Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE

[es] :: Advocacy :: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 60201 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.eunet.yu

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 10:08 - pre 264 meseci
Pa ovo za Postgre u odnosu na Oracle je u najblazem preterano. Jest da je on dzabe, ali ipak, kad se zanemari cena, Oracle i DB/2 su ipak nejveci i najsigurniji igraci. Mislim da nisi u pravu u vezi sa tehnickim vrednostima Postgrea ali cak i da jesi najbitnije je sledece: kad neka velika firma nabavi informacioni sistem, ona prvenstveno hoce da joj taj sistem sigurno radi. E, sad, problem sa besplatnim resenjima je taj sto kad je nesto dzabe, onda je to i bez velikih obaveza. Zato ce, ipak u poslovnoj sferi jos godinama, cak i decenijama, Oracle, IBM i slicni ostati lideri.

PS. Mozes se paliti na open oource koliko hoces, ali ipak prvo realno sagledaj stvari. Poslovanje se zasniva na interesima a ne na nekim kvazi-idealima kakav je open source.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 10:17 - pre 264 meseci
Čekaj bre kobrejabre,

ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Dragan
Dragan Gajic
Software Architect
Novi Sad

Član broj: 1596
Poruke: 76
*.nspoint.net



+15 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 10:25 - pre 264 meseci
Vidim da se zakuvalo :)
Odmah da se ogradim, ne radim ni PostgreSQL ni ORACLE, vec Informix.

Hteo bih da pitam Aleksandra Vidakovica, koliko usera se kaci na PostgreSQL server u sistemima koje je radio? Koliki je opterecenje baze, sto se tice broja rekorda koji udju dnevno kao i broja update-ova na bazi...

Vidis ja ovde kod sebe imam development platformu na Linux-u, znaci Informix Dynamic Server 7.3 i kod je u ESQL/C-u. Prava stvar radi na HP-UX 11.0, Informix Dyn. Server 2000 9.2. Masina pod Linux-om je Celeron 433Mhz sa 128Mb ram-a, a HP je Dual RISC sa 1GB ram-a.

I mogu da ti kazem da je Informix na Linux-u zivlji, siguran sam da bi MySQL bio jos brzi. Ali znas kad?
Sa jednim userom i ogranicenom kolicinom podataka. Kada se tebi na bazu nakaci 20-30 usera, pa udje milion ili dva rekorda dnevno, pa imas isto toliko update-ova...Pitanje robusnosti da ne spominjem.

Da li stvarno mislis da ljudi ne znaju sta placaju i zasto uzimaju ORACLE, i da je to posledica dobrog marketinga?
Uzgred budi receno IBM sa DB2 i Informix je prestigao ORACLE sto se tice ucesca na trzistu:)
A sto se tice ovih manjih sistema, ja sam probao Interbase i mislim da je OK, mada ga nisam testirao dovoljno dugo.
MySQL cini mi se nema storovane i trigere, po meni je to ozbiljna mana.



"The most likely way for the world to be destroyed, most experts agree, is by
accident. That's where we come in; we're computer professionals. We cause
accidents." - Nathaniel Borenstein
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 11:06 - pre 264 meseci
Dragane, MySQL najavljuje okidače i server jezik od verzije 4.1, ako se ne varam. Već je trebalo da završe odavno, ali predpostavljam da ne žele da im bude mnogo sporije, nego što je sada.

Ja i jesam rekao u jednoj od ranijih poruka PostgreSQL za jako kompleksne probleme, gde je potrebno minimizovati opterećenje mreže i tome slično, a MySQL za lakše probleme. Mada su ljudi koji su radili MySQL posvetili posebnu pažnju baš problemima koje pominješ.

