Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE

[es] :: Advocacy :: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 60181 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 12:44 - pre 263 meseci
Citat:
kobrejabre:
Pa ja imam dve diplome fona, ali one ne znace da imam SPECIFICNO znanje o svakoj od ovih baza...


Na FON-u se uči o DBMS-ovima čak i sa aspekta izrade, pa posedujemo znanje koje nam omogućava da napravimo svoj DBMS. Naravno to je težak posao i besmislen pošto već ima toliko DBMS-ova, ali to znanje omogućava da se analizira kvalitet DBMS-a sa aspekta izrade. Naravno ovo je moguće jedino u slučaju OpenSource DBMS-a, pošto se ne može pogledati šta ispod Oracle-a viri, bar ja ne mogu.
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.bitsyu.net

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 13:00 - pre 263 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Citat:
kobrejabre:
Pa ja imam dve diplome fona, ali one ne znace da imam SPECIFICNO znanje o svakoj od ovih baza...


Na FON-u se uči o DBMS-ovima čak i sa aspekta izrade, pa posedujemo znanje koje nam omogućava da napravimo svoj DBMS. Naravno to je težak posao i besmislen pošto već ima toliko DBMS-ova, ali to znanje omogućava da se analizira kvalitet DBMS-a sa aspekta izrade. Naravno ovo je moguće jedino u slučaju OpenSource DBMS-a, pošto se ne može pogledati šta ispod Oracle-a viri, bar ja ne mogu. :D


Jel ti pricas o beogradskom fonu ili je to neki drugi fon? Ovo mora da je ono: u nasoj firmi nude se najkvalitetnija resenja u skladu sa vodecim svetskim tendencijama...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 13:24 - pre 263 meseci
Citat:
kobrejabre:
Jel ti pricas o beogradskom fonu ili je to neki drugi fon? Ovo mora da je ono: u nasoj firmi nude se najkvalitetnija resenja u skladu sa vodecim svetskim tendencijama...

pa, zar postoji neki drugi FON - Fakultet Organizacionih Nauka ?

sledeći predmeti su ključni za izradu DBMS-a:
1. Projektovanje informacionih sistema (PIS)
2. Baze podataka
3. Organizacija računara i operativnih sistema (OROS)
4. Programski jezici i prevodioci (PJP)
5. Strukture podataka

Znači ako si položio PJP, trebalo bi da znaš da napraviš sopstveni programski jezik i da znaš dobro o parserima, kompajlerima i linkerima, kao i da znaš da upotrebiš lex(leksički analizator - lexical analyzer generator ili flex - fast lexical analyzer generator) i yacc (parser generator - yet another compiler compiler). Ako si položio baze podataka, tada znaš sve što se tiče baza i sistema za upravljanje bazama podataka i problema koji se tiču deadlock-ova, dvofaznog commit protokola,mehanizama zaključavanja, koordinatora, modela i njihovih struktura, itd. ... Ako si položio strukture podataka, tada znaš da implementiraš B,B+,B* stablo koje je od primarnog značaja kod indeksa u DBMS-ovima. Ako si položio OROS tada znaš da efikasno upravljaš memorijom, procesima, praviš interpretere itd.

Mrzi me da pišem, idi pa polaži to pa će ti biti jasno. Naravno, ako ništa od ovoga nisi učio niti položio, tada definitivno ne znaš ništa i nisi u stanju da napraviš sopstveni DBMS ni da analiziraš detaljno postojeće DBMS-ove..�Tavno ovo i nije neki razlo
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.bitsyu.net

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 15:31 - pre 263 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Citat:
kobrejabre:
Jel ti pricas o beogradskom fonu ili je to neki drugi fon? Ovo mora da je ono: u nasoj firmi nude se najkvalitetnija resenja u skladu sa vodecim svetskim tendencijama...

pa, zar postoji neki drugi FON - Fakultet Organizacionih Nauka ?

sledeći predmeti su ključni za izradu DBMS-a:
1. Projektovanje informacionih sistema (PIS)
2. Baze podataka
3. Organizacija računara i operativnih sistema (OROS)
4. Programski jezici i prevodioci (PJP)
5. Strukture podataka

