Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 783709 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2011. u 13:28 - pre 155 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Racun je obavezan kako god okreneš.

A ako izdaješ račun fizičkom licu, onda mora biti fisklani.


Postoje oblasti (sifre delatnosti) kod kojih nije obavezna fiskalna kasa (doduse, sve ih je manje). Kako onda to funkcionise? Znaci ako ti u tom slucaju fiz. lice uplacuje na racun firme, znaci uplatnicom iz bilo kog mesta u Srbiji? Kako u tom slucaju onda to ide sa KPO, kako se to upisuje?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2011. u 07:04 - pre 155 meseci
Onda izdajes obican racun na kome stoji po kom osnovu ne postoji obaveza fiskalizacije. Sa njim cinis sve isto kao i sa racunima za pravna lica.
 
Odgovor na temu

Loves
dizajner
Beograd,Srbija

Član broj: 272534
Poruke: 37
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.07.2011. u 16:27 - pre 155 meseci
Sifra delatnosti - 3299 proizvodnja ostalih predmeta, pravljenje ukrasa....U upitniku sam popunila da cu prihode imati od prodaje proizvoda i da necu vrsiti usluge, sada razmisljam da prosirim posao i da pored tih ukrasa pocnem da vrsim razne usluge pa i iznajmljivanje opreme kao i ukrasavanje prostora za razne manifestacije.
Sta mi je potrebno da predam da cu vrsiti i usluge, da li ce to nesto menjati ubuduce
 
Odgovor na temu

pausal-preduzetnik
preduzetnik, preduzetnik

Član broj: 282389
Poruke: 14
89.216.54.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.07.2011. u 17:35 - pre 155 meseci
@SAJA

Otvorio sam agenciju sa pausalnim oporezivanjem.
Hteo bih privremeno da je zamrznem.
Cilj zamrzavanja je da se ne placam doprinose jer
nemam prometa preko agencije
pa bih da izbegnem trosak kad nemam prihoda.

Da li je za ovo dovoljno samo privremeno odjaviti agenciju
pa proslediti promenu poreskom uredu?
Predpsotavljam da ako sam privremeno prestao
sa radom ne placam doprinose tj. ne radim.

Cuo sam da ovo nije dovoljno, vec se nastavlja sa doprinosima
i kad si privremeno odjavio agenciju i hocu da proverim jeli to tacno.
U tom slucaju jedino resenje je da se podnese zahtev za potpuno
gasenje agencije? Ili ima nesto trece sta ja ne znam ...

Unapred hvala

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.07.2011. u 17:47 - pre 155 meseci
Moguće je privremeno odjaviti preduzeće i u tom slučaju ne plaćaš obaveze za vreme trajanja privremene odjave.

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.07.2011. u 18:36 - pre 155 meseci
Dovoljno je privremeno da odjaviš agenciju i ne plaćaš porez i doprinose. Prvo ideš u Apr da ti daju rešenje, onda sa tim rešenjem ideš u poresku upravu da ti zaustave porez i doprinose a onda idi u upravu javnih prihoda da ti zaustave firmarinu (ako si je plaćao).
 
Odgovor na temu

Loves
dizajner
Beograd,Srbija

Član broj: 272534
Poruke: 37
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.08.2011. u 12:01 - pre 154 meseci
Dobar dan,ja sam pausalac treba od jedne firme da kupim robu oni mi racinaju cenu robe + pdv, kada to sve uplatim na njihov racun i podignem robu treba da je prodam drugoj firmi koja je zainteresovana da je kupi od mene..... posto nisam u sistemu pdv-a, a obe firme jesu kada kupe robu od mene krajnji racun je npr. 30.000 din znaci tako im i fakturisem jer nema pdv-a.......jer sam u pravu ili gresim? a oni neka kasnije na svoju cenu dodaju pdv

A drugo pitanje je da li moram da im uplatim preko racuna ili mogu da im platim u kesu a oni da mi izdaju fiskalni.
Hvala
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.08.2011. u 12:08 - pre 154 meseci
ako si paušalac moeš da platiš kako god hoćeš, odnosno, kako god njima odgovara.

