Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neki savet od iskusnih, molim :)

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Neki savet od iskusnih, molim :)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7536 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.84.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Neki savet od iskusnih, molim :)29.08.2008. u 14:09 - pre 191 meseci
Radi se o aparatu Canon A590IS i iz njega pokusavam izvuci sto bolje slike koristeci manuelni mod.
Imam neke korake koje sprvodim kad namestam parametre, pa me zanima savet da li se tu nesto
treba izmeniti kako bih dobijao bolje rezultate.

1. Uvek krecem od najmanje iso vrednosti (100, ili cak 80 ako je svetlije)
2. Onda vidim da li je dovoljno svetla (da li je ona crtica na sredini ili je podeksponirano ili preeksponirano) na "live pokazivacu"
3. Ako je svetla malo onda prvo sto radim je otvaranje blende, a eksp. gledam da je bar 1/250 (ne manja)
4. Ako ni sa maks. otvorenom blednom (2,6 na A590IS) nemam dovoljno svetla, tek onda polako produzavam ekspoziciju
do nekih 1/60 maksimalno, radi sigurnosti jer nemam stativ (mada su mi neke fotke i na 1/2 ispadale OK)
5. tek ako to sve ne zadovoljava, onda dizem iso na 200, ili na 400 - gledao sam za skupe aparate (iso 3200 slika razbija),
dok kod mene vec se ustrucavam i 200 da stavim, na 400 vec primetan sum, ipak je ovo kompakt samo.

(ostale parametre drzim standardno na L (8MP), Superfine, WB (auto), IS Continuous, MyColors - off (mada mi se jako svidja "Vivid" na nekim fotkama)

Jel ima neki generalni savet koji bi mi pomogao da iz ovog aparata izvucem bolje slike, znam da je pitanje suvise
generalno, ali mozda nesto u vezi ovih mojih koraka, da li valja / ne valja... svaki savet je dobrodosao, jer od kako
sam uzeo aparat nista nisam slikao na Auto, jer bih voleo ponesto i da naucim, ne nista preambiciozno, ali bar po koju
foru da pokupim za bolje fotke.

Pozdrav :)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 11:06 - pre 191 meseci
Ja iz navedenog ne vidim da Ti nešto radiš pogrešno.
To je tehnički deo.

Postoji i kreativni deo, koji se tiče odabira kadra, kompozicije, ali i kasnije obrade.
Ja recimo često potenciram podeksponirane fotografije, kada fotografišem nešto što u pozadini ima nebo. Nebo je, zbog količine svetlosti koje iz njega dolazi, kritična tačka svakog aparata, jer se često objekti u prvom planu nalaze u kontra-svetlu, u odnosu na nebo. Onda lepo podeksponiram, nebo ostane prirodno plavo, a onda iz tamnih delova izvlačim ostale detalje, tokom obrade.

Ljudi često ignorišu nebo i svetlomerom mere isključivo objekat. Ako je to neka zgrada, ona će se na takvom snimku videti dobro, ali će nebo, u najvećem broju slučajeva, biti sprženo. To treba izbeći, u svakoj varijanti. Jedan način je, kako sam već pomenuo, podeksponiranje, drugi je biranje odgovarajućeg ugla snimanja (tako da npr. sunce osvetljava prvi plan i time poništava efekat kontra-svetla u odnosu na nebo), a treći je korišćenje polarizacionog (CPL) filtera, kojim se precizno definiše šta može, a šta ne može u objektiv, u pogledu prelamajućeg svetla.