Znači ako si položio PJP, trebalo bi da znaš da napraviš sopstveni programski jezik i da znaš dobro o parserima, kompajlerima i linkerima, kao i da znaš da upotrebiš lex(leksički analizator - lexical analyzer generator ili flex - fast lexical analyzer generator) i yacc (parser generator - yet another compiler compiler). Ako si položio baze podataka, tada znaš sve što se tiče baza i sistema za upravljanje bazama podataka i problema koji se tiču deadlock-ova, dvofaznog commit protokola,mehanizama zaključavanja, koordinatora, modela i njihovih struktura, itd. ... Ako si položio strukture podataka, tada znaš da implementiraš B,B+,B* stablo koje je od primarnog značaja kod indeksa u DBMS-ovima. Ako si položio OROS tada znaš da efikasno upravljaš memorijom, procesima, praviš interpretere itd.

Mrzi me da pišem, idi pa polaži to pa će ti biti jasno. Naravno, ako ništa od ovoga nisi učio niti položio, tada definitivno ne znaš ništa i nisi u stanju da napraviš sopstveni DBMS ni da analiziraš detaljno postojeće DBMS-ove.


Pa ovo je totalno neverovatno !
Ti si totalno izgubio vezu sa realnoscu kad mozes da pricas ovakve budalastine.
Ispiti br 3,4 i 5 su totalna boza, a 1 i 2 nemaju veze sa "pravljenjem sopstvenog dbms i detaljnim analiziranjem postojecih". To je kao da si rekao: "Polozio sam vozacki ispit, sad sam u stanju da napravim sopstveni Ferari i da detaljno analiziram postojece". Iako si (mozda) polozio ove ispite (kao sto tvrdis) na osnovu ovoga sto si rekao, mogu da tvrdim da ti definitivno nemas pojma. Ko zna, mozda si toliko bio impresioniran njihovim gradivom da si sebi uvrteo u glavu da nesto i znas. Odrasti, mali veseljace...
st�Frisno.
Uh, al sam se ras
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 18:10 - pre 263 meseci
Uopšte uzev, rekao bih da neko ovde meša babe i žabe. U poslovnom svetu, kao i kod velikih državnih institucija, teško da ćete negde naći PG ili MySQL. Tamo se koriste samo komercijalne baze podataka: Oracle, DB2, Informix, MS SQL Server. Što se tiče pojedinaca, škola, pa i manjih firmi, tamo već ima svačega. I uopšte, prednost otvorenog koda nestaje kad je u pitanju biznis okruženje: imao sam prilike da radim sa Open Source bazom koja se zove BerkleyDB i našao sam jedan prilično gadan bug u njoj. Mislite da su mi šefovi rekli da kopam po source-u i ispravim bug? Sačuvaj Bože. Poslali smo mail Keith Bosticu (čoveku koji razvija ovaj DBMS) i kad u roku od nedelju dana nismo dobili zadovoljavajuće rešenje, batalili smo BerkleyDB. Otvoreni kod je dobar za univerzitete i razne istraživačke organizacije, a u poslovnom svetu nema nikakvu praktičnu primenu.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 18:53 - pre 263 meseci
Citat:
Otvoreni kod je dobar za univerzitete i razne istraživačke organizacije, a u poslovnom svetu nema nikakvu praktičnu primenu.


Zapisaću datum i vreme kada sam ovo pročitao po prvi put, tj. sada.

Možda budem uramio ovaj citat i okačio ga na zid.
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 19:52 - pre 263 meseci
Dakle, ipak je dobro sto sam pitao da nas prosvetlis, jer ti nisi rekao da je Oracle nemoguce prosiriti, vec da ga nije moguce prosiriti na nacin na koji je moguce PgSQL. Mada, koliko se ja secam, projektovanje DBMS-ova, ali mislim baze pravom smislu te reci, odnosno samog sistema, nije maciji kasalj i potrebna je neverovatna kolicina truda i pogotovo vremena koje nije uvek na raspolaganju.

E, zato sam rekao da je taj komentar los i neadekvatan u najmanju ruku. Kao sto rece Dragi Tata kada se naleti na bug u tako necemu, tesko da ce neki nesrecni programer dobiti plemenit zadatak da se to popravi, pogotovo u svetu u kome mozes da biras, dakle ako DBMS A ima bug taj i taj a DBMS B nema, uzecu drugi. Placati programera koji ima znanje koje je potrebno da bi ispravio bug mi dodje skoro skuplje.

