Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX
(Zaključana tema (lock), by twiddle)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1433204 | Odgovora: 510 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX05.02.2003. u 10:02 - pre 257 meseci
Pretpostavljam da .yu ide u istoriju?
Da li ce postojati .sr i .cg ili tako nesto, ili mozda jedan .sam (ili .sic)? Ili ce do referenduma o osamostaljenju Crne Gore u upotrebi biti .yu, a posle svako svoj domen?

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 13.07.2006. u 14:05 GMT+1]
 
0

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.drenik.net

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX05.02.2003. u 11:49 - pre 257 meseci
bila je diskusija na tu temu, ali mi se cini da su svi ti sufix-i zauzeti
 
0

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 01:26 - pre 257 meseci
Pretpostavljam a i nadam se da će do daljeg ostati .yu (mada ne spadam u one koji žale za starim imenom države). Državni TLD mora biti 2 slova, domeni na S su manje-više svi zauzeti (ostali su .sf .sp .sq .ss .sy .sx). Ako se crnogorci otcepe, možda ćemo moći da računamo na .rs (Republika Srbija?). Crnoj Gori ostaje .mb (Montenegro & brda ;) )

Spisak TLD: http://www.iana.org/cctld/cctld-whois.htm
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 10:40 - pre 257 meseci
Jel moze .cp? (cirilicno, C P 6 I/I J A ) :))
 
0

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 14:52 - pre 257 meseci
Ja sam za .sf ! Ionako je naucna fantastika kod nas sveprisutna...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
0

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 17:15 - pre 257 meseci
Ma .cs - counter strike ili crna srbija, bolje ne zasluzujemo...
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 17:25 - pre 257 meseci
.cs mi se svidja l;)
.cp
... hmm, geek fetish l;) http://i.dont.like.command.cp/ :P

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

Dragoslav Krunić

Član broj: 225
Poruke: 1083
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 17:57 - pre 257 meseci
Ili http://man.cp
 
0

VELIKI_MANITU

Član broj: 7096
Poruke: 195
*.datanet.yu



Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX06.02.2003. u 23:28 - pre 257 meseci
Citat:
salec:
Jel moze .cp? (cirilicno, C P 6 I/I J A ) :))





I meni se dopada!
 
0

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX09.02.2003. u 08:13 - pre 256 meseci
|internodium| ISO 3166 i .yu - prva zvanicna vest

|mod's note: ...preuzeto sa interne mailing liste radne grupe za
reformu yuTLD registra. Vise informacija o sudbini .yu TLD:
http://www.internodium.org.yu/...gDisplay.php?id=20020227005547 |

06-02-2003
http://www.iso.org/iso/en/prod...w/2003-02-06_statement_yu.html

Information on "Serbia and Montenegro"

The ISO 3166 Maintenance agency is aware of the recent name change of "Yugoslavia" to "Serbia and Montenegro". The United Nations have informed ISO that the change of country name took effect on 2003-02-04.

The ISO 3166 Maintenance agency has started the process of determining a suitable alpha-2 and alpha-3 code element for the new country name. The process, which involves the authorities in Serbia and Montenegro, will take several weeks before it can be completed.

The new code elements will be announced on this Website as soon as they are available. The ISO 3166-1 Newsletter will be made available from the updates section of this website.

We recommend that the code elements presently representing the country name Yugoslavia in ISO 3166-1 should be used until the new code elements are announced.

In the meantime we thank you for your interest in ISO 3166 and ask for your understanding that we cannot provide you with details before the official decision is taken.

 
0

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 12:46 - pre 256 meseci
Sa imenom Jugoslavija, po svemu sudeću, u istoriju ide i internet sufiks za tu zemlju. Reč je o domenu najvišeg nivoa (TLD tj. Top Level Domain), koji se dodeljuje svakoj državi, da ga uređuje po sopstvenoj volji. U našem slučaju to je ono ".yu". Slično kao i kod automobilskih i brojnih drugih oznaka (Made in YU), kojima uskoro mora da se nađe adekvatna zamena. To "uskoro" zavisi od strpljenja organizacija koje brinu o standardima (vidi www.iso.org) i koje su spremne da nam progledaju kroz prste neko razumno vreme (jednu do đve godine) u nadi da ćemo do tada resiti problem državne skraćenice. Naš problem je što je državna zajednica oročena na nešto duži rok (tri godine) i niko se, najradije, do tada ne bi upuštao u eksperimente koje budućnost može da demantuje. Što bi se sa svetom nekako moglo izgladiti, kada problem ne bi rastao u međuvremenu.

