Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10904 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.172.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 12:20 - pre 186 meseci
Citat:
Paramecijum: Čovek koji je napravio PS... pa šta, da je tako onda bi formulu 1 vozili automehaničari i konstruktori a ne Fanđo i Niki i ostala bagra.


odlična analogija, moram da odgovorim :D kad bi mehaničari i konstruktori vozili formule, ne bi reparirali motor posle svake trke ;)

p.s. ovde na forumu je generalno mnogo pixel peepinga, kao da svi svoje fotke printaju za fototapet... nekad mi baš i nije jasno čemu to
onda ispravljena fotka od "10 blendi" je pre ispravke bila crna fleka, a posle odlična uspomena ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 12:23 - pre 186 meseci
Ja apelujem da ljudi visokih noseva konačno pokažu svoje reference, a ne da u stilu "ja pa ja i moja jaja", non-stop truju forum svojim besmislicama i time uništavaju svaku temu na kojoj se pojave.

Prozvane bih molio da linkuju SAMO JEDAN (i brojem: 1) svoj rad, da mi miševi vidimo s kakvom veličinom imamo posla.

Toliko.

Paramecijume, da su Tebe pitali šta da ture u PS, verujem da bi ostalo samo "Batch" i "Save As", jer Tebi drugo i ne treba. Pogotovo je ACR višak.

Citat:
Paramecijum: Primer koji sam ja okačio je minimum 10 blendi podeksponirana fotka i to je ekstremno izvlačenje.

Ne lupetaj više, svega Ti! 10 blendi?! Znaš li Ti koliko je 10 blendi, o znalče nebeski!?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 18:18 - pre 186 meseci
Bwahahaha ljudi, pa vi mene odusevljavate. Pogotovo paramecijum (covece legendo!)

Ukratko da kazem da su 5D i D700 za razlicite namene, jer D700 moze da se koristi za fotografisanje sporta, i to po pljusku, dok ce 5D mkII dati bolje rezultate u studiju, i to je to na pr.
A za fotkanje svadbe sa 14mm ...recimo da je paramecijum cuo samo za neku zumzaru i jedan blic, pa rokaj mile direkt u glavu blicem. (i onda naplatis gostima 100din) Znas paramecijum, neki ljudi koriste i nesto drugo osim 24-105, cak koriste i wirelles bliceve (sad se verovatno tek pitas koji ce to vrag? :) )

Al da ne budem sebican, evo da kazem kako sam ja koristim 15mm- pa za fotkanje enterijera, grupnih portreta, dinamicnih scena... Imao sam situaciju gde je stajalo 60 ljudi na stepenistu, i ispred stepenista u hotelu Admiral (mozda zna neko kako izgleda prostor), sa 18mm sam uhvatio ne samo sve ljude, vec sam ukomponovao i prelep enterijer, i to naravno sve lepo osvetljeno sa dva SB800 blica. Te fotografije ne mogu javno da kacim, ali evo jos primera kako se moze koristiti 15mm, ili na cropu 10mm (tj 16mm)








Kada bi malo citao, ili se likovno obrazovao, znao bi da ultra wide objektivi isticu perspektivu, i time prave dinamiku, stvaraju tenziju na fotografiji.

A za portfolio, evo par starijih fotografija dok sam jos fotografisao sa 30D. Ima tu i fotografija sa 50icom 1.8 kao i kit objektivom

http://www.aleksandarc.net/portfolio/

E da, i ono za levels i curves...moram da kazem da nisam cuo u poslednje vreme nesto tako....bwahaha :D Eo, mogu da ti odrzim kurs photoshopa, samo za tebe 2000e 10 casova :)

 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 18:22 - pre 186 meseci
He he, za sve one koji se pitaju sta to fali Paramecijumovoj slici samo da kazem - nista specijalno.
Al onda vi ne znate da se taj nas dragi Paramecijum svojevremeno svojski trudio da unisti svoj
ugled u virtuelnom drustvu i da je ovo prirodna reakcija. Zakon akcije i reakcije :)
I virtuelne zajednice kao i stvarne imaju neka svoja pravila, sto pisana sto nepisana,
kako se ponasa, druzi, svadja pa i Za'ebava :)
Ma da je sto put u pravu, sad ce tesko da prodje, ima ga svi zaebaju, hi hi.

[Ovu poruku je menjao vamsi dana 25.12.2008. u 22:41 GMT+1]
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 18:40 - pre 186 meseci
Pa naravno da ze covek zeza, njemu interesantno, nama interesantno da citamo gluposti....hm..ili se covek ne zeza? lol U svakom slucaju je interesantno :)
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 19:12 - pre 186 meseci
Ajde Storme prosvetli me, koliko blendi je razlike između one dve vrednosti koje sam naveo? Znaš li ti uopšte šta je jedna blenda u sistemu osvetljenja?

