Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778370 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd21.09.2011. u 20:46 - pre 152 meseci
Preduzetnička firma ne može da se kupuje i prodaje, prepisuje i slično. Može da se nasledi u slučaju smrti preduzetnika.

U vašem slučaju, morali bi da zatvorite (ili privremeno zatvorite) vašu preduzetničku firmu, a da otvorite novu na vašu majku, preko koje biste prodavali proizvod.

Penzioneri takođe ne plaćaju doprinos za zdravstveno i za nezaposlenost.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

Txe Djapeman
Just 1 Studio
Novi Sad

Član broj: 290332
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.djapeman.com


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.09.2011. u 00:37 - pre 152 meseci
Koliko mi se cini najmanje "bolna" je 1. opcija... s tim sto ispada da se "bez nekog povratnog dobra" duplo placa porez, a pogotovo kada je rec o PIO-u, ako sam dobro razumeo. Naravno, moracu svakako da vidim sa poslodavcem sta njima na prvom mestu odgovara, jer od toga sve zavisi.

Hvala jos jednom mnogo na ovim izuzetno vrednim informacijama! :)
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.ADSL.neobee.net.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.09.2011. u 06:30 - pre 152 meseci
Pre bi se mogo reci da je placanje ostalog besmisleno jer je zdravstvena zastita uvek ista (odnosno losa), a sbve sto ide u penzijski fond ti povecava osnovicu za penziju. Moja zena je bila 10 godina na prinudnom odmoru i dobijala je neki minimalni minimalac. Poslednjih nekoliko godina dobija velike honorare i sada kada smo racunali kolika bi joj bila penzija, ispostavilo se da bi bila daleko veca nego da je imala stalno normalnu platu.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd22.09.2011. u 14:35 - pre 152 meseci
Penzija ima limit, tj. postoji max. koliko se placa za PIO mesecno i godisnje.
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.ADSL.neobee.net.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.09.2011. u 09:05 - pre 152 meseci
I koliki je limit?

Znam da se od svakog honorara obracunavaju doprinosi. Da li to znaci da kada predjes limit oni idu u crnu rupu (sto se tice onog ko uplacuje)?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd23.09.2011. u 14:01 - pre 152 meseci
Maksimalna osnovica za PIO je petostruka prosecna plata (nesto vise od 250.000 mesecno kad sam zadnji put gledao - tj. oko 3.000.000 godisnje je maksimalna osnovica). Na to dodje oko nesto ispod 20% za PIO (nije 22% na tu sumu, zbog onog bruto 1, bruto 2, i ostalih komplikacija :))
Dakle ako se mesecno uplati vise od oko 50.000 ili godisnje vise od 600.000 za PIO ne mora da se placa dalje. Ako se uplati, mogu ili da se traze nazad ili preknjize za nesto nesto - inace padaju u crnu rupu.
 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.09.2011. u 18:49 - pre 151 meseci
Ovo stvarno nisam znao.

Ima tu jedan mali problem, a to je da se uplacuje sa raznih mesta. Zena mi radi na fakultetu, tamo ima redovnu platu i isplacuje joj se jos 8 puta godisnje pare od republickog projekta. Osim toga dobija honorare za predavanja i radove koje objavi od raznih drugih organizacija.

E sad, honorar ne moze da dobije ako se ne plate doprinosi. Sve u svemu "kvaka 22".
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.09.2011. u 21:48 - pre 151 meseci
Honorari se verovatno vode kao ugovor o delu ili nesto slicno, i tu ide godisnja osnovica, dakle tek ako predje godisnje 600.000 uplacenih za PIO moze da trazi preknjizenje i povracaj.
ONA moze da trazi povracaj, jer taj novac je njen, tj. deo je koji nije bilo potrebno oporezivati za PIO.

Na fakultetu pretpostavljam da prima platu, tj. stalni je radnik i tu ide najvisa mesecna osnovica.

Moze da ode do poreske i vidi da li je placeno vise od 600.000 godisnje za PIO, ili mesecno preko 50.000 i da u tom slucaju trazi povracaj.
U sustini ako zna koliko prima, znace i da li je presla ;) Ako joj je plata preko 250.000 (kamo srece :D), dovoljno je da proveri listing (daju joj verovatno na fakultetu) da nije uplaceno preko 50.000 za PIO. Knjigovodje znaju za taj limit, tako da bi automatski preracunali manje doprinose.
A godisnje ako zaradjuje preko ~3.000.000 bruto, verovatno ima mogucnost da vrati nesto sa PIO doprinosa.