Naime, oni su kao iskusni ljudi, što iz ličnog iskustva, što iz povratnih informacija od svojih klijenata, potpuno svesni problema koji mogu da se dogode i zbog toga su najviše vremena uložili baš u velike baze sa puno redova. Zato se kod MySQL-a optimizuje ubacivanje više redova u kontinuitetu, kao i izmena više redova u kontinuitetu, itd. Veličina samo jedne tabele u MySQL-u može dostići i do 8 TeraByte-a! Pročitaj dokumentaciju.
Citat:
Dragan:
Hteo bih da pitam Aleksandra Vidakovica, koliko usera se kaci na PostgreSQL server u sistemima koje je radio? Koliki je opterecenje baze, sto se tice broja rekorda koji udju dnevno kao i broja update-ova na bazi...

Sada trenutno radim nešto u PostgreSQL-u što nije gotovo u potpunosti, međutim meni ne trebaju korisnici da bih testirao ceo informacioni sistem. Ja napišem, obično skript u Perl-u koji će da simulira najgore moguće ponašanje korisnika. Istovremeno pisanje, brisanje, čitanje, menjanje, spajanje, razdvajanje, generisanje izveštaja, najkompleksnijih mogućih obrada, itd. Skript ima parametar koji određuje broj simuliranih korisnika. Svaki skript pišem za svaki sistem posebno, iako trenutno na primer imam četiri IS-a na samo jednom kompjuteru, dok postoji samo jedan MySQL server koji rukuje sa sve četiri baze. To daje još dodatno opterećenje svemu, jer ipak 4 IS-a na jednom kompjuteru .. malo previše. Isti slučaj je i sa PostgreSQL-om koji rukuje trenutno jednom bazom i ovom drugom koja nije dovršena, ali se on nalazi na drugom kompjuteru.

Znači, može da se testira i bez korisnika. Ja sve testiram za jako velika opterećenja, ali realno još se takav slučaj nije dogodio ni u jednom IS-u koji sam napravio.

Inače evo malo istorije. Prvo beše Postgres, pa se razdvoji projekat na: besplatan Postgres95 i komercijalni Informix, i onda se pojavi PostgreSQL. Znači Informix jeste Postgres:

http://www.ninthwonder.com/info/postgres/user/intro56.htm

takođe ti dajem primer priložen kao slika uz ovu poruku i nastavak uz sledeću poruku, jer ovde nije stao, gde ćeš videti da nisu baš mali ni ovi realni podaci. Slika se odnosi na PostgreSQL bazu.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vidakovic dana 12.08.2002 u 11:54 AM GMT] i posećenost iste, ne vidim r
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 11:35 - pre 264 meseci
Dragane, evo ti i drugi attachment, da vidiš da to nisu male tabele. Attachment je kompresovan gzip-om. Može da ga raspakuje WinZip, pošto vidim da koristiš Windows 2000.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.dialup.blic.net

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 12:09 - pre 264 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Sam PostgreSQL je proširiv tako da na server strani možeš koristiti bilo šta. Ne moraš, PL/pgSQL, već možeš C, C++, Perl, Python, itd. Sve će se to naravno čuvati u bazi u kompajliranom obliku. Ako te interesuje možeš pročitati na:


Ne znam za te jezike, ali licno sam koristio Java u PL/SQL odnosno prosirivao njegovu funkcionalnost pozivajuci JAVA funckije
Takodje postoje i JSP ali ne Server Pages vec Java Stored Procedure koje ti dodatno omogucuju manipulaciju na serveru.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Razlog za ovo je više nego očigledan. Oracle je nametljiv, a ljude koji razvijaju PostgreSQL nije briga da li će neko koristiti njihov proizvod ili ne. Ljudi koji razvijaju PostgreSQL rade to iz ljubavi, a ne iz koristi.


Ono cime se ORACLE namece je pouzdanost i kvalitet. Samim tim i odgovornost.
Reklamom ne sigurno, jer ne bi bili najbolji da prodaju proizvode reklamom.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Vidiš, tu leži još jedan problem i drago mi je da si to pomenuo. PostgreSQL je vrlo mali u poređenju sa Oracle-om, ali u isto vreme daleko moćniji i bogatiji. Ali u tome leži jedna od njegovih najvećih prednosti. Informiši se malo o PostgreSQL-u, pa ćeš se i sam uveriti.