Ovo je slican argument koji su ljudi davali za Linux, ali do sada mislim da nisam naleteo ni na jednog coeka koji je zaista uzeo Linux-ov kernel sors i sredio neki problem ili dodao nesto sto nije postojalo a sto mu je trebalo. Ljudi jednostavno nemaju ni vremena ni zivaca za takve stvari.

Ali koliko sam ja video Oracle alate za programiranje, pocevsi od PL/SQL-a, preko Oracle forms-a i sire, to uopste nije lose. U stvari, jako je dobro. Od tri coveka koja znam koja taj posao rade godinama, jedan je zagrizen za DB2 (i asistent je na PMF-u i odnedavno i magistar) a druga dva (nemaju doduse akademska zvanja) rade iskljucivo Oracle. Pokazali su mi par trikova...mocno je to. A pritom, ako se za neki ogroman projekat gleda masina na kojoj ce on da radi, u smislu cene, pisi propalo u startu. Nisam lud da za iole ozbiljan posao uzmem P166 sa 32MB RAM-a pa da radim sa ne znam ti ni ja cime.

I opet kazem da se ovde brkaju babe i zabe. MySQL i PgSQL su odlicne baze, ali da se ne zanosimo, jednostavno postoje i bolje i mocnije. Mozda mi jednostavno nikada do sada nismo radili na nekom poslu gde bi nam _zaista_ bio potreban Oracle.

Citat:

Zapisa&#230;u datum i vreme kada sam ovo pro&#232;itao po prvi put, tj. sada.
Možda budem uramio ovaj citat i oka&#232;io ga na zid.


Slazem se, ali samo da napomenem da OpenSource != Linux. Mnogo ljudi radi sa OS operativnim sistemima, tipa Linux, i okruzenjima, tipa Apache i Perl/PHP, ali sa komercijalnim bazama, tipa Oracle i DB2. Skakljivo su tle te baze podataka.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 19:56 - pre 263 meseci
Citat:

Zapisaću datum i vreme kada sam ovo pročitao po prvi put, tj. sada.

Možda budem uramio ovaj citat i okačio ga na zid.



Nemoj ništa da kačiš na zid, već razmisli sam kad mi već ne veruješ na reč. Da si ti recimo šef IT sektora u nekoj velikoj banci ili osiguravajućoj kući, da li bi dozvolio svojim programerima da "brljaju" po kodu DBMS-a koji obrađuje podatke od kojih najdirektnije zavisi sudbina firme i svih zaposlenih? Ili bi kupio gotov DBMS (koji može da bude open ili closed code svejedno) i koristio ga as-is, a ako nešto krene naopako, odgovoran je isporučilac software-a (Oracle, IBM, MS...).
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 22.08.2002. u 20:22 - pre 263 meseci
Porediti MySQL i Orakle je otpriliek kao porediti raketu i prekookeanskiputniki avion. Zajedncko im je samo to sto lete, i doista, raketa jeste brza :)

MySQL je igrackica. Jedino za sta moze da se upotebi su jednostavnije web aplikacije. Nekazem da u njemu ne moze da se radi i nesto komplikovano (radili su se impresivni programi i u CA clippery 87 kji cak ni SQL nema) ali se to ne isplati.

Za PostgresSQL, nisam video, ne znam sta sve moze i ne moze ali ako je open sorce otpada kao zamena z aOracle. Vrlo rado bih video PostgresSQL umest MySQL-q na pimer na Veratu (ali tek kada bude mogao da se instalira i na Windows zbog razvoja).

 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 23.08.2002. u 14:01 - pre 263 meseci
Citat:
kobrejabre:
Pa ovo je totalno neverovatno !
Ti si totalno izgubio vezu sa realnoscu kad mozes da pricas ovakve budalastine.
Ispiti br 3,4 i 5 su totalna boza, a 1 i 2 nemaju veze sa "pravljenjem sopstvenog dbms i detaljnim analiziranjem postojecih". To je kao da si rekao: "Polozio sam vozacki ispit, sad sam u stanju da napravim sopstveni Ferari i da detaljno analiziram postojece". Iako si (mozda) polozio ove ispite (kao sto tvrdis) na osnovu ovoga sto si rekao, mogu da tvrdim da ti definitivno nemas pojma. Ko zna, mozda si toliko bio impresioniran njihovim gradivom da si sebi uvrteo u glavu da nesto i znas. Odrasti, mali veseljace...


