Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7882160 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 18:25 - pre 133 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
delija_sever031:
Cek bre to je sve? nema cekanja pola godine na dozvole,nema tidlig dozvole nema papirologije,samo to uz ponudu posla treba za EU drzavljane? auuuuu....

Ima ovde dosta ljudi koji imaju ili ce imati hrvatski,madjarski,bugarski pa i slovenacki pasos tako da verujem da i njih zanima ova druga strana medalje uz onu prethodno godinama zvakanu a i dalje nesazvakanu muku oko procedura i papira za non-EU drzavljane kada dobiju posao u Norveskoj


pa i oni traze licni broj, dobijaju privremenu karticu, ne mogu da dignu kredit, moraju da imaju ugovor

najveca razlika je sto mogu da rade sta god hoce dok mi moramo da povezemo posao i diplomu. nazalost ovo je za neke profesije jako tesko dok za neke nije problem. masinski inzinjeri bez problema dobijaju papire, gradevinski isto, programeri ... vecina na ovom forumu su medicinari pa ispada da je pretesko doci do papira ali nije tako kada se sve detaljnije sagleda. jeste da ima koji odlazak vise u stanicu policije ili u skatte prostorije ali i svedjani moraju ici da se prijave kao i mi. opet imamo mogucnost ranog starta koji se ceka bukvalno desetak sati. ako su problem 4 papira onda je smesno kukati. nije lako ali nije ni tesko ili nemoguce. ja samo molim boga da ovaj sistem ostane sto duze, i da prolazimo u trazenju posla kao u poslednjih mesec dva.


sretno svima


Zoki ja sam zivela sa devojkom iz Litvanije,i veruj mi to je ogromna razlika.EU je ogromna razlika,i to je konacan zakljucak.Jedino cekanje je za poresku karticu.Sve ostalo podmazano.
Svi koji imaju diplome iz Hr ne treba da se plase,tj.visoko obrazovani ljudi,njima ce sve biti priznato a svi inzenjeri rade 100% tako da nema problema u procentu,bice priznati lekari/farmakolozi,sve je to posao po 100%,sykepleieri isto posao po 100% tu nema nikakve problematike i nece je ni biti.
Vozaci u startu ce moci da rade a takvih poslova ima dosta.
Ono sto ce biti problem ako se bude islo na neki prelazni period od par godina gde ce imati zahtev za 80% posao,jesu nekvalifikovani ljudi i nize obrazovani jer tu onda sta god da radis moras da imas tih 80% a kod takvog tipa poslova nije uvek lako naci to.Recimo,kao asistent u zdravstvu,to moze da radi svako iz EU ali ako ima puno clanstvo bez nekih kocnica.Ako ima kocnice treba mu 80% jedan poslodavac i to je zeznuto.Medjutim,bice priznati svi na nivou fagbrev...zanata koliko hoces.Idi bre,nema zime sta god da odluce da li da bude sa nekim kocnicama ili bez njih.
Mi smo gologuzi i pustimo mi bracu Hrvate da plivaju,njima slauf na treba,a kod nas je oluja a ni broda nemamo.Kod nas se koplja lome na zdravstvu.Inzenjeri su priznate diplome i tu je sve cisto ali u zdravstvu nije nista priznato i kroz sve se ide na dodatne skole i mucis se...
Ne lazimo se...treba im 9000 inzenjera i 5000 med.sestara...moci ce to da pokriju sa snagama iz EU,zato su i stavili onu semu zasto zaposljavas nekoga van EU a ne nekoga iz EU?Cuvena sema nezaobilazna za sezonske poslove.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 18:31 - pre 133 meseci
Citat:
Zika Obretkovic:
Da li neko zna... Mogu li se predati dokumenta u ambasadi u Srbiji za sommerjobb i ako može isplatili se to raditi?


Mozes da predas,naravno.
Ali imas li iz NAV-a papir tj.dokumenat koji ti je poslodavac popunio zasto je zaposlio tebe a ne nekoga iz EU?Taj papir moze samo poslodavac da dobije/trazi od NAV-a i da ga popuni i prosledi tebi?
Pa sada je skoro sredina maja...odluci se brzo kuda ces,ili ambasada ili https://selfservice.udi.no/ i zakazivanje termina sto pre jer letnji poslovi pocinju uskoro...
Oko 2-4 nedelje moze da ti uzme procena sommerjobb ali nema druze pravila sa njima i sluzbenicima sto se tice policije ovde u No...
Naravno da ti je ambasada jeftinija varijanta ali koliko bi potrajalo i to je jako individualno.Moras sam da doneses odluku,ali ja da sam ti,ja bih odavde slala,dakle iz No.
I pojuri za taj papir poslodavca ako ga nemas!Pise na sajtu UDI-a da taj dokumenat skracuje vreme obrade.
Sajt UDI-a :