Ti izdaješ fakture bez PDV i u napomeni treba da stoji izjava da nisi u sistemu PDV te da PDV nije obračunat. Tvoj kupac nema nikakvu obavezu plaćanja PDV-a na tvoj račun.

Jedini problem je što, ako si kupio neku robu i platio PDV pa tu robu prodao svom kucpu, u tvojoj ceni će biti uračunat PDV ali ti ne možeš da ga iskažeš, pa tvoj kupac u suštini plaća PDV ali ne može da traži refundaciju ako ima zakonski osnov. To je razlog zašto firme često neće da rade sa preduzetnicima koji nisu u PDV sistemu.

 
Odgovor na temu

Loves
dizajner
Beograd,Srbija

Član broj: 272534
Poruke: 37
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.08.2011. u 12:24 - pre 154 meseci
Hvala na brzom odgovoru i pomoci.....tako cu im i preneti.
 
Odgovor na temu

ckoakv
ivan ackovic
balckmark@
kraljevo,srbija

Član broj: 289044
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.08.2011. u 22:51 - pre 154 meseci
Pozdrav svima,

Sve sam ovo procitao 100 puta,Sajo molim vas za pomoc!!
Ja sam otvorio na Suprugu pausalnu radnju agencija web razvoj bla,bla,...
Placam mesecno neki porez od 1950 din...
Komunalnu taxu
i njoj nesto tamo i ne znam sta je to od nekih 4500 din

Zanima me samo jedno DA LI JA NA KRAJU GODINE PLACAM NEKI POREZ OD10 % na kompletnu zaradu koja mi je prosla preko racuna npr.2.450.000 din..??????

HVALA UNAPRED puno
cko@
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.08.2011. u 10:17 - pre 154 meseci
Svako ko sa zaradom prevali trostruku prosečnu godišnju zaradu treba da plati godišnji porez na dohodak građana koji je 10%. Prosečna zarada za 2010 je bila 1.708.200, to znači da je tvoja žena prevalila taj iznos i treba da plati 10% na razliku. Ima tu i nekih umanjenja pa ne mogu sad da ti kažem koliko će tačno izaći. Ako je u pitanju prihod za 2010 godinu onda mora do 15.marta 2011 da se "prijavi" za taj porez, popuni obrazac PPDG-5 i ode u svoju poresku upravu.
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.08.2011. u 10:43 - pre 154 meseci
Citat:
ckoakv: Pozdrav svima,

Sve sam ovo procitao 100 puta,Sajo molim vas za pomoc!!
Ja sam otvorio na Suprugu pausalnu radnju agencija web razvoj bla,bla,...
Placam mesecno neki porez od 1950 din...
Komunalnu taxu
i njoj nesto tamo i ne znam sta je to od nekih 4500 din

Zanima me samo jedno DA LI JA NA KRAJU GODINE PLACAM NEKI POREZ OD10 % na kompletnu zaradu koja mi je prosla preko racuna npr.2.450.000 din..??????

Evo mog odgovora.
Kako si opisao situaciju, ne plaćaš nikakav porez od 10% na kraju godine (mislim na godišnji porez na dohodak građana).

Naime, po članu 87. Zakona o porezu na dohodak građana, u osnovicu za godišnji porez na dohodak građana ulazi (između ostalog):
- oporezivi prihod od samostalne delatnosti iz čl. 33. i 40. ovog zakona; (član 40 ti opisuje paušalno oporezivanje)

Dakle osnovica koja se računa za plaćanje godišnjeg poreza je paušalno utvrđen oporezivi prihod prema rešenju Poreske uprave. Ako mesečno plaćaš porez od 1.950 dinara, to znači da ti je mesečni oporezivi prihod 19.500, a godišnji x12 = 234.000 dinara.

