Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

[es] :: Ekonomija :: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76083 | Odgovora: 478 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.12.01.2009. u 23:11 - pre 185 meseci
Pa milo mi je sto ovaj narod doduse na tezi nacin da ukapirak oliko je glup i da nema podizanja standarda bez proizvodnje i izvoza . Da se ne moze dici standard uzimanjem kredita i zaduzivanjem. Moze privremeno -al posle toga kad krediti dodju za vracanje slede suze, krv i znoj.

Sve u svemu branioci dinara, pokazuje se da su moje tvrdnje ispravne, i da vas jelasic ako ovako nastavi za par meseci nece imati zute banke u trezoru NBS-a da sa njima intervenise i manipulise....

Jedino sto me sada interesuje, a Jelasic krije taj podatak ko zmija noge , jeste koliko od ovih preostalih 8 milijardi jesu realne srpske devizne rezerve , tj realan novac drzave a ne polozeni depoziti po osnovi kreditnih plasmana. Tj interesuje me koliko milijardi jos ima Jelasic za trosenje. Po mom misljenju ne vise od 4.

To je jos 4 meseca igranja a posle toga dinar ide u orbitu , samo je nebo granica....
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 01:45 - pre 185 meseci
Citat:
lancia88: e sad, i ako jeste, a po meni definitivno jeste, bio ispred vremena, to jos uvek en znaci da je radio dobro

Nije nam ovo mesto da ocenjujemo neciji rad kao dobar ili los, jednostavno konstatujem da smo imali ubrzan tempo promene mentaliteta sirokih narodnih masa, nadam se da se mozemo sloziti oko toga. Slagali se ili ne, to je sve sto cu reci na tu temu.

Citat:
E sada je zaista tesko da se nesto drugacije napravi, odnosno, sada se stvarno malecki koraci moraju praviti

Tako je, upravo to je sustina moje primedbe gore - potpuno je tacno da je pravo resenje da se promeni mentalitet, ali je to resenje u razumnom broju godina nemoguce, tako da se to resenje moze zanemariti i diskusija nastaviti o drugim resenjima.

Citat:
Sopocanac: nego narode kako komentarisete cinjenicu da je Jelasic samo u mesecu decembru potrosio 900 miliona eura na odbranu kursa i da su srpske devizne rezerve sa 9 milijardi eura koliko su iznosile u novembru smanjene na samo 8 milijardi koliko su iznosile u decembru? :)

Bilo kako bilo, stetno po nas bankare - preko 2/3 potrosenih deviznih rezervi cine depoziti banaka. U jednom trenutku je odluceno da banke ne smeju odredjenu kolicinu depozita drzati u stabilnoj valuti, vec u nestabilnoj. To je prilicno stetna odluka po banke, jer uvodjenjem tog propisa bankama se nepovratno otima 8 miliona evra svaki put kad kurs poraste za 1 dinar. Pogadjate na cija ledja cemo svaliti taj teret - na teret potrosaca bankarskih usluga. Tako ce cene pojedinih bankarskih usluga biti 2x vece ove godine nego prosle. Tako se to radi, svako otima od slabijega, a onaj najslabiji koji nema od koga da otme... on placa ceo ceh. I u ovom slucaju su to gradjani ove drzave.

Citat:
Pa milo mi je sto ovaj narod doduse na tezi nacin da ukapirak oliko je glup i da nema podizanja standarda bez proizvodnje i izvoza.

Nesto se tu ne slaze - ti si odavno shvatio pa niti proizvodis niti izvozis. Slicno tebi, mi koji kao ne shvatamo cemo isto tako shvatati ali necemo ni proizvoditi ni izvoziti.

Citat:
Sve u svemu branioci dinara...