I tillegg til utfylt søknadsskjema (på nett eller papir) må du legge frem: •arbeidstilbudsskjema (dere må bruke dette skjemaet), undertegnet av deg og arbeidsgiveren din. Hvis du søker om å fornyelse, må du fylle ut arbeidstilbudsskjemaet på nytt med underskrift fra deg og arbeidsgiveren din. Hvis du har flere arbeidsgivere, må du legge ved eget arbeidstilbud for hver arbeidsgiver.
•fullmakt til arbeidsgiveren din, dersom arbeidsgiveren skal søke for deg
uttalelse fra NAV som arbeidsgiveren din skaffer deg i forkant av at du leverer søknaden, med unntak av søknader fra jordbruk og skogbruk.
•dokumentasjon på at du har betalt søknadsgebyret
•kopi av gyldig reisedokument (som regel passet ditt)
•to passbilder som tilfredsstiller bestemte krav
•dokumentasjon på at du er sikret bolig for den tiden søknaden gjelder
•kopi av fødselsattest eller annen landspesifikk dokumentasjon på identitet, for eksempel ID-kort eller husholdsregister

Hvis du legger ved en kopi av dokumentene sammen med søknaden, må du vise fram originaldokumentene når du leverer søknaden

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 18:39 - pre 133 meseci
Budimo jos suvo realni.Hrvatska je za ulazak u EU pregovarala jako dugo...nekih 10-tak godina ako se ne varam.Pa plus sto su ja mislim 2010-te ili tako neke godine blizu te zamalo usli pa nisu.
Koji tek nas put ceka.Vucic na Kosmetu pokusava da bude Milos Obrenovic sa diplomatijom i da smiri raju koja se smiriti ne moze a bez toga i realizacije sporazuma iz Brisela nema ni naznake za eventualne prve pregovore o barem datumu za EU...
Ma,mi imamo vrlo nezavidnu situaciju.Nikoga ne plasim samo sam realna.Veliko je norvesko trziste.Jeste.Ali je i velika kriza u EU.A dostupnost norveskog trzista za EU ogromna i vrlo jednostavna.
U EU uci necemo,a da sprecimo druge da popunjavaju radna mesta ne mozemo.Dakle,ono sto mozete da uradite jeste da skratite vreme procene da li emigrirati ili ne.Pozurite sa skolama jezika i autorizacijama i ispitivanjem trzista rada i dolazite ko god moze i kako zna i ume.Spanci poceli i u Tromsø da dolaze .
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 18:45 - pre 133 meseci
Jutros isla sa mojim pilicima u policiju da predaju za dozvolu i bokte znacajno se to menja.Guzva na spratu.To nije tako bilo.I Kurta i Murta resili da emigriraju.Tromsø,pazi.Metar i po od Boga,ali dosli,pune trziste.Nekada je bilo dvoje/troje u hodniku a to nekada nije bilo davno,svega pre recimo 1,5 godinu.Ja ponavljam,nikoga ne plasim samo sam realna i pisem/opisujem klimu "navala iz EU" na licu mesta.Pazi,i u Tromsø dolaze,nema vise biranja,kao sever je pa necu...Spanaca koliko hoces.Sto kaze moja sefica...:"Vidi,Spanci,odkud oni?"
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 18:47 - pre 133 meseci
Mirjana od kada treba taj papir iz Nava za zaposlene van EU i za koja zanimanja i znas li treba li i za produzenje?. Ja sam predavao 2011g za sezonsku i nisam to predavao. Cekao sam skoro 3 meseca za sezonsku dozvolu . Predali su je na moje ovlascenje u Oslu.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 19:09 - pre 133 meseci
Od 15.6.2012-te je poslednja izmena na sajtu UDI-a sto se tice sezonske dozvole.Tako stoji.
E sada ja sam to pitala ljude ovde pre koju nedelju kada su ovo dvoje ljudi kod mene dobili sezonski posao prvo jer ja nisam znala da i to treba.I niko nije znao da mi kaze.
To je samo za sezonske poslove za sva zanimanja.Ti si na faglært vizi,nema to veze sa nama ali za sezonske ima.I tu je nastala citava frka kada je leder koji je dao ponudu za sommerjobb nazvao NAV da dobije tu semu i da popuni.I njemu ovi iz NAV-a napricace istoriju kako on mora da dokaze zasto je dao posao nekom van EU a ne nekom iz EU.I sta se dogodilo?Pa izgubila je taj posao.Ali srecom dobila je kod druge lederke na 3 meseca za faglært vizu i to nije sezonski posao tako da se na taj nacin izbegao taj papir.
Takodje,zena isto sa foruma je zamolila seficu za taj papir da pita NAV-jer samo sef ga moze dobiti (probali da ga dobiju ovi moji isli u NAV ali nisu dali.vec da sef trazi umesto njih),i njoj je isto sefica odbila to da uradi.
Dakle,zato sam pitala da li je neko imao iskustva sa tim papirom jer u Tromsu je to problem za sve ljude van EU.Iz NAV-a vrse zastrasivanje poslodavaca.
Surbat,to kod tebe nema veze to je samo za sezonski posao.Nema veze ni kod produzenja,to se ne nalazi na sjekkeliste za faglært vizu vec samo za sezonsku vizu.
Jos je jedan covek iz Ukrajine izgubio ponudu za sommerjobb zbog istog razloga.Zato sam pitala ljude da li je i u ostalim mestima tako,ima li neko iskustva sa tim?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 19:22 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Jutros isla sa mojim pilicima u policiju da predaju za dozvolu i bokte znacajno se to menja.Guzva na spratu.To nije tako bilo.I Kurta i Murta resili da emigriraju.Tromsø,pazi.Metar i po od Boga,ali dosli,pune trziste.Nekada je bilo dvoje/troje u hodniku a to nekada nije bilo davno,svega pre recimo 1,5 godinu.Ja ponavljam,nikoga ne plasim samo sam realna i pisem/opisujem klimu "navala iz EU" na licu mesta.Pazi,i u Tromsø dolaze,nema vise biranja,kao sever je pa necu...Spanaca koliko hoces.Sto kaze moja sefica...:"Vidi,Spanci,odkud oni?" :)

