Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857730 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 16:47 - pre 152 meseci
Da ne tupim previse ( izvinjavam se na neprikladnom glagolu ) juce sam poslao nekih desetak mailova na adrese iz gule sider ( zute strane u norveskoj ) i evo sta mi je stiglo kao odgovor

Hei!
Kan du komme til jobbintervju hos oss tirsdag 8 november kl 15?


Vec me zovu na intervju na koji nazalost necu moci da odem jer mi je vreme prekratko da se organizujem i odem.Nije bio problem sto sam iz srbije i sto nemam norvesku adresu i broj telefona.Inace je to firma za ciscenje ( rengjøring ) iz hordalanda dakle negde oko bergena.Ne kazem da sam dobio posao ali ovo znaci da nije nemoguce da se nadje posao i da cak sta vise nije toliko tesko kao sto se misli.
Ljudi ne predajte se,ako posaljete 100 mailova ili 200 jos bolje,negde mora da upali.
U bergenu ima preko 200 firmi koje se bave time.Vredi pokusati.
Jos jedna stvar,ne tvrdim da je tako ali je moguce.Kazete poljaka ima u norveskoj kao mrava.U poljskoj je standard makar 3 ( tri ) puta veci nego kod nas.Dakle ako ja zaradjujem 250-300 eura mesecno,poljak zaradjuje 750-900 eura i kuci je.Posao cistaca se placa 1500-2000 eura mesecno,a troskovi zivota u norveskoj su do 1000 mecesno.Meni ce da ostane 500-1000 eura da posaljem kuci,ustedim,bacim ( moja stvar sta bih sa time radio ).Poljaku isto toliko para ostaje a to je manje ili isto koliko moze da zaradi u poljskoj a odvojen je od kuce.
Ko je blesav da to radi?Kad vec nemaju problema da nadju posao u norveskoj onda imaju mesta da biraju koji ce posao da rade.Ako nisam u pravu demantujte me argumentovano.
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.bb.online.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 18:01 - pre 152 meseci
mistas,


brate nikad neces shvatiti kako ide proces zaposljavanja u NO dok ovde ne dodjes i ne pokusas da nadjes posao. Veruj mi, i ja sam razmisljao kao ti (ma nece biti problema za posao, samo da odem) ali kad sam ovde stigao i poceo da jurim posao shvatio sam da su to dva sveta, jedno su forumi i prepricavanja a drugo je stvarnost. A na kakve sve probleme mozes da naidjes ne mozes ni zamisliti. Ali se slazem sa tobom da treba poslati sto vise mejlova za posao i da ne treba odustajati, negde ce sigurno proci. Meni je proslo na takav nacin, posle poslatih skoro 400-500 mejlova. I najbitnije, bez znanja norveskog sanse su ti drasticno manje za bilo koji posao. SRECNO :) I dok ti vodis polemiku na forumu da li je moguce ili nije naci posao, ovde je sve teze i teze naci posao kako vreme prolazi. Sa reci predji na delo. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

