Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evolucija je providna laz

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 120408 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 18:50 - pre 180 meseci
Citat:
milivoje tomanovic:Ti naravno verujes da ce nauka dati odgovor na ta pitanja, neko veruje u nesto drugo... Ali to je samo vera.

Ma da, upravo tako. Sve bez cvrstih dokaza je samo vera. A ovo sada je vera u nauku. Kako drugacije objasniti 2.veka stare tvrdnje o postanku-razvoju coveka, bez ikakvog cvrstog dokaza?
Eto, Ivan kaze nije vera, nego racionalna pretpostavka. Nije sija nego vrat. Al' hajde, neka bude tako.

Nego, zna li neko nesto o Virginia Steen-Mcintyre? Koliko sam procitao na njenom sajtu, dalja iskopavanja ce mozda biti dozvoljena tek od iduce godine.
 
Odgovor na temu

milivoje tomanovic

Član broj: 228470
Poruke: 7
93.87.220.*



Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 18:52 - pre 180 meseci
@Ivan
To nije vera o kojoj ja pricam. Rekao sam da je verovati u rezultat koji je nastao upotrebom jasne kogike, razuma i naucnog metoda jedna stvar.

Druga stvar je verovati da ce nauka dati odgovore na neka pitanja i teme kojima se uopste ne bavi, a gore sam ih napisao. Pouzdati se da ce nauka dati odgovor na ta pitanja je verovanje u nauku, kao sto je verovati da je boga resenje. Time zakljucujem misao da je covek sklon da veruje u nesto kada dosegne zone nepoznatog.

Ako pitate fizicare koji su naucnici, zasto su fizicke konstante bas tolike, zasto nisu neki drugi brojevi u pitanju, a mogli bi da budu, ako pitate zasto je atom napravljen od bas ovih cestica, kad bi mogao da bude svakakav; nema pravog odgovora, neki ce pomenuti boga.
To je mnogo lakse pitanje od od onog zasto ja postojim, koja je svrha naseg postojanja, smrt itd.

MOzes verovati da ce nauka dati odgovor na ta pitanja, ali to je cista vera i zasto se stideti toga.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 18:59 - pre 180 meseci
Citat:

Ako pitate fizicare koji su naucnici, zasto su fizicke konstante bas tolike, zasto nisu neki drugi brojevi u pitanju, a mogli bi da budu, ako pitate zasto je atom napravljen od bas ovih cestica, kad bi mogao da bude svakakav; nema pravog odgovora, neki ce pomenuti boga.
To je mnogo lakse pitanje od od onog zasto ja postojim, koja je svrha naseg postojanja, smrt itd.

MOzes verovati da ce nauka dati odgovor na ta pitanja, ali to je cista vera i zasto se stideti toga.


APSOLUTNO NETACNO

Tzv. "fizicke konstante" u odredjenim fizickim teorijama su tu JER DAJU MATEMATICKU FORMULU U KOJU SE UKLAPAJU EKSPERIMENTALNI REZULTATI. Nisu nastale zato sto je neko "verovao" u nesto, vec na osnovu cistog matematickog racuna.

Nema tu ni V od Vere - imas fizicku teoriju koju pokusavas da kreiras, imas eksperimentalne rezultate (iz opservatorije, akceleratora, kompjuterskog merenja, itd...) - ocigledno ti u teoriji nedostaju neke stvari, a te "konstante" ces upotrebiti kako bi mogao da potvrdis rezultate i kako bi teorija sluzila, dok se ne usavrsi / zameni boljom.

Inace fizicke teorije sa "konstantama" su nepotpne i cim teorija ima nekakve konstante (kao ona cuvena kosmicka konstanta koju je Ajnstajn izmislio) to znaci da je nepotpuna i da se mora raditi na eliminisanju te konstante sa preciznijom teorijom.

Ali ti ne biras te konstante uz pomoc "vere" niti se oslanjas na "veru" da te konstante imaju smisla - one su izabrate kako bi trenutno raspolozivi set eksperimentalnih podataka bio korektno modeliran... Medjutim i tada se zna da "konstante" nisu dobra stvar i da je vrlo izvesno da se moraju zameniti necim boljim.

