Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7842875 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 19:53 - pre 112 meseci
Nisam. Da li neko zna koje su posledice ako me navataju :D

 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 19:56 - pre 112 meseci
Pa mislim da vam je tu najveci problem zbog poreza jer vas mogu duplo oporezovati.A i da vratite licnu kartu kakve veze ima kad ne zivite u Srbiji i ko zna kada cete.A da li se to moze uraditi elektronskim putem ili u ambasadi?
 
Odgovor na temu

Markov83
Marko Marović

Član broj: 327642
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 20:00 - pre 112 meseci
Zdravo svima!

Procitao sam dosta postova na ovom forum i tražio po ključnim rečima, ali ne mogu da nađem par informacija..
Zatim verovatno će me čekati posao u Norveškoj, zvao sam ambasadu da se raspitam oko svih potrebnih papira. Rekli su meni da treba boravišna dozvola i radna dozvola, ali mene zanima da li ja mogu otići normalno tamo avionom i na licu mesta dobiti sve papire od poslodavca i sređivati sve tamo? Ili moram bas sve ovde u Srbiji pre odlaska?

Hvala na odgovoru.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.75.9.46.customer.cdi.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 20:22 - pre 112 meseci
Citat:
idza026:
Nisam neki strucnjak za ekonomiju, ali ima li veze sto je dolar skocio 30tak % (u odnosu na evro, krunu) otkad je nafta krenula da pada ? Onda se mozda isplatiti vaditi i za manje... A ja ne znam dal da navijam da ide na gore ili na dole, za Srbiju bolje na dole a za Norge na gore :)

Mali offtopic ali...
Evo mogu delimicno da odgovorim iako ni ja nisam strucnjak za ekonomiju. Ali ako malo razmislis kada se, recimo nafti (ili necemu drugom), cena ne promeni a ojaca valuta u kojoj je cena, logicno je da ce u toj valuti pasti cena. Ovde ima i toga jer se nafta izrazava u USD, ali i cena nafte je pala (slicno moze da se primeti recimo na americkoj berzi ako cene stagniraju a ojaca dolar, onda i cene u USD tih kompanija padaju u USD, mada nije se uvek tako jednostavno :)). Cena nafte pada iz raznih razloga, a jedan je da su poceli da je vade iz skriljaca koji su trenutno povoljniji za koriscenje. Sa druge strane, Norveska nafta je medju najskupljim za eksploataciju jer je u nepristupacnim predelima, radna snaga je skupa... (ima tu jos mnogo toga, a nekim tim stvarima sam pricao i sa ljudima odavde). Stoga, nije da im bas odgovara ova situacija sto se tice cene nafte, bar ne u tom smislu (mozda odgovara u nekom politickom ali tek se u to ne razumem).
U svakom slucaju ja ne primecujem nikakav uticaj (sem kada dobijam evre jer vise NOK-ova dobijem:) ) na standard ovde, bar ne za sada. A sto se tice navijanja ja navijam samo da se menja cena, na bilo koju stranu :) a sva sreca tako ce biti jos dugo.

Ajde malo da se vratim na temu.
Marko, sve zavisi od toga kakav si posao dobio i koji pasos imas. Pretpostavimo da imas srpski pasos, onda posao koji dobijas mora da bude za kvalifikovanu radnu snagu da bi mogao da dobijes radnu dozvolu(sajt UDI pa skilled worker). Ako jeste za kvalifikovanu radnu snagu, to bi morao i da dokazes nekako. Dakle moraces neke dokumete da sredis i u Srbiji (spisak na UDI), ako nista drugo onda za prevode diploma... Mozda ce i diplome morati da budu priznate od norveskih nadleznih ustanova (zavisi za sta je diploma ali NOKUT je recimo za to). Kada sve to uradis i ako si skilled worker, onda mozes u Norveskoj da se prijavis (recimo u SUA), i da sredjujes potrebne stvari odatle.
Na kraju, ove informacije postoje svuda na ovom forumu jer su svi skoro prosli kroz to i pisali.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
195.18.181.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 20:23 - pre 112 meseci
Citat:
001:
Pa mislim da vam je tu najveci problem zbog poreza jer vas mogu duplo oporezovati.A i da vratite licnu kartu kakve veze ima kad ne zivite u Srbiji i ko zna kada cete.A da li se to moze uraditi elektronskim putem ili u ambasadi?


