Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7795333 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 08:04 - pre 150 meseci
Pozz svima.Samo da javim da mi je zena nasla posao kao helsefag, dobila je posle razgovora 100%stiling i ugovor na 8 meseci do kada ima obavezu da polozi medicinski kurs u samoj ustanovi i njihov drzavni ispit kada bi postala sestra..Stvarno smo srecni,u veoma kratkom roku ni nepunih mesec dana skoro dvogodisnji trud se isplatio.Sada se ceka da preda papire u UDI sto ima zakazno za 6ti decembar i odmah sutradan pocinje da radi.Mi ocekujemo da ce u toku januara dobiti Dozvolu od UDI-ja kad ce moci i da primi prvu platu.Pa onda dolazimo dete i ja!Jos jednom bih se zahvalio svima koji su svojom nesebicnoscu i informacija pomogli da moja porodica i ja krenemo u neki bolji zivot...pozz
R.Oliver
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 08:42 - pre 150 meseci
Mnogo mi je drago sto ste uspeli,puno pozdrava i nadam se da cete i dalje informacije koje mogu biti od koristi deliti sa nama koji se spremamo. Sa srecom i Pozz..
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 16:33 - pre 150 meseci
Svaka cast oliclu tvojoj supruzi. To je fenomenalna vest. Moja zena je otisla nesto posle tvoje,mozda desetak dana. Jos trazi posao. Nadam se da ce uskoro biti nesto.
Zelim vam sve najbolje.
pozdrav.
 
Odgovor na temu

draganaNS
Dragana Bamdad
Becej

Član broj: 209374
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 17:48 - pre 150 meseci


Cestitam!


Iako sam price i planove svih vas pratila "iz prikrajka" mesicima sada bih vam pozelela puno tako dobre srece u novom zivotu, brzo spajanje i sve najbolje!
Takodje, i svima koji se spremaju put Norveske da njihov rad i trud bude krunisan uspehom.

Moj suprug i ja se takodje spremamo mada smo jos uvek daleko, sada smo na pocetku, ali citajuci iskustva mnogih napor jednog dana donese plodove, i zato je inspirativno slusati mnoge od vas.

Jos jednom sve najbolje. Lepo je cuti kada neko uspe.
Before you judge me be sure you're perfect.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 18:53 - pre 150 meseci
CESTITKE i od mene,oliclu!Superiska,najteze je uci u sistem a posle se pliva.Odlicno.
Cveyoni,potrebno je poloziti Norskprøve 3.Bergen je neophodan lekarima.To je za sada tako ali vremenom mogu da podignu na visi nivo.Dakle,za sada je Norskprøve 3.
Jedna informacija svim medicinarima koji imaju radni staz u Srbiji-trazite iz ustanove u kojoj radite da vam pismeno dokumentuju koliko radnog staza imate i na kom polozaju u zdravstvu,tipa Pero Petrovic,medicinski tehnicar zaposlen je u Klinickom Centru Kragujevac na odeljenju vaskularne hirurgije od 01.09.1986 na neodredjeno radno vreme,na kojem i sada radi ili ako je neko dao otkaz do kada je radio na tom mestu,pecat i potpis ovlascenih lica te ustanove i sve to prevesti na norveski,najbolje kod sudskog tumaca sa sve pecatom i poneti to sa sobom kada se krece put Norveske.Dakle,to ne znaci puno u pocetku kada trazite posao ali posle kada ga nadjete predajete to u opstinu i dobijate vecu platu na godisnjem nivou.Ovo vazi za min.4 godine staza,to je prvo povecanje,drugo je sa 8 godina a trece je sa 10 godina staza i to je taj pun ansinitet na platu,i ta razlika se oseti kod tog povecanja na 10 godina staza.Dakle,nas staz u Srbiji Norvezani priznaju.Barem je moje iskustvo takvo.Ja sam,doduse jos uvek na 4 godine(3 u Srbiji+1 u Norge),ali priznali su mi te tri god iz Srbije,a znam ljude i kojima su priznali 10 godina staza.E,sad ako imate 20 god staza isto vam daju povecanje kao za 10 god,nema cifre i kriterijuma za 20 god.
Nije nesto sto je kapitalno vazno,ali je ipak vrlo vazno,zasto da se ne iskoristi ako se moze jer vidim da ima dosta ljudi koji sigurno rade po 10 godina u Srbiji a spremaju se put Norveske.Dakle,napominjem opet ovo je za zdravstvo.Neznam za ostale branse.
Dragana NS,ja sam na taj mejl koji si napisala u priv.poruci pokusala da ti saljem,probacu opet pa cemo videti...
Hladno,hladno hladno,sprema se sezona lopatanja ali sa iskustvom od jedne godine lopata ce ici sama od sebe...Ove godine sneg dosao nekih 15 dana kasnije.
Srdacan pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 22:10 - pre 150 meseci
Oliclu CESTITAM!!! Iskreno mi je drago sto je uspelo sve ovako brzo....Zelim Vam puno srece u buduce i da sto pre uspete i Vi u odlasku...Sve najbolje....pozz