Koji crni branioci dinara... pa mi jedva cekamo da se dinar ukine... bolu nas noge od trcanja do menjacnice svaki put kad dobijemo neke dinare. OK, eto, slazem se sa tobom, ako vec dinar mora da propadne, neka bude sto brze, manje ce da boli. Ostaje jedna stvar oko koje tek treba da se slozimo - nema proizvodnje ni izvoza ako je nametnuta zakonska obaveza koriscenja domace valute, a ta valuta danas ima jednu, sutra drugu, prekosutra neku totalno trecu vrednost. Tada se novac ne investira u proizvodnju, vec se konvertuje u stabilnu valutu i prebacuje na sigurna mesta.

Citat:
Sopocanac: koliko od ovih preostalih 8 milijardi jesu realne srpske devizne rezerve , tj realan novac drzave a ne polozeni depoziti po osnovi kreditnih plasmana.

Pa, depoziti banaka su nekih 3 milijarde, tako nesto cini mi se. Ono sto zaboravljas - Jelasic moze da koristi te depozite za stabilizaciju kursa, jednostavno zabrani da se u devizama drzi vise od... 50%...40%...30%...20%...10%...0% depozita i eto mu stabilizacije o trosku banaka, bez trosenja drzavnih para. Onda ce onima koji odu u minus kamata da bude 60%...80%...120%...200%...300%... i tako juricemo se pa ce se na kraju videti ko je bio brzi.
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
85.222.178.*



+7 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 08:38 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac
Drugo od ovih 8 milijardi ostatka makar 4-5 su depoziti banaka po osnovu kreditnih plasmana, sto znaci da Jelasic moze da se igra jos 3-4 meseca maksimalno - i to je to drugari :)

Nije tacno. Manje od milijardu su depoziti banaka.
Juce je prodao samo 3 miliona E i kurs dinar je ojacao za 2 dinara. Ovako moze da igra 100 godina, zar ne Sopocanac???
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 09:04 - pre 185 meseci
Laki_gen pa statistika te demantuje.

Nas spoljnotrgovinski deficit iznosi 750 miliona evra - mesecno

U nedostatku inokredita i investicija iz inostranstva Jelasic moze tu razliku da pokriva jedino trosenjem deviznih rezervi. I tako eto, potrosio je samo u decembru 900 miliona evra na tu pricu .

Jos je u decembru povecao bankama obaveznu rezervu sa 20% na 40% i tako upumpavao vestacki jos 700 miliona eura na trziste al opet dzaba!

Sobzirom da se u januaru sigurno nista nece promeniti u odnosu na decembar mozes komotno da ocekujes da ce u januaru takodje potrositi od 700 miliona do 1 milijarde evra.

Dinar sada jaca zato sto Jelasic trosi devizne rezerve . Trosi on mnogo vise od tih 3 miliona evra koje navodi - samo se to krije

A koliko tacno potrosi to se lako utvrdi tako sto se nivo deviznih rezervi uporedi sa nivom deviznih rezervi od prethodnog meseca.

Tako je Jelasic u novembru imao 9 milijardi evra a u decembru samo 8 .....

Inace zaboravio si sto se tice strukture deviznih rezervi, da je veliki deo tih deviznih rezervi tzv repo stock tj plasmani u drzavne hartije od vrednosti i prema recima Branka Dragasa ta suma iznosi oko 4 milijarde evra . To ti je prakticno tudj kapital tj novac koji su strani i domaci investitori pozajmili drzavi Srbiji tj narodnoj banci da bi na taj pozajmljeni kapital ubirali referentnu kamatnu stopu od 18% . E sad ti rece da su depoziti banaka 1 milijarda sto znaci da je sa repo stockom to ukupno 5 milijardi tudjeg kapitala polozenog u narodnoj banci. To znaci da Jelasicu ostaje za igranje samo 3 milijarde . Jos 3 meseca a onda dinar polece....
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 09:09 - pre 185 meseci
Hipoteticki, da imamo euro umesto dinara, ne bi bilo davanja dev. rezervi za stabilizaciju kursa, ali ...?
U stvari sta bi se od svega ovoga desavalo da je platno sredstvo euro?
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
217.10.60.*



+25 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 09:12 - pre 185 meseci
Ups nisam bio ulogovan

