Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843977 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 15:22 - pre 146 meseci
E , a posto se s" vremena na vreme pojavi neko ko bi na kafu i druzenje, zasto se ne bismo mi koji zivimo u Oslu i okolini nasli na kafi npr u subotu 14. aprila? Nadjemo se npr na centralnoj stanici kod Burger King -a a znak raspoznavanja....pa ne znam, ima li neko neku ideju ?
 
Odgovor na temu

begbgo
Bergen

Član broj: 301115
Poruke: 8
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 15:53 - pre 146 meseci
Poziv za sve forumaše iz Bergena da u nedelju, na Uskrs, dođu u Rusku Pravoslavnu Crkvu.
Posle liturgije se uglavnom ostane neko vreme na druženju. Lepo vreme i mesto da se vidimo i upoznamo, pa ko voli nek izvoli.
(Parovi sa decom nek povedu dečurliju, imaće društva a i igračaka).
Javljam kada počinje liturgija.

Pozz

 
Odgovor na temu

begbgo
Bergen

Član broj: 301115
Poruke: 8
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 16:05 - pre 146 meseci
btw, vikibjorg mi dade ideju za viđanje :)
pozz za Oslo, i ostale norveške građane sa foruma. :)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 16:11 - pre 146 meseci
@ sandra - slazem se sa tobom.
@ ostali - evo stigao mi je mail od SAFH. Radi jasnoce postavicu i moje pitanje koje sam im poslao kao i odgovor koji sam dobio pa neka svako sam prosudi sta su hteli da kazu, mada je ovo jasno kao dan. I kome covek posle da veruje kada cuje 10 razlicitih informacija?

Ja: Hei, jeg heter xxxxxxx, og er autorisert helsefagarbeider, det vil si at jeg har norsk autorisasjon. Jeg bor i Serbia, og har serbisk statsborgerskap.
Nylig hørte jeg fra en av mine kollegær (jeg vet ikke om det stemmer) at det ble innført ytterliggere krav for arbeidstakere fra land utenfra
EØS-området fra og med februar 2012. Er det sant at jeg blant annet må ha bestått norskprøve 3 for å kunne jobbe som helsefagarbeider i
Norge, og at jeg må ta en slags fagprøve før en eventuell ansettelse? Er det nødvendig, eller? Jeg har planlagt å komme til Norge i løpet av
xxxxxxx, men hvis han har rett, så skal jeg være nødt til å endre planene mine. Kan dere vennligst svare på spørsmålet mitt slik at jeg vet hva
jeg skal gjøre? På forhånd takk.

SAFH: SAFH kjenner ikke til noen krav ifm med fagprøve eller språkprøve for å kunne jobbe som helsefagarbeider i Norge. Når du allerede har norsk autorisasjon som helsefagarbeider så er det ingen ytterligere krav fra Statens autorisasjonskontor. Hva eventuelle arbeidsgivere ønsker av kvalifikasjoner hos jobbsøkere kan ikke SAFH svare for.

Moguce je da je ova poslednja recenica kljucna u celoj prici. Bedak ako je tako.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 16:36 - pre 146 meseci
Ako sam dobro razumeo, odgovorili su ti da njih ne zanima ako neku poslodavac ima neke zahteve u vezi jezika. Jel tako? I ako može prevod ovakvih stvari za nas nepismene na Norveškom. Šta je tu bedak ne kapiram? Malo malo pa poneki infarkt me lupi.
Ja sam pokušavao danas da nahvatam sekretara škole, kao i juče, ali to nije bilo moguće iako je bila u obavezi da radi do 12 sati, plus je uredno ugasila telefon kraljica i tako ću prolongirati slanje još za dobrih nedelju dana. Ne znam da li da šaljem samo sa onom tabelom ili da čekam. Kakve sam sreće promeniće Zakon ili će zaustaviti autorizaciju, javlja mi se.