Oni koji joj isplacuju honorar ne treba da joj uplacuju ostale doprinose (sem PIO), ali u zavisnosti od ugovora pitanje je da li ce to odmah njoj ici ili ostaje njima (da li je po ugovoru neto ili bruto iznos).
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.09.2011. u 22:42 - pre 151 meseci
Plata na faksu joj je 110000 neto. Nikada nisam gledao obracun pa ne znam koliko onda ide za PIO.

Problem je sto honorare dobija sa raznih mesta, tako da oni neznaju koliko je do tada uplaceno. I jos mi je nepoznanica kako od nekih medjunarodnih organizacija dobija prakticno pare kao da su iz inostranstva (mora svaki put da ide da kaze za sta je dobila pare, ili u drugoj banci traze da vide ugovor), a pare lezu na dinarski racun. Da li oni uplacuju PIO ili ne?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.09.2011. u 23:11 - pre 151 meseci
Ako je plata 110.000 onda ne mora da gleda mesecno koliko ide na PIO jer ne ide vise od maximuma.
Ako joj idu pare na dinarski, moguce je da to uplacuje ogranak strane organizacije ovde, u kom slucaju oni placaju doprinose i porez, ili da banka, iz nekog razloga, automatski pretvara devize u dinare - to proveri sa njima, mada toliko valjda znate :D Meni izgleda kao da banka namerno menja novac iz deviza u dinare, po svom kursu, a ne treba to da radi. Inace ne bi trazili da potpise ikakve osnove.
Po tome sledi da se tu ne placaju porezi/doprinosi kod nas (mozda se placaju kod njih, ali to vec sami proverite - previse vec nagadjam)
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.09.2011. u 00:33 - pre 151 meseci
I meni to nije bas jasno. Ugovor je u dinarima, a banke se ponasaju kao da pare stizu spolja.
 
Odgovor na temu

slsimic
Beograd

Član broj: 17806
Poruke: 25
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.09.2011. u 10:26 - pre 151 meseci
Svaka čast za temu...
mnogo korisnih informacija...

Imam jedno pitanje...

Kao preduzetnik - paušalac, kada registrujem radnju, zdravstvenu knjižicu vadim gde i kada? Da li je potrebno da legne prva uplata dažbina ili...
Šta je sa knjižicama za članove porodice? Kako to ide?
Potpis?!? Ma ne potpisujem nista!
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.09.2011. u 13:27 - pre 151 meseci
Zdravstvena knjižica se vadi u filijali zdravstvenog perma opštini gde je radnja. Evo spiska filijala za zdravstveno

Tu imaš i brojeve telefona, možeš i da zoveš da pitaš.

Ne mora da legne prva uplata doprinosa. Mislim da traže:
- rešenje APR o registraciji
- PIB
- ugovor sa bankom
- možda OPD obrazac
- popunjen M obrazac
- fotokopiju lične karte (ili odštampano sa čitača, ako LK ima čip)
- pečat uvek nosi sa sobom

Za članove porodice trebaju isto popunjeni M-obrasci, izvod iz matične knjige venčanih za suprugu + kopija LK, izvod iz matične knjige rođenih za svako dete.

Overa ide na 6 meseci. Svaka sledeća overa ide uz uverenje poreske uprave da je plaćen doprinos za zdravstvo.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.09.2011. u 13:38 - pre 151 meseci
Citat:
milened: I jos mi je nepoznanica kako od nekih medjunarodnih organizacija dobija prakticno pare kao da su iz inostranstva (mora svaki put da ide da kaze za sta je dobila pare, ili u drugoj banci traze da vide ugovor), a pare lezu na dinarski racun. Da li oni uplacuju PIO ili ne?
......
I meni to nije bas jasno. Ugovor je u dinarima, a banke se ponasaju kao da pare stizu spolja.

Dinari, koji izgledaju kao da su došli iz inostranstva, su verovatno plaćeni sa tzv. nerezidentnog dinarskog računa koji međunarodna organizacija ima otvoren u nekoj banci u Srbiji (da ne kažem srpskoj banci, jer izgleda nema takvih).

Po pitanju doprinosa PIO za primanja od međunarodnih organizacija treba proveriti da li su uopšte plaćeni. Jer, za određena plaćanja domaćim licima, međunarodne organizacije nemaju obavezu da plaćaju poreze ni doprinose u srpski budžet.

Na našem sajtu, u ovom članku, ima postavljeno više službenih mišljenja koji se tiču primanja rezidenata - fizičkih lica, od međunarodnih organizacija. Možda može pomoći.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.09.2011. u 07:12 - pre 151 meseci
Citat:
ljubisal: Dinari, koji izgledaju kao da su došli iz inostranstva, su verovatno plaćeni sa tzv. nerezidentnog dinarskog računa koji međunarodna organizacija ima otvoren u nekoj banci u Srbiji (da ne kažem srpskoj banci, jer izgleda nema takvih).