Uh, mogli bi staviti listu featuresa koje nudi PG i ORACLE ...

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
OpenSource DBMS-i ti takođe daju mogućnost da vidiš kako su implementirani problemi zaključavanja, deadlock-ova, pooling-a, parsiranja, itd., od ljudi koji se bave izradom DBMS-a dugi niz godina, tako da to ima i svoju edukativnu stranu, dok ispod Oracle-ove haube može da leži svašta, čak i nešto loše.

Naravno, ti ladno mozes da skines i kompletan source od linux kernela od 100mb koda, samo ne znam da se neko upustio u ispravak i pregled necega sto nije bilo po njegovoj volji. Da mi neko da source code od windowsa stvarno ne znam da bi mi bog zna sta koristilo. wa�I Else

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.dialup.blic.net

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 12:15 - pre 264 meseci
Citat:
B o j a n:
Čekaj bre kobrejabre,
ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.


Misdlim da grijesis...

Ne znam za druge support sluzbe ali recimo za ORACLE imas telefon, mail kontekte na koje mozes da dobijes sve odgovore. Takodje postoje ogromne howto i tips&trick liste gdje mozes da nadjes odgovore na uglavnom sva svoja pitanja.

Taj support placas i tamo nema slucaja da neko kaze eto to je tako, mi ne znamo sto, ako ko sazna nek javi kao sto je rijec sa opensource community.
Ne znam da li je iko od vas koristio metalink.oracle.com ali sva pitanja i probleme na koje sam nailazio i nisam rijesnje nashao nigdje na netu, tamo sam nashao.

Ako nesto skines dzabe sa neta, ne mozes ocekivati i "dzabe" support.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 12:49 - pre 264 meseci
Citat:
misk0:
Ako nesto skines dzabe sa neta, ne mozes ocekivati i "dzabe" support.

Za PostgreSQL, kao i za MySQL postoji više različitih support sajtova, i to za svaki tip support-a je poseban sajt. Imaš: user support, administration support, development support, programers support, itd. I to postoji više sajtova.

Ti mi deluješ kao neko ko priča napamet .. informiši se! Stvarno nema razloga za to. A što se tiče OpenSource izvornih kodova. Oni su fantastično organizovani i dokumentovani. Daću ti primer za PostgreSQL. Za svaku logičku celinu postoji poseban direktorijum:
Code:

Makefile    catalog/   lib/    nodes/      po/          regex/    tcop/
access/     commands/  libpq/  optimizer/  port/        rewrite/  tioga/
bootstrap/  executor/  main/   parser/     postmaster/  storage/  utils/


Kada uđeš npr. u executor i otvoriš datoteku sa izvornim kodom dobiješ fino iskomentarisan, genijalno napisan, kod ... koji ti dajem u attachmentu čisto da vidiš primer.

Takođe postoje i UML dijagrami (ali samo dijagrami klasa) koji ti na jedan prost način prikazuju klase i metode i veze između njih, tako da lepo možeš da stekneš predstavu o čitavoj organizaciji PostgreSQL-a na jedan prost i u isto vreme detaljan način, jer je to i poenta UML-a.

Citat:
misk0:
Ne znam za te jezike, ali licno sam koristio Java u PL/SQL odnosno prosirivao njegovu funkcionalnost pozivajuci JAVA funckije
Takodje postoje i JSP ali ne Server Pages vec Java Stored Procedure koje ti dodatno omogucuju manipulaciju na serveru.

