Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950544 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 11:20 - pre 126 meseci
kontam da deca ne moraju da se tuku da bi se naucila rade, cak ni da se cuskaju po glavi i ne mora covek da se dere na njih. mene moj otac u zivotu nije udario a nije se ni izderao na mene pa nisam razmazen i smatram se vaspitanim, u svakom slucaju meni smeta to sto moraju da imaju sve. smeta mi ta ogromna paznja i davanje svega i svacega da bi bila ''sretna''. pa ovde vecina dece od 3 godine pici playstation svaki dan, igracaka imaju za izvoz (nazalost i moje) i dovoljno za 2 vratica a ne samo za svoju sobu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

duska84
Duska Duska
Endokrinologija
Klinicki centar
Srbija

Član broj: 311170
Poruke: 10
*.kbcnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 11:29 - pre 126 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
duska84:
Citat:
Mirjana Savicic:
Mnogi su ovde radili sommerjobb dva meseca pa produzili na faglært vizu bez problema i napustanja zemlje.Dakle rec je o istom poslu,helsepersonell,to je bitno.
I da sad ne bude zabune pa da se pita a ostali poslovi na sezonsku vizu...
Dakle,ovde je rec o helsepersonell,autorizaciji za to i to sto taj posao ima uvek sommerjobb potrebu i to veliku.
Mislim da je bas Stoltenberg bio na takvom poslu 2 meseca pa produzio,ako je dobro secam,a mozda gresim...a nije on jedini,dosta ih je tako imalo.
Dakle,Duska salji na ponude za sezonski posao ali to je 2 meseca...i moze se produziti,individualno je...i zavisi od poslodavca...


U pitanju su ipak dva meseca,jedino je problem jer cu vec 5 marta biti u norveskoj,a onih 3 meseca istice 5 juna...e sad te zamene pocinju 16 juna,da li bi onda bio problem taj prazan prostor od 5 do 16?


Vidi,ja se necu ovde izjasnjavati kao UDI sluzbenik ili saksbehandler...ali kljucna razlika u dokumentaciji izmedju faglært vize i sezonske vize je u ovome:
uttalelse fra NAV som arbeidsgiveren din skaffer deg i forkant av at du leverer
søknaden, med unntak av søknader fra jordbruk og skogbruk


Dakle to je taj papir od NAV-a koji sam ja spominjala ranije u postu,i zeznut je za sefa pre svega i cimanje je.
E sada...tebi 5.juna istice 3 meseca...ali ako do 5.juna predas papire u policiji za obradu za dobijanje dozvole,nemas problema nikakvih.
Dakle,zapamtis ovo...predaja dokumenata u roku tih 3 meseca.Nema veze ako ti dokumenta ne budu obradjena u tom roku i probiju termin,vazno je da predas dokumenta u policiji u tom roku i tada imas pravo na cekanje odgovora u Norveskoj.
Sezonska dozvola se obradjuje u policiji,dakle ne ide za UDI.
Sezonski posao je radila Bilja iz Pljevalja,prati forum...2 meseca i nije dobila tada produzenje vratila se kuci ali je dobila malo kasnije posao i dosla tada ponovo u Norge ali na faglært vizu...da je dobila produzenje tada odmah,mogla je da predje sa sezonske na faglært vizu za taj tip posla helsefag...
Dakle to je otprilike to...
Nije bas lako dobiti produzetak sa letnjeg posla za dalje,jer mnogi sefovi tada i nisu na odeljenju pa nema ko ni da ti da produzetak...ali sommerjobb je fin nacin da se udje u sistem i zarade neke parice...
A ti naravno imas mogucnost da dodjes i malo kasnije recimo krajem marta...ti naravno znas najbolje sta ti valja ciniti jer taj momenat dolaska je individualna stvar...