Nema duplog oporezivanja izmedju Srbije i Norveske, odavno potpisan sporazum, nemamo ni sa jednom zemljom EU duplo oporezivanje tako da nema brige, sto se tice odjave prebivalista mozes poslati mail ambasadi, ali 99% sam siguran da to mora da se uradi na teritoriji SUPa gde si prijavljen uz placanje neke takse i neki dokaz da se iseljavas, posto moze samo da se odjavi ako se iseljavas u inostranstvo, ne mozes odjaviti adresu a ostati u Srbiji. Ovaj dokaz je u sustini samo overena izjava, e sada ne znam jel u sudu, kod notara ili moze u opstini. Ali sto se tice dvostrukog oporezivanja toga nema

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-210.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 20:40 - pre 112 meseci
Ok hvala,ne treba to meni ja sam iz hrvatske nego kolegi koji je iz Srbije.
 
Odgovor na temu

arigato

Član broj: 326578
Poruke: 9
37.148.144.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 20:44 - pre 112 meseci
Otkada je kruna oslabila ovde se uglavnom spominje samo kako ce odmori u inostranstvu da budu skuplji. Slaba kruna je takodje povisila cenu IT opreme, ostala tehnika moze da se nadje po dosta povoljnijim cenama nego u srbiji pogotovu na akcijama. Za hranu pojma nemam, ne uzimam kvittering :-). Uglavnom od ove godine nova poreska politika pa ce da vidimo gde ce da se stigne.
Prognoza je da ce ove cene nafte biti jos sigurno 1 do 3 godine i sve ce to da se odrazi na celokupnu ekonomiju. A i sa ovom cenom se zaradjauje, ali naravno nema ulaganja. Uglavnom i norvezani nisu zadovoljni da budu zavisnici samo od nafte ,da se samo ulaze u nova nalazista jer se bas sad i pokazalo da je igranje na samo jednu jaku kartu rizik.
 
Odgovor na temu

Markov83
Marko Marović

Član broj: 327642
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 22:10 - pre 112 meseci
Citat:
videks:
Citat:
idza026:
Nisam neki strucnjak za ekonomiju, ali ima li veze sto je dolar skocio 30tak % (u odnosu na evro, krunu) otkad je nafta krenula da pada ? Onda se mozda isplatiti vaditi i za manje... A ja ne znam dal da navijam da ide na gore ili na dole, za Srbiju bolje na dole a za Norge na gore :)

Mali offtopic ali...
Evo mogu delimicno da odgovorim iako ni ja nisam strucnjak za ekonomiju. Ali ako malo razmislis kada se, recimo nafti (ili necemu drugom), cena ne promeni a ojaca valuta u kojoj je cena, logicno je da ce u toj valuti pasti cena. Ovde ima i toga jer se nafta izrazava u USD, ali i cena nafte je pala (slicno moze da se primeti recimo na americkoj berzi ako cene stagniraju a ojaca dolar, onda i cene u USD tih kompanija padaju u USD, mada nije se uvek tako jednostavno :)). Cena nafte pada iz raznih razloga, a jedan je da su poceli da je vade iz skriljaca koji su trenutno povoljniji za koriscenje. Sa druge strane, Norveska nafta je medju najskupljim za eksploataciju jer je u nepristupacnim predelima, radna snaga je skupa... (ima tu jos mnogo toga, a nekim tim stvarima sam pricao i sa ljudima odavde). Stoga, nije da im bas odgovara ova situacija sto se tice cene nafte, bar ne u tom smislu (mozda odgovara u nekom politickom ali tek se u to ne razumem).
U svakom slucaju ja ne primecujem nikakav uticaj (sem kada dobijam evre jer vise NOK-ova dobijem:) ) na standard ovde, bar ne za sada. A sto se tice navijanja ja navijam samo da se menja cena, na bilo koju stranu :) a sva sreca tako ce biti jos dugo.

