Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857590 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 22:15 - pre 152 meseci
BB1,
Brate svaka cast...i ja sam u istoj situaciji jos uvek,skoro 5 meseci nisam video cerkicu,a i ne znam kad cu,krajem septembra su supruga i dete vraceni sa aerodroma u Bg nazad na Kosovo,jer mi cerkica (2 godine stara) imala izdat pasos iz Koordinacione uprave u Beogradu,sa kojim se kasnije ispostavilo da ne moze da putuje,propustio sam njen drugi rodjendan,zaglavilo mi dete par dana i u bolnici ali koliko covek moze da izdrzi,to je neverovatno...svako ima svoje muke,neko prodje lakse,a neko teze,suvisno je govoriti o tome,al' svaka cast,nit mogu pretpostaviti koliko ti je bilo tesko propustiti rodjenje deteta,jos jednom,SVAKA CAST...To mogu samo veliki ljudi,za,nadajmo se,bolju buducnost tog malog stvorenja koje te ceka...Srecno tata !!!
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 10:45 - pre 152 meseci
Prosto neverovatno koliko paznje je izazvala ova "Norveska saga". Pitam se sta je sa Kostom koji je zapoceo diskusiju pre nekoliko god. Kosta, jesi li u Norveskoj? :))


Citat:
: Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje vezano za troskove u Norveskoj?
Konkurisao sam za posao u Norveskoj i trenutna ponuda koju oni nude je:
Placen smestaj i hrana, porez na zaradu, zdravstveno osiguranje, telefon, struja i ostale komunalije i 1500 eur plata.
Posto nemam pretstavu dali je to dobro ili nije, ali meni se cini sasvim zadovoljavajuce!
Ako neko moze da mi odgovori bio bih zahvalan!


Ne znam koji posao je u pitanju, zvuci sezonski, u tom slucaju je ok. Troskovi stanovanja, hrana i prevoz su najveci troskovi, a tebi ostaje cista zarada!

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

axaa74
Jelena Aksentijevic
DZ NS
Novi Sad

Član broj: 262904
Poruke: 19
*.72.34.95.customer.cdi.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 11:31 - pre 152 meseci
Citat:
BB1SKAJP

Onome ko ga je izmislio treba podici zlatni spomenik. Da njega nisam imao u ovih 9 meseci koliko se nalazim u Norveskoj, verovatno se moj sin nebi bas dobro secao kako mu tata izgleda jer je imao samo godinu dana kad su pocele moje putesestvije po Norveskoj i problemi oko svega, ali bas oko svega. Bice dovoljno jasno ako kazem da sam tek prvu platu dobio pre 20 dana, a papire sredio tek pre mesec dana. A pre dve nedelje sam dobio jos jednog sina, a tako sam se nadao da cu ga docekati uz svoju porodicu. Najbolje ce me razumeti oni koji su sada, ili oni koji su bili razdvojeni od dece. U Norvesku sam krenuo sam, na slepo, bez icije pomoci i evo posle silnih problema o kojima bi mogao da napisem celu stranicu sreca mi se konacno osmehnula. Treba biti uporan, ali bas uporan i verovati da ces uspeti. Sve nas ceka neki posao ovde, samo treba biti ovde u pravo vreme i na pravom mestu. E da i ponesite mnogo srece sa sobom, ona je neophodna :)

I evo posle devet meseci konacno u Novembru putujem za SRBIJU. Sada mojoj sreci nema kraja jer znam ko me ceka kuci, i zbog koga sam sve ovo morao da izdrzim da bi uspeo. :D


Cestitam na drugom sinu! Da je ziv i zdrav i da se sto pre nastanite u NO.
Ja sam sad ce dva meseca bez dece,a ne mogu ni zamisliti kakav je osecaj da si postao otac po drugi put a nisi pored njega!
Molim te, ne moras pisati bas celu stranicu ali napisi ukratko tvoje putesestvije. Nesto se to tvoje oduzilo!


