Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7861543 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 05:13 - pre 150 meseci
@bambi84... Bacio sam pogled na sajt SAFH-a i ono sto mi je zapalo za oko je sledece:
Autorisasjonskontoret krever ikke at søkeren har språkkunnskaper i norsk for å behandle søknader om autorisasjon og lisens. Det er arbeidsgivers ansvar å sikre at helsepersonell behersker norsk tilstrekkelig til å utøve yrket forsvarlig.
U slobodnom prevodu:
Kancelarija za autorizaciju ne zahteva da aplikant poseduje znanje norveskog jezika da bi se molbe za autorizaciju i licencu uzele u razmatranje.
Na poslodavcu je odgovornost da osigura da zdravstveno osoblje vlada norveskim jezikom dovoljno dobro da obavljaju posao valjano.

I na dnu strane: sist oppdatert 20.12.2011.
Nigde na sajtu se ne pominje bergentest ( bar ja ne videh) kao jedan od uslova za autorizaciju za sykepleiere od sledece godine. Valjda bi tu informaciju objavili na sajtu.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 08:53 - pre 150 meseci
bambi84
Mozda(sigurno) skola trazi Bergen test,jer ti sigurno trebas polagati MedicamentRegning ili kako se vec zove taj ispit,plus praksa...nemozes sa tim papirom tj.odbijenicom da odes u bolnicu i kazes,e ja sam dosao na praksu????Meni bi odgovor trebao da stigne iz SAFH krajem februara,zvao ih dva tri puta kazu da za odgovor treba proci 4 meseca od adtuma uplate,a o jeziku ne daju nikakve konkretne odgovore...

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 25.12.2011. u 10:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 15:49 - pre 150 meseci
Ponavljamo se...strasno se ponavljamo...ali ajde...
SAFH nema nikakve veze sa polaganjem testova jezika,to je ustanova koji se predaju gotovi papiri i koja odlucuje da li imas sve potrebno kako bi dobio autorizaciju ili licencu zavisno sta ko trazi...
Prvi korak posaljes papire i dobijes ili licencu ili odbijenicu u kojoj ne dobijes ni licencu uz obrazlozenje zasto i sta ti fali,jezik se nigde ne spominje...ALI...pazi sad citaj dobro ALI da bi dobio te potrebne papire koje trazi SAFH moras polagati jezik,ako ces da ides na nasjonalfag 30.aprila do 25.maja dovoljan ti je NP3 a kao ces da biras termin na jesen i kasnije potrebno je predati Bergen test i to je jasno kao dan,i potvrdjeno na sajtu gde stoje svi podaci o polaganju nasjonalfaga.Dakle SAFH nema nista sa tim,vec da bi pribavio to sto SAFH trazi potreban ti je test jezika.
Eto tako,valjda je sada jasno...cekanje na obradu je 4 meseca...moze i ranije ali tako otprilike...
Valjda je jasno!


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 17:05 - pre 150 meseci
Okej Mirjana. I ono sto mi nije bilo jasno sada mi je jasno. Hehehe... :-). Koji je to sajt? Voleo bih da bacim pogled.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 19:12 - pre 150 meseci
Ukucas safh.no
Videces ispod stoji link HiOA-kurs i nasjonal fag for sykepleiere
Tu klikni i sve ti pise,sa leve strane ti stoji våren 2012,pa stoji NP3 a ispod toga høsten 2012 Bergen test...
Pozz!
E bas mi je drago da ti je sve jasno,ha ha!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 19:42 - pre 150 meseci
Hmmm... Tamo pise da se u obzir mogu uzeti i drugi odgovarajuci testovi na istom nivou, samo mi nije jasno sta im znaci ono "ukoliko ima slobodnih mesta".
Ali dobro, to sad i nije toliko bitno. Poenta je da si ipak bila u pravu. Sta drugo reci sem knjigu u sake. Bez muke nema nauke.
 
Odgovor na temu

goran.