Za Photoplazmu drzimo palceve... :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 23:20 - pre 150 meseci
Neka je sa srecom novi posao

----

Ja se sve nesto tesim da mozda nema snega u Bergenu :P Jer mi je prilaz do kuce blagi uzas i ima da umrem od lopatanja ako ga bude
Uglavnom videcu... kazu ovde sve zavisi od godine, jedne godine sneg padne i odma se otopi a ima godina kada pocene da pada u oktobru i ne prestaje do marta.





 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 23:35 - pre 150 meseci
hvala na cestitkama i jos po neki savet posto smo u procesu podnosenja zahteva UDI-ju.Zeninoj koleginici su danas u UDI-ju pored svih navedenih papira trazili i izvod iz maticne knjige rodjenih(original i prevod) mada su joj primili papire i bez toga.Inace trebaju i svedocanstva iz sve cetiri godine srednje skole(originali i prevodi od sudskog tumaca)...
.. i mi drzimo palceve i navijamo!
R.Oliver
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2011. u 23:53 - pre 150 meseci
Najnize plate za bolnicare i sestre po tarifnom ugovoru za 2011:
Dakle,ovo znaju svi koji rade u Norveskoj ali ne i oni koji se spremaju,cisto evidencije radi.
Naime,u ugovoru vam stoji godisnja plata BEZ DODATAKA,dodaci za vikend,popodnevne smene i noci dolaze plus na tu cifru.
Ali stanje izgleda ovako(trenutno):

ASISTENT(bez ikakvog obrazovanja u zdravstvu) 0 god iskustva- 246 800 kr
4 god iskustva- 251 900 kr
8 god iskustva- 266 900 kr
10 god iskustva- 313 000 kr
BOLNICAR (sa autorizacijom za hj.pl) 0 god iskustva-286 200 kr
4 god iskustva- 288 200 kr
8 god iskustva- 293 500 kr
10 god iskustva- 342 300 kr
SESTRA (høyskole-autorizacija) 0 god iskustva- 328 800 kr
4 god iskustva- 332 000 kr
8 god iskustva- 342 900 kr
10 god iskustva- 381 500 kr
SESTRA (1 god specijalizacije) 0 god iskustva- 347 400 kr
4 god iskustva- 351 300 kr
8 god iskustva- 354 700 kr
10 god iskustva- 405 000 kr
SESTRA (master) 0 god iskustva- 372 000 kr
4 god iskustva- 382 000 kr
8 god iskustva- 407 000 kr
10 god iskustva- 447 600 kr.