Mirjana,hvala puno!
duska duska
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 11:40 - pre 126 meseci
Ljudi, ovaj forum je doista suho zlato :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:02 - pre 126 meseci
a sta ako je recimo u pravi bio klinac i ispostavi se da jeste otac tuka majku (ne kazem da je istina u ovom slucaju, pisem hipoteticki), policija je odvojila dete, otac i majka ce ici na razgovore i potvrdice se da li je istina ili ne. mozda je tako i bolje nego kao sto je bilo pre neki dan kod nas u srbiji, nazalost, gde je troje dece od 4,3 i 2 godine zivo spaljeno. ostaviti decu same u kuci, mada tesko je napisati i decu ipak su to po meni malo vece bebe i smucati se po selu za muskarce, a potom celo selo prica kako je znalo da ce se desiti nesto lose. gde je bila policija i sluzba za zastitu dece, ili socijalna sluzba kako li se to vec zove kod nas. pa koliko smo puta citali u nasim novinama o nasilju u porodici i slicno gde se sve zavrsilo tragicno i po zenu i po decu. ovi norvezani to prevetivno odma u sigurnu kucu, mozda je preterano ali makar je dete na sigurnom a oni rade nesto po tom pitanju. kada bi mogao da biram da li da bude kao u srbiji ili ovako ludacki krajnje kao u norge ipak bi se odlucio za drugi slucaj. mozda je ovaj tvoj primer mirjana, samo primer kako se iskoriscava sistem ali ipak prevetivno ne moze da bude lose. bolje i dete skloniti i proveriti sve nego kasnije pisati po novinama kako je nesreca bila neizbezna jer losa majka/otac nisu vodili racuna o detetu.

donekle i razumem zasto veruju detetu jer gledajuci nasu kulturu retko koja zena ce prijaviti nasilje u kuci, sto zbog sta ce reci selo/porodica sto zbog nekih drugih stvari, realno dete gleda te stvari drugim ocima. pa kod nas u vecini slucajeva se muskarci ne prijavljuju za nasilje i izvlace se nekaznjeno, bez obzira kakav to bio ''muskarac'' ja bi to sve u aps, pa neka tamo glumi frajera.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:14 - pre 126 meseci
Komso nisam ja ni za onaj sistem koji je kod nas...ali kazem ovo ovde je otislo u drugu krajnost.
Jedno je kada cujes pricu,procitas ovde na forumu,ili u novinama ali kada poznajes ljude drugu sliku stvoris.Ok je da se obrati paznja u redu je da se sedne i razgovara organizuje sastanak ali da ides i hapsis ljude u po bela dana dok su na poslu je van svake pameti.
Otislo se u drugu granicu i krajnost ali ti ces imati prilike da se u sve to uveris i pre mene jer ti vec imas dete.Prosto deca su roditelji...izgubio se kompas.
Ovde na poslu porodica odlucuje i pita se strasno puno o svemu i o strucnim stvarima vezanim za pacijenta o kojima pojma nemaju,ali oni imaju sva prava.
Dakle,svi imaju sva prava...i to zna dati kontra efekat.
Treba da cujes stare Norvezane sta misle o tome...oni nisu za ovo stanje kakvo je sada...ali to je tako kako je.
Ja ne menjam njihov sistem samo komentarisem,jer ja cu sutra imati decu ovde...
Ja se radujem za mnoge stvari koje oni mogu dobiti u ovoj zemlji jer za to se svi ovde na forumu borimo,da nam i nasoj deci bude bolje ali taj efekat drugi pozadinski gde tvoje dete i nije bas tvoje,mene iskreno plasi.Ja nisam odrasla u takvom svetu.Ja sam u Norvesku dosla kao formirana licnost koja je vaspitana na drugi nacin.
To je prilican utfordring,sto bi oni rekli.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:17 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Ljudi, ovaj forum je doista suho zlato


