Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 783747 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.06.2016. u 19:46 - pre 95 meseci
Neka, pusti ga, iskustvo pokazuje da se mora sloziti kako on kaze i ako je pogresno, inace ce da ispise jos 15 strana nebitnih floskula.

Sto se tice zdravstvenih knjizica, mozda ti je od pomoci informacija da smo mi u firmi presli na zdravstvene kartice i kad sam pitao kako se sad one "overavaju" receno mi je da nema nikakvog dolaska n salter, oni sami prikupe podatke i elektronski produze.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.dynamic.sbb.rs.



+74 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 11:06 - pre 95 meseci
Da li neko ima informacije vezano za zamenu zdravstvenih knjizica za kartice za pausalce? Koja je procedura da se zameni knjizica za karticu? Da li posle toga ne moramo vise na 6 meseci da uzimamo potrvrdu iz poreske i overavamo knjizicu/karticu na salteru?
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 11:33 - pre 95 meseci
"Fizička i pravna lica koja podnose zahtev za izdavanje zdravstvene kartice treba da uplate sredstva u visini od 400,00 dinara."

http://www.penzin.rs/rfzo-zame...a-zdravstvenog-osiguranja-kzo/

a da li se mora u poresku, dok praksa ne zazivi, necemo znati
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 12:31 - pre 95 meseci
Nešto sam načuo da se iza ovog kašnjenja sa rešenjima za paušalce krije namera da se povećaju poreske obaveze, ali se čeka da se završi sve sa konstituisanjem nove vlade itd...

 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 16:00 - pre 95 meseci
Citat:
milstanyu:
Da li neko ima informacije vezano za zamenu zdravstvenih knjizica za kartice za pausalce? Koja je procedura da se zameni knjizica za karticu? Da li posle toga ne moramo vise na 6 meseci da uzimamo potrvrdu iz poreske i overavamo knjizicu/karticu na salteru?


Ići ću ja za koji dan da sve to isprobam.
Dokle god imaš knjižicu treba ti uverenje iz PU. Nakon toga više ne.
Što se tiče uplate uplaćuje se 400 din, na 840-742362843-74 a poziv na broj je isti onaj koji knjigaši koriste za plaćanje poreza na prihod, odnosno paušalci za plaćanje paušala.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 16:18 - pre 95 meseci
Citat:
bonzobgd

cipservis
Zasto se drzava ostecuje?
Nije bar meni namera da nekoga stetim ili idem suprotno zakona, naprotiv zelim da sve bude u okviru legalnog, 100 posto. Ako ima nesto sto sam propustio reci da ne bude posle po dzepu :).


@pctel Glavna fora je što ćeš ti da pročitaš svako slovce koje napišem... hehehehe


@bonzobgd
Vidi ovako, ta promena u članu sedmom je izvršena po Povelji UN o zaštiti ljudskih prava. O tome sam i zaposlenima u PU držao bukvicu kada su hteli da krše moja ljudska prava za račun sopstvenih viših ciljeva.
Niko ne sme da ostvaruje svoje pravo kršeći time ili ugrožavajući pravo nekog drugog.

Nebitno. Stvar je u tome da ne postoji mehanizam kojim ćeš ti izdejstvovati ono što ti pripada ovim Zakonom. Tuga. Znaš ako ti ne izdaju u roku od 8 dana, e onda plati taksu pa se žali, a njima se ništa pod milim Bogom neće desiti, jer eto oni su izvršna vlast. Fali ovde udruženje za zaštitu preduzetnika koje će štititi naša prava. Stalno to pričam.

Država ti je parazit, pijavica, pantljičara kako god ti to zamislio. Njen cilj je da prikupi što više novca, a ne što manje, opet poštujući ljudska prava i bez otimanja. Veći prihod i korist država ostvaruje kada zaposliš radnika nego kada iskoristiš postojeću firmu za autsorsing. Zato država trpi štetu i ona će tražiti da ti ipak zaposliš radnika ukoliko je u pitanju tvoja pretežna delatnost. Ali imaš i onu narodnu: ko ne reskira ne profitira.

