Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45665 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PEKY
Slobodan Umetnik
CARSKI GRAD

Član broj: 1267
Poruke: 1178
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test19.01.2007. u 18:51 - pre 210 meseci
Cao Nebojša

Ja sam trenutno vlasnik Nikona D80 , a povremeno uzimam od kolege i D200 , što će reći da sam Nikondzija.
Ali treba biti realan i skinuti kapu vrhunskom DSLR Canon 5D .

Informisao sam neke svoje prijatelej u Australiji o tvojim testovima i poslao im link i mogu ti reći da su oduševljeni.
Veoma im se svidelo što je sve propraćeno sa dosta test fotografija .
Imaš u njihovo ime veliki pozdrav i zahvalnost.


Pozdrav Peky


PEKY

DreamBox 7020 S full AU CS
DreamBox 7000 S full AU CS
DreamBox 500 S full AU CS

NIKON D80 + Nikkor AF-S VR 18-200mm F/3.5-5.6g IF-ED
Nikon AF-S VR 70-300 mm Objektiv F/4.5-5.6 G IF-ED
Nikon AF-S DX 18-135 mm F/3.5-5.6 G IF-ED
Nikon AF 50mm F 1.8 Prime
SB800 + SB600 2 x 2 GB Extreme III 20MB/s



 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test26.01.2007. u 20:38 - pre 210 meseci
Kao što sam obećao, evo testa odličnog EF 24-105 f4 L IS USM. Šteta što tako nešto ne postoji za APS format...

Canon EF 24-105 f4 L IS USM - test

edit: link

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.07.2010. u 00:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test07.02.2007. u 16:10 - pre 209 meseci
Zaljubljenici u fotografiju i foto-tehniku složiće se sa mnom da je dobra makro fotografija više od umetnosti. Da bi neko u tome bio uspešan, osim kompletnog fotografskog, potrebno mu je mnogo drugih znanja, umeća i nadasve strpljenja. Gotove formule i pravila ne postoje, svako sam mora razviti sopstveni stil u odnosu na ono šta snima i kakvom tehnikom raspolaže.

Mada proizvođači, posebno nezavisni, u nazive i all-round zum modela često stavljaju reč makro, objektiv konstruisan u prvom redu za tu namenu dosta je drugačiji od njih. To su optičke naprave fiksne žarišne dužine, najčešće oko 100 mm, ne preterano velike svetlosne jačine i u pravom smislu reči savršenih optičkih performansi.

Lider u oblasti foto-tehnike ne bi bio ono što jeste da u tom domenu nema izuzetno jakog igrača. Zadovoljstvo mi je da sam imao priliku da testiram objektiv koji je po mnogima, referenca u makro segmentu. To je legendarna "stotka makro", objektiv koji je već postao mit...

Canon EF 100mm f/2,8 macro - test


edit: link



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.07.2010. u 00:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test09.02.2007. u 15:09 - pre 209 meseci
Nebojsa, da li imas u planu da testiras 17-40 F4 L ? i po mogucstvu da ga uporedis sa 17-55 F2.8 IS, bas me interesuje da li je bolji po meni najbolji Canonov non-L wide objektiv ili ulazni L model.
Zao mi je sto 17-40 F4 L nema ugradjen IS, tad bi mu oprostio i te 2 blende manje u osnosu na 17-55.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test10.02.2007. u 12:58 - pre 209 meseci
17-40 L nije testiran sa 5 D, jer mi se čini da je slab za njega, ali je u planu za testiranje.

U slučaju 400 D, dilema između 17-40 L i 17-55 IS uopšte ne bi trebala da postoji.

17-55 IS USM je daleko upotrebljiviji objektiv, većeg raspona, stabilizovan i svetlosno i optički jači, osim po krajevima. Jedino je mehanička izrada nešto slabija, što nema većeg značaja, osim za profesionalne primene.
 
Odgovor na temu

borko_bm
Velibor Milovanovic
B&M FOTO d.o.o
Beograd

Član broj: 121354
Poruke: 66
195.252.79.*

Sajt: www.bmfoto.co.yu


Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test20.02.2007. u 22:57 - pre 209 meseci
Nije 17-40 uopste slabza 5d licno Petar Vujanic modni fotograf je vratio 16-35 i uzeo 17-40 kako on kaze koliko para toliko muzike ali sa 17.. ima vise muzike. Treba ga testirati sto pre.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test02.03.2007. u 19:20 - pre 208 meseci
Kada bi mi neko rekao da je Canon trenutno najjači brend i digitalnoj foto-tehnici, odmah bih ga pitao: "a po kom kriterijumu"? Ako je to samo po broju proizvedenih primeraka raznih proizvoda, kod mene kao ljubitelja foto-tehnike to i neće izazivati neko veće uzbuđenje, jer je tako nešto možda postignuto damping cenama i dobrim marketingom. Ali ta pretpostavka nije tačna. Canon je prvi, ne samo po tiražu, nego i po apsolutnom kvalitetu određenih komada foto-opreme.