Bogami sam se zabrinuo, ja došao na sever kao nije gužva, imam vremena mesec dana da učim jezik pa da tražim posao. Čini mi se da ću učenje jezika morati skratiti i hitno krenuti na traženje kakvog takvog posla.
Elem ima li na severu išta sem Tromsa što liči na grad da se pokuša tamo nešto naći.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Zika Obretkovic
Beograd

Član broj: 154603
Poruke: 16
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 19:44 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Zika Obretkovic:
Da li neko zna... Mogu li se predati dokumenta u ambasadi u Srbiji za sommerjobb i ako može isplatili se to raditi?


Mozes da predas,naravno.
Ali imas li iz NAV-a papir tj.dokumenat koji ti je poslodavac popunio zasto je zaposlio tebe a ne nekoga iz EU?Taj papir moze samo poslodavac da dobije/trazi od NAV-a i da ga popuni i prosledi tebi?
Pa sada je skoro sredina maja...odluci se brzo kuda ces,ili ambasada ili https://selfservice.udi.no/ i zakazivanje termina sto pre jer letnji poslovi pocinju uskoro...
Oko 2-4 nedelje moze da ti uzme procena sommerjobb ali nema druze pravila sa njima i sluzbenicima sto se tice policije ovde u No...
Naravno da ti je ambasada jeftinija varijanta ali koliko bi potrajalo i to je jako individualno.Moras sam da doneses odluku,ali ja da sam ti,ja bih odavde slala,dakle iz No.
I pojuri za taj papir poslodavca ako ga nemas!Pise na sajtu UDI-a da taj dokumenat skracuje vreme obrade.
Sajt UDI-a :

I tillegg til utfylt søknadsskjema (på nett eller papir) må du legge frem: •arbeidstilbudsskjema (dere må bruke dette skjemaet), undertegnet av deg og arbeidsgiveren din. Hvis du søker om å fornyelse, må du fylle ut arbeidstilbudsskjemaet på nytt med underskrift fra deg og arbeidsgiveren din. Hvis du har flere arbeidsgivere, må du legge ved eget arbeidstilbud for hver arbeidsgiver.
•fullmakt til arbeidsgiveren din, dersom arbeidsgiveren skal søke for deg
uttalelse fra NAV som arbeidsgiveren din skaffer deg i forkant av at du leverer søknaden, med unntak av søknader fra jordbruk og skogbruk.
•dokumentasjon på at du har betalt søknadsgebyret
•kopi av gyldig reisedokument (som regel passet ditt)
•to passbilder som tilfredsstiller bestemte krav
•dokumentasjon på at du er sikret bolig for den tiden søknaden gjelder
•kopi av fødselsattest eller annen landspesifikk dokumentasjon på identitet, for eksempel ID-kort eller husholdsregister

Hvis du legger ved en kopi av dokumentene sammen med søknaden, må du vise fram originaldokumentene når du leverer søknaden

Pa sad sam se zbunioo...