TLD se odnedavno nalazi pod administracijom Zavoda za informatiku i internet, koji odlučuje o tome šta se sve i kako pod tim .cs ili .sj i .me domenom može registrovati. Doskora su se time bavili entuzijasti (veoma stručni, doduše) i registracija je bila besplatna. Uskoro bi se ta usluga mogla naplaćivati, makar i simbolično, radi daljeg razvoja državnog domena.

Reč je o veoma važnoj stvari jer je to osnov za uređivanje stanja na domaćem Internetu. Prema sada važećim propisima, samo internet provajderi mogu registrovati svoje domene odmah ispod državnog (npr. Eunet.yu ili Sezam-pro.yu itd.), dok svi ostali moraju u domen da uključe i kategorizaciju (kao vreme.co.yu za ovaj list ili sr.gov.yu za Vladu Srbije ili bg.ac.yu za Beogradski univerzitet). Postoje predloži da se dozvoli masovno registrovanje pod nacionalni domen, kao što je slučaj u Hrvatskoj, gde nije obavezno da se umeću akronimi poput .co .ac .gov .org i slično.

Kako god bude bilo, najpre se mora utvrditi kako će sufiks glasiti. Zadržavanje .yu nekima zvuči kao dobro rešenje, ali ima nedostatak koji se ne može ignorisati. Do sada je, naime, pod tim TLD registrovano nešto manje od 16.000 domena koji bi morali da se menjaju, a to povlači sa sobom ogromne troškove (štampani materijali s tim adresama i internet komunikacija koja se obavlja preko njih). Ukoliko se sufiks hitno ne promeni, taj broj će rasti i svaka buduća promena biće višestruko skuplja.

Što otvara novi problem: u šta promeniti .yu?

TL domene dodeljuje organizacija ICANN, koja i inače globalno ureduje odnose na mreži i na njenom spisku već se nalazi 240 zemalja (www.iana.org/cctld/cctld-whois.htm). To znači da je velik broj skraćenica već zauzet.

- Recimo .sr (Surinam) i .cg (Kongo) budući da ima onih koji misle da je najpametnije domene za Srbiju i Crnu Goru razdvojiti.

- Ni nova državna zajednica nije bolje sreće jer nisu slobodni ni .sm (San Marino) ni .ms (Montserat).

- Ne može ni .se (Sejšeli), ali bi moglo .cs (od Crna Gora i Srbija)...NAPOMENA..da je kojim slučajem opstala "državna zajednica" američkih država sa juga Condeferate states i ovo bi bilo zauzeto...

- U slučaju Srbije moguć bi bio i sufiks .sj (jedini koji nije zauzet a sadrži slova iz imena države)

- Dok je za Crnu Goru slobodno samo .me (sve druge kombinacije na C i M već su u upotrebi!).

- Nažalost, ne može ni .dz od "državna zajednica" jer već pripada Alžiru.

Pitanje državnog domena moralo bi se resiti hitno, makar i rezervisanjem ovih domena koji su preostali. Ko zna da li budućnost donosi države koje bi i na njih mogle da bace oko.

Zoran Stanojević
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 14:13 - pre 256 meseci
.cs imacemo Kanter drzavu ;))


a ja ipak kazem najbolje Kraljevina Srbija .ks.. ;)))
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 14:28 - pre 256 meseci
.cs odgovara i kao Confederate States, jer to i jesmo..., ali bolje bi bilo da rezervisemo posebne TLD jer mi ne izgleda da ce se Crnogorci predomisliti, a verovatno ce i Srbima dozlogrditi vucaranje oko svake sitnice...

Hej, pa i .sj je zauzeto!
.sj – Svalbard and Jan Mayen Islands

Na 's' ostaju: .sf .sp .sq .ss .su (nekad bese Soviet Union) .sw .sx :))))

Osim .sf (Science Fiction) i .sx (sex), nista drugo ne potseca na nasu situaciju...

Mozda bi .su proslo kao Sumadija, a i .vo(jvodina) je slobodno

A da se vratimo "malo" u proslost: .ra(ska) i .du(klja), a u medjuvremenu da koristimo objedinjeno .rd

E, a da li mozemo da koristimo .4s (cetiri s) ?
Ustvari, bolje ne! To se na engleskom cita "for ass". npr. "http://www.paper.4s/"

Sta jos imamo od simbola... Two-headed Eagle .te nije zauzet...

Da li premetanja (satrovacki) dolaze u obzir? Recimo .js za "jaSrbi"

Jeste li znali da je Sri Lanka .lk ? Po tome bi Srbija mogla da bude, recimo .rb
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 15:03 - pre 256 meseci

Interesanto, svi razmisljaju koji bi od svih mogucih neodgovarajucih naziva za top level domen najbolje odgovarao a uopste se ne uzima u obzira da ako vec nijedan ne odgovara sto ne bi ostao postojeci?