minkaminka
Trondheim

Član broj: 293058
Poruke: 5
*.223.9.46.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 18:05 - pre 152 meseci
Pozdrav svima...
Drugarica mi je poslala link,tako da sam se tek ulogovala i nesto kratko samo procitala...Zelim da podelim svoje iskustvo jer sam trenutno u Norveskoj -Trondheim i cekam radnu dozvolu.
Dosla sam pre skoro tri meseca ,sa Autorizacijom hjelpepleier-a. Inace sam iz Beograda i dole sam isla na kurs Norveskog u Sagi-10 meseci. Radim kao med sestra 4 god i uspela sam da uzmem ceo godisnji odmor i neplaceno dva meseca.
Ovde u Trondheim-u sam isla od bolnice do bolnice predavala dokumenta ( cv i søknad) i sve kao javice se,mada jako kilavo nece da i sporo se sve odvija.
Niko u startu nece da ponudi stilling od 80-100 % koliko je potrebno za dobijanje radne dozvole i to fast jobb,nikakav vikar...Njima svima treba ekstravakter ili vikendom,to je mozda 20-30% i to je nista,tako da je jako tesko. Svaki dan treba pratiti oglase i slati cv i søknad. U Nav-u su mi rekli da kad izadje oglas svaki sykehjem u principu ima vec hjelpepleiera,znaci desava se da objave cisto forme radi,moraju zbog propisa.
Uspela sam preko nase jedne zene koja ovde radi kao sykepleier da dobijem praksu, språkpraksu-da radim sa njom i ucim jezik i naravno to mi se nista ne placa,njihova dobra volja sto su mi ucinili¨-mada ja sam prezadovoljna,dobila sam referansu na osnovu koje sam dobila u sustini posao preko Manpowera.
Manpower,kako oni zovu bammanings biro,koji zaposljava radnu snagu,ima ugovor sa kommunom i rasporedjuju po potrebi,salju na razlicita mesta gde im je taj dan potreban hjelpepleier,znaci svaki dan drugo mesto...oni su mi ponudili stilling opp/til 100 %,tako da sam na osnovu njih i predala za radnu dozvolu i sada cekam...jedino brinem da me ne odbiju zbog ovoga opp/til ( od/do).
Zvala sam UDI-rekli su cekacu 4 do 5 nedelja,sada prolazi sesta i ne dobijam nikakv odgovor. Za nedelju dana istice mi tri meseca,dok cekam dozvolu imam pravo da budem u zemlji....Znam da treba biti strpljiv i uporan,ne gubim nadu i verujem da ce biti dobro.
Ovde u Trondheimu imam ujku,kod njega sam, ne moram da mislim na smestaj,bar ne jos neko vreme-to je najbolje od svega!
Otkaz jos uvek nisam dala,brinula sam sta cu uraditi i iskreno frka mi je da pomislim na cinjenicu da nemam posao,zadnje pare sam dala i ustedela koliko god sam mogla ali ovde je uvek malo,koliko god da imas...Pre neki dan sam promenila 100eura-650 kruna,uzas!!
Ukratko...
Veliki pozdrav svima!

 
Odgovor na temu

bladeruner

Član broj: 24451
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 18:16 - pre 152 meseci
da kod konvertovanja deviza imaju jako velike provizije a i inace kod bilo kakvih placanja osim ako ne placas preko web banke. Nisam proveravao ali mislim da je bolje promeniti u krune kod nas pre putovanja, to se valjda nesto narucuje preko banke pa se ceka..
Ja sam jednom isao da platim telefon internet i dve neke provizije za lekara u postu za sumu od 160+430+60+60 platio sam 4 provizije po 70 kruna
Znaci na 710 kr provizija je bila 320 kruna XD ....jbg na greskama se uci
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 21:29 - pre 152 meseci
Ljudi nema tu mnogo filozofije kako doci i raditi ovde sve pise na UDi sajtu.

Odete na UDI i dobro proucite Different types of residence permits for work:

http://www.udi.no/Norwegian-Di.../Apply-for-a-residence-permit/

Tamo za Unskilled workers imate :

=====================================
These permits are options for unskilled workers, meaning that the position in question does not require you to be a skilled worker.
Seasonal worker
Seafarers on board foreign ships

Who can be granted a residence permit as a seasonal worker? There are no formal qualification requirements for a seasonal work permit, but you must have reached the age of 18 and have a concrete offer of employment. The offer of employment must contain a job description and state the number of working hours per week, your hourly wage and the duration of the offer of employment.If you have held a permit as a seasonal worker for six months, you can only be granted a new permit as a seasonal worker after you have stayed outside Norway for six months.

If you have been granted several permits as a seasonal worker, with a duration of less than six months, the total period of stay in Norway cannot exceed six months during a twelve-month period.
======================================

Znaci kao Unskilled mozes ovde doci i raditi ciscenje u zimskom centru na primer samo 6 meseci ako neko hoce da te zaposli. Posle sest meseci ides kuci pa dodjes i radis ponovo.. i sve tako.
Ja imam na norveskom kursu dve devojke iz argentine ili brazila... nemogu da se tacno setim... i one vec tako rade 4 godine u prodavnici.Sve po 6 meseci i onda 6 meseci idu kuci. Ali i to im se isplati.
Jedna od njih ce valjda da se uda ovde za norvezana i ona ce biti za stalno na osnovu braka.

