Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evolucija je providna laz

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 119845 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 18:09 - pre 166 meseci
Citat:
3way: Haha :)
Miroljub Petrovic, covek koji smatra da zene ne bi trebalo da uce fakultete :)


Nije poenta u Miroljubu.... ni u njegovom misljenju sta je dobro a sta lose.... Poenta je da ne verujem u evoluciju,vec u teoriju bozijeg stvaranja coveka....
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 18:26 - pre 166 meseci
Ovaj Jolio je smehotresan. Nadrealan je covek prosto.... Da ne poverujes.

@morpheusxxx :

Nauci znacenje reci "teorija" i pojma "naucni metod". Teorija je nesto dokazano, provereno sto daje tacna predvidjanja. Nije isto sto i hipoteza. I nema nikakve veze da li ti u to verujes ili ne - isto kao sto nema veze da li verujes u teoriju gravitacije.

Ne postoji "teorija bozijeg stvaranja coveka". Postoji prica, postoji nesto u sta ljudi veruju. Postoji cak i par likova koji krecu sa tom hipotezom i probaju da od toga naprave teoriju - ali im ne ide. Nema te teorije. Nema formulacije, nema predvidjanja, nema.... nema onoga sto cini teoriju.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 19:02 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: Nije poenta u Miroljubu.... ni u njegovom misljenju sta je dobro a sta lose.... Poenta je da ne verujem u evoluciju,vec u teoriju bozijeg stvaranja coveka....


Pa veruj, ko ti brani.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 21:36 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: Poenta je da ne verujem u evoluciju,vec u teoriju bozijeg stvaranja coveka....


Citat:
3way: Pa veruj, ko ti brani.


@morpheusxxx

Imaš i moju podršku jer dobro je da postoje različita mišljenja.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 23:16 - pre 166 meseci
Citat:
nkrgovic: Ovaj Jolio je smehotresan. Nadrealan je covek prosto.... Da ne poverujes.

@morpheusxxx :

Nauci znacenje reci "teorija" i pojma "naucni metod". Teorija je nesto dokazano, provereno sto daje tacna predvidjanja. Nije isto sto i hipoteza. I nema nikakve veze da li ti u to verujes ili ne - isto kao sto nema veze da li verujes u teoriju gravitacije.

Ne postoji "teorija bozijeg stvaranja coveka". Postoji prica, postoji nesto u sta ljudi veruju. Postoji cak i par likova koji krecu sa tom hipotezom i probaju da od toga naprave teoriju - ali im ne ide. Nema te teorije. Nema formulacije, nema predvidjanja, nema.... nema onoga sto cini teoriju.


Aj mi ti majstore objasni teoriju evolucije? Ta prica je shuplja kao shupalj zub... i pusti me tih gluposti kako ti znas znacenje neke reci a ostali su umobolni i neobrazovani... Koliko se bozije stvaranje moze osporiti,isto toliko se moze osporiti i Darvinova teorija ili "naucni metod" da imamo zajednickog pretka sa simpanzama i orangutanima... ili da smo bas od njih nastali :) Kazes par likova koji pokusavaju da naprave teoriju? Kreacionisti u USA su prilicno brojni i jaki... Suprostavljeni stavovi ne datiraju od juce,nit od tebe i mene... vec dugo vremena i od prilicno pametnijih glava

i na kraju ti mogu samo jedno reci,uzmi recnik..... rec teorija dolazi od starogrcke reci "theoria" koja znaci spekulacija ili razmatranje.. zato ne pokusavaj da unizis sagovornika,cak i ako pogresi... i drzi se cvrsto brace sa grana...
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 23:24 - pre 166 meseci
Citat:

Kreacionisti u USA su prilicno brojni i jaki...


Isto kao sto su bili i jaki pobornici ideje da je zemlja ravna ploca. Ali posto se ne radi o nekakvom glasanju vec o naucnoj teoriji jedne prirodne pojave, apsolutno je nebitno koliko je neko "jak". Kreacionisti su najobicnija politicka ispostava crkvenih organizacija i njihova "teorija" tj. agit-prop ima veze sa naukom koliko i sama biblija ili kuran, dakle - nikakve.

Poruka hriscanima i ostalim pripadnicima organizovanih religija koje imaju problem sa naukom - dajte ostavite se teorije evolucije, i nauke koja vam se "ne svidja" (citaj: u nju "ne verujete') - ne postoji ta nauka zbog vas, niti je uopste bitno da li se vi sa tim slazete ili ne, bas kao sto nije bilo bitno misljenje vasih ideoloskih predaka koji su smatrali da je zemlja ravna ploca... koga uopste briga? Zemlja nije ravna ploca, i organizmi evoluiraju - i to ce nastaviti da rade, sta god neki "verovali" ili ne.

