Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fotografije sa vaših digitalaca

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografije sa vaših digitalaca
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 37529 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Fotografije sa vaših digitalaca05.01.2008. u 22:40 - pre 198 meseci
Dosta članova je tražilo mesto na forumu za prikazivanje fotografija. Pošto je ES tehnički orijentisan forum nema potrebe, bar za sada, za podforumom tog tipa, pa evo mesta za fotografije digitalaca. Podsetiću da postoji posebna tema gde se linkuju cele galerije na netu, ali ova će se više baviti načinima nastanka fotografija i tehnikama kako doći do boljeg rezultata.

Prema tome, da bi neka vaša fotografija bila kandidat za ovu temu potrebno je da nosi neku informaciju bilo o aparatu/objektivu sa kojim je snimljena, bilo o tehnici koja je korišćena prilikom njenog nastajanja. Izbegavajte slike koje ne ispunjavaju neki od ovih uslova (znači nešto tipa: "vidi što mi je lepa slika" ili fotke iz porodičnih albuma), kao i one obrađivane u programima za obradu.

Da se tema ne bi pretrpavala, u samom postu biće dozvoljene do dve slike dimenzija oko 600x400. Naravno, nema ograničenja za broj dodatnih linkova ka slikama ili thumb-ovima.

Komentari i pitanja u vezi sa nastajanjem dotične fotografije sasvim su očekivani i poželjni, a dobro je da se još prilikom postovanja neki parametri preciziraju.

Kao ilustracija, evo dve fotke. Prva je nastala Nikonom D 300 i ekstremno širokougaonim fish-eye objektivom čiji je vidni ugao 180 stepeni (nekoliko milimetara fali da bi mi se videle cipele).

Druga je noćna snimljena malim Canon-om SX 100 IS, ekspozicija 1/10, ISO 400



Prikačeni fajlovi
 
0

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 00:50 - pre 198 meseci
Glede prve fotografije... Nikad mi nije bilo baš sasvim jasno u čemu je upotrebna vrednost fish eye objektiva. Barem pre digitalne ere. Danas mi se čini da bi ovakvu fotku bilo moguće softverski "ispraviti", čime bi se dobio ogroman "zahvat" objektiva i pritom nešto što liči na normalnu fotografiju. Moram priznati da to nikad nisam probao, da li grešim?

Druga fotografija... Mislim da bi neki više voleli da je "kropnu" sa desne strane, ja ne, ja veoma volim mešanje planova na fotografiji. Ali ima nešto što mi malo smeta, deluje kao da fotka curi na levo.

Ipak ne curi, to je distorzija, vidi se lepo da su s leve strane izlozi takođe nagnuti ka unutra. Donekle slična stvar kao i na prvoj, čini mi se da bi fotka delovala efektnije, nekako stabilnije, da su distorzije ispravljene u PS-u.

 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 01:23 - pre 198 meseci
Evo mojih prvenaca. Motiv je malo glup (da ne kažem "izlizan"), ali nisam imao bolji u ove sitne sate.
Takođe, ni pokušaj nije nešto ekstra, ali imajte u vidu da praktično do sad nisam držao u ruci ništa komplikovanije od A530 i sličnih derivata A60/75, Sony DSC-T3, ako ne računamo vremešnu, analognu Yashicu, bez auto komandi

Dakle, parametre sam odokativno odredio, jer nemam dovoljno znanja da bih tačno umeo da "ciljam" šta želim. Osvetljenje je kombinovano, halogeno (samostojeća sobna lampa) i neonsko.

Finepix S9600, objektiv u telefoto području, makro, 1/56, ISO400 (ne znam da li je OK ovo što sam napisao, budući da sam prepisao iz EXIF-a?):


Druga, isti motiv, samo malo duža ekspozicija i pozicija svetla: 1/13, ISO400:


Izoštravanje mi još uvek nije uzorno, ali ne volim automatiku, pa se vežbam manuelno.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
0

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 08:57 - pre 198 meseci
Cisto da vas podsetim da koristite ove zimske dane. Slike mogu da budu prelepe.
Nije nesto ali cisto kao ilustracija jedna nocna slikana sa mog prozora. Canon A630.