I ja mislim da ovde ima mnogo pre svega pozitivne energije sto je super.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:36 - pre 126 meseci
opet ja mirjana po mom ali otkud policija zna sta je istina a sta ne, oni brate to preventivno, za svaki slucaj. mozda logika kaze da nije ispravno ali ne treba puno da se desi nesreca. ja kada sam imao 5 godina gledao sam kako bivsa ujna razbija od batina svoju cerku, moju sestru, dete od godinu dana tuci pesnicama, to je za smrtnu kaznu. secam se da sam se uplasio i plakao, i rekao mami, naravno mama rece da ce uja to srediti i onda je ujak opletio po ujni. epilog svega je da je beba umrla posle 6 meseci od iznenadne smrti. vidis da je moja keva nazvala policiju ili da je to dete moglo da kaze nesto ili da sam ja mogao i imao kome reci u vrticu moja sestra bi bila ziva a bivsa ujna bi bilo u bajboku. oni brate to po kratkom postupku rese, kasnije dokazivaj i ti i oni ali to je resenje ako nema boljeg. oni stite decu i svaka im cast. kod nas kuci vecina stvari se resava deranjem i pesnicenjem. pesnice se mama i tata, mama i beba, tata i beba, beba i beba ma sve kombinacije ces naci. ok neka se matore konjine sibaju ispred kafane ili stadiona njihov problem ali kada sibaju nevine i neduzne e onda u bajbok. ne sumljam da ce tvoja koleginica dobiti klinca nazad ali makar ce skrenuti paznju na problem koji ima sa njim, videce recimo i u sigurnoj kuci da mali ima problem a ako ga ne bude imao onda neka oni koji su nadlezni za to utvrde zbog cega se tako ponasa kuci ili u skoli.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:46 - pre 126 meseci
Mirjana, potpuno si u pravu sto se dece tice. Pogledajte na you tube predavanja, u stvari to je mnogo zanimljivije od suvoparnog predavanja, dr Zorana MIlivojevica psihoterapeuta koji na super slikovit nacin duhovito a ozbiljno prica o vaspitanju dece. Fantastican je,ja obozavam da ga slusam i slazem se u svemu sa njim. Ovo sto sam ja skoro odgledala je bilo u Novom Sadu i lepo covek iz iskustva dugogodisnjeg u radu u Srbiji i Sloveniji prica kakva ce TA deca kojoj je sve dozvoljeno,koja rade sta hoce biti kao ODRASLI. Valjda je roditeljima cilj da deca odrastu u zdrave licnosti, ne poremecene neuroticne i sl. Pogledajte, korisno je i ko ima decu i ko nema jos uvek.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:48 - pre 126 meseci
Sad ja razumem obe strane, ali pazi, mi smo fazonski pitali komsijinu malu, devojcica tako 5-7 godina. Samo iz testa smo je pitali, kroz osmeh, da li je mirna kuci? smeje se i kaze da. Da li joj mama i tata kupuju cokolade? Da. Da li nekad malo bude bezobrazna? Da. Da li je mama i tata nekad malo po dupetu? Kaze Da. Na sta oboje roditelja, nasih prijatelja skace i pita je sto lazes, i ona se smeje i kezi i ne kaze nista.
I sad da ju je to isto pitao socijalni radnik ili ucitelj u obdanisu, eto pomenutog scenarija odozgo, a ono, da kazem da poznajem ljude, prilicno sam siguran da je ne tuku i ne maltretiraju. Ali dete eto, tako izjavi neke stvari...

Dovoljno da malo navodis na pitanja dete, pitas da li se nekad uplasis kad uradis nesto lose, da li ti se nekad cini da bi mogla da dobijes po dupetu, da li si mozda nekad i dobila po dupetu a da se ne secas... I eto belaja za celu porodicu
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 12:53 - pre 126 meseci
Zoki, zamenjuješ teze. Šta misliš, na šta bi tvoja trauma ličila da su te kao tako malog odveli (neosnovano) u neku hraniteljsku porosicu ili dom? Niko ne govori o slučajevima stvarnog nasilja, ali, problem je naći pravi mehanizam, pa su se i Norvežani malo pogubili u svemu. A tek o slikama gole dece (na moru, bazenu, kadi) da ni ne govorim. Reći ćeš: Kulturološke razlike. Da, jesu, ali baš oni se dupetaju i hvale kao veliki poštovaoci razlika i drugačijih kulturnih i socijalnih stavova, pa se sami pos.ru na te "vrednosti". kuckam na fonu, pa se izvinjavam na greškama i možda "šturom" odgovoru.
Kumo, di si?