Citat:
Gost: Hipoteticki, da imamo euro umesto dinara, ne bi bilo davanja dev. rezervi za stabilizaciju kursa, ali ...?
U stvari sta bi se od svega ovoga desavalo da je platno sredstvo euro?

nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 09:33 - pre 185 meseci
Citat:
Hipoteticki, da imamo euro umesto dinara, ne bi bilo davanja dev. rezervi za stabilizaciju kursa, ali ...?
U stvari sta bi se od svega ovoga desavalo da je platno sredstvo euro?


da ne bi toga bilo stim sto uvodjenje eura nije realna opcija sobzirom da za tako nesto treba dozvola ECB-a i treba da si clan evropske unije.....
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 09:35 - pre 185 meseci
Jos jedna budalastina :)

A cime placas u Crnoj Gori i na Kosovu? :D Kikirikijem? :)))
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
217.10.60.*



+25 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 09:48 - pre 185 meseci
Ja pitah shbbkbb, i ako moze neko detaljnije! A to da li je realno il ne je neka druga prica, za nekog sve moze, za nekog ne moze, zavisi kakav si igrac. ;)
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 10:04 - pre 185 meseci
Citat:
Jos jedna budalastina :)

A cime placas u Crnoj Gori i na Kosovu? :D Kikirikijem? :)))


crna gora i kosovo su banana kvazi drzavice velicine jednog predgradja amsterdama recimo .....

drugo u situaciji koja je u srbiji da mi uvozimo 2 puta vise nego sto izvozimo doslo bi vremenom do pojave opste nelikvidnosti tj veciona eura bi se vremenom odlila iz drzave na kupovinu roba i usluga koje se uvoze . to znaci da bi se euro novcana masa smanjivala sve dotle dok se ne smanji toliko da uopste vise nema novca na trzistu.

e onda drzava ne bi mogla da isplacuje plate budzetskim korisnicima i penzije jer jednostavno fizicki ne bi imala novca za tako nesto :)

eto zamisli da je srpska devizna novcana masa na trzistu 5 milijardi evra . I sad zamisli dalje da Srbija ima deficit spoljnotrgovinski od 700 miliona eura mesecno . E sad zamisli dalje da svcakog meseca iz drzave ode tih 700 miliona i koliko bi trebalo meseci u momentima svetske ekonomske krize da se tih 5 milijardi sve de na recimo 1 milijardu? :)

mislim to je jos gori scenario od stampanja novca bez pokrica i inflacije :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 10:14 - pre 185 meseci
Citat:
crna gora i kosovo su banana kvazi drzavice velicine jednog predgradja amsterdama recimo .....


Sto opet ne znaci da ne koriste EUR kao sredstvo placanja zvanicno. :))) Opet bulzanis :)

btw. ja sam posle tovji budalastina koje si napisao mislio da ti smatras Srbiju isto banana drzavom kad ono ima i gorih :)))
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 10:26 - pre 185 meseci
pa sto onda aktuelna vlast ne uvede euro ako je to moguce kako ti pricas? :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 10:42 - pre 185 meseci
Jer onda Topcider ne bi mogao da radi stvari koji radi :)))
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 10:49 - pre 185 meseci
Citat:
Jer onda Topcider ne bi mogao da radi stvari koji radi :)))


upravo tako . ne bi mogli vise da stampaju pare bez pokrica i drzava bi bankrotirala i ljudi bi ostali bez palta i penzija jer ne bi u drzavi bilo fizicki toliko eura , da moze drzava da isplati sve te svoje obaveze.

Plus je kreditni rejting Srbije negativan i ne mogu nigde da se zaduze u inostranstvu.

Sve u svemu nadam se da ti je sad jasno sto je u srpskoj verziji uvodjenje eura nerealna opcija.

 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 11:02 - pre 185 meseci
A kako ono bese Jelasic laze narod "on intervenise samo da spreci prevelike dnevne fluktuacije" :)))

kad ono
--------

Dinar prema evru jači za 2,1 odsto
17:01 -> 08:01 | Izvor: B92
Beograd -- Dinar je ojačao prema evru za 2,1 odsto, pa jedan evro po zvaničnom srednjem kursu Narodne banke Srbije (NBS) vredi 92,1343 dinara.

