Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950722 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 21:05 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma:
sutra nas nece voleti, oni su preponosni na zenski rukomet :)

jos mi pricaju juce kako su oni najbolji na svetu ha ha ha

Nisam verovao da mogu da dobiju...kakav dzumbus....normalno vec su poceli da pljuju trenera, citam neke komentare na vg.no...
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 21:08 - pre 126 meseci
Citat:
ninenad:
Citat:
delija_sever031: Gledate li rukomet? :D biju norvezanke za sve pare....
Citat:
delija_sever031: ali 11-2 serija i Norveska je za 20min dala 4 gola,ovo se desi jednom u zivotu :D
Paceru



Majstore poruka je napisana u trenutku kad smo vodili 3 razlike,biju se odnosi bas na to,biju,nase su dobile batina ko muski a ove nijedno iskljucenje
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 21:13 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Pozdrav ekipa!

Izgleda da stiže još jedan prosvjetar!
E, ovako.. ja sam prije par dana potpisala ugovor za posao kao pedagogisk leder u vrtiću, vikariat na godinu dana, 100% stiling. Poslodavac mi riješava papire za rani start, a ja putujem za Norge početkom januara. Kakva je procedura sa papirologijom nakon što se (ako se) odobri tidlig arbeidstart?
Hvala unaprijed i sretno svima!



Bravo! Ja idem na intervju u januaru. Da li si vaspitačica ili učiteljica? U koj grad ideš?
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 21:28 - pre 126 meseci
Hvala.
Ja sam pedagog. Nadam se da će i tvoj intervju biti uspješan:)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 21:57 - pre 126 meseci
Stvarno ih dobismo
Ja radila popodnevnu smenu i jos se ja mislim...o boze sto moram biti na poslu i gledati kako gubimo kad ono oces suprotno.
Kod nas i nije toliko popularan zenski rukomet kao ovde.Ovde su one pa malo je reci nacionalne heroine...jako su popularne a trener im je Islandjanin...
Pomerili mi veceru za 19 sati umesto za 20h zbog utakmice ...i posedali i pacijenti i mi...(posao u domu),i kada smo poceli da ih lomimo prvi put jos u prvom poluvremenu stizu komentari...da smo mi nesportska ekipa,da zato sto se igra u Beogradu,sudije navijaju za nas a kulminacija je bila kada je jedna asistentkinja rekla da protiv Koreje su svu gledaoci imali lasere i upirali u oci korejanskih igracica pa ove nisu mogle da vide dobro i da je obezbedjenje to radilo namerno...i dozvolilo publici da unese lasere...
Majku ti,ja poludim tu...i kazem im...sta vi mislite da smo mi banana drzava???Alo...i dobismo ih i to zasluzeno...e onda je na kraju dosao opet komentar za trenera za ono cuveno proslogodisnje povlacenje majice...
Ali komentator je bio ok...igrale su lose i izgubile su ali su i nase igrale super...
Na kraju ja presrecna sto sam radila aften
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 22:32 - pre 126 meseci
Par zanimljivosti sa utakmice:
1. oboren svetski rekord u broju gledalaca jedne rukometne utakmice :) 15380
2. tajm-aut i puste ton od našeg trenera kaže "nemaju muda da šutnu s centra" :)
3. nase su nosile reklamu Srbijagasa ni manje ni vise nego na dupetu, e izem ti firmu :)
4. http://www.youtube.com/watch?v=BpxMYNjJxBU najlepsa himna na svetu....
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 22:57 - pre 126 meseci
Radio drugu smenu i gledao utakmicu sa kolegama u prostoriji za osoblje,a pacijenti njih mozda 10-ak u dnevnoj sobi za pacijente...Znaju da sam iz Srbije par njih,i pre utakmice samouvereno kazu da ce biti minimum 5 razlike za njih.Ja jadan cutim,smejem se od muke.
Nikada,ali stvarno ih nikada nisam video da su ovoliki nacionalisti,narcisi i da ovoliko navijaju za svoju reprezentaciju.Volim i ja svoju zemlju,volim Zvezdu,volim fudbal ali bre uvek ostavljam mogucnost da i drugi tim dobije...Mogu reci da su cak i nadmeni sto se zenskog rukometa tice.Nakon utakmice,ja kao bodibilder,sepurim se u hodniku ...Samo sam stavio smajlic na fejsbuk profilu,zatrpale ga kokoske komentarima eeee....
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 23:21 - pre 126 meseci
Pa kad u kolektivnim sportovima jedino zenski rukomet imaju gde su u vrhu onda im jedino to ostaje gde da navijaju.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 23:47 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:
Par zanimljivosti sa utakmice:
1. oboren svetski rekord u broju gledalaca jedne rukometne utakmice 15380
2. tajm-aut i puste ton od našeg trenera kaže "nemaju muda da šutnu s centra"
3. nase su nosile reklamu Srbijagasa ni manje ni vise nego na dupetu, e izem ti firmu
4. http://www.youtube.com/watch?v=BpxMYNjJxBU najlepsa himna na svetu....


