Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7825874 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

luckiest
Marija Mihajlovic
nema
nema

Član broj: 327719
Poruke: 1
*.static.nscable.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2015. u 22:57 - pre 112 meseci
Imam par pitanja pa eto ako bi neko znao da mi odgovori i da me posavetuje bila bih zahvalna.
Ovako, imam rodjake koji zive u Norveskoj nekih vec 15ak godina. Nisam jos pricala sa njima na ovu temu ali sam sigurna da bi mi izasli u susret i pomogli da se snadjem kad bi otisla da zivim tamo, posaoo, jezik, a opet bila bih i vise ngo srecna sto imam nekog tamo kome se mogu obratiti na srpskom. Naravno, planirala sam da krenem ovde sa ucenjem norveskog, ja i decko, pa bi tamo usavrsavali, kako to vec ide. Ja imam dvojno drzavljanstvo, uglavnom evropski pasos pa nemam problema prilikom putovanja koje bi imala sa srpskim, vize i ostalo. Zanima me da li mi taj pasos daje prednost neku za odlazak tamo? Jer, Norveska nije u EU.
 
Odgovor na temu

milosbulatovic
MUP R.Srbije
Trstenik, Srbija

Član broj: 320902
Poruke: 15
212.200.132.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 06:58 - pre 112 meseci
O kakvom novom zakonu za medicinare govorite???
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 11:27 - pre 112 meseci
Marija,sa pasosom EU u No mozes da ostanes koliko god hoces i da radis sta hoces dok sa Srpskim mozes da ostanes 3 meseca ako ne nadjes posao i taj posao je uglavnom vezan za diplomu.Nema veze sto No nije u EU imaju takav sporazum sa clanicama EU.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 17:36 - pre 112 meseci
Odnosi se za medicinare koji nemaju pasos EU. Ukoliko se usvoji da bi autorizovao diplomu za bolnicara ono sto je kostalo 300 eura ukupno, tada ce kostati 3000 eura. Ovo sam procitala na vise izvora, i usvojen je predlog zakona 2. februara, sad treba da idu amandmani i nakon toga se usvaja ili ne.
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 18:50 - pre 112 meseci
Koliko može da traje taj proces od predloga zakona do usvajanja zakona? Taman sam prikupila sva dokumenta i odlučila da ih odnesem na prevođenje. Spremam se za ovaj poduhvat sa mojom drugaricom. Bila je pre neki dan na ispitu, i neke koleginice su joj rekle da im je dokumentacija vraćena da je prevedu na norveški. Sad tražimo sudskog tumača za norveški. Ako ima neko preporuku neka kaže.
 
Odgovor na temu

Aleksandar73
Aleksandar

Član broj: 325592
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 19:15 - pre 112 meseci
Pozdrav. Da li je bitno da dokumenta samo stignu pre zakona ili moraju i da se obrade pre zakona? Hvala
 
Odgovor na temu

drtrewq
Beograd

Član broj: 324945
Poruke: 31
91.200.192.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 19:37 - pre 112 meseci
Pa ja mislim da je vazno da stignu pre nego sto se donese zakon, a oni to brzo obradjuju u poslednje vreme. Zakon ne moze da se primenjuje retrogradno, ali to se nikada ne zna. Ja sam se raspitivala i rekli su mi da ne veruju da ce u februaru biti donesen, ali ja sam maksimalno ubrzala sve sto se moglo da sto pre posaljem.

Cokoladica -->Dokumente sam prevodila preko Sage, a da nisam preko njih onda bi preko neke zene koju su mi preporucili prijatelji, tako da ako te interesuje mogu ti poslati u PP broj

[Ovu poruku je menjao drtrewq dana 06.02.2015. u 21:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar73
Aleksandar

Član broj: 325592
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2015. u 19:54 - pre 112 meseci
Moji su prevedeni u Sagi i u ponedeljak se salju, pa ne znam cemu da se nadam. :) Hvala za info :D
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 08:19 - pre 112 meseci
Pa može na pp ili na [email protected]
Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
146.247.132.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 17:49 - pre 112 meseci
Da li neko ima knjigu - Det går bra ??? Takk
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.80-202-156.nextgentel.com.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 18:07 - pre 112 meseci
Citat:
Goxy pfc: Marija,sa pasosom EU u No mozes da ostanes koliko god hoces i da radis sta hoces dok sa Srpskim mozes da ostanes 3 meseca ako ne nadjes posao i taj posao je uglavnom vezan za diplomu.Nema veze sto No nije u EU imaju takav sporazum sa clanicama EU.Pozdrav!


