošto država dokazuje da je imovina stečena nelegalno i pokreće krivični proces.

Ja sada ne pričam o zloupotrebama procesa, zakona i sl. Pričam striktno pravno. Molim te citiraj Zakon u kome se kaže građanin je dužan da dokaže poreklo imovine.

Ja ne znam da takav Zakon postoji pošto bi generalno kršio Ustav:

Citat:
Pravna sigurnost u kaznenom pravu

Član 34

Niko se ne može oglasiti krivim za delo koje, pre nego što je učinjeno, zakonom ili drugim propisom zasnovanim na zakonu nije bilo predviđeno kao kažnjivo, niti mu se može izreći kazna koja za to delo nije bila predviđena.

Kazne se određuju prema propisu koji je važio u vreme kad je delo učinjeno, izuzev kad je kasniji propis povoljniji za učinioca. Krivična dela i krivične sankcije određuju se zakonom.

Svako se smatra nevinim za krivično delo dok se njegova krivica ne utvrdi pravnosnažnom odlukom suda.

Niko ne može biti gonjen ni kažnjen za krivično delo za koje je pravnosnažnom presudom oslobođen ili osuđen ili za koje je optužba pravnosnažno odbijena ili postupak pravnosnažno obustavljen, niti sudska odluka može biti izmenjena na štetu okrivljenog u postupku po vanrednom pravnom leku. Istim zabranama podleže vođenje postupka za neko drugo kažnjivo delo.

Izuzetno, ponavljanje postupka je dopušteno u skladu s kaznenim propisima, ako se otkriju dokazi o novim činjenicama koje su, da su bile poznate u vreme suđenja, mogle bitno da utiču na njegov ishod ili ako je u ranijem postupku došlo do bitne povrede koja je mogla uticati na njegov ishod.

Krivično gonjenje i izvršenje kazne za ratni zločin, genocid i zločin protiv čovečnosti ne zastareva.




Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.04.2016. u 18:21 - pre 96 meseci
Krivični zakonik RS:
Citat:
Poreska utaja

Član 229

(1) Ko u nameri da potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o zakonito stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi stopedeset hiljada dinara,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(2) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi milion i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina i novčanom kaznom.

(3) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi sedam miliona i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina i novčanom kaznom.

Neuplaćivanje poreza po odbitku

Član 229a

(1) Odgovorno lice u pravnom licu - poreskom platcu, kao i preduzetnik - poreski platac koji, u nameri da izbegne plaćanje poreza po odbitku, doprinosa za obavezno socijalno osiguranje po odbitku ili drugih propisanih dažbina, ne uplati iznos koji je obračunat na ime poreza po odbitku, odnosno doprinosa za obavezno socijalno osiguranje po odbitku, na propisani uplatni račun javnih prihoda ili ne uplati druge propisane dažbine,
kazniće se zatvorom do tri godine i novčanom kaznom.

(2) Ako iznos obračunatog, a neuplaćenog poreza, odnosno doprinosa iz stava 1. ovog člana prelazi milion i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(3) Ako iznos obračunatog, a neuplaćenog poreza, odnosno doprinosa iz stava 1. ovog člana prelazi sedam miliona i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do deset godina i novčanom kaznom.

JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.04.2016. u 20:38 - pre 96 meseci
Jeste sve to stoji, ali ako ga strpaju u ćorku, kako će da zaradi da im to plati? I da li se uopšte isplati strpati nekog u ćorku ako taj može dalje da uplaćuje jer dok je u ćorki biznis mu ode i država sama sebi uništava prihod.
Ove odredbe su samo strašilo za ptice.
Pođi od pretpostavke da neko obračuna porez ali onda bude opljačkan i kako će da uplati?
A pođi i od trgovaca na ulici. Oni ne vrše utaju poreza zato što nemaju registrovane radnje ili preduzeća... pričam ti priču.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.04.2016. u 21:35 - pre 96 meseci
A odakle onda teza da ko ima 350.000e treba da dokaze poreklo imovine?

Ja sam ti dao kojom logikom ti trebas dokazati da je placen porez na taj iznos. TI mozes ignorisati, ili uvideti da je ona tacna.
Poreska da nema pravo da zahteva poreklo novca... e to vec da je tako se kosi sa ovim pitanjem gore. (mozda si u pravu, za taj deo ne znam)
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.04.2016. u 11:42 - pre 96 meseci
Danas sam bio kod poreznika.

Kazu resenja nisu poslata zbog SW ???

Tvrde da nece biti drasticnog povecanja.

Prebacili su sve sto je uplacivano na JMBG na PIB, tako da mi je trazila PIB a ne JMBG.
 
Odgovor na temu

zlaajaa
Sremska Mitrovica

Član broj: 19507
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.04.2016. u 13:39 - pre 96 meseci
Citat:
Kazu resenja nisu poslata zbog SW ???

Sta je SW?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.04.2016. u 13:47 - pre 96 meseci
SoftWare

To pricaju vec vise od godinu dana inace :)
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.04.2016. u 13:53 - pre 96 meseci
Da, izgovor je imbecilan.

Mada kao sto sam vec rekao, tvrdi da nece biti vecih promena.

Meni su godinama povecavali po 8-10% i onda poslednji put za 27%. Kada se razlika to pomnozi sa 15 meseci dolazi se do lepe sume, cak i ako povecanje bude 10%.
 