Član broj: 295988
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 19:49 - pre 150 meseci
Dobro vece
imam 1 pitanje ako mi neko moze dati odgovor
imam devojku iz norveske ona tu zivi od svojih godinu dana
i ima norveski pasos
e sad mene zanima da li cemo imati problema posle vencavanja za
spajanje porodice jer ona je student nema stalno zaposlenje
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.177.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 20:02 - pre 150 meseci
Pokusacu i ja da pomognem nekome ko nije "medicinar" . da vam prepricam svoj put do dobijanje vize koja se moze produziti. Ima informacija koje se bitno razlikuju od nekih koje su ranije predstavljene o dobijanju "stalnog boravka".
Procitao sam nekoliko puta temu i iskoristio neke stvari sto su ljudi preporucili i uspeo sam da dobijem radnu dozvolu na godinu dana. Dosao sam na sezonsku dozvolu. Nasao sam oglas na netu i dogovorio probu(bio sam za to vreme u poseti rodbini). Inace sam kuvar i to je jako deficitarno. Norvezani rade samo u hotelima jer hoce da rade od 8 do 4. tako da im je pottrebna radna snaga u kuhinji. Usluzne delatnosti su rezervisane za Svedjanke samim tim i konobarisanje(usluzivanje). Vratio sam se u Srbiju negde u Februaru ,posle te probe od par sati. Odmah su mi poslali papire i ugovor da potpisem. Ja sam ovlastio zeta koji je Norvezanin da preda dokumenta umesto mene cekao oko 2,5 meseca i dobio sezonsku vizu i konacno otisao. Izvadio sam D-numer i racun u banci. Pred kraj isteka vize negde u Augusu sam predao papire za kvalifikovanog radnika u nakon mesec dana me odbili i obrazlozili zasto. To je jako dobro zato sto su ustvari napisali doslovce sta treba da isparavite i koliki je minimum plate za vase zanimenje, sto je naj vaznije. Potom sam ulozio zalbu poslao nova dokumenta i papire oko 2 kilograma papira :))) i dobio sam vizu na godinu dana koja se moze produzavati uz ugovor o poslu. E ovako ona informacija za 500 casova norveskog nije tacna,odnosno ne vazi za skiled worker(kvalifikovanu radnu snagu) potrebno je 250 kao i ranije ili zavrsen osnovni kurs Norveskog za Stalne papire(permanent). Moze cak i novi posao da se trazi ali u struci i da se obavesti policija u roku od 7 dana ! Da drzao sam se upustva da poslam oglas iz NAV-a koji je istekao i overen od firme koja mi je poslala papire i propratno pismo da ne mogu da nadju radnike !!
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.177.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 20:08 - pre 150 meseci
Ne moze bez stalnog zaposlenja sigurno,zato sto traze tri isecka od plate ! Imas sve na sajtu UDI,slobodno im posalji mail i pitaj. Kod Svajcaraca su izuzeti njihovi drzavljani te uredbe. Mislim da nema sanse dok nema stalan posao i stan,ali ne bih da te demoralisem,njuskaj po netu iskopaces nesto !!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 20:18 - pre 150 meseci
Za GOSTA- Ogranicen je broj na 80.Ne moze vise.Zbog toga stoji ako ima slobodnih mesta!
I to pise!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 21:02 - pre 150 meseci
Na UDI-evom sajtu piše da je minimalno za spajanje porodice potrebno 225400 NOK-a, tj:

In order for you to be granted family immigration, the person living in Norway (the sponsor) must be able to provide financial support and housing (salary grade eight in the pay scale for Norwegian state employees, NOK 225 400)....

Moje pitanje je da li ovo važi i za porodicu koja ima dvoje dece, tj. spajaju se suprug, supruga (koja radi u Norge) i dvoje dece ili pak tada treba veća bruto plata?
Tj. da li će 80% stilinga za posao helsefagarbeidera, i ugovor na godinu dana, biti dovoljno pa da se gore naveda porodica spoji.

Zahvaljujem svima koji hoće da podele informaciju.
 
Odgovor na temu

goran.

Član broj: 295988
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 21:08 - pre 150 meseci
a ako ona ima dovoljno sredstva na svom kontu
jednu vecu sumu
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 22:47 - pre 150 meseci
Pozdrav,
ako slucajno neko zna nekog kome je potreban radnik (ugostiteljstvo, fizicki poslovi...), da me samo spoji sa poslodavcem. Imam sve sto je potrebno za rad u Norveskoj.
Srecni praznici :)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.177.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.12.2011. u 22:47 - pre 150 meseci
Ne verujem da ti znaci ista bez stalnog zaposlenja. Ali bilo sta da kazemo to su nagadjanja, evo ti mail [email protected] pitaj . Odgovaraju u roku 72 sata nekad i ranije. mada ne rade sutra tako da ces cekati duze. Pitao sam ih razne sitnice i sve su mi odgovarali . U svakom slucaju vencajte se dole ,ovde ne moze tek tako,-5 trazi se odobrenje komune koje se ceka i 3-5 meseci nekada ! Sretno !!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.234.34.95.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2011. u 02:54 - pre 150 meseci
Zdovc...za tebe!

Ugovor od godinu dana i plata hj.pl.na godisnjem nivou je dovoljan uslov za spajanje porodice(poslednji takav slucaj znam u avgustu).Dakle ako se uzme po tarifnom planu i da ne dobije ni krunu vise za 100% to je trenutno 286.200 ako nema nikakvog iskustva iz Srbije...a ako ima onda je vise...odbi 20% ali pokriva u svakom slucaju.Kod veceg broja clanova porodice pitanje se postavlja na kvadraturu stana,ima propisano koliko svaki clan mora da ima,dakle po clanu kvadratura stana ali nije to tako veliki problem.Nemoj da se brines...pod okolnostima koje si naveo,prolazi!
Pozdrav!

Pisalo se o ovome dosta ranije ali dobro opsirna je tema i razumem da svako ima ipak svoje licno pitanje,a u Tromsu jos nije svanulo pa mi noci nemaju svanuca(sto bi rekao jedan nas pevac narodne muzike),pa ima mesta za odgovore...
Veliki pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
109.106.243.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2011. u 07:32 - pre 150 meseci
Hvala Mirjana, ovo me raduje!
Kako se pri spajanju porodice prilažu i izveštaji o tri poslednje plate, nadam se da se uz neki prekovremeni rad ili pak noćne smene može dobiti još novca i time ući još sigurnije u proces spajanja porodice.