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 13:05 - pre 126 meseci
recimo da ste vi na mestu policije kako bi ste znali da je nasilje u porodici osnovano ili ne? i sta bi ste radili sa decom? slazem se da je pregrubo i preostro odraditi to kao oni ali sta ako je istina? u svakom slucaju mislim da je tu dosta uticalo i ponasanje deteta te da su i na osnovu toga izvukli neke zakljucke. slazem se da treba naci pravi mehanizam ali dok ne uvedemo tehnologiju iz minory reporta tesko da cemo znati sta ce se kada dogoditi i sta ko misli.

deca koja su bila oduzeta nasim pecelbarima u USA na osnovu tih slika su vracena roditeljima, ja jedino znam za taj slucaj, a i tu su postopili preventivno, otkud ti znas ko je bolestan pedofil a ko ne, nekada ne mozes sedeti skrstenih ruku i cekati da se nesto dokaze. ustvari mozes ali uglavnom bude kasno. iza svega toga stoji neki sistem, kao sto mi radimo svoj posao, tako i te sluzbe rade svoj posao, u srbiji ne rade ali uzimaju platu a ovde ga shvataju mnogo ozbiljno sto u krajnjem slucaju i moze spasiti pa makar jedno dete.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 13:55 - pre 126 meseci
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...kao-svoju-cerkicu-od-19-meseci


Apsolutno se ne slažem sa norveškim modelom "ispitivanja" dece da li ih tuku, ko ih psihički maltreira,posebno što dete u uzrasto do 6 god ne može da klasifikuje pojmove u realnom svetu.Moja ćerka je rekla da je neki mali čačka (1.razred) Ja sam joj rekla da mora da se izbori jer će u životu uvek biti neki da je ćuška. A ona rekla učiteljici kako joj je mama rekla da ga udari pesnicom u glavu,ja u nesvest.Onda je psiholog škole objasnila da je ona bukvalno povezala-izboriti-boriti sa pesnicom, a zašto u glavu , videla da se neki dečaci tuku.

Ipak 13 godina gledam nasije .ljudi moji, što od strane roditelja, što od vršnajka, mnogi moji đaci su sada u popravnim domovima, uh kad se setim ljudi čudim se dan iasm odlepila od nemoći da gledam a nem ogu da promenim. Ovo je današnja vest u Blicu....
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 14:48 - pre 126 meseci
Normalno dobro je da deca imaju direktnu zastitu od sistema i to je ok....ali ovi uhapsise coveka na dojavu..i to kako,sa posla pravo u aps ko da je najgori kriminalac...bez ikakve ozbiljnije provere ili istrage ...po meni je to cak i sa pravne strane veoma problematicno...ajde da je bio direktno uhvacen na delu pa nekako , ali ovako na prijavu deteta , i to jos problematicnog i najverovatnije vaspitno zapustenog {moje misljenje mozda i ja gresim dusu} je nista drugo do neka vrsta nasilja...Ako je Mirkina koleginica zaista bila zlostavljana , sto nije nemoguce i ne bi trebalo unapred iskljuciti kao mogucnost , u porodicnim relacijama i odnosima ima zaista svega , postoji nacin, cak i kod ,nas da je sistem zastiti , iako ja cisto sumnjam .....
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 16:00 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Mirjana, duša si velika!!!
Šef će i predati papire umjesto mene za rani start. S ozirom da ni on nema iskustva, nije siguran šta može a šta ne. Znači on je prikupio sve dokumente za rani start ( onih 5 dokumenata), potpisali smo ugovor i odštampao je onaj obrazac sa UDI stranice -Arbeidstilbud. Negdje sam pročitala da poslodavac može za radnika podnijeti zahtjev za radnu dozvolu, da li je to točno? S obzirom da nije baš veliki grad, da li je neophodno da zakazujem termin? Može li on to osobno zakazati kad bude na policiji?