ovo pod 2 je bilo genijalno

ala su ponosni na rukomet ali jbg jedno UUUPPSS ovaj put, a meni srce puno zbog arene i navijanja

pricamo mi pre neki dan na poslu i pita me jedan u cemu smo mi srbi dobri, koji sport, vicu svedjani tenis, ovi drugi kazu ma jok odbojka i kosarka a treci kazu vaterpolo bilo mi je super, a nisam morao ni rac da kazem, sami odgovaraju ali fudbal a pored mene bio brazilac kaze on imali su srbi ramba petkovic e to je bio najbolji stani fudbaler u brazilu a portugalac kaze e da vidite kako srbi igraju u benfici i naravno sete se i vidica i posto cela norveska navija za mancester sete se i norvezani a brazilac krene da nabraja od mijatovia i stankovica nadalje, ipak se brazilcu mora verovati posle 5 min price kaze norvezanin eeeee mi, norvezani smo svetska sila u zenskom rukometu e pa sada komsije drage izvinite ali veceras niste to bili, mozda sutra

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 02:40 - pre 126 meseci
Citat:
duska84:
Citat:
Mirjana Savicic:
Mnogi su ovde radili sommerjobb dva meseca pa produzili na faglært vizu bez problema i napustanja zemlje.Dakle rec je o istom poslu,helsepersonell,to je bitno.
I da sad ne bude zabune pa da se pita a ostali poslovi na sezonsku vizu...
Dakle,ovde je rec o helsepersonell,autorizaciji za to i to sto taj posao ima uvek sommerjobb potrebu i to veliku.
Mislim da je bas Stoltenberg bio na takvom poslu 2 meseca pa produzio,ako je dobro secam,a mozda gresim...a nije on jedini,dosta ih je tako imalo.
Dakle,Duska salji na ponude za sezonski posao ali to je 2 meseca...i moze se produziti,individualno je...i zavisi od poslodavca...


U pitanju su ipak dva meseca,jedino je problem jer cu vec 5 marta biti u norveskoj,a onih 3 meseca istice 5 juna...e sad te zamene pocinju 16 juna,da li bi onda bio problem taj prazan prostor od 5 do 16?


Vidi,ja se necu ovde izjasnjavati kao UDI sluzbenik ili saksbehandler...ali kljucna razlika u dokumentaciji izmedju faglært vize i sezonske vize je u ovome:
uttalelse fra NAV som arbeidsgiveren din skaffer deg i forkant av at du leverer
søknaden, med unntak av søknader fra jordbruk og skogbruk


Dakle to je taj papir od NAV-a koji sam ja spominjala ranije u postu,i zeznut je za sefa pre svega i cimanje je.
E sada...tebi 5.juna istice 3 meseca...ali ako do 5.juna predas papire u policiji za obradu za dobijanje dozvole,nemas problema nikakvih.
Dakle,zapamtis ovo...predaja dokumenata u roku tih 3 meseca.Nema veze ako ti dokumenta ne budu obradjena u tom roku i probiju termin,vazno je da predas dokumenta u policiji u tom roku i tada imas pravo na cekanje odgovora u Norveskoj.
Sezonska dozvola se obradjuje u policiji,dakle ne ide za UDI.
Sezonski posao je radila Bilja iz Pljevalja,prati forum...2 meseca i nije dobila tada produzenje vratila se kuci ali je dobila malo kasnije posao i dosla tada ponovo u Norge ali na faglært vizu...da je dobila produzenje tada odmah,mogla je da predje sa sezonske na faglært vizu za taj tip posla helsefag...
Dakle to je otprilike to...
Nije bas lako dobiti produzetak sa letnjeg posla za dalje,jer mnogi sefovi tada i nisu na odeljenju pa nema ko ni da ti da produzetak...ali sommerjobb je fin nacin da se udje u sistem i zarade neke parice...
A ti naravno imas mogucnost da dodjes i malo kasnije recimo krajem marta...ti naravno znas najbolje sta ti valja ciniti jer taj momenat dolaska je individualna stvar...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 02:47 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Pozdrav ekipa!

