Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?

[es] :: Sertifikati :: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 59518 | Odgovora: 86 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
79.101.217.*



Profil

icon Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?11.02.2009. u 02:52 - pre 183 meseci
Evo 3:00 ujutru, ja opet ne mogu da zaspem. O cemu se radi: ostala su mi 2 ispita do kraja fakulteta (SF, 5 god, telekomunikacije) i bojim se da sam promasio struku. Kako i zasto sam to upisao, ne znam ni sam, uglavnom u IT sam ceo zivot, a ideja o povezivanju (umrezavanju) me uvek privlacila. S druge strane, kao klinac sam bio ubedjen da cu postati programer (one naivne ideje o pravljenju video igara, verovatno nisam bio usamljen u toj fantaziji ). Nazalost, zivotne okolnosti su bile takve da sam odustao od programiranja (imam neka iskustva u VB i VBA programiranju baza podataka) i okrenuo se studijama na Saobracajcu.
Kao i na mnogim fakultetima, ucio sam sve i svasta, gradivo preopsirno i predetaljno, a u 90% slucajeva beskorisno. Sta ja danas mogu da radim sa tim stvarima??? Bas ovde nekog briga za mreze Benesove topologije, tipove ruting protokola itd kad ja nemam ni dan prakticnog znanja (mislim, namucio sam se da konfigurisem kucnu mrezu!). Zato sam odlucio da posle faxa, nasao posao ili ne, upisem CCNA ili adekvatan kurs (mozda neki od Microsoftovih?). E sad, cemu cela ova prica: sta rade ljudi koji zavrse CCNA, CCNP, CCIE? Da li su i dalje samo administratori sistema, ili imaju neke izazovnije poslove? Sta uopste moze da se radi u telekomunikacijama, a da nije administriranje mreze? Meni je to zaista, ma koliko dobro placen, jeziv posao - treba zivot da provedes radeci jedno te isto (kapiram da posle odredjenog vremena udjes u stos sa umrezavanjem i to postane rutina) i izigravas customer support raznim, khm ajde da budem fin, nekvalifikovanim individuama.
Postoji li nesto drugo aman zaman?! Ja bih najradije povezao svoje dve ljubavi, telekomunikacije i programiranje, ali nemam ideja kako to da izvedem. Mislim da mi je kasno da se sad vracam na programiranje (27 god), posto verovatno i ne mogu da budem konkurentan armiji klinaca koji u prstima imaju C/C#, PHP, Javu itd. Mozda neki od novijih, ne toliko aktuelnih, a perspektivnih jezika (Perl, Python)? A mozda i gresim u vezi telekomunikacija, nije sve bas tako???
Sta i kako, ideja, savet, ohrabrenje...
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
89.110.199.*

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?11.02.2009. u 12:44 - pre 183 meseci
Citat:
Untouchabble: Meni je to zaista, ma koliko dobro placen, jeziv posao - treba zivot da provedes radeci jedno te isto (kapiram da posle odredjenog vremena udjes u stos sa umrezavanjem i to postane rutina) i izigravas customer support raznim, khm ajde da budem fin, nekvalifikovanim individuama.

U kojoj god da si struci, od auto mehanicara do nuklearnog fizicara, radices jedno te isto citav
zivot, tako da je svaki posao manje vise jeziv posao, kao sto si i rekao.

Ako sam sebe hranis (i porodicu) onda ces raditi ono sta mozes, a ne ono sta hoces, tj.
prilagodjavaces se ponudama i radices na sebi samo sa bi dobio bolji posao = jos para.
Ako se jos i pogodi da radis ono sto volis, milina. :)

Ako te drugi hrane, onda uzivaj, kombinuj telekomunikacije sa programiranjem, vataj sertifikate,
radi ono sta volis da radis, posto je manje vise svejedno.

Citat:
Postoji li nesto drugo aman zaman?!

