Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?

[es] :: Sertifikati :: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 59516 | Odgovora: 86 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 14:08 - pre 183 meseci
Citat:
Untouchabble: Kazem, jasno mi je da su telekomunikacije siroka oblast. Razlog zasto sam postovao u temi "sertifikati", a ne u "vodic za posao" je taj sto hocu da nadogradim svoje znanje. Zato sam i "zapeo" za cisco, mreze me ne privlace toliko, ali nemam ideju sta bih osim toga mogao da zavrsim. Mozda nesto da iskombinujem sa programiranjem, ili nesto trece...


Ne znam koliko kosta CIsko ali mislim da je jako skupo, zasto ne bi investirao taj kes da uradis doktorat.
Dodji u austriju priznat ce ti diplomu telekomunikacija kao master i odmah upisivas doktorat.
I uzmi temu koja te zanima i razvijaj se u toj oblasti...

Eh sada hoces li da od kuce radis ili da stanujes ovde to je tvoje da odlucis ali imas obadvije mogucnosti na raspolaganju.
Takodje imas da biras hoces li na njemacki jezik ili engleski jezik da pises rad.
Tako da mozes jednom udarcem da savladas jedan jezik super i da budes doktor telekomunikacija.
A doktorat u austriji se ne placa nego samo imas skolarinu koja iznosi 380 eura po semestru. Jedna godina ima 2 semestra to je oko 760 eura.
A na faxu racunaju da odprilike ti treba 2 godine da uradis doktorat. Ako budes i 3 godine radio nije frka... a ako zavrsis ranije idealno...
A sa Austriskim doktoratom su ti svugdje vrata otvorena u svijetu... i automacki mozes da dobivas radne papire i mozes da radis ovde. A i ponuda da budes na faxu jer imaju milione projekata u kojima istarzuju nesto a i kes je tu...
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 14:15 - pre 183 meseci
@Untouchabble
Ako te bas interesuju telekomunikacije i telco oprema i tehnologije, pocni od wiki, tamo nauci osnovne pojmove, optika, mono/multi-modna vlakna, modulacije, digitalizaciju, kodove, standarde, protokole itd. Definisi oblast koju zelis: mob telefonija, kablovska tv, obicna tv, transportne i telefonske mreze...itd.. A ako ti treba neki savet ili zelis da postavis pitanje, pitaj Administratora ovog foruma: markom-a, on ti se bavi mrezama, ali u mobilnoj telefoniji, ima CCIE sert. i koliko znam radi u Vodafonu, zaista ne mogu da zamislim kompetentniju osobu. Posalji mu PP, pa pitaj, siguran sam da ce ti dati korisne savete.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 14:34 - pre 183 meseci
@osmania,zanimljivo,a odakle ti da priznaju tek tako diplomu?to vazi samo za sf ili i za neke druge? [btw taj sf to je visa/visoka ili fakultet?,tj koliko godina studija je za telekomunikacije]

a u tih 380e je uracunat i smestaj,ili samo skolarina?
nije valjda cisco nekoliko hiljada eura?!?!
 
Odgovor na temu

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
91.150.114.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 15:06 - pre 183 meseci
@Horvat
Cisco osnovni kurs (CCNA) kosta oko 1500 evra, a polaganje je oko 200 (imas na sajtu CETa, a 100% je receno i vise puta ovde na forumu). Taj SF je Saobracajni fakultet, prema tome fakultet, a ne visa skola i traje 5 godina (vec sam naveo u jednom postu).

@momsab
Ja imam prosek oko 8, sto verovatno nije dovoljno da "bodem oci" ljudima iz HR u tim firmama. Iskustva koja prenosim su vezana za moje kolege, znam i ja par njih koji rade u pomenutim firmama, ali su do posla dosli jer su izuzetni studenti (sto ja ocigledno nisam) ili preko veze.

