Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7861426 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2012. u 14:25 - pre 150 meseci
Ok
1. Na forumu je lepo objasnjeno sta je potrebno za regularno trazenje poslova u vasoj struci.
2. Plan je jako bitan pre polaska -
2.1 -Sta postizete - i sta biste zeleli postici svojim radom i trudom u Norveskoj.
2.2 -Finansiska podrska je jako bitna prvih meseci.
3. Koliko zaradjujete sada (t.j. koliko vam ostaje posle svih placenih dazbina)
3.1. U Norveskoj je skupo u tvom slucaju ides sam sto znaci bice skoro kao u vojsci prezivljavanje pre moguceg uspeha.
4. U Norveskoj ima posla bitno je samo u cemu si dobar kako drugi mogu maksimalno da te iskoriste.
4.1 Na balkanu te koriste i malo placaju ovde te koriste ali si placen za to , pa ti odmah vidi jer ova igra za tebe ili ne.
5. Vazna je vozacka dozvola ona pomaze pronalasku sporednog posla dok aplicirate za vasu struku.
Bez v.dozvole je tesko ali nije nemoguce.
6. Jug Norveske je laksi za zivot ali 20 % teze doci do posla. dok severnije je suprotno.
da bi ti bilo ko mogao da ti pomogne ,moras znati da si ti koji ce san pretvoriti u javu.
7. Ovde ce se retko ko zaloziti za tebe da bi ti uspeo, ako ne ispunjujes uslove pod brojem 4.
8. Fleksibilnost!!! u kojim poslovima ste jos dobri, (ono nase sa balkana "ucim brzo" na pocetku ) nece uspeti, jer sve vas kosta .
9. Znajte da dobra i losa reklama podjednako kostaju.



Mvh Beavision
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2012. u 14:59 - pre 150 meseci
Cropunk, tako je! Medicinari, inzenjeri, IT struka, to prolazi, ostalo jako tesko.

S obzirom da za Hrvatsku jos uvek trebaju vize, a cak i kada pristupi EU prvih nekoliko godina ce imati ogranicenja za rad, bas kao i sve druge bivse zemlje kandidati a sada clanice; to znaci da posao a time i radnu vizu trenutno mozete da dobijte samo uz konkretnu ponudu posla od poslodavca.

S obzirom da imate majku tamo, pitajte je kakva je potraznja za tim zanimanjem, da li eventualno poznaje nekog ko moze da pomogne, itd.

U vezi papirologije, itd., sve imate na: http://www.udi.no/
 
Odgovor na temu

cropunk
Dimnjacar
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 296404
Poruke: 6
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2012. u 21:47 - pre 150 meseci
Hvala svima na brzim odgovorima ,pa evo da onda i ja vama odgovorim.

Zaboravio sam jos napisat vezano za struku da sam sve papire koje imam diplome certifikate itd preveo na engleski (kod sluzbenog prevoditelja) i slao na vec par oglasa za dimnjacara.I isto tako CV i soknad na Norveskom koji je napisan uz pomoc zene koja radi na zavodu za zaposljavanje u Norveskoj.

Sto se tice pristupa EU i cekanja za posao to znam, tj citao sam ali se nadam da nece dati neki dugacki rok a pogotovo max koji ako se dobro sjecam iznosi 7 godina.


A sad da pokusam sve odgovoriti na one tocke gore :)