Domaća valuta je ojačala za 2,007 dinara za jedan evro posle intervencije NBS na međubankarskom deviznom tržištu, na kojem je juče prodala tri miliona evra.

---------

zasto juce jelasic nije pustio dinare u promet da spreci preveliku dnevnu fluktuaciju tj jacanje dinara od 2.1% ? :)

e moji lopovi zuti , provaljeni ste vi odavno

No decice jos par meseci ovakvog igranja i onda sledi pa-pa :)

Evo jedan dobar komentar sa b92 povodom ovog jelasicevog mesetarenja:

Dokle ce ovaj narod dobijati zvanicna objasnjenja tipa :"zbog intervencije NBS od 3 mil. evra, kurs dinara je ojacao 2%"? A kada je pre samo par dana NBS prodala cak 43.5 mil. evra kurs dinara je i pored toga oslabio! U ovoj zemlji kurs odredjuje vrlo mala grupa ljudi a ne "odnos ponude i traznje"... Deo tih ljudi videli smo pre 3 dana na sastanku kod g-dina Tadica...
(Nenad, 12. januar 2009 20:54)
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 11:03 - pre 185 meseci
Nego Sopocanac, sta ce se desiti ako za "par meseci" ne bude to sto ti pricas? :))) Ko ce biti kriv? Masoni, CIA? :)))
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 11:05 - pre 185 meseci
Citat:
Nego Sopocanac, sta ce se desiti ako za "par meseci" ne bude to sto ti pricas? :))) Ko ce biti kriv? Masoni, CIA? :)))


a sta ce se desiti ako bude tako? Hoces li priznati da si neznalica i da o makroekonomiji nemas pojma?

Sto se mene tice , moguce je da se ne desi ovaj scenario koji ja predvidjam ali jedino u slucaju da drzava obezbedi neki spoljni izvor finansiranja sto je prema trenutnom stanju stvari vrlo nerealno i gotovo nemoguce.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 11:17 - pre 185 meseci
Problem je u tome sto nece biti tako :) i ti to znas ali neces sebi da priznas pa se sad vadis kako je "moguce" da se to sto pricas ne desi :)))

Sopocanac, ja ono sto sam rekao na ovom forumu se i obistinilo. Da pratis neke druge diskusije video bi. :)
Recimo kurs juan-a, rekao sam 6 meseci pre nego sto se to desilo ( http://www.elitesecurity.org/p832620 ), kretanja nekih akcija na berzi, propast USA ekonomije i tako dalje. :) Ti apsolutno nista nisi rekao da da se to ostvarilo osim sto radis copy/paste iz dnevne stampe. :)
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
93.86.105.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 11:21 - pre 185 meseci
pa vi ste pricali kako ce euro da slabi prema dinaru dinar ce biti stabilan a ko sto vidimo sve sto ste pricali je ispalo suprotno od onoga kako ste rekli :)

dinar nezadrzivo slabi , potanja ko titanik i nema mogucnosti realne da to moze da se zaustavi :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.13.01.2009. u 14:42 - pre 185 meseci
Citat:
Hipoteticki, da imamo euro umesto dinara, ne bi bilo davanja dev. rezervi za stabilizaciju kursa, ali ...?
U stvari sta bi se od svega ovoga desavalo da je platno sredstvo euro?

Ne bismo imali devizne rezerve, a ne bi nam bile ni potrebne. Devizne rezerve i treba da postoje jedino ako je u upotrebi nestabilna valuta, kad se uvede EUR one nemaju neku svrhu.

Citat:
da ne bi toga bilo stim sto uvodjenje eura nije realna opcija sobzirom da za tako nesto treba dozvola ECB-a i treba da si clan evropske unije.....

Razgovaramo o jednostranom a ne dogovornom uvodjenju eura. To su uradile mnoge zemlje koje nisu clan EU. Jedino je bitno ne popiti zabranu, a yabrana se do sada nikad nije desila i nije logicno da se desi.