Evolucija je fakat koji je moguce posmatrati, a teorija evolucije je naucna teorija koja taj fakat objasnjava primenom naucnog metoda. Sa teorijom evolucije ama bas niko nema problem osim religioznih fanatika i to jedne konkretne religije.

Koliko glup argument moze biti da neko u to "ne veruje"... otprilike isto kao da "ne verujete" u teoriju gravitacije. Probajte da skocite sa prozora - g ce biti tu negde oko 9.81 m/s^2 kako teorija gravitacije predvidja sta god vi mislili o toj teoriji.

Okanite se nauke, bas kao sto se nauka ne bavi necijom verom, ili religijom. To su 2 nespojiva sveta - koji nemaju veze jedan sa drugim.

Sto ste se uhvatili teorije evolucije? Nije ona jedina koja se krsi sa nekim vasim ubedjenjima - eno kvantne fizike, astronomije, astrofizike i gomile teorija i opazanja koja se krse sa nekakvim "idejama" iz nekakvih "svetih" knjiga, ... ali valjda u 21-vom veku ne mozete imati veci auditorijum napadajuci ideju da zemlja nije centar sveta...

Citat:

i na kraju ti mogu samo jedno reci,uzmi recnik..... rec teorija dolazi od starogrcke reci "theoria" koja znaci spekulacija ili razmatranje.. zato ne pokusavaj da unizis sagovornika,cak i ako pogresi... i drzi se cvrsto brace sa grana...


Naucna teorija nije isto sto i nekakva opsta "teorija" i nema nikakve veze sa "spekulisanjem" vec sa pravljenjem modela koji objasnjava merljive prirodne pojave. Postoje vrlo jasni uslovi koje naucna teorija mora da zadovolji.

Teorija evolucije to i te kako zadovoljava.

"Kreacionizam" se, naravno, ne bazira na naucnom metodu bas kao sto se nista sto dolazi od religije ne bazira na naucnom metodu vec na nekakvoj dogmi baziranoj na verovanjima primitivnih ljudi starim 2 hiljade godina i prema kojima treba iskriviti sve ostale argumente. Nema nikakve potrebe mesati religiju i nauku, jer one nisu kompatibilne i nemaju veze jedna sa drugom.

Zapravo tuzno je to sto se organizovana religija mesa u nesto sto je odavno prestao da bude njen teren. To mesanje samo moze da jos vise diskredituje religiju i u ocima onih ljudi u kojima ona jos nije diskreditovana.

Okanite se nauke. Verujte u sta god zelite - ali shvatite da se nauka ne bavi vasim (ili bilo cijim drugim) verovanjima.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 01.09.2010. u 00:45 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 23:42 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: Aj mi ti majstore objasni teoriju evolucije? Ta prica je shuplja kao shupalj zub...


Pa sad, ako ti treba neko da ti objasni teoriju evolucije, to onda znaci da nisi upoznat sa istom, pa samim tim i ne mozes da znas da li je i koliko suplja.
A ne da nije suplja, nego skroz obrnuto...

Citat:
morpheusxxx:
i pusti me tih gluposti kako ti znas znacenje neke reci a ostali su umobolni i neobrazovani...


To nije samo znacenje reci.
Obicni ljudi (i doslovce svi oni koji teraju po kreacionizmu) ne znaju sta to znaci i misle da je to nekakva ideja, pa eto...igraju se ljudi. U nauci je teorija sistem objasnjenja koji najvise odgovara cinjenicama. Znaci, nije nastala jer je nekom bilo dosadno, nego na osnovu hiljada i hiljada raznih dokaza i delica slagalice, kao u slucaju evolucije.

Citat:
morpheusxxx:
Koliko se bozije stvaranje moze osporiti,isto toliko se moze osporiti i Darvinova teorija ili "naucni metod"


Bozije stvaranje se mozda ne moze osporiti (bar ne jos), ako govorimo o Velikom prasku ili samom nastanku zivota ili tako necemu, ali....evolucija i ne proucava nastanak zivota. To je jos jedna zabluda.

Citat:
morpheusxxx:
Kreacionisti u USA su prilicno brojni i jaki...


Znaci ti slusas narodnjake i volis grand? Pa dobro, nije ni cudo posto su oni ovde u Srbiji vrlo brojni i jaki.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 23:45 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx:  i drzi se cvrsto brace sa grana...