Ono sto zelim postici i ostvariti je pronaci posao u Norveskoj i ostati raditi i preseliti se.Nastaviti zivot gore.Ovdje kolko zaradujem nije puno recimo da mi nekih 60-70% ode na troskove stanarine (podstanar) i rezije.Ostatak zna se ode u hranu i ostalo sta treba ( naravno tu uskacu isto malo u pomoc nasi roditelji).Imamo sa strane isto nesto novaca,koji bi vjerojatno za pocetak dobro dosao gore, ali isto tako ako se uspije srediti da budem ili u istom mjestu/gradu il bar malo blize familije, kod njih bi onda mogao srediti smjestaj i hranu ( naravno da bi dao nesto novaca ipak da me ne uzdrzavaju 100%) a ako ne, islo bi se na sto je moguce jeftinije varijante .Naravno necu tamo ici trosit na gluposti i slicno vec mi cilj probat zaradit da od tih novaca mogu pokriti stanarinu hranu znaci osnovne troskove i nadat se da cu moci kroz neko vrijeme povuc obitelj sa sobom. Sto se tice vozacke, imam ju ali nisam vozio duze vrijeme, tako ako i bi gore morao/trebao voziti, ovdje bi se morao aktivirat jer mi jeftinije nego gore uzimat il dodatne sate il trazit od drugih voznju. Uz to sto imam tu struku i sto radim taj posao vec nekih 7 godina, nemrem se bas pohvaliti u drugim poslovima, jer nisam imao prilike radit puno toga. Znam rad na racunalu, microsoft office i web dizajn, flash ( to isto imam diplome koje sam prilozio i preveo).A druge stvari sam radio u fusu sve po malo (tapetarija, farbanje, cak sam neko vrijeme radio u svedskoj u nekoj tvornici za proizvodnju kolutova za tepihe - oni vragovi na koje ih se mota ) mogu reci da sam svestran da mogu i zelim radit/naucit samo naravno kad ti netko pokaze, to je jedino sto mogu ponuditi uz svoju struku. A znam da se ekonomska skola ne trazi.
Sto se tice gdje bi mi bilo bolje i dal sam spreman za to na rad i odricanje da bi mi poslje bilo bolje i lakse, naravno da sam za to, i nije nit ce mi bit to tesko.Gledam za nas dvoje a prvenstvo za djete koje mogucnosti i bolji zivot moze imat.Jer bili smo vec par puta u posjeti i vidjeli tj upoznali se sa zivotom, cjenama mentalitetom, kulturom i ostalim stvarima.I svida nam se totalno.Znamo da recimo zivot vani tj izlasci nisu kao ovdje, ali i onako ni tu ne izlazimo previse nit nam je to toliko vazno, koliko zelimo sredit zivot da ga normalno zivimo, da radimo i da budemo normalno,posteno placeni za taj rad.Svi nam kazu bit ce vam tesko i svjesni smo toga,ali znamo sto to moze donjeti na kraju ;) puno sam siguran, vise i bolje nego tu kod nas.

Evo nadam se da sam bar priblizno odgovorio sto ocekujemo i sto mislimo o svemu tome.I nadamo se da cemo ipak na kraju nesto uspjet nac sredit, da ostvarimo to :)