@osmania
Doktorat u Austriji zvuci veoma primamljivo, ali ja nazalost sebi ne mogu da priustim luksuz zivota u Becu (Gracu, gde god..) 2 godine, bez obzira sto je sam doktorat relativno jeftin. Ustvari, prosle godine sam dobio Erasmus stipendiju za master program u Engleskoj i Spaniji, ali sam u maltene poslednjem trenutku ipak odlucio da ostanem ovde i dovrsim studiranje (vreme ce pokazati da li sam i koliko pogresio).

@Majstor_Pućko
Ja sam sa tim pojmovima i tehnologijom veoma dobro upoznat, pa ucio sam o tome 5 godina! Najvise me zanima optika, planiram i da diplomiram na temi iz te oblasti, a uskoro cu imati i strucnu praksu u jednoj drzavnoj firmi koja se time bavi, ali male su sanse da tamo zaista i ostanem.

Potrebna mi je, da kazem "kvalifikacija vise" - u tom smislu, ako je cisco pogresna stvar, preporucite mi nesto sto valja. Naravno, idealno bi bilo da je to neki kurs (bas tipa CCNA/P) koji mogu da savladam uz istovremeni rad, jer se od neceg u medjuvremenu mora ziveti.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 15:40 - pre 183 meseci
da znam da je fakulteta [saobracajni],samo nisam znao,nesto sam "pomutio u glavi",pa nisam znao da li je 5 ili 4 ili 3 godine :)

samo mi nikako nije jasno kakve veze ima saobracajni fax,kad to svakako ima i na etf-u,al dobro,sta ja znam :)

ali opet ,1500+200e nije mala cifra,za tu lovu bi mogao neki manji posao da zapocnes,pa makar i u pocetku kao preprodavac,ili vas par da se udruzi pa nesto i da pravite
no nek ti se jave ljudi s cisco-om
 
Odgovor na temu

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
91.150.114.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 16:16 - pre 183 meseci
Na fakultetu je ranije postojao PTT smer, koji je pre desetak godina podeljen na postanski i telekomunikacije. Kada sam upisivao, mislio sam da je laksi od ETFa, a pruza istu perspektivu - promasio sam u oba slucaja
 
Odgovor na temu

neohipik
student
tamo gdje vječno sunce s

Član broj: 170785
Poruke: 52
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 17:33 - pre 183 meseci
teško je na ovo odgovoriti, ti sam najbolje znas sto zelis raditi u zivotu...
ja osobno ne bih mogao raditi cijeli zivot neki posao, da je ne znam kolika plaća, a da mi se ne sviđa...
i ja studiram ( doduše, na računarstvu), i već vidim da mi se mreže (kao IT grana), poprilično dopadaju i da me to zanima...

@osmania
austrija, kažeš...ja studiram računarstvo, po bolonjskom (3+2), pa me zanima bili se dalo upisati u austriji te dodatne 2 godine i kakvi su
uvjeti...
...nije u megahercima sve...
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 20:05 - pre 183 meseci
Eh vako ima dosta pitanja pa sada svima da odgovorim:

Citat:
Horvat: @osmania,zanimljivo,a odakle ti da priznaju tek tako diplomu?to vazi samo za sf ili i za neke druge? [btw taj sf to je visa/visoka ili fakultet?,tj koliko godina studija je za telekomunikacije]

a u tih 380e je uracunat i smestaj,ili samo skolarina?
nije valjda cisco nekoliko hiljada eura?!?!


Koliko znam cisto je jako skup vecinom se traze firme da finansiraju. Telekomunikacije je 2 godine= 4 semestra stim da prvo moras iamti zavrsenu bolonju da bi upisao telekomunikacije (master)

Moj kolega je zavrsio Elektrotehniku u Sarajevu energetiku i priznali su mu ovde diplomu kao da je master zavrsio i dali mu da upise doktorat. To sigurno znam jer sam sa njim po studentskoj ganjao to sve. Eh neko pitao za bolonju, to je cak jos lakse jer to je europski sistem tako dodjes sa diplomom mozes odmah master da upises. Samo master ovde na infromatici (racunarstvu) je 4 semestra. jedino ima Ekonomska informatika (Wirtschaftinformatik) ona je na masteru samo 2 semestra. tako da u biti sa 6 bolonja + 2 master semestra si dipl ing.