Možeš i da okačiš neke fotografije za koje misliš da bi mogle biti bolje, pa da vidimo šta ne valja.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.142.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 15:05 - pre 191 meseci
Hvala na odgovoru. Moje pitanje je vezano za funkcionisanje A590IS, kod njega sto se tice svetlomera ima jedna skala na
desnoj ivici ekrana koja ima jednu crtcu koja bi trebalo da je na sredini (mada kad si vec pomenuo podeksponirane fotografije),
primetio sam da fotke malo bolje ispadnu kada je ta crtica malo ispod, ne bas na sredini (naravno to je dobro jer mi je tada i
ekspozicija kraca, govorim za teze uslove). Vidis to nisam razmisljao da okrenem aparat i ka nebu, uvek sam ga iskljucivo
okretao ka subjektu slikanja i prema tome ravnao svetlomer (tu crticu - da bude na sredini ili crticu-dve ispod).

Generalno, za sada sam napravio nekih 800-900 slika ovim aparatom i polako sam poceo da uvidjam ogranicenja,
ali ima tu jos, vidim, mnogo da se uci.

Za sada cu pokusati iskorisiti ovaj savet sa fotkama na kojima je nebo :)

Jos jedno pitanje. Vidim da se ovde cesto pominje "100% crop" i na osnovu njega gleda nekakav kvalitet.
Nisam siguran - je li "100% crop" isecak slike koja je uvecana 100% (tj, nije uvecana niti smanjena)? Jel to bilo koji
isecak bilo koje velicine (X puta Y), tj. jel proizvoljan isecak sa proizvoljnog dela fotografije?

Hvala i pozdrav.

(ovo sto sam okacio je smanjeno i obradjeno i to smatram jednom od svojih "boljih" fotki, pa moze kritika nje, sta je moglo biti bolje)



(mozda je ipak malo previse kontrast pojacan u obradi, i malo vise zatamnjena nego sto treba, ali meni se nekako tako vise svidelo)
original je bio f5, 1/320 sec, iso-100, ali je oko 4 mb pa ne mogu da ga uploadujem.

/edit: Evo ga samo crop sa originalne fotke kako je izasla iz aparata (pri 100% uvecanju):



[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 30.08.2008. u 16:27 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.142.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 15:35 - pre 191 meseci
Ah, da sad sam se setio sta sam jos hteo da pitam:
U uslovima kada je dobro svetlo (dnevno, ka recimo ovde sto je bilo) - da li je onda bolje da svetlo odredjujem
blendom ili kracom ekspozicijom? Konkretnije - da li je svejedno da sam ovu fotku slikao sa nesto vecim otvorom
blende a kracom ekspozicijom, ili sa manjim otvorom a vecom ekspozicijom? Nesto sam kao skapirao da je za
slikanje pejsaza bolji manji otvor (f8 max na A590IS), ali mi bas nije najjasnije zasto.
Ustvari da li ima neke bitne razlike da sam fotku napravio sa recimo f5 i 1/320 (kako i jesam),
ili sa f2,8 i 1/640 kako sam recimo isto mogao, a da svetlo bude OK?
Malo sam zapetljao, ali nadam se da se moze razumeti sta pitam :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 30.08.2008. u 16:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 16:00 - pre 191 meseci
Otvor blende utice na dubinsku ostrinu (manji otvor - veci DOF), tako da sto se tice pejzasa, verovatno zelis da ti je sto veci deo slike ostar, i veci f broj je potreban.
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.142.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 16:14 - pre 191 meseci
Hvala, tako sam i mislio, ali nisam bio siguran u vezi sa tim.
Znaci u ovom mom primeru je trebalo da slikam sa jos vecim f-om (ali da malo produzim onda jos ekspoziciju,
jer bi mi falilo svetla) da bi sto veci deo slike bio ostar.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.198.*