Citat:
acmebp: Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje vezano za troskove u Norveskoj?
Konkurisao sam za posao u Norveskoj i trenutna ponuda koju oni nude je:
Placen smestaj i hrana, porez na zaradu, zdravstveno osiguranje, telefon, struja i ostale komunalije i 1500 eur plata.
Posto nemam pretstavu dali je to dobro ili nije, ali meni se cini sasvim zadovoljavajuce!
Ako neko moze da mi odgovori bio bih zahvalan!


Mislim da ne treba ikog da pitas da li da pristanes na te uslove. Kupi kartu i pali!
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 11:59 - pre 152 meseci
Za acmebp > koji je posao u pitanju??Gde si konkurisao?? Koliko vremena je trebalo da odgovore??Daj malo opsirnije odgovori,da svi znamo o cemu se radi jer je tvoje iskustvo najsvezije.
Vratio sam se malo unazad i opet procitao DAVORNO-ve poruke i po njima bih rekao da je on prilicno kompetentan da da neke odgovore za ostale poslove.U jednom postu je napisao ( jeste da je post dosta star ) da je moguce naci posao bilo koji sem gradjevine.Posto je tamo vec neke 4 godine mogao bi malo da se raspita medju prijateljima i poznanicima kako se nalaze slabije placeni poslovi posto je verovatno da norvezani nece to da rade.
Inace su postovi koje je napisao DAVORNO jako korisni i informativni.Druze daj jos kvalitetnih informacija.
 
Odgovor na temu

acmebp
Milan Radic
Backa Palanka

Član broj: 292669
Poruke: 5
89.216.65.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 18:02 - pre 152 meseci
Evo ovako,
Konkurisao sam za poziciju elektro tehnicara preko agencije GoEuropeGo, koja je kako kazu Norveska agencija za zaposljavanje a imaju kancelariju u Beogradu.
Bio sam vec dva puta kod njih, prvi put na razgovor 6. ovog meseca a drugi put 26. takodje ovog meseca da snimam video CV. Tom prilikom sam i popunio formulare, (tj. oni su ali sam im ja govorio podatke) za radnu dozvolu cini mi se da je na papiru pisalo IUD (u gornjem levom uglu). Pre toga u Ponedeljak 24. su mi poslali mejl da do kraja nedelje treba da im posaljem orginal Diplomu, prevedenu i overenu Diplomu na Engleski kod sutskog tumaca, prevedene i overene preporuke, sertifikate (ako nisu na engleskom) kao i CV na Engleski kod sutskog tumaca i kopiju pasosa. Posto postoji mogucnost slanja mejlom, sve sam skenirao i poslao im.
Takodje su mi rekli tada da trenutno imaju onu ponudu o kojoj sam pisao i da ce da mi salju diplomu na nostrifikaciju.
Ukoliko se dobije posao (kazu da rade za vise klijenata) oni placaju sve troskove oko odlaska, radne dozvole i nostrifikacije, a njihovi troskovi i usluge se odbijaju od plate prvih cetiri - pet meseci.
Takodje preporucuju da se zavrsi pocetni kurs Norveskog radi lakseg dobijanje posla jer im je u cilju da sto vise ljudi dobije posao preko njih. Organizuju preko skole stranih jezika Epicentar u Beogradu kurs Norveskog u trajanju od dva meseca i to je jedino sto mora da se plati, ali ne njima vec skoli. Posto je meni cim da idem iz BP za BG dva puta nedeljno - dva meseca, kazu da mogu da nadjem bilo gde da idem na Norveski, stim da kod njih polazem test.
Trenutno rade samo sa tehnickim strukama uglavnom elektro i kazu da je potraznja velika, ako nekog interesuje imaju sajt (lako se izgogluje) pa neka vidi.
Ukoliko jos neko ide preko njih ili je cuo za njih neka se javi, jos ako je iz okoline NS bilo bi odlicno!
Eto toliko od mene, pozdrav!

