Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7840957 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 16:33 - pre 133 meseci
Citat:
delija_sever031:
I sta sad? ovi sto su do sada dobili autorizaciju za bolnicare njima ce to tako ostati a ostalima koji su poslali ili ce tek slati ce traziti nostrifikaciju? ili ce opet svima probati da vrate nazad da traze nostrifikaciju pa i onima koji imaju vec autorizaciju? ko ce ga pohvatati vise...Sledece u najavi : preispitivanje priznavanja osnovne skole iz Srbije,ima tu nekih nedostataka u vezi muzickog i likovnog pa iz tog razloga po njihovom programu mi nismo ni imali pravo da upisemo srednju medicinsku tako da prvo moramo sa decom da to predjemo gore pa onda ispocetka u srednju skolu...

Nazalost nisam ocekivao da ce ova prica sa Norveskom biti tako kratkog daha ali se ugasila dosta brze nego sto je bilo ko ocekivao pretpostavljam...bar za medicinare....


Oni koji su dobili autorizaciju zadrzavaju se i tacka.Tako je sad i za sykepleiere.Ko je dobio-dobio je.
Delija,dozvoli da ti kazem...ti nisi nikada ni bio u ovoj prici Norveska.Jer ti si za sve ovo vreme studirao mogucnost odlaska,razmatrao,a nisi ni dokumentra poslao.Ti si pobrojao razloge za to u nekim od ranijih postova.
Ali sa tim pesimizmom neces stici ni u jednu drugu drzavu,jer program za Nemacku ima i svoju drugu stranu...mozda da se malo raspitas vise...
Svaka drzava radi prema svojoj politici,a na nama je da se prilagodjavamo.Pa ljudi koji su dobijali licence pre 2009-te su takodje dolazili u ovu zemlju.Slazem se da je bilo drugacije trziste rada i da tada nije bilo tako puno stranaca,ali sirenje pesimizma ne doprinosi nicemu.I podsetimo,jos uvek neznamo kako ce to sve ici...
Tebi je sada ostala mogucnost da razmatras Nemacku/Austriju dok ne zatvore mogucnost dolaska a onda kada to urade,ti kazes brzo se zavrsila prica.
Posalji dokumenta covece vec jednom pa kada si vec toliko razmatrao pricu bar da cujes odgovor.

Onaj ko ne zeli da emigrira,samo trazi razlog za to.Onaj ko zeli,on trazi resenje.
Nece da ti se svidi post,ali sta ces,tako je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 16:36 - pre 133 meseci
Citat:
delija_sever031:
Jos jedno pitanje,sta se desava sa ljudima koji su zavrsili prekvalifikaciju sad po ovim novim pravilima,kakva oni prava imaju?


Aman covece sta je tebi,to se dogodilo juce prakticno.Kako ti bilo ko ovde moze reci to potpuno tacno.Ovde postoji sada mogucnost da se autorizacije za bolnicare ne izdaju vec licence.Da li ce to biti i od kada videcemo vremenom.Treba nam za to da neko posalje pa da cujemo kakav je odgovor dobio/la.Ali ako ljudi budu kao ti da na osnovu informacija sa foruma nece ni da posalju svoje papire onda necemo ni saznati sta su to promenili.
Jis jednom ti ponavljam,posalji papire.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 16:38 - pre 133 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Mirjana Savicic:
Nasjonaldag i Norge danas !
Lepo vreme u Tromsu a ja na poslu.Jedu sladoled u narodnim nosnjama...
Zastave na autima,pa i taksisti...Oni od ovog dana prave zescu zabavu,i to svi od reda.Cak i oni Norvezani koji zive u inostranstvu...npr.u Libanu su napravili zescu zabavu,bilo na NRK ukljucenje iz Libana...
Vole ovaj dan opasno
A ovo im je ujedno produzeni neradni vikend po redu ko zna koji.Jer sada je Pince,prvi dan Pince-a je u nedelju a drugi u ponedeljak,tako da sada sve staje do utorka.
Ko god ima sta da obavlja u policiji/banci/opstini itd...mora da ceka utorak.