Imam ugovor na kome piše da sam ferievikar

A taj papir se zove arbeidstilbudsskjema? I poslodavac mora njih da kontaktira?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 19:49 - pre 133 meseci
Bobane,

Ne mozes jezik da naucis za mesec dana.To ti je jasno.
U Finnmarku imas tri kljucne tacke.A to su:
1)Hammerfest (10.000 dusa),aerodrom
2)Kirkenes (10.000 dusa),aerodrom
3)Alta (20.000 dusa),aerodrom.

Ostalo su sela.Ali imas aerodorom i po nekim od tih sela koja broje oko 1500-5000 dusa.Sve to funkcionise.U samiskim opstinama ne vredi da pokusavas jer tu se sve svodi na posao sa rein-om,irvasima.I to je zatvoren krug.
Hammerfest-bogata opstina i najbogatija opstina,zapravo.Naravno,gas je tamo.
Letilica koja leti nad ovim delom neba ne Wideroe,koji je poslednjih dana strajkovao (komso me licno obavestio),ne znam kakva je sada situacija.
Nije jeftino i sada dolazi do izrazaja ono sto sam ja pricala.Za obilazak ovih gradova se MORA koristiti avion,a to ima svoju cenu,a gde prenociti plus...Dakle...kretanje po velikom prostanstvu Finnmarka nije tako jednostavno pre svega zbog finansija.
Mislim da si to i sam shvatio sada kada si ovde.
Tromsø je fylket sam za sebe i ne mozes da poredis Tromsø ni sa jednim od ovih gradova.Po institucijama koje poseduje to ti je priblizno kao da poredis Lillehammer i Oslo.Dakle,u Finnmarku nemas grad tipa Tromsa ali imas ove tri gore pomenute tacke koje predstavljaju svu funkcionalnost Finnmarka.
Problem je medjusobna udaljenost gradova jedan od drugog.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 19:58 - pre 133 meseci
Citat:
Zika Obretkovic:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Zika Obretkovic:
Da li neko zna... Mogu li se predati dokumenta u ambasadi u Srbiji za sommerjobb i ako može isplatili se to raditi?


Mozes da predas,naravno.
Ali imas li iz NAV-a papir tj.dokumenat koji ti je poslodavac popunio zasto je zaposlio tebe a ne nekoga iz EU?Taj papir moze samo poslodavac da dobije/trazi od NAV-a i da ga popuni i prosledi tebi?
Pa sada je skoro sredina maja...odluci se brzo kuda ces,ili ambasada ili https://selfservice.udi.no/ i zakazivanje termina sto pre jer letnji poslovi pocinju uskoro...
Oko 2-4 nedelje moze da ti uzme procena sommerjobb ali nema druze pravila sa njima i sluzbenicima sto se tice policije ovde u No...
Naravno da ti je ambasada jeftinija varijanta ali koliko bi potrajalo i to je jako individualno.Moras sam da doneses odluku,ali ja da sam ti,ja bih odavde slala,dakle iz No.
I pojuri za taj papir poslodavca ako ga nemas!Pise na sajtu UDI-a da taj dokumenat skracuje vreme obrade.
Sajt UDI-a :

I tillegg til utfylt søknadsskjema (på nett eller papir) må du legge frem: •arbeidstilbudsskjema (dere må bruke dette skjemaet), undertegnet av deg og arbeidsgiveren din. Hvis du søker om å fornyelse, må du fylle ut arbeidstilbudsskjemaet på nytt med underskrift fra deg og arbeidsgiveren din. Hvis du har flere arbeidsgivere, må du legge ved eget arbeidstilbud for hver arbeidsgiver.
•fullmakt til arbeidsgiveren din, dersom arbeidsgiveren skal søke for deg
uttalelse fra NAV som arbeidsgiveren din skaffer deg i forkant av at du leverer søknaden, med unntak av søknader fra jordbruk og skogbruk.
•dokumentasjon på at du har betalt søknadsgebyret
•kopi av gyldig reisedokument (som regel passet ditt)
•to passbilder som tilfredsstiller bestemte krav
•dokumentasjon på at du er sikret bolig for den tiden søknaden gjelder
•kopi av fødselsattest eller annen landspesifikk dokumentasjon på identitet, for eksempel ID-kort eller husholdsregister

Hvis du legger ved en kopi av dokumentene sammen med søknaden, må du vise fram originaldokumentene når du leverer søknaden

Pa sad sam se zbunioo...

Imam ugovor na kome piše da sam ferievikar

A taj papir se zove arbeidstilbudsskjema? I poslodavac mora njih da kontaktira?