Eh jos nesto sto su uveli nedavno ako zavrsis bolonju nprj informatku mozes upisati master sta hoces. Nprj ja zavrsavam Informatiku (tehnicku) bolonju upisao sam master na Elektrotehnici Energetiku. To mozes sada da radis kako hoces mozes cak da radis i pravo mozes sta hoces i kako hoces. Tako da ako skontas informatika nije za mene sredim prve tri godine bolonje i ode na nesto deseto.

Sto se tice vise skole kao sto je kod nas dole. Ovde bi se mogla priznati kao bolonja samo morala bi se razlika predmeta da vidi. Jer mislim da je nasa visa skola 2 godine dok je bolonja 3 godine. Ali ima tu isto cvaka, posto nasi predmeti dole nose nenormalno veliki broj casova. Nprj matematika 1 nosi 6 sati sa vjezbama. A ovde priznas tu matematiku za mathe 1 mathe 2 mathe 3. Jer po bolonji predmeti (izuzev gdje se ne radi neki rad kao istrazivacki) najvise imaju po 2 sata (bolonja pravilo).
Tako da bi nasa visa skola bila kao bolonja ovde po broju sati.
NPR moj kolega Uvod u Matematiku iz Sarajeva priznao ovde za sve 3 matematike, dok je matematiku 2 gdje je radio diferencijalne jednacine gdje je radio tejlorove i fourijeve nizove i redove priznao kao signale i sisteme. Znaci moze sve i svasta samo da ima bilo kakve povezanosti.
O ovome sve sto govorim je fakultet orijentisano (kako se ispiti guraju litar benzina za litar krvi bruka ziva sta se sve radi ali sta ces najbolje je to sto jos niko ne provijerava)

Eh sada postoji i FH (fachhoch schule) to je austrijska visa skola, to je bukvalno nesto kao nasa visa skola(jedan naprema jedan samo sa punooo prakse), ali jako puno uticajna i cjenjena ovde. Tako da moglo bi se i to da upise i to isto prolazi mada vecinom svi studenti idu na fax.#

Ne znam ljudi koliko vama treba za fax novaca ako ste u Sarajevu Beogradu Novom Sadu Zagrebu. Ovde jednom studentu mjesecno treba 450 do 500 eura (bez pre..ravanja znaci ono normalaa za sve bez nekog velikog luksuza = piti pivo u kaficu je 3 pa navise eura dok u prodavnici 33 centa 0,5 litar).

Eh sad sta jos zelim da kazem u vezi doktorata ovde. Kao sto sam rekao imas dvije mogucnosti. Moj kolega iz Velike Kladuse nasao preko neta sta ga zanima koja tema, preko Interneta upisao doktorat dobio potvrdu da je upisan otisao u Sarajevo u Ambasadu dobio vizu na 12 mjeseci dosao ovde otisao kod profesora (ali sve je prvo dogovorio sa profom preko emaila = da ne dolazi djaba). I dosao profa mu dao email adresu dao mu temu i to je to. Ovaj je upisan na fax ali zivi i radi u velikoj kladusi. Pise doktorat na Engleskom jeziku i citava komunikacija njega i profe je preko email mozda nekada neka konferencija ali nije bitno. (Imas vizu dodjes sa profom cisto da popijes kafu u Vienna Beograd - Bec 40 eura povratna karta, sarajevo malo skuplje 60 Eura, dok zagreb isto oko 50 eura. Mislim da se toliko moze investirati.
I tako da sve ide preko email.
Ovde profesori su jako solidarni jako hoce da pomognu i oni jedva cekaju da im se neko javi oni ce vam sve ponuditi izaci u susret u svakom pogledu.
Eh to je to ako hoces od kuce da radis.