 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 16:54 - pre 146 meseci
Jens kao sto si i sam rekao jasno je kao dan, SAFH ne zna sta tebi poslodavac pored autorizacije moze zahtjevati, oni su svoje odradili i to je to znaci dali ti autorizaciju. I CESTITAM SUPER BAS. I mislim da si na pogesnu adresu uputio pitanje. Mozda da taj isti mejl posaljes UDI-u jer oni si ti koji daju dozvole i odredjuju pravila sta koliko i kako nam treba za radnu dozvolu. U mom mjestu gdje ja radim znaci Drøbaku-nekih 45 minuta busom od Osla ne zahtjevaju poslodavci nikakve polozene ispite, a ti koliko jezik znas znaci prolazis sto posto. U Oslu je poznato da se trazi NP3 da bi se dobio posao. Ja mogu pitati u policiji da li je doslo do kakvih izmjena i posalji mejl u Udi i nek jos neko pita negdje u drugom dijelu Norveske i zna cete na cemu ste vi sto tek dolazite.
Moje misljenje je da ako si flink til å snakke prolazis i bez ikakvih potvrda o znanju jezika, ali opet provjericemo. I sad je idealno vrijeme da se dolazi pocinju odmori i treba im radnika tj vikara al bitno se uglaviti bilo gdje posle ide puno lakse.

Nesh-co dobro si razumio ;)) Safh ne zna sta mu poslodavac eventualno moze zahtjevati da bi ga zaposlio. I navode kada vec imas autorizaciju da nemam nikakvih dodatnih uslova sa njihove strane da bi se radilo kao helsefagarbeider. I sto kazes ne znam sta je tu bedak jer nije sigurno da se trazi taj polozeni ispit jezika a i ako jeste nije sigurno u svim djelovima Norveske, al evo kazem ja pitam u policiji pa vam javim.
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

begbgo
Bergen

Član broj: 301115
Poruke: 8
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 17:01 - pre 146 meseci
Ispravlka mala, liturgija je u subotu u 23h
pozz
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 17:05 - pre 146 meseci
Izvini Nesho. Stize prevod.
Ja: Zdravo, ja se zovem xxxxx, i imam aurotizaciju za helsefagarbeidera, to jest imam norvesku autorizaciju. Zivim u Srbiji i imam srpsko drzavljanstvo.
Nedavno sam cuo od jednog od mojih kolega (ne znam da li je to tacno) da su uvedeni dodatni zahtevi za one koji traze posao iz zemalja van EØS podrucja
pocev od 12 februara 2012. Da li je istina da izmedju ostalog moram da polozim norskprøve 3 da bih mogao da radim kao helsefagarbeider u norveskoj i da moram da polazem neku vrstu strucnog ispita pre eventualnog zaposlenja? Da li je to neophodno? Planirao sam da dodjem u norvesku u toku xxxxx, ali ako je on u pravu moracu da promenim svoje planove. Mozete li molim vas da odgovorite na moje pitanje da bih znao sta da radim. Hvala unapred.
SAFH: SAFH ne zna za nikakve zahteve u vezi sa strucnim ili jezickim ispitom da bi mogli da radite kao helsefagarbeider u norveskoj. Kada/ako vec imate norvesku autorizaciju
onda ne postoje nikakvi dodatni zahtevi od strane SAFH. Sta eventualni poslodavci traze od kvalifikacija kod onih koji traze posao SAFH ne moze da odgovori.

Pa bedak je pre svega sto cujem milion razlicitih informacija. Ne znam vise ni sam sta da mislim.





 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 17:10 - pre 146 meseci
Sandra sad sam procitao tvoj post. Moguce je da sam se u startu zeznuo sto sam SAFH-u poslao mejl. Da znas da si u pravu. Iscimacu UDI a i vi koji ste tamo mozete da javite ako nesto cujete u medjuvremenu. Hehe
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 17:13 - pre 146 meseci
Skratio si mi život zbog one poslednje rečenice dole. Pomislio sam, to je to, što je bilo autorizovanja, bilo je...
A ti si sada dobio autorizaciju? Nisi do sada znao, nego su te obavestili upravo?
Ako je tako, čestitke, baš ti zavidimo :P I ako ti nije problem, odgovori mi na PM. Pozdrav.