Izgleda da stiže još jedan prosvjetar!
E, ovako.. ja sam prije par dana potpisala ugovor za posao kao pedagogisk leder u vrtiću, vikariat na godinu dana, 100% stiling. Poslodavac mi riješava papire za rani start, a ja putujem za Norge početkom januara. Kakva je procedura sa papirologijom nakon što se (ako se) odobri tidlig arbeidstart?
Hvala unaprijed i sretno svima!



Maaaarta draga...CESTITAM OD SRCA !!!!!
Nakon sto dobijes rani start,tvoja dokumenta nisu vise tako priorotetna i malo ces cekati (verovatno) na dobijanje dozvole regularne.To je naravno pod znakom pitanja mozda bude i brzo jer nema pravila...znas kakvi su oni,nikad im neznas...Kada dobijes pravu dozvolu,onda ide ono poreska kartica,banka i plata...isto je administracija svuda malo cekanje ali se zavrsi u dva meseca to...otprilike.Ti posto imas ugovor na godinu dana dobices i pravi personnummer i imaces mogucnost da narucis fastlege-a...
A tidlig start ce da se odobri ako se prikupi dovoljno dokumenata koji se budu od tvoje sefice trazili.
Taj izmedju period tidlig start - prava dozvola...je malo cekanje...ali ides na posao pa ce to proci brzo...
Srecno i dobrodosla!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 03:57 - pre 126 meseci
I meni veceras puno srce. Nisam radila, ali par pacijenata mi reklo da ce gledati pa cemo komentarisati kad dodjem. Bice komentara! :-)
Marta, cestitam! Samo da dodam na Mirkino- mozes i sa tidlig arbeidstillatelse da trazis poresku karticu. Ne mora se cekati prava dozvola, posto se obicno dugo ceka ta regularna dozvola. Tako sam ja radila i nije bilo nikakvih problema.
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 07:25 - pre 126 meseci
Mirjana, tijana hvala najljepša!!!
Jasno mi je da to ide za par mjeseci, uglavnom. Ono što nisam sigurna tiče se regularne dozvole i dokumentacije vezane uz nju, tj kada se predaje ( diploma, priznanje od Nokuta, putovnica...) Da li se sva ta dokumentacija predaje zajedno sa zahtjevom za rani start ili može koji dan poslije. Ja putujem početkom januara, ugovor mi počinje 13 og. - da li ja tada mogu predati dokumentaciju, pošto vidim da trebaju orginali na upit, a ja ne mogu nikako prije otputovati. I onih 3000 kruna, kada se one uplaćuju, da li za rani start ili za regularnu dozvolu? ( vraćala sam se nazad na forumu, na 5-6 mjesec dosta se tada pisalo o tome ali iskreno nisam pohvatala taj dio) Nekako se u cijeloj ovoj priči orijentirate na riješavanje korak po korak: jezik, nostrifikacija, natječaji, ovaj finalni dio još iščitajem.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 07:42 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76: Mirjana, tijana hvala najljepša!!!
Jasno mi je da to ide za par mjeseci, uglavnom. Ono što nisam sigurna tiče se regularne dozvole i dokumentacije vezane uz nju, tj kada se predaje ( diploma, priznanje od Nokuta, putovnica...) Da li se sva ta dokumentacija predaje zajedno sa zahtjevom za rani start ili može koji dan poslije. Ja putujem početkom januara, ugovor mi počinje 13 og. - da li ja tada mogu predati dokumentaciju, pošto vidim da trebaju orginali na upit, a ja ne mogu nikako prije otputovati. I onih 3000 kruna, kada se one uplaćuju, da li za rani start ili za regularnu dozvolu? ( vraćala sam se nazad na forumu, na 5-6 mjesec dosta se tada pisalo o tome ali iskreno nisam pohvatala taj dio) Nekako se u cijeloj ovoj priči orijentirate na riješavanje korak po korak: jezik, nostrifikacija, natječaji, ovaj finalni dio još iščitajem.