Da ferievikar je sommerjobb na dva meseca.Imas listu dokumenata koje predajes za sommerjobb i nalazi se na sajtu UDI-a.Udjes na deo za "arbeid" i ides skroz na desnu stranu gde pise faglært i sesongarbeid i tebi treba sesongarbeid.Kada tu dodjes onda ces videti listu koju sam ti ja okacila u postu iznad.Tu stoji za taj papir o NAV-u da ga nabavlja poslodavac.
Arbeidstilbud skjema je drugi papir jer ti ne predajes ugovor vec arb.tilbud semu.Skines sa neta tu semu i prosledis poslodavcu da to popuni.Posto kazme ti ti predajes tu semu a ne ugovor.I semu moras predati.
I treba ti mesto gde ces ziveti u Norge za to vreme.Moras imati i neki papir o tome,tipa adresa u Norge za to vreme.Ovo sa NAV-om ti ne mogu pomoci jer to moze samo poslodavac da trazi.Napisi mejl poslodavcu da to tarzi ako moze,ako ne posalji bez toga.Mene su pitali a koliki je rizik slati bez toga.Ja to ne znam.Nemam licno iskustvo sa tim,niko ovde na forumu o tome nije nista pisao,ranije to nije ni trebalo.Mozda se moze proci bez toga,ali na sajtu stoji kao deo dokumentacije.
Znaci da se ne bunis...ides kroz celu ovu listu i moras imati te papire koji se od tebe traze.
-Arb.tilbud semu skini i sef popuni
-Posalji mejl i pitaj ovo za NAV papir
-Potvrda o stanu
-Taksu moras platiti ili preko portala 3000 kr sa karticom ili ides preko ambasade pa onda se valjda njima placa ili kao vec to ne znam
-Dve slike
-Pasos
NB!Znaci arb.tilbud sema i NAV-papir nemaju veze jedan sa drugim.To su dva papira.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dyn.orange.at.



+165 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 20:16 - pre 133 meseci
Rampa za Hrvate
Citat:
Billeg solidarity
Published 12 hours ago - 326 Views Post

LO will be shutting down the boundaries of Croats to up to seven years. Solidarity is difficult.

1 July is Croatia joining the EU. Here is yet another country from the former Eastern Europe incorporated into the Union and the European Economic Area. Confederation has asked the government introduce a transitional arrangement for up to seven years are abandoned Croats out from Norway. LO feared social dumping and a threat to Norwegian working life. NHO reject such a transitional arrangement and believes working model our chairs also Croats, enter our country today. LO on their side fears even stronger pressures populous Serbia also arises, while NHO thinks we'll discuss that day Serbia Serbia appropriate.

Without a doubt constitute the EEA Agreement and the crisis in Southern Europe a strain on financial arrangements in this country. It may well be that the employer side wants pressure on Norwegian collective agreements and wage conditions. LO on their side fears even more social dumping. A minority of the Trade Unions Congress last week was ready to throw away the whole EEA unless otherwise Norwegian collective agreements with more to go the EU rules.

Izvor

 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 20:21 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Bobane,

Ne mozes jezik da naucis za mesec dana.To ti je jasno.
U Finnmarku imas tri kljucne tacke.A to su:
1)Hammerfest (10.000 dusa),aerodrom
2)Kirkenes (10.000 dusa),aerodrom
3)Alta (20.000 dusa),aerodrom.

Ostalo su sela.Ali imas aerodorom i po nekim od tih sela koja broje oko 1500-5000 dusa.Sve to funkcionise.U samiskim opstinama ne vredi da pokusavas jer tu se sve svodi na posao sa rein-om,irvasima.I to je zatvoren krug.
Hammerfest-bogata opstina i najbogatija opstina,zapravo.Naravno,gas je tamo.
Letilica koja leti nad ovim delom neba ne Wideroe,koji je poslednjih dana strajkovao (komso me licno obavestio),ne znam kakva je sada situacija.
Nije jeftino i sada dolazi do izrazaja ono sto sam ja pricala.Za obilazak ovih gradova se MORA koristiti avion,a to ima svoju cenu,a gde prenociti plus...Dakle...kretanje po velikom prostanstvu Finnmarka nije tako jednostavno pre svega zbog finansija.
Mislim da si to i sam shvatio sada kada si ovde.
Tromsø je fylket sam za sebe i ne mozes da poredis Tromsø ni sa jednim od ovih gradova.Po institucijama koje poseduje to ti je priblizno kao da poredis Lillehammer i Oslo.Dakle,u Finnmarku nemas grad tipa Tromsa ali imas ove tri gore pomenute tacke koje predstavljaju svu funkcionalnost Finnmarka.
Problem je medjusobna udaljenost gradova jedan od drugog.

