Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839102 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 19:30 - pre 125 meseci
Citat:
poruka na zidu: Ja sam to napisala po povratku sa posla. Kako da te kontaktiram?Bas mi je drago da je bar neko uspeo da razume poruku na zidu


evo nam komsinice

mozemo organizovati rostilj na finmarski nacin
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 19:39 - pre 125 meseci
ja bih malo da putujem po norge.... ima li sta da se vidi na tom vasem severnom polu? :P

godt nytt år til alle sammen :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 19:48 - pre 125 meseci
sacekaj maj, onda je uglavnom dan, sneg se topi i priroda je prelepa


mozemo da uzivamo negde u satorima, sa vrecama, super stvar

treba nam lavo, samiski sator za recimo 8 osoba i mozemo i vatru imati unutra

strava je
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 20:17 - pre 125 meseci
Zorane, 18. janara izlazim na bergens test nakon 15 meseci ucenja norveskog, i bez obzira na rezultate ja moram da se castim neposredno posle testa, ne mogu da cekam maj :D ja i satori i vrece, nebo i zemlja, ali moze sve posle 18. :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 20:24 - pre 125 meseci
eto, mozes nas obici u maju, pokupio jos nekog iz alte posto ces sleteti tamo pa par dana uzivanja u prirodi i onda se vrati preko tromsa da obidjes nase tamo

ali u maju, sada je ovde samo mrak, sneg i led

mada iz hammerfesta mozes brodom do tromsa, kreces u 11 ujutro i dolazis oko ponoci u tromso, put je super a i bice mnogo dana i svetla
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

John Snow

Član broj: 320187
Poruke: 5
*.ftth.trollnet.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 20:44 - pre 125 meseci
Hahahha, ne mogu da verujem da sam nasla autora:)). Rostilj u Finnmarku zvuci sjajno. Mozes me kontaktirati na [email protected] :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 20:48 - pre 125 meseci
nadjemo se kod one pumpe na pola puta izmedju hammerfesta i alte, statoil pa u planine, gde ima reka da mozemo da pecamo i bacamo ribice na rostilj

ja sam prosle godine bio 8 dana u satoru i bilo mi je super
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

John Snow

Član broj: 320187
Poruke: 5
*.ftth.trollnet.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 20:53 - pre 125 meseci
ahahhaha, dogovoreno!
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 21:40 - pre 125 meseci
Citat:
Markitos:
Citat:
IVAN DIREKTOR: Pa hvala Bogu što smo van EU ali ne radi se tu samo o EU, ni Norveška nije u EU, nego se radi i o EEP (ili na engleskom EEA). Postoje nekoliko grupa zemalja a ne samo EU, tu su i EEP, EFTA... Evo vidi se ovde:

http://www.udi.no/Norwegian-Di...-residence-EUEEAEFTA-citizens/

Članice EEP su osim EU i Norveška, Island i Lihtenštajn a Švajcarska nije formalno članica EEP ali sa njima ima potpisane slične sporazume. Dakle, Srbija bi trebalo da postane članica EEP ali ne i EU.


Veruj mi da ces promeniti ovo misljenje cim odes u bilo koju EU ili EFTA zemlju.
Neki i dalje ne shvataju koliko je ta EU politika presudna za emigraciju.Surovo jeste, ali skroz realno.


Ma ne gledam ja tako na realnost. A veruj mi, živeo sam u Grčkoj i Španiji, jeste bolje nego u Srbiji ali ni malo nije sjajno. U Španiji ima 6 200 000 nezaposlenih a u GR kakva je generalno situacija, to manje više svi znaju.

A da je tako sjajno u EU, i Norveška bi se učlanila. Da je tako dobro u EU, Švajcarska bi odavno postala njen član. Da je tako, ne bi doktori bežali iz Švedske i išli da rade u Norvešku.

Uostalom, pogledajte procenat nezaposlene omladine u EU:



A Norveška je najrazvijenija zemlja na svetu i po svemu mnogo bolje rešenje od EU.