Postoji, ali Google ce ti pomoci vise nego bilo ko na ovom forumu.
S druge strane ako sa 27 ne znas sta bi u zivotu, ni google ti nece pomoci.
Citat:
S druge strane, kao klinac sam bio ubedjen da cu postati programer (one naivne ideje o pravljenju video igara, verovatno nisam bio usamljen u toj fantaziji )

Za 9-12 meseci bolesnog cimanja mozes da dodjes do znanja dovoljnog da radis negde.
I da, inace, game programeri isto rade jedno te isto ceo zivot.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 12.02.2009. u 11:53 GMT+1]
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
79.101.175.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?11.02.2009. u 13:09 - pre 183 meseci
Nema potrebe za ovakvim tonom, trazim prijateljski savet, a ne pridiku. Ja vec sada zaradjujem za zivot, ali ne radim ono sto volim. Mislim da telekumunikacije nisu kreativne kao programiranje, ali mozda gresim, pa zato i trazim nekog iz struke da mi da svoje misljenje ili jos bolje licni primer.
Mogu verovatno i preko googla da dodjem do odgovora, ali kapiram da su ljudi ovde vec upoznati sa materijom, pa je i manja verovatnoca da cu se pogresno informisati.
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
89.110.199.*

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?11.02.2009. u 22:41 - pre 183 meseci
Veruj mi da je ono sto sam napisao najprijateljskiji savet, posto ti u roku od 19h niko od silnih es korisnika nije odgovorio nista. ;)
Citat:
Untouchabble: Ja vec sada zaradjujem za zivot, ali ne radim ono sto volim.

Super, onda si vec na pravom putu, tako da ce ti nedefinsano pitanje koje si postavio uskoro delovati besmisleno.
Citat:
Mislim da telekumunikacije nisu kreativne kao programiranje, ali mozda gresim

Gresis, programiranje nije 'kreativno' u standardnom razumevanju reci 'kreativnost'. Mozda jeste 'zanimljivo i lepo'
ako to volis da radis, ali manje vise ili pravis rupu na saksiji ili koristis vec napravljene rupe na saksijama da pokrijes
vreme potroseno na pravljenje rupe na saksiji.

Nemoj pogresno da me shvatis, ali sumnjam da ce ti bilo ko reci 'uradi to i to' ili 'uzmi taj i taj sertifikat' i
nacices dobar i zanimljiv posao koji ce ti doneti gomilu para, pogotovu sada, kad ljudi sa dosta radnog
iskustva po inostranstvu dolaze pred zatvorena vrata firmi gde su do juce radili ko stoka.
Znam da je tesko doneti ovakvu ili onakvu odluku i onda uloziti gomilu vremena u razvoj sebe u nekom
smeru, ali to je tako kako je. Neko odavde eventualno moze da ti ukaze na trendove u svetu tj. sta
je sad perspektivno uciti (to moze i google da ti pokaze), ali tu se negde prica zavrsava.

Evo ja ti preporucujem da pogledas android platformu. Lepo, jednostavno, 'kreativno', samo treba znati
minimum jave i procitati sdk, a buducnost je 'garantovana' od strane googla.
Upisi u google 'android jobs' i vidi gde sve mozes, ako mozes.


Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
79.101.175.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?11.02.2009. u 23:16 - pre 183 meseci
Hvala na savetu, takav sam odgovor i zeleo da cujem. Mislim da sam (s obzirom da sam kucao post u 03 h nije ni cudo) pogresno nastupio sa pitanjem: ne ocekujem ja da me neko povuce za rukav i da mi kaze "e sada to i to kreni da radis", vec da od kolega iz struke cujem predvidjanja sta je i koliko atraktivno kao buduce zaposlenje.
Vezano za programiranje - znam i ja da nije slikarstvo, nisam mislio na kreativnost u tom smislu, ali u odnosu na umrezavanje moras priznati da ipak imas vecu slobodu. Mada i to je stvar afiniteta, priznajem.
U toku sam sa Android platformom, clanak u PC Pressu me je odusevio, narocito Java virtuelizacija, tako da ideja uopste nije losa.
Boldovano i dalje stoji - ljudi sa CCNA/CCNP/CCIE sertifikatima - cime se danas bavite?
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 01:07 - pre 183 meseci
Ovdje ces dosta cisco sertifikovanog naroda naci, medjutim podosta se poslovi razlikuju. Ako zelis izazove, mozda bi najbolje bilo da probas da se zaposlis u nekoj firmi koja radi outsourcing networkinga, imas izazova koliko hoces...
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
80.93.249.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 06:44 - pre 183 meseci
Evo ti moj life experiance :)
Sa 6 godina sam seo za racunar, prvo sto sam uradio bilo je da gurnem disketu 5,25" kucam
A:
gp1.exe
I vozio sam formulu :)