Znam da ne mogu naučiti nor za mesec dana, trenutno ispravljam reči koje su nas pogrešno učili u školi. Tj menjam knjiški nor za onaj koji se koristi i slušam jezik kako bih prepoznao ono što sam naučio. Znaš i sama da se ovde mnoge reči izgovaraju drugašije od onoga što se uči u školi pa sam ja ostao zatečen kada su oni psa nazvali HUN a svi smo lepo naučili da je hun ona. Pa na kraju ispade jes hun ona al se to ne kaže tako nego hu i milion sličnih primera. Trudim se Miro maksimalno koliko je to u mojoj mogućnosti da stvari uradim kako treba i da spasem porodicu divote božije zvane Srbija, nije daljina više problem kada se dokopaš jednom severa. Posle 3000km ovih 300km koji dele gradove po severu i nije tako mnogo. Problem je uvijati taj prvi posao koji otvara ostala vrata. Ako sam dobro informisan i Alta je dobila fakultet što može značiti da će se ulagati u razvoj tog grada.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 20:33 - pre 133 meseci
Ne nema Alta Univerzitet,samo evt.Høyskole.
Hund kao pas...ali u Tromsu a specijalno u okolini je to hunj (sa izrazenim nj) jer ceo Tromsø dijalekat ima to "nj" i "lj",sto nama nije tesko da savladamo jer i mi to imamo.
Ho-zaista pisu i u raportima za Hun,ali to je okolina Tromsa i Tromsø.U Finnmarku imas obican bokmål i nemas toga.
Ali nisu tebe pogresno ucili u skoli,vec ima tako dijalekatskih reci.Medjutim najbolje je uciti sve na bokmål-u i prilagodjavati se,jer svi ce te razumeti kada kazes hund i hun.
Steike hakke tulat - to je u stvari gal (lud),ali oni ga dodadose...medjutim ti imas nekih 50-tak takvih reci dijalekta ostalo mozes zaista da koristis bokmål...
I ovo tulat citas kao tuljat.Ali Finnmark to nema,to ima samo Tromsø.Ja dok sam zivela u Finnmarku nikada nisam cula te reci da se koriste,prvi put ovde u Tromsu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 20:35 - pre 133 meseci
Ziko...

Ugovor dobiti jeste najvazniji deo posla ali to je samo jedan deo od potrebne dokumentacije.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.bb.online.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 20:38 - pre 133 meseci
Znači sve luđe od luđeg :-) ja dođoh na 60km od Tromsa da otkrijem kako nema od toga nikakve koristi :-) Sad šta je tu je, idemo dalje za iste pare sa lj ili bez lj.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 21:00 - pre 133 meseci
Imas u Tromsu Burger King,tamo rade i sa samo znanjem engleskog doduse u pozadini ne na kasi,probaj da nadjes na netu kontakt sigurno im trebaju sommer zamene pa vidi jesu li vec nasli ili je sada to u toku...probaj.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 21:08 - pre 133 meseci
Citat:
boban 13:
Citat:
Mirjana Savicic:
Bobane,

Ne mozes jezik da naucis za mesec dana.To ti je jasno.
U Finnmarku imas tri kljucne tacke.A to su:
1)Hammerfest (10.000 dusa),aerodrom
2)Kirkenes (10.000 dusa),aerodrom
3)Alta (20.000 dusa),aerodrom.

Ostalo su sela.Ali imas aerodorom i po nekim od tih sela koja broje oko 1500-5000 dusa.Sve to funkcionise.U samiskim opstinama ne vredi da pokusavas jer tu se sve svodi na posao sa rein-om,irvasima.I to je zatvoren krug.
Hammerfest-bogata opstina i najbogatija opstina,zapravo.Naravno,gas je tamo.
Letilica koja leti nad ovim delom neba ne Wideroe,koji je poslednjih dana strajkovao (komso me licno obavestio),ne znam kakva je sada situacija.
Nije jeftino i sada dolazi do izrazaja ono sto sam ja pricala.Za obilazak ovih gradova se MORA koristiti avion,a to ima svoju cenu,a gde prenociti plus...Dakle...kretanje po velikom prostanstvu Finnmarka nije tako jednostavno pre svega zbog finansija.
Mislim da si to i sam shvatio sada kada si ovde.
Tromsø je fylket sam za sebe i ne mozes da poredis Tromsø ni sa jednim od ovih gradova.Po institucijama koje poseduje to ti je priblizno kao da poredis Lillehammer i Oslo.Dakle,u Finnmarku nemas grad tipa Tromsa ali imas ove tri gore pomenute tacke koje predstavljaju svu funkcionalnost Finnmarka.
Problem je medjusobna udaljenost gradova jedan od drugog.