popunjavas zahtev na sajtu UDI i dobijas termin u polici. stanici, na sajtu ti pise sta sve treba od papira a dobices i u pismu koje mozes ostampati sa sajta UDI kada karticom platis 3000 kruna, onda predajes papire na salteru i kada predas sve trazis i rani start. tada ces dodati jos 4-5 papira za pandure. rani se resava jako brzo, dan ili dva. znaci glavna stvar je predaja za radnu a rani start je dodatak :)

ne treba radna za otvaranje racuna u banci ili poresku karticu, prvo se vadi poreska i popunjava zahtev za nju u poreskoj, treba ugovor i pasos, onda cekas poresku da dobijes postom pa kada dobijes poresku kartu ides u banku da ptvpris racun, takodje kada prvi put odes u poresku popunjavas i semu za d-broj.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 10:26 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Pozdrav ekipa!

Izgleda da stiže još jedan prosvjetar!
E, ovako.. ja sam prije par dana potpisala ugovor za posao kao pedagogisk leder u vrtiću, vikariat na godinu dana, 100% stiling. Poslodavac mi riješava papire za rani start, a ja putujem za Norge početkom januara. Kakva je procedura sa papirologijom nakon što se (ako se) odobri tidlig arbeidstart?
Hvala unaprijed i sretno svima!


Marta kada si napisala poslodavac mi resava papire za rani start ja kontah da ce sefica da predaje umesto tebe i u tom slucaju treba da joj potpises fullmakt semu ali sada kontam da to nije taj slucaj.

Za tebe je najvaznije da odmah narucis termin tj.da ga preko interneta zakazes.Ovde:
https://selfservice.udi.no/
Treba ti kartica sa kojom mozes platiti 3000 kruna koje ti Zoki spomenu malopre.
Ovu listu dokumenata predji 3 puta ako treba ali imaj sve na broju.Ovde:
http://www.udi.no/Global/UPLOA...er/sjekkliste_fagl%c3%a6rt.pdf
Uslikaj se jer ti treba i slike da predas pa da imas to odmah mada mozes i ovde na automatu (50 kruna)
Ovo ti je isto bitno jer hoces tidlig start:
Ordningen med tidlig arbeidsstart

Ordningen med tidlig arbeidsstart innebærer at arbeidsgivere som oppfyller visse kriterier, kan rekruttere arbeidskraft direkte og la arbeidstakerne begynne å arbeide før søknaden er behandlet. Ordningen gjelder for faglærte, som defineres etter kompetanse. Det er arbeidsgiverens ansvar at arbeidstakeren fyller vilkårene for tillatelse som faglært. Ordningen gjelder også for utsendte arbeidstakere som er ansatt i et internasjonalt selskap og praktikanter som er ansatt i et internasjonalt selskap.

For å kunne benytte seg av denne ordningen, må arbeidsgiveren din kunne legge frem en skatteattest for merverdiavgift og skatt og en egenerklæring om å overholde lovbestemte krav til helse, miljø og sikkerhet (HMS). Egenerklæringen om HMS må være i samsvar med vedlegg 2 til forskrift om offentlige anskaffelser.