A gde ti je miro HIPP HIPP HURRA !!!!!!!!!!!!!

danas deca mogu da jedu koliko hoce sladoled i piju coca colu npr.


pola ljudi je u narodnim nosnjama, mala deca pogotovo, i recimo da su retke kuce koje nemaju norvesku zastavu u dvoristu, teresi i sl cak su im i prozori okraseni zastavama

ja licno nikada nisam video vise zastava u zivotu


Malo koja zemlja ovako slavi svoj nasjonaldag...i to sa ovoliko proslava???A sada bilo na NRK da mi na severu imamo lepse vreme nego oni na jugu
Isto bilo prosle godine...jupiii he he
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 16:39 - pre 133 meseci
Stvarno divan dan, ja sam manje vise ceo dan proveo u majici kratkih rukava. Hrana, kolači jedino nema PIVA. Pojma nemaju kako se slavi :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 18:04 - pre 133 meseci
To gde sam ja, dokle sam stigao i sta radim je moja stvar a ovo je tema o Norveskoj prema tome postedi i mene i druge ljude komentara o mom licnom stanju.Ni ja ne pricam tvoje privatne stvari ovde i zasto nesto jesi ili nisi uradila,forum je cista razmena misljenja. Sve sto sam izneo u zadnja tri dana nije pesimizam nego istina i ona je sama po sebi pesimisticna sa svim ovim zadnjim desavanjima. Jedino sto ja imam petlje da izadjem ovde i to kazem a drugi su naprasno zacutali ili ti to nisi primetila kako je forum zatajio sto se medicinara tice u zadnje vreme? To je zato jer i ja sam sto na porukama sto u realnom zivotu sve vise od onih koji su u ovoj prici dobijam pitanja sta i gde drugo da probaju jer su od ovoga odustali. Ti to takodje znas i mozda ti je lakse da ne priznas a siguran sam da bi kao i ja potegla im nanu naninu ovde po forumu zbog svega ovoga. Ja eto ne mogu da cutim pa to ti je.

Da li prihvatas da recimo 5 osoba se ovde javi i da im platis 300-400 eura prevod papira i slanje za autorizaciju u Norvesku?

Ovde kolege imaju 300 eura platu i od toga izdrzavaju porodice i mnogi od njih nece poslati papire jer ne zele da bace pare koje su uzeli u zajam ili skupili na jedvite jade kad vide da ce dobiti odbijenicu,cekaju da vide na cemu ce biti pa kad vec daju pare da znaju za sta ih daju a ne da ih bace da bi nekome sluzili kao statistika kasnije za analizu cek da vidimo sta je kom clanu napisano u odbijenici pa da diskutujemo. Ljudi ne saljite i ne bacajte pare bezveze dok ne vidite sta ce i kako biti i tacka!


Sto se mene tice Norveska je bila broj jedan do pre 2 meseca kad je priznavanje nase srednje u pitanju i za ovo vreme se bacila na zacelje jer je nasa skola sada priznatija bilo gde u Evropi sem u Norveskoj,a bilo je obrnuto,dakle sa srednjom medicinskom opsteg smera imate automatsko priznanje za bolnicara u Nemackoj i Austriji s tim da Nemacku ne poznajem po pitanju dalje autorizacije a u Austriji ona traje 6 meseci nakon cega ste MEDICINSKA SESTRA/TEHNICAR. I budali je jasna situacija. A samo pre 2-3 meseca Norveska ih je sila sto se ovoga tice ali je resila da promeni stranu i cao,menjace je i ljudi koji su ranije resili gore da idu.