Marta na prvoj stranici portala imas padajuci meni u kome je lista policijskih stanica gde mozes da predas dokumenta. U napomeni je napisano da treba da izaberes najblizu. Sto ce reci najblizu mestu stanovanja. Cim izaberes neku stanicu odmah ispot ce ti izbaciti prvi sledeci slobodan termin. U vecim gradovima imas i po 4-5 policijske stanice u kojima mozes da predas.Naravno najduze se ceka u centralnim. To ti daje opciju da izaberes neku drugu sa kracim vremenom cekanja. Kada zavrsis popunjavanje,tj kada platis imas opciju da potvrdis vreme ili izaberes drugo. Kada se radi o manjim mestima,tj o manjim policijskim stanicama(sto je bio moj slucaj) kada je izaberes ne izbacuje ti apsolutno nista Na Udiju isto tako imas linkove svih stanica koje primaju dokumenta sa potrebnim kontaktima. Ako policijska stanica nema sistem zakazivanja,bukvalno istog dana mozes da odes u istu i predas dokumenta za dozvolu i rani start.-bez i da ih pozoves pre toga.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 16:54 - pre 126 meseci
danas ceo dan prica o rukometu, cudo jedno, ali ne spominju nas nego pricaju kao su oni lose igrali i ja ka kraju pitam a mozda je norge lose igrala jer je srbija igrala dobro? pa onda krenuse da nas hvale , neka tako i treba

ja ne volim te price kako su pre vaspitavana deca a kako danas, moji suto meni ceo zivot pricali, te oni su ovako te onako, baba potvrdjuje a sta nama fali? doslo vreme pa i mi postali roditelji i dalje pricamo istu pricu, te mi ovako a nasa deca onako. ma daj, vremena se menjaju kao i pravila. moj deda je sedeo na kukuruzu kada je bio bezobrazan, mozda da uvedemo isto i za nasu decu? cisto sumljam u svakom slucaju dete od 1 dana je neka licnost ima svoje zelje i potrebe i mi to moramo postovati. iskreno samostalna deca su odgovrnija kada porastu i to je super.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 16:59 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Pozdrav ekipa!

Izgleda da stiže još jedan prosvjetar!
E, ovako.. ja sam prije par dana potpisala ugovor za posao kao pedagogisk leder u vrtiću, vikariat na godinu dana, 100% stiling. Poslodavac mi riješava papire za rani start, a ja putujem za Norge početkom januara. Kakva je procedura sa papirologijom nakon što se (ako se) odobri tidlig arbeidstart?
Hvala unaprijed i sretno svima!

Bravo Marta, konacno i tebi da se posreci, sve cestitke i puno srece ti zelim u daljem zivout!!!!
PS U koje mesto ides?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 17:23 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma:
danas ceo dan prica o rukometu, cudo jedno, ali ne spominju nas nego pricaju kao su oni lose igrali i ja ka kraju pitam a mozda je norge lose igrala jer je srbija igrala dobro? pa onda krenuse da nas hvale , neka tako i treba :D

ja ne volim te price kako su pre vaspitavana deca a kako danas, moji suto meni ceo zivot pricali, te oni su ovako te onako, baba potvrdjuje a sta nama fali? doslo vreme pa i mi postali roditelji i dalje pricamo istu pricu, te mi ovako a nasa deca onako. ma daj, vremena se menjaju kao i pravila. moj deda je sedeo na kukuruzu kada je bio bezobrazan, mozda da uvedemo isto i za nasu decu? cisto sumljam :) u svakom slucaju dete od 1 dana je neka licnost ima svoje zelje i potrebe i mi to moramo postovati. iskreno samostalna deca su odgovrnija kada porastu i to je super.