I sve to predji par puta da sve imas na broju...ali zakazuj termin sto pre jer to se ceka...i zasto na tome da gubis vreme...
SRECNOOOOO!!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 10:48 - pre 126 meseci
Mirjana, duša si velika!!!
Šef će i predati papire umjesto mene za rani start. S ozirom da ni on nema iskustva, nije siguran šta može a šta ne. Znači on je prikupio sve dokumente za rani start ( onih 5 dokumenata), potpisali smo ugovor i odštampao je onaj obrazac sa UDI stranice -Arbeidstilbud. Negdje sam pročitala da poslodavac može za radnika podnijeti zahtjev za radnu dozvolu, da li je to točno? S obzirom da nije baš veliki grad, da li je neophodno da zakazujem termin? Može li on to osobno zakazati kad bude na policiji?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 10:58 - pre 126 meseci
Nego hocu da vam napisem nesto drugo...a tice se prava roditelja nad sopstvenom decom.Jedna istinita prica koja se dogodila mojoj koleginici.
Naime,rec je o onoj istoj koleginici Evi koju sam ranije spominjala u postu kada mi je rekla da sa dolaskom Erne Solberg moji sada vise nece moci doci...itd...
Ona ne voli strance i to je to.Odsutna je cesto sa posla,inace.Ali skoro smo saznali i pravi razlog njenih cestih izostanaka sa posla.
Radimo pre neki dan dnevnu smenu i njoj zvoni telefon,nas par i ona smo na pauzi.Ona pocinje da menja boju lica i da place i prosto se zena gubi.Zavrsava razgovor i kaze da mora hitno u policiju inace oni dolaze po nju,i krece ka garderobi.Noskici nastavljaju da jedu kao da se nista dogodilo nije(za nepoverovati za moj mozak),ja krecem za njom(zena inace je dijabeticar,a pre 7 godina je imala infarkt,ukupno 49 godina).Ona place i kaze ne znam sta se dogodilo sigurno nesto sa Matijasom (to joj je sin).Ja kazem da cu da podjem sa njom.Ona prihvata.
Uzimamo taxi,ona place kao kisna godina,ja kazem vozacu da vozi u centralnu policijsku stanicu,i sjurismo se tamo.Izlazim sa njom i penjemo se stepenicama,ona zena van sebe.Ulazimo unutra,policajci sede dva komada.Pitaju prvo ko sam ja,ja kazem koleginica mi u uniformi obadve samo sa jaknama i cizmama,izgledamo kao iz cirkusa da smo izasli a upali u policiju.I ja kazem da je ona sama i da sam zato posla sa njom.Pitaju nju da li ja da ostanem ili da idem,kaze ona meni da sacekam ispred ako mogu.Ja izadjem i cekam.Nakon pola sata,izlazi ona sva u suzama.I kaze mi sledece:"Muz je uhapsen,on je u zasebnoj sobi na saslusanju,dete je odvedeno u barnehjem a ona je sada dala izjavu na ono sto je njen sin izjavio".
Naime...sin joj ima 9 godina i mali je problematican.Agresivan je prema drugoj deci,neuklopljiv,i krajnje problematican.On je optuzio u skoli oca da tuce majku i njega.Skola nije informisala roditelje o tome vec su odmah uzeli kontakt sa barnevakt politi.Takodje vec godinu dana su ona i njen muz pokusavali da dobiju pomoc od skole i strucnih ljudi kao sto je BUP i PPT (pedagogisk psykiatrisk tjeneste) i na listi su cekanja za taj sastanak i termin koji su dobili je u februaru,dakle neverovatno je da se toliko ceka a ti molis za pomoc jer imas problem sa detetom a ne smes da ga udaris ni u ludilu jer gubis dete tada...i skola nije uopste to navela policiji vec su se drzali zakona da oni moraju nasilje prijaviti policiji i na takav nacin odreagovali.Muza uhapsili sa posla,nju zvali i dali joj 20 minuta da se sama pojavi u policiju,a dete odveli u barnehjem iz skole.
Dakle,apsolutno se poverovalo detetu.
A Eva je neko ko ne da ne bi dozvolio da je neko tuce,nego samo je ona ta koja moze da tuce Sunce ti...ludila...
Ona kaze meni mogu li ja da potvrdim da ona nikada na poslu nije bila modra i slicno...ja usla unutra u uniformi(zelena bluza,bele pantalone,10 hemijski,dva telefona,po dzepovima,cizme pa jos jakna,majko mila!)i dala izjavu kao njen kolega koji radi slican turnus kao i ona sto moze lederka da potvrdi i da je muz ne zlostavlja u tom smislu da je ona modra dolazila na posao...
Ja sam bila sa njom jos pola sata...onda sam se vratila na posao...Epilog price jeete je uzeto u barnehjem do pocetka januara.Muz i ona su poslati kuci i organizovace se sastanci da se vidi da li dete moze da zivi sa njima i ako moze pod kojim uslovima i na koji vremenski period ce se roditelji pratiti.
Dakle,nikakvog dokaza nemaju da je dete reklo istinu ali se ovde dete uzima za ozbiljno za ono sto govori.To sto je ona trazila pomoc jos davno i sto je priznala da je mali problematican...to je sada u drugom planu jer DETE ima VELIKA prava.
Ja sam se sokirala...Jul je,uzeti na takav nacin dete,bez cvrstih dokaza...pa to je neverovatno...
Ali mislim da niko od nas zapravo i nije svestan koliko su velika prava dece u ovoj zemlji.Ja barem nisam bila svesna dok se ovo nije dogodilo.
Ne da nisam bila svesna...nego sam se sokirala i i dalje mislim na to...covece,to se nije dogodilo strancima koji imaju drugacije razmisljanje i nacin vaspitanja dece...vec pravim pravcatim Norvezanima.Njih dvoje su sada preplaseni da ce im uzeti dete za trajno...jer ovo je privremeno ali su u procesu pracenja...
Covece...koji stres.Malo je dugacak tekst ali sam detaljno opisala jer sma htela da prikazem na koji nacin su oni nju prakticno priveli...
Dakle,ludilo!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 11:05 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Mirjana, duša si velika!!!
Šef će i predati papire umjesto mene za rani start. S ozirom da ni on nema iskustva, nije siguran šta može a šta ne. Znači on je prikupio sve dokumente za rani start ( onih 5 dokumenata), potpisali smo ugovor i odštampao je onaj obrazac sa UDI stranice -Arbeidstilbud. Negdje sam pročitala da poslodavac može za radnika podnijeti zahtjev za radnu dozvolu, da li je to točno? S obzirom da nije baš veliki grad, da li je neophodno da zakazujem termin? Može li on to osobno zakazati kad bude na policiji?