Ajde malo da se vratim na temu.
Marko, sve zavisi od toga kakav si posao dobio i koji pasos imas. Pretpostavimo da imas srpski pasos, onda posao koji dobijas mora da bude za kvalifikovanu radnu snagu da bi mogao da dobijes radnu dozvolu(sajt UDI pa skilled worker). Ako jeste za kvalifikovanu radnu snagu, to bi morao i da dokazes nekako. Dakle moraces neke dokumete da sredis i u Srbiji (spisak na UDI), ako nista drugo onda za prevode diploma... Mozda ce i diplome morati da budu priznate od norveskih nadleznih ustanova (zavisi za sta je diploma ali NOKUT je recimo za to). Kada sve to uradis i ako si skilled worker, onda mozes u Norveskoj da se prijavis (recimo u SUA), i da sredjujes potrebne stvari odatle.
Na kraju, ove informacije postoje svuda na ovom forumu jer su svi skoro prosli kroz to i pisali.



Hvala puno na odgovoru!
Posao je vezan za gradjevinu, ali ja nemam papira za to. Tj nisam zavrsio fakultet niti skolu sto se gradjevine tice, ali radio sam dosta i imam iskustva. Moj drugar koji zivi već tamo 5 godina kaze da nije ni tolko bitna diploma kolko znanje posla (a zna da posao znam, zato će i biti po preporuci..) Tako da u stvari sad ne znam. Sta mislis jel mi bolje da ipak zavrsim tromesecni kurs i da dobijem bar neki sertifikat, jel to onda neka kvalifikacija s kojom mogu poceti sredjivati papire?
 
Odgovor na temu

Tesseract
Siemens Galactic

Član broj: 318865
Poruke: 31
*.static.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2015. u 22:14 - pre 112 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
Tesseract:
Rekose na NRK da se nezaposlenost medju inzenjerima povecala duplo za poslednjih godinu dana. Doduse ,pricaju samo o ovim naftasima ,a i u sluzbi za zaposljavanje misle da stanje nije strasno. Sta vi mislite o tome?

Prilog je od 17:16

http://tv.nrk.no/serie/dagsrevyen/NNFA19013015/30-01-2015



Pa sva industrija vezana imalo za naftu je u problemu.

Pre nego sto je pala cena nafte, statoil je vec bio poceo sa rezanjem i otpustanjem.
Gomila poslova koji su bili 100% sigurni su na cekanju.
Radili smo dosta na razvoju prototipa specijalne opreme za statoil i to sve stopirano.
Cak i poslovi koji nisu nafta tipa fabrike za preradu ribljih ostataka, otpada i to je stopirano.

U mojoj firmi su otpustili 3 projekt menagera... znaci ljude koji su zamenljiivi i ono sad nema posal za njih.
Mi i dalje radimo vecinom non stop samo neke ponude, i mozda sklopljeni 1-2 manja posla nesto sto je neka reparacija i stvarno kriticno.

Realna stvar je kad ukucas ingeniør mekanisk u fiin.no za pretragu oglasa za poslove i videces da ima samo 2 strane oglasa.
Od toga 90% oglasa su kojekakvi regruteri i manpower firme sto nije ralan oglas.
Pre je bilo ono 6-7 strana minimalno.

http://www.finn.no/finn/job/fu...eyword=ingeni%C3%B8r+mekanisk+



Zanima me koliko ovo utice na gradjevinske inzenjere? Cenim da obicna ,ne-naftna gradjevina ne bi trebala da ispasta.
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2015. u 22:07 - pre 112 meseci
Dobila sam autorizaciju za bolnicara (bar tako mislim) :) Malopre sam proveravala na sajtu SAK, i pre 2h je izaslo i pise da vazi do 2061. Medjutim stoji i ovo "Mangler norsk identifikator i register (fødselsnummer)." Je l moze mala pomoc, sta im to znaci? Inace zavrsila sam redovno medicinsku skolu pre 9,5 godina, nemam staz za sestru ali imam za lekara. Tako da eto ako neko ima slicnu situaciju ovako stoje stvari.
 
