Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10912 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 23:49 - pre 186 meseci
Ahahahaha ne verujem. Ok, postavicu RAW fajl, pa cu ti dati link sa download ok?
Ps: ovo je sve bolje do boljeg.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 23:53 - pre 186 meseci
Samo napred... dve trećine tvog kadra ima identičnu gustinu boje u RGB-u 1 što govori da je naknadno dotamnjeno... uzmi moj primer i uporedi pa ćeš videti da i u najtamnijim particijama postoji neprekidna promena nivoa zacrnjenja, a kod tebe je to jednostavna ravna ploča... ništa se ne može izvući.
Osim ako nisi skrljao karakteristike u prekomernoj kompresiji.
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 00:26 - pre 186 meseci
Ah, dobro, neki nisu culi za jpeg, objasnicu:
Dakle, ako imas raw fajl, i nesto ti se cini potpuno crno, ili potpuno belo, moze se povratiti deo informacija, jer jednostavno raw fajl cuva informacije. Jpeg ne cuva, vec ono sto vidisi- to ti je. Pogotovo kad se koristi malo jaca kompresija kao sto sam je ja koristio za ove primere. To znaci da su detalji nestali usled te kompresije. I kad krenes da izvlacis detalje iz kompresovanog jpeg-a - dobices artefekte i nista vise.

Da ne bi objasnjavao dalje, evo link ka zipovanom RAW fajlu sa xmp fajlom (fajl koji belezi informacije za obradu u ACR-u i Lightroomu.) tako da mozes videti i kako sam i koliko izvukao iz fajla. Btw koriscen je lightroom 2.0 sa profil informacijama koje idu uz najnoviji adobe camera raw. Izabran je D2X mode 2 profil.

Link
http://www.aleksandarc.net/D700.zip
oko 10mb fajl

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 00:33 - pre 186 meseci
Paramecijumu religija ne dozvoljava da koristi RAW. On je pripadnik "ModernJPEGonly" religije, što znači da mu RAW treba pružiti tek nakon što pokaže šta može da izvuče iz JPEG-a

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 00:59 - pre 186 meseci
kintec, poslao si obrađenu verziju fajla; što nisi okačio ulazni tamni kadar na kome ništa nije rađeno?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 02:13 - pre 186 meseci
Ih, kao da je to problem.
Dakle:

Pravilno eksponirano:



Podeksponirano 4 blende:



Podeksponirano 10 blendi:


Da ne bi bilo dvojbi oko autentičnosti, sve fotke su prikačene i fullres, kompletno CR2+JPEG. Naravno, u pitanju su obični snapshotovi, dobijeni prostim pucanjem u bilo šta, ali su sasvim dovoljni za sagledavanje suštine.

E sad, postoji ovde još jedna činjenica, koju Paramecijum očito ne zna, pa s toga mu se i mućkaju ovakve stvari po glavi: svaki senzor ima u svojim specifikacijama i nešto što se zove "Dynamic Range", skraćeno DR, a kod nas još poznato i kao "Dinamički raspon". DR direktno utiče baš na ovu problematiku - sposobnost aparata da izvuče naizgled zapušene ili pregorele površine. Savršeno balansiran aparat ne postoji, pa tako imamo one koji više izvlače iz preeksponirane fotke, ali i one koji se bolje snalaze sa podeksponiranim.

5D raspolaže sa DR-om od UKUPNO 8.2 blende, a kada ih rasčlanimo, dobija se rapon od -4.7EV do +3.5EV, što direktno utiče i na ovo o čemu tupimo poslednjih par strana.

Dakle, zanimljivo deluje ideja da se iz neke brljotine može izvući 10 blendi. Razlog za ovakvu tvrdnju može biti dvojak: mazohizam, tj. uživanje u sopstvenoj destrukciji kao nekakvog "znalca" ili sveopšti vašar neznanja, što mi deluje kao racionalnije objašnjenje. Znači Paramecijume, bi li bi bio ljubazan da mi objasniš kako iz senzora 5D, koji ima DR od 8.2 blende, izvlačiš čitavih 20 (10 u plus i 10 u minus, je l' te...)?