Citat:
drugo u situaciji koja je u srbiji da mi uvozimo 2 puta vise nego sto izvozimo doslo bi vremenom do pojave opste nelikvidnosti tj veciona eura bi se vremenom odlila iz drzave na kupovinu roba i usluga koje se uvoze . to znaci da bi se euro novcana masa smanjivala sve dotle dok se ne smanji toliko da uopste vise nema novca na trzistu.

Situacija je takva nebitno da li mi koristili EUR, dolar ili kuvajtski dinar.

Secamo se valjda '93 - u dzepu imas 1.000.000.000 dinara a ne mozes za to da kupis ni pola hleba. Analogno tome bi bilo da u dzepu imas 0.1 EUR-a a ne mozes za to da kupis ni pola hleba. U cemu je konkretno korist od toga da si milijarder koji umire od gladi?! Mi svakako imamo kolko imamo, ali ako ukinemo dinare onda ne moze iz dana u dan neko da nam uzima po deo toga na ime promene kursa. Jedina korist od dinara ako sve devize odu iz zemlje je da ga mozes koristiti umesto toalet papira.

Citat:
ne bi mogli vise da stampaju pare bez pokrica i drzava bi bankrotirala i ljudi bi ostali bez palta i penzija jer ne bi u drzavi bilo fizicki toliko eura , da moze drzava da isplati sve te svoje obaveze.

Ako nam je spas u stampanju novca bez pokrica, onda treba svi kolektivno da se pakujemo i bezimo u toplije krajeve - dok jos imamo para za kartu! Koliko god da je '93 bila teska za prezivljavanje, nova '93 bi bila nemoguca - nema vise Slobe koji bi naredio da se pece 'lebac i deli gladnom narodu za bagatelu. U uslovima kapitalizma ne postoji neko ko bi prodavao lebac za 0.1 EUR, zabole njega sto je tvoja plata 5 EUR-a!
Namirivanje troskova drzave stampanjem novca bez pokrica dovesce do toga da taj novac vec u trenutku isplate mozes baciti - svaka prodavnica koja prima dinare bice zatvorena. Drugo je bilo kad su prodavnice bile drzavne, bilo je normalno da se ide u gubitke kako se radnici ne bi otpustali. Danas je drugo - u trenutku kada Miskovic ne bude stizao da zaradi onoliko koliko mu jede inflacija, iste sekunde se radnicima stampa prestanak ugovora o radu a kljuc na ulaznim vratima se zakljucava. Dva su nacina na koja se moze odreagovati u toj situaciji u kapitalizmu:
- dozvoliti upotrebu EUR-a, tada ce hleb moci da kupi onaj ko ima novac
- ne dozvoliti upotrebu EUR-a i hleb nestaje sa trzista. Kao i sve ostalo. Nekada smo imali prodavnice sa 4-5 artikala unutra, u hipotetickoj slicnoj situaciji necemo uopste imati prodavnice.

Citat:
dinar nezadrzivo slabi , potanja ko titanik i nema mogucnosti realne da to moze da se zaustavi :)

Pokusavam da shvatim radovanje sto brzoj hipotetickoj propasti - bolje je brya smrt nego postepeno mrcvarenje, je li tako?
Ili mozda imas devizne prihode iz inostranstva par desetina EUR-a mesecno, pa nestrpljivo cekas dan kad ces da budes glavna faca sa tolikim parama. Sigurno je da ne pripadas postenoj radnickoj i penzionerskoj klasi, njima propast drzave nikako ne odgovara, lopovi i kriminalci su uvek bili oni kojima odgovara propast drzave. Medjutim, oni nikada nisu smarali ove druge svojim nestrpljenjem da se to desi...

Napisi nam nesto detaljnije o sebi - ko si, kakav si, kako zivis, cime se bavis... meni si ti vrlo interesantan za proucavanje, ali na moju veliku zalost uhvatio si se nekoliko recenica koje vrtis u krug i nista drugo ne mozemo saznati o tebi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76083 | Odgovora: 478 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.