Odgovor na temu

milenavuk

Član broj: 320505
Poruke: 22
212.178.224.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 08:43 - pre 112 meseci
koliko si cekala na autorizaciju?ja sam poslala pre 20-ak dana!
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 14:03 - pre 112 meseci
Ja ne znam sta im ovo znaci ali me zanima da li si im slala drzavni za lekara?Ja sam isto zavrsio pre 9,5 god i zavrsio sam medicinu ali ja sam isao na sigurniju varijantu i na stazu sam trenutno za med tehnicara(zavrsavam 15 marta) ali ako su ti priznali bez drzavnog da ne bacam 8000 din bezveze :)Hvala i srecno ;)
 
Odgovor na temu

Maki_Lo
Laboratorijsi tehnicar, Medicinska
sestra
DZZ

Član broj: 325198
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 14:53 - pre 112 meseci
Znam da drzavni sigurno ne treba. Meni nisu trazili, ali staz jesu zbog toga sto nisam redovno zavrsila opsti smer.
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 16:25 - pre 112 meseci
Hvala puno.Pa to je sjajno :)
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 17:27 - pre 112 meseci
Citat:
Goxy pfc:
Ja ne znam sta im ovo znaci ali me zanima da li si im slala drzavni za lekara?Ja sam isto zavrsio pre 9,5 god i zavrsio sam medicinu ali ja sam isao na sigurniju varijantu i na stazu sam trenutno za med tehnicara(zavrsavam 15 marta) ali ako su ti priznali bez drzavnog da ne bacam 8000 din bezveze :)Hvala i srecno ;)


Poslala sam sve za srednju, diplomu faksa i staz za lekara i to je to i dobila sam autorizaciju za 13 dana :) Tako da salji sto pre hvatas poslednji voz. Mislim da sam ti i u PP ranije pisala sta nameravam da uradim, bili smo u istoj situaciji. Znaci priznali su mi i bez drzavnog i bez staza za sestru. Sve vreme posle srednje sam se bavila medicinom, tako da mislim da i to ima uticaja.
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 17:56 - pre 112 meseci
Hvala puno.Nisam znao ovo za drzavni samo.Saljem cim mi istekne staz ovaj za mesec dana.Ali necu imati diplomu do tada jer sam zavrsio pre mesec dana fakultet
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 19:24 - pre 112 meseci
Goxy pfc....nemoj da cekas, salji odmah sada....pa kasnije ako ti budu trazili ti samo dodaj sve to. Znaci trazi od teta sa faksa, da si zavrsio faks, neki papir i nek ti napisu kada ce biti gotova diploma ili posalji makar ona tri meseca sa staza sa medicinskog tehnicara. U svakom slucaju, nek ti stignu dokumenta pre novog zakona, nemoj da cekas!! Ja bar ne bih. Rizikuj pa sta bude. U svakom slucaju to treba da bude tvoja odluka ja ti samo predlazem sta bih ja uradila :)
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 19:50 - pre 112 meseci
Buni me kakav se to novi zakon sprema i otkud ti to?

[Ovu poruku je menjao Goxy pfc dana 05.02.2015. u 21:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 19:54 - pre 112 meseci
Tebi su priznali zbog staza koji si odradila kao lekar.Sto je i logicno sada iako sam cuo pre da mora posebno ovaj staz za tehnicara-sestru.Ali ja nemam taj staz i ubedjen sam da mi nece prihvatiti vec cu posle slati i ovo i ko zna koliko placati opet :)A ako promene tj zatvore sve za ovih mesec dana tj ako sam toliki baksuz onda ne trebam nigde ni da idem.:)
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 20:11 - pre 112 meseci
Ne znam sta da ti kazem. Ne mislim da je zbog toga sto imam staz za lekara. Verujem da je zbog toga sto sam zavrsila srednju pre 9.5 sto je ipak manje od 10 godina i sto sam nakon zavrsetka bila u kontaktu sa medicinom tj. zavrsavala sam Medicinski fakultet nisam radila u butiku ili u kancelariji. Onima kojima ne daju jer nemaju staza a imali su redovno zavrsenu medicinsku skolu traze tri meseca prakse. Mislim da postoji takav primer ovde na forumu. I daju ti rok do kada to moras da posaljes za ta tri meseca i ako ne posaljes tek tada ti propada tih 200 eura . Tako bar ja mislim ali jos se raspitaj. Nemoj da mislis da si baksuz...nisi samo razmisli dobro i vidi sta ti je ciniti. Ja sam dosta iscitavala forum i pricala sa ljudima i zakljucila da je bolje da posaljem bez staza.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7842875 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.