Svake godine se plate povecavaju za 1,72 %,u prevodu 7000 kr na godisnju platu.
Ovo je ono sto je najnize i sto moraju da vam daju.E sad,od opstine do opstine zavisi da li je moguce pregovarati o plati i dobiti vise.Ovde to gotovo svi rade,prilazes razne kurseve ako si ih polozio,neke ispite sta god imas a da moze da doprinese prilozes kancelariji u opstini koja se bavi pitanjem plata.
NA OVO DOLAZE DODACI ZA VIKEND,POPODNEVNI RAD I NOC.
Po zakonu se overtid ili ti prekovremeni rad sme raditi svaki drugi mesec po 25 sati,ili maksimalnih 200 sati u toku 52 nedelje,medjutim to se ovde ne postuje jer zbog manjka radnog kadra nije moguce postovati to.
Takodje velika kolicina prekovremenog rada vuce za sobom i porez koji se placa...pa se moze dogoditi da vi njima morate jos da doplatite porez.
A moze da bude i povracaja,uglavnom ovde na severu ga ima.Pravilo oko overtida ovde(moje licno iskustvo),prva 4 sata 50% druga 3,5 100% (ako je smena 7,5 sati).Medjutim,sve zavisi ako iz dnevne smene produzavam popodnevnu tada je svaki sat 100%,ako je overtid vikend onda je isto svaki sat 100% i ako je rad od 21 do 06h onda je isto 100% svaki sat.
Praznici su placeni 133% na osnovnu cenu rada.
Od svake plate se odbija 12% za feriepenger koji se uplacuje u junu a za zaposlene preko 60 god nesto vise mislim 14,3%.
ODMOR- 5 nedelja plus 1 dan za zaposlene preko 60 god g nedelja plus 1 dan.
Dakle ono sto sam pisala u prethodnom postu glasi ako ti dodjes sa autorizacijom za hj.pl bez dokaza da imas 10 god staza ili koliko god oni ti racunaju 0 i dobijas 286 200 a sa 10 god staza je to 342 300.Dakle to je 56 100 kruna vise na godisnju platu,kada to podelis sa 12 meseci znaci da u startu dobijas 4675 kr vise na platu i plus visa satnica rada.A to su najnize mogucnosti,moze da bude i daleko vise.Mislim da sam sada dovoljno pojasnila ono sto sam pisala u prethodnom postu¨o dokumentu radnog staza iz Srbije.Dobro je da ga priznaju.
PS.Gogu77...ako budes imao problem sa odabirom lopate i kodicijom,od sledece zime drzim casove za razgibavanje kicme,ali ceo kurs se polaze iskljucivo u Finnmarku.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2011. u 05:23 - pre 150 meseci
Citat:
oliclu: ...Samo da javim da mi je zena nasla posao kao helsefag...pozz


Iskrene čestitke i od mene! Svaka čast i samo napred!