 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 21:49 - pre 125 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ivane jedini sajt koji treba da gledas je ovaj sto se priznavanja diplome tice:
Link: http://www.sak.no/sites/SAK/yrkesgruppe/Sider/fysioterapeut.aspx

Dakle to je ustanova koja autorizuje diplome ovde u Norge za zdravstvo.
Zavrsena Visoka skola za fizioterapeute kao i odradjen staz kompletan kod nas,zatim polozen test jezika norveskog i odradjen turnus od godinu dana u Norveskoj je dovoljan za autorizaciju.
Ali ono o cemu ti ja pricam jeste kako da se odradi taj drugi deo zahteva,jezik polaganje testa to je ok to mozes da ucis u Srbiji i da prijavis pa da dodjes da polazes.Da bi dobio mesto na turnusu u Norveskoj moras prvo poslati dokumenta u SAK i cekati nekih 6 meseci na obradu i dobiti odgovor od njih.Dakle pismeno moras imati od SAK-a da ti treba turnus.E onda kada dobijes mesto na turnusu ( to se isto ceka) onda imas pitanje ???.Kako da pokrijes boaravak da ti bude legalan?
Imas faglært vizu ali te uslove ne mozes da ispunis jer nemas srednju med.opsti smer i ne radis u Norveskoj taj posao,preostaje ti studentska viza a to znaci da moras imati 10.000 eura na racunu kao dokaz da sam sebe mozes izdrzavati.
Ja o tome pricam.
Da je Srbija u EU,u startu bi ti sve bilo priznato.EU nije neki izbor ni za mene ali za ljude koji zive van Srbije EU znaci sve jer to predstavlja neuporedivo olaksanu administraciju i priznanje svih diploma obrazovanja.Norveska nije u EU aali saradjuje sa njima na svim nivoima i trziste rada je tako podeseno da je za ljude u okviru EU jako lako dostupno i administrativno lako.
Uglavnom,dobio si odgovor na ono sto si me pitao.
Dakle,dilema je ta studentska viza zbog para...ali ako ti imas te pare onda ti nemas zime...
6 meseci je obrada dokumenata u SAK-u,isto toliko je minimum cekanje za turnus mesto-to je sto se vremena tice.


Hvala ti puno na svim informacijama. A poenta je u tome da se sve to može i kao članica EEP (a čak i kao nečlanica EEP uz potpisane sporazume, primer-Švajcarska) a ne samo kao članica EU. Npr. Norveška nije članica EU ali jeste EEP i primenjuje sve potpisane sporazume a Švajcarska nije članica ni EEP ali je potpisala sporazume i sarađuje sa EEP.

A ta cifra od 10 000 evra je frapirajuća. Jel mogu ja da se cenkam sa njima i da mi spuste na 10 000 dinara? Tol'ko imam. Što bi rekao moj ćale, kad bih imao 10 000 evra, ja bih se ženio.

A kakva je situacija ako se oženim Norvežankom? Jel to ubrzava proceduru? Moraću onda da na'vatavam neku Norvežanku, ne vredi.

I da pitam i to da li je moguće ono da oženiš Norvežanku za papire, da li se to proverava, koliko to košta...?

Moram da vam ispričam 1 anegdotu, kad sam živeo u Grčkoj, upoznao sam 1 Grkinju i ona mi je rekla da zna dosta prijateljica tj. Grkinja koje bi se rado udale za papire tj. za pare. I ja je pitam, dobro, koliko ona meni da da pare da bih je ja oženio za papire? A ona me pogleda onako čudno i reče mi: "MA NE ONA TEBI DA DA PARE NEGO TI NJOJ!" A ja kažem: "JA NJOJ? E pa neću onda!". Ja mislio ako će da mi da dobre pare pa što da se ne ženim Grkinjom a ovako ja njoj treba da plaćam. Ma nema šanse. Hahahaha.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 22:09 - pre 125 meseci
ne mozes tako gledati odnos EU i Norveske, prvo sto EU moze bez norveske a norveska ne moze bez EU. iako je na referendumu norveska rekla ''ne'' eu veze izmedju EU i norveske su izrazito jake, na stetu norveske, jer norveska nema pravo glasa i ne pita se nista vezano za buducnost EU a placa stotine miliona evra godinje da bi bila u savetu evrope i slicnim institucijama. ukoliko budes pricao sa nekim ko je upoznat sa znacenjem EU u norveskoj reci ce ti da je norveska najbolji clan eu jer daje pare i sve placa a nema pravo glasa. svajcarska je opet drugi slucaj, ulaskom u EU oni gube u nezavisnosti i neutralnosti a bankarski sektor je takav da mora biti van EU. nije to pitanje da li mora ili ne vec je tako zbog globalne tj. svetske politike. EEP je samo resenje da norveska, svajcarska na papiru budu van EU ali u stvarnom zivotu oni su unutra sa obe noge. ako se ne varam EEP je oskovala velika britanija pa je presla u EU a ostale drzave su iskoristile to da drze zemlje EEP uz sebe. srbija sve i da hoce ne moze uci u EEP
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.90-149-71.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 22:10 - pre 125 meseci
Cao svima,