 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 17:20 - pre 146 meseci
Viki dobra ideja samo sto bi meni vise odgovaralo u nedelju ali kako se dogovrimo. Gdje nam je Kelly? Kellyyyyyyyyyyyyyyyy sta ti kazes kad tebi stima sigurno neki drugi dan ;)))))) Kako da se raspoznajemo da cekamo na tom mjestu gdje rece i pricamo same sa sobom på serbisk ;)))))) bijele jakne da svi obucemo ili tako nesto samo bez ruza ;) ja sam za uglavnom

Ivane kod mene na poslu ima mjesovtih jedna indijka, filipinaca tacno 7 komada i ostalo norvezani i naravno ja jedna iz Republike Srpske znaci srpkinja.

Jens nema ti sta da mislis previse nego salji mejl na pravu adresu i rekla sam ja pitam pa podjelim odgovor sa vama. I moje misljenje je da se treba bazirati na ucenje jezika a ne plasirati neke neprovjerene informacije i bedaciti po forumu i onako su ljudi istrzani svaka nova moguca losa vijest ljudima stvara dodatni bespotrebni pritisak kako rece Nesh-co hoce nekog srcka da strefi a to ne mora da bude uopste tacna informacija.
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 17:37 - pre 146 meseci
Moze jedno DOBRONAMERNO pitanje Jensu i ostalim forumasima?
Zasto se opterecujete sad da kontaktirate SAFH, UDI oko stvari koje su manje vise poznate???
Mislim da samo bespotrebno bacate vreme. Dakle, sta smo do sad apostrforali: Norsk prøve 3 traze samo u Oslu. Jos nisam cuo da su ga nekome trazili van Osla u celij No. Dalje, 80% vikarijat zavrsava posao u pocetku za dozvole, potvrdjeno vise puta, pa i u poslednji mesec dana u Rogalandu.

Za sada nema zvanicnih informacija o daljem uvodjenju bilo kakvih dodatnih polaganja. Za sada jos nista zvanicno nije izaslo, samo pretpostavke. Ne bih da vredjam nikoga, ali ja sam samo radoznao. Akciju u sprovodjenje dragi moji forumasi. Sad je sezona trazenja posla, bolji period u godini ne postoji.

Jos samo jedna stvar: NE TVRDIM DA JE ISTINA, samo da sam svojim usima cuo sledece:
na nekom razgovoru sa dve lederke, mog i jos jednog doma oko nekih smena i nekih izmena oko redovnih turnusa, pita me ta druga lederka sta mi je potrebno da bih bio sykepleier ovde. Kada sam joj nabrojao sve, samo me je pogledala i rekla da se Bergens test UKIDA. Kazem, ne tvrdim da je istina, samo da mi je ona decidirano tri puta ponovila da se Bergens ukida, posto joj ja nisam poverovao iz prve. E sad, vrlo moguce da je ovo jos jedna prica neobavestenih norvezana, ko ce ga znati. Rekla mi je samo da zna da je uveden od januara, ali da ce se uskoro ukinuti, jer po norveskom zakonu, Bergens test je potreban za autorizovanje akademskih zvanja, sa vise od tri godine studiranja.

Nadam se da je ovo istina. :-)

Pozdrav svima dragi moji, idem sad malo da radim. :-)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 18:34 - pre 146 meseci
pa jens ti si kralj.... ja koliko sam tebe razumela ti si rekao da nemas autorizaciju nego da istu cekas pre par sedmica? jel to tacno?? a SAFH-u si napisao da imas autorizaciju.... i ako je tacno da imas autorizaciju ne znam sto si uopste pisao SAFH-u jer oni s tim imaju veze koliko i ja s kong Haraldom.... to sto si ti pitao SAFH dobro da su ljudi i hteli da odgovore... to nema nikakve veze s njima jer poslodavac sam to odredjuje i on sam zahteva sta hoce sta nece plus da je u Oslu svagde obavezan NP3....