 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2012. u 22:14 - pre 150 meseci
Ono sto je problem sa radnim vizama je taj sto moze da se radi iskljucivo onaj posao za koji smo skolovani. To sto bi mi realno mogli da radimo bilo sta, ne znaci nista, jer ne mozemo da dobijemo radnu vizu za posao za koji nismo kvalifikovani. Ako ne uspete kao dimnicar, mozda je dobra ideja da se prekvalifikujete, istrazite malo sa kojim zanatom bi mogli lakse da dodjete do zaposlenja. Ili mozda supruga da se prekvalifikuje u medicinsku sestru, to je za sada najbrzi i najlaksi nacin da odete u Norvesku. Vi u svakom slucaju imate tu sigurnist i izvesnost da je majka u Norveskoj, tako da ne odustajte, nikako!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2012. u 10:09 - pre 150 meseci
Zdravo !!
Pa da nastavimo gde smo stali !!!
Posto si vec bio vise puta ovde u Norveskoj i cak radio u Svedskoj ,onda znas otprilike sta se dogadja ovde.
Ja i moja supriga smo vlasnici 2 firme u Fredrikstadu od koje je jedna gradjevinstvo a druga vikarbyrå.
Dodatno radim kao prevodilac .
Po struci sam saobracajni tehnicar,sto mi bas nije puno pomoglo za uspeh u zivotu ovde u Norveskoj, (sto ne mora da znaci za ostale )!.
Ja mislim da biti trebao da apliciras za posao u nekoj novinskoj agenciji u gradu u kojem ti majka zivi.
To je naporan a i trazeni posao za pocetnike -- Zasto bas to--- Zato sto nije potrebno poznavanje norveskog jezika /Just english/ :) i
potrebno je da imas vozacku dozvolu i personalni auto.
Ako nemas auto onda razmisljas o kupovini ovde , auto za ove potrebe kosta od 400 do 700 eura
i auto trazis na finn.no. Auto kupujes najradje na pocetku nove godine jer je stari vlasnik duzan za placanje putarine koja iznosi 2840 kr (to navodis i u ugovoru veoma bitno).
ovakvih auta nema ih puno ali 5 nedeljno se obicno pojave na sajtu ,budi strpljiv.
Auto treba biti mobilan i da je ostalo do sledece kontrole min 8 meseci.
Osiguranje sredis preko majcinog imena.
potrebna ti je jos navigacija nju mozes polovnu da kupis od 30 do 50 eura.

I vec imas delimicno start paket za ovaj poslic.
O samom poslu!!!
Radno vreme je od 3 do 7 sati ujutro.
i ostaje ti ceo dan za apliciranje za bolji posao.
Placanje!!
Malo zavisi i od rute koju budes vozio ,sto veca i teza ruta to vise para.
1 ruta se placa od 4000 do 6000 kr. mesecno ti kao i mnogi mozes raditi dve rute i zaradjivati duplo.
Uz platu dobijas i doplatu za putne troskove.
Sto znaci na kraju meseca dobar si za 8500 kr. netto+ putni troskovi. a radis 4 do 5 sati .
Aplikacija za posao!!!
odes direktno u novinsku agenciju i pitas za Managing Director of Distribution Department.
Mogucnosti majka ti moze pomoci i ode i aplicira za tvoj posao dok si ti u HR. objasni kako si ti ovde u Norveskoj i ispinjavas sve ove gore navedene uslove.
Moj je moto ako zelis nesto da bude uradjeno onda #Uradi Sam#
Ovo je jedna mogucnost za sada.







Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

lime70
emil redzepi

Član broj: 207263
Poruke: 8
*.ip151.fastwebnet.it.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2012. u 11:14 - pre 150 meseci
Pozdrav
Živim u Italiji i imam radne papire Italijanske kakva je mogućnost da se prebacim u Švedsku ,Dansku ili Norvršku takođe i u vezi dozvole dali mora naknadno da se polaže ako imaš italijansku dozvolu i to profesionalnu.
Hvala unapred ...
 
Odgovor na temu

cropunk
Dimnjacar
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 296404
Poruke: 6
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2012. u 15:07 - pre 150 meseci
Hvala na iscrpnom odgovoru. Samo mi nesto nije jasno ako mi mozes objasniti. Da li je to honorarni posao ili za stalno ? I ako sam skuzio to je za posao raznosenja stvari autom ili ? nisam dobro skuzio. Jer zar onda ne bi mogao recimo tako i neki drugi posao naci, recimo sto meni pada na pamet, ocuh je voditelj u velikom ducanu, medu glavnima ne znam tocno naziv posla, da li bi onda isto tako mogao da mene recimo zaposli da radim u skladistu ili tako nesto gdje mi nije nuzno znanje norveskog ( to isto moram poceti ozbiljno uciti, ovako sa strane nesto malo, ali stvarno se primit posla jer znam da sa tim je puno lakse ). Jer kao sto rekoh bilo sta su mi rekli da moram za stalni posao u struku trazit, jedino su mi honorarno rekli da bi mozda mogao ici branje jagoda, to mi je jedina bila opcija sto su mi rekli ( ali opet kad prode sezona nemam nista dalje a samo preko struke mogu uspjeti ). Stvarno nisam upucen jer svatko nes malo drugacije kaze pa se izgubim.
Jos jedanput hvala na odgovorima ;)))
 