Znam da ne mogu naučiti nor za mesec dana, trenutno ispravljam reči koje su nas pogrešno učili u školi. Tj menjam knjiški nor za onaj koji se koristi i slušam jezik kako bih prepoznao ono što sam naučio. Znaš i sama da se ovde mnoge reči izgovaraju drugašije od onoga što se uči u školi pa sam ja ostao zatečen kada su oni psa nazvali HUN a svi smo lepo naučili da je hun ona. Pa na kraju ispade jes hun ona al se to ne kaže tako nego hu i milion sličnih primera. Trudim se Miro maksimalno koliko je to u mojoj mogućnosti da stvari uradim kako treba i da spasem porodicu divote božije zvane Srbija, nije daljina više problem kada se dokopaš jednom severa. Posle 3000km ovih 300km koji dele gradove po severu i nije tako mnogo. Problem je uvijati taj prvi posao koji otvara ostala vrata. Ako sam dobro informisan i Alta je dobila fakultet što može značiti da će se ulagati u razvoj tog grada.

Ma nije to nista. Dodji u Randaberg/Rogaland pa da vidis sta je Nynorsk pa sa jos nekim levim lokalnim akcentom. Osecas se kao da si dzaba ucio jezik u Srbiji jer je bas znacajna razlika. Znaci reset pa iz pocetka pa onda posto si vec navikao na ono sto si ucio ucis drugi nacin izgovora jedne iste reci i uporedo ucis reci na verziji jezika koji si ucio u Srbiji. Ma cudo nevidjeno. Budi srecan sa tiim malim razlikama jer mogu biti mnogooooo vece!
 
Odgovor na temu

Zika Obretkovic
Beograd

Član broj: 154603
Poruke: 16
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 21:14 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ziko...

Ugovor dobiti jeste najvazniji deo posla ali to je samo jedan deo od potrebne dokumentacije.
Pozdrav!


Malo sam se skenj... ali ajde.

Pošto ći biti prvi... kontaktiraću poslodavca pa ću vam preneti svoje iskustvo.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 21:16 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
delija_sever031:
Cek bre to je sve? nema cekanja pola godine na dozvole,nema tidlig dozvole nema papirologije,samo to uz ponudu posla treba za EU drzavljane? auuuuu....

Ima ovde dosta ljudi koji imaju ili ce imati hrvatski,madjarski,bugarski pa i slovenacki pasos tako da verujem da i njih zanima ova druga strana medalje uz onu prethodno godinama zvakanu a i dalje nesazvakanu muku oko procedura i papira za non-EU drzavljane kada dobiju posao u Norveskoj


Ovo je i dalje forum gde je najveca grupacija ljudi gologuza tj.van EU.
Vidi,da se uozbiljim pa da kazem ozbiljno.Meni je stvarno drago sto je Hr u Uniji tj.sto ce uci.Pa sto da se svi mucimo sa Balkana,neka nekome ide lakse ova staza dolaska u Norge,ali ono sto mi je jako krivo i sto nikako ne mogu da razumem u ovoj zemlji prava i jednakosti,u zemlji gde je sve po zakonu gde se skola procenjuje na osnovu plana i programa na kojem se toliko insistira...se desava presedan.

Moukoko i Isabela917 imaju istu skolu............................................................Ali to uopste nije lako.Shvatis tek kada to osetis na sopstvenoj kozi.

Jasno je zasto rade emocije i logika sto je normalno jer tako funkcionisemo ali problem je sto se dzaba lomi glava jer odgovora nece biti dok se ne prekine taj zacarani krug da moraju da nam cesljaju diplome dok ne "udjemo" u EU. Problem koji ovde navodis je veoma jednostavan tj. odgovor na njega. Norveska je u EEA sto znaci ima uskladjene zakone sa EU sto podrazumeva i zakone o obrazovanju. Znaci ako neka drzava udje u EU automatski njeni drzavljani imaju priznato obrazovanje ovde. Nije na Norveskoj koja nije u EU ali ima njene zakone da uporedjuje zasto postoji razlika u obrazovanju izmedju drzave koja je u EU i one koja se granici sa njom i nije u EU a gde postoji isti plan i program. Zadatak norveskih institucija je da procenjuju diplome iz drzava koje su van EU. U tom smislu mi smo za njih u jednakom rangu kao i Filipini ili Pakistan ili Japan ili Australija ili Turska. Nema tu zalosti ili mesta emocijama. To je prosto tako.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.05.2013. u 22:04 - pre 133 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:

Ovo je i dalje forum gde je najveca grupacija ljudi gologuza tj.van EU.
Vidi,da se uozbiljim pa da kazem ozbiljno.Meni je stvarno drago sto je Hr u Uniji tj.sto ce uci.Pa sto da se svi mucimo sa Balkana,neka nekome ide lakse ova staza dolaska u Norge,ali ono sto mi je jako krivo i sto nikako ne mogu da razumem u ovoj zemlji prava i jednakosti,u zemlji gde je sve po zakonu gde se skola procenjuje na osnovu plana i programa na kojem se toliko insistira...se desava presedan.