Zdravo svima citirah ovu poruku jer se ne slazem sa ovim odgovorom koji je upucen Mariji.U ovu Norvesku u koju ja zivim sa EU pasosem mozes da budes 3 mjeseca prije nego sto isteknu ta tri mjeseca prijavis se u policiju da ostanes jos 3 da trazis posao.Ako ne nadjes posle 6 moras izaci .Provjereno prijateljica Portugalka je posle 6 mjeseci dobila obavjestenje da mora izaci do odredjenog datuma iz No.Izasla i vratila se posle sedam dana .Znam isto tako ja kad sam dosla prije 2 godine da su mi u policiji na informacijama rekli upravo tako.A sto se tice posla sa EU pasosem mozes raditi bilo koji to je vec pisano godinama na forumu Pozdrav za stare forumase i sretno onima koji se trude da dodju
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 18:42 - pre 112 meseci
Vjerovatno je tako, ali klako oni mogu da vide da je ona izlazila i ulazila iz zemlje kada je Norveska u šengenu, znaci nema pasoške kontrole samim tim ni pečata. Oni moraju da mijenjaju ta pravila zato što su zastarela, kao kada predajete za stalnu dozvolu, pitaju vas koliko ste bili van zemlje, možete biti 1 mesec u Nemačkoj ali to se ne vidi u pasošu, znači niste bili.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.80-202-156.nextgentel.com.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 18:53 - pre 112 meseci
Ja sam sigurna da znaju mnogo godina zivim u EU jedno vrijeme sam radila na jedno od takvih mjesta i znam da postoji nacin ali to je neka druga tema ne bi ja sad o tome na forum ali tvrdim mora se izaci iz zemlje i tvrdim ako se desi da neko dobije napismeno da mora izaci najbolje sto moze da uradi za sebe je da izadje jer moze ponovo doci Ali ovo je samo moje misljenje .
 
Odgovor na temu

lemurka
beograd

Član broj: 327756
Poruke: 1



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 20:15 - pre 112 meseci
Molim kolege stomatologe za odgovor- da li nasa diploma Stomatoloskog Fakulteta u Beogradu,nostrifikovana u EU(u Sloveniji) vazi u Norveskoj?Da li je priznata u potpunosti,bez autorizacije,bez ikakvog dodatnog polaganja ispita.Za jezik znam da se mora poloziti.Molim da se javi neko od stomatologa ko ima informaciju.Hvala puno!
 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
93.87.49.*



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2015. u 22:47 - pre 112 meseci
Ja znam nekoliko ljudi koji zive sa pasosem EU i jednostavno ih niko ne pita nista :)Ali dobro u svakom slucaju bolje je od Srpskog sto je Mariju zanimalo :)
 
Odgovor na temu

Mamix
Srbija

Član broj: 327533
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 00:25 - pre 112 meseci
Molim forumaše koji žive i Oslu da odgovore da li su nekada čuli za piceriju En Til ili ako su je posetili, još bolje ;)
Naime, na infostudu je izašao oglas za pizza-majstora, pa smo suprug i ja pokušali da izguglamo nešto o pomenutoj piceriji ne bi li se informisali o poslodavcu, alli ništa nismo uspeli da pronađemo, pa je bilo kakva informacija dobrodošla. Zahvaljujem se unapred svakom ko je u mogućnosti da nam odgovori.
Ovo je link oglasa za posao:
https://poslovi.infostud.com/p...ry%5B0%5D=44&item_index=14

 
Odgovor na temu

JecaKiki
Jelena Novic
nema
nema
Novi Sad, Srbija

Član broj: 327741
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 11:19 - pre 112 meseci
Pozdra.
Od skoro sam na forumu i vidim da se u vecini slucajeva javljaju ljudi sa medicinskom strukom, a masinaca bas nesto i nema mnogo :(. Zavrsavam Masinski fakultet, Mehanizacija i konstrukciono masinstvo. Planiram sa muzem i detetom da odem u Norvesku. Imamo neku rodbinu koja bi nam pomogla oko smestaja... Zanima me kakve sanse za posao imam sa mojim usmerenjem, da li uopste imam sanse? Norveski krecem da ucim:) A Engleski vec znam. :) Bilo kakv savet bi mi dobrodosao. Hvala puno unapred.