Kao sto rece Slobo, vec je 16000 domena registrovano. Za vlasnike tih domena je prilican trosak da sve to menjaju. Ali da zanemarimo trosak, mnogo je veci gubitak u tome sto se gubi kontinuitet u informacijama. Postoji mnogo linkova na sajtove sa .yu domenom, mnogo pretrazivaca to ima indeksirano, na mnoge druge nacine su informacija vezan i identifikovane preko tog domena. Na mnogim mestima gde su adrese zabelzene i prakticno je nemoguce napraviti ispravke. Promenom domena gubi se mnog vise od novca, gube se mnoge veze prema informacijama. Te veze nemaju cenu.
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 15:12 - pre 256 meseci
broker, prosecni pretrazivac obnovi svoju bazu za mesec-dva, a svi sajtovi na yu domenu ce ostati da postoje josh najmanje nekoliko godina (min 3-5), stim da ce biti samo zabranjeno registrovanje novih.

ako za 3-5 godina ne mozes da podignes uzice.ks, i da uzice.co.yu redirektuje na uzice.ks, onda mislim stvarno ;))


mislim, neka neko od starijih potvrdi koliko je .su ostao posle raspada?



(btw, google ima jednu zgodnu opciju koja se zove backward-links. sta mislish, cemu sluzi ;)
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 15:35 - pre 256 meseci
Tomice, pogresna ti je procena. Uopste nisam mislio na sajt www.uzice.net jer sam za njega odmah obezbedio domen za koji nemam ovakav problem. Ali imam za nekoliko drugih sajtova koji su rucno upisani na veliki broj mesta i gde ne mogu da azuriram linkove. Za neke sajtove godinama radim na promociji sto podrazumeva zaista mnogo postavljenih linkova a za veliku vecinu vise i ne znam gde su. Ako za 3 do 5 godina .yu domen prestane da postoji, svi ti linkovi ce prestati da budu validni.
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX27.02.2003. u 16:40 - pre 256 meseci
dobro, zezao sam se za uzice (proverio sam, link za yasi je na vrhu svake strane ;)

ali opet, google backward links ti bash moze pomoci oko pronalazenja linkova... valjda bash zato i sluzi.. ;)

poz.
 
0

anon7994

Član broj: 7994
Poruke: 278
*.yubc.net



+3 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX01.06.2003. u 20:18 - pre 253 meseci
Meni nije jasno zasto mi ne bismo mogli da imamo dva koda, od kojih bi jedan bio samo za Srbiju. Kako Velika Britanija (odnosno Ujedinjeno Kraljevstvo) mogu da imaju dva koda: GB i UK? Naprimer RS za Srbiju (Republika Srbija)... sve ostale varijante su zauzete.
 
0

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX02.06.2003. u 05:04 - pre 253 meseci
Prvo objašnjenje zašto ne može da ostane postojeći domen.

ISO 3166 dodeljuje kodove prema imenu države, a RIPE i ostali dozvoljavaju novu dodelu i upotrebu samo ISO kodova državama. Znači, ukoliko bi naša zemlja zvanično tražila da ostane tekući domen, to najverovatnije bi bilo ispunjeno, ali javlja se problem sa budućim referencama (ISO kod će se sigurno promeniti, pa onda za 50 godina sigurno neće biti lako povezati YU i kako god da nam se država tada bude zvala).

Uostalom, pogledajte i http://www.iso.ch/iso/en/prods...-3166-code-lists/list-en1.html

Vesti pročitajte ovde.

Takođe, ne znam otkud ideja da postoje GB i UK ISO kodovi, postoji samo GB, a UK se koristi najverovatnije zato što je ušao u upotrebu pre odluke RIPE-a i sličnih institucija.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
0

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.253.EUnet.yu

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX07.06.2003. u 03:35 - pre 253 meseci
Postoje i GB i UK. Jos nekoliko zemalja ima po vise oznaka (Argentina, Libija, Liban...), od kojih je jedna zvanicna a ostale su rezervisane. Mozda i mi trebali da trazimo da nam do daljeg ostane YU, a da zapljunemo RS i ME za slucaj razdruzivanja ;) Kompletna i vrlo pregledna tabela sta je cije a sta je slobodno moze se videti ovde:

http://www.iso.ch/iso/en/prods...iso_3166-1_decoding_table.html
 
0

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: SCG - koje ce biti ime domena? Internet domen Srbije: RS, SS, SP, SQ, SW ili SX
(Zaključana tema (lock), by twiddle)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1433204 | Odgovora: 510 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.