BTW. Sto vidite u EXIFu to vam je... Moja zena slikala, ja joj samo rekao najbitnije parametre i gde je stativ. :)

[Ovu poruku je menjao kobac66 dana 06.01.2008. u 13:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kobac66 dana 06.01.2008. u 13:05 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 10:26 - pre 198 meseci
Fotografija je stvarno lepa, samo nisi naveo parametre, a u EXIF-u se ne vidi ISO vrednost.

Pozdrav
 
0

prof. Vlada
Vladimir Stanojev
Vrsac

Član broj: 127804
Poruke: 59
79.101.174.*



Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 11:07 - pre 198 meseci
Evo jedne vesele slicice od mene snimljene na Vrsackoj kuli.
Fuji S6500fd 1/320s ISO 800 7:15PM
Prikačeni fajlovi
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 11:08 - pre 198 meseci
Citat:
Fotografija je stvarno lepa, samo nisi naveo parametre, a u EXIF-u se ne vidi ISO vrednost.


ISO80

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.01.2008. u 13:26 GMT+1]
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 11:49 - pre 198 meseci
Evo i 2 slike sa Canon-a IXUS 65.

U većini, sve je bilo na auto podešavanjima, ISO800...


Sepia color, ISO400...

I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
Prikačeni fajlovi
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 12:12 - pre 198 meseci
wiz, fish-eye objektivi imaju ogromnu ulogu u fotografiji, naročito oni dijagonalnog tipa. Neke stvari, naročito u tesnim zatvorenim prostorima, mogu se snimiti samo pomoću njih i tada su nezamenljivi. U digitalnoj eri značaj im još i raste, jer im se izobličenja u dobroj meri mogu korigovati. Ona su neizbežna, ali bolje je sa njima nego da fotke nije ni bilo.

Evo još jedne: stojim na sredini trga i uhvatim ga celog



Što se tiče druge slike gore, to što vidiš nisu distorzije, nego normalan pomeraj perspektive koji je posledica činjenice da ravan snimanja nije bila horizontalna. Taj efekat bi se javio u svakom takvom slučaju bez obzira čime je slikano.
Prikačeni fajlovi
 
0

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 13:30 - pre 198 meseci
Evo jedan prilog u odbranu kompakt aparata.
Sporiji su od dslr-ova ali pri dobrim svetlosnim uslovima ili uz pravilnu upotrebu blica mogu da daju vrhunske rezultate.

Veća fotografija je 50% umanjen original; nema razloga da se kače ti silni megabajti; i ovako je jasno da je rezultat profesionalno upotrebljiv.


 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 15:02 - pre 198 meseci
Pa, srecna svima Nova godina i Bozic!



Evo i jednog zimskog portreta:)


 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 15:11 - pre 198 meseci
Sa manuelnim zoom ringom se dobijaju zanimljivi efekti (pri malo duzoj ekspoziciji):



Shot with FinePix S6500fd
 
0

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 15:21 - pre 198 meseci
Zaboravih, kad je vec Nova godina, malo vina za forumase:



A tu su i case:



Shot with FinePix S6500fd
 
0

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 17:30 - pre 198 meseci
Evo tri komada, ništa specijalno, ali da upotpune praznično-zimsku atmosferu. Fotke imaju exif, a mogu poslužiti kao ilustracija koliko je teško u ovakvim uslovima snimati sa kompaktom. Naime, zbog dubokog DOF-a sve je podjednako oštro i kad gledate na sliku vidite haos (zapravo većina fotki koje sam snimio tog dana zbog toga ni na šta ne liče), ne znate u šta da gledate. Jedini izlaz je da se hvatanjem nekog drveća u prvom planu, nalaženjem neke veće čistine i/ili nekog detalja (npr. ona klupa) slika ipak, koliko-toliko, na nešto koncentriše.