Super, samo Java nema funkcije, već je to čist OO jezik. Verovatno si mislio na objekte neke klase i njegove metode. Međutim to nije isto, dajem ti primer:
Code:
CREATE FUNCTION perl_max (integer, integer) RETURNS integer AS '
    my ($a,$b) = @_;
    if (! defined $a) {
        if (! defined $b) { return undef; }
        return $b;
    }
    if (! defined $b) { return $a; }
    if ($a > $b) { return $a; }
    return $b;
' LANGUAGE plperl;

znači sve ide na server strani i deklaracije promenljivih i obrada i to sve u Perl-u, npr. Znači, razlika je zaista velika. Da koristiš Perl ili Python ili neki drugi jezik ovako je u Oracle-u totalno nemoguće, zbog njegove ograničenosti i zbog toga što Oracle forsira njegove proizvode i nije otvoren za druge jezike, ni pod razno!

Naravno u PosgreSQL-u možeš da kreiraš i svoj jezik i nazoveš ga bilo kako. Naravno to je težak posao, ali ti ovo govorim da vidiš koliko je dobar i fleksibilan PostgreSQL.necega sto nije bilo po njegovo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dragan
Dragan Gajic
Software Architect
Novi Sad

Član broj: 1596
Poruke: 76
*.nspoint.net



+15 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 12.08.2002. u 15:42 - pre 264 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Dragane, evo ti i drugi attachment, da vidiš da to nisu male tabele. Attachment je kompresovan gzip-om. Može da ga raspakuje WinZip, pošto vidim da koristiš Windows 2000.


A moze i gzip -d :) Ova masina mi je za surf i mail, ja sam Linux/UNIX covek...

Pogledao sam tabelu, i jeste ima dosta kolona (da ne kazem obelezja :), ali vaznije je koliko imas indeksa na njoj, koliko rekorda udje, koliko procesa drlja po njoj...
Ja imam recimo tabelu koja ima nekih 20-tak polja, ali ima 8 indeks na njoj, dnevno ulazi oko 100000 rekorda (za par meseci se ocekuje milion) i nad njom trci oko 10 procesa, od kojih vecina radi ili insert ili update.

Imam ja na Linux masini Postgre pa cu cim uhvatim malo vremena, napraviti par tabela i poterati par procesa da vidim kako se ponasa (trebalo bi da ima ESQL/C pretprocesor za Postgre) pa cu ti javim kako stvari stoje u odnosu na Informix.


"The most likely way for the world to be destroyed, most experts agree, is by
accident. That's where we come in; we're computer professionals. We cause
accidents." - Nathaniel Borenstein
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 13.08.2002. u 08:04 - pre 264 meseci
Citat:
Dragan:
Pogledao sam tabelu, i jeste ima dosta kolona (da ne kazem obelezja :), ali vaznije je koliko imas indeksa na njoj, koliko rekorda udje, koliko procesa drlja po njoj...

Pazi, to je samo jedna tabela sa oko 30 miliona redova, nisam sigurno mogao da ti sad stavljam prikaze svih tabela i broja njihovih redova, ali ti mogu reći da su data_synop i data_ship tabele sa jako velikim brojem redova i jako velikim brojem kolona. Ono što je najbitnije reći, jeste to da su sve te tabele međusobno povezane. Tako da ako želiš naziv i koordinate stanica, itd. moraš da spajaš. Znači redudansa je na minimumu, zato što je cela šema normalizovana.
Citat:
Dragan:
Ja imam recimo tabelu koja ima nekih 20-tak polja, ali ima 8 indeks na njoj, dnevno ulazi oko 100000 rekorda (za par meseci se ocekuje milion) i nad njom trci oko 10 procesa, od kojih vecina radi ili insert ili update.

Ajde da kažem da je kod mene sličan slučaj s tim što se ažuriraju sve tabele, ali ne svakodnevno, ali kad se ažuriraju tada je opterećenje ogromno. Količine podataka su u GB. Tako je bilo ranije, sada stagnira iz prostog razloga, jer još uvek nema novih podataka, tako da se uglavnom čita, malo kreiraju nove tabele na osnovu postojećih, malo update, malo se generišu izveštaji. Naravno ovaj IS nije dovršen.