Jel zna neko. kako do tih ekstra 3 meseca u Norveskoj na osnovu autorizacije.Devojka ima osiguranje ali nema bankovni racun.
Jel moze da se garantuje za nju nekako, jel imao neko iskustva.
Znam da su mene odbijali u Oslu jer nisam imao 500kr po danu.Ali neki su i prolazili drugacije.
Ako neko ima iskustva..

Takk
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 22:16 - pre 125 meseci
Citat:
poruka na zidu:
Ja sam to napisala po povratku sa posla. Kako da te kontaktiram?Bas mi je drago da je bar neko uspeo da razume poruku na zidu :)


A da nije jedna Nevena to napisala ;) Koja radi kao arhitekta...
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 22:22 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
A ta cifra od 10 000 evra je frapirajuća. Jel mogu ja da se cenkam sa njima i da mi spuste na 10 000 dinara? Tol'ko imam. :D Što bi rekao moj ćale, kad bih imao 10 000 evra, ja bih se ženio. :D

A kakva je situacija ako se oženim Norvežankom? Jel to ubrzava proceduru? Moraću onda da na'vatavam neku Norvežanku, ne vredi. :)

I da pitam i to da li je moguće ono da oženiš Norvežanku za papire, da li se to proverava, koliko to košta...?


Ovo se zove moralnost. Moralan čovek, sa plemenitim ciljevima i idealima. Uspeo čovek. Jel bi tebe zvao posle ove malverzacije uspešnim, realizovanim čovekom majke ti!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 22:36 - pre 125 meseci
Šta dramiš čoveče, pa ja izbegavam da se "udam" za Norvežanku, zato se sve vreme i raspitujem o drugim rešenjima jer su mi druga rešenja bolja. Ali bre ako ne može nikako drugačije, moraću tako. A ženidbu za papire sam pomenuo kao opciju. I zato pitam.
 
Odgovor na temu

IVAN DIREKTOR
LUDNICA

Član broj: 320191
Poruke: 169
176.67.195.*



+35 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 22:40 - pre 125 meseci
Citat:
zokiruma:
ne mozes tako gledati odnos EU i Norveske, prvo sto EU moze bez norveske a norveska ne moze bez EU. iako je na referendumu norveska rekla ''ne'' eu veze izmedju EU i norveske su izrazito jake, na stetu norveske, jer norveska nema pravo glasa i ne pita se nista vezano za buducnost EU a placa stotine miliona evra godinje da bi bila u savetu evrope i slicnim institucijama. ukoliko budes pricao sa nekim ko je upoznat sa znacenjem EU u norveskoj reci ce ti da je norveska najbolji clan eu jer daje pare i sve placa a nema pravo glasa. svajcarska je opet drugi slucaj, ulaskom u EU oni gube u nezavisnosti i neutralnosti a bankarski sektor je takav da mora biti van EU. nije to pitanje da li mora ili ne vec je tako zbog globalne tj. svetske politike. EEP je samo resenje da norveska, svajcarska na papiru budu van EU ali u stvarnom zivotu oni su unutra sa obe noge. ako se ne varam EEP je oskovala velika britanija pa je presla u EU a ostale drzave su iskoristile to da drze zemlje EEP uz sebe. srbija sve i da hoce ne moze uci u EEP