+21 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 17:59 - pre 191 meseci
Uz svu današnju modernu elektroniku, autofokuse, kompjuterizovane multimetering sisteme i ostala čuda nije zgoreg da imaš u vidu da svetlomer uvek gleda crno-belo i da uvek vidi 50% neutralno sivo ("na pola puta od belog do crnog"), tj. da se uvek trudi da "uproseči" izmereno svetlo.
Znajući to, vremenom ćeš naučiti kako se pravilno koristi kompenzacija +/- n EV (broj svetlosnih vrednosti, popularno "blendi"... "+1/3 blende"...).
Tipični primeri, koji zahtevaju dodatnu kompenzaciju su slikanje porteta (objekta) ispred jako svetle pozadine... i obrnuto, veoma svetao objekat na tamnoj pozadini, koja ne reflektuje nikakvo svetlo...
Vremenom ćeš naučiti da stvari gledaš "crno-belo k'o svetlomer" i da pravovremeno kanališeš parametre ekspozicije prema vlastitim, kreativnim kriterijumima...
Razlike između mekog difuznog svetla i jakog kontrasnog (po sunčanom danu)... i slične stvari... sve vezano za jednostavno značenje same reči fotografija ("crtanje svetlom"), koje moraš uvek da imaš na umu!

Želim ti puno uspeha i uživanja u budućem "škvacanju"...

PS
Sot mi budi daleke uspomene iz najranijeg detinjstva, kada sam neke raspuste provodio kod rođaka u kući sa seoskom vodenicom, na obronku šume... Vodenica nažalost, već odavno ne postoji...

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)30.08.2008. u 18:26 - pre 191 meseci
Citat:
Kernel-1:  Jos jedno pitanje. Vidim da se ovde cesto pominje "100% crop" i na osnovu njega gleda nekakav kvalitet.
Nisam siguran - je li "100% crop" isecak slike koja je uvecana 100% (tj, nije uvecana niti smanjena)? Jel to bilo koji
isecak bilo koje velicine (X puta Y), tj. jel proizvoljan isecak sa proizvoljnog dela fotografije?


Koliko vidim, pitanje si džabe postavljao.
Isečak koji si okačio je baš to - 100% crop. Služi da bi ljudi mogli da vide kako oprema "crta", jer bi bilo previše da se slika kači u full rezoluciji.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
78.30.144.*



+3 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 16:30 - pre 191 meseci
Kernel
to sto radis je dobro za vezbu i upoznavanje aparata ali je u sustini gubljenje vremena jer koliko vidim koristis manuel mod. Retko kad je potrebno to raditi kad ti P, Av i Tv modovi sve to mogu uraditi i ostaviti ti vreme i koncentraciju za trazenje motiva i kompoziciju.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 16:48 - pre 191 meseci
Po toj logici mi i "Auto" ili "easy" mod (koji postoje na ovom aparatu) mogu "sve to uraditi", ali meni je poenta da
eksperimentisem sa manuelnim modom (kada ga vec ima), i da sam vidim uticaj svake od komponenti koju podesavam
na rezultat. Znaci necu da ja podesavam jednu, a da mi aparat automatski odredjuje osatlo (Av, Tv, P), nego da odredim sve sam.
Da se malo vise vremena izgubi - istina je. No, uglavnom to vreme od 10-15 sekundi mi ne smeta (vremenom cu
valjda i brze) jer me niko ne juri dok slikam. Ako bas ocekujem da cu nesto slikati gde mi treba brza reakcija (da necu imati vremena
za podesavanje), turim ga na auto, i cao djaci. No hvala u svakom slucaju na skretanju paznje na ovo, svakako cu isprobati i te modove
i sam proceniti dobijam li ista koristeci manual umesto njih i u kojim situacijama.
Pozdrav, Srdjan.

(posto mi je ovo oko fotkanja dosta zanimljivo, mozda razmislim i o necem jacem nesto kasnije
(neki pocetni dSLR - pa mislim da nije lose da se sada dobro upoznam sa manual modom, bar
na ovom aparatu, kakav god da je)

Jos jedno pitanje - jel ima neka prosta forula kako da izracunam potrebnu najvecu ekspoziciju koja je
dovoljna da objekat koji se krece V brzinom i udaljen je X metara, ne bude mutan vec uhvacen "cisto" u momentu kretanja.
Recimo ocekujm da ce neki kamion da prodje putem i hocu da ga slikam sa 15 metara - kako da na osnovu njegove
(predvidljive recimo) brzine odredim duzinu ekspozicije potrebnu da ne bute mutan? :)
(mislim mogu ovo eksperimentalno utvrditi, al da ne trosim baterije na to :)