U digitalnoj foto-tehnici mnogo toga je, kao i svuda u životu, kompromis. Neki proizvodi imaju dobre ove, a slabije one osobine, neki opet neke druge, tako da se izbor svodi na to čije mane možete najlakše da prihvatite. Vrlo retko naiđete na komad opreme za koga se može reći da je napravljen bez kompromisa.

Ako takva stvar postoji, onda je to ovo vanserijsko parče metala, elektronike i najkvalitetnijeg stakla. Važi za ultimativni alat onima kojima su mehanička izrada, pouzdanost rada, brzina i kvalitet slike podjednako bitni. Pravi je predstavnik malobrojnih statusnih simbola najuspešnijih profesionalaca.

Strahopoštovanje izaziva već svojim izgledom, a posebno težinom od blizu 1,5 kilograma. Pri samom njegovom pomenu, svakom pasioniranom foto-zaljubljeniku poteče voda na usta...

Canon EF 70-200 f2,8 L IS USM - test


edit: link

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.07.2010. u 00:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test04.04.2007. u 13:11 - pre 207 meseci
Svi volimo da gledamo sportska nadmetanja širom sveta i najčešće se koncentrišemo na samu igru. Ali ako tokom pauze pogledamo u pravcu gde su fotoreporteri, videćemo da su po svojoj opremi skoro svi "uniformisani". Imaju nekakve bele "topove" kroz koje nišane igrače tokom meča. Mnogima nije poznato da su upravo ti gorostasi ključni faktor u nastanku efektnih fotografija međusobnih duela igrača u krupnom planu, bez obzira u kom delu terena se nalazili. Pri tome, snimatelji su udaljeni od njih desetinama, pa i više od stotinu metara.

Bolji poznavaoci znaju da je vrednost objektiva, sa kojima rade vrhunski fotoreporteri, ogromna. Žudnju za njima pojačava činjenica da su najčešće van domaka i očiju ljubitelja foto-tehnike, a kamoli da nekad imaju priliku da ih vide ili eventualno probaju. O samoj kupovini retko i sanjaju, jer njihove cene idu od nekoliko hiljada dolara na više, pri čemu se često izražavaju i u petocifrenim iznosima.

Zato sam odlučio da na ultimativnoj foto-mašini Canon 5 D ispitam jedan od njih. To je čistokrvni predstavnik najviše klase Canon super-teleobjektiva...

Canon EF 300mm f/2,8 L IS USM - test


edit: link


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.07.2010. u 00:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ya_manja

Član broj: 128907
Poruke: 40
77.46.241.*



Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test10.04.2007. u 21:53 - pre 207 meseci
^ super!!!

Tako sta je zaista retko videti, a kamo li koristiti i jos testirati...
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test03.07.2007. u 00:27 - pre 204 meseci
Pridodao bih svoje zapažanje koje nekima možda može biti korisno... na nekom mini-testu koji sam ja sproveo, količina i preciznost informacija koje se mogu uslikati pojedinim fotoaparatima, ovaj Canon 5D je prvi digitalni aparat s kojim sam uspeo da dobijem više podataka nego sa analognim EOS300, uz korišćenje istog objektiva, naravno. Prethodno su EOS 400D i Nikon D50 (sa fantastičnim objektivom 17-55) ladno otpali. 400D je bio gotovo na granici da bi se moglo reći da je u rangu analognog EOS300. Ne govorim o kvalitetu slike, rasponu boja, balansu belog, samo o prostoj rezoluciji, npr. ako slikam auto na 300m da li ću moći da razaberem registarski broj... i upoređujem kod klasičnog filma ne one skenove koje dobijamo u fotoradnjama nego pravo skeniranje na dram-skeneru, jer, kao što rekoh, mene zanima broj detalja koje ću izvući iz snimka.
Dakle, EOS 5D je prošao ovaj meni vrlo bitan test i time je prestala da postoji potreba za filmovima, razvijanjem i svim ostalim smaranjem koje su negdašnje radosti fotografije bile sastavni deo.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?06.07.2007. u 23:52 - pre 204 meseci
Naizgled deluje da ovde dileme ne bi trebalo da bude, ali ipak sagledajmo ovaj problem sa raznih strana.
I, razgovora radi, ponašajmo se kao da cena nije bitna. Samo kvalitet snimka, oštrina...