Pa nisam rekao da je fakultet fabrika u kojoj na jednoj strani ulaze studenti koji se razlikuju po izgledu, inteligenciji, znanju, itd., a na drugoj izlaze identični stručnjaci. Kao što znaš, uslov za polaganje pismenog dela ispita je odbrana bilo seminarskog bilo projektnog rada. Takođe znaš da ti taj rad može uraditi neko drugi. Ja sam sve radio sam. Učio sam sve do detalja, a da nisam morao. Verovatno misliš da sam budala, međutim ja sam znao da će mi to znanje biti od koristi i zaista i jeste. Mogao sam ja da idem "linijom manjeg otpora", ali nisam. Npr., svi su koristili Access za PIS, ja sam Oracle i za PIS i za izborni predmet i za diplomski rad.

Na FON-u već ima projektnih radova u kojima su studenti napravili sopstveni DBMS. Pazi, jednu stvar koju naučiš nisi obavezan da upotrebiš baš u tu svrhu, već možeš i za nešto drugo, ako imaš ideju. Ako ti ovo zvuči čudno, to ide u prilog tome da se ljudi međusobno razlikuju.
 
Odgovor na temu

kobrejabre
Bgd

Član broj: 1793
Poruke: 269
*.bitsyu.net

Sajt: www.nemam.com


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 23.08.2002. u 16:49 - pre 263 meseci
U ovome sto si rekao moglo bi biti istine da nije bilo prethodnih tvojih komentara. Istina je da se znanje diplomiranih fonovaca mnoooogo razlikuje, jer oni koje nesto vise zanima obicno to i sami nauce, tako da nisu vezani iskljucivo za gradivo. Suvise dobro poznajem strukturu studenata fona (od najboljih do najgorih) da bih poverovao u ovu tvoju pricu.
Recimo, ovaj primer koji si naveo u vezi projektnih radova u kojima su studenti implementirali svoj sopstveni dbms uopste ne pije vodu. Verujem ja da su oni implementirali sopstveni dbms, ali ipak budimo realni oko njihove slozenosti, ne verujem da oni odskacu od najosnovnijih koncepata. Posto sam vec pomenuo primer ferarija, hajde da ga preradim, a istovremeno da budem u fazonu aktuelnog premijera. Ako su studenti pravili na fakultetu neke trotinete, ipak nisu automatski postali eksperti za ferarije.
Ipak fakultet daje osnovna znanja koja treba da budu podloga za ozbiljniji rad. Zato, dokazati da su oracle i ostali najkorisceniji dbms inferiorni u odnosu na postgre bi ti tesko uspelo cak i da imas neko zvanje vredno postovanja (npr. doktorat i decenijsko iskustvo) a ne jednu obicnu diplomu kakvih danas ima koliko hoces.
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
212.110.78.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 23.08.2002. u 19:34 - pre 263 meseci
Realni svet i prava iskustva nemaju blage veze sa diplomom sa fakulteta.
Fakulteti su samo neka rudimentirana osnovna podloga, a vistinska znanja prate 2-3 pa i vise godina iskustva rada.
Ja sam (bar trebao biti) treca godina na ETF, imam MCDBA sertifikat, najvise radim u InterBase, Postgres, MySQL, NON-STOP SQL i Enscribe, i mogu reci da mi je InterBase definitivni favorit (radi lakocu razvoja aplikacije znate ono BCB6/D6/Kylix), pa onda redosledom kojeg sam naveo sledece baze.

Tata ipak mislim da nisi u pravu kad kazes da seriozna kompanija se ne zamara sa Open Source bazama. Radim za Nacionalnu Kreditnu Karticu u Makedoniji i tvrdim da koristimo aktivno MySQL, Postgres i MS SQL Server, ali _ipak_ glavni teret nose NON-STOP SQL i Enscribe.
Citat:

Za PostgresSQL, nisam video, ne znam sta sve moze i ne moze ali ako je open sorce otpada kao zamena z aOracle. Vrlo rado bih video PostgresSQL umest MySQL-q na pimer na Veratu (ali tek kada bude mogao da se instalira i na Windows zbog razvoja).


Postgres se intalira na Win sa cygwin-om
Citat:

odgovoran je isporučilac software-a (Oracle, IBM, MS...).

Tata, nisi shvatio dobro licencna sranja, nije tako kako sto mislis, ako se nesto sjebe niko ti ne placa ostetu , jednostavno si se sjebo ... i ko te jebe !