(nek digne 2 prsta onaj kome je muka od mog zapitkivanja :)))


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 31.08.2008. u 17:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 16:50 - pre 191 meseci
Mislim da ti nije lose da nadjes onaj link ka hrvatskom sajtu jarac... Mnogo dobra stvar, tesko da napamet tj sam pokapiras neke stvari. Ja sam samo ovlas bacio pogled po tom tekstu i vec mi je vecina bitnih stvari bila pojasnjena. Ne kazem treba jos dosta da se igram ovim da bih nesto znao...
Imam A720 tj slicni su aparati...
Nego koliko sam ja citao bolje je da IS drzis na shoot only umesto na continuous.
Zatim cini mi se da mesas brzinu zatvaraca sa ekspozicijom.
Meni je sve to bas taze da tako kazem pa postoji mogucnost da nisam u pravu. Nek neko potvrdi mada mislim da je ok.
I uglavnom za obicne stvari slikam preko AV, ali isprobam i M. M je vise kada ti bas zatreba da uslikas nesto sto se krece, onda vodu tj da li zelis da dobijes efekat kretanja vode (manja tj sporija brzina zatvaraca)...
Ova tema je odlicna za nas pocetnike tako da nek me neko ispravi ako grasim.
Mesec recimo slikas sa onim spot umesto evaluate...
I mene je bunio ovaj AF jer kao sta ce mi on, hocu da mi sve bude ostro, al onda sam skapirao kao sto je vec neko napisao da to postizes povecanjem F broja tj zatvaras blendu i onda se povecava dubinska ostrina. I to me je bunilo, ali to mu dodje na foru sto je "dublje" vise ce stvari na razlicitoj udaljenosti od fotoaparata biti ostro.
E sad ove cake tamno na svetloj pozadini i svetao objekat na tamnoj, to mu valjda vise dodje po osecaju tj treba prosvetliti vise ako je taman objekat, i potamniti ako je svetao. U oba slucaja se unistava pozadina?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 16:53 - pre 191 meseci
@abu simbel
Ne slažem se sa tim.

Aperture i shutter priority jeste rešenje kada se radi brzo kadriranje potpuno različitih motiva i nema se vremena za detaljno podešavanje.

Kad god ima vremena, mnogo je pametnije koristiti manuelni mod, jer je kontrola potpuna i neke stvari se onda čine mnogo logičnijim. Pitanje je, ipak, da li to ima baš puno smisla sa kompaktom, koji ipak nije toliko fleksibilan kada su greške u pitanju (senzor na DSLR-u dopušta daleko veće promašaje fotografa, u smislu brzine zavesice).

Osim toga, ko se ne udubljuje u samu tehniku snimanja, ni nalaženje motiva mu neće mnogo pomoći u dobijanju dobre fotografije. Znači, aperture/shutter priority modovi DA, ali tek kada savršeno ovlada manuelnim upravljanjem.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 17:08 - pre 191 meseci
@Reggie - pa da ja sam kontao da je Shutter speed isto sto i ekspozicija "(duzina izlozenosti senzora svetlosti)" - ali
moz' bit' da sam se presao :) - znaci 1/30 je "ekspozicija" od 30-og dela sekunde. Sto ce reci da suter-spid
odredjuje vreme ekspozicije
Sad si me zbunio... ali tako mi logicno.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 31.08.2008. u 18:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
212.200.215.*



+21 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 17:40 - pre 191 meseci
Citat:
Kernel-1: @Reggie - pa da ja sam kontao da je Shutter speed isto sto i ekspozicija "(duzina izlozenosti senzora svetlosti)" - ali
moz' bit' da sam se presao - znaci 1/250 ili 1/30 je "ekspozicija" od 1/250 ili od 30-og dela sekunde.
Sad si me zbunio...