Ja cu pomoci odgovorima onima koji su zainteresovani i onim sto znam,ali sigurno ih necu nagovarati da se daju u trosak i ulaze u jednu kamikaza pricu koja polako gubi svaku poentu a da to radim iz ne znam kog razloga. Davno je neko rekao "ucite deco nemacki,trebace vam..." Svi koji imate priliku raspitajte se oko uslova da uzmete hrvatski,madjarski ili bugarski pasos jer mnogi imaju tu mogucnost u zadnje vreme ali su neinformisani,a onda ako do njega dodjete pa cak i ako i dalje probate negde sa ovim nasim srpskim gledajte da uvek izvucete maksimum za sebe i iz vaseg obrazovanja i gde ce najvise biti cenjeno i priznato. Stvari nikada nisu iste i morate se prilagodjavati promenama ali ne na nacin na koji cete po*rati po svemu sto ste u zivotu ucili i radili zato sto je tako neko odlucio.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93-86-120-8.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 19:01 - pre 133 meseci
Ko planira putovanje ya Beograd (BEG) → Oslo Sandefjord Torp (TRF) imate idealnu ponudu da za jeftine novce putujete preko Wizar ,cak ako rezervisete od 17 do 19.maja imate dodatni rodjendanski popust od 20%.
Pa kome treba neka ga pametno iskoristi.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 19:27 - pre 133 meseci
Upravo sam kupio povratnu kartu za Srb. 19 jun - 3 jul preko Wizzair i kosta me 750 kr sa jednim prtljagom u povratku u kome mozete poneti 32kg. i manji rucni prtaljg gratis u oba pravca.
Videcemo kakva im je usluga , nisam leteo sa njima ... to je sa tih 20% popusta :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 19:49 - pre 133 meseci
Delija citat: " Ovde kolege imaju 300 eura platu i od toga izdrzavaju porodice i mnogi od njih nece poslati papire jer ne zele da bace pare koje su uzeli u zajam ili skupili na jedvite jade kad vide da ce dobiti odbijenicu,cekaju da vide na cemu ce biti pa kad vec daju pare da znaju za sta ih daju a ne da ih bace da bi nekome sluzili kao statistika kasnije za analizu cek da vidimo sta je kom clanu napisano u odbijenici pa da diskutujemo. Ljudi ne saljite i ne bacajte pare bezveze dok ne vidite sta ce i kako biti i tacka!".

A kako mislis da saznas sta ce biti?Na stranici SAK-a nece pisati da se to ne autorizuje.Jesi li lud?pa to nisu napisali ni za sykepleiere sada.Uvek napisu posalji novi søknad kako bi dobio odgovor.To je praksa te ustanove.Dakle,nije moguce saznati pouzdan odgovor dok ne posaljes dokumenta.O tome ja govorim sve vreme.Ti kazes,ne ljudi ne saljite dok se ne vidi sta ce biti.Pa to je jedini nacin da se sazna.Nazalost tako je.Neko mora da posluzi kao statisticki podatak kako ti kazes.Jer forum nije saksbehandler,to je SAK.Ovo je zemlja koja vazi u svetu za zemlju prava i zakona,procesa i realnih procena studijskih programa.Oni su svesni da tekst koji budu stavili na SAK- ovoj stranici mora da bude dobro upakovan a ne iz ove zemlje dobijaju autorizaciju iz ove ne.Tako nesto neces imati i dobiti od njih.Imaju pravo i da nista ne objave na stranici na netu.Prosto imaju to pravo.Jer oni su institucija koja radi na principu,posalji søknad sa papirima,plati fakturu pa ces saznati odgovor.
O tome ti ja govorim.
A sto se tice ostalog,i ja imam u svojoj okolini ljude koji su tako kao ti 6 godina procenjivali da li da idu i gde da idu i sada ih je ovo sacekalo.
Ali znas sta mene cudi...ti si jako dugo na ovom forumu,i ti si jasno citao na pocetku foruma i znas da se pre izdavala samo licenca,dakle to tebi nije nista novo,i nije nikakav sok.Hoce da vrate situaciju od pre 2009-te a citao si sta su ljudi pisali na pocetku foruma.Ali ako si odlucio da ne posaljes,nemoj da saljes.Da bi se dobio odgovor neko mora da posalje jer na sajtu ce da stoji diplomatski odgovor.To je poenta price,dragi kolega.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:03 - pre 133 meseci
Ova prica je uvek rizik.I kada dolazis sa autorizacijom.Uvek je rizik.Bez obzira.Svi ljudi koji su dosli ovde su dosli na rizik.Emigracija povlaci sa sobom rizik.
I kada odes u Nemacku/Austriju bilo koju zemlju nemas garancije realne i istinske.Ako ti ih neko i da...one nisu realne,jer ovo je uvek rizik.
Bio je i za mene,iz a sve ove ljude ovde.Medjutim ljudi provode isuvise mnogo vremena razmisljajuci da se nadje nesto sigurno,a toga nema.
Ja sam bila spremna i da izgubim i da grcam kako bih vratila pare banci kada sam ulazila u ovu pricu.A da su mi dali licencu umesto autorizacije ja bih dosla i tada jer ova zemlja se ne moze porediti sa EU zonom.Ovde imas stabilnost i sistem za koji se vredi zrtvovati,jer jeste zrtva.Ja sa tog aspekta pisem i gledam na celu situaciju.
Aspekti gledanja su nam razliciti,a neke ljude cemo i za 10 godina vidjati po forumima u procenjivanju.Ja sam alergicna kada ljudi ne uvide koliko vremena gube u tom odlucivanju.
Mislim da je Bacalao napisao skoro da je vreme uzasno vazan aspekt...najvazniji!