Pa znaš kako, i na tvom porodičnom stablu su se verali majmuni svidjalo se to tebi ili ne.

A negiranje evolucije je dosta nezgodna stvar - zamisli da gledajući tvoju sliku tvoji daleki potomci kažu: "Ma nema šanse - mi ne verujemo da smo od ovakvog primata nastali, hahaha!" a moći će da kažu to pošto će se bitno razlikovati jer će postepenim prilagodjavanjem izgubiti i ono malo krzna koje mi još uvek imamo (npr. kosa, brada, obrve...), izgubiće slepo crevo (koje je već u procesu nestajanja), biće drugačijeg rasta, oblik lobanje biće drugačiji, itd.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz31.08.2010. u 23:53 - pre 166 meseci
Zanimljivo je da kako god se pojavi neki tzv. "kreacionista" a on trazi da mu se ukratko objasni ta "teorija evolucije" i svaki put da se ponove svi fakti i opovrgavanja gluposti koje prosipaju kreacionisti :)

Isto kao kada bi sad neko dosao i rekao "Mislim da je elektromagnetizam supalj ko kvaran zub"... "hajde objasnite vi meni sta je to elektromagnetizam"...

Normalan odgovor je: prihvati se knjige... Danas u doba Interneta bar nije tesko naci sve sto vas zanima. Nekada je trebalo ici u biblioteku - a danas covek moze iz svoje sobe da procita sta ga zanima. Google je vas prijatelj, ako ste vec propustili casove biologije.

Totalno je kriminalno da se u ovom vremenu potezu ovakve price. Zapravo dosta govori i o ljudima uopste.

Meni je fantasticno sto je teorija evolucije toliko posebna - cenim da bi tim crkvama bilo daleko pametnije da se okanu nekakvog sukobljavanja sa naukom, iz prostog razloga sto tu samo mogu da izgube.

Ima toliko religija koje se ne mesaju u nauku, drze se tih pitanja vere i svojih dogmi... Jedino Hriscanstvo (i donekle Islam) se guraju u nesto sto nije mesto za njih, valjda nostalgija za starim "dobrim" vremenima, kada se islo kod svestenika po misljenje o svemu u zivotu... nije se dzaba to vreme zvalo mracni srednji vek.

A sto se majmuna tice - mozes misliti, nekome se "ne svidja" kako izgledaju fosili ili fakat da sa simpanzom deli 98% DNK... hajde da menjamo nauku... koliko samozivo, oholo, egoisticno gledanje to moze biti... reklo bi se da krsi gomilu "bozjih zapovesti" u tom procesu - ali kada se brani dogma, "bozje" zapovesti nisu problem :)

Dobro je da se religiozna akcija redukovala na trolovanje po forumima... u mracnom srednjem veku je bilo gore ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:05 - pre 166 meseci
@morpheusxxx

Još nešto, raspitaj se koliko su, ne tako davno (u poredjenju sa celim evolutivnim putem), bili visoki vitezovi. To se lako može videti po oklopima (160 cm prosek čini mi se). A koja je danas prosečna visina muškaraca? Eto ti ovako na brzinu jedan dokaz evolucije.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:11 - pre 166 meseci
...samo cu vam reci da ja o evoluciji znam vise nego vi o kreacionizmu... Simpaticno je sto neki na pomen boga odmah uzimaju kamenje u ruke... samo cekam da ovde iskoci neko ko ce mi tvrditi da je gej okej,jer toga ima i kod majmuna(daleko od toga da sam homofob... svako nek radi sta zeli,dok ne povredjuje druge) Zemlja kao ploca i kreacionizam su neuporedivi,iz prostog razloga sto zivimo u doba dostupnosti informacija i te dve stvari se ne mogu stavljati u istu ravan....

Citat:
Onaj: Pa znaš kako, i na tvom porodičnom stablu su se verali majmuni svidjalo se to tebi ili ne.

A negiranje evolucije je dosta nezgodna stvar - zamisli da gledajući tvoju sliku tvoji daleki potomci kažu: "Ma nema šanse - mi ne verujemo da smo od ovakvog primata nastali, hahaha!" a moći će da kažu to pošto će se bitno razlikovati jer će postepenim prilagodjavanjem izgubiti i ono malo krzna koje mi još uvek imamo (npr. kosa, brada, obrve...), izgubiće slepo crevo (koje je već u procesu nestajanja), biće drugačijeg rasta, oblik lobanje biće drugačiji, itd.


pogresno su te ucili kad si bio mali i ti se slepo drzis toga i ne palis mozak.... i ne zanima te nista drugo...