E tu je bio the begining of the bjutiful frendsip. od 2000 god sam krenuo da razmisljam o mom dalje napredovanju u racunarima, a ne samo da ga koristim da se igram. Krenuo sam sa linuxom Mandrake 7.2, i kupio knjigu Unix Unleashed, onda sam otvorio igraonicu i postao vlasnik firme sa 16 godina, pored toga valjao sam diskove dok su bila sretna vremena :) Uhapsili me zbog piraterije, dobio uslovno godinu dana, platio kaznu, i krenuo sam onda da ucim administraciju mreze, i mysql bazu podataka. Pokusavao sam jedno tri put da naucim programiranje nekog jezika, ali me nikad nije privlacilo.

2006 godine zatvorim igraonicu jer su me iznervirali klinci, mnogo psuju, smaraju, pobiju se zbog bacene bombe u guzvi, ili sto mu je neko ubio heroja u war3. Otvorim radnju prodaje racunara i servis. E tu me nisu zezala deca ni musterije, svom srecom sve fini ljudi, ali me jebala strasno drzava, gde god sam se okrenuo meni je dupe bilo pozadi :)

2008 godine, odlucim da sve batalim i da se zaposlim. Sa mojom trogodisnjom skolom - Smer alatnicar zaposlim se u firmi u kojoj sam i dan danas Coka :) Firma se bavi trgovinom i drzi ceo podunavski deo sto se tice marketa / prehrane i veleprodaje. Zaposlio sam se kao Programer u IT sluzbi.
Informix i4gl programer, zaposlio se jer sam trazio posao :/ Sta ja znam, ne znam programiranje, a radim kao programer. Sta vise programiram za maloprodaju, a ja kao alatnicar nisam znao sta je rabat, marza, rabat na umanjenu vrednost, ulaz / izlaz / kalkulacije, 4 vrstep poreza, nalog 90, nalog 70, tranzit, akcize, knjizenja naloga, razni obracuni itd. Ma bre kompletno poslovanje firme koja ima 50 maloprodajnih objekata, hotel, ugostiteljstvo i veleprodaju - ja sam naucio za godinu dana. Za svaku glupost postoji program, 70-80% je automatika, sve ostalo se radi rucno. Sreca moja cela je sto sam procitao sql za 24 dana, jer je ovde InformixDB baza podataka tako da mi je lako bilo u 4gl pisati program sa embaded sql-om, a sistem na SCO Unixu.

Evo godinu dana i mesec je proslo, i smorio sam se. Monotono svaki dan, ekonomska kriza, a ja zelim da nadjem drugi posao, jer jednostavno ovaj mi se svodi na isto svaki dan. Razmisljam da otvorim agenciju neku, mozda za knjigovodstvo :P Isto kao i ti u svojoj trenutnoj 24 godini razmisljam o nekom sertifikatu,

Nadam se da ceti ovo moje malo zivotno iskustvo pomoci u nekom tvom daljem razmisljanju :P ili sam bezvredno potrosio svojih 30 minuta na poslu :-)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
212.200.155.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 07:45 - pre 183 meseci
Potpisujem ovo sto je Jorgan rekao, zaposli se kod implementatora resenja pa da vidis kako nece da ti bude dosadno. Tamo ljudi placu za odmorom :)

Ja sa CCNP miksam dan 60-40 izmedju Microsoft i Cisco poslova nista posebno inovativno ne radim ali ja radim u firmi koja odrzava sebe. Programiranje je strava ako radis na svojim projektima, kada 50. put radis nesto naravno da nije zanimljivo. Ukoliko krenes sa web-om mozes da osmisljas svoje neke ideje i da probas da napravis biznis od toga koji bi ti donosio pasivan prihod (pusta zelja vecine nas). Ako zapnes pa stvarno doguras do najvisih redova Cisco sertifikacija onda ne moras da se brines mnogo za pare, ako si citao mozes da dobijes i 500e mesecno samo da asociras svoj sertifikat sa nekom firmom.