Šta snimamo sa 16-35? Pejzaže, arhitekturu, skupove ljudi.
Gledajući testove ovog objektiva koje su radili ljudi i kod nas i napolju, uzimajući u obzir da je zum nužno zlo, te znajući da mi je malo puta u životu zatrebalo ispod 24 mm (posebno što mrzim vitoperenja na krajevima koja se javljaju na ultramalim žižnim daljinama), najednom sam došao na ideju da je kupovina 24mm (f 1,2 npr.) drastično bolji izbor. Oštrina koju može da postigne fiksni vrhunski objektiv 24 mm je sigurno tolika da čak i ono što bih snimao sa 35mm ako snimim sa 24 i cropujem na isto vidno polje verovatno ću dobiti bolji rezultat.

Zum ima nekog smisla ako pokriva veliki raspon, ali ovaj 16-35 uopšte ne daje velike mogućnosti, niti mi u realnosti išta znači da umesto 24mm snimim isti prizor sa 30 mm.

Voleo bih da čujem poneko mišljenje u ovom pravcu jer najednom imam poprilične dileme oko svega ovoga; naime, posle duge dileme oko kupovine nekog DSLR Canona, odlučio sam da načinim bezumni potez i umesto 400D ili 30D častim sebe sa 5D. Poptuno sam oduševljen mogućnostima aparata i sa ovim trećerazrednim objektivima koji su se zatekli kod mene... nisam baš imao para i za neki vrhunski objektiv, a ostavio sam sebi prostora da što je moguće više isprobam okolo šta nađem; no, svi ljudi koje znam da imaju Canona koriste ne baš sjajne objektive, tako da mi nisu ni od kakve pomoći.

Evo jednog snimka od večeras, iz grada, Srpska Akademija, u 21.15, 28mm f/4... ISO 1600 (objektiv je 28-90, realno nikakav na krajevima raspona) sa 24mm bih mogao da uhvatim svaku zgradu u Knezu bez problema. To mi je i dalo ideju za ovaj topik.

http://www.paramecijum.com/foto/IMG_0348a.jpg

Krop sa te iste slike:

http://www.paramecijum.com/foto/IMG_0348b.jpg

Sjajan rezultat s obzirom da je snimljeno praktično u hodu iz ruke sa objektivom koji doslovno nema fizičke predispozicije za ovo čemu je bio izložen.
Canon 5D jednostavno izvlači neočekivani maksimum iz svakog stakla koje mu se prinese.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?07.07.2007. u 00:41 - pre 204 meseci
Prvo, čestitka za aparat, 5 D zaista nema konkurenciju.

Što se tiče objektiva, tu je izbor strogo individualan, a odlučujuću ulogu ima profil potreba i veličina budžeta.

Pametno je što razmišljaš o fiksnim objektivima (poželjno L), jer tek sa njima 5 D prikazuje svoj potencijal koji deluje kao droga.

Moj minimalni zum predlog bi bio:

24-105 L IS USM + 70-200 f/4 L IS USM + 50mm f/1,4 USM.

Ako budžet dozvoljava spisak se lako može proširiti sa 16-35 f2,8 L Mark II ili još nekim fiksnim L objektivima, npr. 24mm f/1,4 L USM, 135mm f/2 L USM, 200mm f/2,8 L USM.

Ali, da završim, umesto da pitaš druge, preporučio bih da dobro razmisliš i SAM doneseš odluku. Ja ili neko drugi ti može reći kako bi on to složio, ali to ne mora da znači da bi ta kombinacija bila najbolja i tebi.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?07.07.2007. u 01:10 - pre 204 meseci
Nevolja je što čovek većinu stvari nema priliku da proba.
Prva dva sata po nabavci 5D bio sam gotovo siguran da će mi osnovni objektiv biti 24-105 L, ali sada više nisam pametan.
Imam mogućnosti da plasiram baš dosta fotografija nezamislivo raznorodnih tema, ali mi je neophodan najmanje solidan kvalitet.
Za pretežnu većinu stvari (portreti, snimanje hrane, građevinskih mašina, industrijskih predmeta...) uvek imam vremena i mogućnosti da se primaknem ili odmaknem potreban broj metara pa mi je recimo mnogo upotrebljiviji fiksni 135mm f/2.0 L nego 70-200 ukoliko je zaista toliko oštar i dobar kao što se priča.
Idealna kombinacija bi bila fiksni 20, fiksni 135 i taj zumić 24-105 za reporterske uslove, ali to dođe možda malo previše para.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1269 Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?07.07.2007. u 01:32 - pre 204 meseci
Bilo bi steta na takvu bazu (5d) stavljati bilo sta drugo osim L-a.
Kupovinom ovog aparata morao si racunati na znacajan budzet za kupovinu optike.
Izaberi najpotrebniji pa onda jedan po jedan sledeci. Ne moze drugacije.
Svi spomenuti su odlicni.
 