Kintec, tvoji primeri treba da pokažu šta? Upinješ se da dokažeš da se sa svim žižnim daljinama može snimati, kao da to već nismo znali. Mašeš sa DZ terminologijom koju si dobro naučio, ali to je uglavnom presipanje iz šupljeg u prazno.
14 ili 16 ili 17 mm su super za zezanje u gužvi, demostracije, ulična vreva a ti se unosiš u učesnike i škljocaš... bez gledanja u tražilo ili na ekran; ljudi i ne znaju da ih slikaš... ja to koristim na dečjim priredbama i maskembalima, držim ruku uz telo i neprestano škljocam, posle, među 500 snimaka nađem desetak vrhunskih koji se ni na koji način ne bi mogli snimiti sem tako. Ali tu je geometrija svakojaka i to većinom ima smisla za zezanje ili možda neku podvrstu umetničke fotografije. Nađi mi jedan primer da je neko nekada stavio na naslovnu monografije ili na istaknuto mesto ultraširoku fotku sa svim deformacijama koje doprinose dinamici prostora.

Ovde se priča o upoređenju prajmova i zumova i izgleda da smo se svi složili da što je žižna daljina manja, to su zumovi nadmoćniji.
Verovatno je canonov 70-200/f4 najduži zum koji koliko-toliko može da se nosi sa prajmovima, ali ja radije biram 135/f2 i kropovanje. 300/f4 i kropovanje. Matematika je tu jasna. Kod ultraširokih nema mnogo izbora... voleo bih jednom da probam canonov 14/f2.8 ali može da se ispostavi da je to previše široko za sadašnje fizičke i konstrukcione mogućnosti senzora.
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 19:26 - pre 186 meseci
Bwahaha :D jos bolji vic :D

Ako zelis, odrzacu ti kurs fotografije za 4000e 10 casova (poskupelo, jer vidim da ti nemas blage veze ne samo sa fotografskim alatom, vec i sa fotografijom uopste) Zaboga, zar zaista sljkockas 500 fotografija napamet bez gledanja u trazilo/live view?

Iznositi bilo kakav argument ovde- nema poente. Smesno sve ovo bre :)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 20:35 - pre 186 meseci
Citat:
Paramecijum: Ajde Storme prosvetli me, koliko blendi je razlike između one dve vrednosti koje sam naveo? Znaš li ti uopšte šta je jedna blenda u sistemu osvetljenja?


Imam puno podpitanja, ali ću se zasad ograničiti samo na ovo - dakle, koliko treba zavrnuti blendu f/1.0, da bismo je zavrnuli "10 blendi"?
Iz ovoga proizilazi još jedno pitanje - koliko treba da bude trajanje ekspozicije "10 blendi podeksponirane fotke", ako svetlomer meri 1/8 za pravilno eksponiranje?

Kad ovo odgovoriš, idemo dalje.

Kintec, polako bre sa tim časovima, ima nas ovde još koji bi malo da se omastimo!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 21:17 - pre 186 meseci
Storme, izgleda da ti neke stvari ne shvataš u fotografskoj terminologiji. Pošto sam večeras dobre volje, prosvetliću te.
Tu je matematika drugačija i ne može se namestiti na digitronu.
Elem, jedna blenda je duplo više ili manje osvetljenja, ne doslovno samo blenda već i brzina zatvarača i ISO, dakle, trojako... prema tome od 1.4 do f8 ima 3 blende, a od 1/125 do 1/30 imamo dve blende, a od ISO 100 do ISO3200 imamo 5 blendi... ne množi se nego se prosto sabira: 3+2+5=10... slučajno je deset, ja sam lupio 10 jer mi je sve to ličilo otprilike na toliko.

Kintec, mnogo si drčan za nekoga ko je u ovoj godini nabavio svoj prvi (d)slr.
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 21:29 - pre 186 meseci
Paramecijum, osim ove debelo podexponirane fotke, moze da se vidi jos koja tvoja fotografija? :)
(a i dslr koristim od prosle godine, i kako sam ucio od najboljih, dosta sam naucio hvala bogu, i to za vrlo kratko vreme :)
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 21:44 - pre 186 meseci
evo jedne:
 
Odgovor na temu

mmm121
Mite Velkov
Gevgelija, Macedonia

Član broj: 137589
Poruke: 57
85.30.106.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 21:47 - pre 186 meseci
Citat:
....prema tome od 1.4 do f8 ima 3 blende...