Na drugom IS-u imam slučaj tabele sa puno index-a: Datum, Oblast u okviru datuma, Tip u okviru svega prethodnog, Termin u okviru svega prethodnog, nivo u okviru svega prethodnog, period važenja u okviru svega prethodnog, format u okviru svega prethodnog. Znači to je 7 atributa primarnog ključa i naravno index za sve njih. Naravno ova tabela je u IS-u koji koristi MySQL za DBMS. Ovo radi extremno brzo zbog MyISAM tipa tabele. Nisu potrebne transakcije zbog redova, ni lokoti zbog tipa tabele, kao što piše u dokumentaciji, sve se reguliše interno.
Citat:
Dragan:
Imam ja na Linux masini Postgre pa cu cim uhvatim malo vremena, napraviti par tabela i poterati par procesa da vidim kako se ponasa (trebalo bi da ima ESQL/C pretprocesor za Postgre) pa cu ti javim kako stvari stoje u odnosu na Informix.

Nadam se da imaš zadnju verziju, 7.2.1, ako nije izašlo nešto novije. U ovoj verziji su ispravljeni bagovi i dodate nove mogućnosti. Jedina malo veća mana, bar što se mene tiče, jeste nedostatak replikacije u realnom vremenu na osnovu WAL-a, već moram da prebacim repliku na aplikacije. Tu postoji i drugo rešenje, sa dump-om ali nije u realnom vremenu ili preko soketa što bi bilo u realnom vremenu. Verovatno postoje i druga rešenja, ali mi ne padaju na pamet. MySQL podržava repliku, koja je mnogo brza, pošto je preko soketa. Nova verzija PostgreSQL-a će imati mogućnost replike, čak bez permanentnih i pouzdanih konekcija.


[Ovu poruku je menjao Mihailo dana 22.08.2002 u 01:47 PM GMT]/b]
Ne znam za te jezike, ali
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 15.08.2002. u 02:38 - pre 264 meseci
Citat:
B o j a n:
Čekaj bre kobrejabre,

ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.


Hm pa i ne bas posto da je u pitanju oracle i da je neki glinch do oracla samo pozoves njih i kazes imate problem i ti si svoj posao zavrsio posto obicno oracle ide sa support-om
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
212.110.78.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 02:41 - pre 263 meseci
Covece ... ORACLE ima toliko mnoooogo opcija za optimizaciju sto nijedan drugi RDBMS nema. PG je stvarno fenomenalan ali ipak jedna stvar je veoma bitna.
Kad neka firma nudi ORACLE, onda on ide sa nekim vec istestiranim HardCore Serverom, gde on radi nenormalno brzo i stabilno, a kad svaki idiot stigne da instalira PG na PII sa 128 MB RAM, onda sigurno da cete ga kuditi kako nije stabilan ili ORACLE je brzi ... ali kad bi neko uzeo PG preko RH, kao RH Database, sa support i na nekom stabilnom i jakom serverom verujem da bi bio manje vise istog kvaliteta kao ORACLE. A kad se govori o stabilnoscu, onda je NON-STOP SQL nenadmasiv, jest da nema puno SQL-92 konstrukta .... ali ne desava se da pogresi ili sjebe nikada ( Yahoo fura NON-STOP SQL ) Ukoliko je neko imao prilike da radi sa NON STOP SQL-om zna o cemu govorim
People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 05:14 - pre 263 meseci
Eh, veciti problem koja je bolja, iliti "ciji je duzi" koliko primecujem. Izvinjavam se svima na ovoj upadici, ali mislim da je malko nerealno ovako pricati. "Ja sam probao ORACLE pa sam posle probao PgSQL i sada mislim da je drugi najjaci na svetu." Sve je to jako lepo, ali postoje ipak i objektivne cinjenice.