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Kuvar i princeza

Član broj: 293915
Poruke: 3
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo? 23.11.2011. u 23:52 - pre 150 meseci
Dobro vece Mirjana jako si lepo napisala ovo i verujem da ce mnogima znaciti. Predpostavljam da si jako dobro upoznata sa njihovim sistemom rada, shodno tome bih ti postavila jedno pitanje nadam se da mi mozes odgovoriti. Intresuje me da li njihovo zdravstvo ima potrebe za nasim visim fizioterapeutima i kakva je procedura rada ukoliko imas diplomu po Bolonji? Da li pocinjes od nizeg stepena ili kako? Citala sam stranice foruma ali niko nista ne zna konkretno. Imam i diplomu srednje skole, odsek med.sestra, videla sam da je najbolje otici preko nje ali me konkretno intresuje za terapeuta. Unapred hvala najlepse!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 00:52 - pre 150 meseci
Sto se tice laboratorijskog smera,znam sigurno da ga ne priznaju.Sta znaci ne priznaju?Ne priznaju ga u potpunosti,dakle ima velike razlike u programu.To znam provereno jer je moja koleginica odbijena.Sto se tice fizioterapeuta,ne poznajem nikoga licno ko je slao u Safh i proverio tacno pa se stoga ogradjujem ali su mi rekli u skoli ranije dok sam bila da su razlike u programu,kolike to ne znam.Ali ponavljam,treba poslati u Safh,kosta nekih 130 e uplata te autorizacije i nekih 100 ili malo vise evra prevodjenje da bi se dobila tacna informacija sta je to sto je razlika.Sve mi je jasno znam i ekonsomsku stranu ove price ali evo ovako da se izvuce neki zakljucak:Razlike su u programu za terapeuta,iskoristi to sto imas opsti smer,uzmi autorizaciju za hj.pl i udji u sistem.Kroz godinu dana kada savladas jezik bavi se razlikom ispita za terapeuta.Ponavljam po milioniti put,vazno je uci u sistem.
Sto se potrebe za tim smerom tice nije ni blizu potrebi za sykepleiera.Nijedan smer nije ni blizu potrebama za spl.
Mada sam videla dosta oglasa za farmakoloski smer.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 01:17 - pre 150 meseci
SINDIKATI U NORVESKOJ !

Moj savet onima koji su nasli posao u Norge i koji se razmisljaju da li da budu u nekom sindikatu ili ne,trebalo bi da se odluce da budu u sindikatu.Ja sam se premisljala i stalno se osvrtala na nase sindikate u Srbiji i mislila sam da to i nije vazno ali jeste i te kako je vazno.Kako oni to kazu,vrlo je vazno biti organizovan,jer tom clanarinom koja se placa na mesecnom nivou(zavisno od visine zarade ali to je nekih par stotina kruna,nije tako mnogo),dobijate na raspolaganju dosta toga.Pre svega,sindikat moze da vas zastupa oko pregovora o godisnjoj plati u opstini,zatim imate na raspolaganju advokate za potrebu da vas neko tuzi ili zeli da vodi spor protiv vas ili vi imate problem,dakle ne placate advokate privatno(kosta celo bogatstvo),vec ih imate na raspolaganju kao clan sindikata,pa zatim dobijate i osiguranja,kako zivotno tako i osiguranje na unutrasnji namestaj(ako eventualno iznajmite prazan stan pa kupite sopstveni namestaj osiguran vam je).Sad mozda je suvisan podatak,ali ajde da spomenem,u slucaju smrti ako ste sami dakle bez partnera osoba koju navedete kao clan vase porodice majka otac itd.dobija 2 269 230 kr,ako imate partnera taj iznos se deli na dva dela,pa zatim deca vasa ako su ispod 20 god mogu da dobiju novac isto.Kazem,morbidno je spominjati ali dajem samo podatke,nikad se nezna sta moze da se dogodi.Za povrede na radu takodje dobijate odstetu.Potom mozete da trazite stipendiju preko sindikata ukoliko hocete da se dalje skolujete(recimo da uzmete dodatnu godinu specijalizacije u nekoj oblasti za sestre) itd.
Dakle,dobijete jedan sportski ranac koji ima log sindikata koji vecina zaposlenih nosi na posao,barem ovde.
Mesecno dobijate jedan casopis koji vas informise o nekim aktuelnostima vaznim za profesiju a na poslednjoj strani je uvek neko putovanje na koje mozete da idete(mada je cena ista kao i u turistickoj agenciji).

Sve ovo pisem jer smo mi ipak novi u ovom sistemu rada,koliko se god integrisali mnoga pravila i zakone ne poznajemo pa nije lose imati na raspolaganju savet advokata zlu ne ne trebalo sto se kaze,ali ipak je bitno,jer plivati kroz ovaj sistem nije nikakva plovidba po lepom plavom Dunavu u sred leta.
FAGFORBUNDET je jedan od najvecih sindikata i ima preko 310 000 clanova i 560 predstavnistva po celoj zemlji i to je izbor za hj.pl izmedju ostalog.
SYKEPLEIER FORBUNDET je cetvrti po velicini,i ima oko 91 000 clanova ili tako nesto,okvirna cifra,ali po mom misljenju nesto slabiji od fagforbundet pre svega u pregovorima oko plate,ali sve ostalo je isto.