Ne vidim kako to Norveška zavisi od EU, pa Norveška EU delimično snabdeva naftom i gasom a ne EU Norvešku. Ja kad sam pričao o EU sa Norvežanima, svi do jednog su mi rekli da bi to bila najveća glupost kad bi Norveška ušla u EU, i ubedljiva većina Norvežana je protiv ulaska u EU. A Srbija treba da postane, makar pridruženi član EEP.
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 23:06 - pre 125 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:

Ma ne gledam ja tako na realnost. A veruj mi, živeo sam u Grčkoj i Španiji, jeste bolje nego u Srbiji ali ni malo nije sjajno. U Španiji ima 6 200 000 nezaposlenih a u GR kakva je generalno situacija, to manje više svi znaju.
A da je tako sjajno u EU, i Norveška bi se učlanila. Da je tako dobro u EU, Švajcarska bi odavno postala njen član. Da je tako, ne bi doktori bežali iz Švedske i išli da rade u Norvešku.
Uostalom, pogledajte procenat nezaposlene omladine u EU:
A Norveška je najrazvijenija zemlja na svetu i po svemu mnogo bolje rešenje od EU.


Ih nasao si pravi primer.Pa grci i spanci su kao srbi :) Zna se ko dominira u EU.Uporedi Austriju ili Nemacku.
Norveska je postupila pametno, i uzeli su iz EU sve najbolje.Nije clanica, ali za nas emigrante je identicno kao da jeste.Nema razlike.Naravno da je Norge puno stabilnija i jaca, ali da nema nafte bili bi oni odavno u EU, i to trceci.Ali opet, ni norvezani nemaju nesto sad previse od te nafte i njihovog fonda.Generalno, kad sumiras troskove zivota nema neke velike razlike u standardu izmedju, recimo Beca, i Osla.

A to da Srbija postane deo EEP, to ce se desiti, pa nikad.To mogu sile, kao sto su Norge i Svica.One placaju EU godinje ogromne pare. Srbija moze da peva ako uopste ikada udje u EU.


Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 23:16 - pre 125 meseci
pa sto veruje vecina ne mora da znaci da je i ispravno. prvo to sto imas naftu ili gas ne znaci da si i nezavistan, drugo prodaja norveske nafte i gasa nije odlucujuce za EU niti je norveska najveci snabdevac. 25% norveskog prihoda dolazi od nafte i gasa, vise od gasa nego od nafte ali onih 75% dolazi od svega ostalog, i najveci procenat tih 75% je vezan za EU. iako su rekli NE EU oni ucestvuju u skoro svim organima EU i placaju debelo to ucesce, koriste veze sa danskom, svedskom, finskom da plasiraju svoje proizvode unutar EU ali to je zato sto EU dozvoljava, zbog onih para iz predhodne recenice. uzmi na primer ugovor srbije sa rusijom, i onda kada budemo usli u EU ugovor ce prestati da vazi, ali ugovori koje norveska ima sa ostalim skandinavskim zemljama i dalje vaze, razumes razliku. radna snaga koja dolazi uz EU u norvesku ne planira da ostane u norveskoj, planira da radi i zaradi i vrati se svojoj kucu. mislis da bi spanci, grci, italijani ili nemci ostali da zive u norveskoj sa svojim porodicama i da im decu postanu naturizovani norvezani. nemoj se zavaravati. interes norveske je da ostanu sa porodicama i podmlade naciju ali i njima je jasno da od toga nema nista, ali reklama je cudo. oni jednostavno moraju da odrze taj nivo saradnje sa EU i ispostuju slobodu kretanja radne snage koja vazi u EU. do juce nisu priznavali vozacke koje dolaze iz hrvatske a sada ce priznavati, mislis da im je to drago. mnogo je vise vezana norveska za EU nego sto je EU za norvesku. ja licno ne smatram da su oni najrazvijeniji na svetu, gledano realno svedska je razvijenija, od skola, obrazovanja, puteva, industrije. cak je i finska razvijenija od norveske. norveska ima odredjene industriske grane kojima daje prednost a koje su vezane najvise za EU, recimo proizvodnja elektricne energije. 99% elektricne energije norveske dolazi iz obnovljivih izvora a el. energija ne moze da se skladisti u magacinima vec mora da se izvozi, posto su obnovljivi izvori ne mozes bas mnogo da planiras kada ces imati maksimalnu proizvodnju i slicno. norveska sav visak izvozi preko svedske za dansku i nemacku, i tu je ogroman izvor prihoda za norvesku. ovo je samo primer. recimo nesto slicno je i sa ribom, ona se uglavnom izvozi za dansku sa kojom norveska ima dosta dobre sporazume vezano za porez a dalje se preko kvota danske izvozi u zemlje EU, EU je dala kvote danskoj, EU nije trazila da se ponisti sporazum izmedju norveske i danske. mi cemo nase sporazume morati da ponistimo ulaskom u EU, kao sto je hrvatska recimo, ali norveska je platila i placa da joj dozvole. meni je smesno kada su norvezani ponosni na to njihovo 'NE' na referendumu, ali bez EU oni bi bili daleko od standarda koji imaju sada.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 23:30 - pre 125 meseci
austrija je bila jedina zemlja u evropi koja nije imala recesiju vezano za ekonomsku krizu, a nemaju naftu