zatim ono o cemu sam ja pricala, vezano za taj navodni test, i ono o cemu si ti pricao tada, bilo je pre dobijanja autorizacije... prema tome ja sada vise ne znam sta tebi treba uopste?? mislim da si pomesao babe i zabe....


cveyoni... najbolje ti je raditi samo s norvezanima veruj jezik samo tako napreduje.... ja sam radila na mestu gde su sve bili stranci sem sefa i 2 norvezanke.... otisla sma nakon 5 meseci jer nisam mogla da trpim to, i nisam mogla da nazadujem u jeziku.... sa strancima se samo pokvari jezicki nivo.... a i plus dobijes brdo jezicki obaveza ako si bolji od njih... tako sam ja odjednom na kraju imala i sastanke s rodbinom u popodnevnoj smeni, i ekstra sate kad ovi iz bydela dolaze i tverfaglimøte i sve nebuloze.... samo ti sedi tu gde si i bices srecan za par godina sto si imao tu mogucnost da tu sedis.... inace kod mene na poslu ima svakakvih ali posto radim nocne onda smo tu samo ja i jedna poljakinja jedine strankinje, jer opste poznato je da za nocne smene imaju vece kriterijume barem u oslu i to posebno ko ce da radi kao SPL jer odgovornost je velika, a i debelo znanje jezika treba....


neko je pitao ovo oko uplate za autorizaciju pa dobio racun da plati pa misli da to znaci da ce da dobije autrizaciju.... pa samo cu reci da i ja mogu da trazim sa ovom mojom sykeplejerskom diplomom autorizaciju lekara i uplaticu gebiru ali necu dobiti autorizaciju.... toliko o toj temi


e sada ove spamove da resim... dakipro izvini na spamovima, jbg ja reko bolje spamovati po nekad necim lepim nego svadjama... no oki doki primljeno k znanju... mada nije to sve bio totalni spam ako se procita detaljno...

sada ovo sto viki i sandra rekose... kafa moze sto se mene tice sve dok ne radim.... kako me prepoznati pa veoma me je tesko promasiti.... ne znam koju boju kose cu tada imati i kakvu frizuru ali mislim mogu da vam javim sarenilo,norvesko nego ja za vaskrs obicno kod mene imam skup od par nasih ljudi plus norvezani i ostali stranci, pa ako bude tako i ove godine onda necu moci u subotu jer moram da spremam ruckove,mada opet zavisi u koje bi vi doba... inace sam slobodna vikend...

e sada da se vratim na mog kjære jensa.... ne secam se za koju rec si se latio ali cini mi se forsmørt... mislila sam na forsmørt a ne na forsømt... da si skapirao sta sam htela reci i sam bi skontao nego nije to ni bitno... jos nesto si napisoa no nesecam se lepo je to nema sta, samo kao sto rekoh pass på at det blir ikke alt på jorda plutselig... blir ikke eller ikke blir spiller ingjen rolle... kad dodjes videces kako se to krsi i prebacuje da ti ni sami norvezani ne pricaju gramaticki ispravno... posebno ne na ulici ili u konverzaciji nebitno gde.... btw... rekao si nesto slett ikke... ako bas hoces da se furas na tu norvesku frazu veruj oni vole da kazu rett og slett bla bla... slett ikke je jako jako jako retko... i sta ti je guru?

apropo ovoga sada setih se kada sam ja ucila jezik... i tako mi je bilo zgodno da pisem po papirima i papire kacim na zidove... te sam tako kacila izraze, i reci koje mi je bilo tesko zapamtiti.... ja inace volim poslovice i fraze i u Srpskom jeziku i znam ih bas mnogo... te sam tako naucila brdo njih i na norveskom... no medjutim 99% njih sam naucila ovde jer one koje sam imala prilike dole da ucim ovde se ne koriste uopste, u praksi jelte.... jedna od takvih je Å snu på flisa.... dakle za ovih 5 ipo godina koliko ovde zivim nisam nikada ni jednog norvezanina cula da to kaze... spiller ingjen rolle sam takodje dole naucila, to i ovde koriste.... i jos mozda par .... no medjutim ovde sam sazvakala vecinu.... tako da bih preporucila da ne tupite mozak nekim nebitnim stvarima jer verujte necete ih ovde ni koristiti... gramatika i osnovna konverzacija... nemojte se uopste truditi da pisete skraceno i lomite reci kao npr.... Jg r på jobb og d r ikke så morsomt m/ ei som hr brukket h/ armen sin.... isto je i sa frazama... naucite vi osnovu pa lako cete ovde krsiti skarcivati i uci u njihov fazon pa posle cak mozda i njih ispraviti pri gramatici.... to dolazi s godinama i vremenom provedenim s norvezanima... od stranaca cete tesko ovo nauciti....