Odgovor na temu

koktahn

Član broj: 255699
Poruke: 5
212.200.246.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2012. u 19:17 - pre 150 meseci
Pozdrav za sve....
danas naleceh na ovo ... http://www.goethe-verlag.com/book2/HR/HRNO/HRNO003.HTM ... ucinjelo mi se interesantno....prastajte ako je neko ovo vec objavio ranije...

meni nije jasno ovo "....ne mozemo da dobijemo radnu vizu za posao za koji nismo kvalifikovani...." je li ovo 100 % ??? cini mi se da mi je neko ranije poslao da ja bez obzira sto sam dipl.fizioterapeut tamo to ne mogu radi bez dobrog znanja norveskog i bez nekog njihovo dodatnog usavrsavanja..ako je tako to znaci da ne mogu dobiti vizu jer ne mogu poceti odmah da radim u struku ?!?!?
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2012. u 19:43 - pre 150 meseci
Mislim da se vrtimo u krug. Bilo bi lepo da ljudi iscitaju na stranicama UDI-ja sve lepo i upoznaju se sa viznim rezimom pa onda konkretno postave pitanje.
Najvaznije pravilo koje se tice Norveske je da je za rad potrebna radna viza-dozvola, a istu mozemo da dobijemo kao kvalifikovani radnici. Razliciti su zahtevi od struke do struke, ali generalno vazi da posao mora da bude ono za sta smo skolovani-ono sto smo zavrsili, fast jobb, 80-100%, i da je plata u skladu sa nivoom obrazovanja.

Beavision, uz duzno postovanje, ne znam kada ste konkretno otisli u Norvesku i na koji nacin, mozda bi bilo korisnije da nam to ispricate. I takodje nisam razumela da li je u pitanju raznosenje novina, ali ne fukcionise to tako: "Dobar dan, ja bih da radim to i to!" Onda bi svi mi vec uveliko bili u Norveskoj a ne bi ovde razmenjivali poruke.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.177.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.01.2012. u 21:03 - pre 150 meseci
Za ,lime70, Dozvole za teske kategorije iz EU vazi 5godina uz dostavljeno lekarsko uverenje,ako mislis da se nastanis ipak moras polagati.
http://www.vegvesen.no/en/Driv...ge+of+foreign+driving+licences
Posalji mail pa pitaj ako mislis da se doselis ovde..http://www.vegvesen.no/en/The+NPRA/Contact+us/Contact+information.
Za Svedsku ne znam ali predpostavljam kao za sve, posto je EU da je validna i tvoju da ne moras nista menjati !
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 16:21 - pre 149 meseci
Citat:
flink: Mislim da se vrtimo u krug. Bilo bi lepo da ljudi iscitaju na stranicama UDI-ja sve lepo i upoznaju se sa viznim rezimom pa onda konkretno postave pitanje.
Najvaznije pravilo koje se tice Norveske je da je za rad potrebna radna viza-dozvola, a istu mozemo da dobijemo kao kvalifikovani radnici. Razliciti su zahtevi od struke do struke, ali generalno vazi da posao mora da bude ono za sta smo skolovani-ono sto smo zavrsili, fast jobb, 80-100%, i da je plata u skladu sa nivoom obrazovanja.

Beavision, uz duzno postovanje, ne znam kada ste konkretno otisli u Norvesku i na koji nacin, mozda bi bilo korisnije da nam to ispricate. I takodje nisam razumela da li je u pitanju raznosenje novina, ali ne fukcionise to tako: "Dobar dan, ja bih da radim to i to!" Onda bi svi mi vec uveliko bili u Norveskoj a ne bi ovde razmenjivali poruke.