nije norveska uzela najbolje iz EU vec je sprovela ono obavezno sto je i morala da uradi, brisel je cudo

i sprovodice i dalje

fond vezan za naftu je cisto psiholoska stvar, prava stvar je ulaganje u sve i svasta po svetu. norveska je jedan od najvecih svetskih proizvodjaca aluminijuma, a za aluminijum morate imate velike kolicine el. energije, jedna od najvecih izvoznika papira, mada je bolje napisati proizvodjaca posto se vecina toga pravi van norveske, recimo to je jedna od delatnosti statoila. jedan od najvecih proizvodjaca vestackih djubriva, mislim da to radi isto statoil, mislim da se zove norsk hydro ili tako nesto. takodje masinska indrustija i brodogradnja, telekomunikace i industija softvera je uzasno razvijena.

inace na veliko delu norveskog mora je zabranjena ekspoatacija nafte zvog ribolova, tako da one price da ima nafte za jso 40 godina nisu realne ima je dosta vise samo nije istrazeno, takodje sa tehnikom koju polako osvajaju moci ce poceti i sa ekspoataciom rudna vezano za dno i probalne vode, a ako se ovako nastavi imace dosta i po artiku da uzmu

inace velika je greska pricati o nafti a ne spomenuti gas, gas je kljucan
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.01.2014. u 23:50 - pre 125 meseci
Zorane, imali su ribe i pre nego su pronašli naftu, kao i sporazume sa bratskim Skandinavskim narodima, hidropotencijal i da ne nabrajam dalje, pa su opet, čak i od SFRJ 50-ih godina dobijali finansijsku pomoć da ne gladuju.
Poenta je da sve kreće od pronalaska nafte i pametne podele prava na eksploataciju ključnim svetskim igračima.
E to je bio ključ za sva vrata. Niko ne spori skromnost i pametne odluke i priliku koju su zgrabili, što mi, izgleda, nikad nećemo umeti ni znati, ali ajde da se ne lažemo, da nije bilo nafte, i dalje bi bili ono što su bili do pre samo neku deceniju - siromašna ribarska zemlja.
Sada kada kaplje, mogu da cede i suvu drenovinu, a i ne moraju.
A kad spomenu proizvodnju papira, ovde u mestu gde živim, zatvorene su dve ogromne fabrike papira i ambalaže. Ne znam zašto, ali stiče se utisak da proteruju industriju koja nije baš ekološki prihvatljiva. Dakle, sprdaju se jer su tako u mogućnosti.
U prilog tezi ide i tekst koji sam neki dan pročitao u Aftenpostenu, a koji samo ističe taj nacionalni kompleks od kog boluju, a to je da su spletom okolnosti dobili priliku da se obogate, a naslov je glasio otprilike: "Nije nafta zaslužna za uspon i bogatstvo Norveškog društva".
Opet kažem, verujem da bi mi verovatno uprskali priliku, koju oni eto nisu, ali treba stvari nazvati pravim imenom.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7839102 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.