Striktno fotografski govoreći "ekspozicija" je kombinacija otvora blende i brzine zatvarača (u stara vremena i osetljivosti filma), a izražava se u nekakvim svojim jedinicama EV (Exposure Value), a "vreme ekspozicije" je nešto drugo i to bi moglo da potpadne pod tvoju definicuju "dužina izloženosti..."
Stariji fotografi vole da govore i u "blendama" (EV)... ima tu dosta stvari, koje su vremenom izgubile značaj za obične korisnike pošto su novi digitalni aparati "počeli da misle umesto fotografa"... Nekad si svašta morao da znaš, počev od samostalnog razvijanja filmova, izbora hemikalija ("razvijača") za posebne namene: za sitno-zrnati film, za film visoke osetljivosti, za "pushiranje" - podizanje osetljivosti filma...
Svako je imao vlastitu knjižicu "tajnih recepata", a rad u mračnoj komori je posebna priča. Danas je sve mnogo jednostavnije, ali su i krajnji rezultati takvi (jednostavniji)... sve je u proseku dobro... da ne kažem mediokritetizovano.
Danas fotografi uglavnom samo snimaju (na brzinu malo obrade fotografije na računaru), laboranti prave fotografije... nekad si sve morao sam da radiš, što je i podrazumevalo više raznih znanja (pravilan izbor filma, kompletnu laboratorijsku hemiju u glavi i more drugih stvari... pre nego što stisneš okidač)
Znam da zvuči dosadno i neinteresantno, ali veruj mi da je bilo uzbudljivije nego sada!

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 17:48 - pre 191 meseci
Verujem da je ranije bilo teze :) - no tako je u svakoj oblasti gde je tehnika zavladala :)

Za ekspoziciju - isao sam logikom engleska rec "exposure" (eksponiranost, izlozenost) - a nesto mora da odredi duzinu
te eksponiranosti, tj. izlozenosti senzora svetlosti, sto bi bio taj shutter-speed - dakle skontano sam da shutter speed nije jednako sto i
ekspozicija, pa je Reggie u pravu, ali je ono sto direktno ODREDJUJE tu ekspoziciju, tj. diktira duzinu te izlozenosti, pa mu to onda dodje to.
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 19:29 - pre 191 meseci
Sto rece jedan na nekom forumu - Treba dati nobelovu nagradu onom ko izmisli digitalac.
Ali ko zna koliko je ljudi radilo na tome, a i nije se moglo bez kompa. Koliko mi se cini sve je pocelo krajem 90-tih, bar za obicne ljude. Secam se kada je jedna drugarica pre 6-7 godina ponela digitalac na ekskurziju, bilo je to cudo tehnike za nas. Ja fotkao sa filmasem i osvetli nam se film nekako i sve ode... Malo kasnije su moji uzeli neki Canon, ali ga bukvalno nisam pipao. Tek sada me zainteresovalo jer mi dosadilo da jurim skuplje telefone koji daju upola kvalitetne fotke od A720, koji je opet 3x jeftiniji...
http://www.jarac.net/foto/?nid=140
Evo odavde skini tutorijale (3 pdf fajla), procitaj i bice ti sve mnogo jasnije. Tek kada sam ovo procitao poceo sam da se igram sa AV i M i koliko toliko shvatio osnovne stvari. E sad ostale tehnike, kompozicija... to me nesto za sada i ne interesuje puno mada je bitno. Vise sam za sada da uhvatim trenutak, snimim video, nego li da to bude savrseno, za javnost i sl.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.209.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 19:38 - pre 191 meseci
ovde svako ima neku svoju priču :) evo onda i ja te posavetujem na osnovu mog iskustva, pošto ćeš verovatno i ti doći do sličnog...