Jedna meni bliska osoba isto zainteresovana za ovu pricu kaze ovako na moje pitanje a sta si cekao do sada:"Cekao sam da vidim hoces li ti uspeti".E to je odgovor od kojeg mozes jedino da poludis.Nema se petlja za rizik.Ako on ne uspe ja necu ni da probam...i po tom sistemu.Ali o tome ne vredi pisati.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:05 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
delija_sever031:
I sta sad? ovi sto su do sada dobili autorizaciju za bolnicare njima ce to tako ostati a ostalima koji su poslali ili ce tek slati ce traziti nostrifikaciju? ili ce opet svima probati da vrate nazad da traze nostrifikaciju pa i onima koji imaju vec autorizaciju? ko ce ga pohvatati vise...Sledece u najavi : preispitivanje priznavanja osnovne skole iz Srbije,ima tu nekih nedostataka u vezi muzickog i likovnog pa iz tog razloga po njihovom programu mi nismo ni imali pravo da upisemo srednju medicinsku tako da prvo moramo sa decom da to predjemo gore pa onda ispocetka u srednju skolu...

Nazalost nisam ocekivao da ce ova prica sa Norveskom biti tako kratkog daha ali se ugasila dosta brze nego sto je bilo ko ocekivao pretpostavljam...bar za medicinare....


Oni koji su dobili autorizaciju zadrzavaju se i tacka.Tako je sad i za sykepleiere.Ko je dobio-dobio je.
Delija,dozvoli da ti kazem...ti nisi nikada ni bio u ovoj prici Norveska.Jer ti si za sve ovo vreme studirao mogucnost odlaska,razmatrao,a nisi ni dokumentra poslao.Ti si pobrojao razloge za to u nekim od ranijih postova.
Ali sa tim pesimizmom neces stici ni u jednu drugu drzavu,jer program za Nemacku ima i svoju drugu stranu...mozda da se malo raspitas vise...
Svaka drzava radi prema svojoj politici,a na nama je da se prilagodjavamo.Pa ljudi koji su dobijali licence pre 2009-te su takodje dolazili u ovu zemlju.Slazem se da je bilo drugacije trziste rada i da tada nije bilo tako puno stranaca,ali sirenje pesimizma ne doprinosi nicemu.I podsetimo,jos uvek neznamo kako ce to sve ici...
Tebi je sada ostala mogucnost da razmatras Nemacku/Austriju dok ne zatvore mogucnost dolaska a onda kada to urade,ti kazes brzo se zavrsila prica.
Posalji dokumenta covece vec jednom pa kada si vec toliko razmatrao pricu bar da cujes odgovor.

Onaj ko ne zeli da emigrira,samo trazi razlog za to.Onaj ko zeli,on trazi resenje.
Nece da ti se svidi post,ali sta ces,tako je.

Tokom svog boravka u Nor si izgubila vezu sa realnošću, mnogima u RS slanje tih dokumenata, prevođenje i uplata taxi da bi dobio bilo kakav odgovor predstavlja prilično velik izdatak. Miro tamo ljudi rade za 30000 din, od toga samo da prevedeš i overiš sve što ti treba je oko 12000 po mom sećanju. Plus na sve to treba da dođu negde gde nisu sigurni da će opstati tj dobiti ponudu na 80%. Jednostavno u ovom trenutku ljudima je to PRESKUPO nemaju te pare.
A tamo je sve luđe i luđe. Neki dan dobije Kaća recept za lek, za mog sina, ode u apoteku da ga podigne oni kažu NESTAŠICA i onda doda ali ga ima u SLOBODNOJ PRODAJI u istoj toj apoteci. I onda se čovek zapita ko je ovde lud.