People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 23.08.2002. u 19:51 - pre 263 meseci
Citat:
Riste Pejov:
Tata ipak mislim da nisi u pravu kad kazes da seriozna kompanija se ne zamara sa Open Source bazama. Radim za Nacionalnu Kreditnu Karticu u Makedoniji i tvrdim da koristimo aktivno MySQL, Postgres i MS SQL Server, ali _ipak_ glavni teret nose NON-STOP SQL i Enscribe.


Loše me citiraš Riste. Nisam ja rekao da "seriozna" kompanija neće da koristi neki DBMS samo zato što je Open Source. Rekao sam da kompanije neće da dozvole svojim programerima da modifikuju i unapređuju taj source, iz čega proizilazi da je iz njihovog ugla svejedno da li je DBMS Open Source ili ne.

Citat:
Riste Pejov:
Tata, nisi shvatio dobro licencna sranja, nije tako kako sto mislis, ako se nesto sjebe niko ti ne placa ostetu :) , jednostavno si se sjebo ... i ko te jebe !


Nisam ni rekao da će neko da ti plaća odštetu. Rekao sam da ako kompanija reši da uzme neku Open Source bazu i njeni programeri modifikuju kod pa to izazove gubitak podataka, ima da leti glava šefu IT sektora te firme koji je dozvolio programerima da menjaju kod. Ako se kupi DBMS na tržištu (open source ili ne, svejedno) i koristi as-is, onda gorepomenuti šef IT sektora nije odgovoran ako taj DBMS ima bagove.

Ne tvrdim uopšte da je software lošiji ili bolji ako je Open Source. Samo tvrdim da kompanije (izuzeci postoje ali su retki) praktično nikad ne iskoriste taj source u smislu da ga izmene, unaprede, poprave i sl. već koriste Open Source DBMS-ove, baš kao i da su Closed-Source.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 26.08.2002. u 12:13 - pre 263 meseci
Citat:
Aleksandar Vidakovic:

Kaže se "čak ili štaviše". :D U Oraclu sam radio sve projekte i seminarske radove na FON-u, a IS koji sam napravio za diplomski je takođe sadržavao Oracle. Dakle počeo sam sa Oracle verzijom 6 još na početku studija, pa 7, 7.1, 7.2. Malo sam radio i sa objektno-relacionom Oracle 8 verzijom, međutim imam samo jedan komercijalni projekat iza sebe koji sadrži i Oracle kao DBMS. Ali sam testirao, čisto radi sebe, kako se ponašaju Oracle, MySQL i PostgreSQL.

Trenutno radim u PostgreSQL-u i on je daleko bolji od Oracle-a, čak ih nije moguće ni uporediti, jer PostgreSQL ima daleko bogatiji server jezik koji se lako proširuje preko dinamičkih biblioteka, kao što sam rekao u jednoj od prethodnih poruka, tako da tvoja gore citirana konstatacija nema veze sa istinom. Ili nisi dobro pročitao šta sam napisao ili je nešto drugo u pitanju.



Evo, ja sam pomalo radio sa bazama - pa i ja da kazem pokoju rec... Znam, znam, nisam radio na tako znacajnim institucijama kao sto je FON, ne daj boze, ali - eto - imao sam par Oracle bazica, koje su drzale neke kontrole leta, nacionalne registre i slicne gluposti... Pa rek'o mozda nesto i znam ;>>>>>

LM, o MySQL-u imam najlepse misljenje, ali to je van ovoga... To je mala, brza baza (za citanje, za upis bas i nije), koja lepo radi male slatke web i sl. zadatke... Preporuka, dok god nema potrebe za slozenim upitima ili necim slicnim ;)))

Okolo postre-a i Oracle-a :

Postgre je fina bazica, koja moze da vozi firmice i slicne stvari, ali nije, po meni, ni blizu oracle-a. Pre svega ona je akademski projekat, koji lepo radi, ali nije napravljena niti ce izgleda ikada biti, za bilo sta osim baze koja podrzava normalne forme, integritete i sl. To jeste bitno, i to fino radi, ali...

- Oracle ima VELIKU prednost za real-time rad i analize, pracenje trendova, ono sto u svetu zovu data mining i data warehousing. Znaci - dok god je to baza za citanje i pisanje, kao u nekoj firmi postgre vozi jako lepo, ali za ozbiljne primene u vecim firmama Oracle je ispred za jedno 15 duzina...