Komso,imas dete i ne daj boze da te onako hapse sa posla.To je kazna kakvu ne mozes da zamislis,situacija u kojoj koliko god godina da imas neznas kako da se ponasas i kako da se postavis.Ti kazes ne volis sto se deci daje sve...i tebi ce tvoje traziti sve i kada mu prvi put ne budes dao moze da ode u skolu i kaze tata me maltretira jer njih u skoli ispituju kako je kuci,a detetu treba tako malo da sa jednom jedinom pogresnom recenicom stvori takve neprilike a da uopste nije svesno posledica.To je dete.
Reagovati na takav nacin je bolesno.Za koga je to dobro,za roditelje neverovatan stres a za dete takodje trauma,za Bozic sa nepoznatima u nepoznatom okruzenju.Sistem koji nije povezan skola-BUP-PPT-barnevakt politi,trebali su da se oni nadju prvo pa da vide uposrede price,svaki sastanak na kojem je ona kao majka bila je zabelezen,jer ovde je dokumentacija zakonska obaveza.Ne,oni uopste nisu saradjivali,oni su pohapsili roditelje.
Ja sam stajala pored nje kao nemi posmatrac pa mi je bilo tesko.Mali je jedinac kojem se sve zelje ispunjavaju,jer se svima to radi...kako da ga izolujes.
I ona i muz su na bolovanju do daljnjeg,i uzeli su advokata.Sefica je juce pricala sa njom a mi kao odeljenje smo poslali cvece kuci da zna da smo uz nju.
Mene je licno ta situacija sa njom bas potresla.Nije mi ni rod ni nista,cak naprotiv imale smo i par dobrih duela na poslu zbog njenih komentara na racun stranaca ali ta prica je mene pogodila jer se moze sutra meni dogoditi.
Ja koliko god se trudila ne mogu uticati na detetove izjave u skoli a oni se hvataju za svaku sitnicu i od toga se pravi drama i to kakva drama.Da strepis kuci sta ces reci detetu i na koji nacin jer moze da te prijavi u skoli i da djavo odnese salu...
Lako je nama pisati...ali doziveti to...ne bih joj bila u kozi.
Ja sam samo zelela da podelim ovo iskustvo jer to je deo zivota i svesti u ovoj zemlji.To je nacin na koji stvari funkcionisu sa one druge strane,manje lepe ali svakako strane o kojoj treba pricati.
Mene je moja mama rodila a ne ja nju.Ja nju postujem iznad svega i zelim da to prenesem na svoje dete.Ja sam njega/nju rodila a ne obrnuto.Ako necemu kaze NE,ne mogu da odem i da je prijavim da je losa...a kako to da izbegnem kada mi svi kazu prijavi je i pitaju me sto puta kakva je mama,a ja dodjem u skolu ljuta na mamu i svasta naravno kazem nesvesna potpuno kakve to posledice nosi sa sobom.
Dakle,to su ozbiljne stvari.Svu srecu svima nama zelim i onim koji imaju decu i koji ce je imati...jer ce nam ta sreca stvarno trebati.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 18:30 - pre 126 meseci
Ne mogu a da se ne složim s Mirkom milijun posto, u dječjim glavicama se mogu zakuhati nevjerojatne stvari a oni uopće ne budu svjesni njihovih posljedica , do tamo negdje, dvadeset i koje
Prije nekih godinu dana došla mi i ljekarnu starija gospođa, i nakon što je obavila lijekove i tak to, pita ona mene , ima curu doma od 11 god, i stalno nešto zahtjeva da joj se kupi, od barbika, kinderjaja, nebitno, i kad god joj ova ( mama ili baka nisam skopčala što joj je ) ne kupi nešto, cura prijeti da će zvati 'plavi telefon' ( anonimni telefon za zlostavljanu djecu) i da će reći da ju doma maltretiraju. A velim ja gospođi : ajde vi pitajte svoju curu, ako joj povjeruju i završi u domu, tko će joj onda tamo kupovati barbike i kinderjaja?. Više mi se gospoja nije dolazila žaliti
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 18:47 - pre 126 meseci
Pre par nedelja su ovde u Hønefossu privedeni roditelji jednog klinca.
U pitanju je neki Makedonac, a radi se (navodno) o sukobu oca tog deteta i neke ženske osobe. Nisam ulazio u detalje jer me uopšte ne zanima, ali me je zanimalo to što je neko nekog prijavio i ekipa došla i bez ikakvog pitanja oduzela dete.
Kada su klinca pitali:
-Da li te tata bije?
On im je odgovorio:
-Samo ponekad, al to mene uopšte ne boli!
Ne poznajem ljude pa neću da sudim, ali sva je prilika da je u pitanju "ćorak".
Zanimljivo je da je u većini slučajeva reakcija tih ekipa bila neprimerena i preterana, a mere drastične bez razloga.
Dakle, kao za vreme "informbiroa" i borbe protiv proruskih elemenata u SFRJ nekada. Zameriš se komšiji, ili mu se prosto svidja recimo tvoja žena, on te ocinkari da si uradio nešto, i to nešto NIKO ne proveri, već te spakuju ko poslednjeg kriminalca, a onda ti objašnjavaš da je to crno ili belo.
Bolest.
Setite se Nastića u Americi. Njima su oduzeta deca zbog fotografija koje je dete slikalo?! (kako se na kraju ispostavilo)
Srpskoj porodici u SAD oduzeli decu zbog spornih fotografija
Deca će imati trajne posledice zbog traume
Mali Nastići zbog suđenja postali povučeni i stidljivi