A sada ponuda ako hoces da radis i da zivis u Becu. Na faxu ima jako puno projekata kao sto sam rekao, i onda gledas neki doktorat da radis gdje je trenutno nesto istrazuje. Moja kolegica radi trenutno neki senzor za Infinion koji ce da mjeri pul temperaturu tijela i da pokaziva polozaj tjela sve dok spava covjek. Ima njih nekoliko u timu zadajes se ucis trazis ganjas kad zavrsis projekat (sa citavim timom) automacki dobivas Doktorat bez icega da si napisao. Jer ta sva tvoja dokumentacija koju konstantno pisete je doktorat. To je znaci ono dokazivas se radis oko 1200 eura dobivas mjesecno ako radis 6 do 8 sati dnevno. (dodjes kad hoces odes kad hoces = ipak mora biti gotov nekada projekat). Druga mogucnost uzimanja kesa jeste da radis (u ovom slucaju takodje diplomski moze) a i doktorat jeste da uradis neki projekat za neku firmu uzimas kes a prikazes taj diplomski (doktorat). Opet cu da kazem (moj kolega) za bank austriju trebao neko da uradi projekat o snadbijevanju elektricnom energijom u slucaju da nestane struje ali da se kombinuju sve najnovije inovacije. Kad sam to cuo reko to postoji, kaze kolega to postoji ali nece oni to nego hoce High End tech znaci nesto sto postoji ali jos nije napravljeno. U biti ti tu od high end dijelova pravis generator struje. (da ne duljim) on dogovori projekat od banke, i ode na fax i nadje profu koji se bavi necim kao u tom smijeru struje ili kako vec generatori. I on predlozio profi kao imam ja tu ideju to mi se svidja kaze profa moze. Tako da je ovaj lik digao kes od banke i dobio diplomski rad.
Ima i takvih mogucnosti a ima i mogucnost da radis nesto deseto i pises doktorat. Samo se finansiras i to je to...

Samo jos nesto. Sto se tice upisa na fax u Austriji, morate donijeti potvrdu da ste upisani na fax (ako ste jos student). Ako si zavrsio bolonju hoces master, moras donijeti diplomu da si zavrsio bolonju(ili master) i potvrdu da mozes da upises master/postdiplomski/doktorat.
Nprj da bi upisao doktorat u Sarajevu 8000 eura kosta, da ne bi platio ti 8 000 eura trazis potvrdu da imas pravo da upises (tako izbjegnes placanja) a austrijanci to priznaju.

Izvinjavam se za vako opsirno pisanje ali zelim da znate sta i kako sve u detalje. Nadam se da ce nekome pomoci.
Nadam se da nisam promasio temu :)



 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 21:12 - pre 183 meseci
^^glasam da se ovo izdvoji u posebnu temu,hvala puuuunooo na ovome!!

e jos kad bi mogao i master tako od kuce :)

i da,nisi napomenuo koje je to sveuciliste,ili to vazi za sve fakultete sirom austrije?
 
Odgovor na temu

neohipik
student
tamo gdje vječno sunce s

Član broj: 170785
Poruke: 52
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?16.02.2009. u 21:44 - pre 183 meseci
stari, evo i ja da ti puuuno zahvalim na odgovoru...
samo cu te jos nesto kratko pitati:
1.mozes li mi dati neki link na popis racunarskih fakulteta u beču...
2.kako ide sa jezikom, ima li predavanja na engleskom ili su sva na njemačkom...

pozdrav i još jednom hvala
...nije u megahercima sve...
 
Odgovor na temu

bratovuk
Belgrade

Član broj: 134201
Poruke: 95
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 00:49 - pre 183 meseci
2)
osmania says:

Citat:
Takodje imas da biras hoces li na njemacki jezik ili engleski jezik da pises rad.
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 05:07 - pre 183 meseci
Ovo je sve sto se tice fakulteta sirom austrije i vezano za Tehnicke Nauke . Svugdje je isti princip prijave itd....

ovo je plan tehnickog faxa u austriji(sve):

http://tuwis.tuwien.ac.at/zope...FeKw4g/tpp/lv/lv/sp/index_html

a ovo je ponuda za racunarstvo:

Informatik
033 531 Data Engineering & Statistics / Bac.
033 532 Medieninformatik / Bac.
033 533 Medizinische Informatik / Bac.
033 534 Software & Information Engineering / Bac.
033 535 Technische Informatik / Bac.
066 931 Computational Intelligence / Mas.
066 932 Computergraphik/Digitale Bildverarbeitg. / Mas.
066 933 Information & Knowledge Management / Mas.
066 935 Medieninformatik / Mas.
066 936 Medizinische Informatik / Mas.
066 937 Software Engineering/Internet Computing / Mas.
066 938 Technische Informatik / Mas.
066 939 Wirtschaftsingenieurwesen Informatik / Mas.
881 Informatik (Stzw) / DI. *
784 939 Dr.rer.soc.oec in Wirtschaftsingenieurwesen Informatik (pdf)
786 881 Doktoratsstudium der technischen Wissenschaften (pdf)
791 881 Doktoratsstudium der Naturwissenschaften (pdf)

Informatikmanagement
033 522 Informatikmanagement / Bac.
066 922 Informatikmanagement / Mas.
784 922 Dr.rer.soc.oec in Informatikmanagement (pdf)

066 453 Biomedical Engineering / Mas.

Bakk = bolonja
Mas = masters

To je sta oni nude eh sada imas gore na linku sta te zanima predmeti itd..

A direktno za telekomunikacije:

Elektrotechnik
033 235 Elektrotechnik / Bac. ( ovo je osnova elektrotehnika ta bolonja to sredis i ides sta hoces ispod ovo ako si elektro)
066 435 Energietechnik / Mas.
066 436 Automatisierungstechnik / Mas.
066 437 Telekommunikation / Mas.
066 438 Computertechnik / Mas.
066 439 Mikroelektronik / Mas.

Iz predhodnog posta se vidi zavrsis bakk na informatici uzmes mas na elektrotehnici.

Sto se tice jezika. Pisanje diplomskog i doktorata mozes da biras eng ili njemacki . A studiranje je na njemackom jeziku (za 6 mjeseci svi studenti nauce toliko da se predavanja mogu pratiti).

ovo je sve bilo sa tu wien, otidjite na TU graz pa tamo vidite sta ima...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 10:01 - pre 183 meseci
sad jedno glupo pitanje,kontam da ne moze ,al ne skodi da pitam
da li se moze zavrsiti tu neka it oblast [visa ,tj visoka skola,odnosno bac. diploma],konkretno elektronika [recimo da je to it oblast :P] ,a posle master nastaviti nesto sto uopste nije it?mislim kontam da medicina nikako ne moze,ali neke druge stvari? [ne mislim na menadzment i to]
 
Odgovor na temu

rambo2004
Programer, Beograd

Član broj: 94377
Poruke: 57
93.86.151.*



+1 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 10:22 - pre 183 meseci
Evo da ti i ja prenesem svoja iskustva.

98' sam se upisao na Visu Elektrotehnicku u BG, na smer Racunarska tehnika. Pre toga sam u zivotu video racunar 2 puta i jednom ga dodirnuo.
Kada sam prvi put usao u laboratoriju na vezbe nisam znao da ga ukljucim.
negde pod kraj 99-te sam poceo da razmisljam da batalim skolu i da idem u vojsku, iako sam dao uslov i upisao drugu godinu. Onda sam uzeo da spremam Osnove Racunarske Tehnike. Onako rutinski, nisam znao sta je to jer je bombardovanje prekinulo predavanja.
Tada sam se susreo sa algoritmima i ukapirao da je i meni Bog dao jedan talenat. Rodila se ljubav na prvi pogled, saznao sam sta cu raditi do kraja zivota.
Onda su krenuli Paskal, C, Java, C++, Asembler. Dok sam zavrsio skolu 2003.(nisam bio neki razbijac od studenta i okinuo sam jednu godinu) znao sam bar 3 ozbiljna jezika i odlicno razumeo Objektno Programiranje.
Posao sam nasao brzo, poceo sam da radim C++ sa bazama podataka, u pocetku za sitnu kintu ali plata je brzo rasla. Nakon godinu dana, otisao sam u regularnu vojsku. U vojsci sam naucio .NET(u slobodno vreme. Svaki muskarac bi trebao da ode i dozivi vojsku, nije to izgubljeno vreme, ima u zivotu dovoljno vremena za sve, narocito sada kada traje samo 6 meseci). Nakon vojske nasao sam posao u firmi koja radi softver za berze. Tu sam radio dve ipo godine i stekao veliko iskustvo u svemu i svacemu. Onda sam pre nekih 14 meseci presao u jednu firmu koja je radila outsourcing. Tu je bilo med i mleko dok je nisu zatvorili pocetkom ovog meseca, zbog toga sto su klijenti povukli porudzbine usled ove krize. Sada opet trazim posao.