Ko hoce ovde da radi duze od 6 meseci mora da ide preko Skilled worker vize ili ko zna vec cega... imate sve na udi saju na linku gore....
==============================
Skilled worker Researcher with own funds
Skilled jobseekers Ethnic cooks
Norwegian studies for skilled workers Athlete and trainer
Work on the continental shelf Seafarers on board foreign ships
Service provider, seconded employees Service provider, self-employed contractor
International companies Self-employed persons
===============================

Eto to je neko moje tumacenje sta tamo pise i ako gresim neka me neko ispravi...
Znaci za boravak i rad vise od 6 meseci vam treba bar neki zanat da ste Skilled worker ili se dobro udajte

Ja sam ovde dosao na osnovu Skilled workers vize - fakuleta (master) i radnog iskustva.
Dobio sam ponudu za poso koju je poslodavac ispunio na zvanicnom UDI formularu i sa tim i ostalim papirima sredjivo dalje u UDI.


[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 03.11.2011. u 23:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 21:36 - pre 152 meseci
Kako doci do kontakta za ciscenje snega?
Googlam, ne ide, ako neko moze da napise...
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 00:11 - pre 152 meseci
@ bladeruner

Pozdrav.Hvala na odg. Ja sam nastavio fakultet , ona prica sa kojom sam vas tada bio upoznao nije imala bas srecan kraj.Iz razloga sto sam ja " dosadio " svojim pitanjima jer nisam navikao na " opusteno " fazon , zanimalo me je puno stvari u vezi toga i ja sam stvarno bio dosadan , to priznajem.Narociti kada su mi stigli neki dokumenti (fullmakt) , i eto ja sam tako nastavio da smaram , i posle nekog vremena ta zena je pocela malo da me izbegava.Bez nekog objasnjenja , cak kao da joj je glupo i da mi kaze sta je u pitanju.U kontaktu sam sa njonom porodicom , tako da pojma nemam.Niti sad razmisljam o tome.Nastavljam fax za sada , pa ko zna. U svakom slucaju ja sam od nje dobio lap top na poklon , jer sam joj nesto sredjivao za firmu , neki materijal i nesto u vezi sajta. Posto sad studiram inzenjerstvo IT-a , cisto me zanima dal bi nekako HR pasos mogao da mi koristi , tj dal da ga izvadim , jer ulaze u EU 2013. Veliki pozz za sve ,i ovde, i na severu :)))
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 07:55 - pre 152 meseci
pozdrav svima, evo da se javim posto je proslo dve nedelje od kad mi je zena stigla u no sa koleginicom ko prati forum zna pricu pa da nastavim.Moja zena nije do sad imala srece sa poslom ali zato je njena koleginica posle osam dana dobila posao u patronazi posto je to i radila u srbiji, ima b kategoriju i solidno poznavanje jezika sto jeste dobro ali za nju i tako se i ponasa.Vec pravi planove sa svojima kada ce da dodju a neko ko zivi sa njom i isto tako jedva ceka da zagrli svoje dete nije nasao posao.To je jako, jako tesko.Znaci eto sreca ili sta vec ne mogu da dokucim, neko je ima neko nema i mora sve na tezi nacin.
inace one su isle od doma do doma i trazile ledere sto i nije lak posao.Prvo ne znas grad, autobuse pa kada krenes negde desi se da promasis stanicu a ona 2 kilometra pa pesaci pa trazi adresu.Kada pronadjes dom onda je nova avantura, kako stici do ledera.Obicno prvo naidju na saltere gde ih zaposleni sprece, kazu im da nema posla, da je leder zauzet, pa cekaj ledera sat, dva, pa kada uspes do ledera on ti kaze mora preko interneta, pa dodji sutra i tako.Nije lako otvoriti dnevno po 4, 5 vrata i naici na odbijanje pogotovu ako si pozajmio pare a one se tope jer je no jako skupa zemlja.Moja zena je sad posle dve nedelje bez uspeha polako pocela da gubi nadu jer ima samo autorizaciju bez b kategorije niti rodjaka ili brda para da stoji iza nje.Tesko je , jako je tesko.
Eto direktno iz norveske iz prve ruke.Nije kao sto je bilo za posao, oni sad krpe rupe u zdravstvu i vecinom su mali procenti ili zamene zato ko planira put norveske neka dobro razmisli.To je jedna avantura koja kosta puno puno para i mentalne snage.Zato ako imate dosta para 5,6 hiljada evra ili ludu srecu odlicite se za ovu varijantu ili krenite pa kom opanci kom obojci.
toliko za sad, molim ako je neko tamo voljan i u mogucnosti da pomogne oko posla da se javi, necemo mu ni mi ni onaj koji treba ostati duzni.Hvala.