Validna naucna teorija je samo ono sto potvrdjuje merljive fenomene i sto se moze testirati - i to je danas fizika do kvantnih fenomena. Sve ispod toga su hipoteze, bas kao i za singularitete - i u te hipoteze mozes imati ili nemati vere, ali one nisu teorija vec su samo pretpostavke na osnovu necega sto danas znas, ali ti takodje znas da ima necega sto nemas eksperimentalno / merljivo.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 19:07 - pre 180 meseci
Citat:
Inace fizicke teorije sa "konstantama" su nepotpne i cim teorija ima nekakve konstante (kao ona cuvena kosmicka konstanta koju je Ajnstajn izmislio) to znaci da je nepotpuna i da se mora raditi na eliminisanju te konstante sa preciznijom teorijom.


sem broja PI :). On ostaje
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 19:08 - pre 180 meseci
Pa i "broj PI" nije nekom pao na pamet, vec se zna sta broj PI predstavlja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
77.46.204.*



+22 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 19:14 - pre 180 meseci
Imam puno poverenje u nauku jer ona daje odgovore; uvek je davala i davace i dalje. To je sigurno kao shto znam da ce sutra Sunce da izadje na istoku. Kako vreme ide dalje, vernici ce imati sve manje pitanja na koje ce odgovor biti Bog. Mada, za neke je Zemlja i dalje ravna plocha...
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

milivoje tomanovic

Član broj: 228470
Poruke: 7
93.87.220.*



Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 19:24 - pre 180 meseci
Uopste se ne razumemo ti i ja.

Nisam ja rekao da su vrednosti konstanti nastali verovanjem u te vrednosti. Citam sam napisao i nije mi jasno odakle ti zakljucci iz tvog posta.
Ne znam kako da objasnim i uprostim, mozda da pisem engleskim ;).
Postoje fizicke kostante koje su takve kakve su, nisu posledica nesavrsenosti teorija, vec su cinjenica naseg univerzuma, elementarno naelektrisanje, permeabilnost vakuuma, brzina svetlosti...
Ja vrednosti konstanti ne dovodim u pitanje, verujem da su konstante takve, sto su dokazali brojni ponovljeni eksperimenti.
E, sad ako pitas nekog naucnika zato je elementarno naelektrisanje bas 1.6x10^-19 C, a ne 3x10^-19C ili zasto brzina svetlosti recimo nije 4x10^8 ? Ko je izabrao bas te brojeve? Koji je odgovor?
Odakle tvoja svest i samosvest, "dusha" i sta ce se desiti sa njom ?

Takva pitanja...

Ne dovodim u pitanje metode koje koristi nauka za istrazivanje, ponovo kazem postoje stvari pitanja kojima se nauka ne bavi ili se bar sad ne bavi.
Pa mozes verovati da je bog odlucio da brzina svetlosti bude bas 3x10^8 m/s, mozes verovati da ce nauka da otkrije zasto taj broj, oba gledista su ok, oba gledista su verovanje.

p.s. i nemojte mesati istoriju organizovanih religija i pojam boga
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
77.46.204.*



+22 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 19:38 - pre 180 meseci
A shto postavljati pitanje "zashto je bash ta brzina"? To je isto kao da pitash zashto je nebo plavo, a ne zeleno. Zashto je 2+2=4? Bog je tako rekao? A da to nisu smislili vilenjaci ili mozda Mocna Nirdala? Kad ti dokazesh da brzinu svetlosti nije odredila Mocna Nirdala, nastavicemo diskusiju.
I zashto mora da postoji dusha? Neko reche, zivot je jedno veliko chekanje da umresh. Posle toga te nema. Dusha, reinkarnacija, pa i raj i pakao su plod mashte.
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

milivoje tomanovic

Član broj: 228470
Poruke: 7
93.87.220.*



Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 19:52 - pre 180 meseci
Promasio si poentu.

