Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 19665 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sanibo

Član broj: 4717
Poruke: 751
93.86.192.*



+17 Profil

icon Re: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji16.08.2009. u 21:48 - pre 178 meseci
Citat:
enigma78: Da to sam rekao, a "te oznake" sam mislio na naša slova Š, Ć, Č, Ž da se zamijene oznakama (slovima) iz engleskom ili francuskog alfabeta. Upravo da bi se ukinule te kvačice koja naša slova imaju. Razumiješ sada? Recimo, da umjesto Š novi slovni simbol za to slovo bude SCH, ili neko drugo, nije sad bitno, samo da nema one kvačice iznad. Dakle, kažem da bi ta naša slova sa kvačicama zamijenio drugim slovima bez kvačica, po ugledu na engleski i/ili francuski alfabet.

@enigma78, ovde ti dajem za pravo, barem delimično, jer koliko se raspravljamo da li ćirilica ili ne, sad se setih još jednog problema. Ja ne bih reformisao našu azbuku ni abecedu...i svaka čast Microsoft-u što postoji windows na srpskom to je zaista lepo i pohvalno mada je on to dobro naplatio od naše vlade, elem hoću da kažem džaba mi windows na našem jeziku kad pravim backup podataka na CD ili DVD i režem s Nero-m i fajlovi koji imaju u nazivu Š, Ć, Č, Ž Đ i to čak i za latinično pismo, za ćirilicu ne znam al pretpostavljam da ni nju ne prepoznaje, za njih nero ti izbaci poruku da ne može da ih pročita i ajd zdravo....-znači nema backup-a za te fajlove..

[Ovu poruku je menjao sanibo dana 16.08.2009. u 23:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.208.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji20.08.2009. u 10:15 - pre 178 meseci
Da se nadovežem na poslednji post. Jedna je stvar kakvo je trenutno stanje a druga kakvo stanje bi mi želeli da imamo. Ako sad nije moguće raditi backup ćiriličnih podataka onda treba insistirati na takvim stvarima. Skoro sam tražio telefon koji podržava slanje SMS poruka na ćirilici i naišao na neke interesantne diskusije. Neko je kontaktirao ljude iz Nokie i oni kažu da nije problem implementirati pismo koje nije engleski alfabet (pošto već postoje telefoni za grčko. rusko tržište itd.) ali da to treba da zatraži mobilni operater. Ali mobilni operateri kod nas ne vide svrhu toga zato što ljudi ne koriste ćirilicu. Oni gledaju ekonomski interes. Kada bi mi cenili pismo i ako bi nam bilo lagodno da koristimo ćirilicu onda bi oni imali interes da prodaju telefone na ćirilici. Ovako mogu da prođu dobro i bez toga imaju dobru zaradu. Isto je sa operativnim sistemima i internetom. Ne postoji ukucavanje internet adresa sa slovima ć, č, š (mada ima naznaka da će ovo da se standardizuje ako već nije) ali treba opet insistirati na tome. Neće Bil Gejts da se brine za naše pismo, ako se mi ne brinemo da ga očuvamo, on gleda ekonomski interes. Njemu je mnogo lakše da se ne petlja sa različitim pismima, već samo da koristi engleski, ali ako mi zahtevamo tako i on ima interesa naravno da će uraditi.
Znači moje mišljenje je da je problem u nama i što mi nismo naviknuti (iz ko zna kojih razloga) da koristimo ćirilicu. Drugo, možemo mi da insistiramo sto godina na ćirilici ako to ne učine zvanični organi onda slaba vajda. Ako recimo Vlada Srbije ne donese neke zakonske akte i ne obaveže recimo mobilnog operatera da ima u ponudi i telefone na ćirilici (pored onih na latinici, pa svako nek bira), ili da obaveže Majkrosoft da im isporučuje operativne sisteme na ćirilici onda je džaba da se trudimo. Znači problem leži najpre u nama, pored nas u institucijama. Danas u Srbiji preovladava mišljenje da je dobro sve sto je iz evrope pa je tako i sa pismom. Kad vidim post korisnika @enigma78 prosto ne mogu da verujem. Da li je moguće da čovek želi da uništi ćirilicu i da piše engleskim. Svi da postanemo englezi, da ne postojimo kao Srbi. To postepeno vodi ka tome. Odreknimo se pisma pa ćemo posle da vidimo, šta ćemo još..

 
Odgovor na temu

enigma78
Boro GROZDANIĆ

Član broj: 151387
Poruke: 325
94.250.113.*

Sajt: https://workbench.grabcad..