Ja sam pocetnik ali ..... zar ne ide ovako f1.4, f2, f2.8, f4, f5.6, f8 ????

Ispravite me ako gresim.
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 21:48 - pre 186 meseci
I sto onda tu nisi koristio 24-105F4L i podexponiranu fotku do crnila? ..nego 50mm 1.4 i to bas na 1.4 :D
 
Odgovor na temu

Bukira
Beograd

Član broj: 12390
Poruke: 17
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 21:53 - pre 186 meseci
Citat:
Paramecijum: prema tome od 1.4 do f8 ima 3 blende...


3 blende ?? :-)
f1,4 - 2,0 - 2,8 - 4 - 5,6 - 8

Paramecijum, pročitaj malo literature, svega ti, ovo prestaje da bude smešno.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 22:03 - pre 186 meseci
Onu crnu fotku nisam stavio kao primer kako treba snimati, već da i ako baterije za blic crknu može da se spase scena. To je deo priče o moći PS-a u popravljanju... nije idealno, ali je pomak sumanuto velik i kao draga uspomena može da prođe. O tome se tamo radilo.
Ja sa 24-105 dobijam frapantno oštre fotke, ali Nebojša kaže da je moj primerak izuzetno oštar i da to nije pravilo. Možda. U svakom slučaju, u kombinaciji sa dobrim osvetljenjem, meni 24-105 završava gomilu posla... a kod slabog osvetljenja naravno da se radi drugačije... ali mene umetnička fotografija ne zanima, samo komercijalna i to za sopstvene potrebe.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 22:08 - pre 186 meseci
Citat:
Bukira: 3 blende ?? :-)
f1,4 - 2,0 - 2,8 - 4 - 5,6 - 8

Paramecijum, pročitaj malo literature, svega ti, ovo prestaje da bude smešno.

Nije tri nego 6, onda je moje izvlačenje ne 10 nego 13 bledni... samo se vi smejte i pokušajte iz crne fotke da dobijete onu dole, pa da se posle svi zajedno smejemo.
 
Odgovor na temu

Bukira
Beograd

Član broj: 12390
Poruke: 17
*.eunet.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 22:34 - pre 186 meseci
Citat:
Paramecijum: Nije tri nego 6, onda je moje izvlačenje ne 10 nego 13 bledni... samo se vi smejte i pokušajte iz crne fotke da dobijete onu dole, pa da se posle svi zajedno smejemo.


E sad si me opet nasmejao. Dakle, razlika između f1,4 i f8 nije ni 3, ni 6, nego 5 blendi. A sto se tice one crne slike, priznaj da si je naknadno malo potamnio u odnosu na original, jesi li? :-)
 
Odgovor na temu

kintec
Student Fakulteta za dizajn

Član broj: 203142
Poruke: 146
91.148.93.*



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 23:05 - pre 186 meseci
exif prisutan, (iso 200) fotka podexponirana na aparatu za -5 blendi (nikon ima kompenzaciju od 5blendi) matrix merenje. U lightroomu je izvucena fotka za maksimalne 4 blende koliko dopusta softver, + bringhtness kako bi se dobila zeljena exponiranost. Da, i podesio sam WB. Nikakav filter nije primenjen.

Original bez ikakve obrade:


obradjena fotka na gorespomenut nacin:


Naravno, na iso 200 fotka se moze silovati kako se hoce, i to fajl tripi do nekih iso 800, nakon toga kod D700 fotka ima sve manje imanje materijala za obradu, dok je fotografija na iso 25600 neupotrebljiva za obradu (silovanje) ovog tipa.

Btw koji ce ovo nekom uopste? (ako se uzme u obzir da onaj ko koristi aparat - zna da ga koristi.)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 23:09 - pre 186 meseci
Hehehe, po Paramecijumovim merilima, Ti si ovde podeksponirao 10 blendi... ili čak 13, kako on to vragolasto računa, jer - ako je suditi odokativno, "nivo crnila" je vrlo sličan onome što se da videti sa njegove "10 blendi podeksponirane" fotke.

Znači, Ti ne umeš da koristiš taj aparat i podeksponiraš 10 blendi, odnosno - aparat Ti je pokvaren i nisi ni svestan da si podeksponirao 10-12 blendi.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?25.12.2008. u 23:46 - pre 186 meseci
Ništa lakše nego izvrtati suštinu i držati se nevažnih detalja.
Zar nije zapravo za diskusiju o moći PS-a svejedno da li je 8 ili 13?

Uzgred, kintec, tvoj primer je prevara, za razliku od mog... znam da imaš potrebu da pokažeš da si moćan, ali ovo je bio bedan pokušaj.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Prime vs. zum: može li obrada da nadomesti razliku?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10904 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.