Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko ideje za evidenciju

[es] :: Access :: Pomoc oko ideje za evidenciju

[ Pregleda: 2424 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Pomoc oko ideje za evidenciju28.04.2008. u 13:54 - pre 194 meseci
Ovako, htio bi za svoje osobne potrebe napraviti jednu bazu da bude korisna, a i da malo usavrsim znanje Access-a. Dosadilo mi je upisivati u Excell, jer ne mogu zgodno pregledavati i pretrazivati. To bi trebala biti evidencija o mojim nekakvim strankama, troskovima, prihodu... da sve bude pregledno i tocno.
Dakle, jedna vrsta podataka bi sadrzavala redni broj, ime stranke, vrsta posla (da ne nabrajam sve sto ionako nije vazno), druga vrsta podataka bi bili troskovi vezani za tu stranku i prihodi.
Htio bi da mogu pregledavati podatke, pretrazivati tko je kad uplatio, pogledati npr. koliko je bilo troškova a koliko prihoda u nekom mjesecu, koliko sam km napravio za pojedinu stranu i sl.
Kako to najlakse napraviti, staviti u tablice pa povezati i raditi report-e, query-jima, formama?
Ako neko ima ideju i zelje da pomogne.
Hvala!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju28.04.2008. u 15:21 - pre 194 meseci
Prelistaj malo Interesantne teme koje su nekad bile Top.
http://www.elitesecurity.org/t...e-teme-koje-su-nekada-bile-TOP

Cenim da bi ti ove bile od pomoći:
5) Prmer aplikacije za vodjenje sitnog inventara (Running SUm problem)
http://www.elitesecurity.org/tema/119690
19) Neka od čestih pitanja prilikom izrade aplikacija.
http://www.elitesecurity.org/t267874-0-Aplikacija-access-pitanja
23) Dobar primer za: način povezivanja tabela, pravljenje forme i podforme, kreiranje izračunatih polja na formi ......
http://www.elitesecurity.org/t267874-1-Aplikacija-access-pitanja
24) Primer kako se radi sumiranje na izveštajima (Summing in reports.zip - 194.65k)
http://www.elitesecurity.org/t...ess-Tema-Prodaja-auto-dijelova