Što se tiče džepa tu u mnogim slučajevima sam odlučuješ. Moj savet ti je da nikada ništa ne priznaješ, najvažnije je ako imaš dug da ga nikada ne priznaš. Vrlo jednostavno, ako priznaš nešto samo ti se odreže kazna. To važi na sudu. Ovako se mora sprovesti dokazni postupak. Ako se i njime dokaže to što poričeš nisi dodatno kriv, može ti se suditi samo za počinjeno delo. Napomena je da duži proces ili potezanje sudskog procesa, pokušavanja prinudne naplate povlače dodatne troškove. Zato sam kalkuliši.
Postoji i ono pravilo koje ti kaže da država ako hoće nešto da ti nađe ona to i nađe jer ovo nisu SAD gde je pojedinac ispred države. I kada sve imaš čisto može da ti se pojavi neki inspektor koji to tako neće videti. Ona se moraš zakonskim sredstvima boriti za svoja prava. Imaš na raspolaganju policiju, ombudsmana, Agenciju za borbu protiv korupcije, pa i vladu, premijera, resornog ministra itd. Kukaj i traži svoja prava ili plati danak pa ako je umišljen sam si dao.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 18:42 - pre 95 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Nešto sam načuo da se iza ovog kašnjenja sa rešenjima za paušalce krije namera da se povećaju poreske obaveze, ali se čeka da se završi sve sa konstituisanjem nove vlade itd...

Pitanje je koliko ce se povecati, ne da li ce.

Sta se desava sa firmama koje se zatvore pre novog resenja?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2016. u 20:27 - pre 95 meseci
Dexic dobiju konačni obračun do datuma zatvaranja. Ti kao knjigovođa bi to morao znati.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 04:36 - pre 95 meseci
Pa ja nisam knjigovodja bre :)
Kada dobijaju? Odmah ili se moze desiti i kroz 2 godine?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 08:52 - pre 95 meseci
Nisam ti ni ja ćale... a on je knjigovođa, lakše i brže je njega da pitaš... hehe
Šalim se.
Odmah treba da dobiješ čim priložiš dokumentaciju. Ali ume da se otegne zavisno od slučaja do slučaja. Na primer ako si imao prekide ili neku kombinaciju sa dva zaposlenja gde stvar postaje komplikovana za obračun, inspektori umeju da zabiju to u fioku i da ih zaboli uvce. U biti ako nema ničega posle mesec dana imaš pravo na žalbu po zakonu o upravnom postupku.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Txe Djapeman
Just 1 Studio
Novi Sad

Član broj: 290332
Poruke: 22
212.200.247.*

Sajt: www.djapeman.com


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 09:49 - pre 95 meseci
Pozdrav svima,
Da li mi neko može dati preciznu informaciju vezanu za paušalca i povraćaj PDVa za bebi opremu?

Znam da se za "kvotu" za mogućnost povraćaja PDVa za bebi opremu gleda zbir godišnjih neto primanja oba roditelja i da mora biti manji od nekih 1M dinara... E sad supruga je u stalnom radnom odnosu i njena neto zarada je jasna. Ja sam paušalac bez zvanične plate. Radnica na šalteru u Poreskoj mi je rekla da se meni kao zarada računa onaj iznos na poreskom rešenju na osnovu kog mi se računaju doprinosi... Ono što mene buni je to što recimo banka kaže da ja nikako ne mogu da dobijem recimo kredit jer sam paušalac i nemam "klasičnu" platu...

Zato mi nije jasno šta je zaista istina :-D

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 11:21 - pre 95 meseci
Citat:

Pitanje je koliko ce se povecati, ne da li ce.

Sta se desava sa firmama koje se zatvore pre novog resenja?

Informacija iz druge ruke, ne znam koliko je tacna - one koji su poslednjih meseci zatvorili pausalno oporezovanu radnju poreska uprava je konacnim poreskim resenjem izula iz cipela. Ipak, licno misljenje je da oni koji su zatvorili zbog slabog prometa nema sta da brinu, a ovi koji su preko racuna provukli neke milione, a onda kukaju kako moraju da zatvore, sami su krivi sto su pravili racun bez krcmara.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 11:26 - pre 95 meseci
Citat:
Txe Djapeman:
Radnica na šalteru u Poreskoj mi je rekla da se meni kao zarada računa onaj iznos na poreskom rešenju na osnovu kog mi se računaju doprinosi... Ono što mene buni je to što recimo banka kaže da ja nikako ne mogu da dobijem recimo kredit jer sam paušalac i nemam "klasičnu" platu...