PRILOG:
-Fullres 0EV
-Fullres -4EV
-Fullres -10EV

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 03:30 - pre 186 meseci
Srećom ja nikad ne znam tačne brojeve pa me ne sputavaju ograničenja o kojima pričaš.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 08:30 - pre 186 meseci
Citat:
Paramecijum: Srećom ja nikad ne znam tačne brojeve pa me ne sputavaju ograničenja o kojima pričaš.


Ne znas ti nista!!!

 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 08:36 - pre 186 meseci
Misljenja sam da ovo treba prebaciti u temu Obrade fotografije jer ovako je besketova dobra tema otisla u q.
Ne umemo mi da pricamo kulturno o dobrim i losim stranama prime/zoom objektiva i da svako iznese sta mu se svidja/nesvidja kod istih
a da drugi to ispostuju, nego PLJUNI po nekom jer JA sam najpametniji.

Mi nebi bili mi kad ne bi skrenuli sa teme. Ne kazem da je ovo sad sto se pise lose i da se ne moze uciti iz toga, nego to treba moderatori da premeste,
dok se to ne desi moramo da ucestvujemo ovde.
Evo, ja sam uspeo nekako da izvucem sliku iz StORMove -10 podeksponirane fotke.
I mislim da sam zadovoljan rezultatom ;)



PS: mozda neko ume bolje?
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 08:53 - pre 186 meseci
Citat:
vamsi:PS: mozda neko ume bolje?


Ume bre kako ne ume, evo na pr. Paramecijum ce to da ti obradi... samo sto nema sad kljuc od svog bunkera u NASI gde drzi svoj posebno frizirani Photo Shop (jer sta znaju njegovi tvorci, oni su mamlazi koji saraju tamonekakve linije za programiranje)
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.247.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 09:14 - pre 186 meseci
da, mora da može bolje :D mnogo vuče na plavo a ima i šuma oko centra i donje ivice :p
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.70.*



+17 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 09:17 - pre 186 meseci
Citat:
vamsi: Misljenja sam da ovo treba prebaciti u temu Obrade fotografije jer ovako je besketova dobra tema otisla u q.
Ne umemo mi da pricamo kulturno o dobrim i losim stranama prime/zoom objektiva i da svako iznese sta mu se svidja/nesvidja kod istih
a da drugi to ispostuju, nego PLJUNI po nekom jer JA sam najpametniji.... Mi nebi bili mi kad ne bi skrenuli sa teme...

Moje misljenje je malo radikalnije i ide do te mere da mi je zaista zao sto sam uopste i inicirao ovakvu temu, i da mislim da ovakvog truda (mini testovi, interesantne teme, doduse kako-kome...) vise nece biti, jer je kao i mnoge druge do sada, ulaskom Paramecijuma u nju izminirana i otisla apsolutnom stranputicom. Umesto da tema ozivi kacenjem slika, bilo kakvih "zapisa" sa prajmova u vlasnistvu nekog od clanova foruma (svaka cast Kintecu) sve se pretvorilo u apsolutno besmislenu raspravu "sta je bolje, prajm ili zum objektivi". Ne znam ko je to procito i gde u uvodu, ne znam ko je to uspeo i iz cega tako da shvati, ali, jedna jedina ideja vodilja ove teme je bila FOTOGRAFIJE SA NASIH PRAJMOVA.

Jedina "ograda" u uvodu je bila da JA necu kaciti svoje slike dok tema ne zazivi, jer mi je mnogo puta do sada (sto u sali sto u zbilji) skrenuta paznja da ne "bijem odma' teskom artiljerijom" jer ljudi lako "splasnu" i ne mogu svoje slike da kace, pa sam tako pustio da tema bar malo zazivi, ali OVO i OVAKO... no comment.

Pozz

Citat:
Paramecijum: ...Ja sa 24-105 dobijam frapantno oštre fotke, ali Nebojša kaže da je moj primerak izuzetno oštar i da to nije pravilo.

Ne razumem zasto stalno potezanje/protezanje ove price o tvojim primercima, i Nebojsi kao supportu tih tvrdnji? Zar je tvoj primerak toliko bolji od ostalih? Koliko si ih uopste probao ti, koliko Nebojsa? Sta je tu uopste Nebojsa u celoju prici, svedok, pipac... sta?

btw. Jel bolji i od Nebojsinog primerka???