Mislim da je najlepse rekao Riste, jednostavno _moras_ imati dobrog administratora za takvo cudo. Ako imas istog, onda ti je pesma, ako ne...jebiga, sporo ce raditi, gusice masinu i tome slicno. E, sada, nauciti kako se to cudo administrira je umetnost u sebi i naravno da se tu moze postaviti pitanje "cemu sve to" i jednostavno se uzeti sistem sa manjim overhead-om i koji se "nauci" za manje vremena. Ali to tesko da je opravdanje komentara da je ORACLE gori ili bolji od PgSQL-a. Jednostavno su dva proizvoda za dve klase problema.

Ja licno preferiram DB2, pogotovo otkad je u verziji 7 uveo neki jezik slican SQL-u za stored proc. (mislim da je to postojalo i u verziji 6.x). Ranije je to moglo samo u javi ili C-u. PgSQL mi je na drugom mestu, ali sam "prisiljen" (pod navodnicima da ne ispadne da mi je sada kao lose) da koristim MySQL na najvecem broju projekata jer nasi provajderi samo to podrzavaju...nazalost.

Inace, cudno mi je da niko nije pomenuo i MSSQL. :))

P.S.: Mislim da je komentar da ljudi rade PgSQL iz ljubavi i da je zato bolji malko...detinjast??
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 05:31 - pre 263 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:

Razlog za ovo je više nego očigledan. Oracle je nametljiv, a ljude koji razvijaju PostgreSQL nije briga da li će neko koristiti njihov proizvod ili ne. Ljudi koji razvijaju PostgreSQL rade to iz ljubavi, a ne iz koristi. Zato će OpenSource DBMS-i i uopšte OpenSource pobediti na duge staze. Sve veći broj ljudi koristi Linux, jer je najsigurniji i najstabilniji. Oracle pod windowsima je ozbiljan sigurnosni problem. Uopšte, sve pod windowsima je ozbiljan problem. :)



E, moj omladinac. Ni j@#%nje nije bolje kad se radi "iz ljubavi", a kamoli softver. No, ima vremena, naučićeš.

 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 08:10 - pre 263 meseci
Citat:
Dragi Tata:
E, moj omladinac. Ni j@#%nje nije bolje kad se radi "iz ljubavi", a kamoli softver. No, ima vremena, naučićeš.

Hmm ... problem je u tome što ti izgleda ništa ne radiš iz ljubavi. ... a to već ne spada u domen baza.

Citat:
dwarf:
P.S.: Mislim da je komentar da ljudi rade PgSQL iz ljubavi i da je zato bolji malko...detinjast??

Hmm ... pa misliti i raditi nešto drugo nije isto, zar ne?!

Problem je u tome što većina ljudi misli ali ne razmišlja detaljno o problemu o kom misli i zbog toga nema dovoljno dobrih objašnjenja o nekom problemu ili tematici. Do sada je na ovu temu odgovarano po principu "Ovo je bolje, ono je bolje". Ja sam pokušao da odem jedan korak dalje i dao sam konkretne primere, za razliku od drugih (možete ih pogledati na prvoj stranici pri kraju, jer sam ih uploadovao, čak sam dao i primer lake proširivosti PostgreSQL-a koja nije nikada postojala, niti će postojati u Oracle-u, jer nije moguća). Ako poznajete dobro PostgreSQL i Oracle i MySQL ništa vas ne sprečava da isti sistem testirate na sva tri DBMS-a i zatim ovde stavite rezultate testova. Ali da se ovako vrtimo u krug, deluje više nego detinjasto.

pozdrav
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.bitsyu.net

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 10:05 - pre 263 meseci
Hmmm, na osnovu cega mislis da su tvoji "testovi" bas toliko pouzdani, i da bas toliko dobro poznajes sve ove sisteme? Da nisi mozda zvanicno sertifikovan za bar neku od ovih baza, npr. Oracle?
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 10:43 - pre 263 meseci
Citat:
kobrejabre:
Hmmm, na osnovu cega mislis da su tvoji "testovi" bas toliko pouzdani, i da bas toliko dobro poznajes sve ove sisteme? Da nisi mozda zvanicno sertifikovan za bar neku od ovih baza, npr. Oracle?