Moukoko i Isabela917 imaju istu skolu.Dakle,kolege su.Isabela ce dobiti priznate master studije samo zato sto je u EU,a Moukoko je dobio priznanje na stepenu nize i treba da ide kroz nasj.fag da bi autorizovao na nivou 5 godina koje covek vec ima.
I koji je tu argumenat od strane SAK-a?Sta je to sto fali u tom programu kada je program ISTI???
Spustimo se nize jedan nivo.I Hr i mi imamo istu srednju medicinsku skolu,isti program.Oni ce da dobiju priznanje na nivou Bacelor nivoa,a mi necemo.I onda se sa druge strane izmisljaju nepostojece stvari kako nama fali ovo ili ono a ljudima sa istim programom u EU dajes to priznanje.Pa dakle,ljudi jedna Norveska obrazovna institucija i to top institucija za priznavanje diploma i norveskih i inostranih u zdravstvu se vodi iskljucivo POLITICKIM principima.
Zato kazem da je svaka procena plana i programa potpuno na margini,nebitna.Centralno mesto zauzima clanstvo u EU.
To je sramota.To je ravno skandalu.Ne trazi niko ovde da dobije nesto sto nema,vec ne mozes jednom da das a drugom da nedas ako imaju isti skolski program.Cime se ti onda bavis?Procenom politicke situacije jedne zemlje?Zasto onda procenjujes pola godine dokumenta ako vec vidis da ta zemlja nije u EU?Samo sto niko nece da napise da je to zbog EU u zvanicnom dokumentu,vec lupaju da tu fali nesto od predmeta.
Kao da mi ovde ne poznajemo jedni druge i necemo razmeniti iskustva.
To je neverovatno i sramotno.Stvarno jeste.
To je institucija koja treba da se bavi procenom plana i programa a ne politike jesi li u EU ili nisi.
Ogorcena sam na tako nesto a kada ja to kazem nekome ko jos nije dosao u Norvesku,on/ona misle da ja lupam jewr boze moj,to se u jednoj Norveskoj ne moze desiti.
E,pa moze i desava se.I od tebe kao pojedinca se trazi da se prilagodjavas.I moras.Ali to uopste nije lako.Shvatis tek kada to osetis na sopstvenoj kozi.


Evo ovde bih se nadovezao vezano za farmaceute, jelte..
Dakle, nasim farmaceutima za 5ogodisnjim studijama (10 semestara) se priznaje samo bachelor nivo (tj 3godisnje studije) i ima pritom 4 ispita razlike i master rad do priznanja kao master. Nije uopste u pitanju Nasjonalfag koji nam fali, nazalost.. Nasjonal fag nam se namece kao "dopuna" u priznanju bachelora - tj farmaceuti dobijaju prvo vremenski ogranicenu licencu, koja se posle priznaje kao vremenski neogranicena autorizacija za bachelor polaganjem Nasjonal faga.
A da bi bili masteri - moramo ici opet na faks, slusati predavanja i poloziti tih nekih 4 ispita razlike i odraditi master rad (koji traje 6-9 meseci)
To em sto traje strashno mnogo vremena, em iziskuje preseljenje (ili tesku gimnastiku sa uklapanjem putovanja) u Oslo, i kosta mnogo - jer naravno da se radno vreme umanjuje za to vreme koje se mora provesti na faksu (a i ucenju i pripremi master rada). Jako komplikovano za ukopiti. A dodju farmaceuti iz Rumunije, Bugarske, evo sad i Hrvatske i sa istom (a mnogi i sa manjom jer im faks traje 4-4,5 godine) skolom dobiju master na osnovu EU clanstva Al to je tako, i ne kukam ja - nego pojasnjavam situaciju eventualnim kolegama koje planiraju ovde..

ps. pre 2-3 godine je dosla veca grupa (njih 10-15) nasih farmaceuta koji su u startu bili priznati kao master od strane SAFH. E onda su iznenada u SAFH-u resili da ipak konsultuju Univerzitet u Oslu kad su videli da se broj prijava znacajno povecao, a ovi naravno nasli da nas diplomski nije isto sto i master rad i eto veselja Pa kad vec mora da se radi master, ajd jos malo i neki ispit da se doda, nece da skodi.. To je tek nelogicno, a od strane iste "institucije" cuvenog SAFH
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7882160 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.