Flink
U Norvesku sam dosao 2001,
Dosao sam u Norvesku kao azilant.
U pitanju je bilo raznosenje novina.
Ja sam odgovarao konkretno na pitanje Cropunk-a ,
Ja znam potraznju raznosaca novina u Østfoldu i kako se dobija taj posao.(jer sam i druge upucivao na istu adresu sa pozitivnim ishodom)
Ne zaboravi da sam postavio uslove koji su potrebni za taj posao, i niko nije rekao da bas njega ceka taj posao,nego da je najveca mogucnost.
I to ne bih rekao da on nije rekao da ima majku i ocuha u Norveskoj - sto znaci da mu je dodatno lakse za uspeh nego ostalima koji nemaju pojma gde idu.
Ovde se radi o coveku koji je posecivao Norvesku a vec radio u Svedskoj.
Ovde nista nije 100% nego svako iznosi svoja iskustva , a drugi uzima ono sto njemu odgovara, sto i to nemora da znaci da je pravi recept za uspeh.
Moje misljenje je bilo da Cropunk dobije ugovor od njegovog ocuha na 3 meseca probnog rada sa "mogucstvom" produzenja i stalnog radnog odnosa.(Ili proba da aplicira za rasnosaca novina)
Da sa tim ugovorom i prijavom prebivalistva trazi radnu i boravisnu vizu .
Iz svog iskustva sa drugim osobama iz (Poljske,Slovenije i Hrvatske) izvestan broj ljudi je ostao i radi.
Na ono "onda bi svi ovde vec uveliko bili" pa nije taj posao za svakog, imas probni period od 2 nedelje koji moras da ga prodjes.
Nebi to bio laksi posao za zaposljavanje da nije dosta njih sto ga napusta. Istrajni samo ostaju. Zato sam i rekao da moze da zamoli majku ili ocuha da ispitaju potraznju,
ako oni vec nece da mu daju ugovor.
Njemu je bitno da on dobije radnu dozvolu na osnovi ugovora. A posle toga nek on razmilja sta ce sa sobom i koji posao ce da radi.
To je opet moje misljenje.

Spostovanjem
Beavision


[Ovu poruku je menjao beavision dana 04.01.2012. u 17:32 GMT+1]
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 16:40 - pre 149 meseci
Hei narode. Imam jedno pitanje: da li neko zna da li se placa neki porez specijalni (pored normalnog poreza) kada se prvi put kupuje TV? Pre nekoliko dana mi jedna poznanica rece da se placa neki dodatni porez kada se prvi put kupuje TV? To mi djeluje besmisleno,ali eto da pitam....pozdrav
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-3.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 17:10 - pre 149 meseci
Sad jedno glupo pitanje.Koliko traju novogodisnji praznici u norveskoj i kog datuma pocinju da rade drzavne ustanove?
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 17:12 - pre 149 meseci
Ja koliko znam da svako ukljucujuci i mene, ko je vlasnik tv placa svake godine naknadu za licencu koja za 2012 iznosi 2580,12 kr. racun iz NrK ti stize kuci.
Ti ces poceti placati tu licenu kada budes kupila prvi tv( prodavnica koja ti prodaje duzna je da te ubaci u registar).
Da se resis tog problema nek neko drugi koji vec imam tv kupi u svoje ime i da ga tebi.
I ustedices 2800 svake godine.
Tog dana kada budes kupila Tv, Dvd player ili video player na svoje ime poceces sa placanjem licence. :)

Srecno.

Mvh Beavision
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 17:17 - pre 149 meseci
Citat:
mistas: Sad jedno glupo pitanje.Koliko traju novogodisnji praznici u norveskoj i kog datuma pocinju da rade drzavne ustanove?


http://www.timeanddate.com/norsk/kalender.html
Na ovoj adresi ti je norveski kalendar tu stoji sve sto te interesuje.