Ajd u zdravlje!
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
93.86.153.*



+16 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 12:34 - pre 183 meseci
Citat:
Untouchabble: Postoji li nesto drugo aman zaman?! Ja bih najradije povezao svoje dve ljubavi, telekomunikacije i programiranje, ali nemam ideja kako to da izvedem.

Ako te ovo stvarno zanima, sto se zezas sa Ciscom, imas more poslova za npr VOIP software, treba ti znanje C/C++ i eventualno asembler, i znanje telekomunikacionih protokola (sto pretpostavljam da znas), a da savladas neke osnove koje su ti potrebne za junior poziciju treba ti 6 meseci.

A jos kad postanes senior, tu je stvarno ozbiljna lova, i kod nas i napolju.

Plus sto sa tim znanjem mozes da radis i embeded programiranje.
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 14:27 - pre 183 meseci
Mislim i ja sam student ali ne kontam nekada neke stvari.
Zavrsis Telekomunikacije (Elektrotehnika) i na kraju studija skontas da to nije za tebe. U biti skontas da nije to taj fax za tebe.

Hajmo uzeti u obzir da si zavrsio u roku sve dao ispite kako treba. I zavrsis 5 godina mukotrpnog rada, a jos da ne uzimammo ako si koju godinu okinuo ili sta vec.
I nakon toliko godina skontas da nije to to, mislim iskrneo malo mi je to pravo cudno. A jos sta mi je cudnije jeste da hoces sada nesto sasvim ponovo da krenes. Programiranje...
Mislim ne kontam da li ti mislis da je i programiranje za tebe. Da ne bude nakon nekog vremena kao sto je telekomunikacijama ne svidja mi se to zato sto nemam pojma...
i opet kasnije nesto trece pocnes...
Ne znam mada mislim sa telekomunikacijama mozes puno da uspijes, i tako i tako u koju god firmu da se zapsolis koja se tice telekomunikacija zaboravi fax tako i tako ces sve ponovo morati uciti, jer fax i realan posao nemaju nikakve veze...

Ja da sam na tvom mjestu ne bi pocinjao nesto ponovo nego bi isao dalje i koncentraciju usmjerio na telekomunikacije i tu doradjivao svoje znanje...

toliko pozdrav
 
Odgovor na temu

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
79.101.208.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 14:49 - pre 183 meseci
Prvo hvala svima na odgovorima, svaka ideja je dobrodosla.
Sto se tice mog opredeljenja za telekomunikacije, mislim da nije toliko atipicna prica, licno poznajem par ljudi koji su zavrsili ETF a rade totalno leve stvari (po sopstvenom izboru). Ja sam odlucio da ostanem u IT-ju, to je definitivno oblast koja me veoma zanima, ali me plasi da cu sa telekomunikacijama u najboljem slucaju ostati zakopan kao administrator sistema. Onda se postavlja pitanje cemu fakultet - mnogo bolje bih prosao da sam ovih 6-7 godina iskoristio da ispolazem Cisco sertifikate, a stekao bih i prakticno znanje kojeg na fakultetu nema.
S druge strane programiranje mi nije strana materija (dobro daleko od toga da sam expert, ali recimo da mi ide od ruke), pa zato i pokusavam da ostvarim neku sinergiju ove dve oblasti, npr VoIP aplikacije kao sto je vec pomenuto. Ali ni to nije "moranje", ne bih se bunio i da ostanem u telekomunikacijama(iskljucivo), ako pronadjem sebe u nekoj oblasti. Zato i kazem, da se ne ponavljam vise, interesuju me kako prakticna iskustva ljudi iz struke (telekomunikacija), tako i ideje o nekom "alternativnijem" programiranju. Nadam se da nisam previse konfuzan
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9421
212.200.68.*



+10236 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 15:28 - pre 183 meseci
@Untouchabble
Vidi, sine, potpuno te razumem.

Iako sam odavno prešao 27. kao danas se sećam svoje anksionznosti u to vreme ! Šta ću da radim ? Kako ću ? Gde ću ? Za koliku platu ? Pa ja ne znam ništa ! A ovamo, sa druge strane čitaš: projekti, rešenja, integrisani sistemi, poslovna business okruženja, kinta "leti" na sve strane, likovi u odelima (tek koju godinu stariji od tebe), košulja, kravata, ima vizitkarte u džepu ! A ti se opet pitaš: gde ću ja grešan među ove biznismene !