 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 10:11 - pre 186 meseci
U pravu si Becky, u zadnje vreme mi sve nesto vuce na plavo :)
salim se na moj racun, da djura ne shvati pogresno ;)

Beske, nisam Paramecijumov advokat niti stajem na njegovu stranu, samo bih da iznesem cinjenicu:
Covek je izneo svoje misljenje u vezi prime vs. zoom, ali su posle poceli da ga izazivaju sa nebitnim stvarima (za ovu temu),
a on ne ume da kaze "ljudi, o tome cemo pricati na drugom mestu", nego mora da se nastavlja, pa su poceli da ga zaebaju
i tako mic-po-mic, tema je skrenula.

Steta. Postoje ljudi koji se lome izmedju prime i zoomova i ovo je moglo biti zgodno mesto da se puno toga kaze i pokaze.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 10:34 - pre 186 meseci
Vidi, cela problematika se svodi na to da Paramecijum uživa u ulozi "mythbustera", te da je, u svom poznatom stilu, rešio da i ovde razbije mit o neophodnosti kraćih prajmova. Onda je krenuo da kači nebulozne "primere", koji "kao" trebaju da pokažu kako nema potrebe imati veliku blendu, nego (pazi sad!) uzmeš bilo koji zum, lepo ga drkneš na -10EV ili nešto manje i rešio si problem blende.

Čak i kada bismo, hipotetički, prihvatili tu uvrnutu ideju kao moguću, vrlo mi je zanimljivo kako se rešava problem DOF-a, onda kada je potrebno imati što mekši bokeh?

Verovatno da i tu PS igra ulogu - maska + blur i eto bokeha!

Od svega je najbizarnije pljuvanje po znanju čoveka koji je pravio Photoshop i kao što je totalno glupavo poređenje sa autotrkama i mehaničarima, tako je glupo čak i pretpostaviti da kreatori PS-a ne znaju ništa o obradi fotografije, jer - baš nasuprot tome stoji činjenica da je PS prvi put i ugledao svetlost dana kao produkt programera i ljudi iz struke kojima je trebala bolja alatka.

Pritom, po ko zna koji put, sebe predstavlja kao najvećeg gurua PS-a na svetu, a ovde NIKO nije video ni jednu referencu, ni jedan rad, niti bilo kakav link ka tome. To je jedino što je izminiralo ovu temu, a sasvim je logično za pretpostaviti da ostali učesnici prosto ne mogu sedeti razvnodušno i čitati toliko nebuloza na jednom mestu. Otud i rasprava i kompletan off-topic, ali - ovaj offtopic ne sme biti obrisan, jer je na neki način ipak vezan za temu. Iako je ista zamišljena drukčije, mora se znati (za ubuduće) ko iznosi besmislice, da i ostali članovi znaju s kim imaju za posla, a i da ne bi izveli pogrešne zaključke poredeći zum i prajm objektive.

Nego, Paramecijum, ako ste primetili, uvek "iskulira" odgovor na (po njega) škakljivo pitanje, na potpuno tipičan način - pitaš ga nešto konretno, on krene da vrlja tamo-amo, u nadi da niko neće zapamtiti šta je bilo pitanje. Nit' odgovora (primera izvlačenja one fotke), nit' referenci.

Uvek se sve nekako provuče kroz plašt: "ma ja sam to samo lupio, nisam mislio baš tako", što evo vidim - pokušava i sada.
No, nismo ga mi terali da ulazi u rasprave za koje nije potkovan - uvek je on taj koji započinje kavgu kako bi ispao "uber-pripremač".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 10:45 - pre 186 meseci
Glede teme, ne smatram prajmove savršenim, u smislu upotrebljivosti, ali kada bismo to postavili na neku vagu, prajmovi za mene imaju mnogo više pozitivnih, nego negativnih strana. Štaviše, jedina negativna strana je ograničenost u smislu kadriranja, ali - uz dovoljno veliku rezoluciju i kvalitetan senzor, prajm daje dosta prostora za kropove, koji daju uži kadar. Obratno je nemoguće, ali sam uvek spreman da žrtvujem to malo fleksibilnosti, zarad vrhunskog kvaliteta slike, potpuno nedostižnog za BILO KOJI zum.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.87.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 10:48 - pre 186 meseci
@Paramecijum
Omg. Procitaj sta sam napisao, okacio sam RAW fajl sa XMP fajlom koji govori lightroomu sta je obradjeno. Sam RAW fajl se ne menja. Ako obrises taj XMP fajl, i otvoris taj nef fajl u CS4 photoshopu, otvorice ti se fotografija onakva kakva je izasla iz aparata.