Cifra od 234.000 dinara je manja od spomenutih 1.708.200 dinara, što znači da se ne plaća godišnji porez od 10%.

To što je tebi prošlo preko računa 2.500.000 dinara, to ne znači da ti je sve to zarada. To ti smatraš zaradom, ali u zakonskom smislu to nije zarada. To je samo promet na računu.

Pojam prihod je nešto drugo, pojam oporezivi prihod je nešto treće, pojam dobit (profit) je nešto četvrto, pojam oporeziva dobit je nešto peto, a pojam zarada=plata je nešto šesto itd.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

controlesc
Ljubomir Medakovic
SysAdmin, Control Esc
Novi Sad, Srbija

Član broj: 236106
Poruke: 29
*.static.kdsinter.net.

Sajt: www.controlesc.com


+13 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.08.2011. u 10:58 - pre 154 meseci
Isti odgovor, naravno sa manje tehnickih detalja, sam dobio i ja u svojoj poreskoj upravi.... Pausalci NE placaju porez od 10% na dobit, jer su vec pausalno oporezovani.
 
Odgovor na temu

sinpetrovic
Sinisa Petrovic
Beograd

Član broj: 37549
Poruke: 223
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.08.2011. u 16:11 - pre 154 meseci
Pozdrav,

Iscitao sam dosta toga, ali imam neke nejasnoce, naime zeleo bih da otvorim SZR za graficki dizajn, pripremu za stampu, izradu letaka, vizit kartica itd..., pravljenje ponekog web sajta.

Nalazim se na birou razmisljam o konkurisanju za dobijanje bespovratnih sredstava za samozaposljavanje.

- Da li mogu biti pausalac s' obzirom da cu izradjivati npr. vizitkartice, nece biti cisto elektronska usluga?
- Kolika su mi davanja na mesecnom (PIO, RZZO, ...) nivou da bih bio na nuli + komunalne takse (iznosenje smeca, isticanje firme itd...)?
- Ako sam dobro shvatio da, kao pausalac mogu da slobodno raspolazem sa svim novcem na racunu koji ostane kada namirim drzavu, bez potrebe da pravdam potrosnju.

Radio bih iz svoje sobe u porodicnoj kuci, da li treba da drzim kapije od dvorista otkljucane u toku radnog vremena, ako je uopste potrebno da imam radno vreme, zbog eventualne dostupnosti klijentima i inspekciji?
ili mogu drzati kapije kao i sada zakljucane, zbog dva kucna ljubimca koji laju i slobodno se krecu po dvoristu. Planiram da: kada mi neko pozvoni, sklonim ih u box i pustim unutra.

Isto me zanima da li moram da placam posebno gradsko zemljiste kao SZR, struju, telefon ili to ostaje kao i do sada sto placam kao fizicko lice.

 
Odgovor na temu

Leyla77

Član broj: 103498
Poruke: 155
*.rogenerator.ro.



+18 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.08.2011. u 08:46 - pre 154 meseci
Da li znate koja mi sve dokumentacija treba za prijavu privremenog prekida rada od mesec dana za preduzetnika pausalca?
 
Odgovor na temu

trader6
beograd

Član broj: 148364
Poruke: 712
*.static.sbb.rs.



+22 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.08.2011. u 12:31 - pre 154 meseci
moze li preduzetnik da se pojavi kao osnivac DOO
Ko hoće nađe način, ko neće nađe razlog!
 
Odgovor na temu

ikeda
Freelancer
Novi Sad

Član broj: 265742
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.09.2011. u 18:06 - pre 153 meseci
Šta mislite da li je bolje otvoriti posredničku turističku agenciju kao preduzetnik ili d.o.o. ? I da li se mora otvoriti u mestu prebivališta vlasnika ili može bilo gde na teritoriji Srbije?
 