Zato, poslušaj savet što će ti čiča dati:
Kao prvo, usredsredi se da završiš faks. Kad to završiš, počneš da pratiš oglase tj. konkurse: infostud, lakodoposla, Politika, prijatelji, rođaci ... Sve ! I onda prihvatiš prvi posao u struci koji ti se ponudi ! Tako ćeš da naučiš šta je to firma, tj. preduzeće, kako se ida na posao, kako se dobija plata, šta je to šef a šta direktor, kako se sklapaju ugovori, kako se rade projekti. Nemoj mnogo da se žališ na platu. Bitno je da se zaposliš (u struci, kao što rekoh) i onda od tada počinje tvoja poslovna karijera. Upoznavaćeš nove ljude, bićeš uključen u poslove, projekte. Onda će ti se nekako otvoriti vidici, pružiti prilika (život svakome da šansu) pa ćeš da pređeš u drugu, bolju firmu, pa onda u još bolju i tako. Bitno je da moraš mnogo da radiš, jer samo tako možeš mnogo da naučiš, a to je osnovni preduslov da zaradiš pristojnu kintu i sebi i svojoj porodici (koju ćeš u međuvremenu steći) obezbediš pristojan život.

Srećno !


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Milos Maglov
NS

Član broj: 38648
Poruke: 107
93.86.3.*



+4 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?12.02.2009. u 22:46 - pre 183 meseci
Citat:
Untouchabble:  ali me plasi da cu sa telekomunikacijama u najboljem slucaju ostati zakopan kao administrator sistema.


http://www.youtube.com/watch?v=BcQ7RkyBoBc
:)
Zastoooooooo !!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 01:17 - pre 183 meseci
Citat:
reject: Gresis, programiranje nije 'kreativno' u standardnom razumevanju reci 'kreativnost'.
A koje je to standardno razumevanje reči kreativnost?
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1179



+835 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 07:45 - pre 183 meseci
Ako nisi služio, najbolje da zapališ u vojsku, malo da odmoriš mozak i središ misli.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
212.200.155.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 08:38 - pre 183 meseci
Ako nisi služio onda najbolje da zapališ preko da ne bi morao da služiš! :)

Gubljenje vremena!
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.ptt.yu.



+395 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 09:51 - pre 183 meseci
@Untouchabble
U skoro istoj situaciji sam i ja bio pre 8 god.
Doduse, zavrsio sam visu tehnicku skolu (telekomunikacije) i interesovala me je ta oblast .
Na praksi sam video kakav moze da bude tvoj buduci posao i koje zaduzenje ima dipl.ing i ing. sa visom skolom .
Jedino sto mi je bilo vredno paznje je bio IRITEL (projektovanje DKTS tel. centrala ) kao i ALCATEL ,
Tu bi mogao da imas inzenjerski posao koji bi ti bio interesantan ,
sve ostalo je neko odrzavanje/administriranje ili laganica posao u Telekomu za fine pare .
Ostaje ti Telenor , Vip mada ne verujem da imaju mnogo potreba za takvim kadrom
jer svi vec imaju gotova resenja ,sisteme i mreze koje treba administrirati .

Kad sam zavrsio visu posle dugog traganja za poslom u struci skapirao sam da od toga nema nista.
Visu skolu niko i ni ne priznaje, prakticno znanje je oskudno,
a izbor je spao samo na Telekom za koji mi je bila potrebna debela veza .
Onda sam bacio sve karte na programiranje
jer me je takodje bio zanimljiv spoj telekomu./programiranje i zelja da da ostanem u IT-u .
Poceo sam samostalnio da ucim ,zavrsio MS kurseve ,
i nasao posao u jednoj softverskoj firmi kao pocetnik za male pare ..
Promenio sam par firmi ,a danas imam solidno iskustvo i znanje i pristojnu platu.
i ne zalim mnogo za poslom (osim za potrosenim vremenom:) ) za koji sam zavrsio visu skolu .

@buda01 ti je dao dobar predlog ako zelis da objedinis i telekomunikacije i programiranje
Ako se odlucis za CISCO ..zavrsi ih i bolje nadji posao u inostranstvu .
Ako se odlucis za programiranje imas dobrih firmi i ovde i u inostranstvu ,sve zavisi od tvojih daljih afiniteta.