Pošto je već urađen resize, svaki novi resize užasno zamućuje slike pa sam ih okačio ovako.







@Nebojša

Znam ja čemu služi fish eye, ali koliko često zaista postoji praktična potreba za do u toj meri deformisanom slikom?

 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 17:41 - pre 198 meseci
@wiz011
Po meni, potreba zavisi od toga šta fotografišeš pretežno.
Znam da je odgovor truba, ali to kažem zato što sam i sam bio u situaciji (milion puta) da neku scenu ne mogu da uklopim u kadar, samo zato što ni wide nije dovoljno wide. Onda fish-eye stupa na scenu i omogućava mi da u kadar uvalim i jedan 250-metarski brod, koji bih inače morao da uslikam sa razdaljine od cca 5km da bi se video ceo.

Kada nekome treba predstaviti organizaciju nekog enterijera, opet je nezamenjiv. Trgovi u starim evropskim gradovima takođe vape za ovakvim objektivima. Naravno, fotografisati samo sa fish-eye ne bi imalo svrhu, ali ovde niko i ne pominje non-stop upotrebu fish-eye-a.

Pozdrav
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 18:16 - pre 198 meseci
Fish-eye i slični objektivi su must-have u fotoreporterskom radu.

Često se dešava da treba da se napravi neki snimak ili reportaža ili iz malih zatvorenih prostora, ili se nema vremena/mogućnosti/mesta etc. za udaljavanje od objekta snimanja i oni koji nemaju takav alat u tim trenucima mogu slobodno da daju otkaz.
 
0

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 20:05 - pre 198 meseci
par primera gde su fisheye deformacije na neki način poželjne
http://images.google.com/images?q=skate+fisheye
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
0

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 20:53 - pre 198 meseci
Ok, ali to su, onako, baš specijalni efekti, kome treba može to da napravi i u Photoshopu. Što se fotoreportera tiče, ja pokušavam da se setim da li sam ikad u životu video da je u nekoj normalnoj novinskoj reportaži to neko koristio - i ne uspevam. OK širokougaonik, ali ovde pričamo o fish eye, o maltene 180 stepeni. Valjda ima ovde fotoreportera, neka se jave oni koji fish eye nose u torbi kao deo standardne opreme.
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 21:14 - pre 198 meseci
Mnogi mešaju cirkular i diagonal fish-eye objektive.

Ovi prvi ne popunjavaju ceo format i daju drastično izobličenu sliku kružnog oblika u njegovom centru. Takvi se retko koriste, obično za specijalne efekte. Međutim, diagonal fish-eye se često koriste i manje upućeni neće tako lako prepoznati njegovu sliku.

Često u reportažama bilo u novinama, knjigama ili na natu, nailazim na slike sa diagonal fish-eye-om.

wiz, imaj još u vidu da ubedljiva većina footreportera koristi crop tela na kojima se ne vide krajevi slike koju daje, što dodatno otežava prepoznavanje.

Na primer na EOS 5 D se relativno retko koristi, a lako se prepoznaje..




ali već na EOS 1 D Mark II se mnogo češće koristi i teže prepoznaje (evo i mene na slici)



O 30/40D da ne pričam, tu baš moraš da se skoncentrišeš da bi video da je u pitanju fish-eye. Imam gomilu takvih slika.

Prikačeni fajlovi
 
0

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Fotografije sa vaših digitalaca06.01.2008. u 21:15 - pre 198 meseci
Vidi pazi gledaj, sa ribljim okom neces uraditi celu reportazu ali ces je vrlo lepo zaciniti. Kontas? Par takvih kadrova vrlo lepo moze da docara atmosferu... I zato sam ja pis'o Djed Mrazu da mi donese ili Tokinu 10-17 FEZ ili ovu novu Sigmu 10mm FE :)
 
0

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografije sa vaših digitalaca
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 37529 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.