Jedini savet koji mogu da ti dam, je onaj koji si cuo od mnogih drugih pre mene. Pocni odmah da radis nesto u struci. Vremenom ces i ti nauciti da plivas u ovoj reci.

Ne ocekuj mnogo kreativne poslove ni u programiranju, ako se za njega odlucis. Sanse su ti 99% da ces se smarati sa formama i bazama podataka. Ja sam bio srecnik koji je radio softver za berzu i bio sam postedjen formi i baza tih dve ipo godine. Ali posle se sve vratilo na staro. Ako vec imas neke kreativne ideje, uvek mozes to da radis za svoju dusu, u slobodno vreme.

Za malo da zaboravim. Kreativnost mozes da ispoljis i tako sto ces se truditi da ti svako deo softvera bude elegantno i funkcionalno uradjen. Bez obzira koliko neznatan bio. Ali to vec prelazi u umetnost ...

Sve najbolje
 
Odgovor na temu

asterisk

Član broj: 162079
Poruke: 30
93.86.80.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 11:39 - pre 183 meseci
Ja sam zavrsio telekomunikacije, nisam ni trazio neki "posao za dipl. ing.-a Telekomunikacija" odmah sam krenuo u programiranje. Ne kontam sta ti tu moze biti problem. I za sta si ti to pa obucen da radis kad izadjes sa faxa osim za ucenje. Ako si ti zavrsio telekomuinikacije ti mozes da biras koji oces posao, imas znanja i potencijala za bilo koji zanat. A koji god posao da izaberes pre ili kasnije ti se sve svodi na zanat.
Da budem jasan i kratak, ti mozes da radis sta god hoces, pitanje je samo sta ti zelis i koliko si spreman da se potrudis da to i postignes. I nemoj puno da maris o stereotipima koje imaju drugi da ti sa zadovoljstvom prenesu.
Radio kod nekod provajdera, administraciju ili programiranje veruj mi da ces svugde morati puno i stalno da ucis?
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.ptt.yu.



+395 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 13:15 - pre 183 meseci
Citat:
@rambo2004
Ne ocekuj mnogo kreativne poslove ni u programiranju, ako se za njega odlucis. Sanse su ti 99% da ces se smarati sa formama i bazama podataka. Ja sam bio srecnik koji je radio softver za berzu i bio sam postedjen formi i baza tih dve ipo godine.

To pre svega zavisi da li odrzavas neku vec napravljenu aplikaciju sa formama i bazama pa ti se svodi posao
samo na doradu logike ili interfesja) stalni deadline/rokovi pa te takav posao smori posle godinu dana .
Ja imam tu prednost sto mi ovakav posao nije bas u opisu radnog mesta
jer se firma u kojoj radim bave i razvojem shareware programa gde mozes makar vise da ostavis neki svoj licni pecat u kreativnom smislu.

Ako ucestvujes u razvojnom timu koji se bavi jos i projektovanjem,
osmisljavanjem nekog sistema poslovnih aplikacija kao i implementacijom istih
one mogu biti i dosta komplikovane pa stvari krecu da budu interesantnije od obicnih forma-upit forma-upit ponavljanja .:)
Veca odgovornost i kreativnost vece i pare .

Citat:

Za malo da zaboravim. Kreativnost mozes da ispoljis i tako sto ces se truditi da ti svako deo softvera bude elegantno i funkcionalno uradjen.