Kako god ..@Java Beograd ti je lepo rekao :
pocni nesto da radis, sam ces videti kroz posao sta te vise/manje interesuje,
a sa iskustvom ce ti se prosiriti vidici samim tim i ponude za bolji posao i vece pare .

Pozdrav!





Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Untouchabble
Untouchabble
Beograd

Član broj: 77524
Poruke: 169
93.86.156.*



Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 10:26 - pre 183 meseci
@Java Beograd
Hvala na podrsci :) Plan mi i jeste da sto pre krenem da radim u struci, ali pitanje je koja je to struka tacno. Ako se odlucim da pokusam sa programiranjem, moram prvo da se vratim malo u materiju, neko vreme ucim Javu ili nesto sl. Verovatno bih paralelno s tim radio kao sistem admin (ako se dokopam posla uopste).

@dejanet
Sto zbog posla, sto zbog lenjosti, vec sam dovoljno vremena izgubio na faksu. Ako ne budem morao da sluzim, sam se definitivno necu prijaviti.

@deerbeer
Maltene ista situacija. Znaci ti si prelomio i prebacio se na programiranje. Zasto - to te je vise privlacilo (mogao si i sa Cisco kursevima da pronadjes ok posao pretpostavljam) ili je nesto drugo u pitanju? U vezi inzenjeringa u telekomunikacijama - a sta je sa Pupinom? Institut ima odeljenje koje se time bavi, mada je manji problem to sto ETF ima monopol na tu firmu, pa je nama saobracajcima malo teze da se ubacimo.
Jedna od alternativa je i odlazak iz zemlje, sto bi mi tesko palo, ali ako nema druge...
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
89.110.206.*

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 10:44 - pre 183 meseci
Citat:
Aleksandar Ilić: A koje je to standardno razumevanje reči kreativnost?

"E, mi ovde pravimo sjajne zanimljive stvari."
"Svakog dana radim nesto novo, drugacije i interesantno."
"Sam resavam ozbiljne probleme genijalnim jos neotrkivenim metodama."
Sorry za offtopic
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.ptt.yu.



+395 Profil

icon Re: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?13.02.2009. u 11:31 - pre 183 meseci
Citat:
Untouchabble
@deerbeer
Maltene ista situacija. Znaci ti si prelomio i prebacio se na programiranje. Zasto - to te je vise privlacilo (mogao si i sa Cisco kursevima da pronadjes ok posao pretpostavljam) ili je nesto drugo u pitanju?

Pa jednostavno prelomis takvu situaciju .
I jedno i drugo me je interesovalo ,tesko mi je bilo da se odlucim pa sam onda prelistavao sve oglase za posao
i zakljucio da je potreba za programerima tada bila veca nego za sertifikovanim CISCO inzenjerima .
CISCO mi je delovao nekako daleko od realnosti u Srbiji ,
a programiranje i takav kadar je bilo u povoju sto mi je bilo dovoljno da prevagne na tu stranu.
Dovoljno je pogledati infostud i izvesti zakljucke ..


Citat:

U vezi inzenjeringa u telekomunikacijama - a sta je sa Pupinom? Institut ima odeljenje koje se time bavi, mada je manji problem to sto ETF ima monopol na tu firmu, pa je nama saobracajcima malo teze da se ubacimo.
Jedna od alternativa je i odlazak iz zemlje, sto bi mi tesko palo, ali ako nema druge...

Ne znam za Pupin ..bio sam u Iritelu mada je to ustvari usko povezano.
Iritel valjda projektuje Pupin a proizvodi/sklapa ..
Oni uglavnom projektuju za Telekom tj. jedina firma od koje dobijaju posao, tako da Telekom tu ima kljucnu ulogu.
Hardver kupuju u inostranstvu , sklapanje, projektovanje i softver rade inzenjeri koji su tamo zaposleni.
Cini mi se da su spominjali da ce prestati da proizvode DKTS centrale
jer su podmirene potrebe Telekomu narednih 10-20 god koliko otprilike traje vek eksploatacije .
Kako je danas tamo nemam informaciju ...



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: Šta posle fakulteta - telekomunikacije i programiranje?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 59518 | Odgovora: 86 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.