[Ovu poruku je menjao oliclu dana 04.11.2011. u 13:25 GMT+1]
R.Oliver
 
Odgovor na temu

Olja 80
Norway,Trondheim

Član broj: 292199
Poruke: 19
*.studby.ntnu.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 13:47 - pre 152 meseci
minkaminka-samo da te pozz i da ti kazem cim si predala za dozvolu nemoj da se brines! odobrice ti UDI ceka se i po dva meseca, imaju te oni tamo evidentiranu. Puno srece ti zelim, u istom smo mestu eto ja se nisam snasla... bice bolje drugi put!

[Ovu poruku je menjao Olja 80 dana 04.11.2011. u 15:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Olja 80
Norway,Trondheim

Član broj: 292199
Poruke: 19
*.studby.ntnu.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 13:51 - pre 152 meseci
Goku7-nema agencije za 'ciscenje snega' ne postoji! ide se od vrata do vrata.. klinci uzimaju 30-50 kruna po kuci.. to su uglavnom mesta do grada nekih 15-20 km.. primer ti dajem za Trondheim!

[Ovu poruku je menjao Olja 80 dana 04.11.2011. u 15:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

minkaminka
Trondheim

Član broj: 293058
Poruke: 5
*.223.9.46.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 15:33 - pre 152 meseci
Draga Olja,ja sam ti vec pisala i poslala broj telefona preko privatne poruke,vidim da moram biti njmanje sedam dana registrovana da bi mogla da saljem.
Volela bi jako da se upoznamo i vidimo,posalji mi broj ,ne znam da li mogu da primam poruke?
Veliki pozdrav od mene draga :)
 
Odgovor na temu

minkaminka
Trondheim

Član broj: 293058
Poruke: 5
*.223.9.46.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 15:46 - pre 152 meseci
Oljaaaa,salji broj...cekam te !!!
 
Odgovor na temu

Olja 80
Norway,Trondheim

Član broj: 292199
Poruke: 19
*.studby.ntnu.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 16:02 - pre 152 meseci
nisam dobila, mora proci 7 dana od reg.. poslala sam ti!
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.11.2011. u 20:23 - pre 151 meseci
Citat:
minkaminka: Zvala sam UDI-rekli su cekacu 4 do 5 nedelja,sada prolazi sesta i ne dobijam nikakv odgovor. Za nedelju dana istice mi tri meseca,dok cekam dozvolu imam pravo da budem u zemlji....


Jako pazi da ne prekrsis sengen od 3 meseca...

Mislim da bih odmah trebala otici i traziti "Residence permit during application processing " ili neko produzenje na tri meseca... mislim da je bilo o tome reci na forumu ranije.

You can ask the police to issue you a residence permit while your application is being processed. The police can grant this if you are entitled to apply from Norway, and if they believe that your application is likely to be granted.
http://www.udi.no/Norwegian-Di...permit/Skilled-workers/#during

Meni je radna viza stigla skoro posle dva meseca posle predaje papira i vec sam se bio usfrkiso da cu morati u policiju da trazim to "Residence permit during application processing" ili sta vec.... ne znam ni je tacno






 
Odgovor na temu

minkaminka
Trondheim

Član broj: 293058
Poruke: 5
*.223.9.46.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2011. u 00:59 - pre 151 meseci
Hvala za upozorenje!
U Ponedeljak cu po ko zna koji put otici u policiju i traziti odgovor od sluzbenica koje ionako nista ne znaju.
Tako je bilo i za privremenu dozvolu,dok cekas radnu dozvolu imas pravo na privremenu,predala sam Søknad da mi odobre,one naravno pojma nemaju,kazu nikad tako nesto nisu izdali ovde!
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2011. u 16:33 - pre 151 meseci
Obavezno ako mozes odstampaj tu stranicu sa UDI sajta i ponesi tamo u policiju-UDI.
To je jako bitno posto onda imas bar neki papir sa kojim mozes da trazis nesto.