A to poslednje sto si napisao je tvoje nenaucno verovanje.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 20:12 - pre 180 meseci
Citat:
zrachko: Imam puno poverenje u nauku jer ona daje odgovore; uvek je davala i davace i dalje

Ne daje nauka odgovore nego ljudi, naucnici...
Vera je cudo. Ovo je kao da si napisao verujem u Hriscanstvo, ili verujem u Budizam, itd.
Verujes u nesto imaginarno. Kako mozes da verujes u nauku? Valjda verujes naucnicima, a ne...
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
77.46.204.*



+22 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 20:25 - pre 180 meseci
U chega ja nenauchno verujem? Ti znash da Bog postoji zato shto je brzina svetlosti 3x10^8 m/s? Na stranu da je m/s jedninica koju je chovek izmislio i da bi se svetlost kretala svojom brzinom i bez nas.
U stvari, ti mislish da Bog postoji zato shto stvari imaju konstantne osobine. Da vlada totalni haos, Bog ne bi postojao? Ili bi Bog isto bio odgovoran za haos. Ko bi onda verovao u Boga u tom haosu? Zato nas je Bog stvorio, da bi verovali u njega?
Aj usmeri me, da ne lupam ovoliko. :)
@vili
Pa ne "verujem" bez dokaza. Tachnije, moje i tvoje verovanje se razlikuju, jer nauka daje dokaze za svaku svoju tvrdnju. Shto ti verujesh u Boga?
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 20:31 - pre 180 meseci
Citat:
milivoje tomanovic: E, sad ako pitas nekog naucnika zato je elementarno naelektrisanje bas 1.6x10^-19 C, a ne 3x10^-19C ili zasto brzina svetlosti recimo nije 4x10^8 ? Ko je izabrao bas te brojeve? Koji je odgovor?

O brate...

Gledaj, to da je brzina svetlosti 3*10^8 m/s je odlucio onaj baja koji je odredio koliko je to 1m i onaj baja koji je odredio koliko je 1s. Kada postavis te dve konstante (duzinu metra i trajanje sekunde) brzina svetlosti je posledica cistog merenja. Ako mislis da to nije tako - mozes i sam da je izmeris. To je ono o cemu ti Ivan prica - naucni metod.

A to koliko je 1m je stvar DOGOVORA. Znaci, dogovorili smo se, uzeli jednu sipku, povukli dve crte i rekli "E, ovo je 1m". Nema tu neke "magije", "vere" ili bilo cega drugog, jednostavno smo se mi na ovoj planeti dogovorili koliko je to 1m.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

milivoje tomanovic

Član broj: 228470
Poruke: 7
93.87.220.*



Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 21:27 - pre 180 meseci
Zracko nisam rekao da verujem u boga...
A za ostalo me mrzi dalje da crtam.
Poz.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 21:33 - pre 180 meseci
Citat:
zrachko:
@vili
Pa ne "verujem" bez dokaza. Tachnije, moje i tvoje verovanje se razlikuju, jer nauka daje dokaze za svaku svoju tvrdnju. Shto ti verujesh u Boga?

Ne, ne, da pojasnim...ti, i ne samo ti, se odnosis prema nauci kao prema nekoj religiji. Kada kazes, nauka ovo, nauka ono, nauka daje odgovore, i slicno, ti se obracas necemu nepostojecem, imaginarnom.
Ljudi su ti koji daju odgovore, postavljaju pitanja...ne "nauka".
Zato kazem da si vernik. Tvoja, i ne samo tvoja, religija je nauka. :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 21:33 - pre 180 meseci
Citat:

A za ostalo me mrzi dalje da crtam.


Sta te mrzi da nam crtas? Da pokusas da nam "objasnis" da je brzina svetlosti neka proizvoljna brzina i plod vere? Ili da je vrednost naelektrisanja plod neke zajebancije a ne naucnih eksperimenata?

Mislim da tebi, i tebi slicnima treba temeljna obnova elementarnog gradiva iz osnovne skole.

Pocni za pocetak od osnovnih jedinica SI sistema, i kako su one "nastale" - videces da nema puno vere u tome.

A onda kreni malo po izvedenim jedinicama, kako se izvode - videces da ni tu nema nikakve vere, vec ciste logike i matematike.

A onda, na kraju, predjes na malo napredne stvari koje su utvrdjene naucnim eksperimentima - recimo brzina svetlosti u vakuumu i sl...