Odgovor na temu

vlada1970
Novi Beograd

Član broj: 83013
Poruke: 455
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test07.07.2007. u 19:15 - pre 204 meseci
Evo tek sad stigoh da komplet procitam ceo test . i za aparat i za sve objektive . pocinjem uz Nebojsine testove sve vise da ucim .

Ovaj aparat je savrsen stvarno . tek sad vidim koliko je bitan full frame . to je to sto treba da ima profesionalac . ne moze nista da ga slaze i da mu se podvali , sve otkriva kod slabijih objektiva .

evo sad razmisljam , jeste da je skup a pogotovo najbolji objektivi koji bi trebalo da se imaju uz njega ( jer greota je raditi verujem sa necim , osim najboljim ) , ali da sam profesionalac fotograf , pa nabavio bih ga i jos polako i objektive bas ove predlozene , i verujem da coveka ne boli glava posle ni malo , i ne mora nikakve kompromise bitnije da pravi . to je to i gotovo .

tek sam sad video kako je lepo biti fotograf kad se ima ovakva svrsena masina sa najboljim objektivima . to je umetnost za svaki dan .
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?09.07.2007. u 02:38 - pre 204 meseci
Citat:
Bilo bi steta na takvu bazu (5d) stavljati bilo sta drugo osim L-a.

Ništa nije tačnije od ovoga.
Imao sam danas raspoloženog vilinog konjica koji me je pustio da se vrtim na 30 cm od njega i to čitavih deset minuta, te sam uspeo da napravim 80 snimaka sa svim mogućim kombinacijama blende, ekspozicije i ISO vrednosti.
Sve u svemu ćorak, ovaj objektiv (28-90) jednostavno nije u stanju da uradi išta suvislo; najbolji rezultat je doslovno neupotrebljiv:

 
Odgovor na temu

zeljko74
Batajnica

Član broj: 126301
Poruke: 73
80.93.231.*



Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?09.07.2007. u 07:41 - pre 204 meseci
Evo ti jedan linak

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/61/cat/11

pa vidi koliko taj 28-90 (ne) vredi, a pogledaj i testove ozbiljnijih objektiva i misljenja njihovih korisnika...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1269 Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?09.07.2007. u 07:44 - pre 204 meseci
Snimak sa 5D mora da bude bar 2x (ili vise) bolji od ovog:

Napravljen sa skromnim aparatom i ispodprosecnim objektivom sa rastojanja od oko 2m.

 
Odgovor na temu

.silja.
Rollerland
Temerin

Član broj: 99058
Poruke: 133
*.dynamic.sbb.co.yu.



+179 Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?09.07.2007. u 08:02 - pre 204 meseci
@Paramecijum
Kad i gde si kupio 5D?
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Za EOS 5 D: 16-35 L ili fiksnih 20 ili 24mm?09.07.2007. u 08:46 - pre 204 meseci
Citat:
Snimak sa 5D mora da bude bar 2x (ili vise) bolji od ovog:

Pa to je meni potpuno jasno od samog početka, s tim da teleobjektiv koji je korišćen za pčelu ipak ima znatnu prednost u odnosu na ovaj 28-90 na bilo kom aparatu i u bilo kojim uslovima snimanja.
Ja sam i rekao da sam pukao sve pare koje sam imao na fotoaparat (pre neki dan doslovno) i da ću neko vreme da se snalazim sa raznim priručnim rešenjima dok ne stigne trenutak da kupim nešto ozbiljno, a zaista razmišljam samo o najboljim objektivima. Jednostavno mi se ta odluka činila ispravnijom, bolje komponenta po komponenta vrhunskog kvaliteta nego sve odjednom prosečnog.
Nekada davno bavio sam se mnogo više fotografijom nego u poslednjih desetak godina, ali sada opet imam priliku da malo više uđem u fotografiju i hoću da to bude onako kako treba da bude. Sredinom osamdesetih sam imao dosta fotki objavljivanih tu i tamo, čak i veliku kolor reportažu u Ilustrovanoj politici, beše to vreme Canona A1 i mnoštva fiksnih objektiva.
Digitalna era je nešto sasvim drugo, malo sam promuljao po rukama nekoliko srednjih aparata (400D, D50...) i zaključio da to sve nije dovoljno dobro za najviše domete, te je izbor pao na 5D i potpuna sam oduševljen mogućnostima aparata, ali i zapravo iznenađen koliko nemoć objektiva dolazi do izražaja.

U ovom trenutku, prevashodno me zanima oštrina i što bolja rezolucija snimaka i otud dilema iz naslova topika.
Bilo bi zaista idealno kada bi postojalo rentiranje objektiva, da čovek lepo može da podvrgne svako potencijalno staklo krajnjim dometima i vidi šta zadovoljava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Visoka klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45665 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.