Citat:
Ivan Dimkovic: Naucna teorija nije isto sto i nekakva opsta "teorija" i nema nikakve veze sa "spekulisanjem" vec sa pravljenjem modela koji objasnjava merljive prirodne pojave. Postoje vrlo jasni uslovi koje naucna teorija mora da zadovolji.

Teorija evolucije to i te kako zadovoljava.

"Kreacionizam" se, naravno, ne bazira na naucnom metodu bas kao sto se nista sto dolazi od religije ne bazira na naucnom metodu vec na nekakvoj dogmi baziranoj na verovanjima primitivnih ljudi starim 2 hiljade godina i prema kojima treba iskriviti sve ostale argumente. Nema nikakve potrebe mesati religiju i nauku, jer one nisu kompatibilne i nemaju veze jedna sa drugom.

Zapravo tuzno je to sto se organizovana religija mesa u nesto sto je odavno prestao da bude njen teren. To mesanje samo moze da jos vise diskredituje religiju i u ocima onih ljudi u kojima ona jos nije diskreditovana.

Okanite se nauke. Verujte u sta god zelite - ali shvatite da se nauka ne bavi vasim (ili bilo cijim drugim) verovanjima.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 01.09.2010. u 00:45 GMT+1]


Klimav je naucni metod evolucije.... samo sto ti Dimkovicu to neces da znas i nikada se nisi upustao u celu pricu o tome.... Kreacionizam nije organizovana religija,da ti odmah skrenem paznju na to.....

Nemoj se upustati u nesto sto bas nije tvoj teren,samo zbog toga sto negiras boga na sam njegov pomen.... i ne brani tudju gresku... mislim na rec "teorija"
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:14 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: ...samo cu vam reci da ja o evoluciji znam vise nego vi o kreacionizmu...


Cini mi se da vrlo slabo poznajes evoluciju zbog toga sto se pozivas na bozije stvaranje, a i zbog toga sto trazis da ti neko u 2 renice nesto dokaze...


Citat:
morpheusxxx:
Klimav je naucni metod evolucije...


Sta je klimavo?

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:14 - pre 166 meseci



A znas li koliko su u isto vreme bili visoki vikinzi? Prilicne su ljudeskare bili.... A po tvojoj racunici,za 1000 godina cemo biti po 2,5 metara,a pre 2000 godina smo bili visoki po metar.....

Nemoj pisati nesto cisto da bi pisao.... jer ce ti se smejati i evolucionisti...
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:15 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: pogresno su te ucili kad si bio mali


Tačno, potpuno pogrešno su me učili ali ja im nisam poverovao već sam shvatio da je evolucija istina.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:15 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx:A po tvojoj racunici,za 1000 godina cemo biti po 2,5 metara,a pre 2000 godina smo bili visoki po metar.....


Cudi me da ti je ovo smesno, a nije ti smesan recimo argument opadanja magnetnog polja...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:17 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: A po tvojoj racunici,za 1000 godina cemo biti po 2,5 metara,a pre 2000 godina smo bili visoki po metar.....


Ne, nisi shvatio - težićemo da budemo visoki onoliko koliko nam je potrebno s obzirom na naše potrebe.

Takodje, možda ćemo OPET biti potpuno pokriveni krznom ukoliko za tim bude potrebe (hladnija klima npr.).
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:17 - pre 166 meseci
Citat:
3way: Cudi me da ti je ovo smesno, a nije ti smesan recimo argument opadanja magnetnog polja...


brate izmenio si brze bolje post...... pa kako ne bi bilo smesno to sto si rekao? da smo za 400god porasli 20-30 cm,tj evoluirali... Shvatas li sta pricas?
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:19 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx: brate izmenio si brze bolje post...... pa kako ne bi bilo smesno to sto si rekao? da smo za 400god porasli 20-30 cm,tj evoluirali...


Brate, nisam ni pipnuo post, jer to nisam ja ni rekao.
Citaj sta kome odgovaras i obratu paznju na to kada budes citao o magnetnom polju.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:20 - pre 166 meseci
Izvini,mozda je moja greska u brzini.... A kakve veze ima magnetno polje sa evolucijom ili kreacionizmom?
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz01.09.2010. u 00:23 - pre 166 meseci
Citat:
morpheusxxx:A kakve veze ima magnetno polje sa evolucijom ili kreacionizmom?

Sad vidim da ne poznajes ni taj kreacionizam :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 119845 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.