Tada ces ukapirati da tu nema ama bas nicega proizvoljnog ili na bazi "vere" vec da je sve izvedeno iz osnovnih jedinica i uz pomoc naucnih eksperimenata koji su savrseno ponovljivi i nedvosmisleni.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
93.87.214.*



+22 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 22:27 - pre 180 meseci
Citat:
vilil1: Ne, ne, da pojasnim...ti, i ne samo ti, se odnosis prema nauci kao prema nekoj religiji. Kada kazes, nauka ovo, nauka ono, nauka daje odgovore, i slicno, ti se obracas necemu nepostojecem, imaginarnom.
Ljudi su ti koji daju odgovore, postavljaju pitanja...ne "nauka".
Zato kazem da si vernik. Tvoja, i ne samo tvoja, religija je nauka. :)

Definicija sa vikipedije:
Code:
Religija je društvena pojava koja podleže određenim zakonima nastajanja,
razvoja i nestajanja. Religiju možemo definisati i kao duhovnu povezanost jedne grupe ljudi sa nekim višim,
svetim bićem, odnosno Bogom. Bog (na sanskritskom “gospodar hleba”) je ljudska zamisao o nekoj natprirodnoj,
onostranoj sili. I sama reč religija vodi poreklo od latinske reči “religare” što znači ponovo svezati, prepovezati.
Dakle, religija je oblik društvene svesti u kome se prirodne i društvene sile prikazuju kao natprirodne,
nezavisne od čoveka, prirode i istorije. Svaka religija podrazumeva više ili manje jednostavno učenje
koje se odnosi na suštinu, svrhu i poreklo svega postojećeg. Takođe, svaka religija podrazumeva
određene oblike verskih zajednica, kao i određene obrede, ritualne radnje koje se obavljaju na
posvećenim mestima, odnosno u određenim institucijama (crkve, džamije, sinagoge, hramovi...).

Za religiju morash imati Boga, koji je to nauchni Bog(koji btw ima natprirodne/vanzemaljske moci)?
Nauka upravo suprotno govori - da prirodne i drushtvene sile nisu delo Boga.
Koje hramove nauka poseduje, kako se zovu zajednice i kako se zovu nashi rituali kada se "molimo" nauchnom Bogu?

Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 22:33 - pre 180 meseci
Citat:

Nauka upravo suprotno govori - da prirodne i drushtvene sile nisu delo Boga.


AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

NE NE NE NEEE

Nauka se UOPSTE >NE BAVI< time cije su sile "delo" - nauka se samo bavi formulisanjem teorija koje objasnjavaju delovanje tih sila na realan, fizicki svet.

Nauka uopste niti ukljucuje niti iskljucuje neko svemoguce bice koje je stvorilo svet - stavise nauka, sa instrumentima kojima raspolaze uopste ni u teoriji to ne moze da tvrdi, jer se jednostavno ni ne bavi time niti naucni metod moze da odgonetne to pitanje.

Mislim da dosta religioznih ljudi uopste ne kapira da im nauka nije neprijatelj - cak je i katolicka crkva to ukapirala pojavom kvantne fizike.. nasli su jako lepo mesto za sebe (ispod Plankove skale) i svima super...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
91.148.93.*



+4 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 22:37 - pre 180 meseci
Citat:

Nauka upravo suprotno govori - da prirodne i drushtvene sile nisu delo Boga.


Da....vernici bi voleli da je to tako....bolje reci fanatici, ima vernika koji sasvim razumeju i postuju nauku....
Tako lakse moze da se napadne nauka :)
 
Odgovor na temu

zrachko
Vojvodina

Član broj: 40789
Poruke: 100
93.87.214.*



+22 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 22:44 - pre 180 meseci
Nauci nije potreban Bog da bi objasnila prirodne i drushtvene pojave. To htedoh da kazem.
Glupost je neunishtiva. Budala je nezajebljiva.
Stupidity is permanent; ignorance can be fixed.

 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz05.08.2009. u 22:49 - pre 180 meseci
Ja ne znam kojim jezikom pisem, ali hajde da banalizujem.
Citat:
zrachko:Nauka upravo suprotno govori...

Kako to nauka govori? Kojim jezikom govori, da li mozda i pise? Ili zna i da cita?
Pa za tebe(vas) je nauka zivo bice...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 120408 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.