Pa ne znam sta ti nije jasno. Poreska uprava odredjuje da prosecan pausalac zaradjuje toliko, a banka ne da kredit jer neki zaradjuje 10x vise, a neki zaradjuje 0 ili cak radi u minusu. To za banku nije pozeljan kreditni klijent i tu nema sta da se bunis, banka ima puno pravo da odluci kome zeli da da pare, a kome ne zeli.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 11:45 - pre 95 meseci
Citat:
Txe Djapeman:
Ono što mene buni je to što recimo banka kaže da ja nikako ne mogu da dobijem recimo kredit jer sam paušalac i nemam "klasičnu" platu...


Ako nemas resenje, praksa u poreskoj upravi za Petrovaradin jeste da ti izda potvrdu o visini tvoje "plate" tj poreza koji placas i na osnovu toga mozes traziti kredit od banke ili neki drugi kredit
To je najbolje da nazoves svoju poresku filijalu i popricas sa referentom
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 11:46 - pre 95 meseci
Citat:
Txe Djapeman:
Pozdrav svima,
Da li mi neko može dati preciznu informaciju vezanu za paušalca i povraćaj PDVa za bebi opremu?

Znam da se za "kvotu" za mogućnost povraćaja PDVa za bebi opremu gleda zbir godišnjih neto primanja oba roditelja i da mora biti manji od nekih 1M dinara... E sad supruga je u stalnom radnom odnosu i njena neto zarada je jasna. Ja sam paušalac bez zvanične plate. Radnica na šalteru u Poreskoj mi je rekla da se meni kao zarada računa onaj iznos na poreskom rešenju na osnovu kog mi se računaju doprinosi... Ono što mene buni je to što recimo banka kaže da ja nikako ne mogu da dobijem recimo kredit jer sam paušalac i nemam "klasičnu" platu...

Zato mi nije jasno šta je zaista istina :-D

Hvala unapred!


Sad, ko te vuče za nos bankarska ili poreska službenica?
Ako imaš čekove u toj banci, znači privatan tekući i putem njega si dobio čekove onda te je dohvatila bankarska šalteruša.
Ova druga pametnica je trebalo da ti ponudi da uzmeš poresko uverenje o visini primanja gde će ti PU sračunati kolika ti je plata. To će ti napisati i sa tim uverenjem ideš u banku po kredit, ali stoji da možda nećeš ispuniti limit.I naravno to uverenje se plaća 600 kinti. Naime mi knjigaši plaćamo doprinose na minimalan iznos, a ostalo podižemo uz plaćanje 10% poreza. To ostalo banka ne računa u platu, tako da možeš da dobiješ 2 eventualno 3 čeka i kredit nikako jer nemaš čima da otplaćuješ pod tim okolnostima. Kao paušalac bi ispunio uslove kod nekih banaka sigurno.

Pošto poresku upravu ne možeš da menjaš, a banku možeš znaš šta ti je činiti.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Txe Djapeman
Just 1 Studio
Novi Sad

Član broj: 290332
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.djapeman.com


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 11:57 - pre 95 meseci
Tako nekako sam i kontao... banka je banka, može im se. :)

Da li to znači da je tako kako sam napisao i za povraćaj PDVa za bebi opremu? Ukupna neto zarada moje supruge + osnovica na poreskom rešenju za mene * 12 meseci?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.06.2016. u 13:11 - pre 95 meseci
Citat:
Txe Djapeman: Tako nekako sam i kontao... banka je banka, može im se. :)

Da li to znači da je tako kako sam napisao i za povraćaj PDVa za bebi opremu? Ukupna neto zarada moje supruge + osnovica na poreskom rešenju za mene * 12 meseci?


Ne.
Tvoja primanja definiše poreska uprava i onolika su kolika oni napišu da jesu nevezano za tvoja rešenja.
Da jeste po rešenju onda bi ti svako tražio to rešenje, a ne uverenje od PU.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.07.2016. u 09:28 - pre 94 meseci
Zdravstvene knjižice i kartice


Uverenje od Poreske uprave je neophodno za overu zdravstvene knjižice. Moj savet je bez glupiranja i pozivanja na zakon jer mislim čak i da zakon nije dobro interpretiran i da ne važi za svu papirologiju.
Po informaciji iz RFZO Voždovac i za produženje zdravstvene kartice taođe mora da se donese uverenje na 6 meseci, odnosno oni koji je imaju tako produžavaju važenje.
Do 31.12. važe stare zdravstvene knjižice, ali oni overavaju važenje na 6 meseci, tako da će pisati datum iza Nove godine. Međutim ponavljam važe do 31.12. osim ako se rok važenja ne produži zakonski što nije nemoguće slično je bilo i sa ličnim kartama. Svi imamo obavezu do 31.12 da zamenimo knjižice za kartice.