[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 17.05.2013. u 21:22 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:31 - pre 133 meseci
Hvala ti, Mirjana, na objasnjenju koje sam trazila. Da li to znaci da ako budu izdavali licenci mi isto mozemo doci, konkurisati za posao pa u toku posla odraditi nasj.fag ili ne mozemo raditi sve dok ne dobijemo autorizaciju? Ja cu slati dokumenta uskoro pa cu vam javiti.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:32 - pre 133 meseci
Bobane,jesi li ti...?
Pa sta ti mislis,da kada smo mi dolazili ovde je bilo sigurno,nama su garantovali tih 80%?Daj molim te,nemoj me zasmejavati.Mislis li da je mene stipendirala norveska vlada ili sta?Jok,nego uzela zajam covece.Ok ja sam znala da cu dobiti autorizaciju,ali ja pokusavam realno da sagledam slucaj.U taj SAK salje i Kurta i Murta i nemaju svi van EU iste programe u skoli.Mi za 4 god.srednje skole imamo mnogo strucnih predmeta i ispod licence se ne moze ici,dakle verovatno ce svi dobiti licencu ako stvarno ukinu autorizacije.NP3 danas vec mnogi polazu iz Srbije tj.dok su u Srbiji i nije tezak test onda je samo preostao nasjonalfag...ja pokusacvam da sagledam situaciju na taj nacin.meni vise ni iz dzepa ni u dzep.

Ova prica Bobane je preskupa uvek bila,sada jeste i uvek ce biti.I niko ti nikada nista nece garantovati.
Ako si vec ulozio 1000 eura u jezik,itd onda ulozi i jos 300 evra da saznas odgovor a ne da se pitas sta bi bilo da sam poslao.Uostalom ta dokumenta prevedena ce ti trebati i za predavanje u neku drugu zemlju ako se odlucis da emigriras negde drugo.Ne bacas kroz prozor,a daleko da sam izgubila pojam o realnosti u Srbiji.

Ovo je meni tvoja vrh recenica:

- Plus na sve to treba da dođu negde gde nisu sigurni da će opstati tj dobiti ponudu na 80%. Jednostavno u ovom trenutku ljudima je to PRESKUPO nemaju te pare.

Ovako je uvek bilo i onima koji su dolazili sa licencom,i pisali prve strane ovog foruma,ovako je bilo i nama nesto kasnije,a ovako je i sada.
Razumem gnev i ja ne podnosim SAK,jasno mi je sve ali sve je rizik,i dok ucis nemacki rizik je da li ce ta prica postojati kada ga zavrsis jer ona prica da se tamo moze bez jezika nije tacna.Dakle,sve je rizik.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:33 - pre 133 meseci
Citat:
Elektriker:
Citat:
nikolamancic: Drugovi i drugarice forumasi.. Ja sam trenutno u Voss-u, pa moram da ponovim pitanje.. Bez smestaja sam, a moram da sacekam potpisivanje ugovora (dobio sam letnji posao), a to sa sve vadjenjem radne dozvole moze trajati 2 ili 3 nedelje (malo je mesto, pa sam razumeo da ce ici daleko brze.. a pritisnuce i poslodavac.. Da li neko moze da mi pomogne sa smestajem u Bergenu (Voss je 110km od Bergena)? Ovde je nemoguce naci stan a ja nemam ni racun u banci.. Svakako sam spreman da se oduzim.. Dakle ima li nekog u Bergenu ili okolini ko bi mi mogao pomoci, a mogu i da platim neku sitnu kintu.. Dajte i neki savet.. Unapred zahvalan..



Jedan moj drugar(inače gej)...šala... ima stan koji najverovatnije treba da izda na 5 nedelja jer ide na neki službeni put...stan je u centru Bergena... U ponedeljak dolazi iz Beograda pa se možete dogovoriti...
Javi se ako te zanima...ako ti bude frka ima samo bračni krevet pa se možda dogovorite nešto :-)


Fala matori :) resio sam problem, nasli mi nasi ljudi hybel u centru Voss-a, ali sam ti veoma zahvalan sto si mi odgovorio :) ako si pricao sa drugom, obavezno se zahvali i njemu na zanimanju! Misim svejedno, jbga, posto sam i ja gej, mozda bi mogao da nas upoznas i to.. :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:35 - pre 133 meseci
Citat:
minjavasic:
Hvala ti, Mirjana, na objasnjenju koje sam trazila. Da li to znaci da ako budu izdavali licenci mi isto mozemo doci, konkurisati za posao pa u toku posla odraditi nasj.fag ili ne mozemo raditi sve dok ne dobijemo autorizaciju? Ja cu slati dokumenta uskoro pa cu vam javiti.