Mvh Beavision
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 18:05 - pre 149 meseci
Citat:
beavision: Ja koliko znam da svako ukljucujuci i mene, ko je vlasnik tv placa svake godine naknadu za licencu koja za 2012 iznosi 2580,12 kr. racun iz NrK ti stize kuci.
Ti ces poceti placati tu licenu kada budes kupila prvi tv( prodavnica koja ti prodaje duzna je da te ubaci u registar).
Da se resis tog problema nek neko drugi koji vec imam tv kupi u svoje ime i da ga tebi.
I ustedices 2800 svake godine.
Tog dana kada budes kupila Tv, Dvd player ili video player na svoje ime poceces sa placanjem licence. :)

Srecno.

Mvh Beavision

Znaci mogu uskoro da ocekujem prc pisamce/racun od NRK :( Pre desetak dana sam kupio redovan TV u elkjøp :(
Pre dva meseca sam uzeo sat tv paket od canal digital i prikljucio resiver na monitor .. uglavnom nije mi nista stizalo.

 
Odgovor na temu

beavision
Beavision
Fredrikstad,Norwey

Član broj: 296409
Poruke: 19



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 19:26 - pre 149 meseci
Nek ti je sa srecom gogi :( .
Ja mislim da marta stize 1 racun :)

Mvh Beavision
Ako vam treba para?



Prokuvajte vodu!!!!
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 20:39 - pre 149 meseci
beavision hvala ti puno na odgovoru, ali vec sam kupila tv ;(((( sad mi bas krivo jer mogla sam to izbjeci na taj nacin da mi kupi ko vec ima tv, ali brzopletost je ucinila svoje. Al skupo je to bas tako mi djeluje jel to bas svake godine mora da se placa i moze li se rijesiti toga? Ja sam gotovinom placala i nisu mi trazili person nummer ni adresu imaju SAMO moje ime pa mozda me postede ipak sam ja tek dosla, malo humora,al ne stvarno smijesno je al jbg mentalitet radi svoje :)
Evo sad sam citala na netu nema sta to se placa obavezno i dolazi 2 puta godisnje taj racuna u januaru i julu.
Ali evo bar za buduce koji planiraju da se kuce u Norge :) ako mogu da izbjegnu to placanje jer kad se vec moze zasto da ne, a meni ko je kriv kad se ne informisem prvo, al sve me zakacilo te vozacka nanovo i sad ovaj Bergen test za sykepleiere od jeseni 2012 sve teze i teze, povremeno se ustinem da znam da ne sanjam da imam posao to je ipak najvaznije da imam cim placati te silne racune.
POZDRAV ZA SVE


[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 04.01.2012. u 22:13 GMT+1]
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 21:22 - pre 149 meseci
Heh... nasa posla :) Prosto mi je to u krvi kako izbeci pretplatu :)
To sam i ja bas razmisljao kako ide ovde pretplata al eto zaleto se i kupio TV :(

Kontam da nema tu pomoci... sad smo ufaceni i na listi smo za odstrel placanja tv pretplate.

Inace ja jos tetralno narucio TV preko interneta i pokupio u radnji posto je tako jeftinije i platio kreditnom karticom.
Tako da ono... ima da me oderu ko foku posto imaju sve moje podatke.


 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.01.2012. u 21:41 - pre 149 meseci
Beavision, hvala na iscrpnom odgovoru. Ja u Norveskoj takodje cesto boravim, i odlicno je poznajem. Drug koji studira tamo je radio upravo taj posao raznosenja novina, jer je sa studentskom vizom mogao da radi 50%. Ono na sta sam se ja osvrnula su vizna pravila- a ona su vrlo jasna, a ne necija sposobnost ili nesposobnost da obavlja posao, to je u drugom planu.

Interesuje me jedna stvar. Sami ste naglasili da ste vlasnici dve firme, da li Vi angazujete ljude odavde?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7861426 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.