Znači otišao sam u RFZO sa poreskim uverenjem, ličnom kartom (mora i fotokopija LK za one koji nemaju čip), zdravstvenom knjižicom i samo za mene preduzetnika overio zdravstvenu.
Prethodno sam već sa računa firme uplatio 400 dinara RFZO za izradu zdravstvene kartice. Tu uplatnicu sam predao tada i dobio odštampani zahtev da potpišem. Kartica će biti gotova za dva ili tri meseca. Uopšte ne obaveštavaju o završetku izrade već sam moram da odem tamo i pitam, čekam red tražim... ali eto za tri meseca će sigurno biti gotova. Mudrost kaže da treba poneti uverenje PU i tada i odmah tražiti produženje važenja kako bi se eto uštedeo trud jer kad nas na Voždovcu je pakao red se čeka oko 3 do 4 sata. Upućen sam usput da se mogu kada dođem po karticu obratiti šefici da pitam da li mora baš da se čeka red ili može samo da se preuzme, ali u ovom trenutku se čeka red, bar tako kaže šalterska radnica. Nikoga nisam tamo zatekao da ima karticu, svi još uvek koriste knjižice, ali još su neki podnosili zahtev za karticu.

Uplatilac: Naziv i sedište pravnog lica
Svrha uplate: Troškovi za izdavanje kartice zdravstvenog osiguranja
Primalac: Republički fond za zdravstveno osiguranje
Šifra plaćanja: 253
Iznos: 400,00
Račun primaoca: 840-742362843-74
Poziv na broj: kontrolni broj izračunava na osnovu šifre opštine sedišta pravnog lica i PIB-a pravnog lica, odnosno na osnovu šifre opštine u kojoj je prijavljeno osigurano lice, odnosno u kojoj osigurano lice ima prebilište i PIB-a poslodavca.

Izrađena KZO osiguraniku uručuje se u nadležnoj filijali/ispostavi RFZO. Od tog trenutka KZO postaje jedina validna zdravstvena isprava koju osiguranik poseduje i sa kojom osiguranik može ostvariti svoje pravo na zdravstvenu zaštitu.

Poziv na broj vam je isti kao kada uplaćujete porez.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Bole 62
nezaposlen
nezaposlen
Beograd

Član broj: 330670
Poruke: 6
109.122.122.*



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.07.2016. u 12:39 - pre 94 meseci
Da li neko ima informaciju šta se dešava sa rešenjima o porezu za Paušalce? ... da li postoji neki zakonski rok po kome PU ima obavezu da izda rešenje o porezu Paušalcima?
Ovo će da se nekupi a ako bude i nekih povećanja poreza biće i zateznih kamata. Skoro godinu dana kako radim a nemam rešenje PU.
Pitao sam u PU za neko privremeno rešenje ali kažu mi da ne izdaju tako nešto.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.07.2016. u 10:05 - pre 94 meseci
Opet naiđoh, ovaj put Zakon o bezbednosti na radu.
Očigledno je dozvoljeno deljenje radnog prostora za više privrednih subjekata. Znači bilo ko da vam prigovori na tu temu, pozovete se na ovaj zakon jer je to predvideo, osim ako ne znate neko još uverljivije mesto gde je to propisano. Onda se na to pozivate.

Citat:
Član 19

Kad dva ili više poslodavaca u obavljanju poslova dele radni prostor, dužni su da sarađuju u primeni propisanih mera za bezbednost i zdravlje zaposlenih.

Poslodavci iz stava 1. ovog člana dužni su da, uzimajući u obzir prirodu poslova koje obavljaju, koordiniraju aktivnosti u vezi sa primenom mera za otklanjanje rizika od povređivanja, odnosno oštećenja zdravlja zaposlenih, kao i da obaveštavaju jedan drugog i svoje zaposlene i/ili predstavnike zaposlenih o tim rizicima i merama za njihovo otklanjanje.

Način ostvarivanja saradnje iz st. 1. i 2. ovog člana poslodavci utvrđuju pismenim sporazumom.

Sporazumom iz stava 3. ovog člana određuje se lice za koordinaciju sprovođenja zajedničkih mera kojima se obezbeđuje bezbednost i zdravlje svih zaposlenih.

Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 783747 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.