I sa licencom se moze raditi s tim sto je ona ogranicena.E sada realno svakako je teze dobiti posao sa licencom nego sa autorizacijom ali tako su ljudi dolazili ranije.Za nesto vise od toga ne mogu ti reci jer ne znam.
Sve sto se desava je novo i sveze.Pravi odgovor i jedini validan ce ti dati SAK.Nazalost taj odgovor ce te kostati finansijski ali drugog resenja za tacan odgovor ja ne vidim jer sebe ne smatram saksbehandlerom.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
31.223.134.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:38 - pre 133 meseci
Ima nas medicinara jos na forumu,evo ja npr,:)...Saljem molbe na sve strane vec mjesec i po i ne znam sta mi se sve nije desilo,ali nikako necu odustati,nikako,krenula sam tim putem i nema nazad..Cak su me i neke kolege pitale,sto si zapela za tu Norvesku,lakse je u druge zemlje...Mozda i jeste,ne znam,ali je ovo moj put,veliki pozz za sve,izguracemo mi ovo...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

dukejovej
student

Član broj: 170302
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:39 - pre 133 meseci
Citat:
delija_sever031: To gde sam ja, dokle sam stigao i sta radim je moja stvar a ovo je tema o Norveskoj prema tome postedi i mene i druge ljude komentara o mom licnom stanju.Ni ja ne pricam tvoje privatne stvari ovde i zasto nesto jesi ili nisi uradila,forum je cista razmena misljenja. Sve sto sam izneo u zadnja tri dana nije pesimizam nego istina i ona je sama po sebi pesimisticna sa svim ovim zadnjim desavanjima. Jedino sto ja imam petlje da izadjem ovde i to kazem a drugi su naprasno zacutali ili ti to nisi primetila kako je forum zatajio sto se medicinara tice u zadnje vreme? To je zato jer i ja sam sto na porukama sto u realnom zivotu sve vise od onih koji su u ovoj prici dobijam pitanja sta i gde drugo da probaju jer su od ovoga odustali. Ti to takodje znas i mozda ti je lakse da ne priznas a siguran sam da bi kao i ja potegla im nanu naninu ovde po forumu zbog svega ovoga. Ja eto ne mogu da cutim pa to ti je.

Da li prihvatas da recimo 5 osoba se ovde javi i da im platis 300-400 eura prevod papira i slanje za autorizaciju u Norvesku?

Ovde kolege imaju 300 eura platu i od toga izdrzavaju porodice i mnogi od njih nece poslati papire jer ne zele da bace pare koje su uzeli u zajam ili skupili na jedvite jade kad vide da ce dobiti odbijenicu,cekaju da vide na cemu ce biti pa kad vec daju pare da znaju za sta ih daju a ne da ih bace da bi nekome sluzili kao statistika kasnije za analizu cek da vidimo sta je kom clanu napisano u odbijenici pa da diskutujemo. Ljudi ne saljite i ne bacajte pare bezveze dok ne vidite sta ce i kako biti i tacka!


Sto se mene tice Norveska je bila broj jedan do pre 2 meseca kad je priznavanje nase srednje u pitanju i za ovo vreme se bacila na zacelje jer je nasa skola sada priznatija bilo gde u Evropi sem u Norveskoj,a bilo je obrnuto,dakle sa srednjom medicinskom opsteg smera imate automatsko priznanje za bolnicara u Nemackoj i Austriji s tim da Nemacku ne poznajem po pitanju dalje autorizacije a u Austriji ona traje 6 meseci nakon cega ste MEDICINSKA SESTRA/TEHNICAR. I budali je jasna situacija. A samo pre 2-3 meseca Norveska ih je sila sto se ovoga tice ali je resila da promeni stranu i cao,menjace je i ljudi koji su ranije resili gore da idu.