+23 Profil

icon Re: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji20.08.2009. u 15:39 - pre 178 meseci
Mnoge stvari iz evrope su dobre ne zato što su iz EVROPE već zbog toga što su se u praksi pokazale kao dobre. I zašto izmišljati toplu vodu?! Bitno je da postoji mogućnost izbora, pa neka svako odluči kako mu je bolje i neka radi tako. Važno je da niko nikoga ni na šta ne prisiljava!
1. - Ovdje sam da naučim dobar KUNG-FU!!!
2. - Vi vidite stvari i pitate ZAŠTO? Ja sanjam o stvarima kojih prije nije bilo i pitam ZAŠTO NE?
3. - Centralno mjesto nije u sredini... već na vrhu!!!
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.209.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji20.08.2009. u 16:36 - pre 178 meseci
Naravno da su mnoge stvari dobre u evropi tj. standardi proizvodnje, ekonomija, itd. Ne kazem da je sve sto je iz evrope lose. Samo kazem da postoje i stvari koje se rade u evropi a nisu dobre. Ne treba da se ugledamo 100% na zapad. Treba da prihvatimo stvari koje su dobre, da ne bi izmišljali toplu vodu kao što ti reče, jer su ipak neke stvari dokazano dobre. Ali isto tako postoje stvari kod kojih ne bi trebalo da ima kompromisa. Ipak se treba malo i zrtvovati..Ja sam programer, pa znam da ne postoji način da se programira u ćirilici. Ako hoćeš da programiraš u ćirilici, napravi kompajler, razvojno okruženje itd. pa programiraj na ćirilici. Ja recimo radim neki UML projekat trenutno u Enterprise Architect-u ne postoji mogućnost da se piše ni latinicom ni ćirilicom. Kasnije se iz tih opisa objekta može izvući dobra dokumentacija sa dodatnom nadogradnjom. Kad se sve to završi moguće je uzeti neki preslvljavač teksta i napraviti dokumentaciju na ćirilici. Ili moramo editovati ručno svoj dokument. Kad pogledate to i nije posebno veliki posao. Pogotovo ako se radi timski. Mene ne mrzi pa ću izdvojiti 4-5 dana i ispraviću dokumentaciju tako da bude na ćirilici.
Usput @enigma78, oprosti ako sam te uvredio, nije mi to bila namera već sam hteo da ukažem na po meni očigledno pogrešna razmišljanja..

Citat:
enigma78:Bitno je da postoji mogućnost izbora, pa neka svako odluči kako mu je bolje i neka radi tako. Važno je da niko nikoga ni na šta ne prisiljava!

Ne znam da li si u pravu. Evo pogledaj ovaj naš po sadržaju odlični forum. Gojko je imao ideju da napravi sajt koji bi obuhvatao IT ljude sa prostora bivše jugoslavije. Pošto je tako on nije hteo da stavi pismo ćirilicu već latinicu da bi svi mogli da razumeju tj. da svi ostali koji nisu srbi ne bi bili ugroženi. Ali sada se ispostavlja da smo mi srbi ugroženi jer ne možemo da pišemo našim pismom na ovom forumu. A potpuno sam siguran da većina ljudi sa prostora bivše jugoslavije zna ćirilicu, ili bi je lako prihvatili. Ovako ipak nije ostvarena ravnopravnost. Siguran sam da je najviše korisnika na forumu iz Srbije. Tu informaciju može da nam da neko od administratora. I gde je tu mogućnost izbora?
 
Odgovor na temu

pepsiredstar
Petar Milić
Zvečan

Član broj: 190187
Poruke: 140
79.101.235.*



Profil

icon Re: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji20.08.2009. u 19:40 - pre 178 meseci
Slažem se sa biške86 koji ji rekao da problem kod korišćenja ćirilice leži u nama samima.

Neznam sada tačno nemogu da se setim, u jednom broju Večernjih Novosti od pre možda 4 - 5 meseci nisam siguran, napisan je jedan članak temu registrovanja tj. prijavljivanja kulturnih dobara naše zemlje kod međunarodne organizacije Unesko. Tamo je faktički pisalo da sve što mi tamo prijavimo tj. podnesemo dokumentaciju na latinici, sve se to kasnije pripisuje kao hrvatska kulturna baština! Jer je u stvari latinica hrvatska. Da li ovo možda treba da nam bude jedna od opomena da sami sebe gušimo?

Smatram da svi možemo dati mali doprinos očuvanju ćirilice, a slažem se da kada pišemo tehničku dokumentaciju za poslovne partnere van naše zemlje koristimo engleski jezik, ali isto tako bi trebalo da se dokumentacija unutar naše zemlje piše ćirilicom. Možda bi ovde i država trebalo da da svoj doprinos tako što bi ovo zakonski regulisala.

Nemam nameru da ovim postom nikoga ko je učestvovao u diskusiji vređam.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
91.150.105.*



+3 Profil

icon Re: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji20.08.2009. u 21:03 - pre 178 meseci
 
Citat:
Slažem se sa biške86 koji ji rekao da problem kod korišćenja ćirilice leži u nama samima.

ne znam sada tačno nemogu da se setim, u jednom broju Večernjih Novosti od pre možda 4 - 5 meseci nisam siguran, napisan je jedan članak temu registrovanja tj. prijavljivanja kulturnih dobara naše zemlje kod međunarodne organizacije Unesko. Tamo je faktički pisalo da sve što mi tamo prijavimo tj. podnesemo dokumentaciju na latinici, sve se to kasnije pripisuje kao hrvatska kulturna baština! Jer je u stvari latinica hrvatska. Da li ovo možda treba da nam bude jedna od opomena da sami sebe gušimo?

Smatram da svi možemo dati mali doprinos očuvanju ćirilice, a slažem se da kada pišemo tehničku dokumentaciju za poslovne partnere van naše zemlje koristimo engleski jezik, ali isto tako bi trebalo da se dokumentacija unutar naše zemlje piše ćirilicom. Možda bi ovde i država trebalo da da svoj doprinos tako što bi ovo zakonski regulisala.

Nemam nameru da ovim postom nikoga ko je učestvovao u diskusiji vređam.

Još jednom da podsetim da Ustav ove države u svom članu 10 kaže da je u Srbiji službeni jezik srpski a pismo ćirilica.
Mislim da je tehnička dokumentacija takođe vid službenog dokumenta i zato ne vidim razlog da se ćirilica ne upotrebljava i u ovom vidu komunikacije.Što rekoše moji prethodnici sve je na nama...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Ćirilica u tehničkoj dokumentaciji

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 19665 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.