Odgovor na temu

L.Pima
Beograd

Član broj: 333289
Poruke: 7
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.04.2016. u 19:50 - pre 96 meseci
Veliki pozdrav svima! Nova sam u preduzetniskim vodama i ovde na forumu. Procitala sam ovo od pocetka i svaka cast na odgovorima i strpljenju sa nama novaljijama. Prestudirala sam internet, zakone i pravilnike ali imam jos neke nedoumice...

Muz ima SZR, 96.09 (ostale nepomenute licne usluznostne delatnosti), prosto knjigovodstvo. Registrovan je na adresi, gde zivimo, on je vlasnik. Sama imam SZR, 32.99, domaca radinost, isto na kucnoj adresi.

Povremeno i ja obavljam 96.09. Interesuje me, sta je po zakonu pravilnije - ako povremeno pruzam usluge u prostorijama muzevog SZR, da li mogu imati problema sa inspekcijom?
- Ne, ako kazem, da sam supruga pa sam uskocila, jer je on "otisao u banku" ili "lezi u kuci sa strasnim gripom"
- Ne, ako napisemo dogovor, da mi odstupa prostor na povremeno koriscenje i ja klientu napisem svoj racun? Da li u tom slucaju trebam fiskalnu kasu, koju inace za domacu radinost ne trebam?
- Ne, ako radim u nasim, prvat prostorijama ili dvoristu kuce i isto tako napisem svoj racun?
- Hm, nista od toga...

Hvala puno na strucnim odgovorima!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.04.2016. u 21:39 - pre 96 meseci
Citat:
Ne, ako kazem, da sam supruga pa sam uskocila, jer je on "otisao u banku" ili "lezi u kuci sa strasnim gripom"

To je tako bilo po starom zakonu, po novom nema "uskakanja".

Citat:
ja klientu napisem svoj racun? Da li u tom slucaju trebam fiskalnu kasu, koju inace za domacu radinost ne trebam?

Ovde smo konstatovali da mozes obavljati drugu delatnost kao manjinsku. Sad se ne secam sta smo konstatovali oko fiskalne kase, ali verovatno moras ispuniti sve sto je propisano za sve delatnosti kojima se bavis, tj. ako jedna od njih zahteva fiskalnu kasu, onda moras imati fiskalnu kasu.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 23.04.2016. u 08:30 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

L.Pima
Beograd

Član broj: 333289
Poruke: 7
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.04.2016. u 00:06 - pre 96 meseci
Hvala za brz odgovor!

To sa fiskalnom kasom ima i meni logike. Kako se zakonski resava to, da koristim njegove prostorije?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.04.2016. u 01:25 - pre 96 meseci
Ako su te prostorije stan u kome živite onda ima uskakanja. Naime koliko je meni poznato dozvoljeno je pomaganje, ali samo u sedištu firme. Nije dozvoljeno pomagati van tog sedišta.
Što se prostorija tiče tu postoji jedan osnovni problem: Šta je čiji inventar?
Po zakonu ne možete koristiti iste prostorije, one moraju fizički biti podeljene. Poreski inspektori su išli toliko daleko da su sebi čak dozvoljavali da ljudima u njihovom stanu određuju šta i kako će biti pregrađeno, konkretno inspektor je rekao gde će da bude ovo, a gde ono i gde da se postavi zid. Van svake pameti.

Po zakonu o fiskalnim kasama ne možete obavljati delatnost bez fiskalne kase ako je za nju propisana ista. U praksi svi obavlajju pomoćne delatnosti bez fiskalne kase. Naravno ne izdaju ni račune, pa se i ne zna šta su oni konkretno radili.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

L.Pima
Beograd

Član broj: 333289
Poruke: 7
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.04.2016. u 06:54 - pre 96 meseci
U pitanju je kuca. Nama je stan u visokom prizemlju i tu je moja prostorija i moj inventar za domacu radinost. Muzeve prostorije su u suterenu i dio dvorista, tu je i sav njegov inventar. Ako dobro razumem, dokle god ja uskacem na njegovoj teritoriji, sve je ok? Posto ja nisam odavde, meni je malo nepojmljivo, da mogu uskakati u tudji posao, jer ko kaze, sa imam znanja za to... Ali, inspektora kvalitet verovatno ne interesuje niti je kompetentan. Zato me i interesuje, sta kaze zakon. Kako se radi u praksi, to mi je jasno.

Ako bi hteli bez uskakanja, kakve vrste dogovor bi trebali da napisemo, da mogu povremeno koristiti njegove prostorije i njegov inventar?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.04.2016. u 07:43 - pre 96 meseci
Citat:
cipservis:
Naime koliko je meni poznato dozvoljeno je pomaganje, ali samo u sedištu firme. Nije dozvoljeno pomagati van tog sedišta.

Bilo bi dobro da citiras zakon cipservis, ako postoji takav koji je jos na snazi. Koliko mene secanje sluzi to jeste postojalo, ali je ukinuto ima sigurno 3-4 godine. Najjednostavnije resenje je ugovor o dopunskom radu. On se moze napraviti i na par sati mesecno, pod uslovom da je osoba vec osigurana na puno radno vreme. Bolje je napraviti ugovor na 1.000 dinara mesecno i platiti par stotina dinara porez i doprinose, nego vrsiti utaju poreza i izlagati se opasnostima visokih kazni. Ali cak i da zanemarimo ekonomski efekat kazne - zivot u strahu negativno utice na zdravlje.



Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778414 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.