Pa imam diplomu FON-a smer za informacione sisteme. Na FON-u sam uglavnom radio u Oracle-u od verzije 6 pa do 7.2. Po završenim studijama, sam radio u Access-u, MySQL-u i PostgreSQL-u. Naravno testirao sam i na Oracle-u. Imam jako puno IS-ova iza sebe.

Šta imaš ti?
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 11:45 - pre 263 meseci
Citat:

Hmm ... pa misliti i raditi nešto drugo nije isto, zar ne?!


Eh?? Mora biti da te negde ne hvatam.

Citat:

Problem je u tome što većina ljudi misli ali ne razmišlja detaljno o problemu o kom misli i zbog toga nema dovoljno dobrih objašnjenja o nekom problemu ili tematici. Do sada je na ovu temu odgovarano po principu "Ovo je bolje, ono je bolje". Ja sam pokušao da odem jedan korak dalje i dao sam konkretne primere, za razliku od drugih (možete ih pogledati na prvoj stranici pri kraju, jer sam ih uploadovao, čak sam dao i primer lake proširivosti PostgreSQL-a koja nije nikada postojala, niti će postojati u Oracle-u, jer nije moguća). Ako poznajete dobro PostgreSQL i Oracle i MySQL ništa vas ne sprečava da isti sistem testirate na sva tri DBMS-a i zatim ovde stavite rezultate testova. Ali da se ovako vrtimo u krug, deluje više nego detinjasto.
pozdrav


Da, i dao si te primere i za to ti svaka cast. Ja sam se osvrnuo na jedan tvoj komentar koji je besmislen.

Inace, prosvetli nas, zasto Oracle nije moguce "tako" prosiriti??
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 12:21 - pre 263 meseci
Citat:
dwarf:
Da, i dao si te primere i za to ti svaka cast. Ja sam se osvrnuo na jedan tvoj komentar koji je besmislen.
Inace, prosvetli nas, zasto Oracle nije moguce "tako" prosiriti??


Zato što je ClosedSource i zato što imaju takvu politiku da forsiraju samo svoje proizvode. Ja ih razumem, tu se obrću velike pare i to je za one koji te pare primaju ok. Samo Oracle je jako zahtevan, i što se tiče memorije i svega ostalog, dok PostgreSQL i MySQL rade dobro i na P166 sa 32Mb. Dok Oracle ne možeš ni da pokreneš na ovoj platformi. Naravno ovo i nije neki razlog, jer sada retko ko ko želi ozbiljan sistem ima ovakve kompjutere, ali opet ... Oracle velike pare košta i jako je zahtevan, a ne pruža ništa naprednije u odnosu na PostgreSQL, čak je PostgreSQL daleko bogatiji.

Ti ako imaš nešto konkretno kaži, bilo bi dobro da razmenjujemo znanje i iskustvo!
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.bitsyu.net

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 12:33 - pre 263 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Citat:
kobrejabre:
Hmmm, na osnovu cega mislis da su tvoji "testovi" bas toliko pouzdani, i da bas toliko dobro poznajes sve ove sisteme? Da nisi mozda zvanicno sertifikovan za bar neku od ovih baza, npr. Oracle?

Pa imam diplomu FON-a smer za informacione sisteme. Na FON-u sam uglavnom radio u Oracle-u od verzije 6 pa do 7.2. Po završenim studijama, sam radio u Access-u, MySQL-u i PostgreSQL-u. Naravno testirao sam i na Oracle-u. Imam jako puno IS-ova iza sebe.

Šta imaš ti?


Pa ja imam dve diplome fona, ali one ne znace da imam SPECIFICNO znanje o svakoj od ovih baza...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 60201 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.