Ja cu pomoci odgovorima onima koji su zainteresovani i onim sto znam,ali sigurno ih necu nagovarati da se daju u trosak i ulaze u jednu kamikaza pricu koja polako gubi svaku poentu a da to radim iz ne znam kog razloga. Davno je neko rekao "ucite deco nemacki,trebace vam..." Svi koji imate priliku raspitajte se oko uslova da uzmete hrvatski,madjarski ili bugarski pasos jer mnogi imaju tu mogucnost u zadnje vreme ali su neinformisani,a onda ako do njega dodjete pa cak i ako i dalje probate negde sa ovim nasim srpskim gledajte da uvek izvucete maksimum za sebe i iz vaseg obrazovanja i gde ce najvise biti cenjeno i priznato. Stvari nikada nisu iste i morate se prilagodjavati promenama ali ne na nacin na koji cete po*rati po svemu sto ste u zivotu ucili i radili zato sto je tako neko odlucio.
Citat:
delija_sever031: To gde sam ja, dokle sam stigao i sta radim je moja stvar a ovo je tema o Norveskoj prema tome postedi i mene i druge ljude komentara o mom licnom stanju.Ni ja ne pricam tvoje privatne stvari ovde i zasto nesto jesi ili nisi uradila,forum je cista razmena misljenja. Sve sto sam izneo u zadnja tri dana nije pesimizam nego istina i ona je sama po sebi pesimisticna sa svim ovim zadnjim desavanjima. Jedino sto ja imam petlje da izadjem ovde i to kazem a drugi su naprasno zacutali ili ti to nisi primetila kako je forum zatajio sto se medicinara tice u zadnje vreme? To je zato jer i ja sam sto na porukama sto u realnom zivotu sve vise od onih koji su u ovoj prici dobijam pitanja sta i gde drugo da probaju jer su od ovoga odustali. Ti to takodje znas i mozda ti je lakse da ne priznas a siguran sam da bi kao i ja potegla im nanu naninu ovde po forumu zbog svega ovoga. Ja eto ne mogu da cutim pa to ti je.

Da li prihvatas da recimo 5 osoba se ovde javi i da im platis 300-400 eura prevod papira i slanje za autorizaciju u Norvesku?

Ovde kolege imaju 300 eura platu i od toga izdrzavaju porodice i mnogi od njih nece poslati papire jer ne zele da bace pare koje su uzeli u zajam ili skupili na jedvite jade kad vide da ce dobiti odbijenicu,cekaju da vide na cemu ce biti pa kad vec daju pare da znaju za sta ih daju a ne da ih bace da bi nekome sluzili kao statistika kasnije za analizu cek da vidimo sta je kom clanu napisano u odbijenici pa da diskutujemo. Ljudi ne saljite i ne bacajte pare bezveze dok ne vidite sta ce i kako biti i tacka!


Sto se mene tice Norveska je bila broj jedan do pre 2 meseca kad je priznavanje nase srednje u pitanju i za ovo vreme se bacila na zacelje jer je nasa skola sada priznatija bilo gde u Evropi sem u Norveskoj,a bilo je obrnuto,dakle sa srednjom medicinskom opsteg smera imate automatsko priznanje za bolnicara u Nemackoj i Austriji s tim da Nemacku ne poznajem po pitanju dalje autorizacije a u Austriji ona traje 6 meseci nakon cega ste MEDICINSKA SESTRA/TEHNICAR. I budali je jasna situacija. A samo pre 2-3 meseca Norveska ih je sila sto se ovoga tice ali je resila da promeni stranu i cao,menjace je i ljudi koji su ranije resili gore da idu.

Ja cu pomoci odgovorima onima koji su zainteresovani i onim sto znam,ali sigurno ih necu nagovarati da se daju u trosak i ulaze u jednu kamikaza pricu koja polako gubi svaku poentu a da to radim iz ne znam kog razloga. Davno je neko rekao "ucite deco nemacki,trebace vam..." Svi koji imate priliku raspitajte se oko uslova da uzmete hrvatski,madjarski ili bugarski pasos jer mnogi imaju tu mogucnost u zadnje vreme ali su neinformisani,a onda ako do njega dodjete pa cak i ako i dalje probate negde sa ovim nasim srpskim gledajte da uvek izvucete maksimum za sebe i iz vaseg obrazovanja i gde ce najvise biti cenjeno i priznato. Stvari nikada nisu iste i morate se prilagodjavati promenama ali ne na nacin na koji cete po*rati po svemu sto ste u zivotu ucili i radili zato sto je tako neko odlucio.