izvinjavam se na duzini posta

[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 10.04.2012. u 19:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 10.04.2012. u 19:48 GMT+1]
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 19:08 - pre 146 meseci
Uf bre Kelly. Ja sam se vec izvinuo ali dobro. Evo mogu opet nije mi tesko. Dakle izvinjavam ti se ovako javno. Mojne da se ljutis. Guru ti je osoba koja je duhovni vodja u okviru neke(uglavnom manje) skupine kao sto je ova nasa ovde na forumu. I cisto da znas da sam to rekao bez i trunke sarkazma, dakle u najpozitivnjiem smislu. Al' kad sam posle procitao svoj post stvarno je zvucalo pomalo kao sprdnja. O lepotama norveskog jezika necu vise da pisem. I sebe sam smorio mogu da zamislim kako je ostalima. U vezi moje autorizacije: ja sam moju autorizaciju dobio pocetkom januara i to nije nikakva tajna. Mora da je negde ispao nesporazum. A to da sam pitanje uputio na pogresnu adresu (SAFH), tu si ocigledno u pravu ali brate mili ja nemam blage veze kako funkcionisu stvari tamo sto se tice tih institucija i birokratije. Sto jest, jest. Sto se tice baba i zaba pitanje je bilo sasvim jednostavno. Pitao sam ljude da li helsefagarbeider(iz srbije)mora prethodno da polozi (bez obzira sto ima autorizaciju) NP3 i/ili fagprøve da bi mogao da pocne da radi. Prosto ko pasulj. Ne za znam ostale koji su u srbiji ali meni je ova informacija jako bitna, jer sam hteo da dodjem u narednih mesec dva dana, ali kako stvari stoje izgleda da mi je najpametnije da polozim taj NP3 u septembru i da se ne zezam.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 19:34 - pre 146 meseci
Citat:
jens stoltenberg: Uf bre Kelly. Ja sam se vec izvinuo ali dobro. Evo mogu opet nije mi tesko. Dakle izvinjavam ti se ovako javno. Mojne da se ljutis. Guru ti je osoba koja je duhovni vodja u okviru neke(uglavnom manje) skupine kao sto je ova nasa ovde na forumu. I cisto da znas da sam to rekao bez i trunke sarkazma, dakle u najpozitivnjiem smislu. Al' kad sam posle procitao svoj post stvarno je zvucalo pomalo kao sprdnja. O lepotama norveskog jezika necu vise da pisem. I sebe sam smorio mogu da zamislim kako je ostalima. U vezi moje autorizacije: ja sam moju autorizaciju dobio pocetkom januara i to nije nikakva tajna. Mora da je negde ispao nesporazum. A to da sam pitanje uputio na pogresnu adresu (SAFH), tu si ocigledno u pravu ali brate mili ja nemam blage veze kako funkcionisu stvari tamo sto se tice tih institucija i birokratije. Sto jest, jest. Sto se tice baba i zaba pitanje je bilo sasvim jednostavno. Pitao sam ljude da li helsefagarbeider(iz srbije)mora prethodno da polozi (bez obzira sto ima autorizaciju) NP3 i/ili fagprøve da bi mogao da pocne da radi. Prosto ko pasulj. Ne za znam ostale koji su u srbiji ali meni je ova informacija jako bitna, jer sam hteo da dodjem u narednih mesec dva dana, ali kako stvari stoje izgleda da mi je najpametnije da polozim taj NP3 u septembru i da se ne zezam.