(Lepo sam rekao coveku za casove photoshopa i lightrooma )
 
Odgovor na temu

pitamneskitam
Zemun

Član broj: 132326
Poruke: 34
62.240.21.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 11:16 - pre 186 meseci
Kintec, da li je .xmp identičan i u LR i u ACR, tj. da li su međusobno kompatibilni? Ne koristim LR, pa ne znam. Jesu?

A glede dileme prime vs. zoom: pa, moje skromno iskustvo govori da je u studijskim uslovima najlakše prebroditi nedostatak konfora koji pružaju zoom-ovi. A pošto ja u 90% slučajeva fotkam u studiju ili improvizovanom studiju, onda dileme nema. Mene su 50/1.4, 85/1.8 i 2 originalne zonerice (govorim o Canonu, naravno) koštale ukupno oko 530 €. Za te pare od dobrih zumova možda mogu da se dobiju polovni 17-40 ili 70-200/4, ali to meni na crop-u ne bi odgovaralo + što sam neuporedivo "jači" sa blendama (što u studiju nije bitno, al' ajde... mada veliki otvor blende ne služi samo da propusti više svetla, već i kao kreativno oruđe).

Sa druge strane, kada bih išao u prirodu verovatno ne bih skidao 17-40 (koji nemam). Crop objektive nemam niti nameravam da ih imam.

Da se vratim na besketov inicijalni post: fali mi samo 100-ka makro.

[Ovu poruku je menjao pitamneskitam dana 26.12.2008. u 12:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao pitamneskitam dana 26.12.2008. u 12:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 11:22 - pre 186 meseci
Ma smesno je pricati o upotrebljivosti prajmova... zamislite samo planinara koji se penje na Himalaje i nosi sa sobom D3 ili 1DsMkIII, 17-35 f2.8, 24-70 f.8 i recimo 70-200 f2.8, pa to bre sve zajedno ima skoro 10 kilograma, a tamo znaci svakih 20 grama manje... Prajmovi su daleko laksi recimo Nikkor 20 f2.8 tezi samo 270 grama?!!! Pri tom daje odlicnu sliku, a na FF telu je 20 mm zaista dovoljno siroko. Dakle, poneti mali D60 i 20 f2.8 i mozda 85 f1.8, pa to sve zajedno jedva da nesto malo preko kilogram! U fotografiji je mnogo kompromisa, nesto mora da otpadne, ne moze u isto vreme i krupno i siroko, lagano a da je zum, veliki dinamicki raspon, a male dimenzije itd...

No dobro, teoretisanju nikad kraja... evo da okacim i jednu fotku sa mojim cuvenim 50 f1.4 za koji sam se otvorio citavih 30 evra



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.228.*



+17 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 11:25 - pre 186 meseci
Posto vidim da se ovde secto pominje i EF300f4 L u svakojakim komentarima, samo jedno malo "podsecanje" na to kako on pise...



Pa, ako postoji jos neki vlasnik ovog raritetnog staklenceta (a postoje ozbiljne indicije), ja bih voleo da mi se ovde i pridruzi... ipak smo u prajmovima

Pozz

EDIT: Dok sam pisao ovaj post Dzura je vec okacio svoju sliku... upravo onako kako sam i hteo da izgleda ova tema... pametno u reci, lepo u slici.

btw. kad smo vec kod Dzurine slike, samo kratak komentar... sjajno ulovljen trenutak, dok se mlada krsti, ruka u pokretu, neostro, bokeh u prednjem/zadnjem planu da i ne pominjem... sto je "najgore", kao Canondzija, ovde moram da pohvalim i boje...



[Ovu poruku je menjao beske dana 26.12.2008. u 12:37 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pitamneskitam
Zemun

Član broj: 132326
Poruke: 34
62.240.21.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?26.12.2008. u 11:34 - pre 186 meseci
Beske, koja ti je sad to fora da kačiš sliku sa 300f4 L? ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10912 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.