[Ovu poruku je menjao JecaKiki dana 08.02.2015. u 23:53 GMT+1]
Novic. J
 
Odgovor na temu

raderaderaderade

Član broj: 327769
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 14:13 - pre 112 meseci
Pozdrav svim ljudima dobre volje. Treba mi pomoć. Iščitavam ovaj forum već nedelju dana, informacije su oprečne, pa mi je malo toga stvarno jasno. Završio sam 1998 srednju medicinsku školu u Novom Sadu, smer: Stomatološka sestra-tehničar. Državni ispit nemam, niti sam ikada zvanično bio zaposlen u toj struci. Mogu da nabavim preporuke od više privatnih stomatloga. U nekoj ludoj kombinaciji bih mogao da sredim i neko volontiranje u državnoj ustanovi. Mene konkretno interesuje par stvari:
1. Da li postoji mogućnost da sa ovom diplomom dobijem autorizaciju od SAKa?
1a. Šta je stvarno potrebno od dokumentacije za slanje u SAK da bi odobrili autorizaciju? (po onom što sam proičatao na njihovom sajtu, ne treba puno:pasoš, diploma, plan i program školovanja i preporuke. Sve prevedeno i overeno.)
2. Ako ne može autorizacija, da li vredi pokušati sa licencom? Koliko sam ukapirao, sa licencom se ne može dobiti posao, ali ako imaš mogućnost zaposlenja, uz neku praksu od 3 meseca možeš aplicirati za autorizaciju, ako pre toga dobiješ licencu?
3. Da li da uopšte pokušavam to da odradim sada ili da sačekam izmene zakona koje se spominju?

Interesuju me slična iskustva od nekog ko je rad da podeli informaciju. Ne bih želeo da se nastavljaju priče na moj post- oko jezika, standarda smeštaja, severa, juga i sl. :-) Ko zna konkretne informacije, neka ih podeli samnom(nama).
Hvala unapred!

p.s. Moram da primetim da je ova tema u totalu razvodnjena na 1000 strana...skoro je nemoguće iščitati i snaći se u toliko materijala. Možda da neko sa najviše iskustva na ovu temu prečisti i otvori novu sa relevantnim informacijama?
 
Odgovor na temu

Mamix
Srbija

Član broj: 327533
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 15:38 - pre 112 meseci
Molim forumaše koji žive i Oslu da odgovore da li su nekada čuli za piceriju En Til ili ako su je posetili, još bolje ;)
Naime, na infostudu je izašao oglas za pizza-majstora, pa smo suprug i ja pokušali da izguglamo nešto o pomenutoj piceriji ne bi li se informisali o poslodavcu, alli ništa nismo uspeli da pronađemo, pa je bilo kakva informacija dobrodošla. Zahvaljujem se unapred svakom ko je u mogućnosti da nam odgovori.
Ovo je link oglasa za posao:
https://poslovi.infostud.com/p...ry%5B0%5D=44&item_index=14
 
Odgovor na temu

Ljuboslav

Član broj: 327787
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2015. u 21:30 - pre 112 meseci
Pozdrav.

Interesuje me dal moze da se zaposli u Norveskoj sa gimnazijom ?
Ja imam Slovacki boravak ( znam par ljudi koji radi u Eu sa tim papirimi), dal to moze i u Norveskoj?
Imam druga u gradu Bodo, pa bih kod njega za pocetak, pa gde me zivot povede.. :D

Moze mi neko reci sta moze u gradu Bodo da se radi sa srednjom skolom?
Ja to planiram negde u augustu, septembru da idem za Norvesku. Do tada ucim jos jezik.

Moze neko da mi pomogne u vezi tih pitanja?

Unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7825874 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.