[Ovu poruku je menjao acmebp dana 28.10.2011. u 19:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acmebp
Milan Radic
Backa Palanka

Član broj: 292669
Poruke: 5
89.216.65.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 21:26 - pre 152 meseci
moukoko,
Nisam nikakav regruter, samo sam napisao sta sam prosao i sta mi je receno!
Namerno nisam ostavljao nikakve linkove da nebi ispalo tako kako si ti shvatio.
Ne treba da se plati nista, jedino sto sam platio su prevodi i overe kod sudskog tumaca,ali sam JA platio direktno sutskom tumacu kojeg sam JA nasao na netu, i dva odlaska u BG.
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 21:26 - pre 152 meseci
Pa bas sam i ja neki dan postavio pitanje u vezi te teme, da nije mozda neka varaja, al niko nista nije jos odgovorio. (sto se tice doticne kompanije)...
http://www.elitesecurity.org/t439189-Moze-pomoc-ko-zna-Varaja-ili

 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2011. u 22:02 - pre 152 meseci
Covjeka su pitali i on je ispricao svoje iskustvo niko nikoga ne prisiljava da ide u tu agenciju .Svako se snalazi kako zna.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2011. u 00:13 - pre 152 meseci
Citat:
acmebp:  Organizuju preko skole stranih jezika Epicentar u Beogradu kurs Norveskog u trajanju od dva meseca i to je jedino sto mora da se plati, ali ne njima vec skoli. Posto je meni cim da idem iz BP za BG dva puta nedeljno - dva meseca, kazu da mogu da nadjem bilo gde da idem na Norveski, stim da kod njih polazem test.
Trenutno rade samo sa tehnickim strukama uglavnom elektro i kazu da je potraznja velika, ako nekog interesuje imaju sajt (lako se izgogluje) pa neka vidi.
Ukoliko jos neko ide preko njih ili je cuo za njih neka se javi, jos ako je iz okoline NS bilo bi odlicno!


Kurs norveskog u trajanju od dva meseca... to mi cini premalo, a i bilo koji test koji polozis u srbiji nije validan u norveskoj.
Ja sam zavrsio kurs norveskog u NS i trebalo mi je 6 meseci za kurs koji obradjuje knjigu På vei i to je kao nesto pocetno tek.

 
Odgovor na temu

markoknezevic

Član broj: 124766
Poruke: 8
95.180.81.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2011. u 00:22 - pre 152 meseci
Zna li neko da li postoje neke knjige ili vezbe slusanja za pripremu polaganja norskprove_3?
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2011. u 06:41 - pre 152 meseci
acmebp
Koja ti je struka?Imas srednju,visu ili fakultet?Jesi li radio negde u struci??Koliko iskustvo imas??Ako nije problem da napises sta imas u CV-ju.
Kakav je bio intervju?Na kom jeziku?Koliko je trajao intervju?Koja pitanja se postavljaju??
Opisi detaljnije sta se sve desavalo na razgovorima.
Kazes da si dobio ponudu za posao.Koliko je trajalo od kako si se prijavio u tu agenciju do konktretne ponude?
Izvini sto pitam ovoliko ali ovo moze da pomogne velikom broju ljudi koji prate ovaj forum.A inace mi se jako dopada svako mirjanino izlaganje bas zbog detalja pa ih trazim i od teba ako nije problem.
Lepo opisi sve i ko hoce neka proba a probace mnogi.Prvi put kada budu trazili pare nek odustanu.
Hvala ti unapred.
 
Odgovor na temu

acmebp
Milan Radic
Backa Palanka

Član broj: 292669
Poruke: 5
89.216.81.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2011. u 11:19 - pre 152 meseci
mistas,