Slazem se ,sa obzirom koliko se razvojnog vremena potrosi na sitnice i cake koje ostaju na onih 10% do kraja projekta/aplikacije ..
Postoji hiljade manje/vise slicnih poslovnih aplikacija koje rade manje/viise istu stvar (upis i citanje iz baze i forme)
ali malo je njih koji su upotrebljive 100% za krajnje korisnike koji je koriste .










Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 13:26 - pre 183 meseci
Citat:
osmania: Eh vako ima dosta pitanja pa sada svima da odgovorim:

Eh jos nesto sto su uveli nedavno ako zavrsis bolonju nprj informatku mozes upisati master sta hoces. Nprj ja zavrsavam Informatiku (tehnicku) bolonju upisao sam master na Elektrotehnici Energetiku. To mozes sada da radis kako hoces mozes cak da radis i pravo mozes sta hoces i kako hoces. Tako da ako skontas informatika nije za mene sredim prve tri godine bolonje i ode na nesto deseto.


Ovo sam napisao u pretproslom postu. Bukvalno mozes sta hoces mada gore sam rekao dvosmisleno ovo "cak da radis i pravo" mislio sam da Pravo studiras (pravni fax). Nprj imam sa faxa prijatelja zavrsio bakk elektrotehniku i master radi gradjevinarstvo. Mislim mozes cak i Medicinu ali ali medicinsku informatiku. (70 posto medicine i 30 posto informatike = jako zahtjevan smijer ali posao te ceka sigurno)

biraj sta hoces...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 13:49 - pre 183 meseci
a sta traze pri upisu?
da znas nemacki ili da znas osnove?

a i inace,nesto me je zabunilo,kako su oni znali da je u matematici x [ne znma kako je na drugovom ti faxu zvala] radio integrale i fourijeve redove ?dobio je plan i program predmeta od faxa ili?
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 17:10 - pre 183 meseci
Citat:
Horvat: a sta traze pri upisu?
da znas nemacki ili da znas osnove?

a i inace,nesto me je zabunilo,kako su oni znali da je u matematici x [ne znma kako je na drugovom ti faxu zvala] radio integrale i fourijeve redove ?dobio je plan i program predmeta od faxa ili?


da bi upisao fax bilo koji smijer doktorat bilo sta potrebno je:

ovo ti je osnova uvjek ti ovo traze:

aplikacioni formular
Rodni list (inter)
kopija pasosa
duplikat svjedocanstva 1 2 3 4 razred sredje skole (orginal) i prevod ovjeren u sudu bez apostila.
duplikat diplome o zavrsenoj srednjoj skoli takodje prevedeno,
----------------------------------------------------------------------------------------
zavisno o sta zelis da upises:
potvrda da si upisan na fax ako si student,
ali ako si zavrsio fax onda diploma o zavrsenom faxu i potvrda da imas pravo dalje da studiras (da pises postdiplomski...)

Kako oni znaju da u matematici x ima to i to:
eh fino ti pokupis jedan formular i odes na stranicu i vidis koje predmete imas na faxu.
I ti poredis ti to sredis i ides kod dekana personalno i on to gleda i poneses mu sve plan i program sa faxa gdje studiras a on sve zna sta je na njegovom faxu tako da ne moras sa TU (technische Universität) da nosis.

Nego nesto sam danas razmisaljo o onoj tvojom recenici Horvat, koju si rekao da bi bilo fino da mozes da od kuce radis master.
Eh reci cu ti da 70 posto ispita mozes da radis od kuce. To su samo ispiti koji su predavanje. A predavanja po zakonu nisu obavezni jedino ako hoces...
tako da oni 30 posto moras da radis ali bolje ista nego nista...

 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?17.02.2009. u 18:03 - pre 183 meseci
sta to znaci da ne postoje vezbe?koliko znam vezbe su na svim faxovima obavezne [slobodno me ispravi]

ili u tih 30% spadaju vezbe?

a inace kad sam mislio od kuce,nisam mislio iz austrije :),mada mislim da smo se razumeli


nego ovo oko predmeta sam nesto se pogubio,kad skupis spisak predmeta,odes kod dekana tog novog faxa u austriji?ili kod starog tu?
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 59516 | Odgovora: 86 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.