Moze poslodavac da preda dokumenta umesto tebe...za svaki slucaj potpisi joj fullmakt semu da ima za svaki slucaj tj.da joj ti dajes punomoc i neka salje.
Vidi to za zakazivanje je najbolje da pozove policiju i da ih pita da li treba da zakaze ili ne...Moja Olga u Karasjoku to zavrsi za dva dana a ja cekam mesec dana na termin tako da to je razlicito i to ti ja ne mogu reci kako ide u toj bas policiji gde ces ti predavati...
Ovo je ta sema za davanje punomoci:
http://www.udi.no/Oversiktside...oknadsskjemaer/Fullmaktskjema/ kazem za svaki slucaj da ima...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 11:14 - pre 126 meseci
I covek stvarno mora biti jako obazriv sa decom.Mi smo stranci,odrasli na drugaciji nacin,naucili da vaspitavamo decu drugacije(to je bambi84 spomenuo ovde...) i sada shvatis da ako ga malo klepis po usima,to je nasilje,ako vices to je psihicko maltretiranje...i ode dete u barnehjem a tebe salju po institucijama na ispitivanje i pracenje.Ovde rodis dete ali ono nije tvoje,to je drzavnicko dete.
Majku ti,ja sam skroz se udubila razmisljajuci o tome...i moja sefica kaze da ta neka stara Norveska nije bila ovakva i da kada je ona odrastala znalo se ko je roditelj a ko je dete.I ona je istog razmisljanja da je ovo postalo totalno ludilo i da se otislo u drugu krajnost...sto svakako nije dobro.
A za mene npr.cija ce deca biti rodjena u ovoj Norveskoj...a ja sa srpskom glavom i nacinom vaspitanja gde se mora znati red i disciplina i ko je koka a ko jaje ...bogami sva je prilika da ce se oni skolovati u Osnovnoj skoli "Gligorije Popov" u Ruskom Selu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2013. u 11:16 - pre 126 meseci
kada bude popunjavala semu videce da li se zakazuje ili ne razgovor, ako se ne zakazuje pisace broj tolefona mail i slicno a ako se zakazuje dobice link da zakaze, to je sve na sajtu UDI.

za rani start imas dokumenta oja su potrebna, po pravilu 5 komada, neke mozes sama da nadjes a za neke moras pitati u firmi, ima kod neska primeri kako ti papiri izgledaju.

meni rece vaspitacica u januaru ce imati razgovor sa klince, bas me zanima sta ce im reci dete od 3 godine al ajde, inace mirjana dete od 9 godina bas i nije mala beba, mozda mu zato i veruju toliko. ovde stvarno decu cuvaju od svega, na kraju dobiju armiju razmazenih derista koja se ponasaju da je ceo svet njih, izem ti njihov sistem makar po tom pitanju.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950722 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.