Po zanimanju sam Elektro mehanicar za masine i opremu, ima 9 godina iskustva u struci. Oglas za posao sam video na sajtu CeeVee, aplicirao on line, ispunio CV na sajtu GoEuropeGo i aploudovao svoj CV. To je bilo negde 26-27 Septembar tj. prosli mesec. Oko prvog su me zvali i zakazali intervju za 6. ovog meseca, dalju pricu znate!
Sto se tice itervjua, otisao sam tamo, kancelarija im je u Geneksovim apartmanima na Novom Beogradu ( tu je i Japanska Ambasada), razgovor je trajao oko 40 minuta, pricali smo uglavnom na Srpskom, nesto malo na Engleskom cisto da vide kako pricam, govorio sam o poslu, radnom iskustvu, standardne stvari za intervju.
Sto se tice ponude, ja nisam dobio ponudu u smislu da sam vec dobio posao, vec da trenutno imaju tu ponudu i dali sam zainteresovan za nju u slucaju da dobijem posao!
Eto toliko, ako nesto jos treba ti javi!
Pozz!
 
Odgovor na temu

acmebp
Milan Radic
Backa Palanka

Član broj: 292669
Poruke: 5
80.93.245.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2011. u 12:35 - pre 152 meseci
Za Vlajko 719

Trenutno sam na poslu, javim vam se posle tri!

Pozz, acmebp.
 
Odgovor na temu

Proffpersonell
Milan Barackov
Scandinavian Business Centre
Novi Sad

Član broj: 291350
Poruke: 4
*.adsl-a-1.sezampro.rs.

ICQ: 100
Sajt: www.proff-personell.no


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2011. u 10:01 - pre 152 meseci
Pozdrav,

Norveska kompanija Proff Personell nemo nikakve veze ni kontakte sa kompanijom Go Europe Go. Nas mozete, ukoliko zelite, kontaktirati na Norveske kontakte (telefoni i e-mail).Takodje nasi i moji kontakti su na rapolaganju i preko ovog bloga.

Pozdrav

PP

BareNs
 
Odgovor na temu

bladeruner

Član broj: 24451
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2011. u 13:49 - pre 152 meseci
@mistas
Evo pokusacu ja da ti malo vise pojasnim situaciju oko posla...

Postoje neki redosled stvari koji mora da se ispostuje da bi se radilo i boravilo u Norveskoj kao i u bilo kojoj drugoj zemlji, a to znaci da za bilo koji posao kao stranac moras da imas uredne papire.
Papire i sve potrebne dozvole izdaje policija i jos neke institucije (UDI, NAV) Svaka zemlja pa tako i Norveska je uredila zakone po kojima odredjuje sta je potrebno da bi ekonomski sto bolje funkcionisala.
Znaci da bi ti radio tamo krajnju rec daje institucija koja je zaduzena za to a ne poslodavac!
Znaci pri zaposljavanju primaju se norveski drzavljani i drzavljani evropske unije(medju kojima su Bugari, Rumuni, Poljaci i ostali)
Iz ostalih zemalja se primaju samo oni koji imaju odredjenu struku ili fakultet
E sad da ti ne bi rekao ono sto ne zelis da cujes, da je tesko i tako to... Stvari stoje ovako(znam iz licnog iskustva) Oglasa za nekvalifikovane poslove ima ali malo, Zasto? Zato sto je Norveska preplavljena radnom snagom iz EU(posebno istocne)
Ne samo nekvalifikovanih radnika nego i kvalifikovanih..
Za njihovo zaposlenje poslodavcu nije problem da zavrsi papire posto u samom zakonu ne postoji prepreka za to dok za trece zemlje postoji!
To znaci da i uz dobru volju poslodavca koji ce pokusati na razne nacine da dokaze da si ti bas taj koji njemu treba drzava daje zadnju rec! A to znaci ako ti ne dozvole, mozes samo da spakujes kofere i u roku od tri meseca kuci(jer u suprotnom imas jos i sengenski prekrsaj)

Sa predpostavkom da imas zelju da odes u NO dacu ti neki savet:
Najvaznija stvar u celoj prici je NORVESKI JEZIK!
Ako nemas mogucnosti za kurs mozes ga uciti i sam
Dobro prouci sajtove UDI i NAV
Tu ces pronaci na koje sve nacine mozes boraviti u NO (vize za skolovanje, trazenje posla, skolovanje uz polovican rad...)