Samo jedna stvar: ako mene pitas, pakuj ti kofere i kreci na put druze moj. Sve sto vise cekas, ima svojih mana. Jedino ako nisi izricito odlucio da ides u Oslo, pa hoces odmah po dolasku da das NP3. No, i to da uradis, cekaces rezultate itd itd. Znaci i na taj nacin postoji neko vreme koje ce ti biti prazan hod gore, dok ne dobijes pismeno da si polozio test, a veruj mi da je veoma tesko ziveti u No sa novcem iz Srbije.

Sve ovo ti pisem iz razloga sto se Norveska kao jedna od najpozeljnijih zemalja sveta za zivot brzo puni strancima. Samim tim i trziste radne snage se polako zasicuje. Necu nikog da plasim, ali je sve teze naci posao kao hjelpepleier, daleko od toga da je nemoguce, nije nimalo, ali kazem da se broj oglasa polako smanjuje, a da se traznja preusmerava na sykepleiere. Dakle zato mislim da ne treba da gubis vreme cekajuci dole termine. Dodji, nadji posao, pa onda u hodu uci dalje jezik i polazi sta god ti srcu drago, jer je i ova No neki voz za nas koji smo u pocetku hjelpepleieri, a svaki voz ima svoj red voznje. Ne ceka on tebe, nego ti juris njega.
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 19:47 - pre 146 meseci
E sad ce Siv Jensen ili Erna Solberg da se obraduju sto se Jens Stoltenberg izvinuo (savio se;)) Kaze se izvinio sam se. ;)
Morala sam malo da se nasalim, jer volis da ispravljas ljude, neces mi zameriti. :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 19:48 - pre 146 meseci
heheh Jens pa ti koliko me pogresno tumacis toliko si mi na sav belaj i simpatican ta tvoja upornost tvrdoglavost i sigurnost samog u sebe veruj moraju uroditi plodom... ne znam za sta mi se izvinjavas, jer nisam se nasla uvredjenom sto si me ispravio u jeziku valjda zato sto sam svesna tvoje nesvesti.... cak naprotiv nisam ironicna, ja mogu da pisem u zagonetkama ali jako sam iskrena osoba i sto na umu to na drumu ma kako to zvucalo toliko o tome...

i sreco moja opet si zamenio babine i zablje batake

dakle sada sam ozbiljna: samo u Oslu ti treba NP3 a nisi pupcanom vrpcom vezan za Oslo.... prema tome preskoci ga u prvom mahu.... Ako pricas i razumes jezik kao sto pises veruj za tebe ovde nema zime nikakve... naci ces posao u okolini Osla... ako si nameravao da dodjes za mesec dva tj juni juli... e tu ne znam sta bih ti rekla,ali ne zbog jezika nego zato sto su tada sefovi na godisnjim odmorima i retko se odrzavaju intervjui... ali sto se tice jezika i vise si nego spreman...

sto se tice fagprøve.... to ti ne treba.... konkretno u tvom slucaju... to si debele zabe i mrsave babe okrenuo na glavu.... fagprøve ti treba kada budes polagao za sykepleiera a ne sada....

to sto si pitao SAFH mogli smo svi mi koji ovde zivimo da ti odgovorimo, no nisi lepo postavio pitanje na pocetku pa si zato i celu zbrku sam sebi napravio

REZIME za tvoj konkretno tvoj i samo tvoj slucaj:

- jezik - odlicno, tu prolazis van Osla sigurno...
-NP3 u septembru - nebi preporucila, jer iako dobro pises jezik i nadam se pricas tesko ces poloziti zbog neki caka koje ne znas a koje covek ovde kad dodje nauci i vidi... od pisanja pisma pa na dalje, a da ne pricam o brzini izgovora i zackoljicama koje se traze na NP3.... bolje dodji ovde budi 3 meseca napisi koju molbu ovo ono vidi samo kako to zvuci pa izadji na ispit... mada opet kazem ovo je samo moje misljenje,sto ne znaci da je tacno
-dolazak u junu/julu- nisam pametna... odsustvo sefova je veliko zbog godisnji odomora, ajde sto je sefova nego je i ljudi iz sindikata radnika koji moraju biti na intrvjuima....
-fagprøve ti definitivno ne treba


i dakle ne mogu da odolim a da ti ne kazem da mojne nije gramatika Srpskog jezika :P :P
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 20:01 - pre 146 meseci
lepo ovo rece medicman...
a da Jens,sto moras cekati septembar za polaganje kad mozes maja...mislim da sutra istice rok za prijavu...
Sto se stranaca na poslu tice,mislim da je dobro imati nekog sa kim mozes popricati i steci mali vise samopouzdanja sto se jezika tice,primer je ova Litvanka koja je oko 8 godina u Norge,a nije nesto sjajna sa jezikom ..
 
Odgovor na temu

maja popovic
Oslo, Norge

Član broj: 130592
Poruke: 10
*.205.34.95.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 20:13 - pre 146 meseci
citat medicman
Sve ovo ti pisem iz razloga sto se Norveska kao jedna od najpozeljnijih zemalja sveta za zivot brzo puni strancima. Samim tim i trziste radne snage se polako zasicuje. Necu nikog da plasim, ali je sve teze naci posao kao hjelpepleier, daleko od toga da je nemoguce, nije nimalo, ali kazem da se broj oglasa polako smanjuje, a da se traznja preusmerava na sykepleiere. Dakle zato mislim da ne treba da gubis vreme cekajuci dole termine. Dodji, nadji posao, pa onda u hodu uci dalje jezik i polazi sta god ti srcu drago, jer je i ova No neki voz za nas koji smo u pocetku hjelpepleieri, a svaki voz ima svoj red voznje. Ne ceka on tebe, nego ti juris njega.
BRAVO ZA KOMENTAR medicman.
Ja cu cinjenicam potkrepiti ovaj tovoj komentar.
Pre 2 meseca sam pocela da trazim posao kao hjelpepleier, imam referanse iz NO od profesora i poslodavca iz NO, radno iskustvo iz NO,polozen NP3. Krenula ''på jakt etter jobb'' i stvari iskreno ne idu bas sjajno. Obisla sam do sada 10 komuna izvan Osla , otprilike po 3 doma u svakoj, iskljucivo pricala sa lederima, u nekoliko domova sam pricala sa faglederima, recpciju izbegavala kako god sam mogla i uspela (samo su me jdnom domu zaustavili i rekli ne mozes ici na sprat, nemas zakazan termin, ali su uzeli CV na rececpiji). Ljudi su kulturni, prime vas , popricaju sa vama, kazu da ce vam odgovoriti dok jos popricaju sa sefom i tu se sve zavrsi. Odgovora vise nema. Sta je problem, svi oni nude ferievikar, ali kada kazem da mi treba 80% stiling hmmmmmmm tu se vec prica privodi kraju.
Oglasa kao sto kaze medicman sve manje i manje,a kada nadjes oglas stiling od 80% je velika,velika retkost.
Ne zelim nikoga da plasim ali to je moje iskustvo,a ima ih sigurno jos ovde koji se slazu sa mnom.


 
Odgovor na temu

stef.petrovic
Nis, Srbija

Član broj: 301816
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2012. u 21:02 - pre 146 meseci
Moze mala pomoc, tj. savet ljudi?? :) Evo ovako, imam 22 godine, zavrsenu srednju elektrotehnicku skolu (audio i video tehnika) i 2 godine sam radio kao tonac na jednoj televiziji u Nisu i jos godinu dana kao konobar i pomocni radnik u kuhinji u jednom restoranu. Norveski i uopste skandinavske jezike ne govorim, ali verujem da bih brzo naucio. Engleski govorim, citam i pisem odlicno. E sad, zanima me kako otici, gde traziti posao, kako dobiti radnu dozvolu itd... Radio bih apsolutno sve, jer predrasuda prema vrsti posla nemam. Hvala unapred! :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843977 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.