Po pitanju doprinosa PIO za primanja od međunarodnih organizacija treba proveriti da li su uopšte plaćeni. Jer, za određena plaćanja domaćim licima, međunarodne organizacije nemaju obavezu da plaćaju poreze ni doprinose u srpski budžet.


Bice da je tako, za neplacanje poreza znam.


Citat:
ljubisal

Overa ide na 6 meseci. Svaka sledeća overa ide uz uverenje poreske uprave da je plaćen doprinos za zdravstvo.


I za preduzetnike je sada 12 meseci. Meni su tako overili poslednji put u junu.
 
Odgovor na temu

tigot32
preduzetnik
Beograd

Član broj: 278381
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.10.2011. u 21:40 - pre 151 meseci
Ćao svima,

Prvo, izvinjavam se ako napravim gramatičke greške - srpski nije moj maternji jezik i kasno je!

E ovako: Postao sam preduzetnik paušalac na početku godine. Pre 10-ak dana dobio sam rešenje iz poreske uprave u kome piše koliki porezi i doprinosi moram da platim kao paušalac. Odlično - konačno znam koliki iznos hoće država. Naravno, moram da platim sve do septembra - recimo, na primer, moram da platim RSD100.000. Uštedio sam novca ovih meseca do stiženja rešenja, ali nije dovoljno. Imam recimo 70.000 na poslovnom računu. Naravno, mogu da prenesem taj 70.000 na PIO i Poresku upravi sa poslovnog računa. Ali, fali me 30.000. Imam taj iznos na ličnom računu.

Da li ja mogu da uplatim porez i doprinose sa ličnog računa? Ili čak u gotovini u pošti, na primer?

Ne bih uplatio taj 30.000 sa ličnog na poslovni račun jer ću onda možda imati probleme oko KPO evidentiranju i prihoda? Šta bih radio, da izdajem fakturu meni?!

Hvala unapred na pomoći!

Zbunjen stranac.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.10.2011. u 21:57 - pre 151 meseci
Uplatis sam sebi tu razliku kao pozajmicu osnivaca. Nece ti to smetati za KPO a i tesko da ce ti znaciti posle tih 30.000 za prelazak preko 3.000.000 tako da nije bitno ni da ih pravdas za vracanje.
Nikako nemoj sa svog racuna da uplacujes doprinose/PIO.
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.10.2011. u 22:02 - pre 151 meseci
Ja godinama placam porez i doprinose nalogom za uplatu kada nemam para na racunu. Odavno ne pozajmljujem pare u firmu da bih platio doprinose i porez.

Upisem ime prezime i odgorvarajuce pozive na broj i nikada nije bilo problema.
 
Odgovor na temu

tigot32
preduzetnik
Beograd

Član broj: 278381
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.10.2011. u 22:18 - pre 151 meseci
Citat:
Dexic: Uplatis sam sebi tu razliku kao pozajmicu osnivaca. Nece ti to smetati za KPO a i tesko da ce ti znaciti posle tih 30.000 za prelazak preko 3.000.000 tako da nije bitno ni da ih pravdas za vracanje.
Nikako nemoj sa svog racuna da uplacujes doprinose/PIO.


Hvala Dexic.

Samo molim te, objasni me kako ova pozajmica osnivača funkcioniše. Je li jednostavno ili komplikovano? Da li samo idem u banku i kažem da hoću da uplatis sam sebi 30.000 kao pozajmicu osnivača. Onda posle moram da se vratim sebi taj 30.000 na lični račun?

Nemam pojma o ovim stvarima!

Zašto ne mogu da uplatim porez/doprinose sa ličnog računa? Ja sam paušalac preduztenik. Rešenje o porezu i doprinosu dobio sam na moje lične ime, ne na naziv firma..... samo pitam jer ne znam dobro kako sve ovo funkcionše. Mnogo je jednostaviji u Škotskoj :) )Možeš da uplatiš porez kreditnom karticom ako želiš!) Volim Srbiju ali život ovde može da bude vrlo komplikovan!

Hvala opet na pomoći!
 
Odgovor na temu

tigot32
preduzetnik
Beograd

Član broj: 278381
Poruke: 8
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.10.2011. u 22:24 - pre 151 meseci
Citat:
milened: Ja godinama placam porez i doprinose nalogom za uplatu kada nemam para na racunu. Odavno ne pozajmljujem pare u firmu da bih platio doprinose i porez.

Upisem ime prezime i odgorvarajuce pozive na broj i nikada nije bilo problema.


E super. Tako mogu da idem u banku sa gotovinom i uplatim porez i doprinose nalogom za uplatu.

Da li drugi imaju ovog iskustva?

Hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778370 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.