Eto za one koji vec rade,trebalo bi da se uclanite u sindikat jer to ovde nije kao kod nas!
Srdacan pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Kuvar i princeza

Član broj: 293915
Poruke: 3
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 01:29 - pre 150 meseci
Za Mirjanu,
ok, hvala puno u svakom slucaju, raspitacu se jos. Ako ti u medjuvremenu nesto saznas bila bih ti jako zahvalna ukoliko bi mi javila. Jos jednom hvala na info. Pozz
 
Odgovor na temu

Zlatiborac71
visi radioloski tehnicar, opsta bolnica
Uzice

Član broj: 187510
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 16:30 - pre 150 meseci
Mirjana,mozes li ti da radis tamo na rendgenu? Mislim,imas tu skolu,a i pretpostavljam da je bolja plata nego za sestru...!? Napisala si mi ranije da ima nekih razlika u predmetima(nedostaju 2 predmeta),ali mislim da bi se to isplatilo...Ne znam,nisam bio i nista mi nije poznato,osim preko ovog foruma.ali ja planiram da krenem u februaru za Norvesku,kod druga za pocetak,a posle cu se snaci valjda...A ako se i ne snadjem,uvek imam gde da se vratim,mada sam razumeo da se vraca 1 od 100...hehehehehee...Nisam valjda ja taj jedan...hehehee... Malo se salim,nadam se da ima posla na nekom rendgenu u Norveskoj,nisam nikad radio kao bolnicar,pa ne znam kako cu se snaci... Znas li kakva je generalno situacija za posao radiografera,imaju li potrebe za tim kadrom,jer sam razumeo da za radiologiju,anesteziju i patologiju ima mnogo ponuda...Ako budes bila bila u prilici da pogledas i javis,bio bih ti veoma zahvalan...A i ako ne pogledas,opet sam ti zahvalan na svim ovim dosadasnjim nesebicnim informacijama koje si do sada napisala ovde...Ja sam se na osnovu tvoje price i tvog iskustva resio da krenem gore,pa sta Bog da!
Zelim i sebi i drugima puno srece u ovoj avanturi zvanoj trazenje posla u Norveskoj,pa ko prezivi,pricace!!!
Pozdrav sa Zlatibora(ladno,ali standard!!!) heheheheee
 
Odgovor na temu

Zlatiborac71
visi radioloski tehnicar, opsta bolnica
Uzice

Član broj: 187510
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 16:33 - pre 150 meseci
i da dodam samo,jer sam malopre zaboravio,ako Mirjana S. zna i ako moze,neka napise koje su zarade radiografera na god.nivou?
Hvala unapred!
Pozzzz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 18:06 - pre 150 meseci
Imam info o tome,Zlatiborac pa cu ti pojasniti situaciju ali veceras kasnije posle 23h.
Pozz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.11.2011. u 22:29 - pre 150 meseci
ZA ZLATIBORAC71!