Mada ni one gde su seminarski radovi (25.) nisu loše za početak.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 06.05.2008. u 14:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju29.04.2008. u 06:57 - pre 194 meseci
Ok, evo pregledavam. Pokusacu sam pa kad nesto napravim javim se.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju06.05.2008. u 12:11 - pre 194 meseci
Nesto sam napravio ovih zadnji dana koliko sam stigao, ali prije nego prikacim imam pitanje kako rjesiti sljedece.
Imam dvije tablice, u prvoj je tablici za svaki rekord, uz ostale podatke, i njegov prihod i trosak, a u drugoj je sav preostali trosak. Htio bi mjesecno, godisnje napravit izvjestaj zarade (prihod-trosak-preostali trosak). Kako to najelegantnije izvesti?
Ja sam pokusao na nacin da san napravio query koji iz prve tablice, vadi po datumu (between ...) mjesecno rekorde, a drugim query-jem sumiram rezultate iz prethodnog query-ja. Time dobijam ukupnu recimo zaradu za neki mjesec. To isto mogu napraviti i za trosak. Ali ne znam kako ukljuciti i onu drugu tablicu preostalih troskova pa da dobijem stvarnu zaradu.
Ako neko zna bolje i elegantnije rjesenje molio bi da mi objasni.
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju06.05.2008. u 17:17 - pre 194 meseci
Ako tvaoja tabela tbl_unos predstavlja neke urađene poslove za pojedine stranke i naplatu u vezi odrađenog posla, onda trebaš da imaš i tabelu troškova vezanu za tbl_unos. Umesto kolona Trosak_1, Trosak_2, Trosak_3 napravi novu tabelu tbl_Troskovi (TrosakID, UnosID.....) gde je TrosakID Primarni ključ te tabele a UnosID preneseni ključ iz tabele tbl_unos. Znači jedan posao u tbl_unos može imati više adekvatnih troškova. Tako ti tabela tbl_ostaliTrosak postaje nepotrebna. Sve ćeš troškove upisivati u jednu tabelu i moći ćeš da ih identifikuješ preko posla (UnosID).
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju07.05.2008. u 07:42 - pre 194 meseci
Ok, poslusao i napravio. To dio je u redu, imam troskove koji se ne vezuju za tbl_unos. Znaci nema veze sa strankama i unosima u Redni_broj (tbl_unos) nego ono opcenito, recimo potrosnja wc papira mjesecno? Buduci da smo povezali te tablice preko Redni_broj trazit ce me da prethodno upisem u tbl_unos, a tamo mi to ne treba. Kako mogu to napraviti, a da mogu izracunati ukupne prihode i troskove mjesecno, godisnje...? Kako mogu izvaditi podatke mjesecno i sumirati prihode odnosno troskove?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju07.05.2008. u 09:54 - pre 194 meseci
Prvu stranku u tbl_upis (ID = 1) nazovi "Ostali troskovi". Ona će imati svoje zapise u tabeli tbl_trosak.
Evo prepraviosam model onoliko koliko je moralo zbog primarnih ključeva. Napravio sam ti formu (nad tbl_unos) i podformu (nad tbl_trosak) i povezao ih. Sad unosi malo podatke kroz formu i osmisli upite za prihode (iz tbl_unos) i troskove (iz tbl_trosak).
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju07.05.2008. u 12:06 - pre 194 meseci
Ok, evo pregledao sam sto si napravio, svatio o cemu se radi. Zanimljivo slozeno, nije mi palo na pamet. S tim da sam promjenio UnosID troskova u 1000, da bude zadnji unos. Ne znam imas li kakvih primjedbi na to. Napravio sam i nekakv smisleni pocetak sa switchboardom, ne znam da li ti se svidja.
Imam daljnja pitanje, ako moze:
1) kako rjesiti kad udjem u tbl_trosak subform i htio bi nastaviti unosenje daljnjih troskova, da vidim koji mi je zadnji Redni_broj? Probao sam napraviti novu formu samo za unos novih troskova s tim sto sam ubacio naredbu koje bi isla na zadnji rekord, ali ovo ne funkcionira jer se forma otvara u add modu. Ima li nacina da se forma otvara samo za unosenje, ali da se vidi negdje zadnji unos?
2) vidis kako sam napravio query-je za sumu prihoda odnosno troskova predmeta da bi dobio koliki je prihod odnosno trosak za mjesec. Cini mi se da to nije bas dobro rjesenje. Ovo je najvise muci i nikako ne mogu nesto napraviti a da lici na nesto.
3) napravio sam nekakav probni report, samo da vidim kako ce funkcionirati u switchboard-u. Jel ima nacina da napravim report pa da ne moram rucno siriti kucice da mi se vidi sav tekst pa onda sve pomicati da nije jedno preko drugog?
To je za sada. Imam ja jos puno pitanja, ali htio bi polakse da nesto naucim a ne samo iskopiram. Sad trenutno imam vremena za to.
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju07.05.2008. u 14:41 - pre 194 meseci
Podformu ne koristi odvojeno od forme kao što si pokušao u Switchboard-u.
1. U Switchboard-u izaberi opciju acFormEdit umesto acFormAdd.

3. Postavi osobine polja izveštaju Can Grow = Yes, Can Shrink = Yes

2. Query-je ću pogledati kasnije imam neku gužvu.

Dodato:

U principu može i tako kako si napravio, mada je elegantnije da napraviš pokretačku formu pod nazivom "Troskovi" sa dava tekst poplja: "OdDatuma" i "DoDatuma" i jedno dugme sa sledećim kodom na događaj OnClick. DoCmdOpenQuery "QueryNaziv", acViewNormal. U redu Criteria u query-ju za Datum postavi referenciranje tipa:
Between [Forms]![Troskovi].[OdDatuma] And [Forms]![Troskovi].[DoDatuma]








[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 07.05.2008. u 16:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

karlos13

Član broj: 73069
Poruke: 34
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko ideje za evidenciju08.05.2008. u 07:16 - pre 194 meseci
Evo umjesto podforme napravio novu formu koja vezana za tbl_trosak.
1) jel ovo acFormEdit znaci otvori formu u edit modu? Ja sam htio da forma sluzi samo za unos, ali i d ase vidi koji je zadjnu unos-to bi bila neka kombinacija edit i add moda. To vjerojatno nije moguce, ali mi to i nije toliko bitno. Vazniji su mi oni query-ji s kojima nisan zadovoljan.
2) ne znam sta je to pokretacka forma? Ovo dodatno nisam bas skuzio. Ako se ne javis probacu malo kasnije da proucim.ž
Hvala
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Pomoc oko ideje za evidenciju

[ Pregleda: 2424 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.