- Oracle ima podrsku. Ako ne znate sta ovo znaci, onda OK, ali vecini firmi je to JAKO BITNO. Znaci - ako vam ne radi oracle - zalite se. Ako ne radi postgre - mozete samo da placete... Da, naravno, GPL, bla, bla - sve sam i tako to, ali... To za POSAO koji donosi NOVAC ne pije vodu ;))

- Oracle je SKALABILAN. Ko ne veruje neka proba razliku izmedju 32-bitnog i 64-bitnog oracle-a sa dosta rama... (Koliko uspe da nagura u 32-bitnu masinu ;)) ). Oracle sa lakocom vozi par TB -ram-a i 100+ CPU-a... Ovo linux i postgre NE MOGU i NECE SKORIJE MOCI. A ako mislite da to nije bitno... well... Za male firme i nije, Ali veliki zele mesto da rastu, a to postgre ne nudi.

- Jezik (ovo je covek tako odvalio da ne mogu da izdrzim) : PL/SQL je STANDARD. Zna ga JAKO PUNO ljudi i lepo radi. Sam, mozda postgre i nema los jezik (Nema, fakat da nema), ali koliko ga ljudi zna...?? A java je INTEGRISANA u Oracle, i radi SJAJNO - na dobroj masini... A to je vec svima dovoljno.

- Portabilnost: Na cemu sve radi Oracle? Jos jedna mana postgre-a je sto vezuje korisnika za PC, dok oracle to nikako ne radi... A ako covek zeli da se siri - onda je pr***o u cabar.... Takodje - ovo vazi i za klijente. Postgre i terminali nisu bas jaca kombinacija, a vecina velikih klijenata za baze (banke i sl.) VOLE svoje terminale... (Fon-ovac, menager, cuo nekad za TCO?? )

Jedina baza koja tuce Oracle je, po meni, IBM DB2. Zasto? Iz slicnih razloga.... A tu su i dodatni feature-i... Recimo da DB2 ima podrsku za slike (ne BLOB - to moze i moja tetka) - kao namenska polja jos od pocetka '90-ih, a oracle, tek od v8. A cemu to? Pa ja sam jos '96. video indexirani fuzzy logic search po slici za DB2. To, mislim danas ima i oracle. Znaci nazvrljam nesto rukom i kazem: nadji mi slice u bazi koje lice na ovo.... Zvoni li data mining zvonce, vec? ;)))))

Nemojte misliti da ja pljujem PostgreSQL : on je DIVNA baza - za firme i sl. Ali da je konkurecnija Oracle-u, e to je vec smesno ;))). Bar meni...

Just, my 0.02 EUR ;)

poz,
nk.


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 26.08.2002. u 12:51 - pre 263 meseci
Citat:
nkrgovic:
- Portabilnost: Na cemu sve radi Oracle? Jos jedna mana postgre-a je sto vezuje korisnika za PC, dok oracle to nikako ne radi...


Plašim se da nisam razumeo, ali ako si mislio na to da PostgreSQL radi samo na PC platformi, prevario si se. Radi i na Alpha-i i uostalom na svim platformama za koje postoji linux.

Nova verzija PostgreSQL-a nema nikakvih ograničenja, idi na njihov sajt pa proveri.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.itn.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 26.08.2002. u 13:12 - pre 263 meseci
Hmm, ne upadam u raspravu oko toga da li je bolji Oracle ili PostgreSQL,
vec samo da rascistim nekoliko (meni bar) nejasnoca u vezi tvoje poruke.

Pre svega da napomenem da koristim i radio sam sa obe baze, i Oracle i PostgreSQL.

Oracle koristim da kopam po NNM bazi (Network Node Manager,
za neupucene), praveci izvestaje raznoraznih kolekcija.

PostgreSQL koristim kao backend za nekoliko web aplikacija i par IS sistema.

Citat:
nkrgovic:
Oracle sa lakocom vozi par TB -ram-a i 100+ CPU-a...

Na kojoj ovo masini, odnosno serveru? Verovatno Sun masina. Ne vozi Oracle tih par TB ram-a i 100+ CPU-a, jer Oracle nije OS, vec baza. Dakle...
Citat:

Ovo linux i postgre NE MOGU i NECE SKORIJE MOCI.