Ne razumem te nista.Da li ti zelis da ides u Norvesku ili ne?Koliko sam shvatila,prekvalifikovao si se za srednju medicinsku, ili mozda grešim??Da li učiš i norveski i nemacki, pa se premisljas za Ausriju, Nemacku ili Novešku? Ako je tako, svaka čast.
U suprotnom, stvarno te ne razumem.Ja sam počela februara da ucim norveski, učim, plaćam...Radim za 300e. Poslala sam sam papire za autorizaciju, platila fakturu, čekam i učim..Tražim kontakte..A ti se premišljas,vagaš kao da je to USA,pa sad svejedno da li si u Kaliforniji ili Nevadi.Svi pričaju engleski.Ma ne pada mi na pamet da strebam godinu dana jezik za osnovni novo, da plaćam privatne časove i na kraju kažem sebi, ne, ja neću da idem tamo,jer oni ce mi dati samo licencu(sa kojom usput radiš isti posao kao i sa autorizacijom),pa ću ja još tamo nesto malo morati učiti, da bi dobila autorizaciju.Pa učiću.Svi su položili sve pa ću i ja.Uzimam šta mi daju i trčim da tražim posao.Posle jedno po jedno.Ali spremam se za Norvešku i tačka.Ne mogu i nemacki još da učim, jer Bože moj, možda ovde budu bolji uslovi.Ok, učiš nemacki ides na Nemacko govorno podrucje.
Iskreno, citajuci vase komentare, ja sam mislila da si ti odavno u Norveškoj. Ne znam gde ćeš stići sa takvim razmisljanjem.
Ne ljuti se, samo mi nije jasno.
Evo,ja sam dokumenta poslala, cim dobijem odgovor javljam svima sta su mi dali.OBECAVAM :)
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:41 - pre 133 meseci
Samo da se pridruzim konstataciji Minje i Mirjane , sa ovolikim trudom greota bi bilo ne pokusati . Ja i moja supruga cemo pokusati samo pre prvog maja uplata posto imamo vec fakturu pa kako bog da.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 20:49 - pre 133 meseci
Naravno da treba pokusati. jeste da je svaka nova vest shok, a onda se covek umiri i gleda sta moze da dobije od toga kada je vec ulozio vreme, energiju, misli, zelje i naravno novac za tu pricu. Moram da posaljem i vidim kakav me odgovor ceka. Na kraju, kazem, do dok su svi pricali kako se odgovor ceka duze od 6 meseci, moja je prijateljica dobila autorizaciju za mesec dana i to pocetkom ove godine. Jos sam joj ja prenosila kako treba da se pripremi na cekanje.
Mozda nama koji sada posaljemo stigne po starom, a i ako ne, sticice nesto..licenca i objasnjenje sta i kako.

Samo da pitam kako ce ici oko uplate fakture od 1.juna?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 21:54 - pre 133 meseci
Citat sa strane SAK-a:

Forhåndsbetaling av gebyr fra 1. juni

​1.juni 2013 går SAK over til forhåndsbetaling av gebyr for søknad om autorisasjon og lisens. Fra samme dato sendes det ikke lenger ut faktura fra SAK til søkere.

Det innebærer at søker på eget initiativ skal innbetale oppgitt og korrekt beløp i NOK til korrekt kontonummer, oppgitt på SAKs hjemmeside. Søker henter selv ut en kvittering fra sin respektive nettbank, som dokumenterer innbetalingen, og legger kvitteringen ved søknaden, som sendes til SAK for behandling.

For å kunne behandle søknadene raskt og effektivt vil SAK sikre seg at hver søknad er komplett, med kvittering for betalt gebyr, nødvendige identifikasjons- og utdanningspapirer, i tråd med fremgangsmåten som vil være beskrevet på vår hjemmeside. www.sak.no


PREVOD u kratkim crtama:Kompletiras dokumentaciju,oni ce dati na svojoj net strani broj bankovnog racuna ustanove SAK,i ti ces da uplatis na taj racun pare a sa net banke skines tj.odstampas dokaz o uplati.I sve zajedno posaljes u SAK i tada je dokumentacija kompletna.

Ali oni ce nakon 1.juna opisati sve to - tako kazu na svojoj net stranici.Samo pratite SAK na netu od tog datuma.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.05.2013. u 22:01 - pre 133 meseci
Ja stvarno nikoga ne nagovaram ni na sta.Ja samo iznosim svoje misljenje.Dakle,to kada ja kazem da treba poslati papire na procenu,ja to ne govorim zato sto zelim nekome zlo ili ga saljem u slepu ulicu,kamikazu kako rece Delija.
Ja vam to kazem zato sto vam zelim sve najbolje i zelim vam da resite svoje ekonomske probleme pre svega da imate mogucnost izbora kasnije kada prodje neko vreme.Jer u startu nemas izbora mnogo ali kasnije imas jako puno izbora i mogucnosti.Ovo govorim iz licnog iskustva i to moje iskustvo zelim da se dogodi i svima vama.To je moja istinska zelja.Ko ce da veruje neka veruje,ko nece ne mora.I na kraju svako radi samo i iskljucivo po svom nahodjenju i mogucnostima.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7840957 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.