na većini kompakta je prioritet blende (A) najkorisniji mod kad se kombinuje sa spot merenjem i kompenzacijom ekspozicije. manuelni je prespor za nekoga ko nema jedan poveći volan za blendu i još jedan mal manji za dužinu ekspozicije... u A modu aparatu daješ najveći raspon koji može da kontroliše od jednom, kod mene je to od 4 do 1/4000s (što prema mojoj računici izadje 14 blendi) dok u S (ili u narodu poznatijem kao Tv) modu može u najboljem slučaju od f2.8 do 8 što su smešne 3 blende...

takodje, fokus će ti nešto pouzdanije raditi ako ga zaključaš na centar jer iako oštrina jedva primetno opada ka ivicama za aparat to može da znači i sekund ili dva duže fokusiranje... mada, kod fokusa su, za razliku od dslr-a, kompakti praktično potpuno imuni na greške pa kada znaš da ti ništa bitno u kadru neće biti bliže od 2-3 metra možeš slobodno da ga staviš na beskonačno ako imaš MF
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.189.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 20:07 - pre 191 meseci
Primetio sam da mi povecanje sa iso-100 na iso-200 ne daje nesto posebnu mogucnost za
kracu ekspoziciju, tek mozda povecanje sa iso-100 na iso-400 mi daje nesto znacajniju
mogucnost da smanjim ekspoziciju, ali mi vec na iso-400 sa ovim aparatom nisu prihvatljive
fotografije, i zato korisim manual mod i kada je osvetljenje dosta slabije ostavljam na iso-100,
po cenu malog zamucenja zbog potrebnih duzih ekspozicija (koje mi manje smeta od nesto ostrije slike, ali pune snega koji ne moze
kvalitetno da se ukloni) -ili neka me neko uputi kako da to uradim u AcdSee-u ili u PS-u CS 3,
tj. da uklonim shum sa iso-400, ili nedaj boze iso-800 :)
Video sam neke fotke sa iso-3200 i Eos 1 Ds Mark III, i ono je prosto neverovatno... ali opet, to se ne da porediti :)

opcija "Despacle" - je blago receno odvratna (u ACD-See-ju) - pogube se svi zivi detalji,
a remove noise (ostale 3 varijante) - kao da ne urade nista...
U PS-u nisam nesto cackao - kako je tamo najbolje uklanjati shum?

Inace primetio sam da vecinu fotki koje napravim obradjem samo sa:

1. Blagim povecanjem samo kontrasta
2. Blagim smanjenjem osvetljenja
3. Blagim izvlacenjem crvene u RGB-u
4. Nekada unsharp mask ali ne u prevelikom stepenu.

Sve to odradim iz ACD-See-ja, ili ako sam u Linuxu, uz pomoc GIMP-a sa slicnim opcijama.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.209.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 20:35 - pre 191 meseci
pa računaj da povećanje jednog parametra omogućava smanjenje drugog za isto toliko... recimo da ti na iso100 treba 1/5s, na iso200 će to biti 1/10 a pošto kažeš da smanjuješ osvetljenje u obradi, mogao bi da ideš na 1/15 ili 1/20 i time dobiješ znatno manje srešenu sliku sa (bar se nadam) neznatno više šuma

što se tiče čišćenja, u fotošopu među filterima postoji ceo meni koji se zove "noise" i tu imaš da isprobavaš razne opcije za dodavanje i smanjivanje šuma

aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

mmm121
Mite Velkov
Gevgelija, Macedonia

Član broj: 137589
Poruke: 57
85.30.106.*



Profil

icon Re: Neki savet od iskusnih, molim :)31.08.2008. u 21:02 - pre 191 meseci
Citat:
zato korisim manual mod i kada je osvetljenje dosta slabije ostavljam na iso-100,
po cenu malog zamucenja zbog potrebnih duzih ekspozicija



ja bih bas suprotno .... nek ima suma ali da je fotka ostra. Sum se moze i ocistiti malo ... a stresena fotka je neupotrebliva.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Neki savet od iskusnih, molim :)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7536 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.