U svakom slucaju moras da imas neku kvalifikaciju , kao nekvalifikovani jako tesko!

u vezi oglasa tamo..

Evo u Finn.no jedna strana za nekvalifikovane
http://www.finn.no/finn/job/fu...;JOB_CATEGORY/SUBCATEGORY=5780

U Norveskoj imas veliki broj agencija koje "regrutuju" radnike razlicitih profila za potrebe firmi tako da ces u mnogo slucajeva da naletis na istu firmu a mnogo razlicitih poslova.
Preko njih se zaposljavas u firmu kojoj si potreban ..evo na primer ova http://www.finn.no/finn/job/fulltime/object?finnkode=31478291
U principu bolje je pronaci direktno poslodavca nego preko agencije




[Ovu poruku je menjao bladeruner dana 02.11.2011. u 16:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2011. u 18:07 - pre 152 meseci
A sad jedno pitanje (opet).Ako ja imam rodjenog norvezanina kao referansu,dakle da potencijalni poslodavac pozove tog rodjenog norvezanina da se raspita o meni,da li imam vece sanse da dobijem posao i koliko vece sanse?
Na sajtu gule sider (zute strane u norveskoj) ima puno firmi koje se konkretno bave ciscenjem,a ima i puno drugih,vredi li pokusati da se salje cv i soknad ili je bolje ici od firme do firme i ostavljati cv licno?
Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

bladeruner

Član broj: 24451
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2011. u 21:30 - pre 152 meseci
@mistas tupis ga jbg, kao da sad kod nas dovedes nekog tvog prijatelja iz afrike i oces da ga zaposlis u tvom mestu?!
cak i da mu nadjes coveka koji oce da ga zaposli uz sve tvoje preporuke,
kako bi ga prijavio ako nema zakonske osnove da boravi tu ?

U svakom slucaju ako imas nekog "rodjenog" je dobra stvar ...



 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2011. u 22:56 - pre 152 meseci
Pozdrav svima. Ja bih zeleo da cujem par saveta.Ja imam vec jedan bachelor u informacionim tehnlogijama , a sada imam jos 5 ispita do jos jednog.Znaci imao bih dve diplome.Sad da ne ulazim u struku puno, ali naravno, podrazumevacemo da znam dobro da radim svoj posao,i ako znam norveski solidno.E sad , imam mogucnost da izvadim HR pasos .Koliko bi mi on pomogao posle ulaska Croatie u EU ? To me zanima. Stor hilsen til alle
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

bladeruner

Član broj: 24451
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 10:22 - pre 152 meseci
Hr pasos sada i nema neke prednosti u odnosu na srpski, ulaskom Hr u EU ta situacija ce se promeniti osim ako ne naprave neko ogranicenje u smislu sengena kao sto su to radili drugim zemljama koje su pristupale u EU.

@svejeok koliko sam citao ti bi vec trebalo da si tamo, kakva je situacija sa onom Norvezankom koja je vec pokrenula papirologiju za tebe?
Bilo je price da hoce da te zaposli...Valjalo bi da podelis to iskustvo sa nama , verovatno bi nekim clanovima to bilo od velike pomoci.

I jos nesto, na ovom forumu niko odprilike nista ne cita, stalno ista pitanja?!
Ne znam dal postoji koje pitanje da bar nekoliko puta nije bilo postavljeno, Mirjana vam je do detalja objasnila jedan od nacina odlaska u NO
Njena prica uz neke male izmene i uz koristenje odlicnih sajtova UDI, NAV moze da se upotrebi za bilo koju struku..
Sve je vec prozvakano do detalja...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.11.2011. u 11:43 - pre 152 meseci

Slazem se sa tobom Bladeruner. Medjutim, ukoliko nije u pitanju neka deficitarna struka, to je izuzetak od pravila; i zbog toga toliko pitanja. Ja sam pokusala u jednom od postova da pojasnim ono o cemu si i sam pisao, medjutim, ko nije boravio u Norveskoj i ko nije dovoljno upoznat sa procedurom, tesko da moze da razume.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857590 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.