Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoč oko ER dijagrama

[es] :: Baze podataka :: Pomoč oko ER dijagrama

[ Pregleda: 2539 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mplex
Student

Član broj: 180626
Poruke: 9
*.dsl.optinet.hr.



Profil

icon Pomoč oko ER dijagrama07.05.2008. u 01:33 - pre 194 meseci
Kao prvo pozdrav svima, pošto sam nov ovdje pa da nebudem nekulturan :):)
Imam sljedeči problem radim na jednom projektu koji koristi SQL Servet kao bazu i VB.NET 2005.
Kao prvi korak nameče se crtanje ER dijagrama, što mi je dosta dobro išlo dok nisam stigo do entiteta RAČUN i OTPREMNICA.

Konkretan problem:

Imam PROIZVODE, RAČUNE (račun ima svoje stavke!!!!),OTREMNICE i KUPCE.

Kako da riješim stavke na računu? (novom tablicom?).
Dali da Račun i Otpremnica budu jedna tablica ili dvije? (Raszličiti se samo u sitnicama, na računi ima cije a na otpre... ne itd.)

NADAM se da ima netko volje da mi to malo SKICIRA u nekom ER dijagramu ILI da me uputi na neki slični problem sa riješenjem...
Ako ima netko sličnu gotovu bazu...može i to


Nemam baš previše iskustva u bazama tako da ne zamjerite ako su pitanja možda "glupava"...
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Pomoč oko ER dijagrama07.05.2008. u 02:14 - pre 194 meseci
hm, STAVKA je slab ili zavisan objekat u odnosu na objekat RACUN
to je,inace, jedna od osnovnih stvari sto se baza podataka tice

to ti dodje ovako, prikazano tekstualno (... su jos neki atributi koji nisu bitni za primer):
RACUN(IDracuna,...)
STAVKA_RACUNA(RednoBrojStavkeRacuna, IDracuna,...)

slab objekat iam slozen kljuc koji cine njegov kljuc i referencirajuci atribut koji je kljuc u za njega jakom objektu


odgovor: resis novom tablicom

kontas?

pitanje: kakav je to mdoel sa otpremnicom bez stavki?
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoč oko ER dijagrama07.05.2008. u 05:25 - pre 194 meseci
Citat:
momsab: ...RACUN(IDracuna,...)
STAVKA_RACUNA(RednoBrojStavkeRacuna, IDracuna,...).....


Samo treba obrnuti redosled PK u stavkama: STAVKA_RACUNA(IDracuna, RednoBrojStavkeRacuna,...)

Svaki dokument pravi zasebno. Otpremnica treba da ima takođe stavke kao i Racun. Upravo kao je momsab započeo.

Racun
RacunStavke
Otpremnica
OtpremnicaStavke
.....
.....
 
Odgovor na temu

mplex
Student

Član broj: 180626
Poruke: 9
*.dsl.optinet.hr.



Profil

icon Re: Pomoč oko ER dijagrama07.05.2008. u 10:45 - pre 194 meseci
Jasno je to meni da svki račun ima stavke a također i otpremnica...

Kako da ih povežem?

Tablicu PROIZVODI napravim relaciju sa STAVKE RAČUNA i relaciju sa RAČUNOM ili PROIZVODI ->RAČUN->STAVKE RAČUNA ???

E da i kao da napravim tablice RAČUN i OTPREMNICA kad moram znati što je na računu da bi napravio otpremnicu tj. Kako da povežem RAČUN i OTPREMNICU?

Hvala na odgovorima...
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pomoč oko ER dijagrama07.05.2008. u 14:25 - pre 194 meseci
Nije ti lak primer za ucenje. To sa otpremnicama se prilicno komplikuje, jer je komplikovano i u praksi, sa ili bez racunara.

Opcija 1:
Ako ce na otpremnici biti ISTE stavke kao na racunu, i to UVEK, onda ti ne treba nikakva tabela za stavke na otpreminici. Ako je ovio sto sam rekao, ISTE stavke, i to UVEK, onda imas 1 racun = 1 otpremnica.

Postoje to 1:1 veza, mozes da prodjes i samo sa kolonom BrOtpremnice u tabeli Racuni. BrOtpremnice moze da bude NULL, ako nemas otpremnicu u momentu kad pravis racun. kad ti zatreba otpremnica, upises broj u kolonu BrojOtpremnice i gotovo. Problem je sto BrojOtpremnice mora da je UNIQUE a ti ces imati visestruke NULL vrednosti. Neke baze podataka ne dozvoljavaju da iams visetruke NULL vrednosti, smatraju ih duplikatima, a neke ih ignorisu pa se jedinstvenost lako postize. Bilo je na forumu kako se postize UNIQUE kad ima svisetruke NULL vrednosti.

Druga opcija je tabela Otpremnice:
(RacunID UNIQUE, OtpremnicaID PRIMARY KEY, DatumKreiranjaOtpremnice NOT NULL)
Tablea Otpremnice je u relaciji 1:1 sa tabelom Racuni, gde ce tabela Racuni biti roditelj tabela. Kad zatreba otpremnica, dodas novi red u tabelu Otpremnice i to je sve. Kad ti treba da odstampas otpremnicu, povuces satvek iz tabele StavkeRacuna.

Opcija 2:
Ako ne vazi (UVEK ISTE stavke na racunu i otpremnici) onda ti treba pored tabela Otpremnice i tabela StavkeOtpremnice. Problem je kako garantovati da na otpremnci ne bude vise stavki i vise kolicine je na racunu. To mozes da resis na front endu. Prikazi racun, pa neka korisnik drag and drop stavke sa racuna na otpremnicu ili nesto tako. Ovaj ancin ti omogucuje da iams vise otpremnica po jednom racunu. Na primer, ako sva roba nije spremna, pa saljes sta imas, a ostatak ces kasnije. Problem koji treba resiti je kako da ne posaljes vise robe nego sto je trazeno. Na primer, narucno 10 komada robe A. Ti posaljes 7 u prvoj turi i kas nije treba da posaljes jos 3. Kako da ne psoaljes 5 ili 8 u drugoj otpremnci? Ovo se moze resiti na nivou baze podataka (nije lako) ali se cesce resava na front endu (isto nije lako, ali ti se cini da to barem umes da uradis)



 
Odgovor na temu

mplex
Student

Član broj: 180626
Poruke: 9
*.dsl.optinet.hr.



Profil

icon Re: Pomoč oko ER dijagrama07.05.2008. u 15:04 - pre 194 meseci
Hvala Zidar na odgovoru i probat ču da tako riješim... (Nije primjer za učenje, radi se o ozbiljnom programu, za moje potrebe)
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Pomoč oko ER dijagrama

[ Pregleda: 2539 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.