... ova izjava je preterano naivna i, moram reci, brzopleta. PostgreSQL isto tako lepo i dobro (a i brzo) radi na Sun masinama, kao i Oracle. Uostalom, radi na svim masinama na kojima i Oracle (izuzev Win32 platforme). Sto ce reci, radice isto tako lepo i na par TB ram-a i na 100+ CPU masinama.. Samo, tako nesto cemo retko videti, upravo zbog podrske.

Citat:

- Jezik (ovo je covek tako odvalio da ne mogu da izdrzim) : PL/SQL je STANDARD.

PostgreSQL podrzava i PL/SQL, tacnije, to je standardan jezik pri instalaciji PostgreSQL-a - uz to, podrzava i C, Perl, Python i jos gomilu jezika. Sto se tice poznavanja jezika, verujem da je broj poznavaoca Perl-a cak 5 do 10 puta veci od broja poznavaoca PL/SQL jezika. Cisto da se razumemo, nemam nista protiv PL/SQL-a niti Oracle-a, ali drzimo se cinjenica.

Citat:

- Portabilnost: Na cemu sve radi Oracle?

Na cemu sve radi (i ne radi) PostgreSQL:
http://www.postgresql.org/idoc...x.php?supported-platforms.html

Citat:

Jedina baza koja tuce Oracle je, po meni, IBM DB2. Zasto?


DB2 je tata.. Dovoljan komentar. Jos uvek sa strahom mislim na sede dlake na glavi koje sam dobio kada sam prvi put ozbiljnije radio sa DB2.. :o)

Citat:

Nemojte misliti da ja pljujem PostgreSQL : on je DIVNA baza - za firme i sl. Ali da je konkurecnija Oracle-u, e to je vec smesno ;))). Bar meni...


Postoji mnogo polja na kojima je PostgreSQL velika konkurencija Oracle bazi, znatno vise nego broj polja na kojima je Oracle znatno iznad PostgreSQL-a.

Ipak, za velike kompanije Oracle je neprikosnoven.

Just my 2 ISK.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 26.08.2002. u 22:09 - pre 263 meseci
Citat:
alex:

Na kojoj ovo masini, odnosno serveru? Verovatno Sun masina. Ne vozi Oracle tih par TB ram-a i 100+ CPU-a, jer Oracle nije OS, vec baza. Dakle...

... ova izjava je preterano naivna i, moram reci, brzopleta. PostgreSQL isto tako lepo i dobro (a i brzo) radi na Sun masinama, kao i Oracle. Uostalom, radi na svim masinama na kojima i Oracle (izuzev Win32 platforme). Sto ce reci, radice isto tako lepo i na par TB ram-a i na 100+ CPU masinama.. Samo, tako nesto cemo retko videti, upravo zbog podrske.



Ok. Razumemo se... Ali pazi - moze li Postgre da iskoristi to? Ipak se drugacije pravi kod koji koristi MNOGO procesora i onaj koji to ne radi.... Tj. postgre nije bas kod za 100 CPU-a. Takodje, drugacije se pise kod koji koristi vece kolicine memorije... Standardno pisan kod - kako sto je postgre nece koristiti vise od 2G ram-a po procesu, ili, ako ima srerce i dobrog kompajlera, po thread-u. Ovo deluje puno, ali kada se radi analiza podataka za zadnjih x godina po y faktora moze biti nezgodno.....

NPR. Postgre za solaris (sun) je genericki port koji radi na svemu od 2.6 solarisa... Ali ne podrzava generalno velike masine.... Tj, radice on, ali ce najveci deo masine zvrjati prazan...

Drugim recima: Radi on na DOSTA toga, ali kako? ;)))

Sto se tice jezika: Podrzava on puno toga, ali... Jednostavno: Ti imas GOMILU knjiga, skola i sl. za Oracle rad, i za Javu sa Oracle-om... A za postgre toga nema... Radi sve to na postgre-u, uglavnom, ali.... Ne rade trikovi ;))).

Ono sto sam zeleo reci je: Postgre je SUPER. Do neke granice... Preko toga - covek udara u plafon i mora da predje na nesto vece... Tu cak nije ni stvar support-a - cisto koda i pristupa radu.. Pazi: Ja PREPORUCUJEM postgre za puno toga... Skoro za sve ;))) Ali ima Oracle svojih prednosti.... Mislim da se razumemo, zar ne? :)))

poz,
nk.



Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 27.08.2002. u 07:39 - pre 263 meseci
Citat:
nkrgovic:
Ono sto sam zeleo reci je: Postgre je SUPER. Do neke granice... Preko toga - covek udara u plafon i mora da predje na nesto vece... Tu cak nije ni stvar support-a - cisto koda i pristupa radu.. Pazi: Ja PREPORUCUJEM postgre za puno toga... Skoro za sve )) Ali ima Oracle svojih prednosti.... Mislim da se razumemo, zar ne? ))


Meni ovo liči na "mlaćenje prazne slame", "presipanje iz šupljeg u prazno" i tome slično. Već smo ti rekli da PostgreSQL nema skoro nikakvih ograničenja ... idi na sajt i proveri, ako ne veruješ. Takođe postoji developer lista koju možeš da pratiš ako želiš. Tu ćeš shvatiti da će verzija koja je trenutno u izradi imati gomilu novih stvari koje su daleko iznad Oracle-a. Naravno i Oracle će posle imati sve to, jer i oni prate PostgreSQL mailing listu
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 27.08.2002. u 08:50 - pre 263 meseci
Ako je covek koji se krije iza nicka nkrgovic meni poznat, a postoji velika sansa da jeste, onda znam o cemu prica jer smo nebrojeno puta uz ispijanje velike kolicine piva pricali o tome.

Dakle, nije bitno koja "ogranicenja" PgSQL ima. Covek ne govori o ogranicenjima u smislu onih koji su postojali na ranijim verzijama PgSQL-a o velicini jednog sloga (kol'ko bese, 8K??) ili o sporosti/brzini INSERT ili SELECT upita, vec o tome da iako nesto radi na Alpha masinama, tj. iako se nesto moze poterati na tako nekim masinama, pitanje je kako to radi na istima. Ili SPARC-ovima, ili nekim slicnim cudima-mudima. Jednostavno je, Oracle je pravljen delom bas zatakve masine, dok je PgSQL teran da radi na istima. Razumete razliku?? I NT, jedna verzija, radi na Alpha masinama, ali je DigitalUNIX (ako se ne varam) ipak pravljen bas za njih, te je jasno koji OS bolje radi.

Dakle, da li ovde neko ima iskustva sa radom PgSQL-a na SPARC ili Alpha masinama, prefferably sa vise procesora. Ako ima, kako to radi?? Da li PgSQL iskoristava sve resurse racunara?? Da li se dobro skalira prilikom dodavanja novih procesora?? Kako koristi RAM?? I tako dalje i tome slicno...

Ovo gore nije zezanje, zaista me interesuje, ako nista drugo a ono da bih imao u rukavu jednog dana prilikom pregovora za posao. ;))

Inace, developer liste tesko da su egzaktan izvor informacija. da, to sto pise se moze pojaviti u novoj verziji, a i ne mora. Kada se bude pojavilo, onda cemo pricati o tome.

P.S.: I dalje ostajem pri tome da je DB2 najjaci. Da mogu, samo na njemu i Perl/Mason-u bih radio.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidaković
Beograd

Član broj: 4881
Poruke: 38
217.26.70.*



Profil

icon Re: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE 27.08.2002. u 09:18 - pre 263 meseci
Citat:
dwarf:
Dakle, da li ovde neko ima iskustva sa radom PgSQL-a na SPARC ili Alpha masinama, prefferably sa vise procesora. Ako ima, kako to radi?? Da li PgSQL iskoristava sve resurse racunara?? Da li se dobro skalira prilikom dodavanja novih procesora?? Kako koristi RAM?? I tako dalje i tome slicno...


Ja imam "iskustva sa radom" na PC sa dva procesora pod linux-om, ako se to može nazvati iskustvom i radom. Prilikom kompajliranja kernela samo se izabere opcija: "Symmetric multi-processing support" i onda sve procese raspodeljuje kernel. PostgreSQL je iznad svega toga, a kernel raspodeljuje procese, tj. u slučaju PostgreSQL-a raspodeljuje konekcije na ova dva procesora, odnosno postmaster-e, isto kao i sve druge procese. Tako da u principu najviše zavisi od kernela, odnosno samog OS-a, ako se ne varam.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: PostgreSQL vs MySQL vs ORACLE

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 60181 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.