Odgovor na temu

Txe Djapeman
Just 1 Studio
Novi Sad

Član broj: 290332
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.djapeman.com


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd21.09.2011. u 13:31 - pre 153 meseci
Jedno zanimljivo pitanje na koje je verovatno vec odgovarano ali ne mogu da nadjem u ovoj velikoj temi...

Jednostavno:

Samozaposlio sam se pre 15 meseci i dobio od NSZ sredstva za samozaposljavanje... sto se tice njih moja obavezna godina je istekla tako da sam sa njima zavrsio.

E sad, postoje izgledi da dobijem jedan jako dobar posao i naravno, trebao bih da budem redovno prijavljen od strane te firme, pa me zanima sta ja u tom slucaju mogu i treba da radim...

Sebi sam redovno placao i jos uvek redovno placam sve doprinose pa me zanima kako to funckionise ako se zaposlim na drugom mestu. Ta firma u kojoj bih se zaposlio bi mi placala sve doprinose, pa ne znam sta se onda desava sa ovim sto sam ja sam sebi do sada uplacivao... koje su opcije?

Inace sam jedini zaposleni u svojoj "preduzetnickoj firmi"...

Hvala unapred! :)
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd21.09.2011. u 14:53 - pre 153 meseci
Opcije su sledeće:

1. Možeš nastaviti da radiš u svojoj preduzetničkoj firmi iz tzv. radnog odnosa. Firma u kojoj ćeš se zaposliti će te prijaviti i uplaćivati porez i doprinose na tvoju platu. Nastavićeš da plaćaš porez na prihod od samostalne delatnosti-10 % i doprinos PIO-22%, a nećeš više imati obavezu da plaćaš dopprinose za zdravstvo (12,3%) i doprinos za nezaposlenost (1,5%).
Kada budeš potpisao ugovor o radu i dobiješ kopiju prijave na osiguranje, treba da odneseš u poresku upravu da se to eviedntira.
Da, duplo se plaća porez i doprinos PIO.
Sa APR nemaš ništa.
Takođe, možeš da nastaviš da fakturišeš preko svoje preduzetničke firme. S tim da treba da obavestiš poslodavca da tvoja preduzetnička firma nastavlja da radi. Ukoliko tvoja firma pravi konkurenciju novom poslodavcu, poslodavac može tražiti da zatvoriš radnju, ukoliko želiš da radiš kod njih.

2. Možeš privremeno zatvoriti firmu (do godinu dana). Tada ne plaćaš ništa više za preduzetničku firmu dok je u statusu privremeno odjavljena delatnost. To se prijavljuje u APR i u poreskoj upravi.

3. Možeš trajno da zatvoriš preduzetničku firmu.

4. Možeš da se ne prijavljuješ u novoj firmi, da skopiš ugovor kao preduzetnička firma sa tom novom firmom o pružanju usluga. I da ti novi poslodac ceo trošak plate uplaćuje na račun preduzetničke firme.
Ovo pod uslovom da to odgovara poslodavcu i da su iznosi takvi da ostaneš/budeš paušalac.
Nepovoljnost za tebe je što u ovom slučaju nemaš sva prava koja bi imao kao zaposleni prema Zakonu o radu (recimo godišnji odmor, bolovanje, otpremninu) osim ako je tako ugovoreno ugovorom između firmi.

Na našem sajtu imaš Kalkulator za obračun plate koji ti može pomoći oko računice.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

Txe Djapeman
Just 1 Studio
Novi Sad

Član broj: 290332
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.djapeman.com


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd21.09.2011. u 17:40 - pre 153 meseci
Gospodine Lazareviću, hvala mnogo na brzom odgovoru!

Sada su mi mnogo jasnije opcije...

Jos samo jedno me zanima, posto moja "preduzetnicka firma" prodaje jedan proizvod, pa bi to svakako moralo da se nastavi... da li postoji opcija da firmu prepisem na majku koja je penzioner i kakvo je onda stanje i sled stvari?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 783709 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.