Moja procedura je bila otprilike ovakva:

Dobijem od poslodavca na zvanicnom UDI papiru ponudu za poso ( ja sam sve pripremio a oni samo potpisali i lupili pecat u firmi).
Prijavim proceduru preko interneta, platim kreditnom karticom online, i predam sve potrebne papire u Bergenu, vratim se kuci i sedim i cekam.
Da sam sedeo u Norveskoj i to ceko mislim da bih poludeo jer svaki dan kosta mnogo ovde a i ide ti beli sengen koji imas tri meseca.
Valjda moze i da se produzi na jos tri meseca... ne znam tacno detalje oko toga i proceduru.

Srecom posle tri nedelje posaljem mail u UDI-Oslo da vidim kakvo je stanje, kad ono vasi papiri su i dalje u Bergenu nisu ni poslati za Oslo pa morate zvati tamo u Beregenu.
Posle skoro nedelju dana telefoniranja, posto saznati nesto preko telefona je mission impossible, konacno su me kontaktirali putem maila i rekli molim vas posaljite jos jednom vasu celu prijavu U PDF formatu.

Znaci oni kao imaju taj novi internet sistem prijave, i kada sam predavo papire rekli su izricito NETREBA PRIJAVA u papirnom formatu koju sam pono tamo za svaki slucaj... i vratise mi to natrag.
A posle mesec dana... e aj ipak idite na vasu intertnet stranicu gde su vasi podatci i elektronska prijava i skinite odatle PDF verziju i posaljite nam mailom.

Odma sam normalno im to poslo, kupio kartu za prvi avion, doso sledeci dan kod te sluzbenice sa odstampanom stranicom "The early employment scheme"
http://www.udi.no/Norwegian-Di...-permit/Skilled-workers/#early
I pito da li mogu to dobiti. Ona kao to kao citala jedno 5 minuta i rekla OK.. moze-dobicete.

Posle dva-tri dana stigne mi mail licno od nje gde kaze to mi je odobreno i da je konacno poslala papire u Oslo-UDI.
Ja sledeci dan zapucam ponovo u policiju-UDI kod nje.... reko da ja ipak licno uzmem taj papir , jer ko zna kad ce to stici postom.
Normalno ona me vec sa vrata prepoznala i rekla da je poslala postom al eto ostampa ce mi jos jednu kopiju.

Sa tim papirom sam posle resio sve i poco da radim odma sledeci dan. Inace postom mi taj isti papir stigo posle nedelju dana.
Sa tim pairom sam potpiso zvanican ugovor u firmi i sa tim ugovorom otiso otiso u poresko da dobijem poresku kartu.
Posle sa poreskom kartom koju sam ceko tri nedelje i isto moro da zovem i cimam da bi je dobio, sam otvorio sa racun u banci posto ti poresko da norveski broj i onda mozes uraditi sve zivo kad imas taj broj.

Dva meseca posle tog papira "The early employment scheme" mi stiglo obavestenje mailom da mi je odobrena radna dozvola i da dodjem da mi zalepe stiker u pasos.
Sto je super posto mi je taman bio istico beli sengen i moro bi inace da opet da idem u policiju/UDI i da se cima sa njima.

To je otprilike UDI procedura koju sam ja proso. I sve to kosta mnogo para i jos vise zivaca jer ovo je otprilika sazeta verzija problema koji sam do sada imo.

=====

Tako da je najbolje je drzati se informacija sa UDI sajta, Sto pise tamo to je definitivno.
I obavezno poneti ostampano to sto se tice vas sa UDI sajta.

Ove nase prepiske na forumu uzeti sa razervom, jer sve je ovo rekla-kazala.