Onda se naravno pojavi ovakav neko:
Zaštitnik građana Srbije brani Amerikance!

Pokušali su da se izvuku iz cele priče naravno "Američkim sistemom":
Amerikanci ucenjuju Nastiće - Deca ili pare!

I na kraju zeekaaa. Puj pike ne važi, samo smo se šalili, a decu ko švrlja!
Tužilaštvo SAD utvrdilo da Nastići nisu zlostavljali kćerku i sina

Kada se podigla velika frka, nisu imali izbora, nego su morali da priznaju da nemaju dokaza da su deca zlostavljana i morali su da ih vrate.
Sud Nastićima vratio decu

I kolateralna šteta progona, plus ekipa kod koje su deca bila, mada nisu ni oni bili zlatni:
Meksikanci pate bez dece Nastića

I?
Šta mislite posle svega, na koji način će se to odraziti na njihovu psihu?
Da li mislite da su zloupotrebe nemoguće?
Da neko nekad negde namerno ne može da oduzme decu kako bi nekom za određenu nadoknadu poverio decu na staranje?
Imam sve ovo hronološki složeno jer sam imao grupu osnovanu na fb i pratio zbivanja još iz Srbije, jer mi je bilo jasno da to može svakom da se desi. Pogotovo što ljudi uopšte nisu imali slike gole dece, a ja ih imam. I siguran sam da svako od Vas ima bar jednu fotografiju sebe kad se kupa i sl.
Meni je bolest to što neko može da prebaci tako šta, jer ko tu vidi pornografiju, morao bi da poseti psihijatra.
A što blok63 i dakipro rekoše, a ja se potpuno slažem, ja mogu sugestivnim pitanjima da iz deteta izvučem šta god hoćete.
Nije priča za zanemarivanje i treba pažljivo pristupiti problemu.




 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 20:03 - pre 126 meseci
Sin moj je ležao u bolnici pre 3 god, jednom prilikom odmenim ja suprugu i ostanem sa njim i dođe psiholog kao to im je obaveza da pričaju sa decom. Bilo kako bilo pita ona njega da li te tata šamara. Naravno klinac ko iz topa DA, ja zanemeo. Iskreno dobije po dupetu al šamar nikad. Moram priznati da sam ostao jedno vreme nem i onda se setim i pitam ja njega šta je šamar, on slegne ramenima i kaže da ne zna ali da ga ja šamaram. Onda preformulišemo pitanje u to da li ga ja ikada udaram po licu on kaže NE. Sve u svemu ako se nađete ne daj bože u takvoj situaciji setite se da pitanje postavite na neki drugi način. Može mnogo da pomogne
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950544 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.