Dakle,pretpostavke ti nisu tacne.Potraznja za radiografima je minimalna,zasto?Ti kao radiograf ne mozes da radis u starackom domu,kucnoj nezi,omsorgsbolig-u vec iskljucivo po bolnicama,a ti kapaciteti su popunjeni uglavnom.Pojavi se oglas tu i tamo,ali u procentu izmedju 30-50% sto nama nikako ne odgovara.
Sto se ekonomskog dela tice,nema rendgen nikakvu prednost,zavisi od godina iskustva,i sta od papira prilozis kada pregovaras o plati,naravno ali identicna plata ti je za sestru i radiografa.Evo i zasto!Ovde sestra nije srednji strucni kadar,da razjasnimo situaciju.Dakle kod nas je to srednji kadar,a ovde je to visa tj.becelor nivo(høyskole).Isto to je i radiograf,dakle sykepleier i radiograf imaju isti stepen obrazovanja,za razliku od Srbije gde ti zavrsis srednju skolu i tada si sestra pa ides na visu za rendgen.Ovde to nije tako,i zato je plata ista.Bolnicar je srednji kadar.
Radno vreme nije skraceno vec je 8 sati,dakle milion stvari koje su kod nas vezano za rendgen ovde su potpuno drugacije.
Kada kazes nedostaje kadar u radiologiji,anesteziji i patologiji.Da ali za lekare to vazi,ne za nas.Sto se nas tice...put kojim treba ici je hj.pl pa sykepleier i nakon toga ako hoces da ti se poveca plata ides jednu godinu specijalizacije u oblasti medicine koju ti izaberes.Recimo,sto se starackih domova tice tu rade obicni sykepleieri ali gotovo svi oglasi po bolnicama su tipa."Sestra sa spec.obrazovanjem u anesteziji,pa sestra sa spec.obrazovanjem u akutnoj medicini,pa sestra sa spec.obrazovanjem u operacionoj sali,itd.".Na tu jednu dodatnu godinu ide prilicno povecanje plate...to je ono sto se isplati ali pre toga moras da imas i polozen Bergen i autorizaciju za spl.
Druze i kolega,sto se rendgena tice...necu ti reci zaboravi,jer to je glupo ali na trzistu rada ovde su jako minimalne potrebe za tim kadrom.
Neznam da li imas srednju med.ali sigurno imas cim si dobio autorizaciju za hj.pl pa odatle juri autorizaciju za spl.
Smetni rendgen sa uma neko vreme...pa otom potom!
Dakle imas gore sve navedene plate u jednom od mojih postova pa se orijentisi prema plati za spl.
Kada sam bila u Lillehammeru tada je bio jedan oglas ali nedovoljan procenat i tada sam se vise informisala o tome,ali sada razmisljam u drugom pravcu jer moras se ti prilagoditi sistemu i trzistu ovde jer sistem i trziste se sigurno nece prilagodjavati bilo kome.
To je to.
Pozdrav veliki!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
95.180.20.*



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2011. u 12:41 - pre 150 meseci
Citat:
jer moras se ti prilagoditi sistemu i trzistu ovde jer sistem i trziste se sigurno nece prilagodjavati bilo kome.


Cela poenta i epilog i krajnji zakljucak ove teme.

Ko je shvatio taj vec uci jezik ko nije neka ceka bolje dane.

Mi kao narod cekamo sve na tanjir i posluzavnik sa konobarom i na "izvolte gospodine izvolte gospodjice je li Vam treba jos nesto?"

Ko je cekao neka ceka i dalje.Lepo je ziveti cekajuci.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.11.2011. u 18:49 - pre 150 meseci
Sa mnom na kurs norveskog idu par austrijanaca. I muz koji je radiolog-doktor odma naso poso... eto ako to bar nekome nesto znaci.
A njegova zena koja je rad. tehnicar ceka autorizaciju trenutno i videcu kako ce ona proci sa trazenjem posla.

Inace pronaso sam u Bergenu prodavnicu gde ima da se kupi nas ajvar, vegeta itd... Nalaze se odmah preko puta glavne autobuske stanice u sred Bergena - Global food se zove.

A posto ovde kisa pada standardno ko blesava i to sve u naletima s boka, prvo sto morate kupiti ovde je regntøy.
Ja sam i prodavnici sportske opreme kupio za 300 kruna celo kompaktno odelo koje se lako spakuje i nosi a po potrebi ga samo navuces preko postojeceg odela.

http://www.stormberg.no/no/Produkter/Herre/Herre/Regntoy/






 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7795333 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.