Pozdrav iz ni malo toplije Srbije.
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2011. u 14:28 - pre 150 meseci
PHotoplasma poslala sam ti pp
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2011. u 18:03 - pre 150 meseci
Pozdrav svima,
čisto da napišem koju iz svog iskustva...
Naime, za spajanje porodice se ne gleda kvadratura stana, čak u ambasadi u Beogradu i ne traže ugovor o zakupu , tako da je i kvadratura stana za spajanje porodice nebitna, kako mi u ambasadi rekoše, podrazumeva se da imate stan dovoljne veličine za svoju porodicu (to su, kako mi kažu odbacili kao dokumentaciju za spajanje porodice), ali da li će vas kontrolisati tamo, po spajanju, to ne znam. Takođe nije potrebno da imate 3 isečka plate već onoliko koliko ste ih primili tj. jednu ili dve al sa obzirom na papirologiju koju pripremate da bi vam oni uplatili platu to je taman tri plate pre podnošenja zahteva za spajanje porodice. Za minimum primanja sam čuo preko foruma al hj.pl. u svakom slučaju ima i sa 80% stilinga tolika-dovoljna primanja.

Još jedna BITNA informacija, meni je to neko na forumu rekao pre par meseci al ja ze zeznuo pa poslušao ženu koja radi u UDI-ju. Radi se o tome da zahtev za spajanje porodice može da se podnese i onda kada podnosite za sebe tj za svoj boravak.

Dokumentacije koja je potrebna za spajanje porodice predaje se u u Norveškoj ambasadi u Bgd u vreme koje je unapred zakazano telefonom (tel.imate na sajtu norv.amb.u bgd),
je :
-izvod iz mkr ne stariji od 6 meseci za sve članove porodice kao i onog člana koji je već u Norge, NA MEĐUNARODNOM OBRASCU,
-izvod iz mkv ne stariji od 6 meseci i takođe na MEĐUNARODNOM obrascu,
-ugovor o radu supružnika koji je u Norge,(minimume rada svi znamo),
-slike (piše po dva kom. al kažu po jedna je dovoljna) formata za pasoš,
-kopija supružnikovog pasoša koji je u norge, sve strane,(ovo je slučaj da se predaje kada je supružnik već dobio boravišnu vizu pa im treba kopija svih strana a ukoliko se predaje istovremeno onda se raspitajte kako ide),
-kopija svih strana pasoša svih ostalih članova porodice,
-potvrda od NAV-a da supružnik iz Norge-a nije primao socijalnu pomoć, bez obzira da li je tamo samo 10-ak dana ili godinu dana, potvrda je obavezna i dobija se odmah u nav-u,
-taksa od 380 eura po članu porodice (deca ne plaćaju) se plaća u ambasadi,
-takođe treba i poreski obračun za prethodnu godinu iz, mislim, skattevest-a ali to samo u slučaju da je supružnik tamo već više od godinu dana.

Ja mislio biće sve ovo brže al norvežani su to, nema žurbe, što je brzo to i kuso :) a i njihovo poznavanje propisa je jako diskutabilno, slično našim opštinama i poreskim upravama , u jednoj ti traže i krvnu sliku a u drugoj ništa :).


 
Odgovor na temu

Nela2
Anela Isak
Sarajevo,BiH

Član broj: 295960
Poruke: 14
92.36.219.*



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2011. u 19:06 - pre 150 meseci
Izvinjavam se unapred ako se "ponavlja" pitanje :). Citala sam temu huh sve do neke 75 stranice od slova do slova, pa sam preskocila malo :) tako su me oci zabolele. Eh posto mi je ovako lakse pitati uvek ljude pitat cu :D .. Moja diploma je trenutno gore u norveskoj poslala sam ju preko ujaka koji zivi gore vec dugo godina i radi u NAV Sarpsborg. Diploma je u uredu od avgusta (kraja avgusta) i jos nije gotova hmm receno mu je da zove u februaru ponovo da vidi sta se desava dokle je ... mene zanim sad da li oni npr. mogu "odbiti" moju diplomu da ne izvrse autorizaciju :/ ?? ( zavrsena srednja Zubotehnicka skola i sledeci mesec treba da polazem drzavni ispit upravo zbog norveske :) )

Hvala unapred i lep pozdrav
 
Odgovor na temu

garfild63
med.sestra Bgd

Član broj: 276183
Poruke: 10
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.12.2011. u 20:47 - pre 150 meseci
Zdravo svima!
Potreban mi je link za knjigi Det går bra., ako neko ima neka okaci.
Mirjana pitanje za tebe, odakle da spremam norsk prøve tre i koliko je tezak taj ispit.Imam zavrsen stein på stein.
Veliki pozdrav.Garfild63
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7861543 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.