 
Odgovor na temu

minkaminka
Trondheim

Član broj: 293058
Poruke: 5
*.studby.ntnu.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2011. u 18:25 - pre 151 meseci
Hvala puno na odgovoru i kuckanju ovolikom...
Tako sam i uradila,odstampala sam sve stranice gde lepo pise da mi koji nismo iz EU imamo pravo na privremenu dozvolu,cak sam markerom podvlacila recenice gde jasno pisu nasa prava. Nemaju bre one pojma,nisu se udostojile ni da pogledaju,pored svega toga pisala sam molbu i nista, naravno. Nema ni veze,samo da dobijem ovu koju cekam.
Rekli su mi da dok cekam dozvolu mogu biti u zemlji iako prolazi vec tri meseca. U Sredu imam povratnu kartu i kad bi izasla iz zemlje ne mogu da udjem naredna tri meseca jer u periodu od sest meseci ne mogu biti duze od tri ovde.
...ili da dole cekam dozvolu! Nemam pojma sta da radim!
Veliki pozdrav za tebe...
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.bb.online.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2011. u 19:17 - pre 151 meseci
minkaminka,

dok su ti papiri u procesu ne smes da napustas NO, inace sve propada. Imas prava da trazis od policije jos tri meseca na osnovu trazenja posla, ali posto si vec u procesu nema potrebe da se cimas jer imas prava da cekas odluku ovde. A ako imas srece i nadjes posao dok si u Srbiji onda mozes cekati dole i doci kad se sve zavrsi. Inace su veoma spori i treba ih zvati i pitati stalno dokle su stigli, a zakonski rok za resavanje im je 45 dana. Ja sam ih na primer zvao dva puta nedeljno iako nijednom nisam dobio konkretan odgovor, ali nisam hteo da odustajem. A da li je tvoj poslodavac popunio formular za tidligarbeidstart (privremenu radnu dozvolu)? Jel ako nije mozes je i naknadno predati a to ti odobrava policija ako smatra da nema prepreke za dobijanje regularne radne dozvole. Proveri to obavezno.
 
Odgovor na temu

elena 66
beograd
norge

Član broj: 292890
Poruke: 8
*.191.251.212.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2011. u 19:17 - pre 151 meseci
Koliko ja znam imas prava da budes u Norveskoj sest meseci od dana ulaska u Sengen zonu ukoliko si osoba koja trazi posao. To je provereno u Norveskoj ambasadi. Pogotovo sto ti sada vec imas ponudjen ugovor od poslodavca i predala si dokumentaciju za dobijanje radne dozvole. Privremenu radnu dozvolu sam dobila bukvalno za jedan dan. Koliko je toj zeni koja radi trebalo da iskuca i posalje. S tim sto ja nisam cekala pismo kuci, vec sam sutradan otisla u policiju i podigla to pismo pre nego sto su ga poslali...
 
Odgovor na temu

elena 66
beograd
norge

Član broj: 292890
Poruke: 8
*.191.251.212.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.11.2011. u 19:30 - pre 151 meseci
To je naravno bio odgovor za minkaminku. Ta kao privremena radna dozvola je obican papir gde sluzbenica iskuca da mozes da radis dok su ti papiri u Oslu i dok cekas na radnu dozvolu. Koja ce biti u trajanju u zavisnosti od tvog ugovora sa poslodavcem. Ja imam na godinu dana pa se nadam da ce i dozvola biti na godinu dana. Tako da se nemoj vracati kuci, vec u ponedeljak trazi da ti to iskuca, a ako kaze da ce ti poslati na adresu reci da je molis da ti to podignes sama jer ti hitno treba zbog poslodavca. Meni je to ostavljeno na salteru za informacije u policiji. Puno srece i budi uporna, za sve stvarno moras da ih pitas i da kukas. Meni su prvo dali ugovor na 20% i kada sam im rekla da ja ne mogu dobiti radnu vizu i da cu kao morati da se vratim u Srbiju sledece nedelje napravili su mi ugovor na 80%. Da nisam pitala ne bih ni dobila. Ne kazem da je to uvek slucaj ali moras probati.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857730 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.